Dit jaar herdenkt „Ex Animo" haar veertig-jarig jubileum in dank FILMS kMaakte Bachs Matthaeus Passion tot een wijdingsvolle traditie „De naakten en de doden" Wijkgebouw Geloof-Hoop-Liefde viert jubileum (65) op 21 maart „In Italië naast cle historische ook veel moderne schoonheid Opgericht 1 maart I860 Zaterdag 14 maart 1959 Tweede blad no. 29695 Herman de Wolff is een volijverig leider Een der gewaardeerde koren in onze stad vooral gewaardeerd omdat het in onze stad Bachs „Matthaeus Passion" introduceerde en van de uitvoering een jaarlijkse traditie maakte is de Chr. Zang vereniging „Ex Animo", welke op 22 april 1919 werd opgericht. Binnenkort herdenkt zij dus haar 40-jarig bestaan, daarvoor past ge rechtvaardigde dank en vreugde. Het aantal uitvoeringen, dat zij in die jaren gaf is ontelbaar, de muzikale beleving, welke ervan uitging, is van grote waarde geweest voor talloze stadgenoten, die daadwerkelijk medewerkten en thans hun kinderen in het Meisjes- of Jeugdkoor zien opgenomen. Van geslacht op geslacht wordt derhalve de „Ex Animo"-fakkel doorgegeven, wat van niet te onderschatten betekenis is! Wanneer men zo de ontwikkeling van „Ex Animo" overziet, komt men tot een gevoel van grote erkentelijkheid voor haar onverflauwde idealistisch gestem de werkzaamheid op muzikaal terrein. De leden, noch de huidige dirigent Herman de Wolff, die sinds 1927 de scepter zwaait, verbeelden zich dat zij het hoogste bieden, wat te bereiken is. Zij zijn zich van hun eigen beperkin gen en begrenzingen bewust; dat is juist een der meest sympathieke eigenschap pen van dit thans ruim 100 leden tel lende koor. Doch zy zijn er tevens trots op, dat zij sinds 1942 de uitvoering van de „Matthaeus Passion" tot een jaarlijkse traditie maakten, waarmee zij telken male duizenden toehoorders een geeste lijke verrijking schonken. Ondanks tekortkomingen. Niet alleen deze Pas siemuziek danken wij het koor. Nog zo vele, vele andere uitvoeringen staan in haar historie geboekstaafd. Wij denken naast de talrijke kerk diensten oorspronkelijk was „Ex Animo" uitsluitend „kerkkoor" aan vertolkingen van Haydns „Die Schöp- fung" en „Die Jahreszeiten", „Deutches Requiem" en de „Altrhapsodie" van Brahms, Bachs „Johannes Passion", de „Elias" van Mendelssohn, het „Te Deum" van Bruckner, de „Kerstkan- tate" van Hubert Cuypers, „De Kruis- vaders" van Niels W. Gade, Herman de Wolffs oratorium „God en Oranje" uitgevoerd tijdens de Willem de Zwij gerherdenking en nog zoveel meer werken, waarvan het helaas indertijd verloren gegane archief nog zou kun nen getuigen. Het medewerken aan kerkdiensten, o.a. die ter gelegenheid van Pasen en het 3 Oktoberfeest wijdingsdienst in de Pieterskerk op 1 oktober, waar mee in 1937 begonnen werd en de Kerstnachtdienst, in 1935 ingesteld door de tegenwoordige ere-voorzitter dr. J. Riemens eenmaal vele jaren de hoogst gewaardeerde voorzitter heeft steeds zeer grote belangstelling getrokken. Deze Kerstnachtdiensten, aanvan kelijk georganiseerd door „Ex Animo" zijn sinds enkele jaren overgenomen door de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk, waaraan „Ex Animo" thans dus haar steun verleent. Men is dr. Riemens nog altijd dank baar voor het indertijd terzake geno men initiatief. Behalve het koor der volwassenen, is er ook het kinderkoor zo wat 90 leden dat opgericht werd op 14 mei 1929 en dus ook een jubileum viert: het 30-jarig bestaan! Eindeloos is het aantal koorwerkjes, waarvan zeer vele van Herman de Wolffs hand, welke tot