DKW Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 14 MAART 1959 Het is nog verre van duidelyk wat de resultaten zyn van de reis, welke de Britse premier Macmillan thans, na zijn bezoek aan de Sovjet- Unie, langs de Westelijke hoofdsteden maakt. Na Parijs en Bonn gaat hy straks naar Washington, waar de ge heimzinnigheid wel net zo groot zal zijn als in Frankrijk en West-Duitsland. Maar, al is er dan geen officiële uitla ting over het onderwerp van gesprek beschikbaar, toch mag men wel aan nemen, dat Macmillan in het bijzonder de z.g. „disengagement'-plannen aan gesneden zal hebben, namelijk voor een „verdunde militaire zone" in Midden- Europa. Officieel draagt dit denkbeeld de naam van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, al deed Macmillans voorganger, Sir Anthony Eden, reeds vier jaar geleden een soortgelijke suggestie. De opzet van dit plan is tweeërlei: eerst „bevriezing" van de strijdkrachten aan beide zijden van het ijzeren gordijn, volgende op een overeenkomst tot internationaal toe zicht; en ten tweede: vermindering van de sterkte dezer strijdkrachten, waarbij Macmillan er vanuit zou gaan, dat het Westen enigszins tegemoet dient te komen aan de vrees, welke de Russen voor hun veiligheid schijnen te koes teren. Iitussen is het de vraag en een zeer belangrijke in hoeverre Moskou zelve de hand heeft gehad in het plan-Rapacki. Met name in Bonn, en dan vooral in de omgeving van de Bondskanselier, is men er nog steeds vast van overtuigd, dat het de Rus sische leiders om niets anders te doen is dan om het bezit van Europa, even tueel als satellietgebied. De machtsver houdingen zouden in dat geval uiteraard sterk veranderen. De vrees voor een wederopstanding van een krachtig Duitsland moet in dit verband voor een goed deel een handig toegepaste propa- ganda-truc zijn, met geen andere bedoe ling dan te speculeren op de gevoelig heid van de Westerse harten. Het zou het Kremlin derhalve niet alleen be gonnen zijn om afweer tegen een sterk Duitsland, maar wel degelijk om ver groting van zijn macht op het „schier eiland" West-Europa. Het zou immers een zeer zware slag voor de Verenigde Staten zijn, indien een zo machtig ge bied als het vrije deel van ons con tinent horig zou worden aan de macht hebbers in het Kremlin, terwijl het omgekeerd voor de Russen een enorme winstpost zou betekenen. Wil men de toestand van het ogen blik dus zuiver bekijken, dan gaat het om een nauwkeurige scheiding van twee doeleinden: het wegnemen van de vrees bij de Russen voor een weer oppermachtig Duitsland èn het hardnekkig tegenstand blijven bieden aan het verkapte streven naar wereldhegemonie. Het gevaarlijke is nu, dat men vrij spoedig van het een in het ander vervalt en dat de „marge" tussen deze twee punten in werkelijkheid veel kleiner is dan velen denken. Het plan- Rapackl bijv. met zijn geneutraliseerde zone in Midden-Europa kan enerzijds de verdeling van Duitsland helpen be stendigen en daarmede bijdragen tot vergroting van de Russische veiligheid, anderzijds kan het aanleiding geven tot het terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Europa, met alle gevolgen vandien. Het maakt nu eenmaal een enorm verschil als beide partijen „een stap terug" doen: de Russen blijven dan geografisch in de onmiddellijke na bijheid, maar de Amerikanen tuimelen achterover „in zee"Wat dus als een tegemoetkoming bedoeld zou zijn, kan in feite een vernietiging van het eigen potentieel betekenen. En dat is een risico, dat het Westen zich nimmer kan veroorloven, zulks op straffe van onder gang. Velen schijnen nog steeds niet in te zien, dat de politiek in belangrijke mate onherroepelijk is. Men neme nu eens aan, dat het Westen zich toe gankelijk zou tonen voor het ^plan- TV-opera: 40 jaar oud (Van onze t.v.