Laatste nieuws Leidsche Jeugdactie verrast rrtet muziek, zang en declamatie Oecumenische filmconferentie in kasteel „Oud-Poelgeest" AR en ARJOS organiseerden in Leiderdorp verkiezingsappèl MAANDAG 9 MAART 1959 Boeiende avond in Stedelijk Gymnasium Uitstekende uitvoering, die veel genot schonk Voor de klassieke avond, welke zater dag onder auspiciën van de Leidsche Jeugdactie in de aula van het Stedelijk Gynasium was georganiseerd, bestond veel belangstelling. De avond werd geopend door de se cretaris van de Leidsche Jeugdactie, de heer G. Steinbach, die het min of meer bonte programma van muziek, zang en declamatie inleidde. Dat bij de samenstelling voldoende tijd was ingeruimd voor de declamatie, waarmede de belangstelling voor een goede voordracht wordt bevorderd, viel zeer toe te juichen, gezien het feit, dat hieraan in onze tijd nogal eens iets ont breekt. Het programma werd al dadelijk goed ingezet met een door Hans van der Kwaak uitmuntend voorgedragen gees tige schoolschets „Dr. Bol en de zwijgen de rokers". De klassieke muziekgroep van „Kunst en Genoegen", die hierna het podium betrad, gaf een voortreffelijke uitvoering van werkjes voor fluit van Van Beetho ven, Mozart, Von Gluck, Schubert en Gétry. Dit optreden was een der hoogte punten van de avond. Annie van Galen toonde zich een be gaafd declamatrice in twee zeer in stemming verschillende schetsen, nJ. „In memoriam Matris" van Bert Voeten en „Ik heb zulk moeilijk haar" van Annie M. G. Schmidt. Deze medewerk ster werd naderhand naar de kroon ge stoken door Mieke van Velzen, die een viertal gedichten voordroeg. Herman de Liagre Böhl had in „De Optocht" van Paul van Ostayen meer de feestvreugde kunnen laten doorklinken. Aan het programma werkte voorts mede het koor van het Rembrandt Ly ceum onder leiding van de heer J. Bontje, dat het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi en het koraal „Wohl mir dass ich Jesus habe" van Bach zong, aan de vleugel begeleid door de heer J. Langen- berg. Het was jammer, dat bij het Sla venkoor de obligaatpartij voor fluit door ziekte van een der medewerkers kwam OEGSTGEEST RECTIFICATIE Burgerlijke Stand Getrouwd A. J. Th. van Kerkhoff 67 jaar en J. M. Ekel- schot, 65 jaar. WARMOND VERKIEZINGSVERGADERING KVP In de zaal van hotel De Stad Rome hield de KVP afdeling Warmond een avond speciaal bedoeld als een voorbe reiding op de aanstaande verkiezingen. Bij afwezigheid van de voorzitter, werd de bijeenkomst geleid door de heer A. A. Willemsen, secretaris van de raadsfrac tie. Spreker van deze avond was burge meester Kolfschoten uit Alkemade, die nadat de voorzitter ieder welkom had geheten, het woord kreeg. Hij hield een beschouwing op het verkiezingsprogram ma van de KVP zoals dit volgens de christelijke beginselen is opgesteld. Nadat hy in vogelvlucht het hoe en waarom van de diverse punten had aan gestipt, stond spreker uitvoerig stil by het punt van de landbouw. De landbouw is een belangrijk onderdeel voor de Ne derlandse bevolking en er is een nood zakelijke verbondenheid tussen de land. bouw en de sociaal economische politiek. Vandaar dat dit een belangrijk hoofd- stutk in het KVP programma is. Onze prijzen steken gunstig af en daarom be staat er een gunstige concurrentie po sitie, waardoor een belangrijk deel van de netto deviezenopbrengst door de landbouw wordt ingebracht. Daarom mag een positief en actief landbouw beleid niet ontbreken. Bevordering van een doelmatige produktie en opvoering van de kwaliteit van het produkt zijn noodzakelijk. In het KVP programma gaat de menselijke waardigheid voorop. Het gaat op 12 maart om liberalisme, socialisme of christelijk socialisme. Er moet getracht een wal op te werpen tegen het liberalisme en socialisme. Na deze voordracht werden er nog enkele vragen gesteld, die tot een aangename discussie leidden. TTV „STEEDS VOORUIT" De competitie-wedstrijden van de ta- feltenisvereniging „Steeds Vooruit" heb ben tot de volgende resultaten geleid: Heren: Steeds Vooruit IWilhelmus II 7—3; Steeds Vooruit II—Meerburg I WASSENAAR Kieviten-clubhuis flink uitgebreid Het clubhuis van de Wassenaarse Hockeyclub „De Kieviten", dat gedu rende de laatste maanden uitgebreid werd met nieuwe kleedgelegenheden, terwijl op de bovenverdieping ook de sociëteitsruimte en de tribune werden vergroot, is zondagmiddag door de wet houder van onderwijs- en sportzaken, mevr. mr. C. M. s'Jacob des Bouvrie officieel heropend. De voorzitter van de vereniging, de heer J. W. van Veen, kon in zijn inleidend woord vele gasten en tal van leden begroeten. Hij sprak een hartelyk woord van dank tot allen, die op enigerlei wijze tot het welslagen van de uitbreidingsplannen hebben bijgedra gen. Een oudercommissie, onder leiding van de heer E. C. A. Rijpstra, gaf de eerste stoot, een aantal leden zorgde, dat de benodigde financiën bijeen kwamen, de interieurcommissie verzette massa's werk om tot een aardige aankleding van het gebouw te komen. De heer E. C. A. Rypstra wenste bestuur en leden geluk, ook namens het Wassenaars Sportcon- tact. Hij herinnerde eraan, dat het tekort aan kleedgelegenheden voor de junioren de aanleiding is geweest tot de uitbreiding van het gebouw. Namens een aantal ouders bood hij het bestuur een oliekachel aan. Mr. C. Ch. Geyl sprak een gelukwens uit namens het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Hockeybond en daarna verrichtte de wethouder, mevrouw mr. s'Jacobdes Bouvrie de officiële ope ning. Mevrouw s'Jacob prees de saam horigheid in de vereniging en de be reidheid van vele oude getrouwe leden om voor hun club offers te brengen. Aan de zeer bijzondere geest, die in de ver eniging heerst is het ongetwijfeld te danken, dat het clubhuis nu voor de tweede keer binnen 10 jaren vergroot moest worden. Nadat mevrouw s'Jacob het gebouw geopend had door met een sleutel een nieuwe toegangsdeur te ontsluiten, bood ir. H. D. Prins, directeur van de N.B.M., die de verbouwing uitvoerde, een groen kleed voor de bestuurstafel aan. Er volgde na de officiële plechtigheid nog een geanimeerd samenzijn, dat omlijst werd door enkele hockeywedstrij den. te vervallen. Dit deed echter niets af aan de uitvoering, die in beide fragmen ten op zeer hoog peil stond. De heer Bontje alle lof voor wat hy met dit koor bereikte! Werken voor piano werden gespeeld door Nel van den Bosch (Schubert) en Ada van der Bent (Chopin en Beet hoven) die beiden een dankbaar applaus oogstten. Tot besluit gaf de Chr. Toneelgroep „Imperium" een vertoning van de in de Middeleeuwen spelende eenacter „De Schat" van Olaf J. Landell. Hierin ver vulde Hans van der Kwaak, die eerder als declamator optrad, de hoofdrol Je roen. Een vrolyk stuk, met vermakelijke scènes en menige geestige dialoog. Voor ons, die deze klucht voor de tweede maal van „Imperium" zagen, was het hèrzien niettemin een groot genoegen. De jeugd heeft met haar prestaties de aanwezigen een bijzonder genotvolle avond verschaft en de opzet van de Leidsche Jeugdactie mag daarmede vol komen geslaagd heten. Wy zyn geneigd de verhoudingsgewijs geringe belangstel ling voor deze avond van de zijde van de ouderen, aan onbekendheid met het werk van de Leidsche Jeugdactie toe te schrijven. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand februari zijn de volgende voorwerpen gevonden: padvindershoed, dameshandschoenen, herenhandschoe nen. portemonnaie, boodschappenmand, aktentas, regenjas, badhanddoek met zwembroekje, ring (goud), looplamp, dameshoedje, sjaal, encyclopedie, rij wieltas, kinderbril, damespolshorloge, schoudertas, vulpen, bankbiljetten, muntbiljetten, dolkmes, angora muts, duikersbril, sigarettenetui, kinderschaat sen. gereedschap voor bromfiets, regen broek, kinderfietsje (driewieler), straal- kachel, schoolboekjes, passer, ketting (goud), honderiem, chakelarmband, steekbeitel, kruiwagen, wanten (wol), handschoenen (wol), sleutels, kinder tasje. wandelstok, motorhandschoenen, hoofddoek, autostep, damespantoffel, kinderlaarzen (rubber), toegangsbewijs, fotonegatieven, dameshandtas, pakje inh. slopen, fototoestel, kindertasje, kinderschoentjes. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevon den voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlich tingen kunnen niet worden verstrekt. Erich Kocli ter dood veroordeeld Erich Koch, Gauleiter van Oost-Prui sen en Noordoost-Polen in de laatste wereldoorlog is vandaag in Warschau wegens oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld. Koch wordt verantwoordelijk gesteld voor de dood van 400.000 Polen. Nationaal Plesmanmonument in Scheveningse Bosjes Onthulling op 7 oktober (Van onze Haagse redactie) Het nationale monument voor de oprichter van de KLM, dr. Albert Plesman, zal op 7 oktober van dit jaar, de dag dat Plesmxns schepping de 40ste verjaardag viert, worden ont huld. Het monument krijgt een plaats in de onmiddellijke omgeving van het hoofdkantoor van onze nationale luchtvaartmaatschappij aan de dr. A. Plesmanweg in Den Haag, namelijk tegenover de ingang van „Maduro- dam" in de Scheveningse bosjes. De heer Andriessen heeft zijn aan deel in de vervaardiging van het monu ment thans nagenoeg voltooid. Het mo del wordt in het buitenland vergroot en vervolgens in ons land in brons ge goten. Bij de „Leidse" Grunnegers is drei ain te veul TONEELAVOND „ONS GRUNNEGERLAAND" De toneelclub van „Ons Grunneger- laand" bracht zaterdagavond het to neelstuk „Drei is ain te veul" van mevr. Mellesvan der Meulen op de planken. In de grote zaal van „Den Burcht". Het gegeven, gebaseerd op het eeu wenoude driehoeksvraagstuk. speelt zich af op de boerderij van de jonge boer Allert Barkema (dhr. Boekholt). Zijn jonge vrouw Stiene, (mevr. Holvast), af komstig uit de stad, voelt zich op het boerenbedrijf niet erg thuis. Het is Al- lerts zuster (mevr. Oosterhof) die de lakens uitdeelt en Stiene als boerin niet „au serieus" neemt. Stiene vindt aflei ding bij haar vriendin Gé Jonkman (mej. Cornelis) en Gé's broer, de jonge dokter van 't dorp (dhr Enzerink). Tus sen Stiene en de dokter ontstaat iets meer dan vriendschap alleen, vooral van de zijde van de dokter. Conflicten kunnen niet uitblijven, die door Jans (Allerts zuster) maar al te graag op de spits gedreven worden. Stie ne besluit de boerderij te verlaten. Het is dan oom Tammo (dhr Steenge) die Jans ervan weet te overtuigen, dat zij „te veul" is. Na zware strijd besluit Jans heen te gaan en Allert en Stiene grijpen de geboden kans om opnieuw te beginnen dankbaar aan. Onder regie van de heer Vriend gaven de spelers (sters) een vlotte opvoering van dit stuk. dat misschien wel wat té lange dialogen heeft. Het hartelijk applaus van het publiek, waaronder zich enkele vertegenwoordi gers van zusterverenigingen bevonden, werd nog onderstreept door bloemen voor de speelsters en souffleuse (mevr. Enzerink) en een Groninger koek voor de spelers en regisseur. Een gezellig bal o.l.v. de heer Mekel besloot deze gezellige en geslaagde avond. Het beeld heeft grote invloed op de mens Tjjdens het afgelopen weekeinde werd door de Stichting Filmcentrum de 10e Oecumenische Filmconferentie gehouden in het kasteel Oud-Poelgeest, waar in het bijzonder werd gesproken over het onderwerp: „Film en amusement". In de hal van het kasteel was een kleine tentoonstelling van projectie-materiaal en lectuur over allerlei onderwerpen de film betreffende. De deelnemers aan de conferentie werden zaterdagmiddag verwelkomd door de heer P. J. van Mullem, de di recteur van de Stichting „Filmcentrum" Hij deelde mede dat steeds na het af sluiten van het cursuswerk een samen komst als deze werd gehouden. In de afgelopen 10 jaar is het werk der Stich ting sterk gegroeid. Hij wees op het vor mingskarakter van het werk. In 1958 werden circa 2000 voorstellin gen