VORMING VAN PARLEMENTAIR KABINET LIJKT ONMOGELIJK Brits-Duitse schikking over de „verdunde zone" WEERBERICHT Maar ivel van een veelzijdige geschakeerde combinatie Fa. D. KRET Zn. DR. LACOUR GEARRESTEERD IN HET SCHANDAAL - LACAZE De vraag is maarof Moskou er genoegen mee neemt Oud plan van 1957 te voorschijn gehaald Franse Middellandse-Zeevloot uitsluitend onder eigen bevel? Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 MAART 1959 No. 29695 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.B0 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Duistere politieke situatie ■■i Politici tlians als katten om de hete brij Het kabinet van H.M. de Koningin heeft medegedeeld dat H.M. de Koningin gistermiddag voor een conferentie ten paleize Soestdijk achtereenvolgens ontvangen heeft mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Gisteravond heeft de Koningin ontvangen, eveneens ten paleize Soestdijk, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. Geen brede basis Onze parlementaire redacteur schrijft: De Kamerfracties van de politie ke partijen hebben zich gisteren be raden op de nieuwe situatie na de verkiezingen. TJit velerlei gesprekken kon men daarna de conclusie trek ken, dat er eigenlijk niemand is die een gat ziet in de kabinetsformatie. Een parlementair kabinet, steunend dus op een meerderheid in het par lement, lijkt in de huidige omstan digheden onmogelijk. Indien er een poging zou worden gedaan, de brede basis te herstellen (KVP, PvdA, AR, CHU) dan doen de AR niet mee. In de CHU zijn de me ningen verdeeld. Een deel is dus te gen herstel van de brede basis, de brede basis is weggezonken. Voor een „rechts" kabinet (KVP, AR, CHU) is er geen meerderheid in het parlement. Een minderheidskabinet met stilzwijgende steun van de VVD durven deze partijen niet aan, omdat de VVD dan toch in de oppositie zou blijven met daardoor kans op winst bij volgende verkiezingen. De KVP, AR en CHU wil len trouwens niet afhankelijk zijn van de goedgunstigheid van de liberalen. AR en CHU zijn ook tegen openlijke samen werking met de VVD. De KVP is ver deeld, maar overwegend tegen. Een kabinet, gebaseerd op de samen werking van KVP en PvdA, zou steu nen op een ruime meerderheid, maar het zou heel moeilijk, zo niet onmogelijk zijn deze samenwerking tot stand te bren gen. De PvdA heeft tegen deze oplossing geen bezwaar op redelijke voorwaarden, maar de KVP durft er niet aan uit vrees een deel van haar rechtervleugel te verliezen bij volgende verkiezingen. Het grote aantal voorkeurstemmen op mr. K. T. H. van Rijckevorsel is in dit opzicht reeds een waarschuwing. De her stelde katholieke eenheid zou weer ver loren dreigen te gaan. Nationaal kabinet onwaarschijnlijk In de CHU zijn vele voorstanders, o.a. de heer Tilanus, van een nationaal ka binet (KVP, AR, CHU, PvdA, VVD) maar de VVD heeft uitdrukkelijk bij voorbaat verklaard geen zitting te ne men in een kabinet, waaraan ook de PvdA deelneemt (behoudens interna tionale verwikkelingen, waarbij wordt gedacht aan Berlijn). De vervroegde verkiezingen hebben de situatie helemaal niet opgeklaard, om dat KVP en PvdA ongeveer van gelyke kracht zijn gebleven. Omdat er na de bevrijding nooit een kabinetsgroepering is geweest, waarin óf de KVP óf de PvdA overheerste, krijgen de kiezers geen gelegenheid zich uit te spreken aan welke groepering zij de voorkeur geven. Dan zou de stembus uitspraak kunnen doen. Nu tekent zich de voorkeur alleen af in de winst van de VVD, die echter niet beslissend is. De politieke partijen bewegen zich als katten om de hete brij. De moge lijkheid van een beslissende keuze door de kiezer wordt vermeden. Men ivïl blijven samenwerken op zo breed mogelijke basis. Men vraagt de aan dacht voor de gunstige resultaten die daardoor in het algemeen lands belang toch zijn bereikt. Men neemt Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Nachtvorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond In het komende weekeinde zal er niet meer dan wat bewolking in de hogere niveaus zijn. De neerslagkansen Vijven klein. Vannacht zal weer plaat- lelijk nachtvorst voorkomen. (Opgemaakt te 10 uur). 15 MAART Zon op: 6.57 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 9.36 uur; onder: 0.