SI MC A HUURPEIL NIET LANGER PAPPEN EN NAT HOUDEN <^l Negen jaar geëist tegen invalide „Blinde Willem" wegens inbraken „Zilveren broodmand" uitgereikt CAMPING 1959 JAARBEURSVOORZITTER, DR. G. v. d. WAL i De oplopende fiscale aanslagen dreigen Fainilie-N.V. te breken Geringe speelruimte voor nuttig beleid PRISMA „Zee van misdrijven „Ik zorgde voor bezitsspreiding Pleiter: „Laat hem in vrijheid sterven" De heer H. J. de Koster huldigde ir. Van Leeuwen voor verdiensten GEBR. y. ULDEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 maart 1959 Derde blad no. 29688 Advertentie. MOTORRIJWIELEN - SCOOTERS - BROMFIETSEN - RIJWIELEN - KAMPEERWAGENS EN - BENODIGDHEDEN - TENTEN AMSTERDAM 26 FEBRUARI t/ra 8 MAART - GEOPEND VAN 10-17 UUR EN 19.30-22.30 UUR ZONDAGEN VAN 10-18 UUR ENTREE 12.OP 99 (Van onze correspondent) wNiet langer met pappen en nathouden zachtkens heelmeesteren aan ons huurpeil, maar nu kordaat streven naar een gezond huur-, loon- en kostenpeil, is een mening, die men in steeds wijder kring in het be drijfsleven verneemt". Aldus zei gistermiddag de voorzitter van de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, uit op een te Utrecht gehouden persconferentie er introductie van de 72ste jaar beurs, ditmaal gesplitst in een voorjaarsbeurs voor gebruiksgoederen (914 maart) en een voorjaarsbeurs voor technische goederen (1524 april), In totaal zijn er 2811 exposanten, van wie 1396 Nederlandse, „Onze internationale ruil", zo had dr. Van der Wal opgemerkt: „zit micro-economisch nu op winst. Is dit dan niet het moment om een voorraad oud zeer op te ruimen? Reeds jaren slepen we een huur beleid tegen afbraakprijzen mee. Huren, door de huurstop en subsidies op de nieuwbouw, ver beneden kostprijs gehouden, vervalsen onze prijzen en daarmede onze werkelijke concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Slechts een fikse huuraanpassing kan dit ver beteren, Onze ruilvoet geeft aanleiding een flinke huurverhoging met looncompensatie nu te overwegen. Die aanpassing zal toch ééns moe ten gebeuren!" „Zy, die echter micro-economisch ver antwoordelijk zijn voor eigen bedrijf", zo vervolgde de Jaarbeurs-voorzitter, „weten daarentegen maar al te goed, dat voor hen niet het algemeen beeld geldt, maar dat zij afhankelijk zijn van de situatie in eigen bedrijf en bedrijfs tak. Want markant voor de huidige ex portsituatie is dat juist voor het buiten land de prijs ook een veel belangrijker rol is gaan spelen. Kostprijsverhogende maatregelen, zowel compenserende loon- ronden als kostprijsverhogende belas tingen, zouden op dit moment hoogst onwelkom zijn als men zijn uitvoerpeil wil handhaven". Dr. Van der Wal noemde het echter nu eenmaal onvermijdelijk, dat globale maatregelen effecten hebben, die zeer ongelijk treffen. Voor ernstige kwalen zijn echter sterke remedies nodig en een forse ingreep kan het best gebeu ren als de patiënt weer enigszins op klachten is gekomen. Beslissing Volgende week wordt beslist ,zo zei dr. Van der Wal, welke „goede wensen der politieke Thomasvaeren en Pieternels" in vervulling zullen gaan en wie het politieke gelag zal moeten betalen. „Er is echter geen ver vooruitziende blik voor nodig om te kunnen vaststel len, dat de speelruimte, waarbinnen men een weloverwogen beleid zal kun nen kiezen, maar zeer gering zal blijken te zijn. Alleen een drastische verlaging van subsidies schermt de nodige budget taire ruimte kunnen scheppen voor ver laging van belasting". Afschaffing van