-medewerker) Het opschrift behelst een feitelijke onmogelijkheid, maar komt ons naar de geest juist voor. Het is ingegeven door de verrassing, die zich door de opvoe ring van Puccini's „Zuster Angelica" door sterren van de Weense Opera van ons meester maakte. Wij waren niet verwonderd, dat dit stuk zelden of nooit op het repertoire voorkomt, omdat bij een opvoering op het toneel op zoveel voetangels en klemmen moet worden achtgeslagen, dat er nauwelijks kans bestaat, dat het niet in een doorzichtige schertsvertoning ontaardt. Maar televisie met haar veel ruimere technische middelen (alleeen ruimtelijk meer beperkt, maar dat kan, zoals hier, een voordeel zijn door de grotere inti miteit) heeft de gelegenheid geboden dit schone werk te realiseren op een wijze, die Puccini deugd zou hebben ge daan. Doch niet alleen de verdiensten in het technische vlak dienen vermeld te worden, want evenzeer is het succes te danken aan de artistieke interpretatie van de regisseur dr. Herman Lanske. Advertentie Rapacki tot uitdunning van de militaire strijdkrachten in Midden-Europa en dat het op zeker ogenblik tot het inzicht zou komen, dat men het toch zó niet bedoeld heeft. De andere partij, in casu de Sovjet-Unie, zou de verkregen voor delen in zo'n geval nimmer opgeven. Van een „proef" is geen sprake. Men neemt het project, ongewijzigd dan wel met enige veranderingen, aan of men wijst het af. Een tussenweg is niet mo gelijk, al zou die vanzelfsprekend wèl mogelijk kunnen zijn, indien men met een redelijke tegenstander te doen zou hebben. Die zou dan, onder het motto „niet goed, geld terug" bereid moeten zijn onbevredigend gebleken maatrege len ongedaan te maken. Maar zo iets is ondenkbaar, althans in de huidige tijd, waarin macht de doorslag geeft. Overi gens, herziening van een verdrag zou by een correcte tegenpartij niet eens nodig zijn omdat die dan immers reeds van haar volstrekt-zuivere bedoelingen zou hebben doen blyken. Wat het Westen dus overblijft i6 stug vasthouden aan zijn onder handelingspositie, al sluit dit bij voorbaat niet elke mogelijkheid tot een compromis uit. Nu kan men wel zeggen, zoals velen trouwens doen, dat de Rus sen bij gebleken misdragingen Amerika's strategische luchtmacht, van atoom bommen voorzien, tegenover zich zou den vinden en dat het dus geen enkel risico betekent als het Westen zich bij de conventionele bewapening in Mid den-Europa de gewenste beperkingen oplegt, maar dan vergeet men toch, dat het gebruik van A- en H-bommen de allerlaatste maatregel zou zijn, waartoe Washington zou overgaan en dat de kans daarop dan ook uiterst gering is. De methode der Russen is juist die van „stukje bij beetje", omdat zij, met Oos terse sluwheid, nare drankjes druppel voor druppel laten innemen. En èlk van die druppels is een aanval met atoom bommen niet waard...., het drankje in zijn geheel echter wèl. En nu moge de Amerikaanse Democratische leider Ste venson gesproken hebben over „geven en nemen", maar het communisme weet, uit hoofde van zijn beginselen, niet eens wat geven eigenlijk is, tenzij uit tac tische overwegingen. Maar dan is het één geven en twee terugnemen. Zehier de vrees, welke vooral in Bonn bestaat en waarvoor zeker reden is. Het is van het grootste belang, dat Moskou niet in de waan komt te verkeren, dat het zich een stap kan veroorloven, welke na korte ty a onherroepelijk zou blijken. Premier Mac millans bezoek aan het Kremlin schijnt in dit opzicht verhelderend te hebben gewerkt. Vergissingen zijn uiterst ge vaarlijk! Dit alles neemt niet weg, dat Macmillans pogingen om een ge sprek op gang te brengen, de moeite kunnen lonen. En ging hij te ver, dan zal hem dit in Parijs, Bonn en straks in Washington wei aan het verstand worden gebracht. WASSENAAR De heer J. Stafleu, alhier, is be noemd tot lid van de examencommissie ter verkrijging van het pedagogisch ge- tuigsohrift voor het nijverheidsonder wijs. heeft alles mee Vergissen wy ons niet, dan heeft Puc cini dit werkje in 1918 gecomponeerd om zijn Jongere zuster, die in een kloos terorde was getreden, te eren. In ieder geval werd de opera in de loop van januari 1919 voor de eerste maal uitge voerd en wel in Rome. Het succes was direct verbluffend. Hoe men daarin de scènes, waaraan geen reële handeling meer ten grondslag ligt, heeft verwer kelijkt is ons niet bekend, maar dank zij de close-ups en een (beheerst) ge bruik van dubbelbeelden leek de onwer kelijkheid herschapen in een wonderfijne realiteit. De tegenspeelster van de hoofdper soon, die vertolkt werd door Sena Juri- nac, was de vorstin-tante, gezongen en scherp gespeeld door Elisabeth Hoengen. Vooral de twisfcscène is muzikaal zeer boeiend, omdat de schril getoonzette on barmhartigheid aan de ene zijde wordt beantwoord door een zeer milde tegen- melodie. Persoonlijk trof ons ecihter vooral de verrassende schoonheid van de inzet, die de kloosterbevolking (in deze opera komen uitsluitend vrouwenrollen voor) tijdens het gebed in de kapel toont. Deze was zowel muzikaal als dra matisch voortreffelijk uitgebalanceerd. Het was een rijke vrucht van Ita liaans-Oostenrijks culturele begrip, een manifestatie, die in de grillige golf stroom van Europese éénwording hope lijk weerslag zal vinden bij de ontwar ring van politieke knopen en het op ruimen van staatkundige knelpunten. 