V.V. D. Lijst 4 r-%1 - - Herv. wijkgemeente „Levendaal" opende een bejaardensociëteit Voor uw schoonheidsbehandeling thuis Theoretische achtergrond van liistologische methodes Geringde sperwer vloog een getralied liok binnen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 maart 1959 Tweede blad no. 29687 De ouderdom kan de mooiste tijd zijn Aan de reeks bejaardensociëteiten in de hervormde wijkgemeenten is er gisteren weer een toegevoegd, die in „Levendaal". Steeds meer groeit het besef dat men voor de bejaarden in de wijk iets moet doen om hen niet te laten vereenzamen, maar hen in tegendeel op te nemen in het grote geheel van de hervormde wijk gemeente. De wjjkpredikant, ds. D. J. Vossers, sprak een begroetingswoord namens de kerkeraad en in het bijzonder namens de Hervormde Vrouwen Dienst, die het initiatief tot deze sociëteit heeft genomen. Advertentie. Ds. Vossers zei niet erg enthousiast te zijn over de naam „bejaardensocië teit", want om te beginnen vindt hü het woord bejaarden niet erg fraai en bo vendien is het eigenlijk geen sociëteit in de gebruikelijke zin van het woord. Hij wilde dan ook liever spreken over „ont moetingsmiddagen" voor oudere ge meenteleden". De naam „bejaarden sociëteit" is echter reeds zo ingeburgerd dat het moeilijk is ervan af te wijken. Het is een verblijdend teken dat de mensen ouder worden. Het leven is een kostbaar bezit en wij zijn op het leven gesteld, hetgeen overigens goed bijbels is. Gelukkig blijven de ouden van dagen langer fit dan vroeger, dank zij de me dische wetenschap en de betere sociale voorzieningen. De pude dag wordt wel de mooiste tijd van het leven genoemd, „Spotgeesten" in Schouwburg Geïntroduceerd door K. en O. Het Rotterdams Toneel bracht gis teravond in de Leidse Schouwburg voor K. O. „Spotgeesten", een blij spel in drie bedrijven van Noel Co ward, in de vertaling van Alfred Kossmann. Charles Condomlne, een succesvol 6chrijver, na het overlijden van zijn eerste vrouw, Elvira, hertrouwd met Ruth, werkt aan een nieuwe roman, waarin hij zekere occulte verschijnselen wil verwerken. Om zich op de hoogte te stellen van de daarbij gevolgde methodes, verzoekt hij de spiritiste Madame Arcati, die overtuigd schijnt te zijn van haar grote mediamieke gaven, om te zijnen huize een séance te komen geven. Tot grote blijdschap van het medium, maar met desastreuze gevolgen voor Charles, is het succes overweldigend door de al leen voor hém (en ons) zichtbare astrale vorm, waarin zijn eerste vrouw Elvira zich manifesteert. Over de hoof den der verdere aanwezigen heen, ont wikkelt zich tussen haar en Charles een gesprek, waaruit blijkt, dat Elvira niet alleen niet meer terug kan, maar ook niet wil, waartegen Ruth, zijn huidige echtgenote, voor wie de merkwaardige toestand niet veihorgen kan blijven, niet geheel ten onrechte nogal bezwaar heeft. In de daarop volgende strijd tussen haar en Elvira delft zij het onderspit, wat gezien de onkwetsbaarheid van de astrale Elvira in de lijn der verwach tingen ligt. Zodoende blijft Charles ovef met twéé schimmen, die hij na een veel te lange ontknoping eindelijk kwijt raakt. Tot de pauze konden de geestige dia loog en de lichte, speelse toon. waarin de verrassende gebeurtenissen zich af- SDeelden, ons op amusante wijze boeien. Het laatste bedrijf leverde wel een schim méér, maar opende geen nieuwe pers pectieven en was door de overigens uit- stekend-werk-presterende regisseur Ton Lutz. ondanks de terecht versterkte dy namiek, niet op hetzelfde