zonder kringen KRAGEN Sun balm ZATERDAG 7 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 inwrijven laten drogen afborstelen in de mode van dit voorjaar MAÏZENA DURYEA ONS MENU VAN DE WEEK Joods propagandaparadijs in een uithoek van Siberië DIE liet kostbaarste juweel ter ivereld zwendelde. Advertentie. tf 0 T ^e'Rc d'recÉ tegen etensvlekken. vet, I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 'verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax Parijs, maart '59. De ceintuur zit voortaan op de normale plaats, de rokzoom huist net onder de knieën en beide details worden als heel voorname karakteristieken van de nieuwe mode beschouwd. Maar toch ligt het zwaartepunt in die nieuwe mode geenszins om of nabij het middel, noch om of nabij de knieën; het ligt zoveel hoger dat je er als het er op aankomt alle ceintuur (en er zijn er vele) en alle korte rokken voor vergeet. Het accent in deze mode ligt om de schouders en op het hoofd: meestal grote halsopeningen, verbrede schouders en grote kra gen zijn daar, m*t veeltoetige kralensnoeren, grote hoeden en omvangrnke kapsels, de oorzaak van. hoe zo'n kraag tot ver op het lijfje kan afdalen en wijd openstaat over een deel van de japon, dat de taak van een befje overneemt en vaak zelfs de schijn geeft, dat er daadwerkelijk van een befje sprake is. Doch hier een versie van Dior is de kraag, net als in het voorgaande geval, ver naast een kleine boothals op de japon ge naaid. De berthekraag en de volantkraag zijn dit jaar zeer geziene kraagvormen in soepele zomer- en feestjaponnetjes. Als voorbeeld de brede, om een rond decolleté ineengerimpelde kraag van figuur 5 in een model van Maggy Rouff. Tot slot de o, zo belangrijke witte kraag, de rage van de voorjaars- en zomermode. Welke vorm die kraag ook heeft, of hij klein is of groot, breed of smal, hij is bij voorkeur van organza, zijden mouseline, organdi of zakdoekbatist gemaakt. Hij komt voor op japonnen, deux-pièces en tailleurs (bij die laatste wordt vaak de kraag van de witte blouse over het mantel pakjasje gedragen!), en siert zowel wollen voorjaarskleding, zijden mid- dagkleding als katoenen zomerkleding. Vooral in het eerste geval gaat hy vrijwel altijd vergezeld door een witte hoed, die in negen van de tien geval len van hetzelfde besmettelijke en tere witte stofje is gemaakt als de kraag. In de laatste tekening zijn kraag en hoed beide van witte organza; ze horen bij een katoenen tailleurtje in marineblauw en wit, dat uit de col lectie van Michel Goma stamt. J. V. Advertentie. 10 tegen 1 dat 9 van de 10 Huisvronwen Kaizena Duryea gebruiken voor't binden van groenten; «Qepen en sausen Een keukengeheim, dat overgaat van moeder op dochter maakt Uw groenten zo lekker. Het tegenwoordig wel heel populaire melkprodukt yoghurt kan zo in pure vorm, maar ook gecombineerd met vruchtenmoes en/of noten als dessert gegeven worden. In onderstaand weekmenu brengen we een yoghurtcrême, die wel bijzonder fijn van smaak is en de zondagse maaltijd zeker een heel feestelijk besluit geeft. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG schotel bloemkool met kaas' en rest aardappelen, wentel teefjes. bloemkoolsoep, gebakken lunchworst, spruitjes, aardappelen (bonen in de week zetten). bruine bonen, gebakken uien, aardappelpurée, spek, rödgröd. kruidenomelet, andijvie, aardappelen, koffievla. gebakken visfilets, groene kool, gebakken aardappelen, be schuit met appelmoes of: selderijknol met kaas, gebakken aardappelen, beschuit met appelmoes, nasi goreng, fruit. kerriesoep, gebakken ham, witlof, aardappelen, yoghurt- notencrème. Recept: Yoghurt-notencrème. 