AUTOMOBILISTEN i Wijzigingen in de mentaliteit van liet beleggen en liet sparen Nu zo spoedig mogelijk verhoging van de huren A>' W>V f CITROËN nodigt u uit tot een bezoek aan de HYDRO/SHOW j De invloed op de koersvorming der beleggingsmaatschappijen CONCLUSIE LIBERAAL RAPPORT ,Oude huizen ruim 50% omhoog in Leiderdorp wasqister propaganda avond voor Wel tevmisspei en Leiden had jaar lijk- Paasveetentoonstol ling Lèids Studentento neel bracht .Woed op hol"op de planken.. wij will EN jf IGROTERE U MEIEREN j/ de verkfer ingenVieh ben we weer gehad... nu waar ai wachten VOOR! Belastingverlaging Bezitsvorming Meer woningen Welvaart voon iedeneevo Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 maart 1959 Vijfde blad no. 29695 Advertentie aan boord van het MS Holland, ligplaats: Korte GeUgewater bij Blauwpoortsbrug te Leiden van 14 tot en met 15 maart; van 10.30-17.30 en van 19.30-22.30 uur. 5 J MAQUETTES, FILMS, AUTO'S ENZ. KOM NU, HET BEROEMDE CITROÊN-SCHIP BLIJFT MAAR KORT IN UW STAD ♦♦★♦♦a************************************************************************************** (Van onze financiële medewerker) Hoewel de beurswaarde van de te Amsterdam genoteerde aandelen in februari ^iet onbelangrijk is gedaald, kan men toch de aandelenmarkt een grote mate jran stabiliteit niet ontzeggen, een verschijnsel, dat trouwens ook in New York jteeds weer de aandacht trekt. Want hoe men ook over heden en toekomst van het economisch leven hier en in de V.S. moge denken, een feit is dat de koersen Tan de aandelen over het algemeen op een hoog niveau staan. Wat New York betreft, wordt bijv. in het verslag van de „Interunie" gereleveerd dat de gemid delde price-earning-rato (d.w.z. het getal dat aangeeft hoeveel maal de gemid delde netto-winst per aandeel begrepen is in de gemiddelde beurskoers) van 13.7 In het eerste kwartaal tot 20.8 in het vierde kwartaal van 1958 is gestegen. En »edert is het nog hoger geworden. Als een gevolg daarvan ligt het gemiddelde landelenrendement in de V.S. dan ook beneden het gemiddelde rendement van de obligaties, een verhouding, die vroeger zelden of nooit voorkwam en op een hterk gewijzigde beleggingsmentaliteit wijst. dat sinds de oorlog aandelenbelegging in vele gevallen volledige compensatie tegen de waardevermindering van het geld heeft geboden, niet het minst in de V.S. Zo komt in het jongste verslag van de Rcbeco (die meer dan de helft van haar vermogen in Amerikaanse en Canadese fondsen heeft belegd) een talbei voor, waaruit blijkt, dat het dividend op de aandelen Robeco van 1946 tot 1958 van 5 tot 17%(de 2%% uit de agio-reserve buiten beschouwing gelaten) is gestegen, dat is met 250%, terwijl in die tijd de kosten van levensonderhoud met ca 60% zijn toegenomen. Nu is de hier genoem de periode, gelijk wij reeds zeiden, geen absolute maatstaf voor de toekomst, Textiel-jaarbeurs is gematigd tevreden (Speciale berichtgeving) Medegedeeld is, dat met betrek king tot de resultaten van de textiel-jaarbeurs deze week, gesteld mag worden, dat men zakelijk tevre den is. De ene groep uit de sector van de textielnijverheid had een verkoop naar de binnenlandse markt, een an dere groep boekte grote exportorders, met name naar Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland. Resumerend kan worden gezegd, dat de textiel-jaarbeurs voor haar deelne mers een succes is geweest. De textiel industrie en met name ook de Gronin ger confectie-industrie heeft haar plaats veroverd in de Euromarkt. Men is be paald niet achter gebleven bij de Euromarkt-partners. Niettemin realise ren de textielmensen zich ten volle, dat een aanhoudende krachtsinspanning en een vooruit durven zien absolute nood zaak zijn. Advertentie De direotie van genoemde beleggdngs- uj. sohrijft dit niet alleen toe aan een Érgaande verdiscontering van optimis- Ische verwachtingen over het conjunc- nurverloop, maar tevens aan de vrees por komende inflatie, welke in de V.S. pg altijd blijft bestaan, ook nadat deze feek het disconto bij enkele