eenzaam rruaR niet alleen Kerkdiensten Leiden en omgeving 10 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 14 maart 1959 Derde blad no. 29695 £8cScw8CScS<f»<:Sc*<«<::S«<80ScS<8eScf<3e§cS<9aS<i<S0§a<3C§<3<»c8cK8<^cK»<5S^^ Na weken van grote spanning welke dag zou „D-day" zijn? kwam eindelijk het bericht van de lan ding in Normandië, na enige tijd gevolgd door de tijdin gen van de successen en het oprukken van de leger macht. Veel van onze jongens streden mee, zowel in de lucht als te land en ter zee. Reeds begin september had den de geallieerden onze grens bereikt. Juliana, die nauwkeurig op de hoogte was van de ont wikkeling, kreeg toen van ons het verzoek onmiddellijk over te komen, teneinde op het tijdstip der bevrijding present te zijn. Zij kwam per vliegtuig op 9 september. In die dagen vond op Stubbings een uitreiking van onderscheidingen plaats; Londen was daar minder ge schikt voor, nu daar voortdurend Vl's neerkwamen. Ik begon te spreken over de verblijdende berichten, die op spoedige bevrijding wezen, de berichten waarvan een ieder vervuld was, en ging eerst daarna over tot de uitreiking. Met het detachement marechaussee hiel den wij vlaggenparade en bij gebrek aan een militaire kapel zongen wij het Wilhelmus. Gerbrandy had zich immers zo hoopvol uitgelaten en die moest het weten. Wij waren in de herfst van 1943 met het opstellen van onze plannen voor de tijd van de bevrijding een stuk ge vorderd, toen de geallieerden ons in kennis stelden van de maatregelen die zij nodig achtten, als hun actie zover gevorderd zou zijn, dat zij de Duitsers uit Nederland ver dreven hadden en Nederland door hen bezet was in af wachting van de ineenstorting van de vijand. Teneinde deze bezetting, met haar onvermijdelijke maatregelen, voor de bevolking zo min mogelijk tot een druk te doen worden, deden zij het door ons zeer gewaar deerde voorstel, dat onze regering een Nederlandse in stantie in het leven zou roepen die de schakel zou zijn tussen hun bevelvoering en de bevolking en die de civiele taak van de bezettingsoverheid zou overnemen. Aange zien de oorlogstoestand dan nog niet geëindigd zou zijn, moest deze een militair karakter hebben. Op grond van dezelfde overweging die het voorstel had ingegeven, werd het door ons aanvaard. De instantie kreeg de naam: het Militair Gezag. Deze overeenkomst met de geallieerden wierp enerzijds alle getroffen voorbereidingen omver, doch bracht ander zijds zekerheid in onze plannen. Aanvankelijk begrepen slechts weinigen, ook in Lon den, iets van de nieuwe opzet. Dit veranderde, toen men het apparaat zag groeien. Toen werd men ook ge waar, dat in actie komen van dit apparaat afstand van eigen machtsbevoegdheden zou meebrengen, iets waar sommigen bepaald niet van gediend waren. Naarmate de geallieerde legers onze grenzen naderden, werden wij steeds meer en uitvoeriger ingelicht omtrent de plannen van het verzet om hulp in allerlei vorm te verlenen aan de geallieerde strijdkrachten bij de bevrij ding van het vaderland. Met belangstelling en waardering namen het kabinet en ik kennis van de daarvoor ont worpen organisatie en wij overwogen hoe de inschakeling van onze verzetsstrijders in de geallieerde gelederen zou moeten geschieden. Juist op het goede moment kreeg ik toen een couran tenbericht uit de Engelse pers onder ogen, dat de Maquis was opgenomen in de bondgenootschappelijke strijd krachten. De Maquis heetten oorspronkelijk de Franse verzetsstrijders, die zich in de loop der jaren hadden samengetrokken in de bergen; later werd dit de naam van het gehele Franse gewapende verzet. Zij kregen bij hun inlijving bij de geallieerde legers de status van cdm- battanten en een eigen bevelhebber, generaal Koenig. Op hetzelfde ogenblik begreep ik, dat iets dergelijks voor onze Binnenlandse Strijdkrachten tot stand moest komen. Onmiddellijk nam ik de telefoon op en vestigde de aandacht van de heer Gerbrandy, die minister van Algemene Oorlogvoering was, op dit bericht en vroeg hem of een soortgelijk initiatief onzerzijds niet wen selijk ware. Hij deelde