Laatste nieuws Rouwdienst Chr. van den Heuvel Poolse diplomaat in Wassenaar gaat buitenplaatsen voor het publiek open stellen Von Hallstein verdedigde zich met een flonkerend college „Warmonds Fanfare" gaf haar tweede winter-concert VRIJDAG 6 MAART 1959 Zeer grote belangstelling in Zuiderkerk Onder buitengewoon grote belangstel ling, met name uit chr. politieke kring, vond hedenmiddag op de begraaf- T laats „Rhijnhof" de teraardebestel- ing plaats van het stoffelijk over schot van onze stadgenoot, de heer Chr. van den Heuvel, oud-lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Tevoren vond in de Zuiderkerk aan de Lammenschans weg een rouwdienst plaats, waarvoor eveneens een grote belangstelling bestond. Onder de vele honderden, die hier aanwezig waren, merkten wij o.m. op ir. C. Staf. minister van Defensie en a.i. van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. oud-minister dr. A. Vondeling, de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, de heer P. Stokman, voorzitter van de Ned. Ohr. Landarbeidersbond, vrijwel het voltallige bestuur van de Chr. Boeren- en Tuin dersbond, de heer R. Bos, voorzitter van de C.J.B.T.B., dr. Jan Schouten, oud voorzitter van de Anti-Rev. Partij, van welke partij eveneens vele vooraan staande politici aanwezig waren, een deputatie van de AR. Kamerkringcen- trale Leiden, van de Centrale A.R. Kies vereniging te Leiden en van de Arjos en voorts enkele gereformeerde predikan ten uit Leiden en omgeving. Nadat de familie haar plaats in het kerkgebouw had ingenomen de kist met het stoffelijk overschot stond voor de kansel opgebaard sprak dr. F. H. von Meyenfeldt, gereformeerd predikant alhier, een korte meditatie uit, waarbij hij uitging van 1 Cor. 15 2627a „De laatste vijand, die onttroond wordt, is de dood, want alles heeft Hij aan Zyn voeten onderworpen". Wij willen hier, aldus spreker, niet breed uitweiden over hetgeen de heer Van den Heuvel in het nationale leven en de geestverwante organisaties heeft betekend. Van zijn activiteit en invloed in onze samenleving hebben velen ge profiteerd. In het aangezicht van de dood past ons en dat was ook de wil vanChris- tiaan van den Heuvel de uiterste be perking, aldus dr. Von Meyenfeldt, die vervolgens dieper inging op het geloofs leven van de thans overledene, een nuchtere calvinist, die zonder veel op hef zijn weg door ons land en de party vond. Het evangelie stond in het middelpunt van zijn leven en was voor hem geen vulling van enkele geestelijke uren. In het licht van het opstandingsevangelie: Christus is Koning, heeft hij ook op het politieke terrein de stryd aange bonden tegen alle machten, welke zich tegen Christus' Koningschap verzetten. Dit was het geloof, waaruit de heer Van den Heuvel leefde en kracht putte. Het was ook de drijfveer voor zyn chris- telyke politieke actie. Kerk en politiek, aldus spreker, waren by hem niet te scheiden. Dr. Von Meyenfeldt eindigde met Ned. Studenten Raad onderschrijft rekest studie psychologie De Nederlandse Studenten Raad, by monde van ayn Commissie Hoger On derwijs, heeft zyn leedwezen uitgespro ken over het feit, dat toy de behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van het ontwerp Wet tot wyziging van de Hoger-Onderwyswet betreffende de toelating van onderwijzers en bezit ters van middelbare akten tot univer sitaire examens het rekest aan de Sta- ten-Generaal van 23 hoogleraren in de pedagogiek en de psychologie van 18 maart 1958, waarin dezen van hun zeer ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp hebben laten blijken, zo geringe aan dacht heeft gekregen. De Nederlandse Studenten Raad hoopt, dat by een behandeling in de Eerste Kamer der Staten-Generaal aan genoemd rekest