Laatste nieuws eh*N* Het standpunt van de Leidse psychologische studenten Naar 'n wereld zonder paarden? Wassenaars chr. kleuterschool herdacht honderd-jarig bestaan DONDERDAG 5 MAART 1959 Inzake toelating van onderwijzers De Psychologische Faculteit der Leid se Studenten deelt ons het volgende mede: Het bestuur van de Psychologische Faculteit der Leidse Studenten heeft haar leden opgeroepen tot collegever- zuim zoals dat gisteren geschiedde met een tweeledig doel: in de eerste plaats wil zij protesteren tegen het aanvaar den van het betreffende wetsvoorstel in de Tweede Kamer om onderwijzers en bezitters van Middelbare akten toe te laten tot Universitaire examens in de ps.vohologie, zonder dat volgens haar voldoende aandaoht is geschonken aan afwijzend advies van bijna alle hoog leraren in de psychologie. (Het request van 18 maart 1958). Vervolgens wil zij kracht bijzetten aan de gebaren van faculteitsvereni gingen in de andere universiteitssteden die, hetzij door cöllegeverzuim, hetzij door andere gezamenlijke manifestaties (Groningen), de aandacht van de Eerste Kamer wil vestigen op de noodzakelijk heid onr ook de mening van de hoog leraren in deze zaak te betrekken alvo rens tot een definitief besluit te komen. Wij zijn van oordeel, dat de argu menten die de hoogleraren hebben aan gevoerd. van dien aard zijn, dat zij on mogelijk gepasseerd kunnen worden. Wij zijn beslist niet tegen onderwij zers. of hoe men dit ook heeft willen voorstellen. Natuurijk moeten de capa bel en een kans krijgen om Hoger On derwijs te volgen. Het gaat ons echter alleen hierom, dat er zekere voorwaar den moeten worden verbonden aan deze toelating. Gebeurt dit niet, dan zullen ongetwijfeld ook vele niet geschikten meekomen en dit kan alleen maar leiden tot nutteloze moeite en teleur stelling. Het probleem van de misluk kingen in de Psychologie is al ongun stig genoeg. Op de een of andere manier zullen er critaeria moeten komen, bepaalde eisen, waaraan de aankomende psycho loog zal moeten voldoen. Men hoort overal, dat HBSA-gediplomeerden ook zonder meer psychologie kunnen gaan studeren, terwijl deze opleiding dan ge lijk gesteld wordt met de huidige derde leerkring van de kweekschool. Inder daad is HBSA een opleiding die prak tisch gesproken geringe kansen tot sla gen in de psyohologiestudie heeft. Ook HBSA zou zonder meer niet voldoende moeten worden geacht voor het volgen van deze studie. Dit bezwaar wordt echter in de nabije toekomst uit de we reld geholpen, als de nieuwe onderwijs wet. erdoor komt. Dan zal n.l. de HBSA niet meer bestaan. Het is dus een zwak argument om te zeggen, dat de kweek schoolopleiding dezelfde faciliteiten zou moeten krijgen als verbonden zijn aan de HBSA. Dit zou betekenen dat vlak voordat het oude lek gedicht een nieuw lek wordt geslagen. Wij wensen slechts attent te maken op de noodzaak van het opstellen van een rechtvaardige en verantwoorde toets voor de kweekschool leerling die psycho logie gaat studeren. En in het bepa len van deze toets mag de deskundig heid van de hoogleraren niet worden voorbijgezien. Een ander probleem dat o.i. een be studering zou vragen, is de sociale aan passing aan het akademisch leven, de akademische geest en het akademisch optreden. Van een psycholoog wordteen andere levensinstelling, een andere per soonlijkheidsstructuur verwacht, dan van een onderwijzer. Het is onontbeer lijk dat dit met de studie-technische vorming gepaard gaat. Wij vrezen nu dat deze kant van de Akademische op leiding, die niet zozeer in een tentamen- cijfer tot uiting behoeft te komen, bij de aankomende groep onderwijzers te weinig aan bod zou komen, als er niet van te voren al bepaalde maatregelen zijn genomen die hen in deze richting stimuleren. Dit vraagstuk houdt overi gens niet alleen