VttMj Kerkdiensten Leiden en omgeving Hoge Autoriteit KSG zal een „duidelijke crisis" afkondigen Wat er gebeurt en niet gebeurt Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 maart 1959 Derde blad no. 29689 Zondag 8 maart Lelden Herv. Gemeente. Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. M. Otte- vanger. (Openbare Belijdenis des Geloofs). Oosterkerk: 10 uur dr. P. L. Schoon- heim. (Onderwerp: Zwart en Blank), 7 uur ds. J. Groot. Marekerk: 10.30 uur ds. H. J. van Ach terberg, 7 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Koolkapel; 10 uur dhr H. Faber, leer- vicarls. Maranathakerk: 10.30 dar. G. J. Streeder te Den Haag. Herv. School Boshulzerkade10 uur ds. J. Groot. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Aula School Marnlxstraat: 10 uur ds. C. L. H. ter Haar Romeny, vlootpredikant. Ver. Vrljz. Herv. (Leldse Volkshuis): 10.30 uur ds. R. van der Kleij te Rotter dam. Eglise Wallonne: 10.30 ds. Ch. Cabanis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. Kooij. Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur mej. P. van Dalfsen. Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur dr. Wes terink, 5 uur dr. von Meyenfeldt. School Timorstraat: 10 uur dr. von Meyenfeldt, 5 uur dr. Westerink. Oude Vest: 10 uur ds. de Boer, 5 en 7 uur ds. Maaskant. Maranathakerk: 9 uur ds. Maaskant. 5 uur ds. Heule. School Telderskade: 10 uur ds. Heule, 5 uur ds. de Boer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. J. Hovlus te Apeldoorn. Onderwerp: Dat de broederlijke liefde blijve en 5 uur Onderwerp: Van alles en allen verlaten, ds. C. v. d. Weele. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Goudoever. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur ds. J. van Sluys te Barsingerhorn. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. D. i, Vossers. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis; (woensdag 9.30 uur voorm. H. Mis); (donderdag 7.30 uur nam. Lij densmeditatie) Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat) 10.30 uur gezongen H. Mis. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten; (vrijdag 8 uur bidstond). Leger des Heils: 10 uur heiligingssamen komst. 12 uur zondagsschool. 6.45 uur Openluchtbijeenkomst Gangetje. 7.30 uur Opwekkingssamenkomst o.l.v. kapiteine M. Geene en J. Ruighaver te Amsterdam. Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- gracht 3): 10 en 5 uur dhr. Th. Dikkes; (dinsdag 8 uur bidstond). Geref. Gemeente: 10 en 5 uur ds. Mole naar. Aarlanderveen Herv. Gem. 10 en 7 u. ds. E. G. Boesenkool; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van Hoek; Chr. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Alpben aan den R(jn Herv. Gem. Jullanastraat: 9 uur ds. M. Hanemaayer; (Bidstond voor Gewas); 10 30 uur. vicaris J. Zagema (Afscheid); 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. P. A. Lefeber. (Bidstond voor Gewas); Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber (Bid stond voor Gewas); Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. J. Jorissen; Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadée. 6.30 uur ds. A J. Jorissen; Martha-Stichting10.30 uur ds. G. de Ru te Rotterdam; Geref. Zuider kerk: 10 uur ds. W. Wijma. 6.30 uur ds. B. A. Bos te Apeldoorn; Noorderkerk: 10.45 u. ds. G. Mulder, 6.30 uur ds. W. Wijma; Au la Chr. Lyceum: 10 uur ds. B. A. Bos; 6.30 uur ds. G. Mulder; Hooftstraat: 10 uur ds. H. van den Berg te Sassenheim, 6.