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.05 uur. Laagwater te 2.24 en 14.46 uur. (16/3 hoogwater te 7.24 en 19.46 uur, laagwater te 2.53 en 15.15 uur). de verflauwing van de politieke be langstelling onder het volk als ge volg daarvan op de koop toe. Niemand ziet thans een mogelijk heid voor een parlementair kabinet. Men denkt thans aan de vorming van een veelzijdig geschakeerd kabi net dat met een bepaald program voor de Kamer zou moeten komen om. daarop het vertrouwen te vra gen. P. v. d. A. voelt zich oersterk In de kring van de PvdA ziet men er niet tegenop in de oppositie te gaan en aldus een beslissing van de kiezers te forceren. De korte periode van opposi tie heeft sedert vorig jaar al winst op geleverd, al wordt deze in de andere kampen gekleineerd als onbetrouwbare communistische winst. De PvdA voelt zich oersterk bij eventuele onderhande lingen. Daarom is een beslissing voor de .rechtse" partijen, die tegenover de PvdA in de meerderheid zijn, zo moei lijk. Daarom zullen zij met hun meer derheid wel zoeken naar uitstel van een beslissing via een of ander niet-parle- mentair kabinet. De politieke situatie is duister Poging tol moordwaaraan echter nog geen begin van uitvoeringwas gegeven (Van onze correspondent te Parijs) Het onderzoek in het schan- daal-Lacaze, dat thans reeds een paar maanden de Franse openbare mening mezig houdt, schijnt een grote stap te hebben gezet in de richting van het aanwijzen der schuldigen: gisteren is dr. Maurice Lacour door de rechter van in structie beschuldigd van poging tot moord en voorlopig opgesloten in de Santé-gevangenis te Parijs. Dr. Lacour was de vertrouwens man van de schatrijke Jean Lacaze en van zijn zuster, de onmetelijk rijke mevrouw Domenica Walter- Lacaze. Hij zou het zijn geweest, die overste Rayon, eigenaar van een restaurant te Antibes en ex- verzetsheld, zou hebben benaderd met het verzoek Jean-Pierre Guil- laume, Domenica's pleegzoon, uit de weg te doen ruimen. Dat is één zijde van deze onverkwikkelijke geschiedenis. 6 Men herinnert zich wellicht, dat ook tegen Jean Lacaze een aanklacht is in gediend, omdat hij een zekere mejuf frouw Maïte Goydenetsch, die het oudste aller beroepen in de variant „call girl" uitoefent, enige miljoenen franken zou hebben geboden, als zij een aanklacht wegens souteneurschap tegen de jonge Guillaume zou willen indienen. Lacaze is echter nog steeds op vrije voeten om dat hij een ernstige operatie heeft on dergaan, van welke hij nog niet geheel is hersteld. De arrestatie van dr. Lacour werd al enige weken verwacht. Zijn huis werd door rechercheurs in het oog gehouden en zijn gangen werden gecontroleerd. Omdat overeenkomstig de nieuwe be palingen van het Franse Wetboek van Strafrecht noch door de politie, noch door de instructie mededelingen aan de pers mogen worden gedaan, hadden ook de Parijse dagbladen een soort perma nente bewaking van dr. Lacour op touw gezet. Zijn arrestatie gisteren was dan ook omringd door tientallen journalis ten, persfotografen en t.v.-cameraman nen Lacours verdediger, mr. René Floriot, bekend Parijs' advocaat voor zaken, die de wellevendheid verbiedt rechtstreeks als „louche" te kwalificeren, heeft reeds medegedeeld, dat hij vandaag de voor lopige invrijheidstelling van zijn cliënt zal vragen. Hij heeft daarbij echter te doen met een curieuse jurisprudentie. Deze heeft namelijk vroeger poging tot moord alleen bewezen geacht wanneer er een begin van uitvoering aan de plannen was gegeven. Overste Rayon, die met mogelijke handlangers de moord moest bedrijven, heeft echter direct zijn slechtoffer gewaarschuwd en in veiligheid gebracht. Over het al of niet aanwezig zijn van een begin van uit voering zal dus door de juristen nog wel hevig worden gedebatteerd! Opstand op de Maladiven Drie atollen van de onder Bi-itse be scherming staande Maladiven (ten zui den van Ceylon, in de Indische Oceaan), namelijk Addoe, Hoevadoe en Foea Moe_ lakoe, hebben een nieuwe staat gevormd, „de verenigde Soeaviden", aldus meldt de „Times of Ceylon" Er is een nieuwe regering gevormd onder een president en een comité, die door de bevolking zijn gekozen, aldus het blad. De opstand zou het gevolg zijn van „het wanbeleid van de regering te Male (de hoofdstad) en de oplegging van hoge belastingen", waardoor 33 mensen van honger zijn omgekomen. Vertegenwoordigers van de Maladiven te Colombo hebben het be richt niet bevestigd of tegengesproken. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel Gistermiddag heeft Koningin Juliana in het Paleis Soestdijk achtereenvolgens de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonk man (links) en diens college van de Tweede Kamer mr. L. G. Kor tenhorst rechtsvoor een confe rentie over de kabinetsformatie ontvangen. In Amerika plannen voor Berlijn gereed Duidelijke verklaring van generaal Maxwel Taylor De stafchef van het Ameri kaanse leger, generaal Maxwel Taylor, heeft woensdag op een besloten vergadering van een Con grescommissie in Washington ver klaard, dat de legerleiding con crete plannen gereed heeft om aan elke gebeurlijkheid als gevolg van de crisis otn Berlijn het hoofd te kunnen bieden. Zijn verklaring is gisteren gepubliceerd. Op dezelfde dag dat president Eisenhower op een persconferen tie verklaarde, dat Amerika geen oorlog te land in Europa zal voe ren en dat het geen zin heeft nog een paar duizend man of zelfs enige divisies naar Europa te zen den, zei de generaal in de sub commissie voor de militaire pa raatheid van de Senaat, dat de vijf Amerikaanse divisies in Europa voldoende zijn voor een periode van drie maanden, te rekenen vanaf ,,M-day", de dag der mo bilisatie. In Amerika staat nog een divisie ge reed die binnen 24 uur naar Europa kan vertrekken. Voorts zijn de marine en de luchtmacht op de hoogte gebx-acht van de schepen en vliegtuigen, die het le ger in geval van nood nodig heeft om aanvullende eenheden naar hun be stemming te vervoeren. Generaal Taylor verklaarde dat de Ver. Staten op het ogenblik drie divisies heeft - twee luchtlandingsdivisies en een infanteriedivisie - die het land kun nen verlaten zodra de benodigde trans portmiddelen beschikbaar zijn. De cen suur heeft het juiste aantal manschap- pexx waarover het hier gaat uit de ge publiceerde tekst geschrapt. Generaal Taylor legde er de nadruk op. dat de militaire paraatheid in de Ver. Staten zodanig moet zijn. dat men kwesties als de Berlijnse terloops aan kan. Amerika zou rekening moeten hou den met de mogelijkheid van een, al thans aanvankelijk, beperkte oorlog om Berlijn. Desgevraagd gaf de generaal toe, dat ook bij plannen voor een beperkte ooi-log rekening moet worden gehouden met kernwapens, doch over het gebruik van die wapens beslist de president. Op de verklaring van Taylor, dat Ber lijn van militair standpunt bezien, een onhoudbare positie is, vroeg Senator Johnson wat dan het alternatief zou zijn als de communisten vastbesloten waren geweld te gebruiken. De generaal gaf (Van onze correspondent in Bonn) Na in totaal zeven uren onderhandelen, waarvan verscheidene onder vier ogen, zijn de Britse eerste minister Macmillan en de West- duitse Bondskanselier Adenauer tot „volledige overeenstemming" gekomen over het Duitse probleem, de kwestie-Berlijn en de Europese veiligheidsproblematiek, zo werd gistermiddag officieel te Bonn mee gedeeld. Over het belangrijkste onderwerp de militair verdunde zone in Europa werd een Brits-Duits compromis bereikt, waarvan men kan aannemen, dat het bepaald niet veel indruk op de Russen zal maken. Bespreking in april in NAVO-verband Adenauer en Macmillan, de Britse premier vloog gistermiddag naar Lon den terug zij zijn het er over eens wat er in de komende weken zal mpeten gebeuren. Met nadruk werd er tijdens een persconferentie van Britse en Duit se zijde op gewezen, dat „Bonn" slechts een etappe was op de lange weg, die Macmillan van Londen naar Moskou. Parijs en Bonn en volgende week naar Ottawa en Washington aan het afleg gen is, een lange reis die, naar men van Britse zijde hoopt, resultaten zal heb ben, die op de NAVO-ministersconfe- rentie van 2 april a.s. te Washington besproken zullen worden. Men kan de belangrijkste resultaten van het gesprek AdenauerMacmillan in de volgende drie punten samenvat ten: als zijn mening dat het duidelijk moet zijn dat Amerika bereid is om over Ber lijn een totale oorlog te beginnen. Dat zou de Russen ervan weerhouden om het op dit ogenblik tot een definitieve krachtmeting te laten komen. Senator Jackson deelde nog mede, dat hij twee weken geleden had gehoord, dat in mei mogelijk ook