1 1. yoghurt, 100 g. bruine suiker, sap van 2 citroenen, 100 g. ge malen of gehakte noten, 8 blaadjes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten zeer goed dooreen roeren. De geweekte gelatine in 1 dl. heet water oplossen en daarna goed met de yoghurt men gen. Het geheel goed koud later wor den en opdienen in glazen of kleine schaaltjes, eventueel met wat gehakte noten er over gestrooid. Recept: Nasi goreng (4 personen). m pond gare rijst (liefst van de vorige dag), 80 g. roomboter, 200 g. varkensvlees, in dobbelsteentjes gesneden, 100 g. ham, 2 uien, 25 g. gedroogde nasi gorengkruiden (verkrijgbaar als boemboe nasi goreng), 2 eieren. De roomboter in een flinke ruime braadpan of watjan doen, de uien erin fruiten, samen met het vlees, en als dit bijna gaar is, de kruiden toevoegen en bij gedeelten de rfjst. De ry.st ook even meebakken en oppassen, dat ze niet kan aanbranden, dus geregeld omscheppen. Vlak voor het opdoen de ham, in stukjes gesneden, erdoor men gen. Ook kunnen een paar plakjes be waard blijven om op de schaal op de nasi goreng te worden gelegd. Van de eieren omeletten bakken, hiervan reepjes snijden en deze reepjes ook bovenop het gerecht leggen. De kragen zijn dit seizoen niet voor bij te zien, eensdeels omdat hun afme ting dat niet toestaat, anderdeels om dat ze doorgaans zeer flatteus zijn. Ze staan meestal ver van de hals af, ze omlijsten dikwijls een vrij groot decol leté, ze zijn bij voorkeur groot en breed en vaak liggen ze om de schoudertop- pen, zonder dat de halsopening van het toilet van schoudertop tot schou- dertop reikt: de kraag ontstaat in dat laatste geval namelijk niet in de hals opening (meestal een kleine boothals), doch meer of minder ver daarnaast en daaronder. Een brede kraag, die de schouders Seheel verbergt en in een vrij groot ailleurdecolleté ontspringt, is in figuur 1 afgebeeld. De halsopening wordt hier gedeeltelijk opgevuld door een veel- toerig collier. Zo breed als de kraag is, zo breed is ook de witte hoed, die bij het wollen tailleurtje van Pierre Car- din het complement is. behalve onbetuigd. Een heel aparte versie, rondom gesloten en voorzien van een uiterst ronde schouderlijn, za gen we in de collectie van Dior (figuur 2). De volkomen gladde, ietwat stijve Eelerine omlijst hier een kleine, ronde alsopening, waarin een veelsnoerig gitcollier afdaalt. Op de voorkant van de grote kraag zijn een stoffen strik en een clips van gitten aangebracht welke laatste de indruk vestigt dat de onderkant van het halssnoer door de kraag tevoorschijn komt. De gesloten, ronde biaiskraag is in de nieuwe mode zeer in tel. Ligt hij om schouders en bovenarmen, zoals in figuur 3, dan is hij meestal om een kleinere ronde of boothals gelegd, die hij in geen enkel punt raakt, met an dere woorden, de kraag is óp de jurk en niet aan de halsopening bevestigd. De hier weergegeven biaiskraag is ge garneerd met een geappliceerde witte band en maakt deel uit van een ma- BIROBIDSJAN Gedeporteerden op genade of ongenade aan grillen van regime in Moskou overgeleverd Antisemitsine wordt op geraffineerde wijze aangewakkerd (van een bijzondere medewerker) In joodse kringen is het eenen twintigste congres van de Russi sche communistische partij met meer dan gewone belangstelling ge volgd. In het bijzonder spitste men De pelerinekra&g is weliswaar niet de meest populaire kraagvorm van dit modeseizoen, doch hij laat zich in de Jongste PariJse modecollecties alles- rineblauwe wollen japon uit de col lectie van Pierre Cardin. De japon wordt gecompleteerd met een door zichtige hoed van geappreteerde kip- pegaasvoile. De kraag, die om de schoudertoppen valt en niet in de eigenlijke halsuit snijding van het toilet ontstaat, kan nog andere vormen hebben dan in figuur 3. De volgende figuur laat zien Advertentie BljvMir-liI'P zijn aandacht toe op de naam Birobidsjan. Deze streek in een uithoek van Siberië op de grens van Mandsjoerije, is voor de gehele joodse gemeenschap, zowel