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim; Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Hotel Centraal: 10 en 4.45 uur prof. J. Kamphuis; Chr. Geref. Kerk (Noorderkerk Grijpensteinstraat) 8.45 en 4.15 uur ds. M. S. Roos; Oud Ger. Gem. van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur de heer Verlinden te Krimpen aan de IJs- sel; Rem. Geref. Gem. van Mandersloostr.: mevr. ds. A. Hoff-Visscher; Evangelisatie I.Tsbaangebouw: 10 uur Eredienst, 6.30 uur de heer Nieumeier. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur vic. Boersma te Uithoorn; 3 uur ds. H. Brons. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr P. Stolk te Nieuwerkerk aan de IJssel, 6 uur kand. Oppelaar te Hazerswoude; Ger. Gemeente; 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem.; JO uur ds. C. v. d. Bosch. 6.30 uur dhr Van den Hoek: Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. van den Bosoh; Herv. Evang.: 4.30 en 7 uur ds. H. Hu ting te Gouda; Geref. Kerk; 10 uur ds. S. A. Boonstra te Woerden, G.30 uur ds. Van den Koolj te Woerden; Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur kand. Van Driel te Utrecht; Geref. Kerk (Vrijgemaakt): 10 en 5 uur ds. R. Koolstra te Rotterdam; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst; Luth. Gem.; maj. ds. N. G. van Zanten te Huis ter Helde; Evang. Kring: 10 uur Ere-aienst 7 uur dhr Th. Dikkes te Lelden. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Pronk, 6.30 uur ds. A. de Leeuw (jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur dr. B. Rietveld te Den Haag; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. 10 uur da. J. A. Vls- Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. van den Hout. Hillegom Herv. Gem. 10 uur ds. F Brouwer, 5 uur ds. J. Veenendaal; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe; Chr. Geref. Kerk: 10'en 5 uur ds. A. H. Schip pers. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. H W. Waardenburg te Rotterdam. Kaag Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. Fokkema (Bidstond voor het Gewas). Katw(jk aan den R(jn Herv. Gem. Dorp: 10 uur vie J. van Ham. 6 uur ds. A. Makkenze; Nieuwe Duinweg: 9.30 uur dis. C. de Ru te Zandvoort; Gymnastiek lokaal Narcisstraat: 10.30 uur ds. A. Mak kenze; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katw(jk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. D. Bouman .(H.D.). 6 uur ds. P. Moerenhout: Oude Kerk: 10 uur ds. F. Offeringa, 6 uur ds. Jac. de Vos; Kapel 10 uur ds. W. A. B. Hagen, 5 uur ds. H. Stolk te Scheveningen; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. F. Pijlman, 5 uur ds. Na- wijn; Zeehospitium: 6.45 uur ds. F. Pijl man; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N de Jong; Geref. Kerk (vrljgem.)9.30 en 5 uur ds. C. J. Breen. (H.A.); Geref. Gem (Remisestraat): J.0 en 5 uur Student Schlpaanboord te Leiden; Geref. Gem, in Ned. (Casa Cara)10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Schalkwijk te Paramaribo. Leiderdorp Herv. Gem. Kerk: 10 uur ds. J. P. Honnef, 6.30 uur jeugddienst: ds. T D. van Soest te Rotterdam-Charlois. Onderwerp; „Liefde"; Kerkzaal Zijlkwar tier: 6.30 uur ds. A. J. Flink te Den Haag Gebouw: 10 uur Jeugdkerk: Geref. Kerk Hoofdstraat; lo uur Ds. Banga; 6.30 uur ds. Dijk; Kerkzaal: 10.30 uur os Dijk. 5 u ds. Banga; Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lin delaan 12a)10.30 uur ds. P. J. van Ouwerkerk te Brielle. Leiinuiden Herv. Gem.; 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers; Pniëls 7 uur d6. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds H. J. Koffrie. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur kand. C. van Herwaarden te Driebergen, 5 uur vicaris J. M. Snijders: Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur leesdiensten; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gem.; 9.30 en 3 uur leesdiensten; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. A. J. Snaayer te Heemstede. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jongh, 6.30 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven: Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. Tom te Oudshoorn; Rem. Geref. Gem.; 10 uur ds. Breukink; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur de heer J. van Leeuwen te Den Haag. N'ieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 2.30 uur dhr J. van den Hoek. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond; Bethelkapel; 10 uur dhr W. A. Smit; Pniël Hil-legommerbuurt: 10 uur ds. H. Brons: Geref. Kerk: 9.30 en 15 uur ds. D. Hoorn stra te Hoofddorp; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.; 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. Heinen; Van den Berghstlchting: 11 uur ds. Heinen. Noordxvyk aan Zee Herv Gem 10 en 5 uur IHD ds. N. J. Cupédo: Geref Kerk: 10 uur ds. Ferwerda, 5 uur ds. Bou- ma; Sole Mio: 10 uur ds. Bouma. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. A. Ferwerda te Amsterdam; Rem Geref. Gem.; 7.15 uur ds. Mackenzie. Rijnsaterwnude Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Verweij te Zevenhoven, 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur lees dienst. 2.30 uur ds. L. S. den Boer te Sas senheim. Rynsburg Herv. Gem.: 10 uur ds. H van Gosliga, 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Kleine Kerk Brouwerstraat: 10 uur ris M C. Groenewoud. 5 uur ds. G Pettinga te Lisse (jeugddienst); Geref. Keik (Rapen- burgkerkt: 9.30 en 5 uur ds. L. van der Linde; Maranathakerk (wijk Maranatha kerk): 9 en 4 30 uur ds H. Post: Marana thakerk (wijk Voor hou ter wegkerk)10.30 er 6 uur ds. J. Bijleveld. In aile diensten H A Geref. Kerk (Vrijgemaakt) Lange- vaart; 10 en 5 uur ds. K. Brüning; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. O. J. Buys te Papendrecht. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10 30 u ds Walvaart, 7 uur ds. Steenbeek te Amersfoort (jeugddienst); Geref, Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper, 5 uur as Van den Berg; Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds Den Boer; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9 en 6.30 uur ds. .Lindenburg; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler: Geref. Kerk (Vrijgem.) 10.15 uur ds. Brands. 3 uur ds. C. J Ereen Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem. Dorp: 10 u. uur ds. Saraber. 7 uur ds. Meijering; Rijn dijk; 10 uur ds. Meijering: Hulp en Heil: 10 uur ds. Valeton te Den Haag: Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Popta t-c Den Haag; Geref. Kerk (Vrijgem 8.30 uur ds. K. Brüning te Rijnsburg. 3.15 uur ds. J. Verkade te Voorburg. Waddinxveen Herv. Gem. Kerkge bouw Kerkweg: 9.30 uur ds. J. Langhout, emer. pred., 6.30 uur ds. J. R, Cuperus; Wijkgebouw Esdoornlaan: 9 30 uur ds J. R. Cuperus. 6.30 uur ds, P P. J. Monster te Gouda; Ver. Geb. Stationsstr. 9.30 uur ds. E. H. Kalkman, 7 uur ds. Hemmes te Schiedam (jeugddienst); Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J Snoelj; Rem. Geref Kerk: geen dienst; Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur dhr. A. van den Berg te Valkenburg. 7 uur ds. H L. Boonstra; Trefpunt: 10 uur Jeugdkerk. dhr J. Vink. Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk: 10 uur ds. H. Beker. 