de hoogleraren in de psychologie bezig, maar heeft ook de zorgen van andere Universitaire instan ties gewekt die hiermee te maken heb ben. LEIDERDORP GEZELLIGE AVOND GEREF. JEUGDCLUBS De gereformeerde jeugdclub voor jon gens en meisjes van 8 tot 12 jaar heb ben gisteren onder auspiciën van de oudervereniging een gezellige avond ge geven in „Irene". De heer Schip aan Boord sprak een openingswoord als voorzitten van de oudercommisie en daarna kreeg de jeugd het woord, die met schetsjes, versjes, samenzang en declamatie, de avond op gezellige wijze vulde. VOORSCHOTEN Sportuitwisseling In het Wapen van Voorschoten is de eerste binnensportavond gehouden, die de Voorschotense Sportraad georgani seerd heeft tegen sportclubs uit een an dere gemeente. Wassenaar viel de eer te beurt deze avond naar Voorschoten te mogen komen met een dam-, schaak-, bridge- en biljartteam. Burgemeester C. J. van der Hoeven stelde het bijzonder op prijs, dat deze avond georganiseerd was, want, aldus spr., een goede beoefening van sport en spel is een prachtige vrye-tydsbesteding en een goede afwisseling na het dage lijks werk. De burgemeester was vol be wondering voor de Sportraad, die deze avond voor elkaar had gekregen. De voorzitter van deze Sportraad, de heer M. Dirksen, dankte de burgemees ter voor diens inleidende woorden en opende daarna deze bijzondere sport avond. In de gezellig aandoende zaal, waar reeds voor het begin van de wedstrijden een prettige gespannen sfeer heerste, merkten we onder de belangstellenden, naast het voltallige bestuur van de sportraad, vele gemeenteraadsleden en ook wethouder G. Schrama op. De avond werd een groot succes voor de Voorschotense organisatoren, want in alle vier sporten wisten de Voorscho tenaren de spelers uit Wassenaar de baas te blijven. De uitslagen luiden: Sohaken: 9 par tijen: Voorschoten 8, Wassenaar 1; Bridge: 4 tafels: Voorschoten 74, Was senaar 69; Dammen: 10 partijen: Voor schoten 12. Wassenaar 8; Biljarten: 8 partijen: Voorschoten 12, Wassenaar 4 punten. Voorschoten behaalde dus 106 punten, Wassenaar 82. BURGERLIJKE ST4ND Geboren: Erik J. J., zn van R. T. Koop man en G. F. M. T Koenders, Cornells J. M„ zn van P. G. A. M. Dleiz en E C Vingerhoeds Getrouwd: T. M. B. Ordódl en J. L. Krouwers. H. Hage en H. Knuppel. Overleden: A. Wolff, 77 Jaar. echtgenote van J. Waasdorp. S. A. van Weel, 80 Jr, echtgenote van M, A. Schouten. Naschrift van de Redactie Tot zover het bestuur van de Stu dentenfaculteit. Het wil ons, zonder op de problematiek zelf in te gaan, voorkomen, dat de studenten naar een verkeerd middel gegrepen hebben om hun argumenten kracht bij te zetten, nl. door een staking, zij het dan ook voor slechts één dag. Men kan een dergelijke staking „college- verzuim" noemen, het blijft in wezen een staking en daarmee een vorm van protest, welke naar onze vaste over tuiging strijdig is met de academi sche geest en het academisch niveau, voor de aantasting waarvan de stu denten blijkbaar zozeer beducht zijn. Een staking in de academische we reld kan slechts dan als uitingsmiddel worden geaccepteerd, wanneer zij wordt aangewend tegen fundamentele aantasting van de universiteit als ge heel, in uitzonderlijke omstandighe den zoals in de bezettingsjaren het geval was. Waar het gaat om beleids kwesties als deze, zijn in onze vr^e maatschappij vooral voor studenten en voor de academie voldoende an dere wegen en middelen te vinden om overtuigingen uit te dragen en menin gen te onderstrepen. Door tot dit on academische niveau af te dalen, heb ben o.i. de studenten hun zaak geen goed gedaan. De protestactie van de studenten is overigens ook in de andere universi teitscentra rustig verlopen. In enkele steden werden bijeenkomsten gehouden waarin ook hoogleraren het standpunt van