mijn mening en wendde zich hierop tot het geallieerd opperbevel. In hetzelfde ge sprek vroeg ik de heer Gerbrandy of het niet wenselijk ware mijn schoonzoon met het bevel over de B.S. te belasten. Hij stemde hier volledig mee in. Niet licht zal ik dat ogenblik vergeten, toen ik de telefoon greep, teneinde Bernhard te polsen en ik on middellijk zijn verraste en geestdriftige instemming verkreeg. Van het geallieerd opperbevel, waarvan uiteraard het initiatief moest uitgaan, kregen wij onverwijlde, volledige medewerking. Binnen enkele dagen was alles voor elkaar. Het was een grote dag voor ons in Londen, toen wij ver namen dat alles zijn beslag had gekregen. Onze jongens zouden nu niet meer door de Duitsers als francs-tireurs mogen worden neergeschoten. Nu was de vijand verplicht ze als krijgsgevangenen te behandelen indien zij in zijn handen vielen; nu konden ze aanspraak doen gelden op alle voorrechten die de status van combattant hun ver leende. Fragmenten uit Generaal Eisenhower benoemde mijn schoonzoon tot bevelhebber van onze strijdkrachten, waar het immers troepen onder zftn bevelen betrof. Voorzover dit een Nederlandse aangelegenheid was, kreeg hy een benoeming van mij per K.B. Beide benoemingen volgden onmiddel lijk op de inlyving van de B.S. bij de geallieerde strijd krachten. Nu had Bernhard eindelijk zijn bestemming bereikt. Hij had de mooie, eervolle opdracht gekregen, het bevel voerende over onze jongens, schouder aan schouder met hen en onze bondgenoten de vaderlandse bodem te be vrijden. Enkele dagen later kregen wij van de B.S. een verheugd antwoord op de hen gezonden mededeling van deze be noeming. Intens leefde ik vanuit de verte van uur tot uur mee met de ontwikkeling van de toestand; niets mocht mij ontgaan. Van alle berichten, onverschillig vanwaar zij kwamen en hoe zij overgebracht werden, moest ik kennis nemen. De radio stond tot laat in de avond aan en de wachtmeester die de dienst in huis had, moest mij onmid dellijk melden wat hij vernam. Tot zijn taak behoorde tevens het bijhouden van de kaart om mij aan de hand daarvan de gemaakte vorderingen van het leger te wijzen. Uiteraard moest ik niet alleen de berichten over het front horen, doch ook de eventuele orders van het geal lieerd opperbevel, die nu gericht konden zijn tot onze B.S. of althans ook betrekking konden hebben op hen. Op een zondag in september zagen Juliana en ik op onze wandeling een uniek gezicht: de grote Amerikaanse luchtvloot die ten dele opgestegen was van het vlieg veld vlak bij ons huis, koerste met zijn luchttranspor ten en valschermtroepen boven onze hoofden naar het vaderland. De Engelse transportvloot met de Airbornes, die gelijk tijdig van andere bases opsteeg, konden wij helaas niet zien. Zij bracht de eenheden, die bij Wolfheze zouden landen en die daarna zo heldhaftig zouden strijden bij Arnhem. Thuis was inmiddels de „Dolle Dinsdag" geweest. Hoe groot was de teleurstelling die daarop volgde en hoeveel leed en ontbering kreeg het Noorden van ons land nu nog te doorstaan. Steeds zwaarder werd de last van zorgen, steeds verontrustender werden de berichten en dan dat vreselijke benauwende vooruitzicht, dat het steeds erger zou worden. In de herfst richtte ik een uitnodiging tot de hoofd leiders van het nationale verzet in het Noorden om mij enkele personen te zenden die representatief zouden zijn voor de gehele verzetsbeweging. Aan die uitnodiging kon niet worden voldaan van wege de onmisbaarheid van deze personen op hun post. Waar dit plan niet kon doorgaan, gevoelde ik des te meer behoefte aan een ontmoeting en gedachtenwisseling met een representatieve groep uit het bevrijde gebied, dat immers ook zo sterk zijn noden en problemen had. Een vooraanstaande figuur in elk der drie provincies werd uitgenodigd personen, zoveel mogelijk uit alle kringen, aan te wijzen uit het gewest zijner inwoning en met deze naar Stubbings over te komen. Het was de bedoeling dat deze groepen wij gelijktijdig zouden bezoeken. Het was Bernhards taak deze reis voor te bereiden en alle moei