peil te hand haven. Van Steye van Brandenburg zagen we een in alle opzichten perfecte Char les Condomine, door Ann Hasekamp als Ruth en Lia Dorana als Elvira voor treffelijk terzjjde gestaan. Coba Keiling gaf terecht als de zelfverzekerde, nogal materialistisch aangelegde Madame Ar- catie geen gelegenheid haar „werkzaam heden" serieus te nemen, en deed dit op vermakelijke wijze. Dr. Bradman en mevrouw Bradman waren bij Peter Holland en Trees van der Donck in goede handen en Thera Verheugen ver raste door een levendige uitbeelding van Edith, het snelvoetige dienstmeisje. Het fraaie decor was ontworpen door Jan Prent. B. H. Ned. Studentenraad In de gisteren te Leiden gehouden maandelijkse vergadering van de Neder landse Studentenraad hebben de heren G. de Wilde en A. E. du Perron enige besluiten gereleveerd van de onlangs in Peru gehouden achtste internationale studentenconferentie. De legaties uit 67 landen hebben deze conferentie bijge woond waaronder voor het eerst uit Co lombia, Venezuela, Singapore, Nepal en Ethiopië. De conferentie besloot haar research- en informatiecommissie over anderhalf jaar op de volgende conferentie verslag te laten uitbrengen over de situatie van het onderwijs in Nederlands Nieuw- 1 Guinea. Het aanstaande wereldjeugdfestival te i Wenen werd met grote meerderheid door de conferentie veroordeeld. Aan het be gin der conferentie werd een motie aan genomen dat het secretariaat van de conferentie (Cosec) geen informele con tacten met de International Union of Students mag onderhouden. Ter vergadering van de Nederlandse Studentenraad kwam voorts ter sprake de actie van de Nederlandse Universi taire Organisatie van Psychologie Stu denten (N.I.O.P.S.). De praeses van deze organisatie gaf een toelichting, waarop de vergadering besloot de commissie ..hoger onderwijs" van de N.S.R. in een spoedvergadering bijeen te doen komen voor het bepalen van haar standpunt. Tenslotte besloot de raad een beurs ter beschikking te stellen voor een Al gerijnse student .zulks in verband met de onmogelijkheid voor de Algerijnse studenten om hun studie in Frankrijk of Algerije voort te zetten. Juridische voordracht In afwijking van het reeds eerder ge publiceerde komt de voordracht van prof. mr. F. M. baron van Asbeck, welke ge geven zou worden ten behoeve van af gestudeerde juristen van de Nederland se universiteiten, te vervallen. De eerst volgende voordracht voor afgestudeerden zal nu gehouden worden door prof. mr. K. V. Antal op woensdag 15 april a.s. des avonds om 7.45 uur in het Acade miegebouw. De voordracht is getiteld: Grepen uit de nieuwe inkomsten- en vermogensbelasting De datum van de voordracht te hou den door prof. Van Asbeck zal nader Worden bekend gemaakt. doch dan moet er aan enkele voorwaar den voldaan zijn. In dé eerste plaats moet men de ruime blik behouden, be langstelling houden voor wat er in de wereld gebeurt. Daartoe wil ook de be jaardensociëteit medewerken door mid del van filmstroken, dia's, muziek, declamatie. Een tweede voorwaarde voor deze mooiste tijd van het leven is dat men in de gemeenschap blijft staan. Vrienden en kennissen ontvallen zo langzamerhand en dan moet er toch het contact met de medemens blijven, want mens zijn betekent mede-mens zijn. De bejaardensociëteit biedt de mogelijkheid tot contact. Een derde voorwaarde is dat de mens uitzicht houdt en hoop. Het beste moet nog komen na dit leven. De bejaardejisociëteit wil dan ook mede werken aan de versterking van het ge loof en