de studenten onderschreven, zon der daarbij de actie van de studenten daarbij te betrekken. Collegium L.S.C. Het nieuwe collegium van het Leid- sche Studentencorps is als volgt samen gesteld: H. J. Muller, praeses, C. H. B. Boot. ab-actis. R. W. de Korte, quaes tor, E. Teixeira de Mattos, assessor I, R. Gaaymans, assessor II. WARMOND Koperen jubileum wethouder Dekker De viering van het koperen jubileum van wethouder J. Dekker werd geopend met een bijeenkomst van de jubilaris en zijn familie met de ambtenaren in het gemeentehuis. Hier werd allereerst het woord gevoerd door de gemeentesecre taris de heer M. M. B. Pieterse. Spre ker wees erop dat 12*4 jaar wethouder betekent, 12% jaar het vertrouwen van de bevolking te hebben. Het vertrou wen dat in u wordt gesteld vindt zijn grondslag in uw principiële houding en het respect hiervoor is bijzonder groot. Spreker dankt de wethouder voor alle goede dingen in het belang van de ambtenaren en de gemeente gedaan en bood hem een lampekap aan. Hierna werd nog het woord gevoerd door de ge meentearchitect de heer Bakkers. Hier na vond er een receptie plaats in hotel De Stad Rome. Deze receptie getuigde wel dat de wethouder een belangrijkeen goede plaats in de harten van de War- mondse bevolking inneemt, want zeer velen waren gekomen om de jubilaris geluk te wensen. Onder de aanwezigen merkten we op de burgemeester en echtgenote, de burgemeester van Voor hout, oud-gemeentesecretaris van War mond en echtgenote, de praeses van het seminarie, ds. H. L. Boonstra en vele anderen. Tijdens de receptie werden aan de jubilerende wethouder serenades gebracht door Warmonds Fanfare en de R.-K. Harmonie St.-Matthias. Tijdens de receptie werd hem namens het schoolbestuur van de School met de Bijbel een polshorloge aangeboden. Wet houder Dekker is reeds 30 jaar lid van het schoolbestuur. De jubilaris en familie gingen vervol gens met de gemeenteraad in een bij zondere zitting. Afwezig was het lid W. Heyl, doch deze had telegrafisch vanuit Amerika zijn gelukwensen toegezonden. Allereerst werd het woord gevoerd door de burgemeester. U bent, aldus spreker, laat in uw leven op de voorgrond getre den en dit vindt in hoofdzaak zijn oor zaak in de illegaliteit. Uw hart kwam in opstand tegen de onrechtvaardigheid van de bezetting. U was een belangrijk element in deze organisatie en uw recht vaardigheid, eerlijkheid en Godsvertrou wen hebben ertoe geleid dat u ook na de oorlog verder naar voren bent ge haald. Voorts memoreerde de burge meester de prettige samenwerking in B. en W. Spreker dankte hem ook namens de burgerij en wenste hem voorts vele gelukkige jaren in goede gezondheid en overhandigde een zilveren sigarendoos. Persoonlijk overhandigde de burgemees ter nog een asbak. Wethouder Vergeer richtte zich vervol gens met een persoonlijk woord tot de jubilaris. De heer J. van Bladel,sprak vervolgens namens de raad en zei dat de gehele raad steeds waarderend op de wethouder heeft toegezien. De heer J. van Vliet sprak namens de rooms- katholieke raadsfractie. Wethouder Dekker dankte alle spre kers. Hierna maakte de voorzitter van de Russisch protest in Washington „Tass" meldt, dat de Sovjet-Unie van daag bij de VB. heeft geprotesteerd tegen het aanhouden en doorzoeken van een Russische treiler door een enter partij van een Amerikaans oorlogsschip, dat verleden week ter hoogte van New Foundland plaats vond. De Russische treiler „Novorossisk", werd donderdag J.l. aangehouden in op dracht van de opperbevelhebber der Amerikaanse Atlantische vloot, admiraal Jerauld Wright, nadat de vijf trans-a't- lantische kabels tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië ernstig wa ren beschadigd. In de Sovjetrussische nota wordt het voorgesteld, dat de .Novorossisk" in volle zee aan het