VOORJAARSVERSCHIJNSELEN De huisarts als pedag* oog Standen schaken M< Kerkelijk Leven ZATERDAG 14 MAART 1959 „Als je je bordje niet leeg eet Ver. voor Pedagogiek te Leiden kwam bijeen 99 Puttend uit veel ervaring, opgedaan in haar eigen praktijk, sprak mevrouw dr. E. Pereirad'Oliveira uit Bussum, gisteravond in „Het Gulden Vlies" over „De huisarts als pedagoog". Deze causerie was de laatste in de serie lezingen, welke de Vereniging voor Pedagogiek in het seizoen 1958/59 heeft georganiseerd. Zoals steeds het geval is, was er ook voor deze avond veel belangstelling. Wil men aan een dokter iets hebben aldus mevrouw Pereira dan moet deze een vertrouwenspositie bij het kind innemen. Men mag daarom nooit drei gen met bijvoorbeeld „als je je bordje niet leeg eet, moet je naar de dokter", want hierdoor wordt de arts in de ogen van het kind een boeman en krijgt de arts geen contact met het kind. De op zichzelf reeds nuttige regel matige zuigelingencontrole heeft daar om volgens spreekster dan ook boven dien daarin haar waarde, dat de arts het kind leert kennen en het kind de spreekkamer leert accepteren. DIT IS EEN LIEVE DOKTER.. Goed bedoeld, maar eveneens ver keerd. is het voor het betreden van de spreekkamer te zeggen „dit is een lieve dokter". Als er iets naars moet worden gedaan, nooit zeggen „er gebeurt niets" of „kijk maar even naar buiten", maar de juiste gedragslijn achtte mevrouw Pereira het kind vooruit te vertellen, dat het een prik krijgt en het goed te doen opletten en het bijvoorbeeld te laten zien hoe de injectiespuit wordt ge reedgemaakt. Het wachten wordt een kind gemak kelijk tot een verschrikking. Mevrouw Pereira heeft daarom in haar wacht kamer een speelhoekje ingericht, dat het kind gelegenheid tot activiteit geeft. Het mogen bellen voor de volgende pa tiënt een vreugde voor een kind doet wonderen ten opzichte van de medewerking van de patiëntjes. Mevrouw Pereira besprak voorts het nadeel van de vele ge- en verboden, die een lichamelijke spanningstoestand kunnen veroorzaken met soms een angsttoestand als gevolg. Bovendien zullen waarschuwingen alleen toch geen drama's voorkomen. Spreekster behandelde voorts uitvoe rig de nog te weinig bekende uroflex- methode, die echter alleen toegepast kan worden als het kind het zelf wil, daar anders absoluut geen succes te verwachten is. Vervolgens passeerden nog tal van pedagogische vraagstukken de revue, zoals dat van de zelfopvoeding: het Ned. Chr. Vrouwenbond DE JAARVERGADERING Gisteravond werd in het gebouw Re- hoboth de jaarvergadering van de af deling Leiden van de N.C.V.B. gehou den. De presidente, mevr. G. Houwing- Oostra, .heette de talx-ijke aanwezigen van harte welkom en richtte zich in het bijzonder tot de spreker van de avond, ds. K. J. H. Burgy uit Den Haag en enige nieuwe leden. Na een korte medi tatie gaf spreekster vervolgens het woord aan de waarn. secretaresse, die een kort doch duidelijk verslag uit bracht over de grote activiteit van de afdeling. Daar de „Simavi" in april een collecte zal houden, verzocht zij de da mes zich in groten getale te melden als collectrices. Vervolgens wekte de presi dente een ieder op om de komende land dag, die dit jaar op 10 juni in de Haag se Dierentuin zal worden gehouden, te bezoeken. Het zomerreisje zal dit jaar worden gemaakt op 27 mei en zal gaan naar de Biesbos, waar ook een boottocht zal worden gemaakt. Bij de bestuurs verkiezing bleek, dat mej. J. G. van Ul- den zich wegens drukke werkzaamheden niet meer herkiesbaar had gesteld. In haar plaats werd met algemene stem men mevr. S. Jilleba-Brandt