gegeven voor kerkelijke gemeenten en verenigingen met kerkelijk verband. De filmotheek wordt voortdurend uitge breid. Tegen september a.s. zal een do zijn nieuwe films ter beschikking staan waaronder een paar jeugdfilms. Spreker had goede verwachtingen van de film over Albert Schweitzer. Pogingen wor den ondernomen deze in de bioscopen te doen vertonen. Er zyn aldus spr. wel veel kijkers, maar weinig zieners. De taak van Film centrum is o.m. het onderscheidingsver mogen te scheppen en te leren dat de film een eigen taal en beeldspraak heeft. Dan pas kan men zien met hart en geest. Des avonds kwam de inleider aan het woord over film en amusement, n.l. Pa ter dr. J. B. Knipping O.F.M. In een interessant betoog ging spreker eerst na de relatie, die er bestaat tus sen kunsten vermaak om te concluderen, dat er n?.ast de plichtmatige levensvor men, vrije levensvormen zijn, waarby het voornamelijk gaat om het spel. Het spel brengt met zich dat er een werke lijkheid wordt gecreëerd, anders dan in het werkelijke leven. Het vertoningsspel wordt opgebouwd door twee groepen n.l. de spelmakers en het publiek, de toeschouwers en mede- belevers, die weerklank aan het spel ge ven. Spreker ging vervolgens na welke bezwaren er in de loop der tijden tegen het vermaak zijn aangevoerd. Het ver maak kan de mens in een roes brengen en dan denkt men aan losbandigheid en wereldsheid. Daarom zijn er bezwaren van kerkelijke zijde. Men spreekt dan van het werelds vermaak en wijst op de ernst des levens. De roes kan meebren gen dat men de controle over zijn ver mogens verliest. Spreker gaf toe dat deze bezwaren terecht zijn zodra de menselijke waardigheid in het gedrang komt. Overigens achtte hij een roes bij iedere vorm van vermaak in zekere zin aanwezig en niet verwerpelijk. Volgens de mening van dr. Knipping zit de kunst op een te hoge troon. Pas wanneer ze daarvan afkomt wordt ze door het volk aanvaard. Een groot nadeel in het verleden was dc overwaardering van de arbeid. Het standpunt was dat men leefde om te ar beiden, hetgeen door het liberalisme is uitgebuit. Het zoeken naar vermaak werd door de arbeidsdwang vrijwel on mogelijk gemaakt. De film biedt de ge varen van het beeld. Met tal van voor beelden schetste spr. de macht van het beeld. Die macht vergroot nog doordat het beeld in de film gaat leven. INVLOED VAN HET BEELD De invloed van het visuele is anders I dan die van het woord. Wat men ziet I doet men na. Ten opzichte van de ge dragingen van de mens is dit van gewel dige betekenis. Dit blijkt o.m. uit de enorme invloed van de film op de mode. De film heeft uitdrukkingsmogelijkhe den met een sterke emotionele kracht, die vooral de minder evenwichtige mens raken. Is er, vroeg spr. zich af, een middel tegen deze gevaren? Men zou de film kunnen negeren, maar dat gebeurt niet. Daarom dient men de mens vertrouwd heid met het beeld bij te brengen en te wijzen op de bedoeling van het uitdruk kingsmiddel van de film want dit is in feite alleen maar licht- en schaduw beeld. Weet men wat deze waard zijn dan kan men zich gemakkelijker van de minder goede film distantiëren, want ondanks de televisie zal de film sterker in de belangstelling komen te staan. Hier is geen enkel bezwaar tegen, ook niet t.o.v. het vermaak, dat ieder mens op zyn tijd en ook terecht zoekt. Na deze inleiding was er discussie als mede vertoning van korte films en film fragmenten in verband met het onder werp van de inleiding. Gisteren werd de ochtendwijding ge leid door ds. J. M. Hoekstra. Na verto ning van het eerste deel van de Albert Schweitzerfilm en van „Het Woord" sprak Wika J. A. Hes over ..Hoe beoor delen wij een film". De conferentie werd afgesloten met de vertoning van Bert Haanstra's „Rembrandt". De Franse president De Gaulle brengt zijn stem uit bij de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezin gen telegrafisch overgebrachte foto). Prins Bernhard in oktober weer