Noodlottig schot van soldaat Spit, Spierpijn KWACA Vechtpartij in ,,'t Uiltje" Met een enkel woord Agenda fl 5 ZATERDAG 7 MAART 1959 Twee maanden geëist Beklaagde gaat er diep onder gebakt De krijgsraad te velde-Oost heeft gistermiddag een 20-jarige dienstplichtige soldaat, afkomstig uit Den Bosch, deel uitmakend van het 43ste bataljon infan terie te Assen, veroordeeld tot een hechtenisstraf van 6 weken wegens het veroorzaken van een ongeluk te Emmen. Door een kogel uit zjjn pistool werd het 8-jarige meisje Ida Haverdings gedood en de 21-jarige soldaat J. van Veghel uit Vught ernstig gewond. De eis was 2 maanden. Op de dag waarop de oefening Caril lon begon, op 18 november, stonden be klaagde en Van Veghel op wacht te Emmen. Deze dubbelpost had nogal enige belangstelling van de zijde van het publiek. Na ruim anderhalf uur be gon beklaagde zich te vervelen. Hij trok zijn j?istool en verrichtte gedachteloos enige handgrepen. Het was hem niet bekend, dat het wapen geladen was. Hij had het kort daarvoor uitgeleend aan een sergeant, die op wacht moest en hij had het geladen terugontvangen. De sergeant had verzuimd hem daarop attent te maken. Plotseling ging het wapen af en de kogel trof zowel het kleine meisje als de andere soldaat. Zowel de president als de auditeur-militair betuigden hun deelneming met de familie van het getroffen meisje. De ouders van Ida hadden een brief geschreven aan de Krijgsraad met het verzoek de uiterste clementie te betrachten ten aanzien van beklaagde, ook met het oog op diens houding jegens de fa milie na het ongeluk. De auditeur-militair, kapitein mr. J. G. Bekkering, noemde in zijn requisitoir het ongeluk het gevolg van een serie fouten, die begon met het uitlenen van het pistool. Toen beklaagde het terug kreeg, heeft hij er zich niet van verge wist of het wel zijn eigen pistool was noch of het geladen kon zijn. Enige noodzaak om het wapen voor de dag te halen tijdens de wacht bestond er niet. Ook tegen de voorschriften verzuimde hij na te gaan, of de loop niet op an dere mensen gericht was. Ten volle kan 9 Vervolg van pag. 1 volgens de auditeur beklaagde het droe vig ongeluk echter niet worden toege rekend. Hij had pas zes weken het wapen in bezit en was er niet mee vertrouwd. Slechts twee keer had hij er mee ge schoten en lessen had hij hoegenaamd niet gehad. Al deze omstandigheden en het goede gedrag van beklaagde in aan merking genomen, wilde kapitein Bek kering zich bepalen tot het eisen van 2 maanden hechtenis onvoorwaardelijk. De raadsman, overste mr. H. W. J. Bosch, voerde als excuus voor beklaag de aan, dat hij een pistool, dat h(j ongeladen had uitgeleend, geladen terugkreeg van de sergeant. Menselijk heeft deze ook schuld. Beklaagde gaat diep gebukt onder het door hem ver oorzaakte leed. De pleiter vroeg uiter ste clementie. Advertentie) en reumatische pynen wrijft U eveneens weg met Opruimingswerk gestaakt in Belgische mergelgroeven Het opruimingswerk in de mergel groeven van Zichem-Zussen-Bolder is nu definitief gestaakt wegens de grote oppervlakte van de instorting. De tien vermiste lijken zijn niet gevonden. Het werk heeft tien weken geduurd. HET is een verontrustend verschijn sel, dat Afrika in de laatste tijd het toneel is van aanhoudende be roering. En dan denken wij nog niet eens aan de strijd in Algerije of aan zekere spanningen in Marokko en Tune sië, maar meer aan de agitatie en de monstraties in gebieden als Belgisch Kongo, Frans Kongo, Somaliland (waar een pro-Egyptische organisatie ijvert voor aaneensluiting van alle gebieden in het noordoosten van Afrika, waar So mali's wonen), Zuid-Rhodesië, Noord- Rhodesië en vooral Njassaland. Al deze opwinding is een gevolg van het onge duld, dat zich nu ook van de zwarte massa's begint meester te maken, na dat de voormalige Goudkust als Ghana onder leiding van dr. Kwame Nkroemah een zelfstandig bestaan is gaan leiden. Frans- Guinea ging onlangs zijn eigen weg en weigerde zich bjj het Franse rijk aan te sluiten en er zullen nog meer landen een onafhankelijke plaats onder de hete Afrikaanse zon gaan innemen, het eerst Nigeria, dat het volgend jaar aan de beurt is. Het spreekt vanzelf, dat Afrika's zelfbewustheid dientengevolge sterke stimulansen heeft gekregen, waardoor spanningen ontstaan, die dik wijls op onredelijke wijze worden geuit. OOK wanneer men de emancipatie der zwarte massa's beschouwt als een onvermijdelijk verschijnsel, zullen niettemin twee dingen uit de laatste tijd sterk de aandacht trekken. In de