subsidies brengt ech ter verhoging van melkprijs en huren, hetgeen wel weer 'tot loonsverhoging zal moeten leiden. Dit zal echter weer in onze totale economie op een wijze door werken, die wél onze binnenlandse markt, maar niet onze uitvoer ten goede komt, terwijl verschuiving van directe belastingen naar indirecte meestal kost prijsverlagend werkt en daardoor weer een bezwaarlijk effect heeft". „Wil de S.E.R. hier doorheen laveren en niet ons schip van staat op de klip pen adviseren, dan zal hij op klassieke wijze de oren moeten sluiten voor alle politieke sirenen, zowel aan de ene als aan de andere zyde". Fiscale onzekerheden De overgrote meerderheid van het Ne derlands bedrijfsleven bestaat uit mid den- en kleinbedrijven in Familie-N.V. of onder firma gedreven. Voor hen staat de kapitaalmarkt niet open, zodat zelf financiering de middelen moet opbren gen voor de noodzakelijke investeringen. Zelffinanciering valt het bedrijfsleven echter zeer zwaar onder het huidige fis cale stelsel, aldus dr. Van der Wal, ha- merènde op een al bijna historisch ge worden aambeeld. Het fiscale wistbe- grip is bedrijfs-economisch gezien het te verdedigen. Een vennootschapsbelas ting, gevolgd door een progressieve in komstenbelasting bij de aandeelhouders maken het de Familie-N.V. uiterst moeilijk. Bij een zogenaamd „aanmer kelijk belang" blijkt de fiscus boven dien wel heel aanmerkelijk belang te hebben bij een hoge waardering van aandelen voor de vermogensaanslag. „Vliegende grootvader" in één ruk ChicagoRome De 56-jarige Amerikaan Max Conrad is erin geslaagd met een eenmotorig vliegtuig van Chicago naar Rome te vliegen, zonder tussenlandingen. Van ochtend om half acht plaatselijke tijd is Conrad, die „de vliegende grootvader" wordt genoemd, met zijn „Piper Coman. che" veilig geland op het vliegveld Rome-Oiampino. Hlij was twee uur voor op zijn tijdschema, Conrad was don derdagochtend uit Chicago vertrokken. Het vliegtuig van Conrad, die de vlucht alleen maakte, heeft een motor van 250 pk. Het was de eerste solovlucht van Chicago naar Rome, een afstand van 8352 km. Conrad, die vader van tien en groot vader van twee kinderen is, heeft reeds verscheidene malen in kleine vliegtui gen over de Atlantische Oceaan gevlo gen. Vorig jaar juni vloog hij in 33 urn- zonder tussenlandingen van New York naar Palermo op Sicilië. Deze veelheid van cumulatieve aan slagen dreigt de Familie-N.V. de rug- gegraat van het bedrijfsleven in Neder land echter te breken. Investeringen immers voor expansie is voor geheel werkend Nederland een dringende le vensbehoefte en vormt de kern van ons totale industrialisatiebeleid. Investeringsaftrek en afschrijvings faciliteiten geven weliswaar een (te) be perkt soulaas maar het is vooral be zwaarlijk, zo vond spreker, als er 'tel kens veranderingen in worden aange bracht. Expansie moet „gepland" wor den en men kan dus niet van begro tingsdebat tot begrotingsdebat in de on zekerheid verkeren of bepaalde facili teiten wel of niet worden verleend. Ontnuchterend „Ontnuchterd", zo zei dr. Van der Wal verder, „is men thans ook van het heil, dat ons bij het „kersen eten" met grote heren in K.S.G. en E.E.G. staat te wachten. Terecht is er herhaaldelijk op gewezen, dat ons exportpeil traditiege trouw eerder buiten dan binnen de Europese zes is gelegen. En menig koop man, in het besef dat men geen oude schoenen moet weggooien voor men nieuwe heeft, is bezig zijn belangen en vestigingen buiten de zes te verstevigen, door daar extra aandacht aan te wij den". „Natuurlijk", zo vervolgde spreker, ,4s een ieder erin abstracto wel van overtuigd, dat de marktverruiming (in E.E.G.