gerede aandacht zal worden geschonken en dat de in het rekest genoemde en door de Raad onder, schreven bezwaren tegen de wetsvoorzie- ning bij de beraadslagingen zwaar zullen wegen. De Nederlandse Studenten Raad spreekt als zijn overtuiging uit, dat hier uit zowel voor de opleiding aan de kweekscholen als voor de studie aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte verenigd met hetzy de faculteit der ge neeskunde, hetzij de faculteit der wis- en natuurkunde dan wel met beide ge noemde faculteiten, voordeel is te ver wachten. GEWICHTHEFFEN LKV NAAR KAMPIOENSCHAP Zondag a.s. worden te 's-Cxïavenhage de Nederlandse gewichthefkampioen schappen gehouden der 2e klasse. Van de LKV uit Leiden zullen de volgende ge wichthef fers deelnemen K. Devilee (Vedergewicht), W. Turen- hout (Middengewicht), S. Koster (Mid dengewicht), H. Zirkzee (Middenge wicht), J. J. de Romyn (Lichtzwaarge- wicht), J. v. Kampen (Lichtzwaarge- wicht), H. v. d. Hoed (Zwaargewicht. S. Stokkel zal de ploeg begeleiden en is tevens verzorger. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Monica Hendrica Josepha Maria, dr van P. H. van der Kley en H. H Duindam. Remko, zn van F Roukema en M. H. van Leeuwen, Maria Gerarda, dr van A. van Soest en M. van Soeren, Robert, zn van C \an Kuljen en M. L. C. O. F. C. L. de Tombe. Roza Ignatia Maria, dr van A. C van der Veer en M. C. van Kesteren, Cor nelia Alida. dr van N. C. Disseldorp en H. C. Meijer. Gerrit Johannes, zn van A. Be- kooy en C. Klomp, Robert Jan, zn van T. E. Rueb en M. F. K. Kerdijk, Hong Llan. dr van H. G. Teng en G. L. N. Oei. GETROUWD P. J. Laman en C. M. Cremer, A. de la Rle en B. C. Duivenvoorden, J. A. Eich- horn en J. L. Bauer, L. J. J. Vogelaar en M. G. Bouwhuizen, A. B. Woeltjes en G. Wlllemse. OVERLEDEN M. Ramp, 64 Jaar, man, M. Michel, 57 Jaar, echtgenote van K. Willemstein. Officiële publikaties GESLOTEN VERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, aat de Roo- seveltstraat. voorzover gelegen tussen de Vyf Meilaan en de Telderskade, met in gang van heden voor de duur der bestra- lingswerken aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in beide richtingen. woorden van troost te spreken tofc de familie. Nadat nog Psalm 897 en 8 en Ge zang 44 4 „Lof zy de Heer, die uw levende vrees zal beschamen", waren gezongen, volgde de teraardebestelling op „Rhynhof", waar op verzoek van de familie geen toespraken werden ge houden. Dr. ir. F. den Hollander voorzitter Raad Commissarissen K.L.M. Een vergadering van prioriteitsaan deelhouders van de KLM, gehouden op 26 februari, heeft de benoeming goed gekeurd van dr. ir. F. Q. den Hollander tot voorzitter van de Raad van Commis sarissen en van het College van gedele geerden als opvolger van dr. A. A. L. Rutgers, die wegens het bereiken van de statutaire leeftydsgrens in de op 6 mei a..s. te houden algemene verga dering van aandeelhouders als zodanig zal aftreden. Hoge Raad bevestigt SCHADEVERGOEDING AFGEWEZEN In het begin van de laatste oorlog werd door de Nederlandse Marine het onder Hongaarse vlag varende schip „Nyugat", dat eigendom was van een Zwitserse maatschappy, onderschept, opgebracht naar Batavia en, toen de Japanners Ned.