gekozen. De presidente memoreerde het vele werk, dat mej. van Ulden voor de afd. heeft verricht en liet haar woorden van dank vergezeld gaan van een boeken bom De overige bestuursleden werden al len herkozen. Als onderwerp van zijn toespraak had ds. Burgy gekozen de vraag: „Wanneer verwachten wij het einde?" In een uitvoerig en zeer boeiend betoog zette spr. uiteen, dat Christus zijn discipelen bij het aanschouwen van de tempel van Jeruzalem verkondigde, dat het einde van de wereld zal komen. Wanneer dit zal komen weten wij niet. Dagelijks worden wij geconfronteerd met de voortekenen en wij mogen dit niet misverstaan, aldus spreker. Wij zit ten middenin de oorlogen en opstanden en mogen hieraan niet lichtvaardig voorbij gaan. De kerk mag nooit ophou den het Evangelie te verkondigen en ons vertrouwen in God zal ons kracht ge ven tegen geweld en tyrannie. Wii mo gen niet vrezen doch steeds geloven, opdat wij dan in alle zaligheid het einde kunnen afwachten. Na de pauze werd van de gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen een ruim gebruik gemaakt. Aan het slot van de avond, dankte de presidente ds. Burgy voor zijn medewerking en sloot, na te zijn voorgegaan in gebed, deze avond Onder grote belangstelling is gis termiddag de eerste paal in de grond gegaan voor de uitbreiding circa 1800 m2 van de Leidse Matrassenfabriek aan de Hansestraat. Het werk, dat is gegund aan de firma Splinter te Voor schoten, zal f. 250.000 kosten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria, dr. van P. Veefklnd en A. van Schoonderwoerd den Bezemer; Maria, dr. van N. J. P. de Jongh en J. Filippo; Leo Louis André, zn. van L. H. Kraan en A. G. Voorn; Cornelis Martlnus, zn. van C. J. Noordermeer en H. J. Blijleven: Arle Jo hannes Gfjsbert, zn. van A. L. Koning en M. Smolenaars; Gonda, dr. van G. Ro- zendaal en P. Lous; Ingeborg, dr. van G. C. van Kuijk en C. M. Weerwag; Josephus Hendrikus Maria. zn. van J. Mathot en M. A. van den Bogaerd: Constantlna Sophia Jozephina. dr. van B. V. J. Alkemade en J. Velthuijsen; Maria Petronella Juliana, dr. van A. van Vliet en P. M. van Am sterdam. ONDERTROUWD L. Korpershoek en M. J. van der Velde; A. A. van der Hulst en A. M. X. F. Kui pers; J. Kooien en A. Zitman; H. A. Ros malen en L. H. Nierath; F. Beij en H. M. van Veldhuyzen; W. Koet en A. M. Vermont; E. Habraken en H. J. Willemse; A. G. Jansen en M. J. Bos; E. J. van den Broek en M. D. van Ommen; D. M. Neu teboom en M. C. de Vrind; T. H. Rood- akker en A. M. C. Duivenvoorde. OVERLEDEN J. Huizing, 40 jr., man; J. P. Buis, 76 Jr., man; T. de Vreugd, 78 Jr., weduwe van G. van Dorp; P. A. van Duin, 3 mnd. zoon. voorbeeld moet goed zijn. O.a. noemde mevrouw Pereira het roken van ouders en van onderwijzers in de klas en het „zeg maar dat ik er niet ben". KOSTBARE REISJES. Een modem probleem is, dat vele kinderen zo veel mogen, waardoor het aan ouders, die hun kinderen nor maal willen opvoeden, moeilijk valt voet bfj stuk te houden. Spreekster noemde als voorbeelden een te kost bare reis voor padvinders en de vaak veel te luxueuze schoolreisjes en meende dat ouders zich dan niet te weer durven stellen tegen de padvin ders- of schoolgemeenschap, terwijl de belangen toch te veel uit elkaar gaan. Er is vaak buiten de school een overbelasting van de ene les in de an dere, waarmede alle tijd van het kind in beslag wordt genomen en er geen gelegenheid meer is tot het eigen creatieve denken. Wat de televisie betreft, onderschreef spreekster de door ds. Van Nieuwen- huyzen voor de kinderen aangevoerde, zeer