0 Vervolg van pag. 1 Brits - Duitse schikking over verdunde zone In die brede, verdunde zone, waar dus zowel de NAVO als de Russische troe pen in aantal zouden moeten worden verminderd, zal militair evenwicht moe ten worden geschapen in de vorm van een militaire pariteit. Dus met even veel NAVO- als Russische troepen. De verdunning mag dus niet een Russisch overwicht op kleine schaal tengevolge hebben: er moet militaire ontspanning door een militair evenwicht komen. Pa rallel met een overeenkomst over dit militaire probleem, zouden daarbij po litieke akkoorden moeten lopen over de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk maar overigens, een gesprek over een verdunde zone is in feite niets anders dan de prijs, die het Westen de Russen wil betalen voor hun streven naar eigen veiligheid om via onderhandelingen te komen tot een redelijke oplossing van de Berlijnse en de Duitse kwestie. De opzet van dit Brits-Duitse plan en dit teruggrijpen op de Londense ontwa peningsconferentie is. om in Europa voldoende ruimte te scheppen en te voorkomen, dat er een militair luchtle dig zou komen, waarin allerlei politieke gevaren (Duits neutralisme, communis tisch gewroet) zouden kunnen ontstaan. Daarmee is aan de bezwaren van Ade nauer, die steeds weer heeft gehamerd op een algemene gecontroleerde ontwa pening met politieke oplossingen tege moetgekomen. Maar niets duidt erop. dat de Russen nu bereid zijn dit oude koetje van 1957 uit de Londense sloot te aanvaarden. Het voorstel, dat Bonn be paald wel behaagt om in Europa en Duitsland een gecontroleerde, brede, verdunde militaire zóne te scheppen met een evenwicht tussen de wederzijdse strijdkrachten, moet voor Moskou on aanvaardbaar zijn, zoals het dat al in 1957 te Londen was, ook al bracht Mac millan uit Moskou naar Bonn de tijding mee: „Kroesjstjef wil anno 1959 geen grote oorlog!" Dat dit alles wel voor Adenauer aan vaardbaar ls. is dus duidelijk. Een der gelijk plan kan een brug vormen naar de door hem gewenste algemene gecon troleerde ontwapening en er zit geen en kele concessie in terzake van Berlijn of de Duitse hereniging. Ietwat groot moedig doet men te Bonn nu, of het een concessie van Adenauer is te willen praten over een verdunde zone. Maar men weet wel beter, getuige de bijtende kritiek van de fsocialistische) SPD. die Adenauer verwijt Macmillan's „succes in Moskou" te hebben verwaterd! En in derdaad, betwijfeld moet worden, of hiermee de door Macmillan zo gewenste brede basis voor een gesprek met de Sovjets is gelegd, ook al wordt er dan zoals hij steeds heeft voorgesteld, in ge sproken over een verdunde zóne Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 Smaldeel I in Cadiz Het smaldeel I van de Kon. Marine, bestaande uit H.M. kru>?r De Ruyter, H.M. torpedobootjager Utrecht. HM fre gat De Zeeuw en HM onderzeeboten Zwaardvis en Tygerhaai, is gisteren te Cadiz aangekomen. HM torpedobootja ger Drenthe, die eveneens tot dit smal deel behoort, zal vandaag te Cadiz arri veren. Het bezoek duurt tot 17 maart. Dan zal het smaldeel, dat in de Mid- Mr. Van Rijckevorse! haalde kiesdeler Naar wy van de voorzitter van het Centraal Stembureau in Den Haag ver nemen zijn op mr. K. T. M. van Rijckevorsel, die op de lijsten van de katholieke volkspartij in de kieskringen in de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht als kandidaat nummer 19 voorkwam, meer stemmen uitgebracht dan de kiesdeler bedroeg. Het juiste aantal op hem uitgebrachte stemmen is nog niet precies bekend, doch vast staat reeds dat hij de kiesdeler ruim heeft gehaald. Advertentie Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Aanwinst voor museum Boymans-Van Beuningen (Speciale berichtgeving) Het Museum Boymans te Rotterdam Het vorig jaar mei door een kunst handel een schilderij kopen op een veiling bij Christie's te Londen. Het werd daar aangeboden als een voor stelling van de Heilige Hieronymus, van een onbekende meester. Voor be langstellenden