uitvoering kwamen. Eindeloos is ook het aantal zangspe len, die inzetten met het „Groen-wit- brons-zilverdons", dat dus „Ex Animo's" eerste zangspelletje was, waarmee de dirigent eer kon inleggen. De stroom Leidse kinderen, die er in de loop der jaren aan heeft medege werkt, is werkelijk onoverzienbaar. Wij hebben er vele meegemaakt; Bteeds was 't een lust getuige te zijn van de werkelijke „animo", waarmee gezongen en gespeeld werd! Ook moeten het meisjeskoor en het Jongenskoor genoemd. Het laatste werkt regelmatig mee aan de uitvoeringen van de M. P., aangevuld door dat van de Chr. Nat. School aan de Stadhou derslaan o.l.v. de heer A. van Kapel. De viering van „Ex Animo's" 40-jarig Jubileum zal plaatsvinden op 21 april a.s. met een receptie in het gebouw Re- hoboth aan het Rapenburg, waarna op 22 april de leden een diner wordt aan geboden in „Den Burcht". Een speciale commissie ter voorbereiding van deze feestviering is reeds gevormd. De jubi leumuitvoering zal zijn op 14 oktober a.s. in de Stadsgehoorzaal. Dan zal „Ex Animo" Haydns „Die Schöpfung" ten gehore brengen. Het 30-jarig bestaan van het kinder koor, dat in de oorlogsjaren niet min der dan 750 leden telde en toen aller harten won met het zingen van vader landse liederen applaus moest echter achterwege blijven, want dit zou opge vat kunnen worden als protest! wordt gevierd op 21 mei in „Den Burcht". Enige kleine zangspelletjes, waarin alle kinderen een rolletje te ver vullen krijgen, zullen aan de orde zijn. Het huidige bestuur bestaat uit de navolgende leden: J. Kriek (voorzitter), F. van den Wijngaard, le secretaris, C. van Onselen, le penningmeester, W. H. C. Brugman. 2e voorzitter, mevr. L. de Geus-Hillebrand, 2e secr., mej. N. de Vries, 2e penningmeesteresse, A. Fakkel, bibliothecaris, mej. C. den Heeten, 2e bibliothecaresse, V. Vuijk, alg. adj., C. Weijsenbach, commissaris, G. van Loeff, commissaresse. Toegevoegde bestuurs leden voor het kinderkoor zijn mevr. D. Fabel en J. H. Winterkamp. De onderlinge samenwerking is voort durend geanimeerd en in de beste ver standhouding. Wtj herinneren ons nog zéér goed, hoe wij in een der beginjaren van JEx Animo's ontwikkelingsgang als solist meewerkten aan een uitvoe ring van Neukomms ,J)e opstan ding Dat was nog onder directie van de eerste dirigent, de heer G. van der Keur. Wij hadden toen niet kunnen bevroeden, dat ,J2x Animo" zulk een groei zou aannemen. Een groei, wel ke eigenlijk pas goed op gang kwam, toen Herman de Wolff de directie in handen nam. Aan diens altijd stimulerende en volijverige leiding heeft het koor dan ook oneindig veel te danken! Het koor dat ook door middel van radio-uitzendingen en grammofoon platen bekendheid buiten Leiden verwierf. Het mooiste jubileumgeschenk voor de vereniging zal misschien zijn een wijdingsvolle en druk bezochte uit voering der Matthaeus Passion op 18 en 19 maart a.s. in de Stadsge hoorzaal. Drukbezocht, omdat „Ex Animo" het als haar hoge taak beschouwt steeds meer mensen te confronte ren met Bachs religieus „meester werk". Wij ivensen alle leden van „Ex Animo", waarvan de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot be schermheer is, de dirigent en de luisteraars van harte gezegende avonden toe! H. ZAKENJUB ILEUM N.V. VERHULST De N.V. Kledingmagazijnen Verhulst aan de Grote Markt te Den Haag, welke ook hier ter stede een filiaal exploiteert, heeft haar 25-jarig bestaan herdacht. Mevr. Van Dam herdacht de stichter, die in 1934 (toen de conjunctuur niet bepaald