beperkende selectie uit de pro gramma's. Ook wat de school- en beroepskeuze betreft, kan de arts de ouders met raad terzijde staan; want de arts, die in de loop der jaren de kinderen leert n- nen, krijgt uit verschillende kleinighe den een indruk in welke richting de in telligentie van een kind zich ontwikkelt. GEESTELIJK KLIMAAT Eén ding is bij de opvoeding van groot belang, namelijk het geestelijk klimaat van het gezin. Dit moet aan het kind een achtergrond geven. Hoewel het wel wat lijden kan, heeft het kind dit nodig om goed te kunnen gedijen, aldus be sloot mevrouw Pereira. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Sociologisch rapport over nihilisme Het Sociologisch Instituut van de Leidse Universiteit heeft op een in 1956 gedaan verzoek van de Stichting Pro Ci- vitate de laatste jaren een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de af zijdigheid van grote groepen studenten in de deelname aan het georganiseerde studentengezelligheidsleven. Dit onder zoek op een iets bredere basis dan de op dracht zelve werd verricht met steun van het college van curatoren en ZWO en thans is het het eerste deel van het rap port van de hand van de heer C. E. Ver voort verschenen. Hierin wordt het pro bleem van het nihilisme onder de man nelijke studenten behandeld. In totaal 3510 Leidse studenten, of wel 80 procent van het totaal, verleende medewerking bij het verkrijgen van gegevens. De suggesties van het rapport ten aanzien van mogelijkheden tot verbete ring van de bestaande situatie worden in de komende tijd in de kring van de stichting Pro Civitate een onderwerp van bespreking vormen. Maandag komen wij nader op dit rap port terug. ACADEMISCH EXAMEN Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd: voor het doet. ex. Ned. recht de heren O. P. Smidt te Den Haag en B. G. Moolenaar te Oegstgeest; voor het kand. ex. klass. taal- en letterkunde de heer R. S. P. Beekes te Oegstgeest: voor het semi-artsex. mej. J. M. M. Schepman te Voorburg en de heren P. van Genderen Stort te Den Haag en L. 8. Margulies (USA); voor het artsex. de heren A. Colenbrander te Leiden, A. A. Kopp (USA), J. D. Lakatua te (Jegst- geest, B. de Leeuw te Leiden. Lie Ko Lam te Amsterdam en P. E. Madjid te Den Haag. JUBILEUM P. J. W. VAN NIEKERK Donderdag is het veertig jnar geleden, dat de heer P. J. W. Niekerk in dienst trad van de Coöp. Brood- en banket bakkerij „Eendracht", alhier. Geslaagde propaganda-avond van De Munnik Hoewel Lex Karamoy bekend staat als een veelzijdig sportman, blijkt hij daarnaast óók nog over andere capaci teiten te beschikken. Gisteravond althans ontpopte hij zich als een geestig en vlot spreker, die de talrijke aanwezigen op de door de Lawn Tennis Vereniging „de Munnik" geor ganiseerde propaganda-avond. in het ..Dorpshuis" te Leiderdorp, van begin tot eind heeft weten te boeien. Mede daardoor werd deze bijeenkomst, waarop ook nog enkele zeer interessante tennisfilms werden vertoond, een suc ces. De voorzitter, de heer Van Straten, had in zijn openingswoord gewezen op bet doel van deze avond: het bevorde ren van de belangstelling voor de ten nissport in Leiderdorp, waar thans rui me mogelijkheden zijn om deze mooie sport te beoefenen. Dat de initiatiefnemers zich in deze van de sympathie van velen mogen ver heugen, werd o.m, bewezen door de aanwezigheid van Mevrouw Van Die pingen, de heer Nijland, van de Cen trale Propaganda Commissie van de K.N.L.T.B. en van vele vertegenwoordi gers van zusterverenigingen CHR. STUDENTENRAAD Het dagelijks bestuur van de Stich ting Christen Studenten Raad