naar Brazilië Prins Bernhard zal in oktober nog e«n bezoek aan Brazilië brengen. Hij zal dan een aantal Nederlandse kolonies bezoe ken, die buiten het programma lagen van zyn recente reis naar Brazilië. Tot slot van zyn persconferentie men zie elders gaf de Prins een de monstratie van zijn kennis van de Spaanse taal door vloeiend de vragen van een Madrileense verslaggever te be. antwoorden over zijn oordeel over de Zuidamerikaanse mensen en cultuur. Premier Macmillan in Parijs aangekomen De Britse premier, Macmillan. is he denochtend in Parijs aangekomen. Hij zal aan de Franse regeringsleiders ver slag uitbrengen over zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij wordt vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken. Selwvn Llovd. Hedenmiddag zouden de Desprekingen met de Franse premier. Debré. en diéns minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville plaatshebben. Macmillan verklaarde na zijn aankomst op het vliegveld dat zijn bezoek aan Moskou en de besprekingen die hij in Parijs, Bonn. Ottawa en Washington zal voeren, allen onderdeel zijn van de noodzakelijke voorbereiding van de meer uitgebreide internationale onderhandelingen die moeten volgen. Over zijn bezoek aan de Sovjet-Unie zei hij dat er ..tenminste één belangrijk winstpunt was. De Russen aanvaarden dat deze directe vraagstukkei; Berlijn, Duitsland enz. door onderhandelin gen moeten worden opgelost. Er bestaan tussen Oost en West nog erore verschil- üunten over vele belangrijke kwesties Maar ik vertrouw dat de Sovjet-leiders bereid zijn besprekingen te voeren en te onderhandelen". Macmillan voegde eraan toe: ..ik hoop dat ons bezoek aan Parijs zal bijd -agen tot het bevestigen van onze gemeen schappelijke politiek en doelstellingen. De Franse premier, die met minister Couve de Murville op het vliegveld aan wezig was. zei: „Groot-Brittannië" en Frankrijk zijn samen ernstige moeilijk heden doorgekomen. Er kan geen spra ke van zijn dat zij geen gemeenschap pelijke positie innemen". MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 9 maart Veemarkt: Aanvoer in totaal 1792. Vette koelen en ossen 1009; nuchtere kalveren 763. Note ring: Vette koeien le kw. 312/344, 2e kw. 300/312, 3e kw. 280/292; varkenns (lev. gew.) 184, 182, 180 per kg. Zaterdagavond werd in Irene een laatste propagandabyeenkomst gehouden, belegd door anti-revolutionaire jongeren de ARJOS en de A.-R. Kiesvereniging. De heer G. Dompeling, die deze avond leidde, en voorzitter der plaatselijke Arjos is, heette alle aanwezigen heel hartelyk welkom en sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Met een enkel woord legde de heer Dompeling er nog eens de nadruk op, dat alle gevoerde propaganda niet ge voerd werd om personen, doch slechts om steun te verwerven, om te komen tot een regering, die het voeren van christelijke politiek als haar hoofddoel heeft, dus een politiek, die in de eerste plaats gegrond is op de bijbel. Direct hierop kreeg de heer T. Hop man uit Gouda, gelegenheid tot het houden van een inleiding, met als on derwerp: „Alle goede dingen bestaan uit drie". De heer Hopman begon met het aanhalen van een citaat van Bis marck n.l. „Er wordt nooit zoveel gelo gen als vóór de verkiezingen". De heer Hopman besprak de ver schillende. van A.R. standpunt omzien verkeerde ideeën van enige andere par tijen; de verschillende leuzen, die over ons komen via krant, radio, televisie en pamfletten zoals kortere werktijden, lagere belastingen, hogere lonen. Nieuw- Guinea loslaten. Tot slot noemde de heer Hopman de drie goede dingen waaruit de A.R. partij bestaat n.l. goede grondslag: de bijbel; goed program; goede kandidaten. Er werd vervolgen* politieke hersen gymnastiek gedaan, waaraan voor de se nioren werd deel genomen» door de heren Meerburg. Los. Hobo en Wissel: en voor de junioren door de dames van Ingen Schenau en Meerburg, en de heren Groeneveld en de