7 uur ds. P. A. A Klü- sener; Kievietkerk: 9 uur jeugdkerk: 10 30 uur dr. H. J. Honders; 7.30 uur jeugd dienst, ds. A. J. G. van der Poel; Deyler- huls; 10.15 uur ds. R. van der Mast te Delft, 7 uur jeugdkerk. J. Knoester te Scheveningen; Geref Kerk Bloemcamp- laan: 10 en 5 uur ds. G. van Duinen: Zijllaan: 10 en 5 uur ds. Schaafsma. te Rotterdam; Ned. Prot. Bond Lange Kerk- dam: 10 35 uur dr. J. C. A. Fetter te Den Haag; Johannahuis: 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen, te Den Haag; Soefibeweging Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 uur J. Henzen. 7 uur ds. H G. Abma te Monster. Woubrugge Herv. Gem.: 9 30 uur ds G. T. Overgaauw. 6.30 uur ds. J. Godthelp te Rotterdam (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur vic. N. J. M. Hoogendijk. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. J. Baart te Rijnsaterwoude; Geref. Kerk 9.30 en 7 uur kand. J. Slomp te Hoorn. Zwammerdam Herv. Gem 10 en 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk; 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar; Rem. Ger. Gem.: 10 uur ds. A. G. Gunther. Advertentie. Het economisch klimaat heeft zijn grillen Perioden van zonneschijn wisselen af met perioden van regen. In elke fase van de conjunctuur staat de N.H.M. het bedrijfsleven met raad en daad bij. Vertrouwt niet alléén op uw intuïtie. Bespreekt de financieringsproblemen van uw bedrijf met de bank. Deskundige adviezen dragen bij tot een sterkere financiële positie. Nederlandsche HandeB-Maatschappij, N.V. Alle bankzaken: over het hele land - over de hele wereld Amsterdam aan de lijn (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse begroting is zo ingewikkeld geworden, dat B. en W. een boek werk van 427 pagina's druk nodig hebben gehad om de vragen van de raadsleden te beantwoorden. Men kan erin lezen van de toenemende bedrijvigheid in de haven, van het groeiende reizigersverkeer en van de grote activiteit in het be drijfsleven. Maar deze zon vermag nauwelijks door de dikke wolken te dringen, die een schaduw werpen op menig begrotingshoofdstuk. Want laten wij eerlijk zyn het jaar 1959 wordt het moeilijkste, dat het hoofdstedelijke gemeente bestuur sinds de oorlog heeft meegemaakt. Er is een begrotingstekort van f 33 miljoen en men moet bovendien trach ten dit Jaar een bedrag van f 250 mil joen te lenen om de gemeentelijke huis houding draaiende te kunnen houden. B. en W. van Amsterdam blijven van mening, dat de nieuwe regeling voor de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten zodanig zal moeten zijn, dat de stad in staat zal zijn dekking te vin den voor de noodzakelijke uitgaven. Daarom zijn in de begroting 1959 géén drastische bezuinigingen toegepast. Wèl heeft men de uitvoering van b^nnr-lde grote werken, die belangrijke investerin gen vragen, naar een later tijdstip ver schoven. Maar dat is een triest teken voor een stad, die met vele zaken ach terop is geraakt Amsterdam vecht met tekorten, niet alleen in de begroting, maar ook op ander terrein. In de hoofdstad woont 8.5 van de Nederlandse bevolking. Van het aantal woningen, dat jaar lijks In Nederland wordt gebouwd, verrijst er slechts 4.5 in Amster dam. Van het tienjarenplan, dat de bouw van 50.000 huizen beoogde, is niets terechtgekomen, ondanks de ver zekeringen, die het gemeentebestuur de afgelopen jaren heeft gegeven. En van het voornemen 6.000 woningen per jaar te bouwen, heeft men moeten afzien, omdat het aantal bouwvakar beiders in en om de stad te gering is. B. en W. schatten het woningtekort thans op 17.000 huizen. Tekorten ook in de ziekenhuizen: in het Wilhelmina- gasthuis staan 205 bedden leeg en in het Binnengasthuis 153, omdat er geen ver pleegsters zijn om de zieken te verzor gen. Beide ziekenhuizen