te Leiden is als volgt samengesteld: T. A. D. W. Aris, praeses: P. P. M. Verstraeten. vice- praeses; mej. A. E. Staal, ab-actis Ia; L. W. Veenendaal, quaestor en mej. J. E. Koops, ab-actis Ha. CITROEN—TENTOONSTELLING Vandaag en morgen houdt de N.V. Automobiles Citroëri een varende expo sitie in de Sleutelstad. De tentoonstel ling is gericht in een aan het Kort Gal gewater gemeerd schip, geeft een uit voerig beeld van de door deze N.V. aan de markt gebrachte modellen. In de le-klasse van de KNSB waarin het LSG 1 is ingedeeld, is de stand, vóór de laatste ronde op 22 maart: 1. Spangen 1 9 punten, 37 M bordpun- ten; 2. LSG 1 8x punten, 32xx bordpun- ten; 3. Haarlem 1 8x, 35xx bordpnt.; 4. Eindhoven 1 8 pnt., 32 bordpnt.; 5. Dordrecht 1 8 pnt., 30# bordpnt.; 6. Delft 1 2 pnt., 22 bordpnt.; 7. Philips 1 2 pnt., 21x bordpnt.; 8. Res. SC 1 1 pnt., 27 bordpnt. Hier moet de beslissing in het hoger beroep van Haarlem tegen de voor LSG gewonnen partijen nog afkomen. Indien dit hoger beroep verworpen zou worden, zou LSG met 10 punten de leiding heb ben. In de op 22 maart te spelen laatste ronde ontmoeten elkaar: Eindhoven— LSG; Philips—Res. S.C.; Spangen- Haarlem; DordrechtDelft. In de 2e-klasse C speelt het Leidse Philidor 1. Hier is de stand: 1. DD 2 (Den Haag) 12 pnt., 40 bordpnt.; 2. Spangen 2 11 pnt. 40,2 bordpnt.; 3. RLAC 1 9 pnt., 42% I bordpnt.; 4. Vios 1 7 pnt., 39 bordpnt 5. H. Chr. SV 2 7 pnt., 34 bordpnt; 6. Moerwilk 1 6 pnt., 33% bordpnt.; 7. Phi lidor 1 5 pnt., 26 bordpnt.; 8. DD 3 4 pnt., 33bordpnt.; 9. NSSV 1 3 pnt., 30 bordpnt. RLAC is uitgespeeld. In de op 5 april te houden laatste ronde worden gespeeld: H. Chr. SVDD 2; DD 3—Vios; NRSV—Moerwijk en Spangen 2—Philidor. LEIDSE SCHAAKBOND Klasse 1: 1. Noordwijk 9 pnt., 33 bordpnt. kampioen; 2. Voorschoten 6 pnt., 25 bordpnt. (uit 6 wedstr.); 3. Al phen 6 pnt., 30% bordpnt.: 4. Boskoop 5 pnt., 26Vj bordpnt. (uit 6 wedstr.); 5. LSG 2 5 pnt., 30 bordpnt.; 6. Philidor 2 5x pnt., 24xxxx bordpnt.; 7. Leiderdorp 2x pnt., 21xxxx bordpnt. (degradeert). De wedstrijd LeiderdorpPhilidor 2 is nog niet beëipdigd. Vier partijen moe ten worden uitgespeeld. Op uiteindelijke winst voor Leiderdorp kan welhaast ze ker worden gerekend. In dat geval zou ook Philidor 2 degraderen. Klasse IIA: 1. Bodegraven 1 8 pnt., 33 bordpnt. (kampioen); 2. VTL 1 5 pnt., 19 bordpnt., 3. Bodegraven 2 5 pnt., 19 bordpnt.; 4. Nieuwkoop 3 pnt., 16 bordp.; 5 Philidor 3 3 pnt., 16 bordpnt.; 6. Ha- zerswoude 0 pnt. 14bordpnt. Gespeeld moeten nog worden Bode graven 1Philidor 3 en VTL 1Nieuw koop. Klasse IIB: 1. Sassenheim 1 8 pnt., 29'j bordpnt.; 2. LSG 3 8 pnt., 27% bordpnt.; 3. Katwijk 1 7 pnt., 31 bordp.; 4. NZH 7 pnt., 30Vj bordpnt.; 5. Leithen 1 4 pnt., 21 bordpnt.; 6. Voorschoten 2 2 pnt., 23'2 bordpnt.; 7. Zwarte Pion 1 2 pnt., 27 bordpnt. Gespeeld moeten nog worden Leithen Sassenheim en Voorschoten2LSG 3. Klasse IIIA: 1. Alphen 2 10 pnt., 38»* bordp. (kampioen)2. Leiderdorp 2 9 pnt., 35 bordpnt.; 3. Boskoop 2 8 pnt., 41 bordpnt.; 4. Bodegraven 3 7 pnt., 34% bordpnt.; 5. VTL 2 4 pnt. 23 bordpnt.: 6. Alphen 3 2 pnt., 21 bordpnt.; 7. Bos koop 3 2 pnt., 14 bordpnt. Klasse III B: 1. Roelofarendsveen 7 pnt., 24'i bordpnt.; 2. SPW 1 6 pnt., 17% bordpnt.; 3. Philidor 4 4 pnt., 15% bord pnt.; 4. Voorschoten 3 3 pnt., 16% bord pnt.; 5. Leithen 2 2 pnt., 18% bordpnt.; 6. Noordwijk 2 0 pnt., 12bordpnt. Nog te spelen: Leithen 2SPW 1; Voorschoten 3Philidor 4. Klasse III C: 1. LSG 4 8 pnt., 29% bordpnt.; 2. Sassenheim 2 7 pnt.. 24 bordpnt.; 3. Warmond 5 pnt., 28 bordp.; 4. Zwarte Pion 2 2 pnt., 