lijkheden te overwinnen, die de oorlogstoestand voor deze overkomst meebracht. Dat vroeg niet minder dan twee maanden tyds. Met uiterste krachtsinspanning en in aanhoudend levensgevaar waagden de line-crossers uit het nog niet bevrijde Noorden de tocht naar het hoofdkwartier der B.S., teneinde het contact tussen de B.S. en het verzet boven onze rivieren en de BB. bezuiden onze stromen tot stand te brengen en te onderhouden. Tot de line-crossers behoorden ook leiders van knok ploegen. Zij allen wachtten met ontembaar ongeduld het grote ogenblik af en waren bijna niet af te brengen van vurig handelen. Het kostte het hoofdkwartier van de B.S. vaak moeite ze te overtuigen, dat wachten nog ge boden was. Het gelegde contact met het Noorden omvatte het ge hele verzet. Bernhard zond verscheidene line-crossers naar mij door, zowel strijders als leden van het burgerlijk verzet. Zij lichtten mij en mijn ministers in Londen voor. Het waren personen die aan de top van de verzetsbewe ging hadden meegewerkt en daar nu gemist konden wor den. Uit de gesprekken met hen bleek mij, hoe juist de berichtgeving uit het vaderland in de Londense tijd was geweest en nog was. Nu kon ik vragen stellen, waardoor het geheel voor mij een schilderij werd, dat „af" was, ook in politiek opzicht, en tot het laatste toe bijgewerkt. Het beeld, dat zij mij gaven van de noodtoestand thuis op stoffelijk gebied, was verschrikkelijk. Aan schier alles was gebrek, aan voedsel, aan brandstof, aan kleding, aan dekking, aan zeep, aan licht. Hongersnood stond voor de deur of werd reeds geleden. Op dat ogenblik stonden wij daar machteloos tegenover. Dat was, behoef ik het nog te zeggen, een ontzettend leed voor ons. Maar die machteloosheid betekende niet, dat er voor ons geen taak was. Wij rekenden het ons een gebiedende plicht het in Europa en overzee de mensen in Koningin Wilhelmina verwelkomt haar dochter, die naar Engeland was gevlogen toen de berichten in september 1944 de indruk wekten dat ons land spoedig zou zijn bevrijd. Hoe tragisch zou dit tegenvallen te scherpen, dat het Nederlandse volk in de hoogste nood verkeerde, en voorts moesten tengevolge van de door ons niet voorziene ontwikkeling de gemaakte plannen voor de hulpverlening, als de ure der bevrijding geslagen had. nu herzien worden. Er moesten overeenkomsten getroffen worden, er moest met SHAEFF in Brussel worden over legd. Gerbrandy, de diensten voor bevoorrading, Bern hard die als bevelhebber en als mens invloed had, zij allen en menigeen met hen waren actief. Juliana en ik hingen in Laneswood voortdurend aan de telefoon, ten einde tot spoed aan te manen. Juliana spande zich hierbij bijzonder er voor in, dat voorzieningen werden getroffen ten behoeve van de jonge kinderen, die dreigden om te komen door het gebrek aan schier al wat zij voor hun bestaan niet konden missen. Ons aller werkzaamheid had ten gevolge, dat by menigeen het besef doordrong, hoe hoog de nood ge klommen was. Een der gelukkige resultaten was, dat dat het hongerende volk Zweedse broden kreeg. Wy denken hieraan nog steeds met dankbaarheid. Temidden van deze nood werd het Kerstmis. Juliana en ik waren alleen in Laneswood, zonder Bernhard, die slechts sporadisch en dan slechts voor halve dagen, ge mist kon worden op zijn hoofdkwartier, en ook zonder de kinderen, die in Ottawa hun moeder moesten missen. Doch veel zwaarder dan dit alles woog de beklemming over de tragische toestand boven onze rivieren en de stilstand in de veldtocht in het Zuiden. Het was in die dagen en ook in de maanden hierna, dat ik 's morgens ontwakend my afvroeg: „Hoe kom ik deze nieuwe dag door?" „Welke ontstellende berichten, natuurlyk nog erger dan die van de vorige dag, zullen mij wel vandaag bereiken?" „Waar toe weer zo'n vreselijke dag!" En toch ik wist het, ik moest volhouden tot het bittere einde. De berichten van thuis werden steeds beklemmender. De vijand werd in het zicht van de nederlaag wreder dan ooit. Het ene executiepeloton na het andere trad aan, ge mene moord na gemene moord werd bedreven, de volle