DE TAILLEUR K2r helpt direct tegen etensvlekken, vet, zonder kringen KOFFIE-LEPELTJE MET ROER-SLEUVEN nnnnyinnnnnnn ZATERDAG 14 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 (inwrijven laten drogen afborstelen SIEMENS RAPID Spiegeltje, spiegeltje aan de wand IN DE VOORJAARSMODE ONS MENU VAN DE F DE MAN, DIE niet bestond teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. [verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margrec Astor Mouson Blendax heeft het jasje een ver van de hala af 6taande fantasiekraag, die zich over de bijbehorende japon opent. De cein tuur van het bloezende jasje is van marineblauw leer. Het tweede pak, een model van Nina Ricci, is van grijze wollen stof en werd geboord met mari neblauw bies. Het blazerjasje heeft een vrije brede schouderlijn met klassiek ingezette tailleurmouwen, die echter niet helemaal lang zijn. De enige vrou welijke en romantische noot in dit pak is de corsage, die hoog op de rechter schouder is geplaatst. J. V. MAXIMUM SNEUHEID BIJ OVERWEGEN Advertentie. STEELSTOFZUIGER licht - handig n en steeds paraat hebben, die beide voorzien zijn van een spencerachtig jasje en die beide rond de halsopening ineengerimpeld zijn en een door de coupe verbrede schouder lijn te zien geven. Toch zijn ze niet van dezelfde ontwerper. Het eerste is van Guy Laroche en werd gemaakt uit roezerode boucléstof, het tweede is van Parijs, maart '59. Ook dit voorjaar zullen de modieuze tailleurs nog fantasiepakjes zijn, inplaats van strenge, klassieke tailor-mades die zichtbaar van de (heren)kleermaker komen. Maar toch begint het echt klassieke mantelpak het hoofd weer op te steken, strenge reverskragen, blazerachtige jasjes van normale lengte, maar vooral mouwen die op kleermakersmanier zijn ingezet, zijn er de eerste aan wijzing van. Een goed verstaander heeft slechts een half woord nodig. Wellicht durven zij, die de kunst van het verstaan kennen, vandaag al een voorspelling voor de toekomst te doen, ook al zijn de tailleurs met ietwat mannelijk aspect vandaag nog verre in de minderheid temidden van fantasiepakjes met bolero- kort jasje, met iets langer jasje, dat soepel bloest boven een ceintuur, of met een „saharienne", waarvan de driekwart schoot gerimpeld over een ruime, bolle rok valt. De herenreverskraag is nog steeds in de minderheid temidden van fantasiekragen die groot en breed zijn en ver van de hals afstaan. De echte, normaal ingezette tailleurmouw (die weliswaar niet helemaal lang is) wint het geenszins van de fantasiemouwen die driekwart, halflang of kort zijn en van een coupe, die de kleermaker niet erkent. En de V-hals, die de enige mogelijk heid is voor het zuiver klassieke mantelpak, staat dit seizoen nog ver achter bij alle mogelijke (vaak grote) decolleté's, die doorgaans meer breed dan diep zijn.... rozerode boucléstof, het tweede is van rood en witte Prince de Galles. Op de derde tekening tenslotte twee pakjes die wellicht een aanwijzing zijn van de toekomstige terugkeer van de echte tailor-made. Beide hebben iets strengers en zijn meer „mannelijk" van aspect dan de voorgaande modellen. De eerste tailleur, een van Dior, dankt dit voornamelijk aan de marineblauwe tennisflanel waar hij uit gemaakt werd, alsook aan de op kleermakers manier ingezette mouwen. Overigens De maximumsnelheid van 20 km. per uur is voor de meeste overwegen vervallen. In de Spoorwegwet is deze volkomen verouderde bepaling sinds kort gewijzigd. Toch zijn er óverwe gen, waarschuwt de ANWB, waar de snelheidsbeperking van kracht blijft. Een maximale snelheid van 20 km. per uur op: onbewaakte overwegen; bewaakte overwegen, zonder rood knipperlicht of draaibaar stopsein. In de nabije toekomst, zegt de ANWB, zal de snelheidsbeperking op deze overwegen duidelijk worden aan gegeven door een rond wit bord met rode rand en een zwart opschrift „20 km.". A AA v gewvoa gebrt^kt x$a gaire-r. grvot h tf* mhfmi v9t» hint Aop/e geruifd fntfcr c«w ra* E&tftebrpe.'tfc ontstoof rr.e-n' iviker en ks>ff^ent*ik Bil rT,~r. het geheim ZT\ van een goede nachtrust Het nieuwste op lepeltjes-gebied is een koffie-lepeltje met roer-sleuven. Bij het ontwerp is men uitgegaan van