-verband) op den duur een enorme stimulans zal betekenen, maar in con crete merkt men daar nog maar weinig van. Men kan niét zeggen, dat sinds 1 januari de E.E.G. erg overtuigend is ingezet"^ De uitvoering der verlagingen der in voerrechten is echter op tal van punten weer illusoir gemaakt daar door een zogenaamde „toevallige" samenloop van omstandigheden tegelijkertijd maatrege len als herziening van omzetbelasting of compenserende maatregelen in wer king traden. „Ware ontrouw in de wittebroods weken!" Advertentie. IBM UW (met het rode^fdriehoekje) 1 het goede anker-horloge Dulles' toestand is „bevredigend" In een medisch bulletin is gisteren bekendgemaakt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles bevredigend blijft reageren op de be handeling met radio-actief goud. Men verwacht binnen enkele dagen opnieuw met de behandeling met röntgenstralen te beginnen. Zoals bekend lijdt Dulles aan kanker. Gemeente Rotterdam koopt Allan voor 4 miljoen De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteravond besloten het complex N.V. Allan en Co.'s Kon. Ned. Fabrie ken van Meubelen en Spoorwegmate riaal, aan de Kleiweg te Rotterdam, aan te kopen. Het complex, groot 2 54 ha., op een terrein van 6% ha., is be stemd om de Rotterdamse Tram voor een zeer groot gedeelte onderdak te brengen. B. en W. aohten de koopsom van 4 miljoen gulden commercieel verant woord. Aan de tegenwoordige huisves ting van het trambedrijf kleven tal van bezwaren, aldus B. en W. In het verworven complex kan men het materiaal van een eventuele metro repareren. Brand in een pension voor repatrianten Vannacht heeft een felle brand ge woed in een pension aan de Oudegracht 349 te Utrecht, waar 12 gerepatrieerden - voor het merendeel bejaarden - waren ondergebracht. De bewoners konden het pand verlaten. De 88-jarige bedlegerige mevrouw Abels liep echter ernstige brandwonden op. Zij werd per GGD naar een ziekenhuis overgebracht; haar toestand is ernstig. De brand ontstond in een tussenka- mer op de begane grond. De benedenverdieping brandde geheel uit. De pensiongasten hebben onderdak gekregen in nabijgelegen studentente huizen. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Premier Kreesjtsjef kan geen rood zien Premier Kroesjtsjef van de Sov- iet-Unie heeft op de Britse stand op de voorjaarsbeurs in Leipzig een blauwe das gekregen. Een Brits par lementslid, dat er bij stond, merkte op: „Blauw is de kleur van de con servatieven. Wat jammer dat U geen rode hebt gekregen". Het antwoord van de Russische staatsman was verrassend: „Rood doet me pijn aan de ogen. Vroeger heb ik rode telefoons gehad, maar ik heb ze mijn bureau uit laten gooien". (Speciale berichtgeving) De invalide 62-jarige Haagse inbreker „Willem Z., alias „Willem de Zwijger", alias „Blinde Willem", een van de meest beruchte onderwereldfiguren uit Den Haag, heeft gistermiddag voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenbosch een gevangenisstraf van niet minder dan 9 jaar met aftrek tegen zich horen eisen, wegens, wat de officier van Justitie terecht noemde, „een zee van misdrijven". Van de ruim 40 inbraken welke hy de laatste paar jaar gepleegd heeft, waren hem er slechts drie tenlaste gelegd: de inbraak in de nacht van 13 op 14 augustus 1957 te Eindhoven, waar hy van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor een bedrag van f270.000.aan vakantiebonnen buitmaakte, de inbraak op 16 februari 1957 in een woonhuis aan de Stokroosstraat te Den Haag (buit: f 10.000.en juwelen ter waarde van f 5000.