het levendig houden van de hoop. Deze middagen zijn te danken aan de Hervormde Vrouwen Dienst, die ook tal van andere activiteiten ontplooit. De H.V.D. wil van de gemeente een ge meenschap maken, om de mensen de verbondenheid aan elkaar te doen be seffen. Het ligt in de bedoeling van de dames de zelfwerkzaamheid van de be zoekers van de bejaardensociëteit te stimuleren. Met de wens dat de bezoe kers hier een plaats zullen vinden en het gezellig zullen hebben, besloot ds. Vossers zyn openingswoord. Namens het bestuur van de diaconie sprak de secretaris, de heer W. J. Ba tist. De diaconie juicht de oprichting van de bejaardensociëteiten van harte toe en blijft de gang van zaken met be langstelling volgen. Hij wenste de be zoekers veel genoegen en de bejaarden- sociëteit een flinke groei toe. De bejaardensociëteit wordt gehouden elke woensdagmiddag van 2.30 tot 4 uur in het wykgebouw Levendaal. ORMOONCRÈME Dag- en nachtcrème in 1 tube Haar dagelijkse schoonheidsbehandeling Endocil Hormooncrème! Een geheel nieuwe, wonderbaarlijke dag- en nachtcrème op weten schappelijke basis. Endocil Hormooncrème stimuleert het hernieuwingsproces van de huidcellen. Daardoor geeft Endocil Hor mooncrème u van binnenuit uw natuurlijke, bekoorlijke teint weer. Gebruik vanaf morgen elke dag Endocil Hormooncrème! Kijk in de spiegelen hoor het van anderen u wordt elke dag jonger en mooier! f 2,90 Deze schoonheidsbehandeling thuis maakt en houdt uw huid jong Organon heeft een wereldnaam op hormoongebied. Er zijn vele hormonen met tal van werkin gen. Van het Endocil-hormoon heeft Organon wetenschappelijk vastgesteld, dat het uitsluitend in de huid werkzaam is. Daar alleen oefent Endocil zijn heil zame, verjongende werking uit. Advertentie Wie vrijgezellen knecht maakt inbreuk op het recht Leiders expeditie naar Nieuw-Guinea vertrokken Gisteravond laat zijn met het KLM- vliegtuig via de Noordpool en Tokio naar Biak vertrokken dr. L. D. Bron- gersma, algemene en wetenschappelijke leider van de expeditie naar het Ster rengebergte in Nederlands Nieuw-Gui nea en 'kapitein-luitenant ter zee vlie ger G. F. Venema, die als technisch leider optreedt. De beide leiders zijn op Schiphol uitgeleide gedaan door prof. dr. H. J. Lam, de voorzitter van de Stich ting Expeditie Nieuw-Guinea. Op 18 maart vertrekken van Schiphol de helikopter-vliegers Zijlstra, Van den Bos en Menge, alsmede twee technici. Zy zijn in dienst van „Aero-Contrac tors" te Den Haag, die ook gezorgd heeft voor de twee Bell-hefschroefvlieg- tuigen, welke in licentie bij de Augusla- fabrieken in Italië zijn gebouwd. De vliegers zijn gedurende enige tijd in Zwitserland geweest teneinde een zware voortraining mee te maken. Voorts vertrekken op 18 maart enkele leden van het wetenschappelijk deel van de expeditie terwijl begin april de ove rige expeditie-leden volgen. De voorraden, materialen, uitrusting, alsmede de beide hefschroe^vliegtuigen zijn per schip onderweg naar Sorong. Lèidse hoogleraren ontvangen subsidie voor een in te stellen onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. G. Bungenberg de Jong en prof. dr. J. Dankmeijer voor de tweede maal een subsidie verleend voor een on derzoek naar de theoretische achter grond van histologische methodes. Prof. Bungenberg de Jong is, zoals be kend, hoogleraar in de medische chemie aan de Leidse Universiteit en directeur van het laboratorium voor medische chemie. Prof. Dankmeijer is hoogleraar in de antomie en in de embryologie en directeur van