Sunil wast stralend wit Brazilië: moeilijkheden vandaag, maar gouden bergen voor morgen DE GOUDSE BRANDSTICHTER STOND OPNIEUW TERECHT WITTER DAN DE WITSTE MEEUW en spaart uw linnenkast Nederlands zakenleven doet vrij wat, maar nog lang niet genoeg Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 maart 1959 Derde blad no. 29687 Bevestiging rechtbankvonnis geëist Deskundig oordeel: „Niet toerekenbaar (Van onze Haagse oorrespondent De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. J. Zaayer, heeft een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek en ter beschikkingstelling gelijk aan de straf van de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 35-jarige fabrieks arbeider uit Gouda, die in de nacht van 28 op 29 juli in de omgeving van Gouda 5 hooischelven in brand heeft gestoken, ten gevolge waarvan ook 3 boerderijen geheel in vlammen opgingen. Verdachte zeide zich van het gebeur de in de bewuste nacht niets meer te kunnen herinneren. Gevraagd naar de reden van zijn vreselijke daden ant- woorde hij: „Ik weet het niet meer, ik was overspannen." Ter zitting kwam naar voren, dat ver dachte bijna ieder weekeinde dronken werd thuis gebracht en dat er soms drie of vier man nodig waren om hem in bedwang te houden. Zijn familie sloot hem dan veelal op in een kaal kamertje zonder ramen, waarvan de deur met een balk werd gebarricadeerd. De verdachte ging dan te keer als een dolleman in deze „isoleercel". Zo hevig, dat de po litie dikwijls niet weg durfde uit angst dat de verdachte zou uitbreken en dan zijn gehele familie zou molesteren. Vennis ever scherpe uitsteeksels aan auto's De kantonrechter te Roermond, mr. A. K. Duynstree, heeft een automobi list uit Brussel veroordeeld tot een geldboete van f. 5.subs. 1 dag hech tenis. Hij werd op 14 januari j.l. in Swalmen geverbaliseerd, omdat hü in een wagen reed, welke van scherpe uitsteeksels was voorzien. Hij had zich voor de kantonrechter erop beroepen, dat een dergelijke bepaling in België niet geldt. Blijkens dit vonnis is het standpunt van de Roermondse kan tonrechter dus, dat het art. 565 sub. K. van het wegenverkeersregelement, dat het aanwezig zijn van scherpe uit steeksels op of aan motorrijtuigen verbiedt niet in strijd met het op 19 september 1949 te Genève gesloten internationaal verkeersverdrag. De raadsman, mr. R. J. Polak uit Amsterdam, stelde, dat het bedoelde artikel van het wegenverkeersreglement wel in strijd zou zijn met de te Genève gesloten conventie. Deze conventie be oogt het geven van voorschriften voor het internationale verkeer. Derhalve zou het overtreden van het genoemde artikel door buitenlanders geen straf baar feit opleveren. De substituut-officier van Justitie, die tegen de Brusselaar een boete had ge vorderd zoals door de kantom-echter werd uitgesproken, had op een volkomen tegengesteld standpunt kenbaar ge maakt. De kantonrechter heeft er in zijn vonnis op gewezen, dat buitenlanders zich bij een bezoek aan een ander land eerst op de hoogte dienen te stellen van de daar geldende verkeersvoorschriften. Van de thans door de kantonrechter opgelegde boete kan de Belg alleen bij de Hoge Raad in cassatie gaan. Hij zal hiertoe vermoedelijk overgaan. Ook de KNAC heeft voor deze zaak grote belangstelling. Minister Staf ever het defensiebeleid De minister van Defensie, ir. C. Staf, heeft gisteren op een buiten gewone vergadering van de CHU in Amsterdam gezegd, dat hij de felheid waarmee men hem in de zaak Koop- mann en in de helmenaffaire heeft aangevallen, ziet als een daad van po litieke oppositie. „Als de zaak zo wordt voorgesteld, dat een Kamerlid van de oppositie de kat de bel zou hebben aangebonden, terwijl het de minister zelf is, die de zaken aan het rollen heeft gebracht door de Justitie te ver zoeken een onderzoek naar vermeend frauduleus handelen in te stellen, dan spelen