-Indië binnenvielen, tot zinken gebracht. Dit geschiedde omdat Hongarije zich had geschaard aan de zyde van onze tegenstanders. Na de oorlog vroeg de Zwitserse maatschappy in rechte schadevergoe ding, waarby deze eis door de Hoge Raad werd afgewezen. De maatschappy eiste 9.5 miljoen gul den schadevergoeding van de staat der Nederlanden. In deze zaak had de procureur-gene raal, mr. Langemeyer, een verrassende conclusie genomen. Deze luidde, dat de Hoge Raad zyn oorspronkeiyke arrest zou vernietigen en de Staat een nader vast te stellen schadevergoeding zou be talen. Dit concludeerde hy in tegenstel ling tot zyn destyds gevormde mening. De Hoge Raad heeft thans echter vastgehouden aan zyn eertyds gewezen arrest, door dit te bevestigen, met niet- ontvankelykverklaring van de door de Zwitserse maatschappy ingestelde vor dering. Amerikanen mogen op Kemajoran landen De Indonesische regering heeft ver gunning gegeven voor het gebruik van het vliegveld van Kemajoran by Dja karta door Amerikaanse straalverkeers- vliegtuigen. Een door de Amerikaanse regering aan te wijzen maatschappy zal één keer per week met een straalvliegtuig de luchthaven mogen aandoen. Brussel aangehouden De Belgische veiligheidsdienst heeft gisteravond een functionaris van de Poolse ambassade in Brussel, een zekere Adamski, aangehouden op het ogenblik dat hy in een schuilhoek een boodschap en een som geld verstopte, die bestemd waren voor een geheime agent. Het ministerie van Justitie maakte heden ochtend bekend, dat A. in werkeiykheid een agent is van de Poolse geheime dienst. De politie heeft ook de agent voor wie de boodschap en het geld be stemd waren, kunnen aanhouden. Volgens het officiële communiqué hadden verdachte gedragingen van be paalde functionarissen van de Poolse ambassade in de Belgische hoofdstad reeds geruime tijd de aandacht van de Belgische staatsveiligheidsdienst getrok ken. Aan de aanhouding is een lang durig onderzoek voorafgegaan. Uitvoer Nieuw-Guinea liep in 1958 terug Volgens door de Dienst van Econo mische Zaken in Hollandia gepubli ceerde cyfers is de uitvoer van Ned. Nieuw-Guinea in 1958 zowel in hoe veelheid als in waarde teruggelopen. De achteruitgang is vooral te wyten aan de vermindering van de oliepro- duktie die van 331.724 ton in 1957 tot 266.999 ton is gedaald. De totale waarde van de uitvoer is met 5 mil joen gulden verminderd tot een be drag van f. 24.192.100. Hoewel de hoeveelheid uitgevoerde be- volkingsprodukten een stygende ten dentie vertoonde, verminderde de waar de ervan ten opzichte van 1957 met 3.8 De omvang van deze export ech ter steeg met 23 ten opzichte van 1953 en met 11.2 in vergelyking met 1957. Raadsstukken De raad der gemeente Wassenaar die op woensdag 11 maart a.s. in openbare vergadering byeen zal komen krygt een agenda van 21 punten te behandelen. Twee voors/teNen hebben betrekking op wyzigingen in de huurcontracten met bewoners van de buitenplaatsen „De Hartenkamp" en „Wiltzanck", die enige Jaren geleden door de gemeente werden aangekocht met de bedoeling ze voor het publiek open te stellen. Op De Hartenkamp woont de heer A. Baretta. In het huurcontract, dat door de gemeente werd overgenomen, staat niet precies omschreven, hoeveel van het landgoed in de huur begrepen is. De huurder zelf stelde, dat dit 2Vi ha was. De regeling was voor het gemeen tebestuur niet bevredigend, omdat deze een belemmering vormde voor het op ruimer schaal open stellen van het land goed. Besprekingen met de heer Baretta hebben nu tot overeenstemming geleid. De huurprys is nader vastgesteld op f. 2700 per jaar en eventuele nieuwe huurverhogingen zullen tot en met 31 december 1964 niet worden toegepast. Het gehuurde is nu nader omschreven. De gemeente zal diverse herstelwerk zaamheden voor haar rekening nemen en het gehuurde terrein van de rest la ten afscheiden. Aan de raad is voorge steld, goedkeuring te hechten aan het nieuwe huurconctract. De tweede bui tenplaats, „De Wiltzanck" is verhuurd aan de ambassadeur van Iran. Er zyn van gemeentewege onderhandelingen OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren; Jozef a M. L., dr van J. G. Knijenburg en G. M. C. Meijer, Petra J.. dr van J. C. van Rossum, en P. van der Plas, Jeroen A., zn van W. J. Kooy en A. Jeroense. Johannes C. W.. zn van J C W. van Heljst en S. P. Sluyters, Ellen M. O., dr van J. L. Kengen en M. A. Nymeijer. Getrouwd: A. J Th. van Kerkhof. 