vissen was, toen het óchip werd aangehouden: hieraan wordt toegevoegd, dat de treiler de kabels niet had beschadigd. „De hierover in de Amerikaanse pers verschenen berichten waren volkomen uit de lucht gegrepen. Het aanhouden van de Sovjetrussische treiler was als een uitdaging van de Sovjet-Unie be doeld", aldus de nota. Admiraal Wright heeft kort na de aanhouding verklaard, dat uit het log boek van de .Novorossisk" was geble ken, dat de treiler zijn bedrijf had uit geoefend in het zeegebied, waarin de be schadigingen van de kabels zich had den voorgedaan. De scheepspapieren waren echter in orde bevonden en de gezagvoerder had alle mogelijke mede werking verleend om de entergroep in staat te stellen haar werk uit te voeren. De marine-officier, die het bevel voerde over de entergroep, heeft gezegd het mogelijk te achten dat de Russen de kabels per ongeluk hebben beschadigd. WASSENAAR Prof. Milo sprak over Jacob van Wassenaer van Obdam Op uitnodiging van de Historische Vereniging „Oud Wassenaar" heeft gis teravond in Kasteel Oud Wassenaar prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar aan de I.eidse Universiteit in de geschiedenis van de overzeese gebiedsdelen en van het zeewezen, een causerie gehouden over Jacob van Wassenaer van Obdam. die drie eeuwen geleden het opperbevel voerde over de vloot van de Republiek der Nederlanden, in 1658 in de beroem de slag in de Sont een belangrijke zege behaalde op de Zweden en in 1664 in de strijd tegen de Engelse vloot met zijn schip ten onder ging. Prof. Milo plaatste in zijn zeer boeien de causerie de kritiek die men vaak hoort op de figuur van Van Wassenaer tegen de achtergrond van zijn tijd. Hij vertelde, hoe de Staten van Holland er toe kwamen na het sneuvelen van Tromp Van Wassenaer van Obdam, die een officier van de landmacht was, tot opperbevelhebber te benoemen, en welke voorwaarden Van Wassenaer stelde, al vorens hij deze benoeming aanvaardde. Spr. beschreef aan de hand van enkele schema's de beroemde slag in de Sont, waaraan het te danken is. dat Van Wassenaer in Denemarken als een groot admiraal geëerd wordt. Prof. Milo be handelde uitvoerig de beschuldigingen, die door de admiraliteit van Amsterdam zijn ingebracht tegen Van Wassenaer. beschuldigingen, dié voor het overgrote deel van grond ontbloot waren. Tenslotte sprak prof. Milo over de strijd tegen de Engelse vloot in 1664 toen voor het eerst een grote vloot van 104 schepen opereerde, die echter nog geen eenheid vormde. De si*? werd een zware nederlaag voor de Nederlandse vloot, toen Van Wassenaer met zijn schip „De Eendracht" in de lucht was gevlogen, nadat eerst Kortenaer was gesneuveld. Men kan zich afvragen of Van Was senaer. die twee dagen aarzelde met de aanval, terwijl de omstandigheden gun stig ware. moedeloos is geweest, of wat hij van plan is geweest. Niet vergeten mag worden, dat dit de eerste keer was, dat een zo grote formatie schepen op trad. terwijl de vloot nog geen eenheid vormde. Wat men Van Wassenaer echter ook verwijten mag. groot respect verdient ziin grot eplichtsbetrachting, zijn trouw en volharding en zijn grote werkzaam heid. Verlenging van de Russische termijn inzake Berlijn Premier Kroesjtsjef heeft van daag in Leipzig verklaard dat de Sovjet-Unie niet haar controle bevoegdheden in Berlijn aan Oost- Duitsland zal overdragen vóórdat een Duits vredesverdrag met beide Duitse staten of met Oost-Duits- land is ondertekend. Hij zei in een rede voorts, dat indien het Westen redelijk over Berlijn wilde onderhandelen, de datum voor het overdragen van de Russische bevoegdheden aan Oost- Duitsland zou kunnen worden ver schoven van 27 mei naar 27 juni. Nationalisatie van Ned. boerderijen in Indonesië De Indonesische regering heeft beslo ten tot het nationaliseren van een