motieven van politieke strijd een te grote rol", aldus minister Staf. Spreker keerde zich ook tegen de kri tiek waarbij officieren en burgerambte naren verdacht worden gemaakt. „Het vertrouwen in de krijgsmacht wordt op die wijze ondermijnd." zo meende hij. Hü zei voorts waardering te hebben voor het rapport van de Kamercommissie over het militaire aankoopbeleid, „het betekent echter niet dat ik het met al les wat in het rapport staat eens ben", aldus minister Staf. Hü merkte nog op dat in de laatste 8 Jaren voor niet minder dan 5 6 mil jard gulden aan militaire goederen is gekocht en dat het hierbü alleen voor de landmacht al gaat om 800.000 artike len. „De gesignaleerde fouten betreffen 6lechts een heel klein deel van het aan koopbeleid en de daardoor veroorzaakte schade niet meer dan 1 pro mille van de gehele omzet." Ir. Staf vestigde er ook de aandacht op dat vrüwel alle genoemde feiten van voor 1956 dateren en dat, voor ze open baar werden gemaakt, alle noodzakelijke maatregelen reeds waren genomen. „Wü hebben een zee-, land- en luchtmacht met voortreffelijke wa pens, een uitrusting als de beste Ame rikaanse divisies en een voertuigen- park waarom onze bondgenoten ons benüden", zo besloot minister Staf. Wilhelm Polak zal in Duitsland terechtstaan De openbare aanklager in Lünenburg heeft de voormalige SS-er Wilhelm Po lak beschuldigd van moord en mede plichtigheid aan moord. Het onderzoek in deze zaak heeft vüf jaar geduurd. Polak is in 1952 uit een gevangenis in Breda ontsnapt en in mei 1953 in Han nover gearresteerd. In Nederland is hü wegens het doden van drie Nederland se verzetslieden en medeplichtigheid aan het ter dood brengen van een vier de aanvankely'k ter dood veroordeeld. Zün straf is later gewüzigd in levens lange gevangenisstraf. West-Duitsland heeft aan het Neder landse verzoek om uitlevering niet wil len voldoen. Volgens het Westduitse per bureau DPA zal Polak door een Duitse rechtbank worden berecht omdat zijn nationaliteit niet vaststaat. Polak voert tot zün verdediging aan dat hü zich niet kon onttrekken aan het bevel tot Uitvoering van de executies. Ontoerekenbaar De psychiater, dr. G. C. Jedelo, ver klaarde, evenals voor de rechtbank, dat verdachte niet toerekeningsvatbaar is. Hü is de mening toegedaan, dat verd. niet tot gevangenisstraf veroordeeld moet worden, doch uitsluitend ter be schikking gesteld zou moeten worden van de regering. Hij vervolgde: „Deze man is ziek. Hü hoort niet in een gevangenis, maar in een inrichting. De gevangenis zal al leen een slechte invloed hebben op ver- dachtes psychische constellatie* Voorts verklaarde hij, dat verdachte gedurende de oorlogsjaren reeds drie keer opgenomen is geweest in een psy chiatrische inrichting te Amersfoort. Sceptisch De procureur-generaal reageerde scep tisch op dit getuigenverhoor. „Het enige wat my" interesseert is wat verdachte gedaan heeft. Hij heeft tonnen schade veroorzaakt, levensgevaar voor mensen om van het verdriet maar niet te spre ken. Normaal staat hiervoor tenminste 8 jaar gevangenisstraf. Maar als een zwaar misdrijf gepleegd wordt, komt er ook altü'd een psychiater. Ik weet niet wat de rechter ervan geloven moet. Als hü alles gelooft, dan kunnen we de strafrechtpleging wel opdoeken. De rechtbank heeft het goed gezien en het vonnis goed gemotiveerd. Deze man kon zich in de maatschappij behoorlük staande houden. Voor het plegen van zulke zware delicten is men niet ge- excuseerd. Zelfs een zwaar gestoord iemand, weet nog wel dat hü geen boer derijen in brand kan steken." Aldus de procureur-generaal, die dus bevestiging eiste van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank. De verdediger wees erop, dat de deskundigen verdach te volkomen ontoerekeningsvatbaar ach ten en verdachte derhalve niet voor ge vangenisstraf in aanmerking komt. Uitspraak 18 maart a.s. Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak Wij moeten niet te laat komen! Een grootse toekomst in het verschiet ondanks constant kelderen der ernzeiro (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Sao Paolo, maart. Naar de warme zon van Brazilië reikt een witte stad zijn wolkenkrabbers omhoog, de Noordamerikaanse giganten naar de kroon stekend: Sao Paolo. Voor zün bevolking van meer dan drie miljoen inwoners, die per jaar met 150.000 zielen toeneemt, worden er zestig woningen per dag gebouwd door 75.000 bouwarbeiders. De stad verbruikt per hoofd meer elektriciteit dan Chicago, heeft zevenhonderd banken, op zijn vliegveld landt en vertrekt iedere drie minu ten een vliegtuig. Sao Paolo betaalt 67 «Tc van Brazilië's belasting, levert 60 van Brazilië's industriële produktie. Er wonen magnaten als Francisco Matarazzo (300 fabrieken), die voor het huwelijksfeestje van zijn dochter Filomena 2.5 mil joen gulden uitgaf. Deze oude koffiestad, die via zün haven Santos eens twee derde van de wereldkoffiebehoefte dekte, heeft zelfs de dodelijke crisis van deze monocultuur overleefd, is opnieuw in een razende expansie verwikkeld: industrie, mijnbouw, elektriciteit, katoen, wéér koffie en vooral speculatie. De banken lenen geld op 12 interest, particuliere geldschieters op 3 per maand of 1 per dag. Het geld schuimt in deze stad, magneet voor Europese immigranten, voor hon gerlijders uit Brazilië's verdroogde noordoosten, voor Levantijnen en Japanners. Overontwikkelde stad in een onderontwikkeld land! Naar inwonertal van 100 miljoen „Sao Paulo". zeggen de „Paulistas", „is de locomotief, die Brazilië's wagens trekt". Die wagens vormen een lange trein van vreemde gebieden: de tropi sche wouden van de Amazone, de ver dorde gordel waarin de „Nordestinos mager worden van de dorst of dik van het hongeroedeem, de onbevolkte hoog vlaktes van het Westen, waar misschien 's werelds rijkste bodemschatten lig gen: üzer> tungsten, nikkel, lood, bau xiet, zink, thorium cn uranium, de ryke tropische landbouwgebieden bij Bahia, de gematigde in het zuiden. Rljkdom- men, die wachten op openlegging en een bevolking van dit op drie na groot ste land ter wereld, dat haast de helft van Zuid-Amerika beslaat. Land dat nu 62 miljoen zielen telt .maar in 1980 de honderd miljoen gepasseerd zal zijn. Land dat met al zijn ontelbare ryk- dommen de armoede kent. monocultuur op monocultuur bankroet heeft zien gaan. dat met hollen en stilstaan in een wat onbeholpen geleide economie voor uit probeert te komen naar wat onaf wendbaar een gouden toekomst moet zün. En in dat troostend besef zelfs met enige lankmoedigheid zün munt. de cruzeiro, met angstwekkende snelheid naar beneden ziet suizen. In een stille baai bij Angra dos Reis ankerplaats van Driekoningen) vestigt zich de Nederlandse scheepsbouwer Verolme. Duizen den Brazilianen, die straks in deze Nederlandse onderneming werk zullen vinden, luisteren bij de ope ning naar de woorden van presi dent Kubitschek en die van Cornelis Verolme. Bouwen voor morgen Wat doet Nederland in dit land van de toekomst? En ook. wat doet het nog niet en waarom niet? Kort samengevat: wij doen vrij wat. maar niet genoeg. In dit land Mat aan een haast onmeetbare potentiële rijkdom een relatief grote politieke stabiliteit paart, dat de kolo niale conflicten, die bijv. Afrika beroe ren, al ver achter de rug heeft, moeten de ontegenzeggelijk grote moeilijkheden van vandaag minder tellen dan de grote kansen van straks. Dat hebben de Amerikaanse. Westduitse en Japanse firma's, die hier tegen de klippen op investeren, nauwkeurig begrepen. Laat de dalende koers van de cruzeiro winst transfers naar het thuisland moeilyk maken; goed. men ploegt zijn winsten (die niet gering zijn) in het bedryf te rug. Men bouwt voor morgen! Nederlandse activiteiten Maken wij de balans op van de Ne