eerste plaats de omstandigheid, dat deze evolutie zich bijzonder snel blijkt te voltrekken, veel sneller dan zelfs zeer goede kenners van het Afri kaanse continent hebben voorzien. En het tweede is, dat ook hier weer bij her haling de onrijpheid blijkt van de mas sa's, die zich door enkele leiders op sleeptouw laten nemen. Want het aantal intellectuelen is nog steeds gering; des te groter is echter het getal van de semi- en quasi-intellectuelen, die de tijd gekomen achten om zich te doen gel den. Mogelijk hebben zij wel enige ver standelijke kennis verworven, maar z\j bezitten zó weinig wijsheid, dat zij den ken te kunnen forceren wat alleen lang zaam groeien kan. En vandaar dat nu ook Afrika het schouwspel te zien geeft van de anticiperende (d.i. vóóruitgry- pende) gekleurde, die schijnt te denken, dat hij, nu hij net als de blanke een auto kan besturen, ook in staat is een volk te leiden. En natuurlijk kan men niet wachten, geen dag en geen nacht: er vloeit bloed, omdat zelfs in een progres sieve staat het ritme van de vernieuwing aan zekere grenzen gebonden is. DAT de onderlinge verhoudinge x vaak nog uiterst primitief zijn, bleek o.a. uit de mededelingen van premier Joeloe van de (ex-Franse) repu bliek Kongo. HU beschuldigde de „so cialistische" oppositiepartij ervan ver antwoordelijk te zUn voor de onlusten van vorige maand, waarbij niet minder dan 120 mexisen werden gedood en onge veer driehonderd personen werden ge wond. De leider van de oppositie, oud premier Jacques Opangault, moet ge pocht hebben, dat de opstandigen „de wijn der ovex-winixing zouden drinken uit de schedel van Joeloe". Thans zucht deze Opangault in een gevangenis vaxi Brazzaville, aangeklaagd wegens het „opwekken tot afscheiding, rebellie en plundering", Bijzonder aangenaam zal zijn lot op het ogenblik wel niet zijn en en zyn vooruitzichten evenmin. Want ae onderlinge strijd in vele delen van Afri ka is er veelal een om de macht, waarbij men niet al te kieskeurig is in zijn mid delen. Juist het gevaar van een venijnige worsteling om het bezetten van be paalde machtsposities maakt de aanwe zigheid van een stootblok van blanke autoriteiten in hoge mate gewenst. Maar dit is nu iets waarover de zwarte par tijen het volkomen met elkaar eens zyn: juist die blanke gezagsdrager moet ver dwijnen VOORAL Njassaland is het toneel van grote ongedurigheid onder de negex-bevolking. Die omschrijving „negerbevolking" is noodzakehjk, omdat er in dit deel van de Centraal-Afrikaan- se Federatie (bestaande uit Zuid-Rho- desië, -Noord-Rhodesië en Njassaland) ook blanken wonen. Maar dat zijn er maar weinigen: zevenduizend. En die getalsverhouding is nu eigenlijk een van de oorzaken van de huidige onrust. Men moet namelijk weten, dat in de drie de len van de Federatie de verhouding tus sen blank en zwart sterk uiteenloopt. In Zuid-Rhodesië zijn er 193.000 blanken op 2.3 miljoen negers, terwijl in Noord- Rhodesië en Njassaland - waar de ge- zamenlyke zwarte bevolking ongeveer gelijk is aan die van Zuid-Rhodesië - resp. slechts 73.000 en 7.000 blanken wo nen. Nu zou dat nog geen aanleiding tot spanningen zijn geweest, indien het zuiden by het stichten van de Federatie in 1953 geen zelfbestuur had ontvangen eri Noord-Rhodesië en Njassaland pro tectoraten waren gebleven. Vooral in laatstgenoemd gebied bestaat nu de vrees, dat Zuid-Rhodesië het volgend jaar, als er een herziening van de grond wet aan de orde komt, de beide protec toraten op wil slokken met als gevolg, dat dan ook in die protectoraten de veel sterker positie van de blanken uit Zuid- Rhodesië merkbaar zal worden DIE beduchtheid is niet gerechtvaar digd. Want al is het blanke ele ment in Zuid-Rhodesië dan ock sterker vertegenwoordigd, van „apart heid" zoals in de Unie van Zuid-Afrika is geen sprake. In het parlement in Sa lisbury (de hoofdstad van Zuid-Rhode sië) hebben irxheemsen zitting en aan de nieuwe universiteit aldaar worden bei de rassen op voet van gelijkheid behan deld. Voorts bestaat er een Raad voor Afrikaanse zaken, een soort parlemen tair comité van gemengde samenstel ling (half om half, met een voorzitter, die nu eens tot de blanken, dan weer tot de zwarten behoort)deze Raad heeft tot speciale taak alarm te maken, wanneer er op wetgevend terrein maat regelen genomen zouden worden, welke schadelijk zUn voor de inheemse belan genDit zUn dus verhoudingen, die wijzen op een redelijk deelgenootschap van de twee bevolkingsgroepen, al wil dit niet zeggen, dat de rassengelijkheid nu ook in