17 bordpnt.; 5. Katwijk 2 2 pnt., 13 bordpnt.; 6. Voor hout 0 pnt.. 4 bordpnt. Nog te spelen: Sassenheim 2LSG 4 en VoorhoutKatwijk 2. Hockey-overziclit In de Overgangsklasse A (heren) is de strijd vrijwel gestreden. Amsterdam staat bovenaan en heeft aan twee pun ten voldoende om het kampioenschap veilig te stellen. Dan volgt HDM en de Hagenaars zullen een achterstand van vier verliespunten wel niet meer in kunnen halen. Leiden op de derde plaats heeft de laatste weken getoond in goede conditie te zijn en vooral de overwinning op Hilversum (51) van vorige week rechtvaardigt het optimis me omtrent de ontmoeting van mor gen: LeidenAmsterdam. De wedstrijd begint om 2 uur. In de tweedeklasse dames-hockey heeft Leiden de leiding moeten laten aan Togo, dat 20 punten uit 11 wed strijden heeft verzameld: Leiden heeft 20 uit 12 (door van Togo te verliezen) en dan volgt HBS met 16 uit 11. Zowel de Leidse dames als de ploeg uit Den Haag moeten nog naar Haarlem en het is dus HBS, dat in feite de zeggenschap heeft over de uiteindelijke ontwikkeling op de ranglijst. Het is voor de Leidsen van het grootste belang, dat morgen de punten niet in Haarlem blijven. Verder LMHC programma: Heren: HBS 2Leiden 2; Leiden Ring Pass 1; Groen Geel 3Leiden 4; Leiden 6HDS 3Leiden 8Groen Geel 10. Dames: HBS 2Leiden 2: Leiden HBS 3; Leiden 4Groen Geel 4. Jongens: Leiden aHHYC a; Siseo a Leiden b; Groen Geel dLeiden Leiden eGroen Geel f; Hudito i Leiden f. Meisjes: Leiden bVCL b; Kieviten b Leiden c; Leiden dKieviten c. - U de crocussen N sneeuwklokjes uit de grond geschoten zijn, prepareren we ons op de komende lente. Zodra de zon schijnt zijn er de mensen, die er vlug bij willen zijn. Ze verzuimen niet op de café terrassen de zon op te zoeken de eerste stralen achter hun kopje koffie op te vangen er. het eerste bodempje te leggen voor een Indianenhuid, waarop ze straks trots mogen zijn. Ik zie ze lekker lui achterover in hun stoelen hangen en ben dan altijd een beetje jaloers op deze lieden, die 't zich kunnen veroorloven in hun „dagdro men" weg te glijden Is er tijdens het lunchuur be tere tijdsbesteding denkbaar? MET een kleine dosis zon en de eerste warmte op de kille ledematen zijn we in ons land al héél gauw tevreden gesteld. Iedereen is na zo'n lange, nat te winter voor een stuk ver steend en blij, zichzelf te kun nen ontdooien. Er wordt nieuw leven aange dragen, vooral als de eerste prikkelende voorjaarslucht komt aandwarrelen. Je snuift ze onmiddellijk met volle teugen In! Dat geeft niet alleen bewe ging onder de mensen, maar ook onder de dieren: denk aan het gesjirp van vogels, die uit hun gewone doen komen en aan de eerste klagelijke kreten van de katten, die speciaal 's avonds er barmelijk rond de huizen schar- ro1en. p ET 't voorjaar in 't voor uitzicht ziet alles er in ééns héél anders uit. Ik beken eerlijk eerst nog wat te moeten wennen aan het nieuwe licht, dat alweer zoveel vroeger opkomt en zoveel later afscheid neemt. Voor de elektriciteitsrekening is dat best voordelig, maar de gezelligheid van het „Vroeg do gordijnen toe" is weg, vóór je 't weet. Met een ruk zie je opeens het gordijn van de lente en de zo mer opengaan met alle genoe gens, welke eraan vastzitten. Helemaal er op ingesteld ben je nog niet, al komen de winkeliers al haastig met hun nieuwe tex- tielvoorraden aandragen. Ze hebben geen ongelijk er vlug bij te zijn en iedereen over te halen zich zelf nog vóór Pa sen een nieuw feesttenue te be zorgen. Wie vindt 't niet heerlijk straks op z'n paasbest langs de weg te gaan? Tevredenheid over