I i MISLUKT VERZET TEGEN HET BEWIND VAN KASSEM IN IRAK Vrouw stierf in nacht van angst en schrik WEERBERICHT Leider van opstand in Mosoel kolonel Sjawafzou gevlucht zijn of door aanhangers gedood LANGE UREN VAN SPANNING BOVEN PARIJS COMMUNISTEN WINNEN TEN KOSTE VAN DE GAULLISTEN Na hevige worsteling met mannen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 MAART 1959 No. 29690 LEIDSCH mDAGBLAD -1 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 11 Leiden Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kolonel Sjawaf, hoofd van de vijfde brigade van het Iraakse leger, is tegen het bewind van generaal Kassem in Bagdad in opstand gekomen. Volgens de jongste berichten is de rebellenleider echter, na een bombardement van zijn hoofdkwartier door de luchtmacht, door zijn eigen soldaten in Mosoel gedood, hetgeen nog niet behoeft te betekenen, dat het verzet, dat zich in het bijzonder in het noorden des lands heeft geopenbaard, hiermee ten einde is. Overigens staat zijn dood nog niet vast: andere berichten zeggen namelijk, dat hij vlucht in de richting van de Syrische grens. De bedoeling van de opstand zou zijn aan sluiting van Irak bij de Verenigde Arabische Republiek van Egypte en Syrië te zoeken. Radio-Cairo verklaarde hedenochtend, dat de opstandige troepen uit Mosoel oprukten naar de hoofdstad, maar Radio-Bagdad maakte daarentegen bekend, dat generaal Kassem van talrijke legeronderdelen in het gehele land betuigingen van trouw heeft ontvangen. In een uitzending om acht uur Neder landse tijd zei Radio-Bagdad voorts, dat „de muiterij van Mosoel is geëindigd" en dat „het Iraakse leger de toestand onder controle heeft". vorig jaar als het nieuwe van kolonel Sjawaf zijn pogingen geweest een pro- Egyptische politiek tot gelding te bren gen. Aanvankelijk was gemeld, dat de revolutionairen het gehele gebied van Mosoel Iraks oliecentrum beheer sten en op grote schaal steun kregen. Waarnemers in Cairo zeggen, dat kolonel Sjawaf wordt beschouwd als een der belangrijkste leden van de groep, die in juli 1958 onder leiding van generaal Kassem, de huidige premier, de staats greep pleegde, waarbij Koning Feisal en generaal Noeri es Said werden gedood. Hij was onlangs het doelwit van krach tige aanvallen in de communistische pers. Naar verluidt heeft hij zich verzet tegen een massabijeenkomst van „voor standers van de vrede", die vrijdag j.l. te Mosoel werd gehouden. Nieuwe poging tot pro-Nasser-regering Het betreft hier het tweede komplot tegen het bewind van generaal Kassem, die aan de regering kwam na de revolu tie tegen Koning Feisal en premier Noeri es Said, die beiden werden gedood. Velen in Irak verwachtten toen, dat Kassem zich nauw zou verbinden met president Nasser van de VAR, maar de generaal gaf zeer nadrukkelijk de voor keur aan een eigen politiek, die niet afhankelijk was van buitenlandse in vloeden. Zowel het komplot van kolonel Abdel Salam Aref in december van het Kinderen waren spoorloos maargevonden Nacht doorgebracht in bijna voltooid huis Vanmorgen zijn drie kinderen die sinds gistermiddag verdwenen waren, gezond teruggevonden in een bijna voltooid huis in een nieuwe wijk van Krimpen a/d. IJssel. Omstreeks negen uur werden ze aangetroffen door een timmerman en al spoedig zaten zij welgemoed een boterhammetje te eten bij een warme kachel. Het bleek, dat ze vrij goed hadden geslapen en wei nig ongerust waren geweest over hun avontuur. De kinderen waren gistermiddag het huis binnen gegaan, waarna de deur achter hen was dichtgevallen. Waar schijnlijk door het ontbreken van een deurknop hebben de kinderen de deur toen niet open kunnen maken. Er was wel gezocht in de nieuwe wijk, maar alleen in de huizen die open stonden, omdat men niet aannam, dat de kin deren een afgesloten