feite bereikt is. Maar de rich ting, waarin gestuurd wordt, is in elk geval een geheel andere dan die van Zuid-Afrika, waar „gescheiden ontwik keling" het parool is. VREES is echter een kwade raad geefster. En vandaar dat de grote massa der negers in Njassalaxid gaarne het oor leende aan dr. Hastings Banda, tot voor kort (namelijk voor zijn arrestatie) hun voornaamste leidsman. Deze dr. Banda studeerde destijds medi cijnen in Amerika en Engeland en had jarenlang een grote praktijk in Londexx. Maar hij bleef dromen van een onaf hankelijk Afrika en in het by zonder van een zelfstandig Njassaland. In Juli van het vorig jaar keerde hij naar zyn ge boorteland terug, waar hij begon te age ren tegen de Federatie. Het motto van de 55-jarige was „kwaca", d.i. dageraad (van de vrijheid). De moeilijkheid is evenwel, dat een onafhankelijk Njassa land economisch niet erg sterk zou staan, terwijl de blanken in dat gebied wezen, dat zij hun positie, die zij met Als getuige vertelde de 34-jarige zan geres H. E. Jansen, beter bekend als „Zwarte Riek", dat verdachte op 29 juli het cabaret binnen kwam terwijl zij op het podium stond te zingen. Na het lied sprong de verdachte het toneel op en begon aan de microfoon te trekken, die zij in haar handen had. „Ik wilde zelf een liedje zingen", zei hij ter zitting. Er ontstond een schermutseling en Zwarte Riek zei, dat ze „een knietje" van ver dachte kreeg, waarvan ze drie weken last had gehad. Niemand anders had dit echter gezien, zodat de officier van Justitie deze beschuldiging niet bewe zen achtte. Een 42-jarige Surinaamse kelner probeerde Zwarte Riek te ont zetten, Kees Manders bemoeide zich met de rel en toen de verdachte niet terstond diens bevel opvolgde om de zaak te ver laten, er reeds stoelen opgepakt werden om daarmee eventueel te staan en het uitgebreide publiek angstig naar buiten liep, werd de verdachte tegen de grond geslagen en bleef daar bewusteloos lig gen. Een kwartier later verscheen de politie, toen de lastige klant alweer was bijgekomen en door een omsingeling van het met hamers en flessen gewa- Advertentle TIJDELIJK: 53 cm. Stipertelevisie 1959 f 750.—. Fa. GERLACH, HERENSTR. 1 (bij Pleinl DEN HAAG Tel. k 17C0—116518. Vraag demonstratie BINNENLAND Het Nationaal Jeugdorkest (dirigent Nico Hermans), dat onder auspiciën staat van „Jeugd en Muziek". Is door de Oos tenrijkse „Jeunesses Musicales' uitgeno digd tussen 2 en 6 januari 1960 te Wenen een viertal concerten te geven met twee verschillende programma's. De prijswin naar van het kortgeleden in Mexico ge houden Casals-concours, de 24-jarige cel list Anner Bijlsma. zal. bege'eld door het Nationaal Jeugdorkest, het celloconcert van Haydn uitvoeren. Een woordvoerder van de Engelse Scheepvaart Maatschappij de P. en O- Company heeft met de Rotterdamse Droog dok Maatschappij een contract gesloten voor air-conditioningswerkzaamheden aan haar passagiersschip van 28.000 ton de "Himalaya". Het schip zal tegen het einde van het jaar naar het dok komen en de werkzaamheden zullen twee a drie maan den duren. Een aantal Engelse maat schappijen hebben getracht dit contract te verkrijgen, dat volgens een woordvoer der van de maatschappij een waarde van verscheidene duizenden ponden sterling heeft. Slechts één van de inschrijvende En gelse werven had een vaste prijs genoemd, doch deze was volgens de maatschappij aanzienlijk hoger dan de Nederlandse. BUITENLAND Van 512 oktober 1959 wordt te Genua een concours gehouden om de Pre- mio internationale di violino Nicolo Pa- ganinl". Aan dit concours kunnen jonge violisten van elke nationaliteit deelnemen. Bij het verongelukken van een tran sportvliegtuig, dat gisteren tijdens een hevige regenbui op een vliegveld in de Amerikanase staat Noord-Carollna crach- te te landen, zijn acht Amerikaanse mari niers omgekomen Eén marinier werd le vensgevaarlijk gewond. De directie van de Scandinavian Air lines System (SAS) heeft honderd man personeel ontslag aangezegd, omdat er voor hen geen werk meer is in verband met het vllegersconflict, waardoor de diensten van de maatschappij moesten worden ingekrompen. Het betreft hier voornamelijk cabine, en grondpersoneel met hard werken hebben verworven, on der de „nieuwe orde" zullen verliezen, ook al heeft Banda hun verzekerd, dat zij blijven mogen. Zoals men ziet is de toestand verre van eenvoudig. Maar of zij met geweld tot een oplossing gebracht kan worden, daaraan twijfelen zelfs de meest conservatieven. Afrika's emanci patie gaat onverwacht met