aan tal Nederlandse boerderijen met toebe horen op Java. Het zijn: de melkvee- boerderij „De Friesche Terp", het land bouwbedrijf „De Friesche Terp", „Kantja", „Eigen Hulp" „Dairy Boys" ,Food Trading Company" en „Bari Adjak". De laatste drie bedrijven zijn slechts gedeeltelijk Nederlands eigen dom. Al deze ondernemingen waren reeds eerder „overgenomen". Gistermiddag is te Enschede over leden de 76-jarige mevrouw IJ. ten Cate-Damstra, die dinsdagavond bij een ongeluk op de Hogelandsingel te En schede levensgevaarlijk werd gewond. Mevrouw Ten Cate werd aangereden door een 29-jarige motorrijder toen zij de straat overstak. Zij kreeg een zware schedelbasisfractuur, de motorrijder een hersenschudding. In januari 5664 woningen voltooid In januari 1959 zijn, volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 5.664 woningen voltooid. In januari 1958 werden 6.415 woningen opgeleverd. Sedert de bevrijding zijn nu in totaal 691.233 nieuwe woningen gebouwd. In januari 1959 werd met de bouw van 4.977 woningen begonnen (januari 1958 met 4.118). Daar het aantal gereed gekomen woningen in januari groter was dan dat waarvan met de bouw werd begonnen, daalde het aantal in uitvoe ring zijnde woningen tot 83.416 op het eind van die maand. In Zuid-Holland kwamen in januari 1959 985 woningen gereed (excl. Den Haag en Rotterdam). NED. INDUSTRIEËN EN TOEPASSING KERNENERGIE Zes Nederlandse industrieën, de N.V. Machinefabriek „Breda", v.h. Backer en Rueb, N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken, Rotterdamsche Droogdok Mij. N.V., N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Machine fabriek Gebr. Stork en Co. N.V en Co. N.V. en Werkspoor N.V., hebben geza menlijk besloten tot oprichting van N.V. Neratoom, ter behartiging van de be langen van de Nederlandse industrie voor de bouw van landinstallaties op het gebied van kernenergie. Hoewel de directe belangstelling uit gaat naar de mogelijkheden voor ae vervaardiging van een zo groot mogelijk gedeelte van de eerste Nederlandse Kernenergie Centrale door de Neder landse Industrie, is de doelstelling van de N.V. Neratoom te trachten de gehele Nederlandse industrie een zo groot mo gelijk actief aandeel te doen nemen in dit voor de toekomst belangrijke toepas singsgebied. Voor het bereiken van deze doelstel ling heeft N.V. Neratoom thans ook contact gelegd met Euratom. Kleuter viel van autobumper De 2~j arige Gerrit Versteeg, uit En schede, is gistermiddag op tragische wijze om het leven gekomen. Het jon getje was op de voorbumper van een ge parkeerde bus geklommen. In de bus zaten textielarbeiders, die wachtten tot nog meer collega's de bus zouden bin nengaan. Toen de chauffeur de wagen startte, zag hij niet, dat het jongetje nog op de voorbumper zat. Het ventje viel eraf en kreeg zowel het linker- als het rechtervoorwiel over het lichaam. Zwaar gewond werd hij naar het R.-K. Ziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek dat hij was overleden. In ons land slechts een geringe daling, maar het aantal inwoners vervierdiibbeld! WAAR HET HAARD VERDWIJNT DE VERMINDERING N HET AANTAL PAARDEN IN DE WERELD 1937 204 MAAAAAA 13.4 15.3 3.9 cijfers in miljoenen stuks gelegenheid gebruik het feit te geden ken dat er vandaag nog drie jubilaris sen zijn, want de heren J. van Vliet, Th. Weyers en J. van Bladel zijn 12% jaar raadslid. Hy sprak hen allen in zeer vriendelijke bewoordingen toe en over handigde hen namens het gemeente bestuur ieder een kistje sigaren. Deze jubilarissen werden nog toege sproken door de heer A. Willemsen. Tot slot was het woord aan een zoon van wethouder Dekker, de heer W. Dek ker. Hy dankte namens de familie voor alles wat op deze dag voor zijn vader was georganiseerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Matthias J„ zn van F. J. Heemskerk en J. M. C. Hoogduin, Petro- nella W., dr van H. Nieuwenhuis en W. Vis, Maria J. A., dr van W. L. M. van der Vossen en H. A. M. Feldbrugge. Gisteren is op feestelijke wyze het honderjarig bestaan herdacht van de Vereniging tot Welzyn van de Jeugd der Hervormde Gemeente te Wassenaar, die in 1859 in het tegenwoordige biblio theekgebouw op het Plein een „bewaar school' opende, die zich ontwikkeld heeft tot de huidige christelijke kleu terschool in de Johan de Wittstraat. 