huis konden zijn binnengegaan. Eerste kievitsei te Lunteren gevonden In een weiland aan de Lage Veldweg te Lunteren vond de 12-jarige Wim Wagensveld, wonende aan de Meulun- terseweg te Lunteren, gistermorgen het eerste kievitsei van ait jaar. De jonge man is voornemens het ei persoonlijk aan Koningin Juliana aan te bieden. Nader vernemen wij, dat H.M. de Ko ningin heeft doen weten, dat zij niet in de gelegenheid was vanmorgen het eerste kievitsei in ontvangst te' nemen. Wanneer zy Wim Wagensveld uit Ede, die het ei vond kan ontvangen is niet vastgesteld. Het te Damascus verschijnende blad „Al Alam" schrijft, dat gewapende com munisten tijdens de bijeenkomst kolonel Sjawafs vijfde legerbrigade aanvielen. Deze laatste sloeg terug en vele mensen werden gedood en gewond in de gevech ten tussen de communisten en Arabische nationalisten, die aan de bijeenkomst deelnamen, aldus het blad. Het controlelicht iveigerde dienst Achttien passagiers en zeven beman ningsleden van de viermotorige Viscount van de KLM „Sir Charles Kingsford Smith" hebben zaterdagmiddag twee lange uren vol spanning en onzekerheid moeten doormaken. Toen het- toestel om streeks half twaalf van Schiphol boven de Parijse luchthaven Le Bourget arri veerde, bleek dat het groene controle lampje van het rechterwiel van het lan_ dingsgestel niet wilde branden. Dit moest gezagvoerder De Vilder opvatten als een waarschuwing, dat het rechter wiel niet normaal functioneerde. On middellijk nam hij contact op met de chef van het grondpersoneel. Even later werden op Le Bourget alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. Brand weerauto's, Rode-Kruiswagens met bran_ cards en alle instanties kwamen in het geweer, die bij een moeilijke noodlanding assistentie zouden kunnen moeten ver lenen. Het ergste Om de risico's niettemin tot het uiter ste te beperken werd het noodzakelijk geacht bij de landing zo weinig mogelijk brandstof aan boord te hebben. Aan gezien de tanks toen nog 4000 liter ben zine bevatten, besloot de heer De Vilder nog ruim twee uur boven de Franse luchthaven te blijven. Twee uren, die de passagiers en wellicht ook de leden van de bemanning niet zo spoedig zul len vergeten. Men moest zich op het ergste voorbereiden. In het toestel wer den alle breekbare voorwerpen als hor loges en brillen afgelegd, dassen werden Onder zeer grote belangstelling vond zaterdag in Rheden bij Arn hem het huwelijk plaats tussen graaf Hugo Van Zuylen van Nije- velt uit Wassenaar en mej. Clarine Everts uit Velp. Onder de gasten, die geluk wamen wensen, bevonden zich de Prinsessen Beatrix en Ire ne. De bruid is een goede vriendin van de Prinsessen. losgemaakt en schoenen uitgetrokken. De passagiers werden bovendien geïn strueerd. Na 2 uur en 15 minuten te hebben rondgecirkeld besloot de gezagvoerder de landing uit te voeren. De spanning in het toestel raakte op het kookpunt. Ge lukkig zonder reden, want op het ogen blik, dat de wielen de grond raakten wist gezagvoerder De Vilder, dat ook zijn rechterwiel normaal functioneerde. Waarschijnlijk is een fout hi de elek trische leiding de oorzaak geweest, dat het rechter groene lichtje niet was gaan gloeien bij de controle in de lucht. Wel zorgde de piloot ervoor, dat zijn toestel zo snel mogelijk stil stond voor het geval er toch iets niet in orde zou blijken met het landingsgestel. 