grote stap pen verder en dat is een feit, dat men moeilijk ontwijken kan. pende personeel op de dansvloer gevan gen werd gehouden. Extra opschudding De 31-jarige in december door Man ders ontslagen portier zorgde voor wat extra opschudding tijdens de zitting van gistermiddag door zijn gedetailleerde verklaringen, in het voorondex-zoek voor de politie en de rechter-commissaris af gelegd, geheel te herroepen. Destijds ver klaarde hy bijna hetzelfde als Kees Manders en Zwarte Riek, nu zei hy van het begin van de rel niets gezien te hebben, en hield vol, dat Manders hem destijds gedwongen zou hebben een val se verklaring af te leggen De officier vroeg hem hierop of hy „zo'n windvaan" was, dat hij zo gemakkelijk met iemand meedraaide. Requisitoir In zyn requisitoir zei de officier van Justitie te weten, dat een groep perso nen zich achter de verdachte heeft ge steld, zich solidair met hem heeft ver klaard en dat deze groep Kees Manders voor de zitting heeft bedreigd niet te verschijnen. Deze groep bewijst daarmee de verdachte geen dienst, aldus de offi cier Gezien het strafblad, het gevaar voor herhaling van agressieviteit en teneinde deze groep duidelijk te maken, dat dit soort optreden onduldbaar is, vroeg hij de maximumstraf voor de ten laste gelegde lokaalvredebreuk. Mr. Huygens zei in zijn pleidooi nog, dat men er beter aan had gedaan ver dachte „met zyn grogstem" het liedje te laten zingen. Dan was er „geen vuiltje aan het uiltje" geweest. „Hij is al zwaar genoeg gestraft. Als hy niet zo'n kei harde kop had gehad, was hy ter plaatse overleden. Bovendien heeft hij aan dit relletje al te danken, dat hij 3M> maand van vroegere veroordelingen moet on dergaan". De uitspraak volgt op 20 maart a.s. In 146 kiesdistricten van de federale republiek Rusland zullen de kiezers op nieuw naar de stembus moeten, omdat er bij de zondag gehouden verkiezingen voor do plaatselijke raden en de Opperste Sov jet van de republiek „onrege'matigheden" zijn geconstateerd of doordat de kandi daten geen vijftig procent van de stem men op zich hebben verenigd. Het pers bureau Tass dat dit meldde, berichtte niet wat deze „onregelmatigheden" in hielden. In het middenwesten van de V.S. woedt een zware sneeuwstorm, waardoor het wegverkeer sterk wordt belemmerd en honderden scholen en fabrieken zijn ge sloten. In totaal zijn 22 mensen om het leven gekomen. Er is gemiddeld een halve meter sneeuw gevallen. In het zuidoosten van het land woedt ook een zware storm, die met hevige regenval gepaard gaat. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk en Belgié, Couve de Murville en Wigny. hebben in Parijs be sprekingen gevoerd over de kwestie van de Belgische grensarbeiders. Wigny verklaar de gisteren na afloop van het onderhoud dat men „op weg is naar een overeen komst". Circa 40.000 Belgen, die in België wonen, maar in Frankrijk werken, staken nu al meer dan vijf weken uit protest tegen het nadeel, dat voor hen uit de de valuatie van de Franse frank is voortge sproten. Alle leden van de gewone Cyprische politie, de hulppolitie en specia'le een heden van Cyprioten zijn gisteren inge volge een onmiddellijk ingaand besluit van hogerhand ontwapend, zo is officieel te Nicosia medegedeeld. Noord-Korea heeft een Japans voor stel om via het Internationale Rode Kruis te Genève te spreken over de repatriëring van 110.000 Koreanen uit Japan, van de hand gewezen. De voorzitter van het Noordkoreaanse Rode Kruis verk'aarde zich alleen bereid tot rechtstreeks overleg. Zoals gemeld verzet Zuid-Korea zich met kracht tegen voorgenomen repatriëring van Noordkoreanen uit Japan naar het communistische noorden van Korea. Isjiro Hatojama. die van 1954 tot 1956 premier van Japan was. is vandaag op 76-jarige leeftijd in Tokio cverleden. In Oporto (Portugal) is een deel van een oude stadsmuur (die uit de 14de eeuw dateert) Ingestort. Er zijn tenminste acht doden en acht gewonden. De muur was na vier dagen van zware regens door het water ondermijnd De hoofdcommissaris van politie van Goiania, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Goiaz, is in hechtenis genomen naar aanleiding van gevechten tussen de fiolitie en leerlingen van middelbare scho en, die protesteerden tegen verhoging van het schoolgeld; 125 mensen liepen ver wondingen op; van de 32 ernstig gewon den is er één overleden. De stedelijke po litie moet in haar kazerne blijven. De gouverneur heeft het leger belast met de handhaving van de orde. Restauratie Delfts Prinsenhofcomplex Op de