gunstig te noemen was) de N.V. oprichtte. De commissaris, de heer W. L. Verhulst, die van 1934 tot 1954 direc teur was, gaf een overzicht van de ge schiedenis der N.V. De heer B. H. Topper, die de heer W. L. Verhulst in 1954 opvolgde en voordien chef van het Leidse filiaal was, prees de goede samenwerking met het personeel. Hierna volgde een druk bezochte receptie. De heren Peeters en Redel, resp. chef-etalagedienst en coupeur, die bei den hun 25-jarig jubileum vierden, wer den 's avonds gehuldigd in Restaurant Hoornwijck, waar de directie het perso neel een diner aanbood. Advertentie KASTPAPIER in rollen en vellen, moderne dessins, ook afwasbaar. rn Haarlemmerstr. 171 -1 Prof. dr. A. E. van Arkel en prof. dr. C. J. Gorter zijn resp. benoemd tot voorzitter en ondervoorzitter van de examencommissie natuurkunde en scheikunde m.o. 1959. Onze stadgenoot, de heer M. Meijer, is benoemd tot lid van de examencom missie N.O.-akten Nt/XI en pedago gisch getuigschrift 1959. Dringend appèl aan de bedreigde mens LIDO. Zouden er velen zijn, die het cynische boek „The naked and the dead" (De naakten en de doden) zonder een zucht van afgrijzen tot het einde toe gelezen hebben? Dit lugubere verhaal, met haar overigens sterke anti-oorlogs tendenz, is zó vervuld van gruwelijkheid, dat de adem ervan stokt. Mensen worden in de oorlog tot beesten. Maar mensen kunnen er ook tot ..mensen" door worden, die einde lijk iets gaan begrijpen van de Goddelijke geest. Deze beide facetten worden in dit oorlogsboek beschreven. Deze beide facetten worden ook voor ogen gesteld in deze obsede rende film, welke echter slechts een glimp laat zien, van al hetgeen het boek aan gruwzaamheid bevat. Toch is 't al genoeg. Genoeg, om U te doen beseffen, welk een hel de oorlog is. Een hel van verwording, van vuur en vlammen, van moorden, óók wanneer het „moorden" niet nodig is. Van mensen, superieuren en minde ren, die zelfs in de eigen gelederen tegen elkaar opstaan, omdat ze een totaal ver schillende levensopvatting zijn toege daan. Keiharde wreedheid tegenover huma niteit. Doorzetten tot elke prijs, ook wanneer de betreffende weet, dat het doelloos en zinloos is, verder te gaan op de eens in geslagen weg. Met verraad zelfs aan de meerdere, zoals de dolzinnige sergeant 't met zijn luitenant doet, wanneer 't er om gaat zijn eigen wil door te drijven. De generaal tegenover zijn adjudant, diezelfde luitenant, wie hy „gehoor zaamheid" wil leren en aan het einde van de film, in geestelijke zin iets van hèm te leren krijgt! Een verschrikkelijke film enerzijds, een film met een hoge strekking ander zijds vervaardigd naar die doordringen de roman van Norman Mailer, welke door al het cynisme heen, toch ook een héél ander geluid laat horen: namelijk die van de menselijke broederschap. Maar men moet door het slechtste Hierboven het bestuur van „Ex Animo" met in het centrum de dirigent de heer Herman de Wolff. Zittend v.l.n.rF. van den Wijn gaard, secr.; E. Kriek, voorzitter, Herman de Wolff (dirigent); C. van Onselen, penningmeester; A. Vuijk, alg. adj. Staande v.l.n.r.: W. Brugman. 