Keizer. De senioren wonnen met slechts een punt-verschil n.l. 14—13V2. Na het zingen van enkele Vaderlandse liederen, werd het slotwoord gesproken door ds. H. Sweepe uit Scheveningen over „Christelijke politiek, ook vandaag nog noodzakelijk". Sprekende over onze opdracht voor de komende verkiezingen, vroeg ds. Sweepe allereerst of het nog wel zin heeft, om zich hierop te bezinnen. Immers velen menen dat men kerk en politiek ge scheiden moet houden. Het gaat om onze levensbeschouwing, en die leer: ons Gods Woord uit te dragen op elk terrein van ons leven, dus ook op politiek ter rein. Wij moeten een eigen levensstijl hebben, in alle dingen trouw aan onze Koning Jezus. Dit houdt dus ook in. dat het niet gaat om personen. Als wc de politiek beschouwen als een zelfstandige evangelische opdracht, kunnen we de toekomst onder ogen zien. Prinses Irene onverwacht ook op de Voorjaarsbeurs Tot verrassing van vele vroege Jaar beursbezoekers heeft Prinses Irene na haar rondgang over de textiel jaarbeurs onverwacht een kort bezoek gebracht aan enkele stands van de voorjaars beurs op de bovenverdiepingen van het Vredenburggebouw. Zij bezichtigde o.m. de afdelingen aar dewerk en byouterieën. De Prinses werd rondgeleid door dr. G. v. d. Wal. direc teur van de Maatschappij tot Exploita tie van Jaarbeursgebouwen en mr. H. A. R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Dr. Jan Volger is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in de natuurkunde van de vaste stof. Advertentie Minister Luns over de positie van N.-Guinea De minister van Buitenlandse Za ken mr. Luns zegt o.m. in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van Buienlandse Zaken 1959: dat aan ge zaghebbende Amerikaanse zijde niet de opvatting wordt gehuldigd dat de verstandhouding tussen ons land en Indonesië verbeterd zou kunnen wor den. indien het bestuur ran Ned. Nieuw-Guinea zou worden overgedra gen aan Indonesië. De minister beschikt voorts niet over aanwijzingen dat de geruchten over een op handen zijnde invasie in Ned. Nieuw- Guinea uit Indonesische bron afkom stig zouden zijn. Sommige leden hebben gevraagd naar het resultaat van het recente te Lon den gevoerde overleg ten aanzien van de problemen van internationale aard welke voor ons land met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea waren gerezen. De minister heeft over de door deze leden bedoelde problemen uitvoerig met zijn Britse ambtgenoot van gedachten gewis seld. Hierbij is nogmaals bevestigd, dat de Nederlandse politiek met betrekking tot Ned. Nieuw-Guinea de volledige steun heeft van de Britse regering. De minister heeft tijdens de besprekingen tevens uitdrukking gegeven aan de be duchtheid van Nederland voor de Indo nesische bedoelingen t.a.v. Ned. Nieuw- Guinea en tegen deze achtergrond ge wezen op de bijzondere verantwoorde lijkheid. welke wapenleveranties door het Verenigd Koninkrijk aan Indonesië voor de Britse regering met zich bren gen. De regering van het Verenigd Koninkrijk heeft dit Nederlandse stand punt onderschreven. De samenwerking met Australië blijft zich bevredigend ontwikkelen en er zijn aanwijzingen, dat o.m. bij de grote Westerse bondgenoten meer be grip ls ontstaan voor de betekenis van Nederlands positie ln Nieuw-Guinea ook uit een oogpunt van meer alge mene belangen. BEU^SO VERZICHT Philips vast AMSTERDAM, 9 maart Het Damrak startte vanmiddag met een zeer geringe handel. De koersen vielen in vergelijking met vanmorgen tegen. Een uitzondering hierop vormde Philips. Amerika had hiervoor weer belangstelling. Op 532 bedroeg de koers winst, t.o.v. de slotkoers van vrijdag J.l„ circa 6 punten. Van deze gunstige ten dentie profiteerden de converteerbare obligaties Philips. Tengevolge van de ongeregeldheden in Irak waren Kon. Olies op de officiële beurs circa f. 165 en vrijwel onveranderd bij de slotkoers van vrijdag. De aandelen bleven bijna f. 2 beneden pariteit New