B. Broers en H. J. Kaak erelid van Speeltuinver. „Ons Eiland" Ondanks tegenspraak emigreren er Roemeense joden naar Israël De molenrestauraties waren in 1958 wegens geldgebrek beperkt ZATERDAG 7 MAART 1959 Geslaagde donateurs avond in Den Burcht De Speeltuinvereniging „Ons Eiland' hield gisteren haar donateursavond in de grote zaal van „Den Burcht", welke zoals vrijwel ieder jaar het ge val is, tot de laatste plaats bezet was. De voorzitter, de heer B. Kret, deel de mede, dat het bestuur de heren B. Broers en H. J. Kaak, die beiden se dert de oprichting in 1946 als lid veel voor „Ons Eiland" hebben gedaan, respectievelijk tot erevoorzitter en ere lid heeft benoemd. In het bijzonder was de vereniging dank verschuldigd aan de heer Kaak. Een groot deel van de inrichting van de speeltuin is zyn werk en hij zorgde er steeds voor, dat alles kon blijven func> tioneren. De voorzitter liet de echtgeno ten van beiden in deze hulde delen door haar elk een boeket bloemen aan te bieden. Aan het zeer verzorgde programma werkten zowel de jongste als de oudere leden van de speeltuinvereniging mede. Kleuters van vier en vijf jaar openden met een aardige kleuterdans. Vervolgens gaf een groep wakkere matroosjes een vlotte parade met verrassende effecten, waarna oudere meisjes een zwierige Weense wals dansten. Boeren en boe rinnetjes, een en al beweging, voerden een vrolijke klompendans uit. Met deze dansen, die werden uitge voerd door de dansgroep, legde de leid ster, mej. Marja de Haan, alle eer in. Dit gedeelte werd besloten met een dans van levende poppen. Na deze prestaties gaven dertien leden van de toneelgroep een vertoning van „Cordelia weet het", een spel van dr. P. H. Schroder. Dit stuk laat zien, hoe een weduwe met zes dochters, in geldzorgen geraakt, besluit een familieraad te houden. Zo dra echter de besprekingen op gang Op 16 maart begint begrotingsbehandeling Maandag 16 maart om twee uur maakt de Leidse raad, zoals bekend, een aan vang met de behandeling van de ge meentebegroting voor het jaar 1959. Voor deze begrotingsbehandeling is. met uitzondering van de zaterdag, de gehele week uitgetrokken. Op woensdag 18 maart wordt alleen een middagzitting gehouden. Tijdens deze behandeling komt ook een voorstel aan de orde om aan de minister van Binnenlandse Zaken, Be zitsvorming en P.B.O. een verzoek te doen om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Verder is er nog een voorstel te verwachten inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de reconstructie van de Boerhaavelaan c.a. Nieuwe leden van Leids Univ. Fonds De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds heeft in zijn jaar vergadering op 9 februari j.l. benoemd tot leden van deze raad: Mr. F. A. J Deelen (Vught), jhr. dr. J. N. van dei- Does (Arnhem), mr. J. Drijber (Leiden), mr. E. Elias (Scheveningen), mr. B. F. Everts (Aerdenhout), H. A. M. Eij'kman, arts (Gouda), jhr. mr. A. Feith (Voor burg), F. H. C. Gaymans, arts (Made), mr. J. L. Heldring (Leidsehendam)mr. J. A. Heyse (Middelburg), dr. F. W. T. Hunger (Rotterdam), mr. C. de Kempe- naer (Arnhem), jhr. mr. F. H. van Kin schot (Leiden), dr. K. E. van der Man- dele (Aerdenhout), mr. P. Plantenga (Amsterdam), jhr. mr. C. J. A. de Ra ni tz (Utrecht), mr. W. Roosendaal (Vught), dr. J. F. van Royen (Rotter dam), ds. M. H. F. Witteveen (Zeist). In dezelfde vergadering werden tot ge committeerden benoemd: mr. F. W. van den Berg, mr. P. Heering en jhr. F. H. van Kinschot, terwijl mr. H. F. van Wal_ sem tot ondervoorzitter van gecommit teerden is benoemd. Van allen is thans bericht ontvangen, dat zij hun benoe ming aanvaarden. SOEFI-BEWEGING Gisteravond hield het Centrum Lel den van de Soefi-Beweging een bijeen komst voor belangstellenden