in de Sovjet-Unie als daarbuiten, tot een begrip geworden voor de voortdu rend wisselende, in het algemeen vijandige politiek der communisti sche machthebbers jegens de joodse minderheid in de algelopen twintig jaar. Birobidsjan werd in 1934, nadat er al zes jaar joodse kolonies werkzaam waren, tot een autonoom joods district verklaard. Tot de jaren '30 genoten de joden in de Sovjet-Unie een volstrek te vrijheid, zij het dat in de bevolking een sluimerend anti-semitisme merk baar bleef. Dit werd echter als een er fenis van het regime der tsaren be schouwd. De communistische party zelf telde vrü veel joden onder haar aan hangers. omdat zy immers de voor vechtster was van de geiykheid der mensen. Drie jaar na de stichting van het autonome joodse district bereikte Sta- Uns eerste zuiveringswoede ook Biro bidsjan. Het is misschien moeilyk uit te maken in hoeverre er reeds toen anti-semitisme in het bloedige spel was: voor de joodse intelligentsia, die geheel werd geliquideerd, alsmede voor de joodse kolonisten van buiten de 1. Toen de schone en jonge Nicole ie Guet op de zomeravond in het jaar 1784 in de tuin van de Tuilerieën te Parijs zat, kreeg zij van een zekere kapitein de la Motte een zeldzame aanbieding. Hij beloofde haar 15.000 francs, als ze voor een paar minuten als Frankrijks Ko ningin Marie Antoinette wilde optreden. Zonder de achtergrond van dit aanbod te kennen, stemde Nicole le Guet toe en nam daardoor een rol op zich in een zeer listig plan, dat Jeanne Valois, de echtge note van kapitein de la Motte, had op gezet. 2. Madame de la Motte wist dat het de vurige wens van de schatrijke kardinaal Rohan was om Marie Antoinette te leren kennen. Zij maakte derhalve de kardi naai wijs een boezemvriendin van de Ko ningin te zijn en beloofde hem zelfs een ontmoeting in het Park van Versailles te zullen arrangeren. Op het vastgestelde tijdstip trad Nicole le Guet, verkleed als Marie Antoinette, als deze laatste op, maar juist nadat zij de kardinaal een roos had geschonken, liep kapitein de la Motte op het paar toe en ivaarschuwdc voor de nadering van enige hovelingen. De pseudo-koningin maakte zich uit de voeten en kardinaal Rohan verstopte zich achter een struik. 3. De bekende hofjuwelier Bochmer had reeds lang het kostbaarste halssnoer ter wereld liggen. Het bestond uit 579 diamanten en de waarde werd op lVi miljoen francs geschat. Meermalen had hij het al aan Koning Lodewijk XVI aangeboden, doch tevergeefs. Madame de la Motte wist nu de kardinaal Rohan er- vante overtuigen, dat dit kostbare sie raad de lievelingswens van Marie An toinette was. Zij had meermalen overwo gen het te kopen, doch kon zulks alleen uit eigen middelen in termijnen betalen. Wanneer kardinaal Rohan een borgsom wilde storten, was Mad. de la Motte be reid haar bemiddeling te verlenen en ervoor te zorgen, dat de hartewens van Marie Antoinette in vervulling zou gaan. De kardinaal, die tot elke prijs de gunst van de Koningin wilde winnen, stemde toe en Mad. de la Motte haalde het hals snoer bij de juwelier. 4. Toen Bochmer evenwel niet op dc vastgestelde tijd de eerste termijnbeta ling ontving, wendde hij zich tot Lode wijk XVI, die de zwendel onmiddellijk doorzag en de samenzweerders in de Bastille liet opsluiten. Kardinaal Rohan en Nicole werden vrijgesproken, terwijl Mad. de la Motte in het openbaar gege seld en als dievegge gebrandmerkt werd. Later werd zij in een krankzinnigenge sticht opgesloten, doch zij wist te ont vluchten. Met behulp van een vals pas poort bereikte zij Londen, waar zij in 1791 stierf. Sovjet-Unie, die als „Japanse spion nen" gevangen werden genomen en vermoord, is dat trouwens een onbe- langryke vraag. Van die dag af leidde de Joodse ge meenschap in Birobidsjan een kwy- nend bestaan, waarin pas verandering kwam, toen