—) en de inbraak op kerstnacht 1956 in een woon huis te Arnhem, waar de buit bestond uit f 51.000.aan aandelen en de spaar bankboekjes van de bewoners. Deze laatste inbraak had hij gepleegd, samen met een mededader, nadat hij de bewoners had geschaduwd toen zij naar de nacht mis gingen. de zaak tegen „Blinde Willem" voor de rechtbank te Den Bosch. Nadat hij twee uur lang het woord had gekregen, waarbij hij de Nederlandse strafrecht spraak en het gevangeniswezen fel be- critiseerde en waarbij hij beweerde dat hij onreohtvaardig behandeld zou zijn, hield de rechtbank de zaak aan, voor het uitbrengen van een rapport over verdachtes geestelijke en lichamelijke toestand. De man verklaarde o.m. vrijwel blind te zijn. Hij loopt al jarenlang met een witte stok. Ter terechtzitting was hij vergezeld van een verpleegster, die hem af en toe medicyneti toediende. Niet in zijn voordeel Gistermiddag zette de Bossche recht bank de behandeling van deze zaak voort. „Blinde Willem", die gedetineerd is in Den Haag, versoheen zonder ver pleegster, doch mèt witte stok, terwijl hij zijn spraakzaamheid evenmin had ver loren. Uit het inmiddels uitgebrachte rapport viel te lezen dat hij erfelijk be last is en dat hij inderdaad lijdt aan stoornissen van de geestvermogens. Er werd voorwaardelijke ter beschikking stelling geadviseerd. Tevens bleek uit het rapport dat zyn gezichtsvermogen bij zonder slecht is, terwijl hij verder lijdt aan ernstige suikerziekte. De officier van Justitie, mr. J. J. M. Dony, ging uitvoerig de levensloop van de verdachte na. Hy kon niets in diens voordeel vinden, dat de doorslag zou kunnen geven verdachte nu niet streng te straffen. De man, die zelf aanvoert „Blinde Willem" had de leiding over een combinatie beruchte Haagse zware jongens, die op 28 mei van het vorige jaar voor de Haagse rechtbank terecht stonden, wegens het plegen van vele tientallen inbraken in Den Haag en om geving. Zijn naaste „medewerker", een brandkastexpert, die o.m. mededader was geweest bij het plegen van de ge noemde inbraken te Den Haag en Arn hem, werd veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Op 21 juni van het vorige jaar kwam In aanwezigheid van een groot aantal industriëlen heeft de voorzitter van de Ned. Ver. van Meelfabrikanten de heer H. J. de Koster gistermiddag, tijdens een bijeenkomst in hotel Wittebrug, aan ir. W. H. van Leeuwen de zilveren brood- mand uitgereikt. Deze zilveren broodmand werd in 1956 ingesteld als onder scheiding wegens bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening en reeds in 1957 geschonken aan de toenmalige minister van Landbouw dr. Mansholt en in 1958 aan prof. dr. Jansen. De heer de Koster maakte gewag van de verdiensten van ir. Van Leeuwen op het gebied van de voedselvoorziening in Nederland, in het bijzonder in de periode van 1925 tot 1957 toen hy pre sident-directeur was van de Kon. Gist en Spiritusfabriek. Verder herinnerde hij aan de talrijke functies, die ir. Van Leeuwen ook thans nog bekleedt. Deze is o.a. lid van de economische en sociale commissie van de EEG, lid van de com missie van advies uit het bedrijfsleven voor het Ministerie van Buitenlandse Zaken, voorzitter van de contactgroep opvoering produktiviteit, vice-voorzit- ter van de