studiedagen over de toekomst van onze oude steden, welke te Delft worden gehouden, heeft burgemeester D. de Loor van Delft meegedeeld, dat Delft streeft naar een waardige af sluiting van de restauratie van het his torische Prinsenhofcomplex aan de westzijde, waar de gemeente kortgele den de voormalige Schoolstraat-kerk en de daarnaast gelegen pastorieën in haar bezit heeft gekregen. De gemeente wil het complex een cultureel centrum doen zijn en stelt zich voor het weste lijk gedeelte te bestemmen voor open bare leeszaal en bibliotheek. Namens de Bond van Nederlandse stedebouwkundigen deelde hierna de heer H. W. Herwig mede, dat de twee jaarlijkse dr. J. Verhagenprys van de bond voor verdienstelijk werk op stede- bouwkundig gebied ditmaal is toege kend aan ir. A. P. Oldenburg. Hij zal in de komende zomer als gast van de Bond deel kunnen nemen aan de excur sie naar Scandinavië. Te lange, vrije val (Van onze Haagse redactie) De Raad voor de Luchtvaart te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de valschermspringer H. de Rooy die op 7 juni 1957 op Ypenburg een fatale sprong maakte, die hem het leven kostte. De raad is van oordeel, dat het on geluk is gebeurd doordat de „vrije val" te lang is doorgezet, als gevolg waarvan het valscherm op te geringe hoogte werd geopend om nog volledig tot ontplooi ing te kunnen komen. De voornaamste oorzaak voor het te ver doorzetten van de vrije val is. vol gens de Raad voor de Luchtvaart, het feit, dat de springer het valscherm eerst na 35 seconden opende. Reeds op grond van de gegevens met behulp waarvan de springer zijn valtyd bepaalde, zou na een tijd van 35 secon den het valscherm zich niet hebben kunnen ontplooien boven de minimum hoogte die de ten tijde van het ongeval geldende „regeling valschermspringen" vereiste. Advertentie Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtbijeenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- geiri. „Ecclesia". 8 uur nam. Chr. Muloschool Asserstraat: Groepsult- voerlng Ned. Padvinders. 8 uur nam. Den Burcht: Toneelclub „Ons Grunne- gerlaand". 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuls: Concert Accor deonver. „Accordanto". 8.15 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond Har moniekapel „Werkmans Wilskracht". -6 u. nam. Sted Gymnasium (Aula)Leldse Jeugd Actie. 8 uur nam Leiderdorp: „Irene"Vergade ring A.R. en ARJOS. Spr. dhr. Hopman uit Gouda „Alle goede dingen bestaan uit drie" en ds. H. Sweepe te Schevenmgen: „Chr. politiek ook vandaag nog noodzake lijk". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Evang. Kerk. Spr E. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Volkshuise: Poppentheater „Harlekijn". „Het geheim van de flesgeest". 3 uur nam. MAANDAG De Doelen; Ledenvergadering Leldse Amateurfotografenver. 8 uur nam Schouwburg: Hoofdstad-operette „Zwel Herzen lm Dreivierteltakt". 8 uur nam. Stadszaal: Verkiezingsvergadering Boe renpartij. Spreker J. Fabius en P. Kroes. 8 uur nam. Oegstgeest: Witte Huls. Leden vergadering Dierenbescherming afdeling Oegstgeest/Sassenheim. 8 uur nam. DINSDAG In den Vergulden Turk; Ledenvergade ring Chr. Hist. Unie. Sprekers A. van Duist en D. van der Kwaak. 8 uur nam. Prediker: Evangelist Joh. Maasbach. 8 uur nam. Schouwburg: Studententoneel „Hoea op hol" ten bate van Studentensanatorium 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Concert Toonkunst orkest 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Boekbespreking Leo Uxttenbogaard. 2.30 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus „Hor monen" door dr. G. A. Overbeek. 8 uur nam. Oegstgeest (Ontspannings lokaal Endegeest)Zustertoneel „Het boek met het gouden slot". 7.30 uur nam. DONDERDAG Stadszaal (grote zaal)Residentle-ork. olv. Wilem van Otterloo. Zangsoliste Cora Canne Meijer. 8 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Bevestiging Herv. Studen tenlidmaten. 7.158.15 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Ned. Chr. Reisver. Spr. dr. L. van Egeraat over Italië. 8 uur nam. Veemarkt: Paasveetentoonstelling Vebo. 10 uur voorm. BIOSCOPEN Rex: „Wapensmokkel naar Cuba". (14 Jr) Vanaf maandag; „De twaalf gezwore nen". (14 jaar) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4 45, 7 15 en 9.15 uur. Trianon: „Gigl". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag; 2.15, 4.30, 7 9.15 uur. Casino: „Paris Holiday" (14 Jaar). Werk dagen 7 en :9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur; donderdag; „De glorie van het leven" (18 Jaar). Ltdo: „Paspoort der schande (18 jaar). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De vlieg" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academie: Tentoonstelling K. Sleger. Els van Bohemen, H Bouman. Q. Collard en A. Schoonhoven onder auspiciën Lelds Akademlsch Kunstcentrum tot 24 maart) Lakenhal: Tentoonstelling betreffende kermisvieringen. Werkd. 104 uur, zon dags 14 uur nam. (tot 23 maart). VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Klein mannenkoor. 14.55 Streekuitz. 15.20 Is de maat vol?, caus. 15.35 Kamerork. en sol. 16.20 Boekbespr. 16.40 Jazzmuz. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.45 Verkiezings- toespr. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Libe rale Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.55 Orgel en zang. 22.10 Anvus. muz. 22.40 Cabaret. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Fanfare- ork. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Koorzang. 15.15 Metropole ork. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gre goriaans. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Zuid- Amerikaanse liedjes. 17.00 Engelse les. 17.20 Lichte muz. 17.40 Amus. muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 De spring plank. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Licht baken, caus. 19.40 Radio Phllh. ork. en solist. 20.30 Voordr. 20.5021.10 Muz.). 21.30 Gram .21.55 De Knipperbol, caus. 22.05 Amus. muz. 22 35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend; Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperan to. 23.22—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO; 17.00 V. d. kind. 20.00 Zendtijd pol. partijen. NTS: 20.07 Journ. en weerber. 20.27 Zendtijd pol. partijen. NCRV: 20.24 Van grote naar kleine K. 20.50 Plus of min, quiz. 21.30 't Sprookje ls uit. 22.15 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 8 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram, 10.35 Boekbespreking. 10.45 Cabaret. 11.15 Omr. ork. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12 30 Sportspiegel. 12.35 Or gelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijd krachten. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamer ork. en solist. 15.10 Middeleeuwse levens vreugde. caus. 15.30 Gram. 15 50 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws.. sportultsi. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. herv kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur, causerie. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Operettemuz. 20.50 Mag Ik my even voorstellen? Myn naam is Cox!, hoorspel. 21.25 Gram. 21.45 Vakantie ln Spanje. 22.00 Koorzang. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsi. 23.20—24.00 Met de Franse slag. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.25 Plech tige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR: 10.00 Muz. v. d. zondag. 10.15 Oud-Kath. Hoogmis. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk ln de spiegel v. d. pers. NCRV: 12.00 Gram. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. met muz. 13.30 Llohte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. Jeugd. 14.30 Violen en klave cimbel. 15.00 De vliegende Hollander. 15.10 Gram. 15.30 Muz. caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken; 17.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 18.30 Gram. 18.35 Koor- conc. 19.00 Nws. uit de Kerken. 19.05 Koorconc. 19.30 Het Evangelie van Johan nes. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het naadje van de kous. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 Caus» 21.30 Het leven van de Heilige Hélena. boorsp. 22.20 Lichte muz 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Utrechts Sted. ork. Radio-Uloemendnal 10 uur ds. Gabe van Duinen te Wassenaar-Zuid (uitzen ding van de dienst gehouden op 1-3-1959 om 2 uur nam); 11.15 uur ds. G. Toorn vliet te Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehouden op 1-3-1959 om 7.30 uur nam.); 2.30 uur Kin- derdienst voor kinderen van 511 jaar; 3.45 uur nam. ds. G. Toornvliet te Bloe mendaal (rechtstreekse uitzending). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.20 Gram. 13.10 Kritieken. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Caus. 14.30 Klankb. 15.00 V. d. tulnb, 15.30 Symf.-ork. en sol. (16.26—16.41 Caus.). 17.15 Caus. 17.30 Muz caus. 18,00 V. d. kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Amus. muz. 20.30 Caus. 20.45 Kerkdienst. 21.25 Liefdadigheidsoproep. 