federale fcervebanken opnieuw (thans tot 3 pet) (verhoogd. Dit is reeds de derde ver- pging sinds april 1958, toen het dis- Hito op 13/4 werd vastgesteld. iHet is zeker, dat de geleidelijke waar- vermindering van de dollar, die van 47 tot 1957 op ca. 2%% per jaar wordt ogenomen, op de beleggingsmentali- it van nog steeds voortdurende invloed hoewel bij die waardedaling van de Har in aanmerking moet worden ge inen, dat genoemde jaren een periode ivatten, waarin economisch de gevol- j van de oorlog moesten worden erwonnen en sociaal nieuwe, min of sr revolutionaire denkbeelden werden rwezenlijkt. Een feit is ook, dat de lessie een stilstand in de waardever- ndering van de dollar heeft teweeg- jracht en dat ock thans van stijging n de kosten van levensonderhoud in VS. geen sprake is, evenmin als in s land, waar het desbetreffende in- xcijfer een vrij stabiel karakter rtoont. Het is dus voornamelijk de ekomst, die op het tegenwoordige erspeil van de aandelen haar stempel ukt. Vele deskundige waarnemers zijn iter van oordeel, dat de thans be lande situatie geen maatstaf is voor beoordeling van de richting, waarin :h de waarde van het geld zal ontwik ten, omdat weliswaar de recessie irdt geacht te zijn overwonnen, maar economische opleving nog slechts aan ar begin staat. Zet deze door, stijgen ff de investeringen, worden de lonen salarissen weer verhoogd en treedt gevolg daarvan een toeneming van consumptie in, dan zal dit naar veler lüng opnieuw met een waardevenmin- ring van het geld gepaard gaan. In de prognose van het Centraal Plan- mreau wordt zonder bepaalde loon- ■onden voor 1959 een stijging van de oonsom per werknemer van 3% aan- enomen, welk percentage de verwach- e toeneming van de arbeidsproducti- riteit ad 2% reeds met 1% overtreft (n wanneer dp verwachte prijsdaling nn 1% uitblijft en nieuwe loonronden liet kunnen worden voorkomen, blijft iet een open vraag of een verdere waardevermindering van het geld kan pitblijven. nog sterkere maibe geldt dit voor de waar de maoht van de vakver- Igiingen groter is dan ten onzent en re met de naam van ..pressure-groups" irden betiteld, waarmee de bedrijven de regering in steeds sterkere mate len moeten rekening houden. Dit kt bijv. uit het nieuwe programpunt n de arbeiders in de Amerikaanse alindustrie, dat eens in de vijf jaar i vacantie van drie maanden beoogt hen in staat te stellen ook eens in iere delen van de wereld te gaan ken. Men zal zich dus meer en meer i geheel nieuwe sociale verhoudingen lenschap moeten geven en welke in bed daarvan op de ontwikkeling van t economisch leven en op de waarde nar dat deze cijfers de beleggers aan een, is alleszins begrijpelijk. Ver- afbaar is dus ook, dat men hier, fel als elders, een geweldige groei van ntal en omvang der beleggingsmijen i waarnemen, mede omdat men door aankoop van de aandelen dier mijen li beleggingsrisico over een groot aan- landen en bedrijfssectoren verdeelt, ia het kapitaal van de Robeco sinds oprichting in 1933 van ruim f. 1 mil- n tot f. 92 miljoen uit. 1958 gestegen, waarde van het belegde vermogen 1 ruim f1 miljoen tot f. 335 miljoen, de „Interlinie", die in 1938 ls begon- 0. ziet men een stijging van het kapi- H van f. 1% miljoen tot f. 29% mil- in, een toeneming van het vermogen f. 1% miljoen tot f. 95 miljoen en stijging van het dividend van 4 tot Ook de andere beleggingsmijen in s land kunnen op een gestadige toe- mding van kapitaal en vermogens- arde bogen en het verkrijgbaar stel- i van coupures van f. 50 zal ongetwij- d ook de kleine belegger tot deelne- ng in het kapitaal van de beleggings- !en prikkelen, mede omdat zij voorde- i biedt boven allerlei kleine, particu- re beleggingsclubs, wëlke in deze tijd 'rden opgericht. Hoe men nu ook over de mogelijke gevolgen van de voortgaande uitbouw de beleggingsmijen voor de bete van nis van en de koers vorming op de beurs moge denken, een feit is, dat zij in deze tijd, nu het spaarkapitaal weer in sterkere mate toeneemt en bij de beleggingsmijen veiligheid