Berlijns ultimatum kan ook later aflopen, zegt premier Kroesjtsjef De Prins terug uit Zuid-Amerika i WEERBERICHT Bonn blijft zich hardnekkig verzetten tegen verdunde zone in midden van Europa IEMCO RADSO en TELEVISIE Parijs neemt maatregelen tegen (lichte) economische teruggang Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 6 MAART 1959 No. 29688 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt® Singel l'UUa> Gm> n° 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T (Van onze correspondent in Bonn) De Sovjetrussische minister-president Kroesjtsjef verklaarde gisteren tijdens een diner in het Leipziger raadhuis in een voor de vuist weg uitgesproken rede, dat zijn land eerst dan zijn controle-functies in Berlijn aan de Oostduitsers zal overdragen, als er een vredesverdrag, hetzij met geheel Duitsland, heizij, als dat niet kan, met communistisch Oost-Duitsland is gesloten. Het Sovjetrussische ultimatum van 27 november, waarin gezegd wordt, dat deze overdracht op 27 mei zal plaats vinden, kan, zei Kroesjtsjef, ook op 27 juni of misschien op 27 juli of nog later aflopen. Zoals bekend, gaat het hier om de geallieerde controle op het weg- en luchtverkeer tussen het Westen en West-Berlijn, die sedert het einde van de oorlog wordt uitgeoefend door Amerikanen, Britten, Fransen en Russen. De overdracht van de Russische bevoegdheden aan de Oostduitsers wil het Westen niet erkennen. Russische premier was in beste bui Kroesjtsjef, die in een beste bui was. zei voorts, dat een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland alleszins tot de mogelijkheden behoort. Gebeurt dit, namelijk indien West-Duitsland niet gewillig genoeg zal zijn, dan zal de Oostduitse staat volledig soeverein wor den en ook de macht van eep soeve reine staat kunnen uitoefenen. Het was opvallend dat Kroesjtsjef op een vraag van het Britse socialistische parlementslid, Mikardo, die bij het diner in het Leipziger raadhuis aanwezig was, dat het Westen de termijn van 27 mei valselyk als ultimatum had uitgelegd. Overigens waarschuwde hij het Westen ervoor tegen het communistische blok geweld te gebruiken en ook thans legde hij weer alle nadruk op de noodzaak dat de Westduitse Bondskanselier Ade nauer met de Oostduitse machthebbers over de eenheid moet gaan praten. Kroesjtsjefs goede bui kwam tot uiting in enige markante gezegden. Toen de Oostduitse partij-secretaris Ulbricht zei dat Adenauer uit angst de hereni ging van Duitsland niet wenste, zei de Sovjet-leider, terwijl Ulbricht een rood gezicht kreeg: .Adenauer kennen wij beter dan jullie. Wij hebben al met hem vergaderd en gezellig een glas wijn ge dronken". Kroesjtsjef meende, dat een reis van hem naar West-Duitsland nog niet mo gelijk was. Het klimaat was daarvoor zijns inziens nog niet warm genoeg. Bonn niet onder de indruk Tn de Westduitse hoofdstad is men intussen bepaald niet onder de indruk gekomen van de verschuiving van het Russische ultimatum naar 27 juni of 27 juli. Immers, zo zegt men in Bonn, dit alles komt slechts neer op een soe pelheid in de methode, waarmede de Russen hun doeleinden willen bereiken. Die doeleinden zelf zijn even reëel als in november j.l.: het isolement van West-Berlijn, het sluiten van een vre desverdrag met Oost-Duitsland en wat dies meer zij. Het is hierom, dat in Bonn de zorg groter is geworden, dat Moskou töch binnen enkele maanden een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Brand in gesticlit voor negerjongens bij Little Rock Berlijn zal sluiten en dat op 27 mei of 27 juni of nog later Oostduitse z.g. Volkspolizisten de controle op Weste lijke militaire auto's zullen willen uit oefenen aan de grenzen van West-Ber lijn, hetgeen onvermijdelijk tot de grootst mogelijke spanning aanleiding zou ge ven. Bonn ongerust over Westelijke situatie Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons voorts het volgende over Adenauers terugkomst: De Westduitse Bondskanselier Ade nauer kwam gisteren in een goede stem ming terug uit Parijs, waar hij besprek ken heeft gevoerd met de Franse pre sident De Gaulle. Algemeen wordt in Bonn hoog opgegeven van de voortref felijke eensgezindheid die tussen Ade nauer en De Gaulle bestaat, maar het meest apvallende van de gehele sfeer in de Westduitse hoofdstad na Adenauers terugkeer is toch wel, dat men zeer be zorgd is over plannen voor een militair verdunde zone in Midden-Europa, zoals