hebben een wachtlijst van patiënten. De politie heeft 246 nieuwe agenten nodig om de mini- i male sterkte te kunnen bereiken. Hoofd- commissaris Van der Molen zou zelfs graag zien, dat hij daarenboven nog 500 man ter beschikking kon krijgen. Alleen het vervoerbedrijf klaagt niet meer over personeelstekort. Hier heeft men alle hoop gevestigd op de geleide lijke invoering van de twee- en drie delige gelede trams, die per tramstel één conducteur inplaats van twee vragen. Amsterdam mag dan met vele pro blemen worstelen, er gebeuren toch ook spectaculaire dingen. Neem bijv. de ha- venrverkeerstorendie aan de Wester- doksdijk, aan de westzijde van het Cen traal Station, zal verrijzen. Binnen een jaar zal hier het nieuwe hoofdkantoor van de N V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop gereed zijn. Een gebouw van 120 meter lang, gedeeltelijk vijf verdiepingen hoog, waarop een toren, die als uitkijkpost kan dienen. Van hieruit zal een groot deel van het havengebied kunnen wor den overzien. Van hieruit ook zal de vloot van de lederij worden gedirigeerd. Vóór het gebouw zullen drie 60 meter lange drijvende steigers in het IJ ste ken, waar de vloot 22 sleepboten, drie drijvende bokken, een bergings vaartuig en een bunkerschip kunnen worden afgemeerd Het is maar, dat U niet zult zeggen, dat er helemaal niets gebeurt in Amsterdam groot overschot (Van onze Brusselse correspondent) De Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap, heeft thans de pro cedure voor de afkondiging van de toestand van ..duidelijke crisis" icrise manifeste) ingeleid. Naar wij in de Oorlogsmisdadiger Merten krijgt 25 jaar gevangenis Dr. Maximilian Merten, adviseur van de Duitse militaire bevelhebber van Sa- loniki in de oorlog, is donderdag te Athene tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld nadat hij schuldig was bevon den aan oorlogsmisdaden. Hij werd niet schuldig bevonden aan moord op het merendeel van ruim 46.000 joden die naar Polen werden gedeporteerd waar de meesten in concentratiekampen de dood vonden. Merten had verklaard ge heel onschuldig te zijn. tiet aardige oude hervormde kerkje te Hoogmade (Foto LJ>./Van Vliet) Overal grote voorraden onverkochte kolen Zelfs de Russen zitten met een kringen van de Hoge Autoriteit verna- ae nusben ziTTen mer een men> zal hefc raadgevend comité< waarin de verbruikers, de producenten en de vertegenwoordigers van de arbeiders der gemeenschap zitting hebben, op 17 maart bijeen komen om over die toe stand van crisis een advies te verstrek ken. Men neemt aan. dat het advies van het comité gunstig zal zijn. De toestand van crisis zal dan begin april van kracht kunnen worden, althans wanneer de ministers van de Gemeenschap hun toestemming geven, op de op 23 maart a.s.. te houden ministersbijeenkomst. Een niet voorzien geval in het Verdrag van Parijs is de uitkering van een bijzondere werkelozensteun aan de mijnwerkers, in een periode van depressie. De Hoge Autoriteit zal n..l. voorstellen om de werkloze mijnwerkers van de zes landen een uitkering te verstrekken, welke ge lijk is aan 90 procent van hun loon. Een van de voornaamste punten van het programma is de beperking van de pro- duktie en de vermindering van de invoer van kolen uit andere landen. Over die maatregelen pleegt de Hoge Autoriteit momenteel overleg met de zes regerin gen. zodat de maatregelen, die in ieder land zullen worden genomen reeds op 23 maart door de zes ministers kunnen worden goedgekeurd. In 1958 heeft de gemeenschap circa 32 miljoen ton Ame rikaanse kolen ingevoerd. Dit tonnage zal over 1959 op de helft worden ge bracht. dus