zoekt, voor eerst een blijvende stimulans voor de aandelenmarkt vormen. Daar komt bjj. dat de collectieve be sparingen in de vorm van premies voor levensverzekering en bedrijfspen- hioenen steeds meer voor de indivi duele besparingen in de plaats treden en deze laatste zich ook in sterkere mate op de belegging in aandelen richten. De omvang van de hier be doelde besparing wordt sprekend ge ïllustreerd door wat we onlangs lazen, namelijk dat bij de grote personeels- fondsen en beleggingsmijen in de V.S. 12.000 per minuut binnenkomt! Deze ontwikkeling van de kapitaalbe legging heeft ontegenzeggelijk ock haar bezwaren, omdat een steeds groter wor dend d'eel van de kapitalen der verschil lende ondernemingen in één hand wor den gebracht en niet meer de individuele maar de collectieve belegger de koers ontwikkeling ter beurze bepaalt-, terwijl eerstgenoemde belegger ook als indivi duele aandeelhouder voor de collectieve aandeelhouder(sters) plaats maakt. Een gelukkige omstandigheid hierbij is. dat de beleggingsmijen. gelijk hun naam trouwens aanduidt, geen speculatief karakter dwragen en deskundig worden bekeerd, zodat het gevaar voor beurs- manipulatics als uiterst miniem mag worden beschouwd. Doordat de beleg gingsmijen bij hun aankopen een zorg vuldige selectie toepassen, richten zij zich uiteraard op de beste fondsen, waaraan voer geen gering deel is toe te schrijven, dat deze, hier zowel als in de V.S., het meest in koers zijn geestegen en allengs op een niveau zijn aangeland, dat nog sleohts een zeer matig rende ment biedt. Daar het de beleggers ech ter in de eerste plaats om behoud en aanwas van het kapitaal te doen is. speelt de rendementsfactor een steeds kleinere rol. hoewel men deze op den duur toch niet zal kunnen verwaarlozen, van het gel'd zal uitgaan, is een vraag, waarover lange theoretische en statis tische beschouwingen kunnen worden gehouden, maar waarop een positief antwoord niet is te geven. Het kan daarom niet verwonderen, dat deze onzekerheid voor een misschien niet eens zo ver verwijderde toekomst de in kapitaalbeleggers tot nadenken Stemt en pogingen in het werk doet stel len om aan een eventueel nieuwe waar devermindering van het geld te ont komen. Belegging in aandelen wordt als een van de daartoe strekkende middelen beschouwd, waarbij wij in het midden laten of dit middel op den duur af doende zal blijken te zijn. Een feit is, Midden in het internationale verkeer Nederland is een knooppunt van internationaal ver keer. Aan alle kanten ligt de wereld open. De buitenlandse markten worden steeds belangrijker. Voor internationale zaken heeft men ook een inter nationale bank nodig. Zo'n bank is de Nederlandsche Handel-Maatschappij, die haar eigen vestigingen en relaties over de hele wereld heeft. Zij staat de onder nemer bij in de financiering en afwikkeling van zijn transacties en verschaft hem de waardevolle inlich tingen, die hij voor de verkenning van overzeese markten nodig heeft. Ned^rhndtche Handel-Maatschappij, N.V. Alle bankzaken: over het hele land - over de hele wereld Von Papen op jacht (Van onze correspondent in Bonn) Op de fraaie jachtterreinen in het Zwarte Woud in de Westduitse staat Baden-Württemberg vond onlangs een jachtpartij van formaat plaats. En aan die officiële jachtpartij, uitgaande van de Baden-Württembergse staat, nam ook Franz von Papen deel. De man die als rijkskanselier in de jaren 19321933 Hitier hoog te paard hielp, bezit in dit gebied een eigen huis en wat jacht- grond. Maar dat mocht geen reden zijn om hem, die in de Bondsrepubliek be paald geen persona grata is, voor dit staatsfeest uit te nodigen. De aap kwam spoedig uit de mouw: de voor deze jacht en voor de invitaties aan de deelnemers verantwoordelijke man was „vroeger" de rechterhand van Hermann Goering als er gejaagd moest worden! De opper jager, die nu in het Baden-Württem- bergse boswezen een vooraanstaande functie bekleedt, kende Von Papen ui teraard nog „van vroeger" en waarom dan niet, zal hij gedacht hebben? De