was het duidelyk, dat men te doen had met een werk van Hendrick Terbrugghen, van wiens hand slechts een 80-tal na 1620 in Utrecht geschilderde doeken bekend zijn. Toch waren er weinig gegadig den, want de „Hieronymuszag eruit als een wrak. Het schilderij kwam voor een lage prijs in het bezit van het Rotterdamse Museum. Pas in het jongste bulletin maakt Boymans deze aanwinst nu publiek, want inmiddels is gebleken, dat het een uitzonderlijk goede koop was. Na reiniging van het schilderij verwijdering van overschilderingen kwamen slechts onbelangrijke beschadi gingen aan het licht, die bekwaam her steld zijn door mevrouw N. Pappen- heim-Luitwieler, de ervaren restaurator van het museum. Het doek bleek uit twee aan elkaar gezette stukken te be staan. Het bovenstuk heeft tevoren deel uitgemaakt van een ander schilderij. Een röntgenfoto heeft in de rechter bovenhoek van het werk vagelijk de kop en de manen van een leeuw aan het licht gebracht. dellandse Zee geoefend heeft, naar Ne derland terugkeren. De smaldeelcommandant en de plaat selijke autoriteiten hebben de gebruike lijke beleefdheidsbezoeken gewisseld. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie „Ecclesia" l uur nam. Volkshuls: Poj „Jan Klaassen en pentheater Harlekijn: 3e draak", 3 uur nam. Oegstgeest. GerefKerkGeref Jeugdver. Spr. dr. J. P. Ph. Hers over het verzet 1940—1945. 7.30 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Lldo-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. „Casino de Paris". 10% uur voorm. Luxor-theater: Bijz. Kerkewerk. Herv. Gem. Spr. prof. dr. H. Kraemer. 10.30 uur voorm. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theoaophen. 11 uur voorm. MAANDAG Evang. Luth. Kerk: prof. dr. J. G. A. Hendrix over: „Paasfeest in Moskou". 8 uur nam. Hotel Centraal: Afscheidsreceptie D. Wassenaar als uitvoerder bij de gebrs. Zitman. 35 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O. Muzikale ontdekkingsreis o.l.v. dr. G. D. van Wengen. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Toneelgroep Theater „Het donker boven aan de trap." 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting 2 en 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend". 8 uur nam. Voorschoten: Gebouw Chr. Belan gen. Propagandafilmavond Nat. Chr, Geheelonthouders Ver. 8 uur nam. (4 uur kindervoorstelling DINSDAG St.-Antoniusclubhuls: K. en O.-fllm „Henry V". 8 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Gezelschap Jacques Bijleveld met „De kat en de strafschop". 8 uur nam. Levendaal 1: Huish. Voorlichting. De monstratie bloemenschikken. 8 uur nam. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De dtaa, waar op de correspondentie uiterlijk ter post van het schip vermeld: Argentinië: „Coracero" 18/3: Au- ■PHi strallé: ss „Orcades" 19/3; ma „Arenda- kerk" 20/3; Brazilië: ms „Uruguay Star" 16/3: Canada: ms „Noordam" 19/3; Chili: vla New York 19/3; Indonesië: ms „Ban tam" 19/3; Ned. Antillen: ss „Sibajak" 14/3; ss „Triton" 18/3: Nieuw Zeeland: ss „Carnatic" 21/3; Suriname: ms ..So lon" 18/3; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Winchester Castle" 21/3. Op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijcke vorsel ln verband met de toelating tot de Nederlandse Antillen van een Neder lands journalist (F. Oudeians) heeft de heer Beel, minister-president, minister van Algemene Zaken, geantwoord, dat de regering van de Nederlandse Antillen hem heeft doen mededelen, dat de beperken de voorwaarden ten aanzien van de toe lating van de bedoelde journalist zijn op geheven. Op 31 maart zal de KLM de eerste vlucht uitvoeren van de geregelde lijn dienst AmsterdamSaigon, op 16 april 1959 zal de eerste vlucht op het nieuwe KLM-traject AmsterdamTunis worden uitgevoerd. Het ligt ln de bedoeling van het bestuur van de ln Den Haag bestaande Stichting Oorlogsmonument 19401945 de bourdonklok. welke een plaats zal krijgen op een duintop in de Waalsdor- pervlakte. nabij de fusilladeplaats, op Ko ninginnedag, 30 april a.s., over te dragen aan het gemeentebestuur. BUITENLAND Een heeft Amerikaanse vlaggenfabrlkant dat zijn onderneming met de ondergang wordt" bedreigd indien Zij alle Amerikaanse vlaggen met 49 sterren. die zij na de verheffing van Alaska tot staat, heeft gemaakt en In voorraad heeft, moet vernietigen ln verband met toelating Volgens de plaatsvervangende