67 jaar en J. M. Ekelschot. 25 jaar Overleden: M. E Dake, 75 Jaar. w.v. H. Eijleveld, J. C. van Weerlee. 52 Jaar e.v. J J. Binnekamp. J. Lagas, 70 jaar. WASSENAAR Gisteravond is tijdens een diner in Hotel „De Nederlanden", te Vreeland, de heer H. W. J. van Oordt, alhier, door de „Academie du vin de Bordeaux" be noemd tot „Docteur des vins de Bor deaux". COLLECTE VOOR TIEN GROESBEEKSE TEHUIZEN De jaarlykse collecte ten bate van de 10 Groesbeekse tehuizen zal in Wasse naar gehouden worden in de week van 9 tot en met 14 maart a.s. De tien hui zen behoren toe aan de Nederlandse Centrale voor Practische Hulp aan al leenstaanden van iedere leeftfid en ge zindte. Er worden kinderen verzorgd, die de ouderzorg missen en volwassenen, die door geestelijke of lichamelijke mis deeldheid de leiding van een tehuis nodig hebben. Collectanten kunnen zich aanmelden by de heer L. G. Oosterling, Achter weg 22, tel. 2487. gevoerd over een zodanige regeling van het gebruik der buitenplaats, dat een belangrijk deel ervan dienstbaar ge maakt kan worden aan de openbare re creatie. Ook hierover werd overeenstem ming bereikt. De huurprys werd bepaald op f. 18.659,40 per jaar voor de villa en de portierswoning met omliggende ter reinen. Ook in dit geval zullen van ge meentewege enkele voorzieningen ge troffen moeten worden en zal een af scheiding moeten worden aangebracht. B. en W. hebben de raad voorgesteld met de Staat Iran esn nieuwe huur overeenkomst aan te gaan en voor de te verrichten werkzaamheden een krediet beschikbaar te stellen van f. 17.275 FLATBOUW Het plan van een particuliere bouw ondernemer om aan de Starrenburglaan 64 flats in vier woonlagen te bouwen, die beschikbaar zullen komen voor ver huur aan door Wassenaar erkende ge gadigden is opnieuw op de agenda ge bracht. Enige maanden geleden werd een beslissing aangehouden. Het bouw plan is inmiddels overgenomen door Bouwbedrijf Koningen en Batenburg te 's Gravenhage, die geen financiële me dewerking van de gemeente behoeft bij de financiering van het plan. De huur- pryzen van de flats zullen variëren van f79 per maand voor de derde verdie ping tot f.91 per maand voor de be nedenverdieping. Burgemeester en wethouders stellen in verband hiermede de raad voor, de benodigde grond voor f. 33,68 per m2 aan het Bouwbedrijf te verkopen, als mede een perceel grond aan de Anemo- nenweg, waarop tien voor de vrije ver koop bestemde huizen zullen worden gebouwd tegen dezelfde prijs. Bovendien wordt in verband met dit laatste bouw plan voorgesteld een verbindingsweg aan te leggen tussen de Anemonenweg en de Gladiolusstraat en de Violierenweg door te trekken tot de Anemonenweg. met welke werkzaamheden een bedrag van f. 59 670 gemoeid is. STORTPLAATS HUISVUIL Een belangrijk voorstel heeft betrek king op het aanleggen van een terrein aan de Zylwatering bij de Hoogebooms- weg, waarin in de toekomst het Was- senaarse huisvuil gedurende tenminste 15 jaren zal kunnen worden gestort. Het terrein, dat ruim 3 ha groot is. is de gemeente aangeboden voor de prys van f. 0.50 per m2. Grondonderzoekingen hebben uitgewezen, dat uit dit terrein 76.500 m3 teelaarde en klei en 88.000 m2 zand kunnen worden uitgegraven, die gebruikt kunnen worden voor het op hogen van terreinen in het uitbreidings plan Zylwatering en voor het aanleggen van nieuwe stratenplannen. Na voltooi ing van de grond- en zandwinning zal de put gedempt kunnen worden met huisvuilen. Een studie heeft uitgewezen, dat het storten in deze put ongeveer f. 2 per inwoner per jaar zal