man is voorlopig met vakantie naar Afrika gegaan om op groter wild te ja gen. In Baden-Württemberg is inmid dels een hevige politieke strijd om deze jachtpartij met Von Papen uitgebroken. Advertentie. Iedere vrouw voelt zich thuis in le kwaliteit Lage prijzen Volledige garantie J. v. Egmond, Nw. Rijn 54. Tel. 23308 Zuid-Flevoland verdient prioriteit (Speciale berichtgeving) Terwijl het economisch leven in cen traal Nederland schreeuwt om meer ruimte en bepaald niet alleen uit agrarische overwegingen maakt de door de regering tenville van bezui niging noodzakelijk geachte verlang zaming van het tempo, waarmee de afwerking van Oost-Flevoland wordt aangepakt, de polder veel duurder dan bij een forse aanpak nodig was ge weest en dreigt er bovendien vertra ging in de uitvoering van waterbouw kundige werken voor de volgende pol der. De nieuwe regering zal de vraag onder de ogen moeten zien, of Mar kerwaard of zuidelijk Flevoland de voorkeur moet hebben. Dit probleem stelde dr. ir. S, Smeding, als voorzitter van de Ned. Ver. voor Landaanwinning, aan de orde in de ver gadering van de vereniging, gisteren in Esplanade in Utrecht gehouden. Prof. ir. J. P. Thysse. oud-adviseur van de Rijksdienst voor het Nationala Plan, kwam in een beschouwing over de voorrangskwestie tot de conclusie, dat Zuid-Flevoland veruit prioriteit ver dient. Pat Bcone helpt Haags portretschilder met de emigratie naar Amerika (Van onze Haagse redaotie) Portretschilder Leo Jansen (Loeve- steinlaan 205, Den Haag) en zanger- acteur Pa,t Boone (6 West Fifty-seventh Street, New York 19) noemen elkaar in brieven ..Dear Pat" en „Dear Leo". Het begon allemaal, toen Leo Jansen aan de hand van een foto een portret in kleu ren ran de door hem bewonderde filmster maakte en het gratis naar New York stuurde. Pat blij: „Vele, vele schilders hebben mijn portret gemaakt", schreef hij eenvoudig, „Maar zoals jij me getrof_ fe hebt, is het nog niemand gelukt. You're a great artist". En voordat hij de brief in hoogst eigen persoon onderte kende, vroeg hij Leo Jansen, Loevestein- laan, om ook van mevrouw Shirley Boone zo'n portret te maken, waartoe een foto werd bijgesloten. Leo Jansen is een 20-jarige gerepa trieerde Indische Nederlander Toen de Pasiore-Walter-wet van kracht werd, die de emigratie van rond 10.000 gerepa- trieerden naar de Verenigde Staten mo gelijk maakte, gaf hij zich op bij de Alge mene Emigratie Centrale en kwam hij op het denkbeeld dat- zijn vriend „Dear Pat" hem misschien wel zou kunnen hel pen. Een van de belangrijke toelatings voorwaarden van deze wet is namelijk, dat de kandidaat beschikt over een „sponsor", een persoon of instelling, die na aankomst van de immigrant in de nieuwe wereld voor deze borg staat. Nu, vanwege de goede vriendschap wilde Pat Boone dat wel, zodat het vrij zeker is, dat Leo Jansen over enige tijd naar Amerika zal kunnen emigreren. Pat zal zich garant stellen voor werk en huisvesting van de jonge Haagse por tretschilder. Eigenlijk had Leo er maar niet over willen spreken, beducht voor een stroom van brieven naar Pat Boone. Maar op de een of anders manier is het toch bekend geworden. „Zet er vooral bij dat Pat Boone éénmaal helpen wil. Na tuurlijk zou het te veel van hem ge vraagd zijn voor honderden mensen borg te staan." „Het is geboden thans in de eerste plaats de wanverhouding tussen de huren en de overige prijzen op te heffen. Dit dient ech ter te gebeuren voordat de wo ningmarkt verzadigd is. Wanneer nog langer wordt gewacht en er, in verhouding tot de vraag, een maal te veel woningen zijn ge bouwd, zal het niet meer mogelijk zijn de huren nog te verhogen". Dan zullen de exploitatietekorten van de woningwetwoningen nog groter wor den en zit het Rijk voor een reeks van jaren vast aan nog hogere jaarlijkse bijdragen. Alleen door thans de huren te verhogen kan straks een oververzadiging van de markt en een daaruit voort vloeiende ineenstorting in de bouw activiteit worden voorkomen en in plaats daarvan een geleidelijke ontspan