's Middags werd in het schoolgebouw door het bestuur een drukbezochte re ceptie gehouden, waarop de burgemees ter, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijn bergen, die met wethouder, mevrouw mr. C. M. s'Jacob—des Bouvrie, het ge- meentebestur vertegenwoordigde, een toespraak hield. De burgemeester ge tuigde van de grote waardering van het gemeentebestuur voor de school, die se dert haar oprichting een echt Wasse- naarse school is geweest. In de geschie denis van de school spelen de namen van Prinses Marie der Nederlanden en van de families Van Pallandt, Van Zuy- len van Neyevelt en Mansvelt een be langrijke rol. Op de receptie gaven vele oud-leer lingen van hun belangstelling blijk. Voorzover kon worden nagegaan was de oud-leerlinge, mevrouw C. VegtLeef- lang uit Noordwijk aan Zee, die bin nenkort 78 jaar wordt. In het Dorpshuis werd 's avonds een herdenkingssamenkomst gehouden. Na een inleidend woord namens het bestuur door de heer A. L. Wilkeshuis, sprak dr. H. J. Honders een herdenkingsrede uit, waarin hij veel interessants opdiepte uit de historie van de school, een be schouwing hield over het nut en de noodzaak van kleuteronderwijs op pro testants-christelijke grondslag en namens ce kerkeraad der Hervormde Gemeente zijn gelukv.ensen aanbood. Na een pauze verschenen enkele oud leerlingen op de planken om van hun belevenissen uit hun kleuterjaren te vertellen: de dames De Bode, de heer J. Zijlstra, de heer C. Mansvelt en oud leidster mej. De Wit. Bijzonder in de smaak viel een door de heer A. F. de Jong vervaardigde film, waarin de toeschouwers een zo natuur getrouw mogelijke indruk gegeven weid van hoe het vroeger op de kleuterschool aan het oude Dorpsplein toeging en het verschil getoond werd tussen het werk op de bewaarschool van toen en de kleuterschool van thans. De avond werd besloten met een dank woord van de presidente, mevrouw C. Gravin van Zuylen van NeyeveltVan Pallandt .in het bijzonder tot mevrouw L. M. Mansvelt—Mekking, die reeds 40 Jaren het secretariaat van de jubile rende vereniging behartigt. „Uitstervende" viervoeter De wereldgeschiedenis is voortgedra gen op de mg van het paard. Eeuwen lang was het paard vrijwel het enige vervoermiddel, dat volken en legers ten dienste stond. De Hunnen veroverden de wereld dank zij hun klein paardjes, een handvol Spanjaarden kon een heel we relddeel veroveren, omdat de Indianen van Zuid-Amerika geen paarden ken den en er een dodelijke angst voor beza_ ten. Het was ook niet voor niets dat Karei de Vijfde de uitvoer van merries uit zijn rijik verbood, want paarden be tekenden toen de basis voor een mili taire macht. Eeuwenlang is het paard met de mens meegetrokken en zo groot is de invloed van het edele dier geweest, dat elke Europese taal uitdrukkingen kent die herinneren aan de belangrijke positie van het paard in het maatschap pelijke leven van vroeger tijden. Met de komst van de machine kreeg de mensheid de beschikking over een werkkracht die nooit moe werd en die dag en nacht gereed stond en ook onaf. gebroken kon blijven werken. Geleidelijk aan begon het paard dan ook uit de sa menleving te verdwijnen en het aantal paarden, dat een land bezat, werd steeds kleiner. Telde Europa voor de oorlog nog ca. 20 miljoen paarden, thans is dit