de gedachte, dat ons traditionle lepeltje de vloeistof weliswaar in golvende beroering brengt, maar slecht mengt. Door de sleuven in het nieuwe lepeltje wordt een veel inten sere menging van koffie, suiker en koffie-melk bereikt, hetgeen de smaak ten goede komt. Behalve een praktisch gebruiksvoorwerp ls het een curiositeit voor lepeltjes-verzamelaars. De meest karakteristieke details van de voorjaarspakjes die in Parijs voor voorjaar 1959 werden uitgebracht, zijn; a) spencerjasjes tot net boven of aan de onderkant van de taille, korte, bloesende jasjes met ceintuur waarvan het schootje nauwelijks tien centi meter breed is, en bloezende jasjes met strak aangetrokken ceintuur waarvan de echoot tot halverwege een wijde rok reikt. b) grote decolleté's die soms ondiep zijn, soms heel diep; in het laatste ge val vormt de bijbehorende japon of blouse een bef in de halsopening. c) grote kragen die de hals niet ra ken, en kraagloze halsopeningen. d) schouders die door middel van een of ander detail in de coupe breed lijken. e) witte garnituurtjes kragen, manohetten, corsages en ook witte accessoires hoed en handschoenen. f) de Japon die nog vaak de mantel- pa krok vervangt, de blouse die bij voorkeur van witte organdi, organza, mousseline of zakdoekenkatoen is, of anders van bedrukte natuurzijde. g) mouwen die nooit of te nimmer lang zijn en waarvan de lengte va rieert tussen vijfzesde en kort. h) de enkele knoopsluiting die van de hals tot de taille reikt, en de dub bele knoopsluiting die doorgaans vrij laag is geplaatst. i) het pied de poule, het Prince de Galles, de bouclé en andere ietwat rus tieke wollen stoffen. h) de uitermate opgewekte en vro lijke (maar nooit harde) tinten, als rood, roze, groen en oranje, die gelijk opgaan met de neutrale lichte kleuren, beige, wit, zachtbruin, en die volop plaats laten aan marineblauw en de combinatie van zwart en wit, zonder dat dit aan kleurigheid van de mode in haar geheel ook maar iets afdoet. In zes modellen, afkomstig uit de Pa- rtjse voorjaarscollecties, ziet U al die details verenigd en in beeld gebracht. Op tekening I twee pakjes van het zo populaire pied de poule. Het ene met een kort spencer jasje, het andere met een „saharienne", waarvan de lange schoot tot halverwege een bol n ruim rokje reikt. Witte manchetten garne ren de driekwart mouwen van het eer_ ste pakje, een witte camelia op de handschoenen zijn de finishing touch bij dit pakje van Maggy Rouff. Bij het tweede model, een creatie van Nina Ricci, horen een-moed van dezelf de ma rineblauwe en witte pied de poule, een borst, een witte randhoed en witte marineblauw leren ceintuur en witte handschoenen. Tekening II geeft twee pakjes weer die beide een breed, ondiep decolleté Iirell" schuimrubber matras materasso italiano ailiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllPl! Een Nederlandse huisvrouw voelt zich meestal maar heel ongelukkig, als ze niet vóór Pasen met de schoonmaak klaar is. En al lukt dat dit jaar zeker niet en al gaan er steeds meer stem- 1. Toen tijdens de Franse revolutie in het jaar 1793 300.000 soldaten onder de wapenen werden geroepen en gelijktijdig alle priesters verbannen werden, pro testeerde de koningsgetrouwe bevolking van de Vendée daartegen. De wetgeven de vergadering stuurde onmiddellijk het lid Carra naar West-Frankrijk om de verhitte gemoederen tot kalmte te bren gen. Kort na zijn aankomst in het dorpje Ligneron zag deze hoe de bevolking zich rond haar priester schaarde als om hem te beschermen. Carra informeerde naar de stand der verhoudingen en kreeg zo veel verschillende en tegenstrijdige ant woorden, dat hij de toestand verkeerd begreep en aan de regering meldde, dat het in de Vendée gistte en dat een zekere Gaston aan het hoofd van de opstande lingen stond. Aldus werd de denkbeel dige persoon Gaston geschapen. 2. Toen het gerucht over de gevaarlijke bevrijder Gaston de gevluchte aristocra ten bereikte, verbreidde het zich snel over geheel Europa. Sommigen dachten dat hij van adel was en noemden hem daarom Monsieur Gaston, anderen hiel den hem zelfs voor een bloedverwant van Gaston de Foix, die in 1358 een boe renopstand in bloed had onderdrukt. Maar iedere twijfel aan Gastons bestaan verdween, toen de bekende arts Ehrard na een reis door de Vendée verzekerde, dat generalissimus Gaston met een half miljoen man op mars was naar Parijs om koning en kerk te redden. 