Deze week exlra aanbieding! VAN TILBURG FORD-THAMES STENOTYPISTE Levendig debat over benzine, sclioolmelk en zondagsheiliging Valkenhuirgs Harmonie speelde welluidend en gaaf in klank Tabaksmarkt van Amsterdam gaat binnenkort over naar Bremen HET BIJGELOOF TIERT NOG HEEL WELIG IN DUITSLAND Glanzend, Gezellig, Gezond FELIX J. BAYER MARKLIN - kleinspoor DONDERDAG 5 MAART 1959 Sasseiilieiins raad moest driemaal stemmen Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Wegens ziekte was wethouder Schrama afwezig, terwijl de heer Berg man door verblijf in het buitenland evenmin de vergadering kon bezoeken. Een zestien punten tellende agenda kregen de raadsleden voorgeschoteld, waarvan drie agendapunten een uitvoerige discussie uitlokten. Van twee voorstellen, betreffende zondagsheiliging en schoolmelkvoorziening, waren het meerderheidsvoorstellen van het college, daar wethouder Vogelaar zich op principiële gronden dis tantieerde. Op zijn verzoek werd de heer S. J. Kramer allereerst eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de openbare lagere school. In zijn plaats werd met algemene stemmen benoemd mej. H. C. Kerkhoff te Haarlem. In een bestaande vacature aan de openbare school werd voorzien door de benoeming van mej. A. Koopman te Krommenie. Op verzoek van het bestuur van de r.-k. opleidings school St.-Anthonius werd vervolgens medewerking verleend voor de bouw van een houten noodschool met twee loka len. Het voorstel om een drankwetver gunning te verlenen aan het ..Oude Ko- ningehuys" ondervond evenmin tegen stand. BRANDBARE VLOEISTOF Het eerste agendapunt dat een uitge breide discussie opleverde, was de op slag voor huishoudelijk gebruik van brandbare vloeistof. Voorgesteld werd een bepaling in te stellen, dat voor huis houdelijk gebruik slechts 25 liter benzine in of bij de woning mag worden opge slagen en hoogstens 210 liter andere brandbare vloeistof. De eerste moeilijk heden kwamen naar voren omtrent het begrip huishoudelijk gebruik. Vervolgens waren verschillende raadsleden van me ning, dat een voorschrift ten aanzien van veilige opslag meer effect zou sor teren dan een bepaling van maximum hoeveelheden. De burgemeester zette uiteen, dat de verordening was opgesteld aan de hand van richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken. Afwijkende bepa lingen zouden zijns inziens weinig kans van slagen maken. Na nog enig heen en weer gepraat werd tenslotte besloten het voorstel on gewijzigd te accepteren. ZONDAGSHEILIGING De wijziging van de winkelsluitings wet voor handel in kokswaren werd eveneens een punt van uitvoerige dis cussie. De meerderheid van het college stelde voor deze gelegenheden op zon dag open te stellen van 0 tot 1 uur en van 11 tot 24 uur .De heer Verschoor verzette zich tegen dit voorstel op grond van principiële bezwaren. Voorts zag hij een gevaar, dat de dorpsjeugd in de gelegenheid werd gesteld haar zakgeld te verbassen. De heer Kortekaas zette uiteen, dal; de KVP-fractie evenmin voor het huidige voorstel kon stemmen. Wanneer de aanvangstijd gesteld werd op 13 uur vond hy dit acceptabel, dan kon de zondag tenminste voor de helft van de dag gebruikt worden voor haar oorspronkelijke doel. De voorzitter wij zigde het voorstel hierna zodanig, dat aan de bezwaren van de heer Kortekaas tegemoet gekomen werd. Met de stem men van de heren Vogelaar, Van Breda, Duindam en Verschoor tegen werd het voorstel met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. SCHOOLMELK Van het volgende agendapunt, Invoe ring schoolmelkvoorziening werd even eens een principiële kwestie gemaakt. De heer Van Breda verklaarde zich tegenstander, omdat de voeding van de kinderen een taak is van de ouders en niet van de staat. Als we hieraan mee doen, worden het staatskinderen, aldus spreker. Een pedagogisch bezwaar vond hij het, dat niet alle kinderen van de melkvoorziening zouden