na de tweede wereldoor log de vestiging van joden weer werd aangemoedigd. Vooral de Joden uit de Oekraïne gingen er by duizenden naar toe, want de Duitse bezetting bleek de anti-joodse gevoelens daar sterk te hebben aangewakkerd. Deze immigra tie ten spyt bleven de joden in Biro bidsjan een minderheid, welke zeker niet meer dan dertig procent van de bevolking van dat district vormde. Toch kan men in die periode spreken van een zekere opleving van het jood se culturele leven en van een actiever aandeel der joden in het bestuur. Het jiddische toneel en de jiddische letter kunde kwamen tot bloei, in de plaat selijke bibliotheek, die de naam draagt van de bekende, onlangs overleden jid dische auteur Sholem Aleichem, be vonden zich vele duizenden aan de judaica gewyde werken. Joodse scho len en zuiver joodse organisaties wer den echter niet toegestaan. Nieuwe zuivering Deze betrekkelyke welstand duurde niet lang. Van 1948 tot 1953 was de joodse bevolking van Birobidsjan ten tweede male ten prooi aan een stali nistische zuivering. Daarna daalde de stilte van de wanhoop over de ongeluk kige plaats, totdat Kroesjtsjef zelf de naam Birobidsjan voor het eerst weer noemde in een vraaggesprek met de bekende Franse schrijver Serge Grous- sard, dat in april van het vorige jaar in de Figaro verscheen. De op de si tuatie der joden in de Sovjet-Unie be trekking hebbende alinea's werden ove rigens door de Prawda, die verder het gehele interview citeerde, weggelaten. Daardoor konden de joodse Russen niet lezen, dat „de Joodse kolonisatie van Birobidsjan een mislukking was gewoi'den, omdat de joden individua listen zijn, die niets voelen voor ge- meenschappeiyk werk en groepsdisci- pline". Kroesjtsjef roerde in dit ge sprek het bestaan van Israël niet aan: dat zou hem te duidelijk in tegen spraak hebben gebracht met deze in wezen stalinistische opvatting, dat de joden „cosmopolieten" zyn, intellec tuelen, die niet wortelen in traditie en geschiedenis. Dat strookt ook geheel met zyn sinds de .zwarte jaren" zo als de periode van de jodenvervolging van 1948 tot 1953 wordt genoemd gevolgde gedragslyn. Toen Kroesjtsjef op het twintigste partycongres Stalins buitensporigheden toegaf en veroor deelde, maakte hij geen melding van de tegen de joden begane misdaden. En sindsdien is er ook geen sprake ge weest van een herstel van het joodse culturele leven in de Sovjet-Unie, op een paar jidische concerten, wat ver talingen in het Russisch van werken van jiddische schrijvers en de publi- katle van een gebedenboek na. Numerus dausus Voor alle leidende functies wordt nog steeds een „numerus clausus" (een beperking van het aantal joden op de ze posten naar verhouding van het totaal aantal joden tot de rest van de bevolking) stilzwygend gevolgd. Voor sommige beroepen komt dit op een boycot neer. Een van de leden van het Sovjet-presidium, mevrouw Foertsewa, gaf deze „numerus clausus" in een in terview met een pro-Russische Ameri kaanse krant overigens ronduit toe. Op andere terreinen wordt zelfs deze getalsverhouding nog genegeerd. In de ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Sovjet-Unie uitgegeven statistieken, gerangschikt naar de in de Sovjet-Unie verenigde volken, zal men het joodse aandeel in de opbouw, dat niet gering is, vergeefs zoeken. In de laatste druk van de Sovjetrussische encyclopedie bleek het vroeger bijzon der uitvoerige hoofdstuk over het jo dendom tot een enkele kolom ineen geschrompeld. Het antisemitisme wordt door de Russen veel minder geprononceerd dan destijds door de Duitsers be dreven. Zo hoeden zij zich ervoor rechtstreeks op het joodzijn te doe len. Wanneer er tegenwoordig in de Russische kranten nogal wat. verhaaltjes verschijnen, waarin dopr allerlei figuren uit de midden laag der Sovjetsamenleving een minder fraaie