21.30 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Klankb. 23.15 Volksliede ren. 23.50 Epiloog 24.00 Nws. 0.06—0.36 Strykensemble. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerk dienst. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. pro gram. 14.45 Idem. 15.15 Idem i5.45 Film- progr. 16.30 Amus. muz. 17.30 Hoorsp. 18 00 Holiday Hour. 19.00 Lichte muz. 19.30 Hoorsp. met muz. 20 00 Ge^-ar. progr. 20 30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Medi tatie. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Symf. conc. 13.00 Nws. 13.10 Amus muz. 15 00 Lichte muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf. conc. 19.00 Nws. 20 00 Gevar muz. 21.45 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 en 23.15 Idem. 24.00 Nws. 0.05 Svmf. conc 1.154.30 Gevar. muz. Frankr(jk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Gram. 12.55 Hoorspel. 16.30 Vastenpred. 17.45 Symf. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Kamerork. en soliste 21.10 Literair progr. 22.10 Ka merork. en sol. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 in. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. ork. 13.00 Nws 13.11 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Idem 15.45 Sport. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17,45 Sportultsi. 17.52 Zang. 18.30 Godsd. halfuur 19.00Nws 19.30 Gram, 20 00 Ork .conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22 45 Idem. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 in. 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. en sportber. 14.30 Koorconc 15.30 Verz. progr en sportber 17 00 Nws 17.05 Verz. progr. en sportber. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Venitienne, ope ra buffa. 20.45 Gram. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.20 Brussel by nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 9 MAART Hilversum I. 402 m. VARA; 7.00 Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram 8.00 Nws. 8.18 De matrijspoort. VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Mor- genwyding. VARA: 10.20 Gram. 11.10 Zi- geunerork. 11.40 Bas en plano. 12.00 Dans muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Voor de midden stand. 13.20 Instr. octet. 13.45 De weg naar volwassenheid, caus. 14.00 Viool en piano. 14.30 Het leven, hoorsp. 15.40 Gram. 15.50 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.50 Volksmuz. 17.05 Pianoduo. 17.20 Lichte muz. 17.50 De sociale kant van het militaire leven, caus. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.25 P.v.dA.,: pol. caus. 18.40 Vlrginaal- spel. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Mu zikale caus. 19.45 Regeringsuitz.: De Zil vervloot. Een spaarpotpourri, met authen tieke Surinaamse en Antilliaanse muziek door het Ork. Guyana en het Duo Julian Coco en Otmar Fraai. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muziek. 20.30 Cabaret. 21.00 Ether forum. 21.40 Maandagavondkron. 22.10 Dansmuz. 22.30 Strijkork. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Lichte muz. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsi. 8.25 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quizprogr. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.53 Gram of act. 13.00 Nws. 13.15 Marinierskapel. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr. 15.30 Vo caal conc. 16.00 Bijbellezing .16.30 Gitaar en piano. 17.00 V d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. Suri naamse impressies, door Carla Schultz. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. 19.10 Ned. volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, 20.00 Zendtijd politieke partyen. 2C.15 Gram. 20.25 David Copperfield, hoorspel. 21.40 Lichte muz. 22.00 Volk en Staat. caus. 22.15 Muz. caus. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Kon. Mil. Kapel. 23.4524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Zendtijd politieke partijen. 20.27 Pauze. 20.30 Zendtijd politieke partyen. KRO: 20.37 Sportprogr. 20.57 Voetlicht en camera. 21.27 Herdenking v. d. tenor Louis Morrison. 21.42 Interpol, documen taire. 22.12 Epiloog. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA (over de 4e l(jn van 1820 uur) I. Modest Moussorgsiky. Een nacht op de kale berg. Philharmonla Orkest o.l.v. Carlo Maria Giulini. II. Peter Tsjaikowsky. 