2e voorz.: H. Win terkamp; A. FakkelR. B. Weisen- bach; mej. H. de Vries; mevrouw G. van Loef; mevrouw L. de Geus; mevrouw D. Fabel; mej. G. den Heeten. (Foto L.D./Van Vliet) heen, blijkbaar, om dét te leren be grijpen. Deze film houdt in deze tijd van drei ging een dringende waarschuwing en een dringend appèl in: behoed de we reld voor een nieuwe oorlog! Men zie de weerlozen vallen onder het mortiervuur, als halmen worden zy weg gemaaid. Men zie al het vreselijke, dat de oorlog te „zien" geeft nu op het kleurige doek maar dat dén realiteit zal zijn. Men zie ook de brute sergeant Corf, die van zyn mannen het onmoge lijke eist. Eén stort dan ook van de ho ge berg af, als de snauw, die hem toe geroepen wordt, een te grote schok voor hem is. Maar men zie óók daar géét 't in deze film om telkens weer het lampje van de mensenliefde opflitsten uit deze poel van barbaarsheid. Zo de enorme krachtsinspanning, die de doopsgezinde en de jood zich geven, om „hun" luitenant, verraden en ver kocht door de sergeant tijdens de pa- trouilletocht, te redden. En tóchtóch heeft de onmense lijke expeditie en het doorzetten van die sergeant aan 't licht gebracht, wéér de Japanners waren en hoeveel er waren. Zo beantwoordt ook deze film zij het ten dele aan de bedoeling van de auteur. Datgene uit te beelden, wat dit boek in werkelijkheid bevat, was voor de regiseur Raoul Walsh een onmoge lijkheid. Dat is misschien maar góed ook! Alleen al een part ervan geeft vol doende verhevigd door een onheilspel lende muzikale illustratie om U van walging voor de oorlog en van de ont aarding, welke er het gevolg van is, te vervullen. ZILVEREN JUBILEUM S. PAATS Maandag is het 25 jaar geleden, dat de heer S. Paats in dienst trad van Vlasveld's Textiel en Woninginrichting aan de Lage Rijndijk 40. Ter gelegen heid van dit zilveren jubileum is er die dag van 10 tot 12 uur gelegenheid om de heer Paats geluk te wensen. Aan het begin van de gisteren ge houden vergadering van de Soc. Econ. Raad heeft de voorzitter prof. dr. G. M. Verrijn Stuart het overleden lid de heer Chr. van den Heuvel herdacht. De heer Van den Heuvel, aldus de voor zitter, was een slagvaardig, zeer werk zaam lid met grote verdiensten voor het werk van de Raad. Advertentie VAN DEZE WEEK: „Meisjes in uniform" Romy Schneider als kostschoolmeisje LUXOR Dat Romy Schneider - het idool van talloze, vooral jeugdige film enthousiasten - als de jonge keizerin Sissi in zoete romantische avontuurtjes tegen een achtergrond van sprookjes achtige praal en pracht een allerliefst plaatje vormt, dat hebben wy niet min der dan driemaal kunnen zien. Dat ze ontwapenend charmant als een levenslustige Kitty vrolijk door een gro te wereld kan huppelen en daarbij ieder een voor zich kan innemen, dat is ons ook gebleken. Moeilijker wordt het dramatisch talent te bewijzen. Daarvan heeft ze ons - ze ker in deze film - (nog) niet kunnen overtuigen. We moeten echter constateren, dat het haar niet gemakkelijk is gemaakt. Het valt niet meer mee te geloven in dat gesloten, eenzelvige meisje Ma- nuela, dat op een streng kostschool ge- Feestmiddag en -avond niet een receptie Begin januari - om precies te zijn op de achtste van die maand - schreven wij over het 65-jarig bestaan van het wijk gebouw „Geloof - Hoop - Liefde" aan de Oranjegracht no. 70, de schepping van mej. E. C. Knappert - die later ook de basis voor het Leidse Volkshuis leg de - en prof. dr. H Oort. Wy gaven toen een overzicht van de oprichting van dit wijkgebouw „ter zedelijke, maatschappe lijke en godsdienstige verheffing van de wijkbewoners" en de daarna gevolgde ontwikkeling. In dit gebouw van de Ne derlandse Protestanten Bond - het oud ste wijkgebouw in ons land - zetelt nu nog het clubhuis „De Sperwers", waar in onder leiding van de tegenwoordige directeur, de heer P. Stutterheim jeugd zorg op sociaal, pedagogische basis be dreven wordt. Een machtig