Anthony quinn Een kabouter met een staart Als het voorjaar komt. ervaren filmacteur thans als regisseur ZATERDAG 7 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Een kapitaal debuut f Verhaal voor de kleintjes Gladiolen voor uw tuin Elegante, gracieuze Claire Bloom werd schreeuwerige Bonnie Brown De „nieuwe" Claire Bloom Op een dag kwam er een kabouter bet bos ingewandeld. Op het eerste ge zicht zou Je denken dat het een gewone kabouter was, maar als je hem beter bekeek, zag Je dat hij een staart had. Een bruingrijze staart met aan het eind een kwastje, het leek wel iets op een ezelstaart. De kabouter kwam uit een bos. waar alle kabouters een staart hadden en daar was zo'n staart dus niets bijzonders. Tenslotte is iets, waar. aan je gewend bent, nooit bijzonder. Maar in dit nieuwe bos, waar de ka bouter met de staart graag wilde wo nen, omdat er zoveel beuken groeiden, had niemand een staart. Het begon er mee dat is overal hetzelfde dat de kabouters in het beukebos hem nakeken, of aanstaar den. Het verbaasde de kabouter met de staart nauwelijks: hij dacht dat ze naar hem keken, omdat ze hem niet kenden. Dus zei hij wie hij was: „Ik ben Plommer", zei hy, en de kabouters te gen wie hi) dat zei, giechelden alsof Plommer iets heel geks had gezegd. Daarom zei Plommer nog eens: „Ik ben Plommer" want misschien had den ze hem niet verstaan en dan liepen de kabouters weg, zonder Iets te zeggen. Dat begreep Plommer niet. Hoe kon hy ook weten, dat kabouters vaak on vriendelijk zijn tegen iemand die anders is dan zijzelf? Nee, Plommer wist het niet. Hij ging opgewekt in een holle beuk wo nen en dacht: „Nu ga ik een paar aar dige vriendjes zoeken." Plommer zag natuurlijk best, dat de kabouters in dit bos geen staart had den. en hij dacht wel even: „Wat raar: kabouters zonder staartMaar ver. der dacht hij daar niet bij na. Toen hij, de eerste morgen dat hij in zijn nieuwe huisje woonde, een wande ling ging maken, hoorde hij hoe een paar kaboutermeisjes hem nariepen: „Een kabouter met een staart, ha, ha, een kabouter met een staart Maar kleine kaboutermeisjes roepen wel eens vaker vreemde dingen en Plommer trok zich er niets van aan. Bij de Grote Beuk ontmoette hij een kabouter die er uitzag alsof hij even oud was als Plommer, en Plommer dacht, „dat lijkt me een leuk vriend- Je!" Hij groette de kabouter en vroeg: „Zullen we vriendjes worden? Ik ben Plommer en hij wachtte tot de ander iets zeggen zou. Maar de andere kabouter zei niets, die keek met ver schrikte ogen naar Plommer en liep hard weg. „Nou vraag ik je", zei Plommer, en hij dacht, „misschien is die kabouter wel doof, wat naar voor hem Maar die kabouter was helemaal niet doof, die kabouter rende zo vlug konijn uit, „konijnen horen nu een maal een staart te hebben, en hazen ook, en eekhoorns en uilen, of nee: uilen niet, maar vossen wel en muizen ook. Maar jij, eefi kabouter" en het konijn schudde verbaasd zijn kop. „Wat moet een kabouter nu met een staart?" „O, heel veel", zei Plommer. „Ik was er mijn gezicht mee en ik veeg er mijn straatje mee aan, en ik spoel er mijn bordje mee om, en ik stof er de tafel mee af, o, het is zo gemakkelijk om een staart te hebben .Juist", zei het konijn, en het ver spreidde Plommer's woorden als een lopend vuurtje door het bos, en de kaboutervrouwtjes die 'het hoorden, vonden dat zo'n staart blijkbaar toch zo gek niet was een enkele werd zelfs wat jaloers! als hij kon naar de andere kabouters en vertelde wat hem overkomen was. En alle kabouters besloten, om zich niet te bemoeien met Plommer, want je kunt je foch niet bemoeien met een kabouter die een staart heeft, stel je voor Het was heel akelig voor Plommer. Hij klaagde zijn nood bij een aardig konijn. „Jij hebt ook een staart", zei Plommer, „en tegen jou zijn ze niet on. vriendelijk „Dat k heel iets anders", legde het van aie aag af werd Plommer door alle kabouters hartelijk uitgenodigd om op bezoek te komen. Waarom? Om. dat die kabouters zo nieuwsgierig wa ren om te zien, wat Plommer met zijn staart kon doen. En toen ontdekten ze allemaal en stuk voor stuk. dat Plom mer een buitengewoon blijde en gulle kabouter was, ook al had-ie dan een staart, en ze schaamden zich dat ze eerst zo onaardig tegen hem waren geweest. M. K» B. Het is waarlijk niet nodig de talenten van Anthony Quinn als filmacteur nog eens opnieuw te bewieroken. In zijn trofeeënkastje kan hij twee Oscars aanwijzen, die dui delijke taal spreken over de be kwaamheid van deze Ameri