resultaten Voorjaarsbeurs De standhouders die aan de voorjaars beurs in Utrecht hebben deelgenomen, zijn over het algemeen tevreden over de behaalde zakelijke resultaten. Dit deelde gisteravond de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit te Utrecht mede. De verkorting van de Jaarbeursperiode van 10 tot 6 dagen is de meeste stand houders goed bevallen. Men zal hier dan ook mee doorgaan, ofschoon men er van overtuigd is, dat de bekendheid van deze verkorting met name in het bui tenland— nog niet voldoende is doorge drongen. Bezoekers uit 43 landen toonden inte. resse voor het op de Jaarbeurs geëx poseerde. In vele sectoren kwam het tot goede exportorders. Wat de voorlichtingscentra op de Jaarbeurs betreft: zowel het huisvrou wen- als middenstandscentrum stonden volop in de belangstelling. Ook de expo santen op de „Doe het zelf-tentoonstel- ling" zijn zeer tevreden over de bereikte resultaten. Er werden zelfs meer orders geboekt dan in het najaar. Frans Kameroen wordt in januari zelfstandig De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteravond het voor beeld van de B e h eer scha p sc o mmissi e ge volgd en zich uitgesproken voor onaf hankelijkheidsverlening per 1 januari 1960 aan Fracis Kameroen, waarna het land in de V.N. zal worden opgenomen. Er waren 56 stemmen voor, geen tegen, 23 onthoudingen (voornamelijk het Sovjet-blok!) en drie afwezigen. De ont houders wensten nieuwe verkiezingen vóór de onafhankelij'kheidsverlening. De assemblee sprak zich voorts uit voor het houden van volksstemmingen onder toezicht van de V.N. in Brits Noord- en Zuid-Kameroen. WARMOND Progrcmmabezoek mr. J. Klaasesz Het werkbezoek van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en echtgenote aan Warmond zal dinsdag a.s. om tien uur des och tends beginnen met een begroeting bif het gemeentehuis. Van 10.10 uur tot 10.20 uur wordt een bezoek gebracht aan de Rijkspolitie, daarna zal de koffie ge- ïruikt worden in de jachthaven Het ?ort, die wordt bezichtigd evenals de jachthaven Visch. Van 11 tot 11.30 uur gaat men per boot langs het dorp voor bezoeken aan de jachthavens Piet Hein en de KPM. Van half twaalf tot half een vindt op het gemeentehuis de ken nismaking plaats met de wethouders en de raadsleden, met wie over verschil lende problemen van gedachten wordt gewisseld. Van half een tot kwart voor twee wordt de lunch gebruikt in hotel De Stad Rome. Van twee uur tot half drie wordt een bezoek gebracht aan het atelier van de kunstschilder en glazenier Pieter Geraerdts, het uur daarna is «gewijd aan een bezoek aan het Seminarie waar ook de thee zal worden gebruikt. Van half vier tot vier uur staat een bezoek op het programma van de kerkkaarsen- makerij Papót. Van vier uur ontmoeten de commissaris en diens echtgenote de notabelen van de gemeente en verte genwoordigers van organisaties in De Stad Rome. Om kwart over vijf wordt afscheid genomen van de vertegenwoor diger van de Koningin. De burgemeester heeft tot de bevol king het verzoek gericht, die dag van negen uur tot half zes de vlag uit te steken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 14 maart Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Andijvie 66—83; kroten, gekookt 2225; boerenkool 68: rode kool 1112; pos telein 20; prei 1734; rabarber 5162; spinazie 6474; stoofsla 6894; spruiten A 25—55; idem B 15—58; uien 1—11; waspeen 2333; winterpeen 78: witlof 857. Per 100 stuks: Knolselderij 113; sla A 2329, idem B 2022; Per 100 bos: Peterselie 6.208.20; raapstelen 67; ra dijs 27—29; selderij 1.10—6.30. IEDER jaar vernieuwt de