in het ge bouw Gerecht 10. Mr. C. A. Baron Bentinck las een voordracht voor van Hazrat Inayat Khan over „Soefi-Mystiek". In deze le- Eing kwam o.a. het standpunt van Haz rat Inayat Khan naar voren, dat er slechts één goddelijke waarheid is, ook al zijn er vele godsdiensten. Mystiek is de weg, die tot realisatie der waarheid voert. Er zijn vele methoden om deze weg van realisatie te betreden. De vier Voornaamste zyn: door het hart, door het verstand, door de daad en door rust. Ten onrechte, aldus spreker, wordt een mysticus vaak voorgesteld als een asceet, een dromer en iemand, die in hogere sferen leeft en niet praktisch is. Maar de ware mysticus toont evenwicht; hu heeft zyn hoofd in de hemel en zijn voeten op aarde. Hij is even wakker in deze wereld als in de andere. De mysticus maakt gebruik van de rede evenals ieder nuchter, praktisch tnens. Er is slechts dit verschil, dat de mysticus niet ophoudt bij de eerste oor saak, maar de uiteindelijke oorzaak wil sien. Hy zoekt naar de samenhang tus sen alle dingen. Zo doende kan hy zich niet opwinden over de vragen van goed of kwaad, recht of onrecht. Want alle dingen schijnen hun eigen aaard te heb ben. Door dit inzicht voelt de mysticus lich één met al het bestaande en vindt hij vrede en harmonie met anderen. Na afloop der lezing ontspon zich een geanimeerde discussie. Officiële publikaties STEMMING TER VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op donderdag 12 maart a.s., van des morgens acht uur tot ties namiddags zeven uur, de stemming ter Verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben. De kiezers wordt gewezen op de ver plichting bedoeld in artikel I 9 der kies wet: ..Hij, die volgens het klezersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, k verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd aan te melden by het stembureau van het voor hem aangewezen Itemdistrict". Voorts wordt gewezen op het bepaalde In art. 128 van het Wetboek van Straf recht: ..Hij. die opzettelijk zich voor een inder uitgevende, aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing Deelneemt, wordt gestraft met gevangenis- Itraf van ten hoogste een Jaar". LEIDEN, 7 maart 1959. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. komen, vermeerderen zich de moeilijk heden en mengt zich bovendien nog een bemoeizieke oma in de gesprekken. Mama en haar dochters zouden niet tot een oplossing zijn gekomen als hun hulp in de huishouding voor hen niet tevens een hulp in moeilijkheden was geweest. Hoewel wij het spel van de oudere speelsters Dini Sjardin als de moeder en Suze van Es als de oma in de eerste plaats willen noemen, deed dat van de dochters, vooral van Puck (Yvonne Jonk) en van Stans (Jannie van der Veer) daar niet veel voor onder. De rol van Cordelia was by Jos van Varick in goede handen. Riet Kuivenhoven als de onderwijzeres Eybelaar, liet de zaal her haaldelijk in de lach schieten en ook Nico van Leeuwen gaf in de rol van Jules een geestige typering. Met zowel wat de dans als wat het toneel betreft vormde deze avond een goede propaganda voor het» nuttige speeltuinwerk. J. G. WAKKA 40 JAAR BIJ VAN ROSSUM DU CHATTEL Maandag is het veertig jaar geleden, dat de heer J.G. Wakka, wonende Ger- rit Doustraat 51, als zilversmid in dienst trad by de C.V. Van Rossum du Chattel en Driessen aan de Breestraat. De jubi laris, die een bekende figuur is in de kring van de harmonie en fanfarekorp sen en In het bijzonder van het Har moniegezelschap „De Post", trad vele jaren op als bestuurslid van de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfarever enigingen. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand februari werd er by de Léidsche Spaarbank f. 1.887.687.88 inge legd en f. 1.139.595.45 terugbetaald. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 531 en het aantal afbetaalde boekjes 260. Op 6.568 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 146.085.25 bijgeschreven. Er werden 953 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 25.514.28. Het tegoed der 42.928 inleggers bedroeg aan het eind der maand f. 31.932.455.31. Medische Dienst Oegstgeest Doktoren Hugenholtz sr. en jr., tel. 20390. Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828. Zuster Holst, Wit Gele Kruis, Rijndijk 200, tel. 255 (b.g.g. 402), Koudekerk. Wassenaar Dokter M. de Haan, Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en dokter J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, telef. 8303. Wassen aar se Apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Warmond Dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Voorschoten Dokter Th. v. Schalk, Jul. van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. no. 2177. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer G. C. Kok (Rotterdam)kand. ex. Psychologie de heer D. Koelman (Den Haag); doet. ex. gen. II de heren S. J. H. Heimei (Den Haag), F. C. H. A. Kothe (Scheveningen), H. Mulderije (Amsterdam), H. P. Verbrugge (Arn hem) en G. Wilhelmy Damsté (Den Haag); semi-artsex. mej. A. Talma (Wassenaar) en de heren J. A. Schipper (Den Haag) en B. C. L. Touwen (Den Haag); artsex. mej. C. M. Th. van In- gen (Den Haag) en de heren J. de Bey (Leeuwarden), C. A. Donker (Leiden), O. M. Dooyes (Leiden) en F. C. Haver man (Leiden). „Ik kom Een huisarts in een Limburgse ge meente had bij zyn huisdeur een trans parant laten aanbrengen, waarop de elektrisch verlichte mededeling „Ik kom" verscheen, wanneer hy in zijn slaapka mer een drukschakelaar bediende. Hier toe had hij besloten om te voorkomen dat zijn huisgenoten 's nachts wakker werden wanneer onnodig vaak gebeld werd. Het systeem voldeed aan de ge stelde verwachtingen, doch gisternacht liep de dokter tevergeefs naar de huis deur. Hy dacht aan een misplaatste grap en begaf zich weer naar bed. Op het ochtendspreekuur verscheen echter een boze patiënt: hy was het na melijk geweest die 's nachts had aange beld. Toen hij de mededeling „Ik kom" had gelezen was hij naar huis gegaan en had daar de komst van de dokter af gewacht. Uiteraard tevergeefs, want de arts wist vanzelfsprekend piet wie en waar hy hulp moest gaan Verlenen Het W eense Siidhahnhof spreekt boekdelen Zonder geld en juwelen, maar mèt de vrijheid (Van onze Weense correspondent) Met de gebruikelijke verontwaardi ging hebben de Roemeense instanties geprotesteerd tegen de jongste berich ten, dat er een massale emigratie van joden uit Roemenië zou plaats hebben. Dit dementi is begrijpelijk, omdat de zaak protesten uitlokt van de Verenigde Arabische Republiek, die niet gaarne ziet, dat op deze manier de bevolking en de weerbaarheid van Israël toenemen. Om verdere ongunstige reacties van die zijde te voorkomen hebben de Roe meense instanties daarom aan dit ver schijnsel een onschuldig karakter gege ven en verklaard, dat zij „uit humani taire overwegingen de emigratie van die joden toestaan, die weer met hun familie in Israël of in andere landen verenigd willen worden". Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat dit verlof alleen wordt gegeven, wanneer de des betreffende personen erop staan. Het is duidelijk, dat Roemenië de slechte indruk zoveel mogelijk ongedaan wil maken en daarom worden er ook geen getallen genoemd. Dat er echter uit dit land veel joden emigreren is een onweerlegbaar feit. Men behoeft maar naar het Weense Sildbahnhof te gaan, waar geregeld een vrij groot aan tal goed geklede emigranten met fat soenlijke bagage arriveert. Hun geld, vermogen en juwelen hebben zij welis waar in het land moeten laten, maar ze mochten wel emigreren. Hun paspoor ten zijn dan ook in orde. Dit blijkt op het bureau van de Oostenrijkse vreem delingenpolitie. waar men te horen krijgt, dat er in de loop van de laalste zes maanden 8.500 joden uit Roemenië via Wenen zijn doorgereisd. Tevens blijkt, dat er onder deze emigranten ook personen zijn, die géén familie in Is raël hebben, zodat het officieel opge geven humanitaire motief niet in alle gevallen opgaat. Wie de Roemeense pers in de laatste jaren heeft gevolgd, kon bemerken, dat het anti-semitisme in Roemenië nog altijd vrij sterk is en dat de instanties in Boekarest ontevreden waren over de joden, die zich moeilijk assimileerden en zich vooral niet konden aanpassen aan de communistische levensvorm. Nadat men 10 jaar lang nagenoeg geen toestemming had gegeven tot emigratie, kwam er vorig jaar verandering in deze houding, waarschijnlijk ook onder de druk van de openbare mening. Het gevolg was dat duizenden joden een permit aanvroegen en ook kregen. Vol gens algemene schatting leven er nog ongeveer 200.000 joden in Roemenië, van wie er 135.000 zouden willen emi greren. Nu de Arabische instanties daarin een gevaar zien, schijnt de re gering in Boekarest deze actie weer enigszins te hebben afgeremd. Daarom protesteert zij tegen de berichten, die van een massale emigratie spreken. Het opgegeven getal van meer dan hon derdduizend is zeker overdreven, maar toch komt er dagelijks een groot aantal in Wenen aan, niet alleen uit Roeme nië. maar ook uit Polen. Met wijd ge opende o?en vangen ze even een glimp op van Wenen als van een toverstad vol licht, luxe. welvaart en lachende mensen. Dan gaan ze een onzekere toe komst tegemoet maar ze hebben hun vrijheid herkregen. Collecte 10 Groesbeekse tehuizen Men schryft ons: De jaarlijkse col lecte ten bate van de 10 Groesbeekse tehuizen wordt volgende week in de Sleutelstad gehouden Zoals bekend, wordt deze collecte ge houden voor de 10 tehuizen van de Ned. Centrale voor Practische Hulp aan al leenstaanden van iedere leeftijd en ge zindte te Groesbeek (Centrale P.H.». Bovendien zijn sinds korte tijd de 6 gezinspaviljoens van de voormalige stichting „Morgenrood" te Groesbeek aan de zorgen van de Centrale P.H. toevertrouwd, zodat deze collecte thans ten goede zal komen aan 10 tehuizen en 6 gezinspaviljoens. Voor hen, die de term „alleenstaan den" onduidelijk mocht zijn, zij vermeld, dat het hier kinderen betreft die de ouderzorg missen en volwassenen die door geestelijke of lichamelijke misdeeld heid leiding en de beschutting van een tehuis nodig hebben. Collectanten kun nen zich opgeven bij mevr. H. E. de Koning-Thors, Jan van Houtkade 42a, alhier. VAKANTIE IN 1959 Film- en dia-avond van Lissone Lindeman Voor een tot de laatste plaats bezette foyer van de Stadsgehoorzaal hield het Reis- en Passagebureau Lissone Linde man gisteren haar jaarlijkse film- en dia-avond. Het onderwerp was ditmaal: „Vakantie in 1959". De heer J. H. Koch, directeur van het Leidse bureau, sprak in zyn inleiding uitvoerig over het allernieuwste op reis- gebied, n.l. Air-Tour Holland. Het is thans mogelijk om van 1 april af met de normale lijndiensten van de grote luchtvaartmaatschappijen op zeer snelle wijze het vakantie-oord te bereiken met prijzen die niet of nauwelijks boven het normale vliegtarief liggen en waarby dan een volledig verblijf in hotel of pen sion met diverse excursies is inbegrepen. De verwachting is dat deze nieuwe me thode van reizen zeer grote belangstel ling van het reizend publiek zal ont vangen. Prachtige dia's en nieuwe kleurenfilms over Duitsland en Italië werden voor de pauze getoond terwijl daarna de schit terende kleurenfilm „Zon en Zee" op het doek