9 Slot pag. 2 Twaalf vermiste skiërs gevonden: vier doden Een groep van twaalf toeristen, die met een Oostenrijkse skileraar in het Silvretta-gebergte sinds vrijdag werd vermist, is gevonden. In een hut op ruim 3.000 meter hoogte trof men vier lijken aan, die van een Nederlander (de Am sterdamse architect Joh. J. Groenewe- gen), een Brit en twee Duitse vrouwen. Niet ver van de hut vond men drie to taal uitgeputte mensen, die aan ernstige bevriezing leden. De vijf anderen ont dekte men wat later ook. Zij waren uit geput maar leken ongedeerd. De ski leraar wordt nog vermist. De twaalf toeristen waren in de mist verdwaald nadat zij in een sneeuwstorm terecht waren gekomen. Zij hadden hun bivak opgeslagen op ongeveer vier km afstand van het onderdak dat zij voor het vallen van de- avond hadden willen bereiken. Auto botste tegen boom EEN DODE EN DRIE GEWONDEN Op de Rijksweg LeeuwardenGronin gen, tussen Hardegaryp en Rijperkerk, is gistermorgen een personenauto, be stuurd door de kok B. de Groot uit Murmerwoude tegen een boom gebotst en totaal vernield. Daarbij werd het drie-jarig zoontje van de bestuurder, Wiebe, op slag ge dood. De bestuurder, diens 27-jarige echtgenote D. de Grootde Haan en hun 5-jarige dochtertje Saakje werden met zware verwondingen naar het zie kenhuis te Leeuwarden overgebracht. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een ^reflexbeweging van de bestuurder ten gevolge van het feit, dat het zoontje, dat by zijn moeder op schoot zat, plot seling ging overgeven. Zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht op de mees te plaatsen lichte vorst. Morgen onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 10 MAART Zon op: 7.08 uur; onder: 18.34 uur. Maan op: 7.21 uur; onder: 19.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.03 uur en 16.14 uur. Laagwater te 12.10 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) te: t. v WC .«wow**»» ^|jjjj| "iHBIIf '«jmpppjKR Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk Socialisten konden hun positie handhaven Nadruk lag sterk op de gemeentebelangen (Van onze Parijse correspondent) Hoewel de volledige uitslagen van de Franse gemeenteraadsverkiezingen van gisteren op het ogenblik, dat wij deze regels telefoneren, nog niet bekend zijn en bovendien in een groot aantal kleinere plaatsen vanwege ballotage volgende zondag opnieuw zal moeten worden gestemd, kan op grond van de eerste resultaten wel worden geconsta teerd, dat de neo-Gaullistische U.N.R., die in november als de grootste partij uit de bus kwam, niet ónaanzienlijke verliezen heeft geleden. Verliezen, die vooral de communisten ten goede zijn gekomen. De U.N.R. heeft haar aanhan gers bij deze gemeenteraadsverkiezingen nu vooral gerecruteerd uit de vroegere aanhang van de conservatieven en de katholieken, die dan ook enigszins ach teruit schijnen te zijn gelopen. De socia listische S.F.I.O. heeft haar stellingen ongeveer gehandhaafd. De oppositie, die Guy Mollet begin van het jaar boven regeringsverantwoordelijkheid met de rechtse partijen verkozen heeft, lijkt zijn partij te hebben behoed voor al te zware slagen, die door interne spanningen en afscheiding van de linker vleugel de socialistische partij anders vermoedelijk te incasseren had gekregen. De radicalen zijn verder achteruit gegaan en de linkse liberalen van Pierre Mendès-France schijnen ook nu nog geen overdonderende successen te heb ben behaald. Het aantal stemonthouders bewoog zich met 25 27 procent rond het normale gemiddelde. Deze verkiezingen waren op dit moment al voorzien voordat de Vierde voor de Vijfde Republiek het veld moest ruimen. Nieuw was slechts, dat door de bewindvoerders der Vijfde Republiek besloten was, dat in de 12 grootste ste den van meer dan 120.000 inwoners volgens het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging gestemd zou worden. De berekening, die er ontegenzeggelijk op gericht was, de overwinning van de neo-Gaullistische en andere rechtse par tijen over de communistische, de linkse en de liberale stromingen te vergemak kelijken, schijnt echter niet helemaal te zijn opgegaan. In vele grotere en kleinere gemeenten zal vanwege ballotage