kaanse acteur. Deze onderscheidingen werden hem terecht toegekend voor zijn uitnemende spelprestaties in „Viva Zapata" en „Lust for Life". Nu heeft Anthony Quinn zich op nieuwe paden gewaagd. Hij is een weg ingeslagen, die aan vele van zijn collega's reeds bekend is, omdat zij hem al eer der bewandeld hebben. Quinn heeft er zich nu voor het eerst op gewaagd. Ook hij is nu als regis seur opgetreden. En men zal moeilijk kunnen zeggen, dat hij als zodanig klein begonnen is. Integendeel Men kent immers Paramount^ grootste prod uk tie „De Tien Geboden". Totnutoe ook wel de grootste onder neming. Het was de befaamde Cecil B. DeMille. die er zijn dure handtekening onder plaatste. Deze onlangs overleden filmroutinier hield zich by voorkeur niet op met kleine dingetjes. Het had er veei van weg. dat hy alleen nog maar de overtreffende trap wilde erkennen. Men kon er dus van overtuigd zijn, dat hy op een dollartje meer of min der niet behoefde te kijken, toen hij de supervisie voor de opnamen van „The Buccaneer" op zich nam. Er was in derdaad een griezelig hoog bedrag voor uitgetrokken. Bovendien had men een groepje klinkende namen toegevoegd aan de lange lijst van medewerkenden: Yul Brynner, Charlton Heston, Claire Bloom en Charles Boyer. Paramount moet dus wel vertrouwen gehad hebben in de capaciteiten, maar ook in de persoon van Anthony Quinn, toen hem de regie in handen gelegd werd van deze kapitale produktie. Avontuur Want de vraag bleef open hoe die ervaren acteurs zouden reageren op zo'n beginneling-regisseur. Zeker, men had diep respect voor de artistieke talenten van de acteur Quinn, maar zou men hem ook willen accepteren als regisseur? Het was een avontuur. Althans, dat leek het. Maar Paramount wist, wat voor vlees zij in de kuip had. De maatschappij kende de serieuze werken, die Anthony Quinn is. En zij wist bij voorbaat, dat de enorme er varing hem langs de vele moeilijke klippen zou kunnen loodsen. Het is van hier uit uiteraard niet te zeggen, hoe het resultaat van Quinns debuut als regisseur is uitgevallen. In gewijden, die hem als zodanig bezig hebben gezien, beweren, dat hij uit het goede hout gesneden is. Een ouwe rot heeft hem zelfs als een genie be stempeld. Er worden al toespelingen gemaakt opj een nieuwe Oscar, maar nu als regisseur. Dergelijke geruchten en praatjes passen echter maar al te vaak goed in het ^propagandastraatje van de film maatschappijen. Wij zullen, wat dat betreft, er dus de voorkeur aan geven rustig af te wachten tot deze film vol avontuur en romantiek in Nederland te zien is en dan de artistieke waarde van Quinn in zijn nieuwe functie be palen. Het is echter wel aan te nemen, dat het goede bloed zich nimmer ver loochent. Belevenis Was deze film dus een debuut voor een ervaren kraoht als Anthony Quinn ook voor Claire Bloom was zij een zeer bijzondere belevenis. Een drastische omschakeling. Want wie zou ooit aan deze elegante Britse actrice bejubeld als een van de vooraanstaande Shake- spearevertolksters gedacht hebben voor de rauwe dynamische rol van een schreeuwerige piratendochter, een ware helleveeg? En toch speelt ze als zodanig in „The Buccaneer". Totnutoe was Claire Bloom bij het publiek niet anders bekend dan als de altijd elegant geklede, ietwat roman tische en zeer evenwichtige jongedame. Om het piratenmeisje Bonnie Brown te kunnen uitbeelden moest zij een complete gedaanteverwisseling onder gaan. Zij moest haar beschaving, haar natuurlijke charme, haar aantrekke lijke gratie en haar opvallend vrouwe lijke allure van zich afschudden. Bon nie immers werd geboren en groeide op in het ruwe, bandeloze zeerovers leven. Zij werd geacht te denken, te handelen en zich te kleden als een man. En kat met zeebenen", noemde regisseur Anthony Quinn haar. Claire Bloom werd die zeevaardige kat. Na een maand martelen was de statige verschijning van toneel, televi sie en film omgetoverd in Spittfire Bonnie, de vreemde ongecultiveerde feeks, die een geheime liefde koesterde voor een berucht zeerover (Yul Bryn- ner). Zo langzamerhand is het voor jaar op komst en men dient in de tuin hiermee rekening te houden. Het is nog veel te vroeg voor het poten van Uw dahlia's, doch andere bol- en knolgewas sen kunnen inmiddels al wel in de grond gestopt worden, al moet men het weer wel een beetje mee hebben. Gladiolen of zwaardlelies zijn algemeen be kend; ideale snijbloemen, die al gesneden worden als de eerste onderste bloemknoppen open komen en die je zo gemakkelijk