rec- tor-magnificus van de Lenln-unlveraltelt te Mobkou, studeren daar 24.000 studen ten uit alle delen van de Sovjet-Unie en 1.500 buitenlanders, uit vijftig verschil lende landen afkomstig. Premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie heeft de uitnodigingen van Dene marken, Zweden en Noorwegen tot een bezoek aan deze landen, aanvaard. Hij gaat ln augustus naar Denemarken en Noorwegen. De datum van het bezoek aan Zweden ls nog niet vastgesteld. By een brand ln een dorpje Easton in de Amerikaanse staat Maine, zijn zeven mensen, onder wie vijf kinderen, bij een brand omgekomen. De dikke sneeuwlaar verhinderde dat de brandweer tijdig bi het brandende huis aankwam. Dr. Willard Libby. lid va nde Ame^ rikaanse Commissie voor Atoomenergie, is onderscheiden met de Albert Einsteln- prljs voor 1959. aldus heeft de Ameri kaanse minister van Handel, Strauss, meegedeeld. Deze prijs is in 1951 in het leven geroepen voor de belangrijke bij dragen op het gebied van de natuurwe tenschappen. De Zuidafrikaanse minister van De fensie, Erasmus. die in Londen bespre kingen met Britse functionarissen heeft gevoerd, ls daar ziek geworden. Men meent te weten dat de ziekte nogal ern stig ls. De eigenaar van het Krupp con cern, Alfred Krupp, ls vandaag naar Ja pan vertrokken om met industriëlen ln dat land besprekingen te voeren over samenwerking op de Aziatische markten. Een woordvoerder van het concern deelde mede, dat Krupp naar verwachting vijf weken in Japan zal biyven. Hij zou de economische situatie ln Japan willen be studeren en contacten willen leggen. Krupp zou niet van plan zijn om reeds overeenkomsten te sluiten. Vier mannen, die wegens „oorlogs misdaden" tydens het bestuur van Ba tista" ter dood waren veroordeeld, zijn donderdag te Santa Clara doodgeschoten. Twee andere beklaagden zijn donderdag ter dood veroordeeld. Een hoge ambte naar van het ministerie van Opbouw heeft donderdag zelfmoord gepleegd op het hoofdbureau van politie, waar hem een verhoor werd afgenomen wegens ver duistering van landsgelden. Pieterskerk: Avondretraite: lnleldlnE H. Avondmaal prof. dr. A. Schaberg. 7.3C 10.45 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. W. Kramer over de nieuwe opgravingen ln Manchlng (Oberbayern). 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling, Toneelgroep Theater „Het donker boven aan de trap." 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal: Alg. vergadering Ver. van Onderwijzers en Onderwijzeressen ln In spectie Leiden. 10 uur voorm. Warmond. Chr. kleuterschoolLe denvergadering. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Kantine Doelenkazerne: Tentoonstelling werken Van Gogh. 510 uur nam. Levendaal 1: Huish. Voorlichting. Palm- peerver8iering maken voor kinderen 25 uur nam.: kookdemonstratie paasgerecht. 2.30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus Hormo nen o.l.v. dr. G. A. Overbeek. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing E. Ziircher over problemen en achtergron den van de Sohrlfthervomiing ln het huidige China. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Zangver. „Ex Animo". „Matthaus Passion". 7.15 u nam. In den Vergulden Turk: Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en kunde. 8 uur nam. Ledenverg. Plant- DONDERDAG Kantine Doelenkazerne: Tentoonstelling werken Van Gogh. 510 uur nam. Rapenburg 22; Auditie Stichting „d'Op- rechte Amateur". 8 uur nam. Ryksherbarlum (Nonnensteeg 1); Le denvergadering Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. 8 uur nam. Schouwburg: Toneelgroep „Euripides". „Het lied van alle tijden". 8 uur nam. StadhuisBehandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Zangver. „Ex Animo". „Matthaus Passion". 7.15 u. nam. Stadszaal (kleine zaal): Nationaal Kap- concours „St. Cosmas". 7 uur nam. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". 8 uur nam. VRIJDAG Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen: Lezing mevr. L. G. van Nle Zinkweg over het werk van de vrouw bij de zedenpolitie". 2% uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): K. en O.-mees- terserie II. Collegium Musicum Italicum di Roma. 8 uur nam- DIOSCOPEN Rex: „Met ruw geweld" (14 Jaar). Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdag cyclus: „Scaramouche". Trianon: „Meisjes op bestelling" (18 Jr). Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. LI do: „De naakten en de dooen" (18 Jr) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meisjes ln uniform" (14 Jaar). Werkdagen.* 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: Wegens restauratie gesloten. TENTOONSTELLINGEN Academie; Tentoonstelling K. Sleger, Els van Bohemen, H Bouman, Q. Collard en A Schoonhoven onder auspiciën Lelds Akademlsch Kunstcentrum tot 24 maart) Lakenhal: Tentoonstelling betreffende kermlsvlerlngen, Werkd, 10l uur, zon dags 1—4 uur nam (tot 23 maart) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 Uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling Llvlnus. grafiek, fotogra fiek en fotopelnture. Werkdagen: 25 uur nam. (tot en met 11 april). ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De zondagsdienst der huisartsen Leiden wordt van hedenmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 v. d. Jeugd. 14.40 Harmo- nle-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, caus. 15.25 Concertgebouwork. en solist. 16.10 Het Pinkstersportfeest, caus. 16.20 Boekenwijsheid. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Per expresse. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziek- kiosk. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het libe rale Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Gram. 22.00 Dansmuz. 22.35 23.15 Nws. 23.30— Opsporing verzocht. 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Idem. 14.10 Kon. Lucht macht Kapel. 14.35 Gram. 14.45 Kron. v. letteren en kunsten. 15.20 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gre- forlaans. 16.20 V. d. Jeugd. 16.50 Gram. 7.00 Eng. les. 17.20 Licnte muz. 17.40 Idem. 18.00 Journalistiek overz. 18.10 Strljkork. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Toespr. 19.15 Act. 19.25 Lichtbaken. 19.40 Radio Phll- harm. Ork. en solist. 20.30 Voordr. (20.50 —21.10 Gram.). 21.30 Gram. 21.55 Pol. caus. 22.05 Lichte muz. 22.35 Wij lulden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.22 Gram. 23.2524.00 Lof. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Nabeschouwing verkiezlngsultsl. 20.30 Quiz. 21.25 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 15 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 12.55 Het Leger ln opmars, caus. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Buit.l. overz. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bij draaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Groot koor, Omr.ork. en sol. 15.45 Middeleeuwse levensvreugde, caus. 16.05 Amus. muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprek ken met luisteraars. 17.15 Boekbespr. VA RA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sport- uitsl. en sportjourn. 18.30 Zigeuner ork. 19.00 Muz. discussie. 19.30 Annemarleke, hoorsp. m. muz. AVRO. 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. en sol. 20.50 Cabaret. 21.20 Gram. 21.45 Cabaret. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20 24.00 Lichte muz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goedemorgen. 9.00 Morgen gebed. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding hoogmis. 10.00 Plechtige Byzan tijnse hoogmis. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.05 Brabants ork. 12.35 Gram. 12.50 Caus. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, godsd. caus. 13.10 De Wadder6, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Jeugdpassie. 15.05 Viool en plano. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Kerkd. v. d. Baptistengemeente. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het klooster van de Jonge nonnen, repor- tage-klankb. 20.20 Cabaret. 20.45 Prome- nade-ork. en solist. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Het leven van de Heilige Helena, hoorsp. 22.30 Gram. 22.45 Passiezondag - Bidd Nws. 23.15 Rotterdams 23.45—24.00 Gram. Radio Bloemendaal 10 uur ds. Gabe van Duinen van Wassenaar-zuid (uitzen ding van de dienst, gehouden op 8-3-1969 om 2 uur nam.): 11.15 uur ds. G. Toorn vliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehou den op 8-3-1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Klnderdienst voor kinderen van 5-11 laar; 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Iloemendaal (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Gezamenlijk progr, van AVRO, KRO, VARA en VPRO: 14.45—17.15 Rep. Wereldkampioenschappen IJshockey te Praag. IKOR: 17 (Ned. Hervormd). Advertentie, official dealer: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68, tel. 22962, Leiden 2 BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Verz.progr. 