ppofiteren, want uit de gehouden enquête bleek, dat niet alle ouders geneigd zyn wekelijks f. 0.30 te betalen. De voorzitter antwoordde,, dat het principiële bezwaar de meeste indruk bij hem had gemaakt. Wanneer er bij de ouders echter bezwaren bestaan van financiële aard, is hiervoor een oplos sing te vinden via bepaalde instanties. Voorts wees de burgemeester op het po sitief luidende advies van de artsen Van Nes en Van Raay, waaruit bleek dat de schoolmelkverstrekking, buitengewoon belangrijk is voor de voedingstoestand van de kinderen. De heer Van Reen verklaarde zich voorstander, mits alle kinderen ervan zouden profiteren. De burgemeester antwoordde, dat financiële moeilijkhe den opgelost kunnen worden, doch dat bezwaren van principiële aard geëer biedigd dienen te worden. De heer Leerdam toonde zich ver heugd over het voorstel. De volwassenen zien toch ook verlangend uit naar de koffietijd, aldus spreker, waarop de heer Verschoor interrumpeerde: „dat is een kwestie van leeftijd!" Wel vond de heer Leerdam het jam mer, dat de leerlingen van de Dr. de Visserschool uitgesloten zullen zijn daar het bestuur op principiële gronden geen Jachtopziener van doodslag vrijgesproken (Speoiale berichtgeving) Voorwaardelijke opzet tot doodslag niet bewezen achtend, sprak het Ge rechtshof te Arnhem vanmorgen een 59-jarige jachtopziener uit Wisch, bij Doetinchem, vrij van het hem ten- lastegelegde ten aanzien van de dood van de 26-jarige landbouwer C. H. J. Heitink op 12 februari 1958. Het Hof was, evenals de Rechtbank te Arn hem, van oordeel, dat niet bewezen kan worden geacht, dat het aan de onverantwoordelijkheid van verdachte is te wijten, dat de kogel uit zijn pis tool het slachtoffer heeft geraakt. In de nacht van 12 februari 1958 pas seerde de jachtopziener het bos van Slangenburg. Dit bos behoorde niet tot zijn ressort, maar uit collegialiteit je gens de jachtopziener aldaar plicht hij ook daar een oogje in het zeil te hou den. Het landgoed Slangenburg was zeer in trek bij stropers, omdat de konijnen- ziekte er nog niet was doorgedrongen. Toen een fietser (de landbouwer Hei- tink) de weg naar het jachtterrein in sloeg, meende de jachtopziener hem te moeten aanhouden. De fietser, kenne lijk uit vrees met een overvaller te doen te hebben, stopte niet op zijn haltgeroep gaf de jachtopziener een stomp in het gelaat en reed snel door. De jachtopzie ner had toen met zijn pistool twee scho ten gelost. Een van de kogels had de landbouwer dodelijk in de hals getrof fen. medewerking wenst te verlenen. Hy vroeg of hier nog iets aan te doen is, doch de voorzitter antwoordde dat aan deze opvatting niet getornd mag wor den. De heer Kortekaas, sprekende na mens de KVP-fractie was het met de heer Van Breda eens, dat de voeding een taak van de ouders is. Maar de ouders zijn niet altijd in de gelegenheid de juiste voeding op de juiste tijd te verstrekken. De schooltijden zijn te lang en de verstrekking van melk vond hij een goede oplossing ten behoeve van het kind en van het onderwijs. De heer Vo gelaar onder-schreef het standpunt van de heer Van Breda. Het advies van de artsen vond hy niet doorslaggevend, want hy kon gemakkelijk adviezen van artsen krijgen die tegen schoolmelk zyn. Voorts had de heer Vogelaar bezwaren van praktische aard. De onderwijskrach ten worden al genoeg belast met allerlei bijkomende dingen en hij zag deze voorziening als een storend element tij dens de lesuren. Toen de voorzitter het voorstel in stemming bracht, werden 8 stemmen uitgebracht voor het voorstel en 3 tegen. Tegenstemmers waren de heren Voge laar. Van Breda en Verschoor. RUSTIGER VAARWATER Na deze opwindende momenten kwam de raad in rustiger vaarwater. Achter eenvolgens werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: de aankoop van perceel Hoekstraat 1 voor f.5500; de verbetering van 19 woningen in de Tyl- loosstraat