stuk werk, dat eigenlijk - na de dieptepunten in en na de jongste wereldoorlog - sinds 1950 weer goed op gang is gekomen, mede door de steun van rijk, provincie en ge meente. waarin men zich de laatste ja ren mag verheugen. Gemiddeld kan men wel zeggen, dat 250 tot 300 jongeren - in een leeftijd variërend van 6 tot 20 jaar - voor een dubbeltje per week ver tier en ontwikkeling in het clubhuis ko men zoeken. Men is thans zelfs zover, dat twee accordeonorkestjes gevormd konden worden, die reeds meermalen met succes op verschillende plaatsen in ons land hebben opgetreden. Zij zullen ook een muzikale duit in het feestzakje gooien op 21 maart, wanneer het jubileum - dat eigenlijk op 8 ja nuari plaats had - gevierd wordt. Het festijn begint om twee uur in de grote zaal van Den Burcht, waar alle kinde ren van de Leidse clubhuizen twee ge noeglijke uurtjes aangeboden krijgen. De goochelaar Jonglisto, de muzikale kok Geraldini en Willy Alfredo - met een zangwedstrijd - zijn aangezocht om voor de vrolijkheid zorg te dragen. Hetzelfde trio verzorgt ook het programma na de pauze 's avonds, wanneer ouders en ge nodigden aan de beurt zijn. De kinderen van „De Sperwers" staan zelf voor de pauze op de planken. Vóór deze feestavond - van 7 tot 8 uur - recipieert het bestuur in de klei ne zaal van „Den Burcht". Nooit was er rust. Dus komen de lief hebbers van dergelijke avonturen aan de Haarlemmerstraat best aan hun trek. Wolken kruitdamp, massa's ste vige botsingen en natuurlijk is ook de liefde niet vergeten. Een Western van formaat. Meisjes op bestelling Grove concessies aan „romantiek" van vernederend beroep Trianon Dat zelfs een zo naar geestig bedrijf als dat van de ..call-girl" (prostitutie op telefonische bestelling) in een film behandeld wordt, kan in beginsel aanvaardbaar zijn, mits het resultaat aannemelijk maakt, dat er een innerlijke noodzaak bestond om juist dit onderwerp aan te vatten. En dan een éérlijke noodzaak natuurlijk, niet die van de kassa. Welnu, van .Meisjes op bestelling", een Duits-Deense co- produktie, kan dit niet gezegd worden, om de eenvoudige reden, dat er in dit werk bij herhaling concessies zijn ge daan aan erotische „romantiek". Onder het mom van documentair realisme wordt een voorstelling van zaken gege ven, waarin het walgelijke van dit spel met eer en liefde van jonge vrouwen ternauwernood tot zijn recht komt. Hoofdpersoon is Eva Bernhardt (ge speeld door Ingmar Zeisberg), een Duits meisje, dat bedrogen wordt door een man, belaagd door haar stiefvader en veronachtzaamd door haar moeder. Zij besluit dan een vriendin in Kopenhagen op te gaan zoeken, die haar geschreven heeft, dat het haar goed gaat. Een chauffeur van een grote vrachtauto helpt haar de grens over en zij beloven elkaar een ontmoeting bij de Kopen- haagse zeemeermin, het vermaarde beeldje aan de ingang van de haven. Weer krijgt het jonge meisje een teleur stelling te verwerken: chauffeur Peder- con komt niet opdagen. Intussen is zij tereohtgekomen bij haar vriendin Ria, die zegt, dat zij mannquin is bij Moret- ti's lingeriefabriek. In werkelijkheid is dit een bedrijf voor de exploitatie van call-girls. Ook Eva ziet zich, door de geraffineerde taktiek van haar vriendin in samenwerking met Moretti, gedwon gen zich tot meisje-op-bestelling te ver lagen.. Hoe lang dit duurt en in welke mate zij zich voor dit oude-beroep-in- moderne-vorm leent, laat de film in het vage. Intussen is de sympathieke Pederson, die door pech met zyn auto verhinderd