derlandse activiteiten op het gebied van handel, industrie en landbouw, dan doet zich het volgende beeld voor: 1) Handel. Uitvoer naar Brazilië (ge middeld voor 10 miljoen dollar per jaar) blijft moeilijk. Brazilië beperkt zijn invoer, beschermt zijn jonge industrie door een gecompliceerd schijnend stelsel van deviezenmani- pulaties. dat tot gevolg heeft dat een importeur hier (behalve voor een aantal essentiële artikelen) 317 cru zeiro's voor eten dollar neer moet Emigratie. Van welk enorm nut immigran ten in Brazilië hun oude vaderland kunnen zijn, wordt bewezen door de Duitsers en Japanners in dit land. Duitse en Japanse firma's, die hier opereren, putten voortdu rend uit een reservoir van mensen, die het land kennen en er goed zyn ingevoerd. Massale emigratie van Nederlanders hierheen lijkt overi gens niet meer mogelijk. Wel gaat de katholieke landbouwkolonie Ho- lemibra zioh in de komende tien jaar met 820 gezinnen uitbreiden en het protestantse Castrolanda met 100, daarbij geholpen door Amerikaanse leningen. Onder de 200 300 Nederlanders, die hier jaarlyks naar toe komen, bevinden zich verder industriële werkers, onder wie ook Indische Nederlan ders. Om als industrieel arbeider in Brazilië te slagen, moet men niet alleen een hoog gespecialiseerd vakman, maar ook handig en on dernemend zün en een groot aan passingsvermogen bezitten. Anders gaat men in het Braziliaanse pro letariaat ten onder. Zo goed als boeren zich trouwens slechts tegen afzakken kunnen beschermen, door zich in een der Nederlandse kolo nies te vestigen. Noodoplossing in Barneveld De directeur van openbare werken in Barneveld, de heer Lunsink, heeft een noodoplossing gevonden voor het jonge echtpaar Brouwer, dat zün zelf gebouwde noodwoning op last van de gemeentelijke autoriteiten moest af breken. De opdracht tot afbraak, die de ge meente overigens zelf reeds ten dele heeft uitgevoerd, is naar bekend een gevolg van de maatregel die tegen het groeiend aantal klandestien gebouw de noodwoningen in de gemeente Bar neveld wordt genomen. Er zün thans 250 van deze woningen. In overleg met de burgemeester van Barneveld heeft de directeur gemeente werken, mede bewogen door het a.s. moederschap van de jonge mevrouw Brouwer ermee ingestemd, dat de boer derij, waar de noodwoning op het erf staat, zal worden uitgebreid, zodat de woning erin zal worden opgenomen. Wel is als voorwaarde gesteld dat de mu ren van het huis van steen en niet van hout zullen zijn. leggen tegenover een officiële koers van by na 19 cruzeiro's. De kapitaal goederen, die Brazilië nodig heeft, worden door onze „lidhite" industrie in onvoldoende mate geproduceerd. Nochtans zijn er enkele grote leve ranties op het gebied van scheeps bouw en baggermateriaal geweest en wordt er onderhandeld over de leve ring van installaties voor zuivel, palmolie verwerking, en aardolieraf- finage, alsmede vliegtuigen. Neder land is wel de grote afnemer van Brazilië :veel koffie en cacao, vaak bestemd voor doorvoer naar andere Europese landen. 2) Industrie. Waar men door beperkte importmogelijkheden geremd wordt, moet men zélf fabriceren.. Er zijn veel Nederlandse firma's (zie bij gaand kader) die zich in Brazilië gevestigd hebben. De meeste met succes/Enkele andere, zoals Kwatta en Van Berkel, trokken zich weer terug. Wat zijn de veelal over schatte bezwaren, de „pijlers van het wantrouwen?". Een onzekere financieel-economisohe toestand, die de cruzeiro jaarlijks 20% doet kel deren. Wantrouwen inzake de poli tieke ontwikkeling. Ongewoon zake lijk klimaat, door corruptie aange tast. Gebrekkige rechtspleging. Die bezwaren zijn niet geheel ongegrond. Maar tóch: de politieke stabiliteit is véél groter dan elders buiten West- Europa. Naarmate de cruzeiro daalt, sty gen de verkoopspryzen. de inflatie stelt tot op heden nog geen onover komelijke financieringsproblemen. Brazilië is niet het enige land, dat corruptie kent en ook niet het enige, waar Nederlandse firma's zich aan een afwijkend zakelijk klimaat heb ben aangepast. Tegenover de nade len staan voordelen: Ook buiten landse vestigingen in Brazilië profi teren mee van de vérgaande bescher ming der industrie. Men produceert vrijwel uitsluitend voor de binnen landse markt, maar die is groot en groeit snel. Men heeft de beschik king over zeer bruikbare arbeids krachten. Er is veel goodwill jegens Nederland. 