voor f. 52.500: de verbetering van 4 woningen in de Bydorpstraat voor f. 2000 en een verhoging van het subsidie aan de Mater Amabilisschool te Lisse van tot 20 tot 25 procent. Bij de behan deling van de comptabiliteitsbesluiten stelde de heer Kortekaas neg enkele vragen welke niet direct beantwoord konden worden en waarop nader terug gekomen wordt. Hotelbrand in Amerika In het Gary-hotel te Hazleton, in de Amerikaanse staat Pennsylvanie is van ochtend vroeg een felle brand uitge broken, die verscheidene levens heeft geëist. Een van de gewonden vertelde, dat er op het ogenblik van de brand een 150 mensen in het hofel waren, dat hoofdzakelijk door bejaarden werd be woond. Velen trachtten zich te redden door uit de ramen te springen. Het ho tel telt vijf verdiepingen en beschikt over een zestigtal kamers. De brand weerlieden .die de brand na ruim een uur meester werden, konden een tiental mensen redden. Totnogtoe zijn twee doden geborgen. Auto met 80.000 eieren te water i Speciale berichtgeving) Op de hoofdverkeersweg ZwolleCoe- vorden te Dedemsvaart moest de chauf feur van een vrachtauto, die eieren ver voerde voor de firma De Goede uit Gramsbergen, plotseling uitwijken voor een personenauto, die van een erf kwam rijden. De vrachtwagen gleed in de berm, en kantelde vervolgens het ka naal in. De chaufeur kon door het zij raam naar buiten klimmen. Van de ruim 80.000 eieren gingen duizenden verloren, vooral toen de kisten gingen drijven, doordat de touwen de spanning niet langer konden doorstaan. De auto werd later op de wal getakeld. Tiental len omwonenden hebben in het koude water naar eieren gezocht. Te geringe aanwas ondernemingsraden Onderzoek naar de oorzaken De commissie ondernemingsraden van de SER heeft in 1957 een onderzoek in gesteld naar ,de stand van zaken ten aanzien van de uitvoering van de wet op de ondernemingsraden. Zij komt tot de conclusie, dat inmiddels in bijna der tig procent van het aantal daarvoor in aanmerking komende ondernemingen een ondernemingsraad is ingesteld. Hoe wel de commissie meent, dat er in het algemeen geen reden tot pessimisme behoeft te zijn, heeft zy toch in som mige bedrijfstakken een ernstige ach terstand geconstateerd. Het is aanne melijk, dat zulk een achterstand mede uit regionale factoren moet worden ver den verklaard. De commissie kan dat echter niet met zekerheid zeggen. Derhalve heeft zy besloten nader in overweging te nemen het door een be voegde instantie te doen instellen van een sociaal-wetenschappelyk onderzoek naar de remmingen en bezwaren, welke tot vertraging van de instelling van een ondernemingsraad kunnen leiden. In dit onderzoek zouden ook moeten worden betrokken de bedrijfstakken, waarin blijkens de behaalde resultaten bedoel de remmingen en bezwaren zich niet of slechts in geringe mate voordoen. Kwart eeuw succesvolle „maandagcent"-actie De hulp die Nederlandse kinderen ge ven aan de tuberculose-bestryding in noodgebieden over de hele wereld, duurt nu 25 jaar. Vanmorgen hebben twee leerlingen van de Fabritiusschool in Hilversum, een jongen en een meisje, een krans ge legd aan de voet van het monument voor wijlen Koningin Emma aan de Gerrit van der Veenlaan in Baarn, als eerste openbare herdenkingsdaad bij het 25- jarig bestaan van de Stichting Wereld- Schoolkind-Steunfonds „de maandag- cent" tot bestrijding der tuberculose. Aanwezig waren hierbij de wethouders van onderwijs van Hilversum en Baarn. Hiermee werd met grote erkentelijkheid herdacht hoe de bijdragen, die thans schoolkinderen van 201 scholen in Ne derland maandagmorgen in de vorm van een cent leveren aan de hulpverlening, het mogelyk heeft gemaakt dat, pro- deo, de actie tegen de tuberculose een aanzienlijke stimulans kon worden ge geven. Gedurende 25 jaar is bewezen, hoe gunstig een cent kan rollen! Reeds in het midden van het vorig jaar werd op de „Mathenesser HBS" in