we reld, vernieuwt de mens. In de wisseling der seizoe nen is deze voorjaarsvernieu wing voor hem héél belangrijk: het stof van een sombere winter gooit hi) van zich af, hij ademt eens diep. kijkt naar de knopjes, die al op bersten staan en ver heugt zich op wat komen gaat: misschien eindelijk weer eens een wandeling langs zee, of op Raaphorst, zeilen op- of zwem men in de meren, een tochtje naar de bollenvelden en na tuurlijknaar het corso, voor iedereen in de buurt ouwe kost, maartoch altijd weer graag gezien! Dat zijn allemaal lentegenoe gens, die we geen van allen wil len missen en aan dit moeilijke leven wat fleur en kleur gaan geven. Alle dagen even grauw is im mers niets gedaan? FANTASIO NED. 11ERV. KERK Bedankt voor Amsterdam (vac. G. W. C. Vunderink) dr. G. Snijders te Haar lem: voor 's-Gravenhage (Ver. van Vrljz. Herv.) dr. J. Sperva Weiland te Rotter dam: voor Bergum dr. J. M. Hasselaar, laatstelijk predikant te Djakarta. GEREF. KERKEN Beroepen te Harmeien en te Onder- dendam M. J. van Reenen, kand. te Wou- brugge; te Siegerswoude J. Eleveld. te H(jum en Finkum; te Niezljl L. J. Wolt huis, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Klundert G. de Vries te Zeist. Tweetal te Westzaan F. Bakker te Hulzen (N.-H.) en G. Blom te Meerkerk, van wie eerstgenoemde is beroepen. Be roepen te Maassluis M. S. Roos te Alphen d. Rijn. Koningin ontvangt fractievoorzitters Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen voor een conferentie in Huls ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de fractie voorzitters van de KVP, de P.v.d.A., de VVD, de ARP, de heren prof. mr. C. P. M. Romme. J. A. W. Burger, prof. mr. P. J Oud. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot. Voor vanmiddag heeft Hare Majesteit achtereenvolgens uitgenodigd, eveneens in het Huis Ten Bosch, de fractievoor zitters van de CnU, de CPN, de SGP. de heren dr. II. W. Tilanus, S. de Groot en ds. P. Zandt en voorts de heer EL J. Lankhorst van de PSP en de heer L. P. Laning van het GPV. Noodweer te Hoilandia Hollandia, de hoofdplaats van Ned. Nieuw-Guinea, heeft de afgelopen et malen te kampen gehad met een uit zonderlijk zware regenval, waarbij een regenval werd genoteerd tot 382 mm toe. Terreinen, die onlangs bouwrijp waren gemaakt, leden aanzienlijke schade. Weggoten en duikers konden het water niet afvoeren en raakten verstopt, wegen werden vernield en in verschil lende woningen werd overlast onder vonden van binnenstromende modder. In het nieuwe gebouw van de dienst van Waterstaat en Opbouw heeft het kaar- tenmateriaal van het kadaster ernstige waterschade opgelopen. Een personenauto werd van de kust weg in zee gespoeld: de bestuurder kon door Papoea's worden gered. Voorzover totnutoe bekend hebben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. Israël ongerust over einde emigratie Roemeense joden In Israël toont men zich bezorgd naar aanleiding van berichten, dac de emi gratie van Roemeense joden naar Is raël onderbroken zou zijn. Volgens de bladen zouden velen, die reeds toestem ming tot emigratie gekregen hadden en daarom hun bezittingen van de hand hadden gedaan, nu in moeilijke om standigheden komen te verkeren. Nadat de emigratiebepalingen in sep tember vorig jaar door de Roemeense regering aanzienlijk verzacht zijn, heb ben totaal meer dan 16.000 joden het land verlaten, van wie 8.000 via Wenen. Eind vorige week was het aantal jo den dat dagelijks Roemenië verliet ge stadig verminderd. Voor de verminde ring merkbaar werd reisden dagelijks 100 tot 250 joden uit Boekarest via We nen