1. Symphonle nr. 2 in c kl. t. op. 17. Andante soste- nuto - Allegro vivo - Andantino mar- ziale, quasi moderato - Scherzo. Allegro molito vivace - L'lstesso tempo - Mode rato assai - Allegro vlco - Presto. Phil harmonla Orkest o.l.v. Carlo Maria Giu lini. 2. Concert voor viool en orkest in d gr. t. op. 35. Allegro moderato. Canzo netta: Andante. Finale: Allegro vivacls- simo. David CMstrach, viool. Sachsi6che Staatskapelle, Dresden, o.l.v. Franz Kon- wltschny. III. Nicolai Rlmsky Korsakov. Ouver ture Russisch Paasfeest op. 36. l'Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Ernest Anser- met. IV. Sergei Raohimanlaiov. Rhapsodle voor piano en orkest op een thema van Paganird op. 43. Julius Katchen. piano. Philharmonlsch Orkest van Londen o.l.v. Sir Adrian Boult. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Orkestconc. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Concertork. en solist. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Orkestconc. 21.00 Klank beeld. 21.30 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Gram. Engeland, BBC, Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en orkestconc. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar muz. 14.00 Lichte muz. 14.45 V. d. kind 15 00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Dansmuz. 18.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Voordr. en muz. 18.30 Nws. en gevar. pro- §ram. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 port. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en sport. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en lichte muz. 23.30 Nws 23.40 Dansmuz. (Om 0.30 Nws). 0.551 00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 in. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Vo caal conc. 16.00 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 ld. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13.30 Klave- cimbelspel. 13.35 Hoorsp. 13.50 Gram. 14 25 Idem. 14.30 Orgelconc. 15.00 Orkestconc. 16.00 Oude Duitse muz. 17.30 Gram. 17.35 Vocale en pianomuz. 18.05 Kamermuz. 20.00 Symf. ork. en solist. 23.10 Zang en piano. 23.25 Moderne Franse muz. 23.53 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. (16.00-17 00 Wielerrep.)16.00 Koersen. 16.02 V d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Koor zang. 18.00 Franse les. 18.10 Protestantse uitz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19 40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Kunstkalei- doscoop. 21.15 Ork. conc. (verv.) 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. (verv.) 23.00 V. d zeelleden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14 15 Kamermuz. 15.05 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Idem 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Moderne muz 17.50 Gram. 18.40 ld. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.05 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.10 Moderne muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) S Den Helder zwaar bew Y penburg zwaar bew Vlissingen licht bew. Eelde licht bew. Twente licht bew. De Bilt zwaar bew Eindhoven zwaar bew Z.-Limburg half bew. Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Leiden ls geopend de Zuider-Apo- theek, Lammenschansweg 4, teief. 23553; bovendien ls geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek van Drlesum. Mare 110. telef. 20406. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelmlnapark 8, telef. 26274 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De zondagsdienst van de hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef. Pieterse. Van Win gerden. Jansen en Langezaai. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr., telef. 20390. By geen gehoor bij Uw huisarts of rpccialist, bel op dokterstelefoon 22222. c a iï I h Helsinki motregen 5 2 20 9 Stockholm zwaar oew. VZW 7 4 Oslo geh. bew. windstil 1 4 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 6 3 2 Aberdeen zwaar bew. anw 8 4 Londen regenbui z 4 8 0.2 1 Amsterdam regenbul z 6 8 Brussel zwaar bew. z 4 7 5 Luxemburg zwaar bew. SZW 3 4 1 Parys zwaar bew. ZW 3 8 1 Bordeaux zwaar bew. zw 3 6 0.1 Grenoble regen nw 7 9 33 Nice regen n 2 13 16 Berlyn Frankfort geh. bew. ozo 2 8 1 geh. bew. zw 2 9 2 Münohen geh. bew. nw 2 6 0.1 1 Zürich regen nw 2 8 Genève regen ono 3 7 59 Locarno regen windstil 7 32 Wenen mist verander! 3 0 Innsbruck zwaar bew. O 2 7 0 Rome zwaar bew. zzo 12 20 0 Ajaccio zwaar bew. ZZW 1 16 1 Madrid onbewolkt windstil 3 Mallorca zwaar bew. windstil 12 O.G Algiers hall bew. windstil 14 0 3A g Cd la la 11 999 1000 999 1000 1001

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2