Rotterdam de eenmiljoenste cent van het jaar opgehaald. Het grootste deel van de jaarcollecte is ditmaal bestemd voor 't ziekenhuis in Lambarene, Frans- equatoriaal Afrika. Met de leiding van dr. Albert Schweitzers ziekenhuis zal nog worden overlegd in welke vorm de hulp zal worden gegeven. Man rende met brandende kleren door het huis BLIK BENZINE BIJ GASSTEL GEOPEND. (Van onze correspondent) In zijn woning aan de Meester Wil lemstraat te Rotterdam heeft de 53- jarige sjouwer L. A. Wolders, gister avond ernstige brandwonden aan het bovenlichaam opgelopen. Hij had met twee jongens voor zijn woning een brom fiets schoongemaakt. Daarna is hij met hen naar de keuken gegaan, waar zij hun handen wasten. Daar het vuil er met water en zeep niet afging, haalde Wolders een blikje met benzine en goot wat van de inhoud over de handen van de knapen. Hij deed dat in de nabij heid van een brandend gaskomfoor. Plotseling schoot er een grote steek vlam op en stond de kleding van de man in brand. Met het brandende busje in de hand rende hij gillend de gang in, waar ook een loper en een mat in brand raakten. Twee huurlieden schoten toe en trokken Wolders de brandende kle ding van het lijf. Bij de poging het vuur op de mat uit te trappen vatte de schoen van een van de mannén vlam, maar gelukkig kon hij die uitschoppen. De jongens waren er goed afgekomen. Wolders is naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer heeft met een nevelstraal de brand geblust. Met Bacli werd echter te hoog gegrepen Burgemeester Van der Have opende als beschermheer van „Valkenburgs Har monie" de 52ste uitvoering. Van hem vernamen we tevens dat binnenkort een pedagogisch concert verwacht kan worden, waarby de dirigent W. F. de Zwart met toelichting en eventuele vragenbeantwoording behulpzaam zal zyn. De Zwart is een aanvoerder, die men ook wel aanvuurder kan noemen. Zyn leiding is een en al geestdrift en voortvarend ingesteld, met een sterke greep op het apparaat. Hij is daarbij voorstander van heel snelle tempi. In zyn opvattin gen is hij niet uitgesproken gedifferentieerd, een beetje „recht toe, recht aan", wat ten gevolge kan hebben dat byv. een wals en een mars in sfeer al te weinig komen te verschillen. Deze stoere werkwyze dekt een zekere zwakheid, die éénmaal duidelijk open kwam te liggen, n.l. in het beginnum- mer, dat beroemde deel uit Bachs Kan- tate 147 met die kostelijke versieringen op de koraalmelodie „Wohl mir dasz ich Jesum habe". Hier kon een frisse aan pak niets uitrichten en we moeten zeg gen, dat van dat door Bach bedoelde gelijkmatig voortruisende triolengekab- bel weinig bemerkbaar is geweest. De vertolking werd geen „Bach" en kan dit met alleen blazers ook nooit worden. Bach heeft zich hier één hobo en een trompet gedacht en dit beschouwen we als onaantastbaar. Het stuk was tech nisch onderschat en het korps tastte on zeker, sfeerloos en kunstloos in een nevel. We vreesden! Maar ziet onze verbazing, toen even later Teike's „Alte Kameraden" weg- veerde, vlot, gedisciplineerd, in een hecht orkestraal verband, welluidend en gaaf in klank gebracht, vry van aarze lingen! En deze eigenschappen zouden als hoofdverschijnsel de uitvoering tot het eind beheersen, ook in veel zwaar der werk. De tere plek van een harmonie is ge woonlijk het klarinettenkoor. We ken nen allemaal dat lelijke, ongelijke kner pen. Dat doet Valkenburgs Harmonie niet. Als de ideale soepelheid er niet niet. Al is de ideale soepelheid voor ko men, de toonvorming van deze klarinet ten is fraaie, zodat ze bydragen tot een mooie samenklank van het geheel. Het ronde, volle, warmgetinte baswerk zorgt daarbij voor een stevig fundament. Ge boeid konden we dan ook luisteren naar een ouverture van Baynes, niet omdat we het werk byzonder vonden, maar omdat het plezierig klinkend werd weer gegeven. Blijvend geboeid heeft de uitvoering ons tenslotte niet. Dat