kosten, veel minder dan andere methoden van huisvuilverwijdering. Aan de raad is nu voorgesteld, het bedoelde terrein voor dit doel aan te kopen onder de voorwaarde, dat voor het dempen met huisvuil te zijner tyd de benodigde vergunningen verkregen zullen worden. Strack stond al in 1952 op de nominatie om van zijn post ontheven te worden Het ging om het verdrag met de staat Israël (Van onze correspondent in Bonn) Op de tweede dag van het opzienba rende Bonner diplomatenproces tegen prof. Von Hallstein, president van de Europese Economische Gemeenschap, en Blankenhorn, Westduits ambassa deur te Parijs, heeft eerstgenoemde ge durende vier en een half uur een be toog gehouden dat flonkerde van goe de argumenten en motieven over zyn beleid. My gaat het, aldus Von Hall stein in zijn rede, die veel leek op een universiteitscollege, niet om een goed kope vrijspraak, mij gaat het om de vaststelling van myn onschuld in de zaak-Strack. Zoals bekend, verwyt men Von Hall stein en Blankenhorn, dat zy de hoge ambtenaar van het ministerie van Eco nomische Zaken, dr. Strack, die een te genstander was van het Westdultse-Is- raëlische verdrag van 1952, via valse beschuldigingen van enkele hoge pos ten hebben weggewerkt. Von Hallstein zei thans, dat de persoonlykheid Strack voor hem een raadsel is. Hy kende Strack niet, had hem zelfs nog nooit gezien en had ook geen enkele antipa thie tegen de man. Dit proces, verklaarde de president van de Europese Economische Gemeen schap (en vroegere staatssecretaris van Buitenlandse Zaken te Bonn) is even wel een politiek proces. Er is een legen de gevormd in de loop der jaren door een groep intriganten op het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar aan die legende is geen draad waarheid. Even als Blankenhorn heeft Von Hallstein op het belang gewezen, dat het verdrag met Israël in 1952 voor de Bondsrepu bliek had. Het was een morele hoek steen van de Westduitse politiek, een gebaar vol schaamte over het verleden. De tegenstand tegen dit verdrag kwam zyns inziens slechts van de kant van de Arabische staten, waarvoor Strack beducht was, maar ook van de zyde van ex-nazi's, de regeringscoalitie te Bonn zelf en de Westduitse industrie, waar van zakelijke belangen op het spel ston den. De jonge Westduitse diplomatie heeft de grootste moeite gehad het verdrag er destyds door te krijgen. Men sprak van landverraad als het aangenomen zou worden. Von Hallstein kantte zich hierbij in het bijzonder tegen de myste rieuze figuur Hertsiet. een Duitse zaken man, die dankzij relaties by politieke partijen en in de regering te Bonn lan ge tijd het verdrag met Israël zou heb ben kunnen tegenwerken. Von Hallstein en Bondskanselier Ade nauer zelf hebben Hertsiet jaren gele den uitgemaakt voor landverrader Superieure ironie Over de brief van een Egyptische di plomaat, waarin van Strack gezegd werd dat hy geld had aangenomen terwille van bepaalde opdrachten voor particu lieren, zei Von Hallstein, dat het hier op het oog om een officieel diplomatiek schrijven was gegaan, dat dus zonder meer aan de desbetreffende minister, in dit geval Erhard, was doorgegeven. Het was deze brief die aanleiding gaf tot maatregelen tegen Strack. Von Hall stein ging over deze brief in de aanval. Hy vroeg de officier van justitie wat deze met een dergelyk schrijven zou hebben gedaan: doorgeven aan zyn su perieuren of zelf een onderzoek instel len naar de waarheid van de beschul diging? Von Hallstein, zelf hoogleraar in de juridische wetenschappen te Frankfort, ging ook verder met superieure ironie in op aan hem gestelde vragen. Zyn woordkeus was dermate verzorgd en gaf zo weinig kans hem aan te vallen, dat men af en toe de idee had, dat de offi