3) Landbouw De Nederlandse land bouwkolonies (in een vorig artikel besproken) maken het goed, zyn voor stevige uitbreiding vatbaar. Daar naast liggen er kansen voor onze tro pische cultuurmaatschappyen. die nieuwe werkgebieden zoeken. De meestbelovende produkten zijn sui ker .oliepalmen en sisal. Misschien ook cacao, en tabak (dekblad). Rub ber vermoedelük niet. koffie zeker niet. Men moet zich in het algemeen niet blind staren op eventueel on gunstige resultaten van Braziliaanse ondernemingen, die het Nederlandse technische peil zelden of nooit bena deren. Deze tropische cultures bieden (vrijwel) géén kansen voor indivi duele planters, maar uitsluitend voor sterke en bekwame maatschappyen. die alle steun van de Braziliaanse regering zullen genieten. De H.V.A. verkent reeds het terrein. Nederlanders in Brazilië Ziehier een greep uit de Neder landse bedrijven, die in Brazilië actief zijn: Nederlandse Thyssen- groep (staal), Kleurstoffenfabriek Vondelingplaat, Provimi (veevoer e.d.). Vaessen Schoemaker (plas tic vaten), Shell, Bols, Organon, Adviesbureau P. W. Deerns, Phi lips, Van Heeswyk Bouwonderne ming (bouwt nieuwe Kruppfa- briek), Mavotrans. Gebrs. Van Swaay (koel- en luchtverversings installaties), Jacobson en Van den Berg, Fokker, Ledeboer en Van der Held (katoenexport), Van Melle, Wm. H. Muller, Van Nievelt Gou- driaan. Polak en Schwarz (essen ces), Van Rees, Burcksen en Bos nian's Handelmü. Van der Stoel (aannemer) en Hovers Construc tie, Hollandse Bank Unie. K.L.M., Ned. Overzee Bank, Verolme en Ned. Dok- en Scheepsbouwmaat schappij. Daarnaast de Nederlandse ta bakshandelaars. zoals Van Beek, Danneman, Carl Leonl en Schel- tema, die haast de helft van de tabaksexport uit Bahia verzorgen. Wat er gebeuren moet Ziehier in vogelvluaht een schets van Nederlandse activiteiten en kansen in een land, dat risico's oplevert (welk land doet dat niet?), maar tegenover die risico's ryke verschieten biedt. Mis schien zal de cruzeiro nog wat verder kelderen, ééns zal de Braziliaanse eco nomie zioh wel op het niveau van de waarheid stabiliseren, zal er in dit land van hevige contrasten een evenwicht tot stand komen, zal men een reëler, minder op politieke emoties gebaseerd economisch beleid gaan voeren Ik heb in dit korte overzicht de moeilijkheden bepaald niet geminiseerd. Maar na gesprekken zonder tal met Nederlandse experts alhier ben ik tot de conclusie gekomen, dat Nederlands zakelijke be trekkingen met Brazilië geïntensiveerd moeten worden. Een beleid, dat niet vooruitziet naar volgend jaar. maar naar de volgende twintig jaar. vereist dat. Men zal zich meer moeite moeten getroosten, niet in een bezoek van een paar dagen tot zaken willen komen, geen ondergeschikte figuren afvaar digen, een voorbeeld moeten nen )i aan scheepsbouwer Verolme, die hier weken lang zelf vertoefde. Men zou de reis van de prins een vervolg kun nen geven door een missie van top mensen uit het Nederlandse zaken leven hierheen te zenden. Men zou breder gezien, in E.E.G.-verband zich op de Zuidamerikaanse markt moe ten gaan prepareren, om niet geheel en al in de Noordamerikaanse scha duw te verdwynen. Van heel Zuid- Amerika is Brazilië het meestbeloven de land! Nederland is er laat ver schenen. Het moet er nu voor zorgen straks niet tè laat ie «ün!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9