komt omdat de programma-afwisseling niet groot ge noeg was en teveel aan de symfonie orkesten werd ontleend, zoals van Jo- hann Strauss. Suppé en Adam, waar door de harmonie onvoldoende van zyn eigen aard uitspreekt. Maar we moeten van Adam signale ren dat diens moeilijke ouverture „Si j'étais roi" van De Zwart een echt sug gestieve voordracht ontving. Die afwer king hebben we in enkele van de tien gespeelde werken wel eens gemist. De Zwart slijpt veel details niet af en laat zijn muzikanten niet steeds alles rustig uitvertellen, wat er zo al in een muzikale zin valt af te lezen. Dit wordt, als ge zegd, door het snelle tempo belet. Het programma bevatte, behalve nog een paar marsen en een wals, een Engels stuk van Pope waarin twee staande trombonisten zich lustig solis tisch konden uitleven. Ztf deden dit op bekwame wijze. Eén instrumentalist moeten we afzonderlijk naar voren ha len: de fluitist, die vooral op de piccolo van een onmiskenbaar talent blijk gaf. Een blijspel heeft tenslotte de muziek verdreven, want de „Zoeterwoudse To neelgroep" was er met „De Poets van Akkerlust", een geval dat speelt op het buitenverblijf van een baron met de burgemeester van Knoldijkerwoude als een der acteurs. V. Maar kivestie van eigendom niet geregeld Nederlandse aanspraken in Duitsland zeer zwak (Van onze correspondent in Bonn). In Bremen is dezer dagen door een groep firma's, die zich bezig houden met de Import van tabak en die reeds voor de oorlog goede connecties hadden met Amsterdam, de Deutsch-Indonesi- sche Tabakhandelsgesellschaft M.B.H. gesticht. Dit is geschied in samenwer king met de Indonesische staatshandel- maatschappy, de P.P.N. Baroe. Daarmee is in Bremen de eerste stap in de openbaarheid gezet, die ten doel heeft de oude taak van Amsterdam, als centrale markt voor de import van In donesische tabak, over te nemen. Men legt er overigens in deze Noordduitse stad alle nadruk op, dat het hier niet om een anti-Nederlandse maatregel gaat. In kringen van de Bremer handel in ruwe tabak zegt men, dat het hier uitsluitend de gevolgen van Indonesi sche maatregelen betreft. De handel in Bremen is pas actief geworden op het moment, dat van Djakarta uit besloten werd de tabaksexport niet meer over Nederland te laten lopen. Het staat, aldus deze handelskringen, iedere Neder landse handelaar vrfl naar Bremen te komen en hier zaken te doen. De Bremer groep van firma's bestaat uit de te Amsterdam welbekende maat schappijen van de gebroeders Kulen- kampff. Franz Kragh, Heltaiering, Kühne en Co. en Hoffmann und Leise- witz. Zij houden er rekening mee. dat in april de eerste tabaksinschrijving te Bremen zal kunnen plaatsvinden. De taak van de Deutsch-Indonesische Ta- bakhandelgesellschaft is om de ruwe tabak van de P.P.N. Baroe en van de z.g. ..small holders" in Bremen op de markt te brengen; voorts moet zij de inschrijvingen organiseren. Binnenkort komt een Indonesische tabakscommis sie naar deze Noordduitse havenstad. Zij wil de eerste verkopen controleren. Het is duidelijk geworden, dat dit alles grote verwachtingen te Bremen heeft gewekt: men denkt zelfs reeds over een eigen gebouw voor de tabaks- handel, en men stelt zioh voor. dat het volume van de handel de eerste jaren reeds een waarde kan krijgen van 100 a 200 miljoen mark. Voorts wil men alles in het werk stellen om van Bremen een waarlijk internationale markt voor tabak te maken. Daartoe zal men zo veel mogelijk buitenlandse firma's, voor al uit Nederland, aantrekken. Met geen woord is overigens gerept over de Nederlandse aanspraak op de tabak, die afkomstig is van vroegere Nederlandse en later onteigende bedrij ven in Indonesië. Ten deze wil men te Bremen zijn handen in onschuld was sen; men geeft hun. die hier Neder landse aanspraken willen doen gelden, dan ook met het Duitse recht in han den geen schijn van kans. Daarentegen wil men alles proberen