cier van justitie fouten had begaan en dat Von Hallstein zelf de aanklager was. Zijn grootste troef was de mededeling, 8EURSOVERZICHT Lagere markt Amsterdam, 6 maart. Het Damrak was vandaag, voor de laatste officiële beursdag van deze week, over vrijwel de gehele linie lager. De handel was gering. Wallstreet sloot ver deeld en aldaar werd na beurs bekend, dat 4 van de 12 Federal Reserve banken het disconto hadden verhoogd van 2% procent tot 3 procent. Hierop reageerde Amsterdam vanmiddag met koersverlie zen t.o v. gisteren. Men was op het Damrak van mening, dat Wallstreet la gere openingskoersen te zien zou geven. Hierop werd vooruitgelopen. De inter nationale politiek, i.v.m. de Berlijnse situatie, hield de kopers nog steeds uit de markt. De arbitrage gaf er de voor keur aan dicht bij huis te blijven. Hiel en daar vonden wat verkopen plaats, waartegenover hoegenaamd geen koop orders stonden. Het gebrek aan Ameri kaanse steun was oorzaak, dat aandelen Philips op 525, circa 6 punten lager no teerden, vergeleken bij de vorige slot- koers. De converteerbare obligaties Phi lips waren eveneens lager. Unilever ver loren op 459 circa 4 en Aku's op 266% circa 5 punten. Kon. Olies op f 165 ruim f 2 lager en een Rijksdaalder beneden pariteit New York. KLM werd wederom iets hoger geadviseerd. Van de Scheep vaarten lagen aandelen Koninklijke Boot (gisteren met een omzet van no minaal f251.000) goed in de markt. Scheepvaartunies verloren een puntje. Het gepubliceerde jaarverslag van de Maatschappij Nederland, bracht een ge ringe winst voor de aandelen. Cultures stil en vrijwel op het slot- niveau van de vorige dag. Senembahs waren echter iets beter. Staatsfondsen bleven gevraagd en aan de vaste kant. Premieleningen hoegenaamd onveran derd. In overleg met het beursbestuur deel den de voor- en nabeursmakelaars mede, dat in verband met het gesloten zijn van de buitenlandse beurzen, met ingang van zaterdag 7 maart, op zater dagochtenden niet meer zal worden ge handeld. Er zullen derhalve geen koers- publikaties meer plaats vinden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 6 maart Londen 10.60%—10.61%; New York 3 77ft— 3.77 H: Montreal 3.88—3.88%; Parys 76.95—77.06; Brussel 7.55—7.55%; Frankfort 90.24%90.29%; Stockholm 72.94%—72.99%: ZÜrich 87.31—87.36; Milaan 60.81'2—60.86%; Kopenhagen 54.75—54.80; Oslo 52.94—52.99; Wenen 14.56y4—14.57y4; Ankara 3.76%—3 77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23y4— 13.24%. dat Strack al in oktober 1952 op de no minatie stond om van zyn post op de afdeling Nabije Oosten ontheven te wor den. Indien dit waar is, vedvalt een groot deel van de beschuldiging tegen Von Hallstein en Blankenhorn. Hallsteins verzoek door de rechtbank in Bonn afgewezen De rechtbank in Bonn, die de zaak tegen prof. Walter Hallstein en Herbert Blankenhorn behandelt, heeft vrijdag ochtend de beschuldiging van de verde digers, dat de reohter-byzitter Hempel- mann „partijdig" zou zijn, verworpen. De verdedigers hadden geëist, dat Hempelmann zich zou terugtrekken. Als deze eis was ingewilligd, had men een nieuw proces moeten beginnen. Hallstein, voorzitter van de commis- Euromastprijsvraag ten bate van poliobestrijding Het Rotterdamse actiecomité van het Prinses Beatrix Polio-fonds de voorzitter van het fonds, de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft dit gistermiddag tydens een persconferentie meegedeeld heeft in de bouw van de meer dan 100 nieter hoge Euromast een middel gevonden er een prysvraag aan te verbinden, met het doel een groot be drag bijeen te krijgen. Men zal erkennen, dat dit nodig is als men alleen reeds weet, dat er met de verpleging van verscheidene poliopa tiënten Rotterdam telde in het top