het anatomisch laborato rium. Het onderzoek wordt verricht door medewerkers van de twee genoemde la boratoria, die reeds lange tijd hebben samengewerkt en enige publikaties het licht hebben doen zien. Voor het door Z.W.O. gesubsidieerde onderzoek hebben zij een werkgroep gevormd, die behalve uit prof. Bungenberg de Jong en uit prof. Dankmeijer, bestaat uit prof. dr H. J. Booij, buitengewoon hoogleraar in de fysische biochemie, dr. J. M. F. Landsmeer, prosector van het anato misch laboratorium en dr. F. J. M. Hes- linga, wetenschappelijk ambtenaar eer- steklasse aan het laboratorium voor me dische chemie. Dr. Heslinga is met de dagelijkse leiding van het onderzoek be last. Het probleem van de achtergrond van de in de histologie - de weefselleer - ge bruikte technieken staat reeds jaren lang in de aandacht van het laborato rium voor medische chemie. HET DOEL VAN HET ONDERZOEK In de periode 18501870 bleek het mo gelijk om kleurstoffen (speciaal ten be- j hoeve van de textielindustrie) op indus triële schaal te produceren. De histolo- 1 gie heeft van deze ontwikkeling geprofi teerd door verschillende kleurstoffen en kleurprocedé's aan de textielindustrie te ontlenen. In deze beginperiode was er nog een nauw contact tussen de histolo- gen en de kleurchemici. Langzamerhand kwam hierin verandering. In de histo logie werden enkele kleurprocedé's ge standaardiseerde routine-methodes. Ge durende tientallen jaren werd een groot terrein van morfologisch en embryolo gisch onderzoek niet betrekkelijk weinig methodes bewerkt. Daardoor ontstond de situatie, dat in de histologie met kleur stoffen gewerkt wordt, die bij de textiel industrie grotendeels in onbruik zijn geraakt. Ook is de fysisch-chemische achtergrond van de kleurmethodes prak tisch geheel onbekend. De textielindus trie heeft in die tijd niet stilgezeten. Speciaal in de laatste jaren werden er nieuwe kleurstoffen en kleurmethodes ontwikkeld (synthetische vezels), terwijl aan de fysisch-chemische achtergrond veel aandacht gegeven werd. Tegen deze achtergrond moet het doel van de werk groep worden gezien. Drie problemen kunnen luier onderscheiden worden: 1) de fixatie, 2) de beitsing en 3) de kleu ring. De groep streeft er naar om ten eer ste een inzicht te krijgen in de fysisch- chemische achtergrond van de kleur- processsen (met inbegrip van de voor behandeling van de coupe), ten tweede naar de beantwoording van de vraag welke stof(fen) in het weefsel het sub straat van een bepaalde kleuring is en ten derde naar de ontwikkeling van nieuwe kleuringen, aansluitend aan die der textielindustrie. Advertentie. Gisteravond omstreeks halfzeven is in de Van 't Hoffstraat de 10-jarige Berandina Bouter door een auto aange reden, tengevolge waarvan het meisje haar rechterpols brak. (r •-% BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Franclscus Gcrardus, zn van F. J. van Ogtrop en G. G. Ooms. Angelika, van L. Schrijen en C. E. M. Bisscbops, Se- bastiaan, zn van S. Tetteroo en C. van Bemmel, Peter Theodoor. zn van P. 1. T. Scheltus en P. Garret, Toetie Patricia, dr van B. Sastrowyoto en L. Scliild. Maud Stéphanie. dr van A. Struyvenberg en A. H. W. Prinsen. Maria Johanna, dr van J. van Hout en J. C .Bos. Mitzy Marjolijn, dr van E. de Heer en J. B. M. Hazenberg. OVERLEDEN K. Bakker, 80 jaar, man, C. Wimmers, 7 Jaar, zoon, W. C. van der Valk, 18 Jaar, Dr. ir. P. C. Linde nbergh naar Israël Dr. ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidsche Duinwater Maatschap pij, is door de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties uit gezonden naar Israël om de regering aldaar te adviseren omtrent de vraag stukken verbonden aan de aanvulling van het grondwater. Dr. Lindenbergh is zondag via Rome naar Israël vertrok ken. De duur van de uitzending is ge steld op drie maanden zoon, J. Nieuwendijk, 77 jaar, echtgenote van T. Kiekens, C. A. Nyman. 3 maanden zoon, I. van Nieuwenhoven, 82 Jaar, man. In Bonn is een proces begonnen tegen twee vooraanstaande West- duitse politici, prof. Walter Hall- stein, voorzitter van de EEG. en Herbert Blankenhorn, ambassadeur te Parijs. Zij worden beschuldigd van laster en valse beschuldigingen jegens dr. Hans Strack. een hoge ambtenaar van het Westduitse mi nisterie van Economische Zaken. Van links naar rechts prof. Hall- stein. zijn adviseur dr. Roesen. Blankenhorn en diens adviseur dr. Dahs. Concert Residentie Orkest Donderdagavond 12 maart geeft het Residentie-Orkest een concert in de Stadsgehoorzaal, onder leiding van Wil lem van Otterloo. Uitgevoerd worden Symfonische Mu ziek op. 59 van Marius Flothuis, El Amor Brujo van de Falla en Tsjaikowsky's Zesde Symfonie. Soliste is de zangeres Cora Canne Meyer. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld ..On the synthesis and breakdown of levan by bacteria" .de heer A. Fuchs. geboren te Leiden en thans wonende te Delft. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor* in de wisT en natuurkunde op proefschrift geti teld Theta-reeksen in verband met relatief-kwadratisohe getallenlichamen". de heer A. W .Grootendorst, geboren en wonende te Den Haag. Enige tijd geleden vloog in Wasse naar, een sperwer, een van de woeste roofvogels van ons land, in wilde vaart een getralied hok binnen Het is wel heel zeker, dat hij tijdens zijn verblijf in dit bosrijke gedeelte van Wasenaar, een van de plaatselijk bal- rijke merels of missohien zelfs een houbduiï heeft nagezeten en daar zo totaal in opging, dat hij zijn prooi zelfs tot in genoemd hok achtervolgde, wat hem noodlottig werd! Nadat we de sperwer gevangen had den, bleek het een mannetje te zijn van het broedjaar 1958. Bovendien en dit is de reden, dat ik het in dit dagblad publiceer ,had hij aan een van zijn pootjes een ring waarop stond: Museum Nat. Hist. Leiden Holland 275405. De be doeling van het ringen van vogels is, dat als hij later weer gevangen wordt of dood gevonden of geschoten, de ring die een nummer draagt, wordt gemeld aan het Museum van Natuurlijke His torie in Leiden, dat dan, als het een Nederlandse vogel betreft, in zijn kaart systeem kan nagaan, waar en wanneer en door wie de vogel geringd werd en daardoor een dieper inzioht krijgt in de verplaatsing, ouderdom enz. van de vogelsoorten. De sperwer is nog steeds een vrij zeldzame broedvogel in ons land. In het midden en oosten van Nederland komt hij plaatselijk voor. In onze duinerij broeden enkele paren. De sperwer behoort ook tot de trek vogels. Uit het ringonderzoek is geble ken, dat hij zijn winterkwartier opslaat aan de Middellandse Zee en Spanje. 