weer spanning in het gebied van Formosa zou ont staan. De generaal zei hierover geen in lichtingen te hebben. Doch Jackson, die als lid van de commissie voor de strijd krachten inlichtingen van de geheime dienst ontvangt, zei dat er aanwijzingen zijn volgens welke de communisten mo gelijk zullen proberen enige kleine eilandjes bij Quemoy te bezetten. In Oudewater weet men nu zeker, dat de lente in aantocht is. De ooievaardie sinds vele jaren op het nest boven het oude raadhuisje nesteltis enige dagen geleden uit het zonnige zuiden teruggekeerd Bezorgde president Eisenhower zou zich persoonlijk met kwestie willen bemoeien Frankrijk heeft de NAVO verzocht het toe te staan dat de Franse Middel landse Zeevloot ook in oorlogstijd onder Frans bevel blijft, aldus deelde een NAVO woordvoerder gisteravond mede. Hij voegde hieraan toe, dat het Franse verzoek thans door de betrokken NAVO-autoriteiten wordt bestudeerd. De woordvoerder lichtte toe dat er drie groepen in de Franse marinestrijd krachten kunnen worden onderscheiden, namelijk: onder NAVO-bevel staande oorlogsbodems; oorlogsschepen, die onder Frans bevel staan in vredes-, doch onder NAVO- commando in oorlogstijd; marine-eenheden die ook in oorlogstijd onder Frans bevel blijven. Frankrijk heeft nu verzocht zijn Middellandse Zeevloot in de derde groep in te delen. Het bericht heeft in de Amerikaanse hoofdstad een zekere ongerustheid gewekt omdat men vreest dat hiermee een precedent voor andere NAVO-landen gescha pen zou kunnen worden. President Eisenhower zon zich persoonlijk met de kwestie willen bemoeien. De Britse eerste minister heeft erop gewezen, dat Engeland in de afgelopen vijftig jaar tot twee maal toe voor zijn bestaan en de vrijheid van het Westen heeft moeten vechten en ook thans is het daartoe bereid. Het zal daarvoor nu dan ook zijn positie in W est-Berlijn niet opgeven. De Britse regering denkt er ook niet aan over te gaan tot een „de facto" (feitelijke) erkenning van communistisch Oost-Duitsland, zulks tot geruststelling van Bonn: De Britse regering blijft bereid tot onderhandelen met de Sovjet-Unie, ge lijk ook Bonn dat noodzakelijk acht. Het nut van een topconferentie wordt in het licht van Kroesjtsjefs over heersende positie in het Kremlin in het centrum geplaatst, maar eerst dient op een ministersconferentie met de Russen een goede basis te worden ge legd. Geen vacuum Van Britse zijde is met nadruk ver klaard, dat Engeland niet voor een zo genaamd „disengagement", het uit el- kaartrekken van de militaire machten in Midden-Europa zonder meer. is. Dat zou volgens zowel Britten als Westduit- sers een gevaarlijk vacuum in Midden- Europa scheppen. Kennelijk om de Britse kool (betreffende de wens toch te komen tot een verdunde zone) en de Duitse geit (die bevreesd is voor iedere concessie aan de Russen) te sparen, is men thans teruggegaan tot de Londense ontwapeningsconferentie van de onder commissie van de Verenigde Naties van 1957 en haar door de Sovjet-Unie in de Algemene Vergadering van de V.N. niet aanvaarde voorstellen. Die voorstellen kwamen neer op een algemene ontwa pening met een inspectie- en controle zone in Europa. Een 800 km brede zone. zoals de Rus sen destijds wensten, acht men veel te smal in verband met de moderne wa pentechniek; de zone mag ook niet be perkt blijven tot Midden-F.uropa. zo deelde men gisteren te Bonn mee. Slot pag. 2 Soeslof in Londen De op één na hoogste communistische leider in de Sovjet-Unie, Michael A. Soeslof, is gisteren naar Londen gevlo gen voor een officieus bezoek van tien dagen. Soeslof, een uitgesproken Stalinist, ls lid van het presidium van de Russische communistische partij. Hij leidt een de legatie, waarin o.a. Pavel Satjakof, hoofdredacteur van de „Prawda" zitting heeft. Andere leden van de delegatie zijn So- lowjof plv.-voorzitter van de centrale raad van vakbonden, Semjon Skatsjkof, voorzitter van de staatscommissie voor buitenlandse economische betrekkingen, eii Boris Ponomarjof, lid van het cen trale comité van de communistische party. Alle vijf zijn afgevaardigden in de Opperste Sovjet en zijn uitgenodigd als gasten van het Engels-Russische parlementaire comité, een groep parle mentsleden van de LabourpartiJ.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1