het plan-Rapacki. Adenauer heeft, zo verluidt te Bonn, De Gaulle voor zijn mening over dit probleem weten te win nen. Het gaat hierbij o.m. om een be paalde zinsnede in het Russisch-Britse Het betrouwbaarste adres voor NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN TEL: 24244 communiqué, dat na afloop van Mac- millans gesprekken met Kroesjtsjef in Moskou is getekend. In dit communi qué wordt gesproken over een militair verdunde zone in Midden-Europa, waar mede men het terugtrekken van Rus sische en Amerikaanse troepen uit Oost- Duitsland en Tsjecho-Slowakije ener zijds en West-Duitsland anderzijds be doelt. Met kennelijk onbehagen heeft Adenauer deze zinsnede gelezen. Hij is een fel tegenstander van een militair verdunde zone in dit tijdperk van ra ketten, die men op grote afstand naar een bepaald doel kan schieten. Hij staat daarmede in lijnrechte tegenstelling tot vele Britse kringen en tot de oppositie in eigen land. De SPD en de liberale FDP zijn vóór deze z.g. „disengagement"- plannen van Rapacki en anderen. Een uit elkaar rukken van de militaire machten in Midden-Europa zal huns in ziens wél leiden tot een afneming van de politieke spanning. Maar Adenauer moet niets van deze plannen hebben, die zijns inziens de huidige Duitse gespletenheid ten eeu wige dage zouden doen voortduren. Men meent in Bonn, dat de Russen op handige wijze deze affaire naar voren hebben geschoven om daarbij nieuwe verdeeldheid in het Westen te scheppen en in feite is er ook, zegt men hier, op dit moment geen sprake van een wer kelijke Westelijke eenheid. Er zou thans terecht gesproken kunnen worden van een as tussen Parijs en Bonn, die een zekere Britse isolering niet uitsluit. Ade nauer heeft De Gaulle voor zijn ideeën kunnen winnen, omdat een militair ver dunde zone de Duits-Franse betrekkin gen in gevaar kan brengen, de verde- Eisenhower pleegt breed overleg President Eisenhower pleegde gisteren speciaal overleg met de leden van de Amerikaanse veiligheidsraad. Dit over leg had betrekking op de kwestie-Ber- lijn en het vraagstuk van de Duitse her eniging. In deze raad hebben be langrijke Amerikaanse diplomaten, mi litairen en leden van de geheime dienst zitting. Voorts had president Eisenhower van daag in het Witte Huis een bespreking met de leiders van beide politieke pai> tijen over de Berlynse crisis en de Duit se kwestie. De Amerikaanse Senator William Ful- bright, voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, meent dat men periodiek topconferen ties dient te houden. „Wellicht twee keer per jaar." ïk geloof dat wij topconferen ties moeten aanvaarden als een gewoon onderdeel van onze diplomatieke be trekkingen, zo verklaarde hij donder dagavond in een radio-vraaggesprek. Fulbright zou er de voorkeur aan ge ven als voor dergelijke conferenties igeen officiële agenda werd opgesteld. Mogelijk zou aan het eind van het top- overleg zelfs geen officieel communiqué moeten worden uitgegeven. De Senator was weliswaar niet erg optimistisch ge stemd over de mogelijke resultaten van dergelijke conferenties, dooh als „wij re kening houden met de verschillende mogelijkheden, geloof ik dat dit een goede benadering kan zijn," zei hij. diging van de Westelijke zaak direct naar de Franse grenzen doet verhuizen en Amerikaanse troepen zal doen lege ren in Oost-Frankrijk. Daardoor zou Frankrijk de directe nabuur worden van de Sovjet-Unie, dat immers bij moge lijke agressie vry spel zou hebben in een door de Amerikanen verlaten West- Duitsland. Nog geen enkele reden tot ongerustheid Internationaal staat Frankrijk er goed voor (Van onze Paryse correspondent) De Franse regering heeft gisteren be sloten nieuwe maatregelen te nemen tegen de symptomen, die in de vorm van verhoogde werkloosheid een nade- rende economische crisis zouden kunnen aankondigen. Omdat die symptomen zich voorlopig echter alleen in enkele delen van het land openbaren, heeft de regering het voldoende geacht de nieuwe maati-egelen tot een zestal departemen ten, vooral in het noorden en het cen trum des lands, te beperken. In die streken zullen gespecialiseerde bureaus worden ingericht, die de omschakeling van bedrijven, en industrieën, moeten vooi'bereiden, waardoor men de werk loosheid tot stilstand hoopt te kunnen brengen. Nationaal en vooral internationaal beschouwd, zien de Franse werkloos heidscijfers er nog niet uitzonderlijk