Hl-BALL MUSEUM EN JEUGD: voorlichting in Nederland aan Europese top C STALEN MONSTER GEEFT GEEN PARDON Bomen vallen om als aanvalt Aparte tentoonstellingen voor Vele jongeren vatten Haagse schoolgaande kinderen iieftie op voor „het museum" (Bijzondere medewerking) West-Australië behoort tot de bosrijke gebieden van het Vijfde Werelddeel. Om de nodige cultuurgronden te verkrijgen, is het nodig om op grote schaal tot ontbossing over te gaan. Ontbossing kost tijd als hij door mensenhanden moet geschieden. Het rooien der bomen, het uitgraven der stompen, en alle verdere werkzaamheden zijn tamelijk omslachtig. Daarom zonnen de Westautralische autoriteiten op een middel om de ontbossing in snel tempo tot stand te brengen. Zij vonden dat middel in de Hi-Ball. IN het hart der in ontginning zijnde streek ligt het plaatsje Rocky Gully. Tot voor luttele jaren kon men het op de meeste kaarten niet vinden. Thans heeft het als nederzetting reeds betekenis en over enige jaren zal het zonder twijfel een stadje van enig for maat zijn. Deze snelle ontplooiing dankt Rocky Gully aan de Hi-Ball. Zo dicht stonden de bomen in de buurt van Rocky Gully, dat zelfs de kangoeroes er omzichtig hun sprongen moesten maken. Had men houthakkers opgedragen om de beboste terreinen te ontginnen, dan had de ontginning ze ker twintig jaar gekost. Zoveel tijd achtte men te lang. Men richtte het oog op Amerika. Daar past men voor de ontginning van wondrijke terreinen een methode toe, die - kort gezegd - neerkomt op het trekken van een zeer zware sta len kogel door het terrein. Die ket ting is bevestigd aan een lier, zodat de actie-radius van het werktuig be- trekkelijk klein is. In Australië nam aan de vijfentwintig ha. toe. Natuur lijk laat men een aantal bomen staan, voornamelijk als schaduwplekken voor het vee, en voorts (langs de riviertjes en beekjes) om de oevers stevig te houden. Maar al te goed heeft de mensheid immers ervaren, tot welke schadelijke gevolgen een te sterke ont bossing kan leiden. Die les houden de Westaustralische autoriteiten goed voor ogen. Waar de Hi-Ball, deze moderne bos- vernieler, optreedt vallen de bomen krakend om. En niet slechts de bomen maakt hij tot slachtoffers, ook de die ren vrezen hem. Waar hij begint le werken, vluchten zij en zoeken een goed heenkomen in streken, die (nog) niet bestemd zijn voor cultuurgrond. Stellig is dit een schaduwzijde, doch daar de Hi-Ball voor hen zulk ver dienstelijk werk in korte tyd verricht, vergeven de Australiërs hem. Want - redeneren zy - de verdrijving der die ren wordt ten volle gecompenseerd door de welvaartsmogelijkheden, die de Hi-Ball voor de mensen schept. (Nadruk verboden) Door een stalen raamwerk beschermd tegen vallende boomtakken, stuurt de moderne houthakker zijn bulldozer door het te ontginnen bosgebied, waar de boomstammen krakend bezwijken onder het gewicht van een enorme stalen kogel. men het beginsel over, doch verbe- terne de toepassing door de kogei Van vormende hand tot lopende hand door een paar bulldozers heen en Weelde in de kerken (zie de bokaal in het muurkastje), soberheid daarbuiten: het maatschappelijk beeld in de Lage landen tijdens de middeleeuwen. De jeugd krijgt een inzicht in de ontwikkeling van de Nederlandse cultuur. Een glimlachende jonge vrouw, om ringd door een stoet onrustige, elkaar verdringende jongens en meisjes van omstreeks twaalf jaar, een af en toe vermanende onderwijzer wat onwen nig op de achtergrond, dat zijn de per sonen. die het beeld van dit originele initiatief op artistiek en populair- wetensoh appel ijk gebied completeren. Woensdag museumtijd In een rondleiding van een uur over de kleine, maar wat inhoud betreft zeer geconcentreerde tentoonstelling krijgt een dertigtal kinderen tegelijk een inzicht in eigen en vreemde sa menleving. een beter begrip van zich zelf en van de meer-, gelijk- of min der-ontwikkel de medemens. En zo gaat dit dag-in dag-uit: stromen meisjes en jongens, met hun onder wijzers en onderwijzeressen. 900U in het laatste seizoen, tezamen afkom stig van een derde der 345 Haagse scholen, die hiervoor ln aanmerking komen. Ongeveer een week vóór de rond leiding krijgen de kinderen een theo retische les ook in een zaal van het museum, gegeven door een rond leider (ster) over het op de expositie behandelde onderwerp, waarbij het gesproken woord door lichtbeelden wordt ondersteund. Dank zij deze voor bereiding komen de jonge beeoekers beslagen ten ijs, wat wel blijkt uit de antwoorden, die zij haastig om de ander voor te zijn op de gestelde vragen geven. Bij het naar huis gaan krijgen de jongens en meisjes een boekje, waarin alles wat zij gezien en gehoord hebben nog eens duidelijk staat beschreven. Zo wekt men de be langstelling en vele leerlingen, die in het kader van de school rondleidin gen met „het museum" kermis maak ten. zetten deze spoedig in liefde om. nadat zij zich een museum-kaart heb ben aangeschaft en.er een veelvul dig gebruik van maken, zoals een ieder dagelijks (maar vooral op woens dagmiddag) ter plaatse kan consta teren. „Weet je wat een prent is?" Deze meisjes en jongens