York. Unile ver viel op 459. de slotkoers van vrijdag, tegen. Aku noteerde iets hoger. KLM aan de koopzyde. De Scheepvaarten konden zich goed handhaven. Holland-Amerika Lijn boek te een winst van bijna 2 punten, terwijl de overige aandelen goed prijshoudend waren. Van de cultures lagen Deli en Senembah goed in de markt, daartegen over Amsterdam Rubbers en HVA's iets lager. Blijkbaar bestaat er voor de Staatsfondsen belangstelling van bui tenlandse zijde, aldus de beurs. De obligaties lagen merendeels vast. In aandelen Walvisvaart werd. op verzoek van het beursbestuur, de note ring voorlopig gestaakt op een te ver wachten bericht van de maatschappij. Het gerucht ging ter beurze, dat de maatschappij, door het Unilever Con cern, zal worden overgenomen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 9 maart Londen 10.61%—10.61%: New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.88%—3.88%; Parys 76.95—77.05; Brussel 7.54%— 7.55%: Frankfort 90.22—90.27; Stock holm 72.93%—72.98%Zürich 87.25%— 87.30%; Milaan 60.82%—60.87%; Kopen hagen 54.75—54.80; Oslo 52.94—52.99; Wenen 14.56%—14.57%; Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.23%—13.24%. Beurs van Amsterdam Maandag 9 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 100+i hmhj Ned '58 4% 100% 100% Ned. '53 3% 94 H 94% B Grootboek obl. 3% 82 Ned. '47 3% (3) 92A 92% Ned. '51 3% 95%B 951/, Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 92*3 92*1 Ned '48 3% 87% 87% B Ned '54 3% 88% 88»^ B Ned. '55 I 3% 88% 88 3Vi89,8 89% Ned. '37 3 90% 90 Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 97% 07tÏ Ned. 62-64 3 96fl 971'? Indië '37 A 3 95% Grootboek '46 3 Rpy. Ned WB 611114 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38% 39^ Nat. Handelsbank 130% 134 Ned. Handelmij203% 205 Amst. Rubber 96 85 H.VA132% 13i Java Cult28%j 28% Senembah137 139% Vorstenlanden11 n AK.U266% 268% Berkel's Patent (v.) 226 Calvé Delft cert454% 4^0 Deli Mij .en (Ver.) 152.35 15375 Kon. Pap. v. Gelder 220 220% Hoogovens eet360 3ro Müller en Co. N.B. 290 293 Ned. Kabelfabr330 330 Philips 525* 53Ü Philips pref22OV4 222 Sj8eVer- «3* 458* Wilton Feyenoord 200 202 Blliton 2de r228y, 220% Dordtse Olie gew. 692 690", Kon. Petr (f.20.-) 166._ idem (50 a f.20—165.05 165.20 Holl. Amer l«n ,36y 138 Java China Paket 129 129% K L M100 RA 100 Kon Ned Stmv Mfl 137M,' 136* Kon Paket Mij 190 197 Stoomvaart Mij Ned uci> ica3; Nievelt Goudr eert 12y ns% v Ommeren eert. «mu, 93s Kon Rott Lloyd (45 ^5 Ned Scheepv Unie 130% 131% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93% 93% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99 99% Idem '37 I-III (3%) 93% 93% idem '38-1 (3%) 93% 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104A 1M% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 12% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE 97% 99% 89 84% 86% 82% 83% 91% 95% 92 98 100% 94% 101% 98 89 85B 96% 82 83% 91% 95% 92% 96L 100% 93% 101% AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 398 398 Amst. Bank 268 268 H.B.U eert215 216% Rott Bank 231 229% Twentsche Bank 222 220 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 290L Borneo Sum. H. Mij. Ned. G. en Sp. fabr. Kon. Ned. Grofsm. Internatio Rott Droogdok MiJ. Sikkens L.akfabr. '53 Tieleman en Dros Ned. Mij. Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un States Steel 56 259% 129 108 598 490 8% 81 9% 32% 94% 71 52% 59% 46% 114 69% 84% 36% 92% 288L 56 264 128% 105 599 490 8% 9% 31f* 94% 70A 52A 60 46% 114% 68% 85 36A 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 6/3 Edélmet. Kon. AA 57 Pref w.a. idem 66% Electrolas B 311 311 Holl Constructie 325 327 B Ing bur v Bouwnijv 169 167% ld. div 1958 160% Int Kunststof! Ind 49 47% Leidsche Wolspinn 262GB 264 Ver Touwfa brieken 212 210% Wernlnk's Betonm 114% 115 Van Wijk Tetiel 67% Zaalberg 117GB 117GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11