om met de vroegere tabaksimporteurs in Amster dam op zo goed mogelijke voet te ko men. waarbij namen als die ven de Bremer firma van de gebroeders Kulenkampff van belang zouden kun nen zijn. Het Bureau voor de Nederlandse siga- renindustrie deelt in verband met de be richten met betrekking tot de over plaatsing van de markt voor Indone sische tabakken van Amsterdam naar Bremen mee, dat fabrikanten onder de huidige omstandigheden gezien de daar aan verbonden risico's ongetwijfeld niet tot aankoop van Indonesische tabak ken zullen overgaan zolang de verwik kelingen rondom de eigendom van de tabakken niet op bevredigende wijze zijn opgelost. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 maart. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg: appelen 17, andijvie 841.11, kro ten 6. idem gekookt 1725, boerenkool 5- 31, rode kool 1315, gele kool 12-13, prei 1625. rabarber 6275. spinazie 3.504.40 stoofsla 70130, spruiten A 1842. idem B 1748. uien 213. waspeen 1630. win terpeen 38, witlof 1069. per 100 stuks: knolselderie 817. sla A 2833. idem B 1126, per 100 bos: peterselie 1111.30, selderie 310.60. AALSMEER. 4 maart. C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Seringen; Stegman per tak 45145, Legray 2569, Blauw 68 115, Sneeuwballen 1034, Anjers: rood per stuk 1024, roze 1026, wit 1036, Rozen: Better Times 1572, Parel van Aalsmeer 1586, Gehelmr. Dulsberg 18 105, Rosalandla 1571. Edith Helen 15 6C, Pechtold 1553, Towny Gold 1524, Mad. Ofman 1890, Verschuren 1559, Peace 18115, Prunustriloba per tak 25- 61. Prunus terrulata 120290, Forsythia 2053, Tulpen per bos 90140, Narcissen 6090, Blauwe Druifjes 1020, Hyacinten met bol 1532, Diversen: Fresia per bos 70125, Cyclamen 15140, Asp. Plumo- sus 90165, Iris 125310, Anemonen 35 100, Gerbara per stuk 2544, Amaryllis per kelk 2551. BARNEVELD, 5 maart. Elerveillng SBE. Aanvoer 886.250 stuks. Handel kalm Prijzen: eieren 56/60 gram f 10.3110.72, 60/63 gram f 10.81—11.04, 63/67 gram f 11.0511.60, eendeëieren 66/78 gram f 11.0511.60, eendeëieren 66/78 gram f 9.0610.35, alles per 100 stuks. Coop. Veluwse Eierveiling Barncveld- Ede: aanvoer 900.000 stuks, handel kalm, prijzen eieren 52/60 gram f 9.4010.71 60/ 63 gram f 10.8011.08, van 63/70 gram f 11.1612.53, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.600.000. Handel kalm. Kippeëieren 56/66 gram f 10.25 11.75, algemene prijs f 11 per 100, kiloprijs f 1.79, basis 61i gram. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren. Grote eieren 62/68 gram f 11—12, kleine eieren 51/61 gram f 9.50—10.75 BOSKOOP. 4 maart. ,,De Boskoopsche Veiling". Andromeda 60-58-36 per bos, Rhodonobllianum per knop 28-27 per kn., Rhodo Pink Pearl 3650, Rhodo Atlone 54, Mahonlablad 13095, idem kort 65-41 per bos, Forsythia 1 33-38-40-44, idem 2 26 •34-39, idem 3 24-18 idem KATWIJK AAN DE NRIJN, 4 maart Groenteveiling: waspeen A export 7.60 10.70, idem B export 5.707.30, idem bin nenland 1 4.4010.50, idem binnenland 2 2.303.40, breekpeen 1.102,00, groene kool 2026, spruiten 1 5959, idem 2 33 —33. kroten 1.20—1.20, witte kool 9—9, rode kool 1117, uien 1.101.60, gele kool 712, boerenkool 1616. knolselderie 12 12, witlof 1 53—58, idem 2 38—41. Aanvoer waspeen 61.000 kg. waarvan 40.000 kg, voor export was bestemd. ROELOFARENDSVEEN, 4 maart. Bloemenveiling: Irissen 2.803.00, Fresia's 47104, Anemonen 6191, Blauwe Druif jes 2335. Narcissen: L. Koster 5565, L'Innocence 5162, Fortuna 6067. We relds Favorite 8299, King Alfred 6884. Cheerfulness 5969. Rembrandt 7282. Whrestler 6672, Buxton 5258, Early Glorie 5679. Tulpen: Weber 7387. Ph. Snowdon 128—134. Korniforis 88-101, Win- kist. Geweldige boerderijbrand te Wierum (Friesland) Een felle, uitslaande brand heeft vannacht de boerderij van de land bouwer Smit, te Wierum (Fr.) totaal vernield. Daarbij is de gehele inboe del en de bedryfsinventaris verloren gegaan. De