3. Hoewel niemand ook maar de scha duw van Gaston had gezien, stuurden Engeland en Nederland speciale afge vaardigden naar Frankrijk om hem op te zoeken en een bondgenootschap aan te bieden. Een van deze gezanten bereikte het hoofdkwartier van de royalisten in Rennes, waar men hardnekkig ontkende dat daar iemand met de naam Gaston verbleef. De koningsgezinde opstandelin gen maakten zich er zelfs boos over dat half Europa gewaagde van deze spook achtige Gaston en nauwelijks aandacht schonk aan hun dappere krijgsverrich tingen. 4. Eerst veel later stelde men vast hoe de mythe rondom Gaston ontstaan was. In het begin van de opstand in de Ven dée hadden revolutionaire troepen een groep demonstranten verspreid onder wie een boerenjongen, die in een sloot dekking had gezocht. De soldaten schoten hem neer om daarmede de 6000 francs beloning te verdienen, wélke stond op het hoofd van iedere rebellenleider. „Maar dat is de barbiersleerling Gas ton", riepen enige boeren, die zich in de buurt bevonden. En om hun wandaad te camoufleren gaven de soldaten Gaston een aanzien, dat hij nooit had bezeten. Geruchten en halve waarheden kwamen Carra ter ore en zo ontstond de legende van de held Gaston, die nooit had bestaan. !lll![l!!!UIII!UI!nilllllllll!irilllll!ili![|l!lllhll[|llilllllllll!lllll!ll!IIH men op om de schoonmaak maar ra dicaal te beperken of af te schaffen, zodra het zonnetje zich ln het voor jaar gaat vertonen is het toch steeds weer hetzelfde liedje: we ontkomen toch nooit helemaal aan die plotse linge bezetenheid het huis met beze men te willen keren. En vooral wan neer van te voren geen weloverwogen schoonmaakprogramma is uitgestip peld, willen de warme maaltijden daar nog wel eens de dupe van worden. We zijn dan maar al te gemakkelijk ge neigd gerechten op tafel te zetten die noch wat smaak noch wat voedings waarde betreft, óf zijn. En dat is niet aardig tegenover onze huisgenoten die in deze schoonmaakweken toch al min of meer in de verdrukking leven. La ten we daarom 's morgens bedenken welke gerechten weinig tijd vergen en toch smakelijk zijn en laten we vooral van tevoren het nodige daarvoor in slaan, zodat we in een verloren ogen blikje vast gauw de aardappelen kun nen schillen of groente kunnen schoon maken. Hieronder volgen dan enkele maaltijden die op die manier werke lijk in een wip bereid kunnen worden. MAANDAG: koud vlees, gebakken aardappelen, bieten-appelsla; havermoutpap. (.Bruine bonen genoeg voor 2 keer in de week zetten). DINSDAG: bruine bonen, aardappelen, spek lappen; appelmoes met schuim kop. (Het kooknat van de bonen bewaren) WOENSDAG: stoofpot bruine bonen, aardappe len, uien, appelen; yoghurt. DONDERDAG: eierragoüt, rijst, veldsla; vanille pudding met chocoladesaus. VRIJDAG: schotel Brusselslof met kaasragoüt; rijstkoekjes of gebakken verse worst, lof, rijstkoekjes; beschuit met bessesap. ZATERDAG: tomatensoep met kaas; fruit. ZONDAG: grapefruit; kalfsfricandeau, aard appelen, spruitjes; nogavla. Denkt U er aan dat het de volgende week Palmpasen is? Zoudt U daarvoor niet eens kukelhaantjes bakken? Recept: Stoofpot bruine bonen, aard appelen, appelen. kg. moesappelen, kg. uien, 200 g. bruine bonen, 114 kg. aard appelen, zout, roomboter. De gesnipperde uien in de boter fruiten, de bruine bonen, het kooknat en de in stukjes gesneden gare aard appelen erbij doen en alles goed warm laten worden. De appelen schillen en snipperen, tezamen met de boter aan de stoofpot toevoegen en het vocht zo nodig met iets aardappelmeel binden. Recept: Kukelhaantjes. Hiervoor moet een gistdeeg worden gemaakt van 1 pond bloem, 50 g. roomboter, 2 dl. vocht (4 melk. water), 1 ei, 15 g. gist en 10 g. zout. Na het rijzen wordt het deeg tot een dikke lap uitgerold waaruit dan de haantjes worden gesneden. Vergeet vooral niet de staarten tweemaal in te knippen en met een krent een oog te maken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15