's Winters blijven bij onze grote ste den er in de regel wel enkele hangen, zodat als men geluk heeft, htm vlieg- beeld kan waarnemen. Bij de sperwers is het verschil in grootte tussen het mannetje en het wijfje het grootst. Het mannetje is een derde tot de helft kleiner. Om deze reden, spreken de Fransen, als ze van een pantoffelheld-huwelijk willen spreken, van een .jnariage d'épervier" d.w.z. een sperwerhuwel ijk Nadat we de vogel enige tijd hadden kunnen waarnemen, lieten we hem weer viij. Hij vloog hoog in de top van een dichtbijstaande beuk en ordende zich de veren. VREEMDE HOND IN HUIS. Een angstig moment beleefden giste ren een bewoonster van een perceel in de De Laat de Kanterstraat en een gasfitter, die in dit pand werkzaamhe den verrichtte. Een vreemde hond, die ongemerkt binnen had weten te komen, sprong er blaffende rond en beet de gasfitter in het been. Na deze „aan val" vluchtten beiden in een kamer, van waaruit om politieassistentie werd gevraagd. Na de komst van de politie was de hond spoedig uit huis. De gas fitter heeft de wond, welke gelukkig niet ernstig was, door een arts laten behandelen. Mochten er onder de lezers zijn. die ooit een vogel bemachtigen, hetzij levend of dood, die geringd is. zendt dan onverwijld bericht aan het Museum van Natuurlijke Historie, Raamsteeg te Leiden. F. van Ommen. Tweede Kamer vernieuwt zicli steeds Wie niet terugkeren (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer kwam gisteren voor de laatste maal voor de verkiezingen bü- een. In zijn afscheidsrede by het einde van de zittingsperiode deelde de voor zitter. dr. L. G. Kortenhorst, mee dat in de nieuwe Kamer in ieder geval niet zullen terugkeren mevrouw Ploeg-Ploeg (PvdA) en de heren Boekhoven (PvdA), v. d. Bom (PvdA), Fokkema (AR), Ger- brandy (AR), Groen (KVP), Krol (CHU), Stufkens (PvdA), v. d. Weijden (KVP) en v. d. Zaal (AR), omdat zy niet opnieuw kandidaat zyn gesteld. De Kamer vernieuwt zich periodiek. Van de honderd leden, die in 1946 de Tweede Kamer vormden, zullen na 12 maart ten hoogste 39 leden nog in de nieuwe Kamer aanwezig zijn. Voorts deelde dr. Kortenhorst mee dat tot dusverre door de kabinetscrisis geen vertraging in de werkzaamheden van de Kamer is ontstaan. Schadevergoeding wordt voordelig voor Indonesië Bedrijven staatseigendom De Indonesische regering is bezig aan de samenstelling van een commissie van schadevergoeding, die tot taak zal heb ben de schadevergoeding vast te stellen voor de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië, aldus U.P.I. Premier Djoanda heeft tot voorzit ter van de commissie benoemd dr. Hil- man Mangkoedidjaja, een hoge func tionaris van het ministerie van Justitie, thans rechter van de districtsrechtbank te Djakarta. Een woordvoerder van het ministerie van economische stabilisatie deelde mede dat er vele problemen bestaan met be trekking tot de schadevergoeding. Deze zal echter op zodanige wijze worden be paald. dat zij voor Indonesië voordelig zal zijn, voegde hy eraan toe. Het Indonesische kabinet hechtte zyn goedkeuring aan drie decreten betref fende de nationalisatie van Nederlandse gas- en elektriciteitsbedrijven in Indo nesië en de vraag, welke agrarische on dernemingen zullen worden genationa liseerd buiten de 39 tabaksondernemin gen, die enkele dagen geleden werden genationaliseerd. De woordvoerder zei dat alle bedrij ven staatseigendom zullen worden. Hij twijfelde eraan of zij later aan particu liere bedrijven zullen worden verkocht, „omdat zij alle geklassificeerd zijn als vitale ondernemingen". Maar de moge lijkheid blijft bestaan dat zij beschikbaar worden gesteld voor buitenlandse in vesteringen", aldus de woordvoerder. Hy voegde eraan toe dat het niet ter zake doet of de ondernemingen al dan niet winstgevend zijn. Zy zullen alle worden genationaliseerd en die welke niet langer winstgevend zyn, zullen worden prijsgegeven.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3