was de afspraak na te komen, voortdurend op zoek naar het meisje, dat zo'n diepe indruk op hem gemaakt heeft. Toevallig ontmoeten zij elkaar en Eva grijpt deze gelegenheid aan zich aan haar vernederend bestaan te ontworstelen. Maar haar verleden laat haar niet los: Pederson ontdekt wat zij voorheen heeft gedaan en keert eerder opdrongen. De haat zat dlep^teich aanvankelijk vol verachting van iiiiiuii plaatst wordt. De directrice van deze „citadel" - zoals zij het zelf noemt - is een verbitterd, verzuurd mens. Zij heeft slechts één doel. Het handhaven van orde en tucht. Ten koste van alles. Dan alleen kunnen haar meisjes „goede sol datenmoeders" worden. Vergeet U niet het verhaal speelt zich af in het Duits land van 1910 Nu kan het niet anders, in zo'n ge schiedenis is er altijd een lerares, die voor het tegenwicht zorgdraagt. Lilii Palmer zorgt op zeer gevoelige wyze voor die vrouw, die langs andere wegen - door liefde en begrip - de meisjes wil opvoeden. Maar dat leidt bij de stille, moeilijke Manuela tot onverwachte ef fecten. Het kind hecht zich op een be angstigende wijze aan de lerares. Dit wil de directrice niet toelaten. Dit wordt bestempeld als een ernstig vergrijp te gen de orde en regelmaat. Het past niet in de kadaverdiscipline, zo'n misstand moet worden uitgeroeid. Nogal traag sleept het verhaal zich voort. Wat de climax had moeten zijn, liep uit op een teleurstelling. De scène, waarin Romy cp een drastische wijze een einde wil ma ken aan haar problemen, deed nogal zonderling aan en werkte daardoor meer op de lachspieren dan op het gevoel Trouwens, regisseur Radvanyi heeft Romy de taak toebedeeld vrij somber starend door het verhaal heen te stap pen. Slechts eenmaal wordt haar wat meer vrijheid gegund. Wanneer ze in I een door drank en vrolijkheid overmoc- dige bui haar genegenheid voor de lera res openbaart. Het werd een verrukkelijk hoogtepunt, dat helaas maar kort duurt en niet herhaald wordt. Leuk was het overigens kennis te ma ken met een nieuw, pittig en veelbelo vende Duits sterretje: Sabine Sinjen. Ze is nog maar kortgeleden afgestudeerd aan de Berlijnse filmschool. Ze speelt in deze film een kostelijk rolletje als Ilse Westhagen, een van de meisjes van het internaat. Het is niet de eerste maal, dat dit verhaal verfilmd werd. Reeds 27 jaar geleden werd het op het witte doek vast gelegd. „Met ruw geweld" Weer wolken kruitdamp REX Het is niet zo bar moeilijk de sfeer te raden, die deze film ademt. Op nieuw suizen de pijlen en knallen de re volvers in de strijd tussen blank en rood Het zoveelste verhaal uit die veelbe- schreven en misschien nog meer ver filmde tijd, toen de Indianen zich met alle slimheid, die in hen was en met alle wapens, die zy ter beschikking hadden, verzetten tegen de blanken, die steeds Dr. v. Egeraat voor N.C.R(eis)V. Dr. L. van Egeraat heeft gisteravond diep in zyn enorme voorraad superlatie ven, vergelijkingen en beeldspraken ge tast voor een geestdriftige lofzang op de schoonheid en de culturele rijkdom, welke Italië te bieden heeft. Het audi torium, bestaande uit vele leden van de Leidse afdeling der Ned. Chr. Reisver- eniging in de foyer van de Stadsgehoor zaal, behoefde echter niet op het ge sproken woord alleen af te gaan. Het betoog van dr. Van Egeraat werd op zeer aanschouwelijke wijze onderstreept door enkele honderden fraaie en uiterst scherpe dia's. Dr. Van Egeraat kan met gezag over dit heerlijke land spreken, omdat hij als economisch adviseur behulpzaam is bij de