op 16 miljoen ton. De bezwa ren. die in Nederland naar voren wer den gebracht, in verband met de invoer van Amerikaanse kolen, bezwaren tegen West-Duitsland dat voor die invoer uit sluitend zal gebruik maken van de ha ven van Hamburg, en niet langer van Rotterdam en Antwerpen, worden door de Hoge Autoriteit onderzocht. Deze kwestie schijnt in een voor de Benelux- landen gunstige zin te zullen worden opgelost. In overleg met de Nederlandse en Belgische regeringen zal een oplos sing worden gezocht om de positie van Rotterdam en Antwerpen als doorvoer haven van Amerikaanse kolen naar Duitsland veilig te stellen. Niet algemeen In de kringen van de Hoge Autoriteit wordt er de nadruk op gelegd, dat er, met misschien een enkele uitzondering voor België, in West-Europa nog geen uitgesproken algemene crisis is en dat er zelfs in de meeste landen tekenen van conjunctureel herstel zijn. Maar de kolencnsis is een geheel apart geval. Het is een structurele crisis, welke nog wordt versterkt door de schadelijke ge volgen van de recessie. Een van de hin derlijkste gevolgen van de recessie zijn de lage scheepsvrachtpnjzen, waardoor de kolen van de producerende landen van de gemeenschap bijv. in Italië kun nen worden verdrongen door de goed kopere Amerikaanse kolen. De Europese economische commissie van de Verenigde Naties te Genève heeft overigens be langwekkende cijfers gepubliceerd over de toestand van de kolenindustrie in West-Europa. Hieruit blijkt, dat de cri sis zich niet beperkt tot de zes landen van de gemeenschap. In Engeland bijv. zijn de onverkochte voorraden kolen ge stegen tot 20 miljoen ton. Begin 1958 De meest gevraagde OLIEHAARD van Nederland HOENSQN 300 de Luxe uitgevoerd met tal van belangrijke tech nische snufjes o.a. de opzienbarende vinding GERICHTE WARMTE, kunt U gedurende de Jaarbeurs op de Croese- laan in de Margriethal stands 491 en 511 zien branden. Voor grote vertrekken wordt deze haard als model 400 de Luxe geleverd. Zij, die de voorkeur geven aan kolenverwarming kunnen volop genieten van de Hoenson 900 de Luxe super kolen-convector, die door zijn enorme warmte-capaciteit, zuinig brandstofverbruik en.... lage prijs (slechts f395.—) de meest ge vraagde kolen-convector van Nederland belooft te worden. De 900 de Luxe is n.l. de eerste kolen- convector die werkelijk geschikt is voor het stoken van de veel goedkopere antracietnootjes 5 in plaats van antra- cietnootjes 3 of 4. Dit betekent gegaran deerd 25 brandstof besparing. Verkrijgbaar bij: C. D. Ligtvoet Kraaierstraat 10 te Leiden Firma Langezaal Stille Rijn 34 te Leiden Firma A. v. d. Ouweelen Hooigracht 106 te Leiden Firma Th. Pley Zn. Zijlstraat 24 te Leiden Firma J. Snaarhorst Vijf Meiplein 162 te Leiden Technisch Bureau Koelman Deutzstraat 6 te Oegstgeest Firma L. Oudshoorn Voorstraat 5153 te Katwük Firma Gebr. Versteegen Zeestraat 8 te Noordwük waren er in West-Europa 16 miljoen ton voorraden. Ze zijn in de loop van het jaar meer dan verdubbeld tot 45 mil joen ton, waarvan 8 miljoen ton in Duitsland. 7 miljoen ton in België. 7,6 miljoen ton in Frankrijk. Zelfs in Rus land met zijn volledig geleide economie zijn er 8 miljoen ton onverkochte ko- lenvoorraden „Oud Leiden" luisterde naar een lerino over „Kermis". het was deze week voor ons allemaal echt voorjaar de nieuwe Leictc-c kb.s.voor meisjes krijgt instructie toad. O--.--, harmonie kapel „Ve r h- n avtsW ilsKra cht Kcc-t vandaag je est %T'Jo..f Wassenaar herdacht 100/jarig toestaan Chr. Kleuterschool. LNCNEETft? weet al wie U kie zen zult...?..de jmaart is in zicht

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5