brand ontstond door het ontploffen van een gasfles, die in de schuur stond en die de brandstof leverde voor een gaskachel, waarmee de pootaardappelen in de schuur op temperatuur werden gehouden. De brandweer stond machteloos te genover de geweldige brand, die zelfs op het eiland Schiermonnikoog werd ge zien. Enkele percelen in de onmiddel lijk enabijheid liepen lichte brand- en waterschade op. De boerderij brandde tot de grond toe af. De landbouwer werd door de brand uit zijn slaap gewekt. Hij trachtte nog een paard uit de stal te redden, maar het angstige dier schopte zo wild om zich heen, dat de landbouwer zijn reddingspogingen moest staken. tergold 7795. Roze Copland 70105. V. d. Eerden 75109, Lustige Wltwe 84—106. W. Pltt 7498. Denbo'.a 92100, Carara 80 —115, Edith Eddy 77—98, White Sail 81— 110, Delice 7073. Golden Harvest 90 116, Red Pitt 92125, Queen Elisabeth 90 —122, Zenober 61—90, Olaf 71—84. Belona 96104. Bartigon 7089. Cordell Huil 105 —112, Piccadilly 98—108. Paris 115—120. Hoangho 8395. Elmus 105J27. Parkiet tulpen 100150, Dubbele Tulpen 5895. per bos, Am. Anjers 1323, Gerbera 17 37 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 4 maart. Groenteveiling: witlof 1 f 48.00 tot f56.00, laem 2 31.0046.00, spruiten 34.0045.00 per 100 kg. RUNSBURG. 4 maart. Bloemenvei ling FLORA. Tulpen: Cordell Huil 140 155, Campflre 130155, Prunus 170200, Snowdon 160—190. Krelage 7080. V. d. Eerden 90—120, Edith Eddy 95—120, Gen. de Wett 110—115. Her Grace 100—115. Apeldoorn 160180. Paul Richter 100 115, Copland 95—120. Yellow Gem. 120 135, Golden Harvest 110—130, Bellona 125 —140, Delize 85—90, Hillegarde 75—85, Queen of the Night 125150, Demeeter 110—120, Brillant Star 45—62, White Sail 100120, Albino 120130, Carara 115 140, Atleet 105115, Admiraal 80—100. Oriënt Express 170185, Mr. van der Hoeff, 80—95, Pac Blossum 85—105, Elec- tra 8090, Oranje Nassau 7585. Beatrix 120135, Denbola 90105, Korniforis 95- 120, Zenobel 7085. Narcissen: Carlton 70 85, King Alfred 7585, Rembrandt 80 95, Poetaz L'Innocence 4050. Laurens Koster 4248. Fresia's 80115. Blauwe Druifjes 3848, alles per bos. Anemonen 710 per stuk. RIJNSBURG. 4 maart. Groenteveiling rode kool 1022, gele kool 1215. groene kool 2023, boerenkool 1217. spruiten 15 —38. waspeen A 10—49. B 835, per kilo. TER AAR, 4 maart Groenteveiling: witlof 1 50—60, Idem 2 4149. Idem stek 429. spruiten 3339. Idem B 2831. prei 1625. kroten 78. spinazie 7386. was peen 1314, andijvie 69. uien 9. Idem nep 4, stoofsla 50 alles per kg, sla B 1819, ld. C 1617. knolselderie 13 alles per stuk, bosselderie 57 per bos, boerenkool 40 per Alleen al in liet ivesten lopen tienduizend charlatans met magische gaven rond In West-Duitsland lo pen een kleine tiendui zend charlatans rond, die zeggen over magische ga ven te beschikken. Zy trekken in sommige ge vallen royaal profijt uit het bijgeloof, dat door lichtreclames en straal jagers niet verjaagd is. Zelfs heksen zijn er. Er zijn streken in West- Duitsland waar, ondanks auto's en televisie, een vrouw van wie de dorpe lingen zeggen dat zij het boze oog heeft, door ach terdocht en haat tot zelf moord wordt gedreven. In Neder-Saksen hebben de autoriteiten, na maan denlange ondervragingen ..14-11 alles per tak en per bos 10080. Amandelen 21- 17-15 per tak, Prunustriloba 26-17-14 per. .WPy!.D^.. tak, Azalea V. d. Bom per tak 125—60. id. j uit de monden van stug- per bos 37(^^~115, Japanse kers hlsakura i era hnprpn pphonrH ripf pj 150—105 per tak. Idem 2 65—37, Tulpen I Doeren genoora dat ei wit 80, rood 90, per bos. Wilgekatjes 47. Japansekers Alba per tak 70-41-29". Idem per bos 18075, Forsythia in pot per stuk 150, Clnnerarla 8050, Azalea hatu giri 80 85. idem Hanamayo 9070. Sansivlera 300-230-190. Fiscus Ageora 200, Phyloden- drom 350, Azalea snow 320, Emeralds 340. Phylea 43. GOUDA. 5 maart. Kaasmarkt. Aan voer 14 partijen. 