13.10 Krietieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Country Ques tions. 14.40 Operamuz. 15.00 Wenken v.d. tuin. 15.30 Ork.conc. 16.10 Caus. 17.15. Caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Ameri kaanse nieuwsbrief. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Llefdadlgh.opr. 21.30 Hoorsp. 22.15 Klankb. 23.00 Viool en piano. 23.35 Voordr. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.06— 0.36 Strljkkwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 11.30 Lichte muz. 12.30 R.-k. kerkd. 13.00 Verz.progr. 14.15 Ge var. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Fllmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoor spel. 18.00 Gevar. muz. 19.00 Samenzang 19.30 Hoorspel met muz. 20.00 Gevar. i progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz.progr. 21.30 Samenzang. 21.00 Gevar. progr. 23.00 Ge var. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Avondgebeden. 0.55— 1.00 Nws. Nordwestdeutsclier Itundrunk, 30!) m. I 12.00 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 14.30 Volksmuz. 15.45 Verz. progr. 18.30 Ork.conc. 19.00 Nws. 20.00 Dansmuz. 21.00 Amus.progr. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Ge var. progr. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.15 —4.30 Gevar, muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.05 Orke6tconc. 13.20 Hoorsp. 15.30 Operettemuz. 16.30 Vastenpred. 17.45 Or- kestconc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Franse muz. 21.00 La Cabine Téléphonlque, opera 21.30 Ballet. 22.10 Klassieke muz. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus .ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus,- ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Bel Cantoconc. 15.30 Gram. 15.45 Sport. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.52 Zang en plano. 18.30 Godsd. halfuur. 19 00 Nws. 19.30 Gram. 20,00 Hoorsp. 21.25 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. Brussel, 484 in. 12.20 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Opératlon „48.81.00". 17.00 Nws. 19.00 Kath. ultz. 19.30 Nws. 20.00 Omr.ork. en sol. 20.45 Gram. 21.00 La Cabine Téléphonlque, opera. 22.00 Nws. 22.10 Opératlon „48.81.00", 22 55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 16 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.10 Pianospel. 8.30 Gram. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wcterst. 9.40 en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Promenade- ork. (verv.). 13.00 Nws. 13 15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Estlandse volksliederen. 14.30 Von ken ln de schemering, caus. 14.35 Gram. 16.00 Idem. 16.45 Van mens tot mens. caus. 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. pad vinders. 17.25 V. d. jeugd. 17.50 Mil. caus. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsultz. De nieuwe opleiding voor het natoriaat. door prof. mr. A. Pitlo. 18.25 Lichte mua. 18.50 Viool en plano. 19.25 Muz. caus. 19.40 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Journ. 23.3024.00 Gram. Hilversum n. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 17.10 Ge wijde muz. 7.60 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V .d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Quizprogr. 12.00 Pianorecital. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Fanfare-orkest. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Ge var. progr. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelover- denkfng. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: Rijksdelen Overzee: Suriname in close- up, door Rudy R. Bedacht en Edgar TJoe- Ny. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.30 Davld Copperfield, hoorsp. 21.35 Metropole-ork. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Muzikale caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Mil. ork. 23.45—24.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e HJn van 1820 uur) I. Wolfgang Amadeus Mozart. 