werd gebracht, welke was aange boden door de Nederlandse scheepvaart maatschappijen. Velen, die thans hun vakantie op het land eens willen afwis selen, krijgen nu ook in 1959 keus om eens een prettige tyd op zee door te brengen. Maandag 6 april volgt een reprise van deze avond. Een nieuwe ster van Columbia. Evy Norlund, is in Hollywood uit- geroepen tot "Miss Golden Globe" Evyeen Deense van oorsprong met haar trofee. Gevaarlijke situatie Het afgesloten werkjaar van de ver eniging „De Hollandsche Molen" werd beheerst door het zeer onvoldoende be schikbaar komen van Rijkssubsidies, waardoor de werkzaamheid in hoge mate werd bemoeilijkt en de molenrestaura ties dientengevolge werden beperkt, al dus het jaarverslag der vereniging over LEIDERDORP JAARFEEST „DOESBRUG" Gisteravond vierde de Buurtvereni ging „Doesbrug" in het Dorpshuis haar twintigste jaarfeest. Voorzitter De Jong heette alle aan wezigen hartelijk welkom, speciaal bur gemeester en mevr. v. Diepeningen en wethouder en mevr. Braxterman, als mede de afgevaardigden van diverse buurtverenigingen. Speciaal bedankte de voorzitter mevr. De Jongde Vogel voor het vele werk door haar gedaan, in verband met de verloting. Een toneelgezelschap uit Rynsburg bracht een blijspel „De onbekende wereld". Dit gezelschap heeft meerdere malen een feestavond voor de buurt vereniging verzorgd en ook deze avond is weer prima geslaagd. Burgemeester Van Diepeningen was dan ook aller tolk, toen hij het gezel schap wel zeer hartelijk bedankte voor de verzorging van deze feestavond. De dames ontvingen uit handen van de burgemeester een doosje zakdoeken en de heren sigaren. OPBRENGST VERKOOP HERV. VROUWENVERENIGINGEN De verkoop van goederen, gemaakt door de leden der vrouwenverenigingen, heeft slechts drie uur geduurd en het mooie bedrag van f. 800 opgebracht. Nu kan het liturgisch centruum afgemaakt worden en ook byv. een avondmaals stel gekocht worden. Men wil nu nog sparen voor een doopvont. - De heer P. J. Schilwacht heeft zijn benoeming tot ouderling in de herv. gem. aangenomen. OEGSTGEEST ZILVEREN JUBILEUM. Dezer dagen zal het een kwarteeuw geleden zijn dat de heer J. H. Key te Leiden. Lammenschansweg 39. in dienst trad bij de Verenigde Nederl. Make laars bureaus ..Eigen Haard". De jubi laris is naast incasseerder van huren, ook beheerder van het bijkantoor in Leiden. Naar wij vernemen zal dit jubi leum dinsdag a.s. worden herdacht en zal er die dag tussen 45 uur ten kan tore Geversstraat 63 gelegenheid zijn de jubilaris gelukwensen aan te bieden. Herv. school bestaat 50 jaar Een commissie, benoemd door de ker- keraad van de Herv. Gemeente alhier, kreeg in 1893 de opdracht een of meer christelijke scholen in onze gemeente op te richten. Hoewel deze commissie reeds op 24 juli van dit jaar vergaderde duurde het tot 1 april 1909 dat de her vormde school aan de Endegeester- straatweg met twee leslokalen en onder- wyzerswoning in gebruik kon worden genomen. De stichtingskosten bedroegen toen voor school en woning tezamen f. 13.000! De school is geleidelijk aan uitgebreid en heeft thans 8 leslokalen. Het hoogste aantal leerlingen dat werd bereikt was 279. By de viering van het 40-jarig ju bileum werd toestemming verkregen de school de naam te geven van Koningin Julianaschool. Het ligt in de bedoeling het vijftig- jarig bestaan binnenkort feestelijk te vieren. Er is in de archieven gespeurd naar de adressen van de oud-leerlingen om deze in de gelegenheid te stellen hun oude school nog eens te bezoeken en een avond feestelijk bijeen te zyn. Op vrij dag 10 april vindt een herdenking plaats in de Pauluskerk. In „Irene" wordt op 11 april een receptie gehouden, terwyl de eerste feestavond is bedoeld voor ge nodigden. ouders en oud-leerlingen