1ste kwaliteit f 2.17-2.26, 2e kwaliteit f 2.10—2.16. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 maart. Groenteveiling: waspeen A export 7.50 10. Idem B export 6.107, Idem binnen land 1 4.80—7.20. Idem binnenland 2 2.60 3.50, boerenkool 11-13, breekpeen 1 10 1.80, groene kool 21. Aanvoer waspeen 56000 kg, waarvan 34000 kg bestemd was voor export. heksen rondwaren, nor male mensen die hun ziel aan de duivel hebben ver kocht voor toverkracht oi zinnelijkheid. Zij bren gen rampen aan, betove ren kinderen en doden het veeAlle ongeluk ken en rampen worden aan zulke mensen gewe ten. Allemaal omdat een blik toevallig verkeerd werd uitgelegd en zo be gonnen roddelpraatjes de bijgelovige zielen in hun ban tê houden. Wat doet men tegen een heks? De „Hexen- banner" roepen! Er zijn duizenden mensen, die van zichzelf zeggen dat zij de duivel kunnen uit bannen en over grote magische gaven beschik ken. Zieken kunnen zy genezen, maar hun gees telijke ontwikkeling is on geveer dezelfde als van een kannibaal. En tien duizenden bijgelovigen geloven allés wat zij zeg gen, zien de mislukkingen nooit en geloven in den blinde aan de magische krachten van deze char latans. In 1956 zyn in Neder- Saksen Ferdinand Ma- such en Heinrich Schnell veroordeeld. Zy hadden „het zesde en het zevende boek van Mozes" uitgege ven. De staat vond dat de heren gefraudeerd had den, aangesticht hadden tot misdaden, zich ver- by vrywel elke Duitse drogist kopen. Deze sub stanties horen thuis in de recepten van de heksen- ver drijvers. Ze gaan meest onder Latynse namen de deur uit. omdat het dan zo be lachelijk niet is. De uit werpselen van de duivel neten „asa foetida", het geen een mooi bedachte maar inhoudsloze naam is. Men heeft in Lübeck een gezondbidder veroor deeld omdat hij tegen be taling van 500 mark uri ne als middel tegen tu berculose voorschreef. Er waren zelfs mensen die zeiden, dat zij genezen waren door deze man, die door hun domheid een ryk bestaan had. Er zijn kleine dorpjes in afgelegen delen van West-Duitsland waar de grepen hadden tegen de venijnige tong van een zeden, en bovendien de vieze oude man, die zegt wetten op venerische ziekten geschonden had den. Wat „het zesde en zevende boek van Mozes" bevatten is dan verder wel duidelijk. Heksenpoeder, draken bloed. hondevet en uit werpselen van de duivel, allemaal onwelriekende substanties met myste rieuze kleuren, kan men in de toekomst te kunnen zien, hele gemeenschap pen regeert. Het hoort thuis in de middeleeuwen, maar de zelfde boer die per auto naar de stad gaat, of thuis televisie heeft, ge looft zonder tegenwer ping de gevaarlijke in fluisteringen van de hek senmeesters. 500 gram kalfslappen 1.89 500 gram kalfsfricandeau 2.15 500 gram kalfskarbonade 1.39 500 gram karbonade vanaf 1.89 500 gram rosbiefstuk 2.38 500 gram rosbieflappen 2.28 500 gram magere braadlappen 2.18 500 gram riblappen 2.18 Mager doorregen 1.98, 1.89 100 gram ham 0.38 100 gram boterhamworst 0.25 100 gram tartare 0.48 300 gram soeppakket 0.98 De Kouwe Hoek HAVENPLEIN 1 Van particulier aangeboden 250 kg., slechts 29.000 km. gelopen. Te bezichtigen bij ELAM, Haarlemmerweg 2, Lelden dank zij 50% eiwit In kattebrood prl|s 40 cent POELIER Rapenburg 91 - Tel. 20654 BRAADKUIKENS, vanaf f2.25 p. st. BRAADKIPPEN, vanaf f4.50 p. st. POULARDEN. vanaf f5.50 p. st. FAZANTEN, va. f5.50 p. st. HAZEN, vanaf f 7.50 p. st. WILDE KONIJNEN. vanaf f 4.p. st. SOEPKIPPEN, va. f 5.50 p. s.t KIPPELOELET f 4.per kilo. GEVRAAGD. Ervaring in zelfstandig corresponderen en enige administratieve ervaring vereist. Wij bieden U een goed salaris en een prettige werkkring. Brieven onder no. 4794 aan het bureau van dit blad. AANGEBODEN afm. 2.50x1.50 met 4 trei nen en aankleding. Tel. 30382 tussen 68 u. n.m. of brie ven bur. v. d. blad no. 4865. Adverteert in dit blad

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13