1. Diver timento nr. 11 ln d gr. t. KV 251 voor hobo, 2 hoorns en strijkorkest. Marcia alla francese Allegro molto Menuetto Andantino Menuetto (Tema con varia- zionl) Rono Marcia alla francese. Arthur Jensen, hobo. Camerata academica des Salzburger Mozarteums olv. Bernhard Paumgartner. 2. Concert voor plano en orkest nr. 19 ln f gr. t. KV 459 Allegro Allegretto Allegro assal. Clara Haskil, pia no. Phllharmonisch Orkst van Berlijn olv. Ferenc Fricsay. II. Ludwig van Beethoven. 1. Symphonla nr. 3 ln es gr. t. op. 55 („Eroica") Allegro con brio Marcia funebre. Adagio assal Scherzo. Allegro vivace Allegro molto. Phllharmonisch Orkest van Beriyn olv. Eugen Jochum. 2. Ouverture „Corlolan" op. 62. Phllharmonisch Orkest van Ber iyn olv. Fritz Lehmann. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Bultenl. overz. 20.30 V. d. vrouw. 21.2022.05 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V .d. scholen. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram 14 40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Gevar. muz. 18.00 V. d. kind, 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork.conc. 21.00 Klankb. 21.30 Onbekend. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.30 Gram. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.06—0.33 Gram. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 217 in. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en mynwer- kersork. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Ork.conc. 16.30 Nws. 16 45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorspel. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en gram. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar progr. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Fllmmuz. 14.45 Gram. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Operettecono. 1.154.30 Gevar. mua. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.05 Orkestconc. 13.30 Kamerork. 13.50 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Klassieke muz. 17.30 Saxofoon en plano. 18.05 Kamer muz. 20.00 Nationaal ork. en solist. 23.10 Planorecital. 23.25 Moderne muz. 23.53— 24.00 Nws. Brussel, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00, 14.25, 15.00 en 15.50 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.35 Caus. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 18.15 Kin derliederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamerork. en solist. 20.45 Kunstkaleldoscoop. 21.00 Kamerork. (verv.). 21.30 Amus.-ork. 22.00 Nws. 22.15 Twee violen en plano. 22.50 Gram. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. Brussel, 484 in. 12,00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Nationaal ork. en solist. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Planorecital. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.20 Gram. 20.30 Opé ratlon „48.81.00". 22.00 Nws. 22.10 Opéra tlon „48.81.00". 22.55 Nws. Advertentie SCHOENEN - VOOR HET GEHELE GEZIN VISMARKT 2 - TEL 2 1 0 65 - LEIDEN WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder goh. bew. Ypenbung zwaar bew. w.st. 1028 Vllssingen geh. bew. w.st. 1028 Eelde zwaar bew. w.st. 1029 Twente lloht bew. w.st. 1029 De Bilt. geh. bew. O 1029 Eindhoven mist Z.Limburg mist wst. 1029 1029 de doktoren Hartman, Pleyter, Verbrugge. De Bruyne en Lahr. Te Oegstgeest door de doktoren Held, tel. 24640 en LanenBaron, tel. 21610. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN Te Lelden ls geopend Apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, tel. 20552; bovendien zijn geopend tot zaterdagmiddag 6 uur de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel, 26274. K&tgeest' BU geen gehoor btf Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parus Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Münehen Zürlch Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Ajaooio Algiers Madrid Mallorca d I 4 6 neersl. 24 uui ijsnaalden no 1 -9 0.1 mist nw 1 -4 0 geh. bew. no 1 0 0.3 geh. bew. on o 4 1 0 regen zzo 8 6 0.1 geh. bew. z 4 6 0 geh. bew. ono 4 3 0 geh. bew. windstil 5 0 onbewolkt n 2 0 0 geh. bew. windstil 4 0 mist windstil -1 0 half bew. n 7 6 0 licht bew. w 6 9 0 geh. bew. ono 3 1 0 mist windstil -3 0.2 geh. bew. n 2 2 7 mist nnw 2 4 6 onbewolkt ono 4 3 0 lioht bew. WZW 1 5 0 geh. bew. n 4 2 0.3 regen windstil 3 8 regen nno 8 9 onbewolkt ono 3 5 0 half bew. aw 4 7 0.2 onbewolkt windstil 1 0 onbewolkt windstil 5 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2