aantal gedaald tot ca. 15 miljoen, zie grafiek. Trouwens niet alleen in Europa zien wij het paard verdwijnen, ook in Noord-Amerika en Australië is de vier voeter een „uitstervend" ras. Voor de echte paardenliefhebbers is het een troost te vernemen dat het aantal paar. den in Afrika, Azië en Zuid-Amerika voorlopig nagenoeg gelyk aan dat van voor de oorlog blijft, zelfs kan men een geringe stijging constateren. Met de vooruitgang van de mechanisatie in deze gebieden is het echter te verwach ten, dat in de toekomst het aantal paarden ook daar zal gaan, dalen. ZIEKTEVERLOF BURGEMEESTER VERLENGD Het ziekteverlof van burgemeester S. W. A. Laurense, van Oosterland (Zee land) dat tot 1 maart verleend was, is met een maand verlengd. Zoals bekend heeft de burgemeester ziekteverlof ge vraagd. omdat hij het zich zeer had aangetrokken, dat een zijner secretarie- ambtenaren van verduistering van ge meentegelden wordt verdacht. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen VARIA FRANSEN ATEN MINDER VLEES Voor het eerst sinds lange tijd is de vleesconsumptie in Frankrijk verleden jaar gedaald. De grootste daling onder ging rundvlees, waarvan de binnenland se afzet met 20% ten opzichte van 1957 terug liep. By varkensvlees was het ver schil minder groot, namelijk ongeveer 10%. Het verbruik hiervan was deson danks nog 60% groter dan in 1950. Een en ander is te verklaren door de koopkrachtdaling; de prijzen stegen in 1958 sneller dan de lonen. Als curiositeit zij nog vermeld, dat de Fransman ge middeld 4% van zijn inkomen aan var kensvlees uitgeeft. Ondanks de situatie in Afrika-Azië en Zuid-Amerika is de grote teruggang van het aantal paarden in de andere we relddelen er de oorzaak van dat van de ca. 95 miljoen paarden, die de wereld voor de oorlog bezat, er thans nog maar ca. 76 miljoen over zijn. In ons land is het paard ook aan de verliezende hand want rond 1850 bezat Nederland nog ca. 233.000 paarden en thans ca. 200.000 stuks. Weliswaar een geringe daling, maar vergeten wij niet dat het aantal inwoners in die periode vervierdubbeld is! Dat betekent dat wij op dit moment op elke 46 inwoners één paard bezitten, terwijl wij rond 1850 op elke 13 inwoners één paard bezaten..,. BEURSOVERZICHT Internationals iets lager Amsterdam, 5 maart Het was vandaag op het Damrak wel heel erg stil. Het geringe aanbod was voldoende om de koersen voor de inter nationale waarden iets omlaag te bren gen. De ondertoon was echter zeer goed. Van Wall Street, dat onregelmatig was gesloten, ging een stimulans uit. Ameri ka liet vandaag in de Philipshoek ver stek gaan en dit betekende voor deze aandelen by de opening op 528, een koersverlies van circa 7%; later werd dit tot 5 punten teruggebracht- De con verteerbare obligaties waren iets lager. Kon. Olies stegen van f. 167.10 tot f. 167.50 en bleven circa f. 1.50 beneden de slotkoers van gisteren en een gulden beneden pariteit New York. Aku's ver loren circa 3 punten. Unilevers slechts ruim 1 punt. KLM werd. ingevolge Wall Street f.1.hoger geadviseerd. In de scheepvaarthoek was de stem ming beslist goed. Mij Nederland no teerde een paar punten hoger. Ook HAL en Koninklijke Boot noteerden boven de slotkoersen van de vorige dag. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli aangeboden. HVA een fractie lager, Senembah daarentegen iets hoger. De staatsobligaties lagen merendeels vast. De aanstaande nieuwe 2%%. premie lening Amsterdam groot f. 20 miljoen, was totaal geen verrassing. De premie- leningen werden dan ook vrijwel on veranderd geadviseerd. De eerste notering voor aandelen Ba- taafsche Aanneming Maatschappij bracht een advieskoers van 205% tegen gisteren 202 gerekend naar de laatste claimwaarde. Berghuizer Papier werd weer enige punten lager geadviseerd. De adviesprijs