jaar 1954/55 39 nieuwe gevallen niet minder dan f. 50 per dag gemoeid is, zodat er gigantische bedragen nodig zijn. Men heeft de actie de naam gege ven van Actie Dan", als tegenstelling tot ,.Nu". Zij houdt voor het publiek In, dat het mag raden op welke dag en op de minuut af de schacht van de Euro mast, die bij het park verrijst, haar hoogse punt zal hebben bereikt. sie der E.E.G., en Blankenhorn, ambas sadeur in Parys, staan terecht op be schuldiging van aantasting van de goede naam van Hans Strack, een deskundige van het ministerie van Economische Zaken in Bonn. Groeit en bloeit onder Hondongs leiding Warmonds Fanfare gaf in ,,'t Trefpunt" haar tweede winterconcert. De voor zitter deelde mee, dat de vereniging groeit en bloeit. Nieuwe gezichten op het podium waren er de illustratie van! In verband met de deelneming aan een concours zyn verplichte werken een mars Divana" van De Wit en .Napo leon Ouverture" van Bilton. De mars trok voorbij in een technische staat, die bewondering en een gul applaus waard was. De Napoleon-Ouverture is bedoeld voor deelneming in de ere-afdeling. Bilton, een nieuweling voor ons, is een Engelsman en we hebben met die ene compositie al vertrouwen in hem. De Engelse fanfare-cultuur staat hoog, vooral het concourswezen is er model ingericht. De ouverture stak weldadig in de klankkleur. De virtuose finale maakte, evenals de rest, een zeer bemoedigende indruk. Twee Boedyns zyn gevolgd, een ouverture op songs van de Amerikaan Foster en een mars met de lelijke naam „Gramnatique Grandiose". Boechjn blykt met het rijpen van de jaren niet aan vormkracht gewonnen te hebben; de mars had ons bepaald niets te zeggen. De Foster-potpourri, met „My old Ken tucky Home" in het centrum, zal velen plezierig in de oren geklonken hebben, want Boedijn is zeker een handig ar rangeur. Het stuk werd door de diri gent, de heer Hondong, met een geluk kige hand naar een even gelukkige re productie gevoerd. Onze hoofdbelangstelling ging echter uit naar Meindert Boekel's „Harlem Shadows", alweer een ouverture, onder welke benaming men tegenwoordig niet meer dan „klankstuk" schyn't te moe ten verstaan. Harlem is een wyk van New York, waar een half miljoen negers wonen. Het werk wil een impressie schenken van het leven daar en maakt dit voor al kenbaar door ritmische bestanddelen uit him religieuze zangen op te nemen. Na een goed getroffen inleiding van de saxafoons, laat de componist het werk uit een mysterieuze vaagheid aanzwellen, tot de realiteit van het alledagsleven er zich uit loswringt. Melodieën nemen gestalte, die de overhand krijgen over de ritmen, en alles mondt uit in een in drukwekkende afsluiting. Het is wel iets voor Boekei om met impressies te werken, hij gebruikt daar voor graag elementen uit de stylperiode. die „impressionisme" heet. Wat hy schrijft klinkt voornaam en wordt door zichtig geïnstrumenteerd .Zyn muziek is van gevoelige aard, fyn van lyn. Goedkoop effect kennen we niet van hem. Een groot muzikaal architect is hy evenwel niet, zijn Harlem-ouverture behoudt niet de welsprekendheid waarmee zij is ingezet (er is nogal wat vulwerk), maar zy heeft beslist waar deerbare verdiensten. Voor het korps is zij een pracht- étude, die een voortdurende, geconcen treerde waakzaamheid in het ensemble- spel vereist. Daaraan heeft het geens zins ontbroken. De studie is degelijk aangevat enbeloond! Hondong, die ook toelichtingen tot sommige werken gaf, heeft eens te meer bewezen dat hij de aangewezene is aan het hoofd van zyn fanfare. Ons rest nog begin- en slotmars te vermelden: „Neue Welt" van Meister en de .Manoeuvre" van Stenz. En verder wat op de tweede helft van het pro gramma te vinden was: „Tot weder dienst bereid", te titel van een blyspel, geregisseerd door H. Zwaan. V. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 maart. Veemarkt. Aan voer: 5 stieren, 92 melkkoeien. 250 vette koeien. 61 varekoeien, 79 vette kalveren. 326 nuchtere kalveren, 35 vette schapen, 115 fokschapen, 1.218 vette lamineren, 38 zuiglammeren, 44 varkens (zeugen), 265 schrammen, 522 biggen, 8 gelten. Totaal 3048 stuks. Notering: melkkoeien f 850—1225, vette koelen per kg schoon gewicht f2.903.60. varekoelen f 550950, vette kalveren per kg. lev. gew. f 2.— tot f 2.00. nuchtere kal veren per kg lev. gew. f 1.30—1.50, nuch tere kalveren per stuk f4065 vette schapen f75105, fokschapen f 1Ö0140, vette lammeren f 7090. drachtige zeugen f300400, schrammen f80110. biggen f 50-54-60. 6 Handel; voor melkkoeien stil. vette koeien vlot. varekoeien rustig, vette kal veren flauw, nuchtere kalveren matig, vet te schapen en vette lammeren stug. fok schapen rustig, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN. 6 maart. Kaasmarkt. Aan voer 9 partijen Goudse Kaas. Notering: Goudse le kwal. f 2,2.18. Handel lui Beurs van Amsterdam Vrijdag 6 maart ACTIEVE OBLIGATIE datsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% Ned. '58 4% W Ned. '53 3% 94!j Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. *54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 96 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B. 6% 100 ft 100 92% 95% 93% 92% 87% 90% 92% 97% 88 y4 111% 100H 100% 94U 92A 95 %B 93% 92 fi 87% 88% 88% 89% 90% 92% 97% 96H 95% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert453 Deli Mij.en (Ver.) Kon. Pap. v. Gelder Hoogovens eet MUller en Co. N.B. Ned. Kabelfabr Wilton Feyenoord Dordtse Olie gew. Kon. Petr. (f. 20. idem (50 a f 20.— Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stmv. My. Kon. Paket Mij Stoomvaart My. Ned. Nievelt Goudr. eert. v. Ommeren eert. Kon. Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94 93% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99 idem -37 I-III (3%) 93% idem *38-1 (3%) 93% 38% 38% 131 130% 199% 203% 86% 96 132% 152% 28% 136% I37y4 11% 11 271% 266% 225 226 453 454% 152.30 152.35 219% 220 360 360 287 290 326 330 531% 525% 222 220% 463% 459 y4 198 200 226 695 228 692 167.50 166.— 167.15 165.05 137% I36y4 131 129 122 122.60 137% 137% 131 128 155 155% 120% 120 233% 234% 145 145 131% 130% Bank N. G. '58 (5%) id. N. W. B. '52 (4%) 104% 104A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam *56 12% A'dam'56 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2 Ib idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem II 2% Idem '57 2% 100% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 98% 98% 97% 97% 99% 84% 84% 96% 86% 82L 82% 83% 83% 91 91% 95% 95% 92 92 100% 100% 94% 101 101% Amst. Bank 264 268 216% 215 Rott. Bank 224 231 Twentsche Bank 221 222 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 291 290L Borneo Sum. H. My. 54% 56 Ned. G. en Sp. fabr. 259% Kon. Ned. Grofsm. 129% 129 Internatio 110 108 Rott Droogdok My. 598% 598 Sikkens i_,akfabr. '53 490 490 Tieleman en Dros 8% Ned. My. Walv.vrt. 82 81 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 32% 32% 94 94% 71- 71 Bethlehem Steel 52% 52% 60% 59% General Motors 46% 46% 115 114 Republic Steel 67% 69% Shell Oil 82% 84% 37 36% Un States Steel 93% 92% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 5/3 Edelmet. Kon. AA 57 Pref. w.a. idem 66% Electrolas B 308 311 Holl Constructie 322 325 Ing bur v Bouwnyv 169 Id V, div 1958 162 160% Int Kunststoft Ind 48 49 Leldsche Wolspinn 260 262G1 Ver Touwfabrieken 212GB 212 Wernink's Betonm. 114% 114% 1 Van wyk Tetiel 67% 117%GB 117GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7