kunnen het n zeker uitleggen* Het Haagse gemeentemuseum heeft evenwel nog een geheel andere noot op zijn lokzang voor het kind en daarom hebben wij geruime tijd ge luisterd en gekeken naar wat de heer D. Schwagermann. conservator van de pedagogische afdeling van het mu seum. ons te vertellen en te tonen had. Een begin op deze weg maakte de vorige directeur, dr. J. van Gelder, in 1952 met de uitgifte van de uiterst goedkope museum-jeugdkaarten, die de schoolgaande kinderen een jaar lang toegang tot het museum 'ver- soKiffen In -• '>ans 15.61/8 van deze kaarten uitgereikt. De huidige directeur, mr. L. F. J. Wijsenbeek, zette het werk voort. Het resultaat was een viertal exposities, speciaal ingericht voor de leerlingen van ulo- en nijverheidsonderwijsin stellingen en van de hoogste klas der lagere scholen. Deze tentoonstellingen gaven achtereenvolgens aan plusminus 9000 mngens pin meis'ps oer ianr een indruk van teken-, schilder, en beeld houwkunst. Sinds enkele maanden is er momenteel de e..i.o itie „Van vor mende hand tot lopende band", waar vergelijkenderwijs het begrip cultuur, de ontwikkeling der Nederlandse be schaving en de invloed van de ma chine op onze moderne samenleving gestalte krijgen. De Hl-Ball heeft zn ronde gedaan Contrast is richtlijn .ien kleine, gespierde en ook spier naakte Papoea heft zijn primitieve stenen bijl voor de slag. Men vraagt zich onwillekeurig af. hoe lang de man er over zal doen de toch bepaald niet machtige boomstam vóór hem te vel len. Daarnaast drukt een stoere Cana dese ..houthakker" zijn elektrische zaag tegen het droge hout van een eeuwenoude woudreus: enkele minu ten later is het kolossale gevaarte van zijn wortels gescheiden. Deze twee fel •omrasterende platen, naast elkaar hangend op de expositie-voor-de- jeugd in het Haags Gemeentemuseum karakteriseren buitengewoon duide lijk, op welke wijae men hier het kind het aanvankalljfc moeilijk verkonbar* terrein d*af cgümmt-criCTwftAraïtog httv menldtW». weer te doen sleuren. Voor heel zware gevallen houdt men een derde bulldozer in gereedheid. Die combi natie van stalen kogel en bulldozers noemt men de Hi-Ball. HET is een spookachtig gezicht, de Hi-Ball-combinatie aan het werk te zien. De bulldozers zijn uitge rust met een stevig schild en een ram. Het schild raakt en breekt de stam be neden. De ram treft de boom op enige meters hoogte. Zo valt boom na boom, terwijl de bulldozers zwoegend en trekkend hun weg zoeken. Slechts de allerdikste bomen ontwijken zij, als wisten zij, dat zij die niet baas kunnen. Dan wordt de derde bulldozer inge schakeld en tegen de kracht van de „Sterke Drie" is vrijwel geen stam op gewassen. De kogel (gemaakt van roestvrij staal, doorsnede 2% meter, gewicht 5000 kg.) is „ingespannen" tussen de beide bulldozers en volgt deze op een afstand van enige tientallen meters. Hij is het, die sommige bomen nog een „genade-stoot" toedient. ALS de bulldozers en de stalen kogel hun vernietigingswerk hebben vericht, is er van de meeste stammen niet veel over, dat als hout nog waarde heeft. Men laat de resten op de rooiplaats liggen en na een jaar verbrandt men ze. Wat er aan brokstukken over is, wordt met bull dozers weggehaald. Na deze „oprui mingsactie" komen de bulldozers op nieuw in touw. Zij slepen tussen zich in een zware ketting over het terrein. Zo worden de stronkgaten gedicht en wordt de grond voldoende losgewoeld om bruikbaar te zijn als zaaiterrein. Graszaad vindt zijn weg in de aarde en na enige tijd is het oude bosterrein herschapen in goede weidegrond. De Hi-Ball weet van aanpakken. Staan de bomen niet te dicht, dan neemt hij ongeveer veertig ha. per dag voor zyn rekening. Zijn de bomen tal rijker, dan komt hij toch altijd nog (Van een bijzondere medewerker) Doelmatigheid, de doctrine der moderne industriële vormgeving tegen over de uitbundige toepassing rond de eeuwwisseling van de mogelijk heden der pas uitgevonden machine. In geheel ons land wint de gedachte veld, dat men via de jeugd de toe komstige genieenschap meer begrip kan en moet bijbrengen voor het we zen van haar bestaan, waarin de di verse uitingen van kunst een belang rijk aandeel hebben. Wat de culturele voorlichting betreft gaan de Verenigde Staten dikwijls voorop, maar wanneer het er om gaat de jeugd te winnen voor de tentoon stelling, hetzy van artistieke, hetzij van wetenschappelijke aard, toont oris land met zijn vele en veelsoortige ini tiatieven op dit terrein een zeer gun stig beeld ten opzichte van de andere Westeuropese landen. Zowel het Stedelijk als het Rijks museum te Amsterdam, en voorts de musea in Leiden. Arnhem. Rotterdam, Utrecht en sinds kort ook in Eindho ven bijten hierbij de spits af. Rond leidingen speciaal voor de jeugd, toe gangskaarten tegen zeer lage prijs voor schoolkinderen, het activeren van de jeugd tot zelfwerkzaamheid in diverse takken van kunst en kunstnijverheid, het zijn even zovele mogelijkheden, die het voorlichtingspalet van iedere museumleiding biedt om de samenle ving-van-de-toekomst. de kinderen van thans, te benaderen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17