bui ten Oegstgeest. Deze feestavond wordt herhaald voor de oud-leerlingen uit de omgeving op 13 april a.s„ terwijl op 14 april voor de tegenwoordige leerlingen een kinderfeest gegeven wordt. Op de beide feestavonden wordt o.m. door de schoolkinderen een operette op gevoerd. Het huidige schoolhoofd de heer J. F. van Veen is vanaf 1936 aan de school verbonden. ZOETERWOUDE Jaarvergadering CHU Gisteravond hield de afdeling Zoeter- woude van de Christelijk Historisch Unie haar jaarlijkse ledenvergadering in „Ons Huis". De voorzitter, de heer C. Rijlaarsdam, opende de vergadering, waarby de leden van de Anti-Revolutionaire Party, wa ren uitgenodigd. Hy heette deze heren hartelijk welkom en sprak de hoop uit, Hockey-overzieht Nu de strijd om de leiding in de Over gangsklasse A een kwestie geworden is, die alleen nog Amsterdam (19 uit 10) en HDM (19 uit 12) aangaat, en het duidelijk is, dat hier geen derden meer aan te pas zullen komen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat Leiden, nu men volkomen veilig staat, de zaken niet zo heel ernstig meer zal opvatten. Wissel vallig, als dit elftal in het afgelopen sei zoen gespeeld heeft, is de bereikte posi tie nog allerminst definitief en met 13 punten uit 12 wedstrijden zijn onze stadgenoten eigenlijk niet veel sterker dan Hilversum, dat 11 uit 11 verzameld heeft. De ontmoeting van morgen geeft Lei den de kans om zich steviger op de der de plaats te nestelen: Hilversum daar entegen heeft de mogelijkheid voor ogen met Leiden gelyk-te komen en dan bo vendien nog het voordeel te hebben van één wedstrijd méér te moeten spelen. In hoeverre Leiden in dat laatste geval dan nog verder zou moeten zakken is een open vraag en daarom is de wedstrijd van morgen in wezen zo belangrijk. De wedstryd begint om 2 uur op de Krogt. Verder Leids programma: Heren: HI-IYC 4Leiden 2, Leonidas 1 Leiden 3, Hoorn 1Leiden 5, Rijswijk 3—Leiden 6. Wilhelmus 2Leiden 8. Dames: Leiden 1 vry, Rood Wit 2 Leiden 2, Leiden 3—Ever Swift 2. Jongens: Victoria ALeiden A, Leiden BVCL C, Leiden CHGC D, Leiden D HLC B, Leiden FHudito E. Meisjes: Leiden B—Kieviten B, PILC ALeiden C, Leiden DWilhelmus B. SELECTIEWEDSTRIJDEN Zondag zullen op de terreinen van Union te Nijmegen selectiewedstryden worden gespeeld voor de Nationale Jeugdelftallen. De vertegenwoordigende Zuidhollandse elftallen zyn als volgt samengesteld: Meisjes: H. Bendink (Victoria), N. v. d Velzen (Kieviten) en E. Goekoop (Leiden); H. Doeleman (Lelden), I. Lub- sen (Kieviten) en I. Koek <RBC)voor de voorhoede was de keuze zo moeilijk, dat voorlopig zes meisjes zijn opgesteld, n.l.: A. Nieuweveld '<RBC>, A. Smit (Groen Geel), M. de Meester (Kievi ten). O. v. Randwijck (Leiden), M. Goelingh (Kieviten) en I. Haaksma (HDM). Reserve: G. Reerink (Victoria). Jongens: A. Brederode (HHYC)R. Zweerts (HLC) en H. de Bie (Rapid); H. Plostra (HGC), G. v. Ramondt (TOGO) en M. Geus (RBC)Th. Lens (HGC), E. Dekker (Kieviten). J. Tile- nius Kruithof (TOGO), D. Bloemers (Victoria) en W. Koekebakker (Lei den). Reserves: W. D. Dalhuizen (VCL) er. J. Peterson (Victoria). dat door dit contact de C.H.U. en A.R.P. dichter by elkaar zouden komen. De secretaris, de heer H. H. van Kapel las het jaarverslag. De penningmeester deelde mee. dat er een tekort is van f. 1.35. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren. B. van Vliet en L. Schenkeveld bij acclamatie herkozen. Na de pauze was er gelegenheid be sprekingen te houden en vragen te stel len welke ondermeer door wethouder Kraan en de aanwezige raadsleden wer den beantwoord. 