nijverheidsorganisatie TNO, vice-voorzitter van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten en lid van de SER-commissie voor Europese integratie. Ir. Van Leeuwen dankte hierna voor de hem ten deel gevallen onderschei ding. Hij zeide o.a. het te betreuren dat de leden van de Vereniging van Meel fabrikanten, die zich altijd krachtig ge weerd heeft tegen dumpingpraktyken, thans verwikkeld zijn in wat hij een verwoed spel van binnenlandse onder linge dumping noemde. Het moge in het licht van de Euro- markt populair schijnen om elkaar eens fris en vrolijk te beconcurreren, zo merkte hy op, maar in wezen is daarmee de maatschappij niet ge diend. Naar de vaste overtuiging van ir. Van Leeuwen heeft zowel de pro ducent als de consument belang bij een geordende produktie en distribu tie. „Lagere prijzen voor de consument ontstaan uiteindelijk niet door een on gebreidelde concurrentie doeh door technische vooruitgang en verhoging In hotel Wittebrugheeft de heer H. J. de Koster, voorzitter van de Ned. Vereniging van Meel fabrikanten, gisteren de ,,Zilveren Broodmand'' van de Vereniging uitgereikt aan ir. W. H. van Leeuwen, oud-president-directeur en thans gedelegeerd commissaris van de Ned. Gist- en Spiritus fabrieken te Delft (links) voor diens bijzondere verdiensten voor de Voedselvoorziening. van de produktiviteit in alle geledin gen," aldus spreker. Ir. Van Leeuwen zeide tenslotte dat hij de uitreiking van de zilveren brood mand aan een industrieel wilde be schouwen als een opwekking en aan sporing voor zijn collega's industriëlen hun tijd en aandacht aan het Neder lands industrieel belang te geven. Dit is des te meer noodzakelijk nu de Neder landse industrie in een Euromarkt en straks waarschijnlijk in een vrijhandels- gebied, zich meer dan ooit zal hebben in te spannen om zich tegenover een machtige buitenlandse concurrentie staande te houden. Hierna werden de genodigden tijdens een receptie in de gelegenheid gesteld ir. Van Leeuwen te feliciteren. een uitstekend intellect te bezitten, heeft meer dan 20 jaar van zijn leven in de gevangenis gezeten. Alle hulp werd steeds afgewezen, hü is onwillig, brutaal en onbetrouwbaar. Aanvankelijk ont kende hij hardnekkig de tenlastegelegde inbraken. Hij beriep zich op zijn slechte gezichtsvermogen, zeggend: „Ik kan het niet gedaan hebben, want ik ben bijna blind". Thans geeft hij toe de inbraken wèl gepleegd te hebben. Niet uit berouw en om, zoals dat heet, schoon schip te maken, doch alleen uit woede over het feit dat zijn medewerkers „doorsloegen". ..Mijn enige fout is, dat ik verkeerde medewerkers heb gekozen", zei hijzelf en daarom bekende hij 42 onopgehelderde inbraken, cynisch en hard: „Zij mij, ik hen", waarbij hij de zeer ernstige fei ten nog ridiculiseerde met opmerkingen als „ik zorgde alleen maar voor een beetje bezitsspreiding, de maatschappij zou mij eigenlijk dankbaar moeten zijn!" Onhandelbaar Ook gedurende zijn detentie blyft hy onhandelbaar. Zo wierp hy zich tydens het transport, vorig jaar, tussen Den Bosch en Sohevenicigen op de bestuur der van de auto, om een ongeluk te veroorzaken. In Groningen bedreef hij een handel in strafzaken, door misdrij ven te bekennen, waarvan de dader vastzat, die dan ijlings revisie van het vonnis ging aanvragen. „Er is nergens een enkel aanknopingspunt te vinden dat hij zyn leven beteren wil", aldus de of ficier van Justitie, die tenslotte zijn eis stelde: 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Of