gevangenissen werden overvol. Een droevig dieptepunt was de terreur in Putten, waar de bezetter als brand stichter en mensenrover verscheen en dat door zijn mis dadig optreden tot een weduwendorp werd. En daarnaast was er dan dat andere zwaard, de hon ger; een zwaard, dat steeds erger zou toeslaan. Voor ons geestesoog verschenen de hongertochten, die karavanen van hongerlijdenden, die om iets te bemachtigen voor hun gezinnen het land introkken. Een onbeschrijfeiyke jammer was het deel van Neder land geworden, een jammer die wel het aangrijpendst aan de dag trad, toen in de Zuiderkerk te Amsterdam de doden opgestapeld werden, die de overlevenden niet meer konden begraven. Welk een onbeschrijfeiyk droevige Kerstmis daar ginds. Wij zaten samen om een heel klein boompje met slechts een enkele kaars en zagen dit alles van thuis in onze geest. Heel ons hart en denken waren ervan vervuld. Juliana bleef tot in januari by mij. Toen vertrok zij naar de Verenigde Staten om namens my President Roosevelt in te lichten over de schier hopeloze toestand van onze bevolking in het nog bezette gebied. Vervol gens keerde zü naar de kinderen terug, om begin april de reis naar Engeland weer te aanvaarden teneinde de bevrüding van het Noorden mee te maken. Steeds wachtte ik nog op een bericht van Bernhard, dat de reis van de groep uit de drie zuidelyke provincies voor elkaar was en welke datum de groep in Londen zou aan komen. Eindelijk bereikte mij de blijde mare, dat alles in orde was. Intussen lag toen nog steeds voor my de ont slagaanvrage van het kabinet, zonder dat een oplossing was bereikt. Hoe belangryk was juist toen het mij wach tende bezoek, omdat dit zowel aan my als aan Gerbrandy een beeld kon geven hoe alles in die provincies lag, waar door met kennis van zaken naar de bewuste oplossing kon worden gezocht en omdat, indien ministeriabele figu ren in de groep aanwezig waren, Gerbrandy deze aan stonds kon polsen. Gelukkig bleek dit het geval te zyn. Daargelaten deze bykomstige betekenis van dit bezoek, was de voorlichting van deze groep op zichzelf van groot belang voor my. Het gezelschap, waarvan de meesten op Stubbings logeerden, waar ik my ook die dagen gevestigd had, bracht er een lang weekend door. We aten allen te zamen en hadden ruimschoots gelegenheid tot gesprekken, groeps gewijs of onder vier ogen. Ook op Stubbings was het behelpen, zowel wat de plaatsruimte betrof als met de maaltyden, want in Enge land was het krap met het voedsel. Gelukkig echter voor de gasten kregen zij meer voorgezet dan ze thuis gewend waren. Een van deze dagen hadden zy in Londen een langdurig noenmaal met Gerbrandy, die zij volledig in lichtten. Zondag 15 maart Leiden Hervormde Gemeente. Pie terskerk: 10 uur ds. D. H. Gijsbers (Jeugddienst); 7 uur ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. C. M. Krijger te 's-Gravenhage. Oosterkerk: 10 uur ds. J. de Wit (Open bare Geloofsbelijdenis en H. Avondmaal). Marekerk: 10.30 uur ds. J. van der Wiel (Gezinsdienst); 7 uur ds. J. Groot. Kooikapel: 10 en 7 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Achterberg. Herv. school Boshuizerkade10 uur ds. H. Bouter. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. J. J. Vossers. Aula school Marnixstraat10 uur ds. M. Ottevanger. Ver. VrJjz. Herv. (Leidse Volkshuis) 10.30 uur ds. E. F. Wildervanck te Bus- sum. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. R. Blom- maert te Rotterdam. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuis: 10.30 uur prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. De Boer. School Timorstraat: 10 uur ds. De Boer; 5 uur dr. Westering. Oude Vest: 10 uur ds. Heule; 5 en 7 uur dr. Dronkert. Maranthakerk: 9 uur dr. Von Meyen- feldt; 5 uur ds. Heule. School Telderskade10 uur dr. Dron- kerk: 5 uur dr. Von Meyenfeldt. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond.: Mijn ziel dorst naar de levende God) en 5 u. (ond.: Mij dorst) ds. C. v .d. Weele. Geref. Kerk Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Rem. Gemeente: 10.30 uur da. E. B. A. Poortman. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. H. J. A. Haan. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 9.30 uur voorm. H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 uur gezongen H. Mis. Baptistengemeente: 10 uur dhr. Schou ten sr. en 5 uur dhr. J. Schouten; (vrij dag 8 uur bidstond). Leger des Heils: 10 uur heiligingsamen komst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur Openluchtbijeenkomst Gangetje, 7.30 uur Opwekkingssamenkomst olv. kapitein en mevr. J. R. Schurink. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3): 10 en 5 uur dhr. J. Sussen- bach te Haarlem. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool; 7 uur ds. Hijmans te Aalsmeer (Jeügddienst). Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst; 2.15 u. ds. L. S. den Boer te Sassenheim. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. Verhoef te Heemstede; 3 uur ds. H. Brons. Alphen aan den Rijn Herv. Gem. Ju- Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. lianastraat: 9.30_ uur ds. P% AL Lefeber, L schipper te Alphen a/d. Rijn; 7 uur Open Deurdienst dr. G. Snijders, te Haai' „.30 uur ds. M. Hanemaaijer. Kapel Gouw- sluis: 10 uur ds. J. H. Bogers. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Ka pel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. A. J. Jorissen. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichting: 10.30 uur mej. J. Ch. ten Have. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. G. Mulder; 6.30 uur ds. W. Wij-ma. Noorderkerk: 10.45 uur ds. A. van der Kooij te Woerden; 6.30 uur ds. G. Mulder. Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. S. A. Boonstra te Woerden. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): Hotel Centraal: 10.45 en 4.45 uur ds. K. Drost te Gouda. Chr. Geref. Kerk. Noor derkerk Grijpensteinstraat: 8.45 en 4.15 uur ds. M. S. Roos. Oud-Geref. Gem.. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur lees dienst. Rem. Geref. Gem., van Manders loostraat: 7 uur ds. Van Goudoever te Leiden. Evangelisatie, IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur de heer L. de Graaf. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus te Waddinxveen; 6 uur ds. M. Ottevanger te Leiden. Geref. Ge meente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch; 6.30 uur ds. C. Graafland te Woerden. (Nieuwerbrug)6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Herv. Evang.: 4.30 en 7 u. prof. Unnik te Bilthoven. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Feenstra te Scheveningen. (Nieuwerbrug)9.30 en 6.30 uur ds. Kap- tein te Amsterdam. Ger. Kerk (Vrijge maakt) 9 en 6.30 uur ds. K. Drost te Gouda. Ger. Gem.: 10 en 6 uur lees dienst. Luth. Gem.: 10 uur prof. dr. G. P. van Itterson te Utrecht. Evang. Kring: 10 uur Ere-dienst; 7 uur dhr. Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. J. Pronk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Leene. Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. De Bruin. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur ds. G. Hofman te Zeist. Vrijz. Hervorm den: 10 uur mevr. da. E. F. de Hoest Bliek te Haastrecht. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. N. W. v. d. Hout; 6.30 uur ds. J. Banga te Leiderdorp. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Hanemaaijer te Alphen aan den Rijn. Kaag Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. Fokkema. Katvvyk aan den R(|n Herv. Gem.: 10 uur ds. C. A. van Harten te Delft; 6 uur ds. A. Makkenze; (Nieuwe Duin weg): 9.30 uur ds. A. Makkenze; (Gym nastieklokaal Narcisstraat)10.30 uur vie. J. van Ham. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee; 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk an Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. P. Moerenhout (Open bare Belijdenis); 6 uur ds. Jac. de Vos (O.B.); Oude Kerk: 10 uur ds. A. Klein Kranenburg te Hilversum (H.D.); 6 uur ds. D. Bouman (O.B.). Kapel: 10 uur ds. W. A. B. Hagen; 5 uur ds. E. Saraber te Voorschoten. Zeehospitium: 6.45 uur ds. F. Offeringa. Geref. Kerk: 9.30 en 10.30 uur ds. F. J. E. Naw(jn (H.A.); 5 uur ds. F. Pijlman (H.A. en dankzegging). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. D. N. de Jong. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. Geref. Gemeente (Remisestraat)10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gemeente ln Nederland: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk P©™- <3em.i 10 en 7 u. ds. Koerselman. Geref. Kerkt 10 en 7 uur ds. Ten Boer te Voorschoten. lem. (Kerkzaal) 6.30 uur ds. P. A. Lefe- ber te Alphen a/d. Rijn. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk (Openbare belijdenis des ge- loofs); 6.30 uur ds. N. W. v .d. Hout te Hazerswoude. (Kerkzaal)10 uur geen dienst; 5 uur ds. Dijk. Vrijz. Herv. (ge bouw Lindelaan): 10.30 uur dhr. J. W. Schneider te Leiden. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur dr. L. E. H. Oppenheimer te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. H. J. Koffrie. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. W. Verwey te Zevenhoven. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Nieuw-Venncp Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. D. C. v. Wijngaarden te Hoofddorp: 6.30 uur ds. F. Brouwer te Hillegom. (Bethelkapel)10 uur ds. A. M. Knotnerus te Oude-Wetering; 7 uur ds. G. A. Alma te A'dam. (Pniël Hille- gommerbuurt)7 uur ds. H. Brons. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Ros te Hoofddorp; 3 uur ds. Meijnen te Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Hoekstra; 5 uur ds. Cupédo. (Sole Mio)10 uur ds. Cupédo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Ferwerda. De hervormde, kerk van Warmond (Foto ytfetT Noordwyk-Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Van Dok. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Mackenzie te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Heinen. (Van den Berghstichting)11 uur ds. Heinen. Noordwykerhout. Herv. Gem.: 10 u. ds. A. H. Smits; 7 uur (Jeugddienst) hr. G. Nieuwenhuijsen te Den Haag. Oegstgeest Herv. Gem. Groene Kerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach (bevesti- rg ouderlinge). Pauluskerk: 10 uur dr. Janse Schoonhoven; 7 uur ds. B. C. Visser. Hoge Mors: 10 uur ds. B. C. Vis ser. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. P. Prins te Den Haag. Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 8.30 uur ds. R. Brands; 3 u. ds. W. G. de Vries te Leiden. Ver. Vrijz. Herv.: 10.30 uur dr. J. Hoftyzer te Leiden. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. J. M. van Ree te Amsterdam; 2.30 uur ds. P. Kloek te Leiden (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur as. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart: 7 uur ds. A. M. Linden- burg. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur lees dienst; 2.15 uur ds. C. van der Weele te Leiden. Rljnsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. M. C. Groenenwoud (Openbare Geloofs belijdenis); 5 uur ds. H. van Gosliga. (Kleine Kerk Brouwerstraat)10 uur ds. H. van Gosnga; 5 uur ds. W. A. Kalk man. pred. te Enter, bediening (H.D.). Geref. Kerk (Rapenburgkerk)9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Ma ranathakerk (wijk Maranatha, kerk vaste plaatsen): 9 uur ds. H. Post; 4.30 uur ds. J. Bijleveld. Maranathakerk (wijk Voor houterwegkerk), vrije plaatsen): 10.30 u. ds. J. Bijleveld; 6 uur ds. L. v. d. Linde. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. K. Brüning. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Walvaart; 5 uur ds. Snyders te Haarlem. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Los, ber. prëd. te Georgetown (Canada). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. Van der Voort te Heemstede. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. H .A. Bosch, emeritus predikant te Alphen a/d. Rijn. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. H. L. Boon stra te Warmond. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijerlng (H.D.); 7 uur de heer Vink te Katwijk (Jeugddienst). (Ryndijk): 10 uur ds. Saraber (Bidstond voor het gewas). (Hulp en Heil): 10 uur ds. Broeyer te Den Haag. (Jeugdkapel. Nieuw Voordorp) 1216-Jarigen: 10 uur de heer Viveen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. Bouwsma te Kampen. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur de hr. J. Kattenberg g.o. te Lage Vuurse; 6.30 uur dhr. J. A. Kruithof, g.o. te Monster. (Wijkgebouw Esdoornlaan): 9.30 uur dhr. W. J. de Bruin, g.o. te Bode graven; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Ver.- gebouw Stationsstr.)9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 10 en 5 uur lees dienst. Rem. Geref. Kerk: 10 uur mevr. da. Van HofVisser. Chr. Afgsch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra (Bidstond voor het ge was); 7 uur ds. Lekkerkerker te Valken burg. 10 uur Jeugddienst "t Trefpunt, de heer Sachs te Leiden. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. M. N. W. Smit te Den Haag; 7 uur ds. H. Beker. (Kievietkerk)9 uur Jeugd- kerk; 10.30 uur ds. J. T. Wlersma. (Dey- lerhuls): 10.15 uur ds. H. Beker; 7 uu* jeugdkerk. Geref. Kerk (Bloemcamplaan) 10 en 5 uur ds. G. van Duinen. (Zijllaan) 10 en 5 uur ds. M. P. Ferlnga. Ned. Prot. Bond (Lange Kerkdam)10.35 uur ds. J. Zuurdeeg. Johannahuis)10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Soefibewe ging (Wald. Pyrmontlaan)11 uur uni versele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuis)10 en 4 uur ds. J. Lekker kerker, Bergambacht. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. H. Overgaauw. Geref. Kerkt 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Beek. Zevenhoven Herv. Gam.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. Van Embden, vicaris Hoogenydk. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v .d. Broeck; 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck (jeugddienst). Geref. Kerkt 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Geref. Gem.: geen dienst. Rem. Opinie-onderzoek achter het ijzeren gordijn (Van onze Weense correspondent) Om de schyn van een democratisch bewind hoog te houden wordt er soms in de satellietlanden een opinie-onder zoek ingesteld, waarvan het volk dan in de pers kennis kan nemen. Zo werd aan vyftig leerlingen van een Hongaarse middelbare school tydens het eindexamen de volgende vraag voor gelegd: „Wat denk je over godsdienst en by geloof?" De leerlingen moöhten ant woorden zonder hun naam bekend te maken. Vier van hen hadden eenvoudig een streep gezet aohter de vraag en wilden daarmee klaarblykelyk te ken nen geven, dat zy voor de godsdienst waren. Anderen veroordeelden welis waar het bygeloof als iets doms, maar zij trachtten een compromis te vinden tussen godsdienst en het zogenaamde „wetensohappelyke socialisme". Eén antwoord luidde; „Het geloof geeft de mensen zelfvertrouwen". Van de vyftig leerlingen waren er slechts achttien die de godsdienst veroordeelden. Tijdens de stalinistische periode werd het „Stachanof-systeem" ook in Polen ingevoerd en dwong men de arbeiders om tegen elkaar te concurreren door steeds meer te presteren. Na de drama tische gebeurtenissen in 1956, waardoor Gomoelka aan de macht kwam, werd dit wedloop-systeem afgeschaft. Maar in 1958 heeft Gomoelka pogingen gedaan om dit gehate stelsel weer in te voeren. Om de arbeiders hierop geleideiyk voor te bereiden, werd in versohillende fabrie ken en bedrijven een opinie-onderzoek ingesteld, waarvan de pers de resultaten heeft medegedeeld. Het blykt nu, dat slechts een derde van de ondervraagden voor de invoering van het conourrentie-stelsel is, doch twee derde er tegen. Opvallend is hier- by dat vooral jonge arbeiders tussen 25 en 30 jaar zich tegen de invoering uit spraken. Bovendien zyn de ja-zegcers niet onvoorwaardelijk voor het systeem, doch zij verdedigen het tegen elkaar opbieden alleen ten aanzien van de kwaliteit en niet van de kwantiteit. Het gehate systeem zal intussen met of zonder opinie-onderzoek „in naam van het volk" worden ingevoerd, wanneer Gomoelka dit noodzakelyk acht, ook tegen de wil van het volk!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11