on rustbarend uit. Officieel zijn er nu 40.000 arbeiders bij de ondersteuningskassen ingeschreven, waarbij ten minste nog eenzelfde aantal stille werklozen moet 1 worden gevoegd. In verhouding tot an dere landen, als Amerika, Italië en West-Duitsland, zijn die Franse cijfers bijna te verwaarlozen. In het raam van de economische expansie-politiek die Frankrijk sinds verschillende jaren voert, is elke graad en vorm van werkloosheid, evenwel in strijd met het beginsel van de „full emp!' /ment", en in die geest heeft de Franse regering de maatrege len nu dan ook getroffen. Om een ongemotiveerde paniekstem ming bij het publiek te voorkomen, heeft de minister van Voorlichting, Roger Frey, er na de kabinetszitting van gis teren de journalisten op gewezen, dat de Franse produktiecijfers nauwelijks on rust baren en dat de prijzen sinds een maand stabiel zijn gebleven. En als be wijs van het vertrouwen van de rege ring van generaal De Gaulle in de toe komst, heeft de minister bovendien nog aangekondigd, dat in principe is beslo ten een olieleiding dwars door Frankrijk van zuid naar noord aan te leggen, waardoor de olie van de Sahara op de snelste en goedkoopste wijze zal kunnen worden vervoerd. Bruingebrand op Schiphol Van 68 jongens kwamen er zeker 21 om het leven Bij een brand in een opvoe dingsgesticht voor negerjongens te Wrightsville. bij Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas zijn. zeker 21 van de 68 jongens omge komen. De slaapzaal, waar de jon gens zich bevonden, was op slot en de vensters waren getralied. Personeel was niet aanwezig, zo dat niemand de deur kon ontslui ten. De onderwijzer, die gewoon lijk in het huis sliep, was naar het ziekenhuis. Het gebouw is door de brand vrijwel in de as gelegd. De gouverneur van Arkansas, Faubus, was spoedig ter plaatse. Aan de pers verklaarde hij, dat van alle soortgelijke instellingen in de staat de veiligheidsvoorzieningen on middellijk zullen worden gecon troleerd. In verband met het feit. dat het gisteren een kwarteeuw geleden was dat de „Maandag-cent-actie" in de strijd tegen de tbc door de schooljeugd startte, hebben leerlin- gen van de Fabriciusschool te Hit- verusm een krans gelegd aan de voet van het monument voor Ko- ningin-Moeder Emma te Baarn. Groots reclameplan verkeersveiligheid Alle organisaties die in ons land de belangen van wegverkeer en wegvervoer behartigen, zullen vol gende week woensdag 11 maart) op verzoek van de KNAC bespre kingen voeren over de mogelijk heden van een groot reclameplan voor de verkeersveiligheid. Dit plan is op de wegverkeersdag van de KNAC in 1957 naar voren ge bracht door de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, jhr, W. van Andringa de Kempenae*» De heer De Kempenaer gaf toen een uiteenzetting over een drie- of vijf jarige campagne, met advertenties in de dagbladen en filmstrips in de biosco pen. Hij schatte, dat deze campagne het eerste jaar tegen de 2% miljoen gulden zou ko6ten, maar meende dat reeds die eerste periode een veelvoud van dit bedrag bespaard zou kunnen worden door vermindering van het aan tal ongevallen. Om een dergelijk plan te kunnen verwezenlijken, oordeelde hfj een bundeling nodig van alle krachten in Nederland, die gericht zyn op het terugdringen van de verkeersonveilig heid. Het plan is geruime tijd onderwerp geweest van interne studie en overleg. Thans acht de KNAC het ogenblik gekomen, om samen met de andere verkeers- en vervoersorganisaties na te gaan, welke mogelijkheden er zijn om deze miljoenen-campagne te rea liseren. Om het plan zijn beste kan sen te geven, ziet de KNAC het, mèt de voorzitter van het Genootschap voor Reclame, als een eerste eis, dat alle organisaties de handen ineen slaan. Aan het overleg dat de volgende week woensdag in Den Haag zal worden ge houden, zullen vertegenwoordigers deel nemen van de talrijke organisaties op verkeers- en vervoersgebied. De verga dering woi-dt geleid door de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen. ging noemde dit niet terzake dienend en een vals aanknopingspunt, waarover in de aanklacht met geen woord wordt gerept. Voorts had Hempelmann aan Von Hallstein gevraagd of hij, die toch hoogleraar was in de juridische weten schappen te Frankfort, met zijn juridi sche kennis geen nader oordeel had ge had over het doorgeven zonder meer van brieven met beschuldigingen aan het adres van Strack door Blankenhom aan hogere instanties. Von Hallstein vindt het onaanvaardbaar, dat men hem in zijn eigenschap als hoogleraar en vroegere rechter tot een oordeel over de handelwijze van Blankenhorn wil dwingen. En zo waren er nog meer fjjne juri dische foutjes, die de verdediging van de beide diplomaten zou hebben opge merkt en die ertoe kunnen leiden, dat het proces met nog een jaar wordt ver lengd. Daarmede zou het geval-Strack een periode van niet minder dan zeven en een half jaar gaan beslaan en zou de kracht van de bewijsvoering wel eens ondergraven kunnen worden. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuidwest. De zelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 MAART Zon op: 7.15 uur; onder: 18.29 uur. Maan op: 6.05 uur; onder: 16.38 uur Hoogwater te Katwijk te 2.06 en 14.24 urn. Laagwater te 10.02 en 22.31 uur. Dtt som» besta** Bit 1* pagtna's. Hartelijk weerzien Bmingebrand stapte Prins Bernhard gistemxiddag omstreeks drie uur uit het KLM-vliegtuig „Zwarte Zee", die hem van Montreal naar Amsterdam had ge bracht, op het platform van Schiphol. De reis van ruim een maand naar Chi li. Paraguay. Brazilië en Mexico was achter de rug. Op de Amstei-damse luchthaven was het een bly weerzien tussen de leden van de Koninklijke fa milie. a „Je ziet er uitstekend uit", zei Konin gin Juliana tot Prins Bernhard en na de hartelijke begroeting met Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Ma- ryka kwaan Prins Bernhard naar da ambassadeui-s van Chili, Brazilië, Ar gentinië en Venezuela en de zaakgelas tigden van Ecuador en Peru toe om hen de hand te drukken en uiting te geven aan zyn dankbaarheid voor de ont vangst, welke hem in enkele van deze landen ten deel was gevallen. „Het was fantastisch", zei de Prins tegen de di plomatieke vertegenwoordigers van Chili en Brazilië. In het gezelschap van de Prins be vonden zich zijn particuliere secretaris dr. F. A. de Graaff, zijn adjudant luit. kol. C. C. Geertsema en de heer C. Se- sink, hoofdcommissaris Rijkspolitie, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklyk Huis, die de gehele reis had den meegemaakt. Het Koninklijk Gezin begroet Prins Bernhard bij zijn aankomst op Schiphol na zijn reis door ver scheidene Zuidamerikaanse landen De familieleden van he.t gevolg van Prins Bernhard waren eveneens naar Schiphol gekomen en op het platform was het gedurende enkele minuten een genoegelijk onder onsje, waar de eerste reisverhalen werden verteld. Om kwart over drie stapten Konin gin Juliana. Prins Bernhard en de drie Prinsessen in de hof auto, die snel weg reed, richting Soestdyk. Komt geval-Strack op de lange baan? Ommekeer in proces tegen Hallstein en Blankenhorn Van onze correspondent in Bonn) Een ware sensatie deed zich gisteren in het Bonner proces tegen prof. Von Hallstein, president van de Europese Economische Gemeenschap, en Blan kenhorn, Westduits ambassadeur te Pa- rys, voor. De verdediging van deze bei de beklaagden weigerden namelijk het lid van de rechtbank dr. Hempelmann verder te aanvaarden omdat hij op licht vaardige wijze valse beschuldigingen zou hebben geuit. Over het verzoek van de verdediging om dr. Hempelmann te vervangen, zal vandaag beslist worden. Wordt het verzoek ingewilligd, dan be staat de mogelijkheid dat het proces voor onbepaalde tijd wordt verdaagd. In zo'n geval kan dit proces wegens de overbelasting van de rechtbank in de komende maanden eerst tegen het ein de van het jaar worden voortgezet, waarmede het geval-Strack op de lan ge baan zou zijn geschoven. Volgens de verdediging is het vertrou wen van Von Hallstein en Blankenhom, beiden beschuldigd van het belasteren van de hoge ambtenaar dr. Strack, in de rechter geschokt door handelingen van Hempelmann. De rechtbank zou het proces hebben geopend, terwyl de ter- myn, opengesteld voor een nadere uit eenzetting van de verdediging over de aanklacht, nog niet was afgelopen. Dr. Hempelmann zou voorts tydens de eer ste twee dagen van het proces op een dergelijke wyze vragen hebben gesteld, dat men daaruit kon opmaken dat hil een vooringenomen mening had tegen Von Hallstein en Blankenhom. Zo had Hempelmann maandag aan Blanken horn gevraagd of Von Hallstein aan hem dank verschuldigd was wegens diens benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. De verdedi-1 Om nooit te vergeten

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1