volgende zondag opnieuw worden gestemd en de eerst- Zaterdag is het m.s. Willem jRuys", het vlag geschip van de Kon. Rotterdamsche Houd. voor de eerste reis om de wereld na de ver bouwing uit Rotterdam vertrokken. Deze reis zal 50.000 km lang zijn en via 14 havens lopen. Het ver trek van het gemoderniseerde schip komende dagen zullen de partijbesturen oudergewoonte pogen het eens te wor den over compromis-kandidaten, die dan vooral tegen de communisten in het veld worden gebracht. De cijfers van gisteren kunnen intus sen niet zonder meer naast de uitslagen van de algemene verkiezingen van november worden gelegd. Vooral op het platteland lag de nadruk nu veel sterker op de gemeentebelangen dan op de nationale politiek. In Parijs lagen de zaken echter iets anders en hier kunnen uit de cijfers dan ook wel enige politieke conclusies wor den getrokken. De communisten wonnen ook hier ten koste van de neo-Gaullis- ten (thans 29 communisten, 23 Gaullis ten, 9 socialisten, 19 conservatieven), wier kandidaten door het kiezersvolk blijkbaar in het byzonder aansprakelijk werden gesteld voor de onpopulaire economische saneringsmaatregelen, die sinds november door de regering zyn genomen. Er is dit keer in de campagne ook wat minder met de naam van generaal Charles de Gaulle gesold, waardoor de ultra-rechtse U.N.R. in een positie kon worden teruggedrongen, die ongetwijfeld meer in overeenstemming is met de werkelijke politieke krachts verhoudingen in Frankrijk. Roofoverval te Amsterdam (Van onze Amsterdamse correspondent) Geboeid aan handen en voeten is gistermorgen vroeg de 67-jarige kruidenierster Carolina Belles in Amsterdam-Oost van angst en schrik gestorven, nadat haar overvallers er met de inhoud van de winkella vandoor waren gegaan. Slechts een papegaai en een hondje waren 's nachts om half vier getuigen geweest van het verschrikkelijke drama, dat zich in de woon" kamer achter het winkeltje heeft voltrokken. Sinds meer dan 30 jaren dreef de uit Zwolle afkomstige mej. Belles het ouderwetse komenijswinkeltje in de Bankastraat 22. In de Indische buurt heette het, dat zij er warmpjes bijzat, al wisten de buren, dat de bejaarde vrouw door zeer zuinig te leven maar net een bestaantje kon vinden in haar winkeltje. Het gestommel, dat aan de overval gepaard ging, wekte 's nachts twee boven de winkel wonende zusters. Zij hebben verklaard mannenstemmen te hebben gehoord, terwijl de papegaai krijste en het hondje blafte. De zusters schonken weinig aandacht aan dit vreemde gebeuren bij de alleenwonende winkelierster. Zij sliepen weer in en eerst 's morgens om half negen, toen zij haar huis verlieten om op familiebezoek in Antwerpen te gaan, werden zij nieuws gieriger. Een blik in de kruidenierswin kel leerde, dat de deur naar de achter de winkel gelegen woonvertrekken in tegenstelling tot de gewoonte van mejuf frouw Belles geopend was, terwijl voorts was te zien, dat de deur van de kamer naar de binnenplaats op een kier stond. De beide dames belden aan bij de naastgelegen melkslyter, de heer Cor van Wees, die onmiddellijk het politie- alarmnummer vijf-maal-acht draaide. Agenten van de radio-autodienst con stateerden even later, dat de winkeldeur van mej. Belles niet was afgesloten. In de tussen de winkel en de woonkamer gelegen slaapkamer troffen zij de vrouw dood op bed aan. In de anders op zondagmorgen zo stille straat verzamelden zich in korte tijd honderden nieuwsgierigen voor het winkeltje, waar, aannemende, dat het hier een roofmoord betrof, de situatie in ogenschouw werd genomen door de politie. Het onderzoek wees uit, dat de win kella slechts enkele kwartjes en dub beltjes bevatte, terwijl men kon aan nemen, dat de opbrengst van zaterdag nog in huis moest zijn. Er bleek geen geld meer aanwezig. Een spaarbank boekje wees een tegoed aan van ruim f. 6.000. Met behulp van een z.g. lijkenthermo meter constateerde de G.G.D.