ontsluiting daarvan. Des te sterker spreekt het beroep aan, dat hij op zijn toehoorders deed, om Italië vooral niet alleen historisch te benaderen. Zeker, het land heeft talrijke culturele monu menten uit vroeger dagen van een on uitsprekelijke schoonheid, maar wij moe ten de moderne prestaties van Italië en de Italianen niet geringschatten. In tegendeel, in menig opzicht kunnen zij zelfs ons vooruitstrevende Nederlanders ten voorbeeld strekken. haar af. Tenslotte vinden zij elkaar weer op het ogenblik, dat Eva besloten heeft naar huis terug te keren. Zowel het spel van Claus Holm (Pe derson) als dat van Eva is juist door het achter elkaar plaatsen van gelijk tijdige momenten uit hun beider leven meer dan eens voortreffelijk en ook fotografisch is er veel te bewonderen in deze film. Dit doet evenwel niets aan het bezwaar af, dat ten aanzien van Moretti's lugubere onderneming het quasi-realisme veel te breed is uitgeme ten om aanvaardbaar te zijn, waardoor in deze film het effect van afkeer wat toch de bedoeling geweest moet zijn voor een belangrijk deel verloren gaat. Van tragisch medelijden met een meisje, dat haar ondergang tegemoet loopt, is dan ook geen sprake: een buitengewoon zwak punt in een film. die daardoor als waarschuwing tegen dit soort handel- in-blanke-slavinnen ernstig tekort «cfoiet. Voorbeelden Neem het ultramoderne Station Ter mini in Rome, waar de treinen geruisloos binnenglijden, neem het voortreffelijke wegennet, de uitstekende landbouworga nisatie, neem de schitterende moderne architectuur, neem de ongelofelijk goede sociale voorzieningen en bedenk bij dit alles, dat de Italianen tot de hardst werkende volkeren ter wereld behoren. Vele toeristen realiseren zich dat niet. Hoe dat kan? Armoede en schilderach tigheid gaan helaas vaak hand in hand. Het is eigenlijk de immoraliteit van het moderne toerisme, aldus dr. Van Ege raat, want men snelt meteen naar de achterbuurtjes. Die zijn zo fotogeniek! Het totaalbeeld van het bezochte land wordt daardoor verwrongen. En men vergeet dan zo gemakkelijk het fraaie moderne. En juist in Italië is men erin geslaagd een moderniteit te ontwikke len met behoud van de spiritualiteit, met een eigen waarde dus. Niet te gehaast Later bond de spreker zijn toehoorders op het hart om Italië nooit veel te wil len zien, maar wel veel te laten inwer ken. Het moderne toerisme, aldus mr. Van Egeraat, heeft een spookachtig, bijna hysterisch karakter. Het tempo is tot het uiterste opgevoerd. Het vreemde land schiet als een film voorbij. Men weet daarna nauwelijks meer, waar men geweest is. Men vergeet, dat tijd en rei zen samen horen. Heeft men niet meer tijd terbeschikking, dat men dan toch in hemelsnaam niet het tempo nog hoger maken, maar de selectie scherper. Men moet een vreemd land niet bezichti gen, men moet het geestelijk veroveren. En dan is er in dat land veel te verove ren. Met reuzensprongen vloog daarna dr. Van Egeraat er doorheen. Een lang. durig verblyf in de beroemde Dogenstad Venetië, bezoeken aan Rome, Florence, Milaan, Ravenna, Napels, Palermo en nog ander steden. Het was voor sommi gen wellicht reeds een aantrekkelijk voorproefje voor de vakantie of een goed te gebruiken wegwijzer. Voor anderen was het op zyn minst een bijzonder leer zame en mooie kennismaking. De spre ker op deze Itaiië-avond, die mede geor ganiseerd was door „Het Boekhuis", werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer A. r. d. Bos.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3