er nog aanleiding bestaat de verdachte al dan niet voorwaardelijk ter beschikking te stellen, moet men even tueel maar nagaan nadat de straf, die met voorwaardelijke in vrijheidsstelling minimaal 6 jaar duren zal, door verdach te is uitgezeten, meende mr. Dony. Hierna wenste verdachte zyn eigen verdediging te voeren. Hy zei twee uur nodig te hebben, hetgeen door de recht, bank werd geweigerd, op grond van het feit dat hij tydens de vorige zitting al twee uur voor zichzelf heeft mogen spreken. De toegevoegde pleiter, mr. A. P. Lint horst, uit Eindhoven, drong er by de rechtbank op aan Blinde Willem" een zodanige straf te geven, dat hjj in ieder geval in vrijheid zal kunnen sterven. In dien by tot 9 jaar veroordeeld wordt, zal dat waarschijnlijk niet het geval zyn. De man is zwaar ziek. Verdachte hield een zeer geëmotio neerd fel betoog, totdat hem tenslotte het woord ontnomen werd. De recht bank zal op 19 maart vonnis wijzen. WERELDPREMIERE VAN SHELL-DOCUMENTAIRE ('Van onze Haagse oorrespondent) Omdat de aardolie-industrie er groot belang by heeft te weten, hoe de wereld er miljoenen jaren geleden uitzag, steunt zij de paleontologie de tak van wetenschap, die zich bezig houdt met de overblyfselen van vroeger leven op aarde vanzelfsprekend zeer uit gebreid. Het publiek weet van deze wetenschap echter uiterst weinig. Daar om heeft de Koninklyke Shellgroep op dracht gegeven aan Marten Toonder Film N.V. te Amsterdam een film te maken, die over „paleontologie" handelt. Gistermiddag is deze film, welke als ondertitel kreeg „Schakel met het ver leden" en die geregisseerd werd door Han van Gelder, in aanwezigheid van vele genodigden in het Haagse Metro- pole-Tuschinski-theater in wereldpre mière gegaan. In technicolor toont deze film bij de totstandkoming waarvan vele nationale en buitenlandse musea en wetenschappelijke instellingen mede werking hebben verleend hoe men te werk gaat bij het verzamelen van de veelal miljoenen jaren oude overblyfse len, waaruit de oliedeskundigen vele waardevolle gegevens kunnen putten. Het is een interessant filmpje geworden waarmee waarschijniyk het gestelde doel volledig is bereikt waaruit vooral leken veel wetenswaardig kunnen put ten over deze onbekende wetenschap. Bert Haanstra trad by deze produktie als filmadviseur op, Eduard van der Enden stond aan de camera. Haanstra had de produktieleiding van de gistermiddag eveneens vertoonde film „Pattern of supply", die onder de Nederlandse titel „Olie op reils" in Nederlandse première ging, na al eerder in Londen te zyn vertoond. Deze film laat zien hoe de uit aardolie gewonnen produkten op vele plaatsen in de wereld vaak onder zeer moeilijke omstandig heden naar de klanten worden vervoerd. Het is een film geworden, Waarin de nadruk sterker dan in de meeste documentaires, welke in de afgelopen jaren in opdracht van de Koninklyke Shellgroep zyn gemaakt vooral is gevallen op het embleem van deze olie- Simca Beaulieu 10.300.» ALLEENVERKOOP HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 maatschappy. Het lfjkt wel of het regis seur Alan Pendry vooral te doen is geweest zo goed mogeiyk de naam van zijn maatschappy in het beeld te krij gen en dat heeft zyn film als zodanig niet sterker gemaakt. Bovendien is het teveel een zoeken naar aardige motieven en prachtige opnamen geworden. Die inderdaad zyn gemaakt, maar toch niet tot een erg overtuigende documentaire aaneen zyn geregen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5