-arts D. C. Canne, dat de vrouw omstreeks vier uur 's nachts overleden moest Dulles voor liet eerst naar buiten De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Foster Dulles heeft zater. dag het Walter Reed-hospitaal van het Amerikaanse leger, waar hij wordt ver pleegd, voor een half uur verlaten voor het maken van een autotocht naar een park in de omgeving. Dit is de eerste maal dat de minister, sinds hy 10 fe bruari j.l. werd opgenomen, het zieken huis heeft verlaten. Rehabilitatie van Zjoekof? Volgens het Weense onafhankelijke blad „Neuer Kurier" zal maarschalk Zjoekof de vroegere Sovjetrussische-mi nister van Defensie, gerehabiliteerd worden. Het blad meldt uit Warschau, dat premier Kroesjtsjef „kennelijk van plan is de maarschalk weer opperbevel hebber van het Rode leger te maken". Dit zou de derde maal zijn, dat Zjoekof in verband met een crisis in ere wordt hersteld. Hij werd in november 1957 ont slagen als minister van Defensie. zijn. De patholoog-anatoom, dr. Zel- denrust heeft later op de dag vast gesteld, dat mej. Belles niet is ge wurgd, zoals aanvankelijk werd aan genomen, maar van angst is gestorven. Politiehond Sies van de Rijkspolitie ta Weesp, die de Amsterdamse recherche reeds meermalen van dienst is geweest, gaf de aanwijzing, dat de mannen men neemt aan, dat het er twee zijn op het platte dak van de naast de win kel gelegen van Kolschool zijn geweest Van hieruit hebben zij via het trappen huis van de school de binnenplaats be reikt. De hevige regen van gistermorgen heeft de sporen uitgewist, maar het staat vast, dat de mannen over een muurtje zijn geklommen en zo op het plaatsje achter het huis van mej. Belles zijn gekomen. Vermoedelijk hebben de daders alleen maar willen inbreken. Mej. Belles is echter wakker geworden door het ge rucht, dat werd gemaakt door het for ceren van de achterdeur. In de kamer zijn de sporen van een hevige worsteling gevonden. Hier moeten de indringers de vrouw met een centimeter dik raam- koord aan handen en voeten hebben geboeid. Vervolgens hebben zij haar op het bed in de tussenkamer gelegd Met medeneming van het geld verlieten zij het pand aan de straatzijde door de winkeldeur. Het onderzoek van de politie duurt voort; er zijn nog geen arrestaties ver richt. Drie verdachten in arrest Gisteravond laat heeft de recherche van het politiebureau Linnaeusstraat te Amsterdam twee jongemannen gear resteerd, die van de roofoverval ver dacht worden. Vannacht werd nog een derde jongeman naar het bureau ge bracht. Vanochtend werden zij ver hoord. Zy ontkenden. Zolang hij nog niet van hun schuld overtuigd is acht commisaris L. A. A. Cohen, chef van het bureau, het beter hun identiteit nog niet bekend te maken. Een der verdach ten woont in de Bankastraat, vlak bij de kruidenierswinkel. Gevaarlijke drank eist het leven van 25 Mexicanen Tengevolge van het drinken van methylalcohol zijn totnutoe in het ge bied van Monterry (Noord-Mexico) 25 mensen overleden en circa 30 blind ge worden. Men vreest dat de ramp een nog veel grotere omvang zal aannemen, want men heeft van de 5.000 liter me thylalcohol. die uit geparkeerde tank wagens zijn gestolen, tot heden nog maar een klein gedeelte teruggevonden bij een slijter. In het ziekenhuis van Monterrey voe ren de artsen een wanhopig gevecht om het leven van de talrijke slachtoffers, die daar verpleegd worden, te redden. De meeste gevallen zijn echter hopeloos. R.-K. priesters zijn hier vrijwel onafge broken bezig met het geven van de ab solutie. De Mexicaanse politie waar schuwt de bevolking voortdurend via de radio.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1