ning van de bouwmarkt met als ge volg een daling van de bouwkosten worden bereikt' Aldus een van de conclusies van een rapport, dat de liberale prof. mr. B. M. Teldersstichting heeft gepubliceerd over het woningvraagstuk. In dit rapport wordt voorts gezegd, dat een lonende exploitatie van de voor oorlogse woningen op den duur wanneer de bouwkosten en de rente weer op een redelijk peil zijn gekomen mogelijk is bjj een huurpeil, dat ongeveer driemaal zo hoog ligt als het peil van 1940. Aangezien de huren van de oude woningen momenteel 85 pet. hoger zijn dan in 1940, zouden zij ge middeld met een 50 a 60 procent moeten worden verhoogd. Compensatie De kosten van een huurverhoging van ca. 50 pet bedragen volgens het rapport ongeveer 500 miljoen gulden. Hiertegen over nemen de overheidsmiddelen jaar lijks met ongeveer 250 k 300 miljoen gulden toe. Het ligt daarom voor de hand de compensatie in de eerste plaats ten laste te laten komen van de over heidssector. Te denken valt bijv. aan een verlaging van de omzetbelasting en een verlaging of zelfs afschaffing van de grondbelasting. Het voordeel van een belastingcompensatie in tegenstelling tot een looncompensatie bestaat hier in, dat zij ten goede komt aan de gehele bevolking, aldus het rapport. Op die manier 2iou de helft van de noodzakelijke 'huurverhoging van 50 pet kunnen worden opgevangen. De andere helft zou dan door de huurders zelf moeten worden gedragen. Daar voor een vooroorlogse woning 9 10 gulden aan huur wordt betaald, zou dit een belas ting vormen van ongeveer 2.50 gulden per week of 2 3 pet van 'het gemid delde arbeidersinkomen. Stijging reële loon Deze extra last zou al ten volle kun nen worden opgevangen door de stijging van het reële loon, die uit een normale toeneming van de produktiviteit on geveer 1% k 2 pet per jaar in een a twee jaar zou ontstaan. Men zou der halve een aantasting van de reële be schikbare koopkracht van de grote massa der bevolking reeds kunnen vermijden, indien de huuiverhoging in twee onmiddellijk op elkaar volgende etappes zou worden doorgevoerd. Wan neer men rekening houdt met de moge lijke fiscale compensatie zou dan in twee achtereenvolgende jaren een be lasting van het arbeidersbudget van telkens ruim 1 pet ontstaan. De bU een normale expansie te verwachten stijging van het reële loon van circa 2 pet per jaar zou daartegenover een ruime com pensatie bieden. „Ons land is ten aanzien van het huur- en woningfoeleid thans in een beslissende fase gekomen. Daardoor zou verder uitstel thans geen uitstel meer Advertentie Goed nieuws voor ROKERS Eindelijk kunt u rokenzonderdat uw tanden bruin worden. Dank zij fe- Teclak: Tcelak tandgelei is niet zomaar een tand pasta, maar een speciale behandeling die tandsteen en nicotine 9plost en de tanden een beschermend laagje geeft. Snel, doel matig en veilig. Gebruik Teelak op een droge tandenborstel. Na enkele dagen is de aanslag weg. uw tan den zijn als nieuw: gezond en glanzend wit. f 1.95 per tube. TEELAK - PARIS DISPEC nv - DEN HAAG Op Cyprus begint men de wapens in te leveren Een vrachtauto en twee bestelauto's hebben vrijdagochtend wapens van de Grieks-Cyprische ondergrondse bewe ging Eoka naar een klooster in de om geving van Nicosia gebracht met de be doeling dat het oorlogstuig aan de auto riteiten op Cyprus wordt overgedragen. In de auto's bevonden zich mijnen, bommen, handgranaten, geweren, auto matische wapens en patronen. Een van de chauffeurs van de auto's zei dat hij in de nacht was gewekt en opdracht had gekregen de wapens naar Nicosia te brengen. Hij kwam uit het zuidwesten van het eiland. zijn, maar neerkomen op een beslissing de gehele woningmarkt in feite te socialiseren.. Voor de meerderheid van ons volk, die dit niet wil is daarom j geen tijd meer te verliezen", aldus het rapport. TEN BATE VAN HET STUDENTENSANATO RIUM. Wassenaar had le denvergadering van Pluimveevereniging. in Leid se lakenhal kunt kermis vie - ringen zien

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7