1958, dat gisteren op de algemene leden vergadering in Krasnapolsky te Amster dam is uitgebracht. Van Rijkswege werd een voorlopig halt toegeroepen aan de vele subsidie-aan vragen van de vereniging. Daardoor werd het molenherstel min of meer stil gelegd. De vereniging en de Rijksdienst voor Monumentenzorg drongen enige tyd geleden bij de overheid aan op een aan zienlijke verhoging van de begrotings post tot tenminste f. 250.000 voor het behoud van het resterend molenbezit van nauwelyks 1000 stuks. De lijst van behouden molens door res tauratie is als gevolg van de bovenge noemde moeilijkheden kleiner dan an dere jaren. Veelal zijn het molens, waar van het herstel in voorafgaande jaren werd voorbereid en gesubsidieerd en die in 1958 gereed kwamen. De wens is gegroeid, aldus het ver slag, dat men meer algemeen het voor beeld van Zuid-Holland en Friesland zal gaan volgen om tenminste 15% der her- stelkosten bij te dragen. Voorts wordt het betreurd dat van het Nederlandse molenbezit weer enige moesten worden afgeschreven: 12 mo lens door het verlenen van een sloop vergunning en één door brand. Dit ver lies werd voor een deel gecompenseerd doordat er enige molens bijkwamen. Per 1 februari 1959 stonden in ons land aan bestaande molens, d.w.z. voor zien van wieken, 993 stuks ingeschre ven, waarvan 219 in Zuid-Holland. Het ledental van de vereniging ver toonde een stijging en bedroeg per 1 januari jl. 1269. Aan contributie werd in 1958 f. 12082,03 ontvangen De vereniging doet een beroep op de steun van velen, die onontbeerlijk wordt genoemd. Van de overheid wordt naast grotere financiële hulp begrip gevraagd voor de waarde van onze molens als getuigen uit vroeger eeuwen. De ingrij pende veranderingen, die bodem en landschap van Nederland bij voortdu ring ondergaan, acht de vereniging voor de molens in vele gevallen levensge vaarlijk. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 maart. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Pryzen per 100 kg: appelen 1016, andijvie 111119. kroten 2225. boerenkool 2629. rode kool 1314, postelein 28. prei 1224, ra barber 5565, spijiazie 95111, stoofsla 105112, spruiten A 1946, spruiten B 15 47, uien 114. waspeen 20-31. witlof 1171, per 100 stuks: knolselderle 114. sla A 36, B 2129; per 100 bos. peterselie 28—33, selderie 2.90—8.20. AALSMEER, 6 maart C.V. Centr. Aalsm. Velling G A. Seringen: Stepman per tak 40llO.Legray 2559. Blauw 55 115. Anjers: rood per stuk 1018. roze 12 25, wit 1424. Rozen: Better Times 30- 57, Parel van Aalsmeer 4385. Geheimr. Duisberg 45—95. Rosalandia 3069. Edith Helen 3063, Towny Gold 2554. Pech- told 25—51, Mad Ofman 20—52, Verschu ren 2049. Peace 70120, Prunus triloba per tak 2559. Prunus terrulata 150 255, Forsythia 2553, Tulpen per bos 65- 120, Narcissen 5080, Blauwe Druifjes 10 22. Hyacinten met bol 1430. Fresia per bos 130, Cyclamen 125, Amaryllis per kelk 51, Anemonen per bos 74. ALKMAAR. 6 maart. Kaasmarkt. Commissienotering fabrleksedammer fl.82 Handel redelyk. BOSKOOP. 6 maart „De Boskoopsche Veiling". Forsythia 1 3338. idem 2 30 25 per tak, idem 3 2217. Forsythia 4 15- 11 en per bos 9060. Amandelen 21-15-11 per tak, Prunus triloba 23-18-16 en per bos 11075. Azalea cinensls V. d. Bom 120125, idem 2 7539 per tak. Idem 3 per bos 190—130. Rhodo Peter Koster 44 Rhodo Pink Pearl 4243. Rhodo Atlone 39. (Rhodo) Zaayer 40 per kop. Mahonla- blad 120-85 kort 55-51 per bos, Rhodo no- blllcum 3031 per knop. Anaromedablad 4037. Wilgekatjes 4633 per bos. For sythia ln pot 110, Jap Azalea Esmeralda 190150, idem Melanie 150110, Sansl- viera 200120. BETALING PER GIRO J i Onze KWARTAALABONNEES, die j de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wy de f 7.50 voor hun abonnement gedurende het 2e kwartaal 1959 zo mogelijk vóór 1 1 april a.s. aan ons over te maken. Onze MAANDABONNEES die per 1 giro betalen (f2.55) verzoeken wy ter voorkoming van aanbieding van I een kwitantie, het