uit naar Israël. In gezaghebbende diplomatieke bron te Wenen wordt vernomen dat de stop zetting van de joodse emigratie uit Roe menië naar Israel vermoedelijk een ge volg Is van het verzet dat in de Ara bische wereld tegen deze ..Auswande- rung" gerezen is. Met name de Ver enigde Arabische Republiek heeft on middellijke stopzetting van de emigratie geëist. Achmoed Salah Zind. Egypte is een waar toevluchtsoord geworden van allerlei voormalige nazi's. Men kan er de Duitse nazi-publicist Von Leers vinden, die eens hoofdredac teur was van het blad van de SS „Das Schwarze Korps". Von Leers noemt zich in Cairo „Omar Anim". Hij werkt voor een anti-Israëlisch tijdschrift en is leraar op een school voor vreemde ta len. In de Egyptische staatsveiligheids dienst kan men de kolonel Al Nacher ontmoeten, die eens chef van de 3i- cherheitsdienst in Warschau was en ln 1945 bij verstek wegens moorden en andere gruwelen ter dood is veroor deeld; Al Nacher heet namelijk eigen lijk Leopold GleimZijn assistent is de majoor Hamid Soeleiman, eens S.A.- leider en Gestapochef te Ulm in Zuid- Duitsland; Hamid heet eigenlijk Sell- mannen de leider van de politieke afdeling van de Egyptische inlichtin gendienst is de majoor Ben Salem, aohter wiens fraaie naam de Gestapo man Bender schuilgaat. En zo kan men doorgaan: ex-S.S.-ers, die Egyptische jeugdgroepen leiden; die Hitiers „IMein Kampf" een bestseller in Egypte uitgeven; die radiopro gramma's leiden; die artsen zün ln Egyptische concentratiekampen; die als de beruchte dr. Eisele werkzaam ztfn in militaire hospitalen En temid den van al deze vertrouwde heren uit de oorlogstijd, die cr op tyd tussenuit zün gegaan, zit thans een nieuwe „Ara bier": Mach moed Salah alias de Offen- bacher ex-S.S.-er en ex-gymnasium leraar ZJnd, die enkele maanden gele den tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens antl-semitlsehe uit latingen, maar wist te ontvluchten en thans in Cairo leeft OOSTENRIJKSE ONDERSCHEIDING VOOR IR. OTTEN Gisteren heeft dr. G. Afuhs, de ambassadeur van Oostenrijk in Neder land. In de Oudhollandse kamer van het hoofdkantoor van de N.V. Philips te Eindhoven het grote gouden erteken van verdiensten uitgereikt aan ir. P. F. S. Otten. als blijk van erkentelijkheid voor diens persoonlijke verdiensten voor Oos tenrijk. Ambassadeur Afuhs wees om. od het? timulerende werk van ir.. Otten voor het uitbrengen op de plaat van het totale oeuvre van Mozart en op de steun van ir. Otten bij de oprichting van de akademie voor jonge kunstenaars in Salzburg. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. afd. Zuid-Holland houdt een algemene provinciale vergadering op donderdag 9 april a.s. in de Beatrix- zaal van het Groothandelsgebouw te Rotterdam. WASSENAAR Dr. J. C. Flach alhier, oud-missio nair arts van de zending der Geref. Kerken viert 18 maart a.s. zijn 75e ver jaardag. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaauwen- draad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 208. Zuster Hartman. Dorps straat 20, Koudekerk, tel. K 1714 - 505. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649 en dokter J. J. Lanen—Baron. tel. 21610. Voorschoten Dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. Voor Wijkver- pleeg?tc. Gezondheidscentrum. te>f. no. 2177. Wassenaar Dokter E. Oosterbaan, Prinses Marielaan 14. tel. 3056, en dokter H. D. Boer, Wittenburgerweg 188. tel. 9124, Wassenaar. Apotheek Schouwweg no. 32, tel. 2402. Warmond Dokter H. A. G. Walen kamp, Dorpestraat 45, tel. 220.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5