kunt vervoeren en waarvan alle bloemknoppen op water open komen. Doch dan moet u niet vergeten chrysal in het water op te lossen, een soort kunstmest voor snijbloemen. Niet alleen gladiolen, doch ook andere bolgewasjes kunnen in het vroege voorjaar gepoot wor den. Werk is er in deze tijd van het jaar genoeg. Als er ver anderingen in uw border aange bracht moeten worden, is het daarvoor nu de goede tijd. Vele vaste of overblijvende planten worden op de duur veel te groot en gaan te veel ruimte innemen. En dan vinden ze het wel pret tig. als ze opgenomen worden: deel die grote pollen in stukken en elk deel kan opnieuw opge plant worden. Zet ze dan echter niet op dezelfde plaats; veran dering van spijs doet eten en dat geldt ook voor uw planten. Het is prettig, als ze weer eens ergens anders groeien en bloei en, doch ze doen het ook beter, indien ze een plekje krijgen waar voorheen andere planten groeiden. Ligustrumhagen kunnen nu nog gepoot worden. Toch raakt die er hoe langer hoe meer uit; het kost ook zo veel tijd en moeite die goed strak te houden. U kunt ook andere gewassen voor haagbeplanting gebruiken; de Symphoricarpus chenaulti een soort radijsstruikje met rode besjes wordt niet zo hoog en zo breed en die is er ideaal voor. Zeker, die moeten ook wel geknipt worden, doch het is niet nodig ze zo strak te houden. Hier en daar knipt men maar wat takjes weg als ze te breed of te hoog dreigen op te groeien. Rosa rugosa kan men ook voor haagbeplanting gebruiken, doch niet in een kleine tuin. Daar worden de struiken op de duur veel te hoog en te breed voor. Lavendel is wel aardig voor de kleine tuin: ze groeien wel eens wat uit elkaar, doch dat kan men herstellen door ze vroeg in het voorjaar wat terug te snoei en. Nu kan men dat wel doen. Hulst wordt ook wel voor haag beplanting gebruikt en vanzelf sprekend coniferen; dat is ech ter een prijzige haag, doch als de middelen er zijn. gaat er niets boven zo'n groenblijvende afscheiding t G. KROMDTJK Hier is de bekende Shakespearevertolkster nauwelijks herken- baar. Het is een scene uit "The BuccaneerDe „nieuwe" Claire Bloom is een feeksdie vuur kan spuwen en zich kan gedragen als tijgerin. Ze wordt in een stevige greep vastge houden door een collega-zeeroverDat is Charles Boyer. die vreemd genoeg nu eens in een film verschijnt zonder de liefde Slechts eenmaal kreeg Claire Bloom (links) in "The Bucca neer" de kans om zich te tonen, zoals zij in zoveel stukken en films is verschenen. In een zeer elegante jurk. Toch was deze ballscene de moeilijkste voor haar. Want deze deftige kledij is hoogst ongemakkelijk voor het zeeroversmeisje, dat er aan gewend is, rond te lopen in gescheurde ongewassen lorren. Daarom moest Claire, die zulke gracieuze kleding met flair kan dragen, suggereren alsof ie de grootste moeite had met deze lange japon en de goed passende schoenenHet viel haar heus niet mee. Oefeningen Om deze metamorfose te ondergaan moest de actrice zich iedere dag on derwerpen aan drie uur gymnastische capriolen en zoveel andere oefeningen, waardoor het kon lijken, dat het meis je dat tevoren het verschil niet wist tussen een mes en een geweer met messen naar mannen kon gooien alsof zy nooit anders gedaan had, alsof zy er geen been in zag een of andere stoere kerel met een gebroken fles te lijf te gaan en of zij er het grootste plezier in had ruzie te schoppen met een steil keiharde havenarbeiders. Nu is Claire Bloom van nature niet zo erg atletisch en derhalve was ze in niet 20 bUster enthousiast by het idee te moeten vechten. Maar toen zij eenmaal de eerste hap van deze zuur schijnende appel haa afge beten bleek, dat zij er wel van hield. Ze realiseerde zich opnieuw, dat de filmmakers de „sterren" alles kunnen laten doen. „Ik heb dingen geleerd, waarvan ik nooit gedroomd heb, laat staan, dat ik er aan gedacht, heb. dat ik ze ooit zou doen", gaf de aantrek kelijke Claire toe, een beetje verbijs terd over haar eigen talenten". Dit is Claire Bloom, zoals het grote publiek haar kent. Charmant en elegant. Zoals ze dus was. vóór ze besloot de rol van Bonnie Brown te spelen in "The Buccaneer"Daarvoor moest ze een complete metamorfose ondergaan, ze moest de bandelozewat smoezelige robbedoes worden, die deel uit maakte van deb emanning van Jean Lafitte, een berucht zee rover. die later de held van de slag bij New Orleans werd en daardoor de loop van de oorlog van 1812 geheel veranderde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16