rol (bijvoorbeeld een fabrieksdirecteur die bouwmateri alen niet voor de uitbreiding van zijn bedrijf maar voor zijn villa ge bruikt) wordt gespeeld, dan zijn deze boosdoeners alleen aan hun naam als jood herkenbaar: het is Rabinowitsj voor en Rabinowitsj na. Aldus appelleert men voortdu rend aan het latente antisemitisme der bevolking. Propaganda. Zo bestaat voor het communistische regime de joodse nationaliteit alleen nog op de paspoorten. Het belangryk- ste kenmerk van de nationaliteit, de eigen taal, wordt aan alle minderheden in de Sovjet-Unie gegarandeerd, aan de joden echter niet: er is in heel Rus land geen enkel boek in het Hebreeuws of het jiddisch te krijgen, de achthon derd joodse scholen en de zestien jid dische theaters, die voor 1930 beston den, zijn alle verdwenen. Het laatst werd de jiddische schouwburg in Mos kou gesloten, nadat de beroemde re gisseur Solomon Mikhoels in 1948 was vermoord. Er verschynt nog slechts één blad in het jiddisch, de Birobidsjaner Sjtern. Radio-Moskou gaf in het af gelopen Jaar, vry spoedig na het ge noemde vraaggesprek met Kroesjtsjef, in een voor Noord-Amerika bestemde uitzending een levendige reportage uit de redactiebureaus van dat blad. Ach ter deze propagandafagade gaat in werkeiykheid een drie keer per week verschynend nieuwsblaadje met een oplaag van hooguit drieduizend exem plaren schuil! Specifiek joodse onder werpen zal men er nauweiyks in aan treffen: het is voornaraeiyk een verta ling van de plaatseiyke Prawda, die bovendien buiten het gebied van Biro bidsjan niet wordt verspreid. Prachtig geschenk Intussen vragen de Joden zich af wat de Sovjets met Birobidsjan in het schild voeren. Kroesjbsjerf schilderde met de hem eigen uitbundigheid .het prachtige geschenk van de Sovjet-Unie aan de joodse bevolking. Daar de grond bewerken is louter vreugde. Er is wa ter en zon. Er zyn geweldige bossen, vruchtbare grond, overvloedige delf stoffen en rivieren vol vis." In de uitzendingen voor Noord- Amerika is sindsdien op gezette tyden op het lustoord aan de Mandsjoeryse grens gewezen en de communistisch- gezinde jiddische bladen in het bui tenland bevatten van tyd tot tyd even eens verlokkende beschrijvingen van het leven en de mogelykheden daar ginds. Op de vraag waarom de Russen dit merkwaardige beleid voeren, kun nen slechts hypothetische antwoorden worden gegeven. Het is mogelijk, dat de situatie der joden in Rusland te grote weerstan den by de communistische partyen in het buitenland, met name in Polen, Frankrijk, Italië, Engeland en de Ver enigde Staten, heeft opgeroepen. Vele communisten-van-het-eerste-uur zyn door de jodenvervolging in Rusland diep geschokt en hebben de party daarom verlaten. De deportatie van de joodse minderheid naar een afgelegen gebied zou dit beleid aan kritische ogen onttrekken. Waarschyniyker ie echter, dat de Russen van Birobidsjan een met Israël concurrerende Joodse staat willen maken. De Russische pro paganda laat immers geen middel on beproefd om het leven in Israël zo zwart mogeiyk af te schilderen en ver hindert de emigratie naar Israël. De Russische Joden, nog steeds drie miljoen zielen, voelen echter instinc tief een geheel andere dryfveer van het Kremlin: eenmaal gedeporteerd op achtduizend kilometer van de plaat sen. waar zij altyd gewoond hebben, zullen zij geheel van de buitenwereld afgesneden en op genade of ongenade aan het regime overgeleverd zyn. Voor zover thans bekend is de kwestie Birobidsjan op het eenentwintigste party congres ln het openbaar niet aan de orde gesteld. De tyd zal leren of de al zo lang in angst en vreze levende joodse bevolking van de Sovjet-Unie toch nog aan een wisse ondergang is ontsnapt of dat slechts de propagan- datactiek tot enig uitstel noopte.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21