voor aandelen' Nederl. Aan neming Mij v/h Boersma was hoger, op het verhoogde dividend en het gunstige jaarverslag. Voor de inschrijving op 500.000 dollar 5% pandbrieven 1959 ten laste van de tweede Northwestern and Pacific hypo theekbank N.V. te Amsterdam bestond zeer grote belangstelling. De koers van uitgifte was 96%. WISSELKOERSEN Amsterdam, 5 maart Londen 10.61—10.61%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.89—3.89%; Parijs 76.9577.05; Brussel 7.557.55%; Frankfort 90.24%—90.29%Stockholm 72.94%—72.99%: Zürich 87.31—87.36; Milaan 60.81%60.86%; Kopenhagen 54.75—54.80; Oslo 52.94—52.99; Wenen 14.56%—14.57%; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.23%— 13.24%. Beurs van Amsterdam Donderdag 5 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 100% 100A Ned. '58 4% 100% 100 A Ned. '53 3% 94-M B 9412 Grootboek obl. 3% ..82 Ned '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 95% 95% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93 92% Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 89% 88% Ned '55 13% 89 88% Ned. '55 II 3%-90 89% Ned. *37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 96% 96% Indie '37 A 3 9574 96 Grootboek '46 3 88% Ned WB 6% 111% m% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 38% 38% Nat. Handelsbank 132 131 Ned. Handelmij197 199% Amst. Rubber 86% 86% H.V.A 134% 132% Java Cult. 28% Senembah135% 136% Vorstenlanden11% 1114 A.K.U 274% 271 Berkel's Patent (v.) 222 225 Calvé Delft cert 451 453 Deli Mij .en (Ver.) 154.20 152.30 Kon Pap. v Gelder 220 219% Hoogovens eet365 360 Mliller en Co. N. B 286% 287 Ned. Kabelfabr 329% 326 Philips 53514 53114 Philips pref 223 222 Unilever 45414 4531; Wilton Feyenoord 197% 198 Biliton 2de r 2f>5 226 Dordtse Olie gew 704% 595 Kon Petr (f.20.-) 16950 16750 Wem (50 f.20.-) 168 90 167.15 Holl Amer U|n 13g 1373; Java China Paket 132 131 K-L-M 421 122 Kon Ned Stmv My 135 137% Kon Paket Mij 13q^ 131 Stoomvaart My Ned 453 455 Nievelt Goudr eert 420% 120% v. Ommeren eert 232 233% Kon Rott Lloyd 445 445 Ned Scheepv Unie 43414 434% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 94 Idem 48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% idem *37 I-m (3%) 93% 93% idem "38-1 (3%) 93% 93% Bankwezen Bank N. G. "58 (5%) 104% 104% ld. N. W. B. -52 (4%) ,98% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *1 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98% 99 Va A'dam *51 2% 90 89B A'dam '56 I 2% 85% 84% A'dam'56 H 2% 96% 96% Eindhoven '54 2% 82% 82L Enschede *54 2% 83% 83 Den Haag '52 12% 91% 91 Idem D 2% 9574 95% R'dam '52 I 2% 92 92 Idem n 2% 98 Idem '57 2% 100% 100 Utrecht '52 2% 94% 94% Z.-Holl. 1957 2% 102 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 397 398 Amst. Bank 268 264 H.B.U. eert216% 216% Rott. Bank 228 224 Twentsche Bank 220% 221 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 291 Borneo Sum. H. My. 54% 54 Ned. G. en Sp. fabr 260 259% Kon Ned Grofsm 129% 129% Internatlo110 110 Rott Droogdok Mil 598% Sikkens Lakfabr -53 486 490 Tieleman en Dros 8% Ned My Walv.vrt 80% 82 Spoorwegen Dell Spoorweg My 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 32% 32% Intern Nickel 92r,f 94% Anaconda 71A 71 Bethlehem Steel.... 52 52% Cities Service 59% 60% General Motors 46% 46% Kennecott 113% 115 Republic Steel 70 67% Shell Oil 81% 82% Union Pacific 37 Un States Steel 92% 93% Nog enkele fondsen uil Lelden en omgeving Aandelen V K 4/3 Edelmet Kon AA 60L 57 Pref wa Idem 66% 66% Electrolas B 308 Holl Constructie 320 322 Ing dut v Bouwnyv 169 ld dlv 1958 160% 162 Int Kunststof! Ind 47 48 Leidsche Wolspmn 254% 260 Ver Touwfabrieker 208GL 212GI Wernink's Betonm 113% 114y4 Van Wyk Tetiel 67%GB 67% Zaalberg 116%GB 117%GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7