abonnementsgeld I vóór de eerste van de betreffende I maand te voldoen. I Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 maart Groenteveiling: waspeen A export (per kist) 7.5010.70, waspeen B export (per kist) 5.207.40, waspeen A binnenland (p. kist) 4.707.40. waspeen B binnenland <p. kist) 2.003.60, spruiten 1 43.0049.00, idem 2 I8.00r-21.00, spruiten geschoond 73,0097.00, breekpeen (per kist) 0 90 1.10, kroten (per kist) 1.151.25, witlof 1 55.00—57.00, witlof 2 42.00—44.00, rode kool 15.00—22.00. Aanvoer waspeen 80.000 kg, waarvan 57.000 kg. voor export werd verkocht. LISSE, 6 maart. Plantgoedveiling Gladiolen. Op de Coöp. Bloembollenvelllng HBG werden voor plantgoed van gladiolen de volgende prijzen besteed: GLADIOLEN 6/8 4/6: Alfred Nobel 1 50 Abu Hassan 0.80, Acca Laurentla 0.45, Allard Plerson 0.70, Are de Trlomphe 0.70 Bloemfontein 0.80 0.65. Card. Spellmann 0.80 Dr. Fleming 0 80 Êarly Queen 0.65 0.45, Firebrand 2,00, Gen. Eisenhower 1.25 0 80. Gold Dust 0.80 0.60, Gustav Mahler 1.00 0.45, Han v. Meegeren 1.25 1.10, Hawaii 0.45 0.30. Hop- man's Glory 1.10 Joh. van Konijnen burg 1.80 1.50, Leeuwenhorst 0.80 Leif Erickson 0.85 0.80, Lilac Wonder 0.75 Lilac Times 1.10 Mansoer 1.20 Mar coni 0.75 Maria Goretti 1.20 0.80. Me morial Day 2.00 0.95, MorniDg Kiss 1.10 Pactolus 0.55 Pandion 2.60 Pi- cardy 1.00 0.65. Poppy Day 120 Sana Soucl 2.00 Silentlum 1.00 Snteuw- prlnses 0.55 0.45, Spic and Span 2.00 Vanguard 1.30 Winston Churchill 1.40 0.70. ROELOFARENDSVEEN, 6 maart. Bloemenveiling: Anemonen 5688. Irissen 115240, Blauwe Druifjes 2037, Fresia's 62107, Narcissen; Queen of the Bicolor 80—87, King Alfred 66—94, L. Koster 51 50, Fortuna 6390. L'Innocence 5362, Whrestler 60—72, Werelds Favorite 66—68 Gralnum 6571, Livla 7077, Early Glo rie 6481, Oheerfulness 6068. Tulpen: Bartigon 81—96, Red Pltt 78—1.04, Edlth Eddy 8198, Rose Copland 73110, Gol den Harvest 88118, Telescopium 98102 White Sail 84—110. Lustige Wltwe 88— 108, Zenober 6885, V. d. Eerden 78106 John Gay 8899, Br. Star 5368, Carara 109—118,81—116, Delice 74—80, Prunus 81 100, Will. Copland 78—89, Purper Cop land 73—99, Queen Elisabeth 109—118. Denbola 8691, Nansen 8092, Orange Triumph 90100, Edison 8588. Crown Imperial 7198. Elmus 100107, Picca dilly 106—111, Reforma 91—99. Rijnland 98103, Preludium 95102, Wlntergold 60 96. Parkiettulpen 100160, Dubbels tul pen 68100 Her Grace 8593. Ph. Snow- don 113117, Aristocrate 114119. Ro land 109115, Paris 100108 per bos. Am Anjers 1118 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 6 maart. Groenteveiling: witlof 1 44 0054.00, Idem 2 29.00—42.00. spruiten 22.00—35.00 per 100 kg. RIJNSBURG. 6 maart. Bloemenvei ling FLORA. Tulpen: Golden Harvest 100- 125, Copland roze 90120, Mr. van der Hoeff 8095. Pac Blossum 75100, Elec- tra 7085, Orange Nassau 7590. Albino 110125, Carara 115140, Crown Imperial 80—90, Brlllant Star 50—68, Her Grace 95105, Oriënt Express 180200. Apel doorn 160220. Krelage 7595. Copland purper 100—115, Paul Richter 110—115. Pr. van Oostenrijk 100105, Delice 90—95, Demeeter 100110, Queen of the Nlght 115—135, Prunus 120—130, Campflre 110- 125. Cordell Huil 115—130. Kornifons 90- 105. Hlllegarde 9090. Yellow Gem 110 120. Beatrix 95110. White Sail 100—118, V d. Eerden 90—116. Edith Eddy 90- 110, Gen. de Wet 115120, Snowdon 100- 125. Narcissen: Carlton 7085. Helios t(j 75. King Alfred 7585, Golden Harvest 80 85. Poetaz L'Innocence 4055. Laur Kos ter 3950. Blauwe Druifjes 4047. alles per bos, Anemonen 710 per stuk. Fresia 80.105 per bosje. RIJNSBURG. 6 maart. Groentevei ling: rode kool 1018. groene kool 20—28. boerenkool 1516. uien 48. waspeen A 1054. B 835 per kilo, knolselderle 1-8 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11