WYBERT Bij overleg is de positie van onze mijnwerkers het belangrijkst M Motie van de P. v. d. A. verworpen Zondag worden in heel Frankrijk nieuwe gemeenteraden gekozen Wegens meineed 4 maanden geëist Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 maart 1959 Vierde blad no. 29687 Overproduktie Europese kolen (Van onze parlementaire redacteur) Men kan er zeker van zijn dat als straks in internationaal verband onderhandelingen worden gevoerd over de omvang van de eventuele beperking van de Europese kolenproduktie, voor de Nederlandse regering de belangrijkste overweging zal zijn: hoe kunnen wij de werkgelegenheid behouden voor onze mijnwerkers in Limburg. Dit verklaarde gisteren minister Zijlstra in de Tweede Kamer in antwoord op de interpellatie van de heer Nederhorst (P. v. d. A.) over de te grote Europese kolenvoorraden. Direct hierna diende de heer Neder horst een motie in, ter lengte van een verkiezingsmanifest, waarin er op werd aangedrongen dat aantasting van de sociale positie van onze mijnwerkers moet worden voorkomen. „Overbodig", verklaarden de heren Oud (VVD) en Janssen (KVP), want dat is het standpunt van de minister. De motie heeft alleen publiciteitswaarde, oordeelde de heer Hazenbosch (AR). Met 42 tegen 52 stemmen werd de motie verworpen. Alleen de P. v. d. A. en de communisten stemmen vóór de motie. Prijzen aanpassen! In zyn interpellatie had de heer Ne derhorst ook aandacht gevraagd voor de concurrentie die de kolen ondervinden van de goedkopere stookolie. Daarop antwoordde minister Zijlstra, dat de ko len hun positie al hebben verloren in de scheepvaart en by de spoorwegen en dat men zich op deze otnwikkeling moet instellen. Men moet niet trachten de prijzen van de stookolie in de buurt van de kolenpryzen te brengen. Als in Ne derland de prijs van stookolie zou wor den verhoogd om het verbruik van dure kolen te bevorderen, zouden onze ex- portprodukten duurder worden en zou onze concurrentiepositie verzwakken. Er is van de zijde van de olieindus trie geen sprake van oneerlijke concur rentie. Willens en wetens zijn de Euro pese kolenprijzen echter onderworpen aan een strak pryzenregime. Dat moet, volgens minister Zylstra, soepeler wor den. Wanneer de economische bedrijvig heid inzinkt, kan men voor de kolen het produktie- en prijspeil van de hoog conjunctuur niet handhaven. Dan is een soepele aanpassing nodig. Over het beleid ten aanzien van de invoer van kolen, kon de minister niets meedelen omdat nog onderhandelingen gaande zijn over het aandeel van de Rotterdamse haven in de Duitsp impor- ten van Amerikaanse kolen. De minister wilde niet openlijk de kaarten op tafel leggen die hij in het spel van onder handelingen wil uitspelen. Als de hoge autoriteit de „crisis-toestand" wil af kondigen (waarvan eigenlijk alleen Bel gië voorstander is) en voorstellen doet aan de Raad. van Ministers tot beper king van produktie en invoer en andere maatregelen, moet de Raad van Minis ters er over beslissen of de crisistoe stand inderdaad zal worden afgekon digd en welke maatregelen zullen worden getroffen. In deze situatie had minister Zijlstra liever gewild dat de interpellatie niet was gehouden .omdat erin de Raad van Ministers nog beslissingen moeten wor den genomen en hij zich over zijn stand- punt niet tevoren in het openbaar wilde uitlaten. Daarom beperkte hij zich in i .zijn antwoord op de diverse vragen van 'de heer Nederhorst, maar hij zei wel dat men in Limburg ervan verzekerd kan zijn dat de regering zal doen wat i mogelijk is om de sociale positie van de Limburgse mijnwerkers te bescher men. Werkgelegenheid handhaven i Wanneer in de Raad van Ministers de discussie wordt gevoerd over de afkon diging van de crisistoestand en de even- Ook New York herdenkt de reis van Henry Hudson Niet alleen in Amsterdam zal van 2 tot 4 april het feit herdacht worden dat Henry Hudson 350 jaar geleden zijn ont dekkingsreis naar Amerika maakte, maar ook in Amerika zal daaraan aandacht worden besteed. De man die in de Ver enigde Staten de feestelijkheden orga niseert is de heer John H. G. Peil. Vol gens hem zullen de feesten in New York en in de Hudsonvallei op 13 en 19 sep tember hun hoogtepunt bereiken. Op de dertiende september ontdekte Hud son 350 jaar geleden de later naar hem genoemde rivier en op de negentiende kwam hij aan op de plaats van het la tere Albany. Nederland zal ook een bijdrage leve ren tot de herdenkingsfeesten in New York. Het ligt namelijk in de bedoeling dat het nieuwe passagiersschip „Rotter dam" op 11 september in New York zal arriveren. Overigens zal Nederland tij dens de plechtigheden in New York „op i waardige wijze vertegenwoordigd zijn". De heer Peil en de voorzitter van het Nederlandse comité voor de Hudson- herdenking, de heer J. van Hengel, heb ben de directies van de posterijen in hun land verzocht een herdenkingszegel uit te geven. Op dit verzoek is nog geen antwoord ontvangen. Op 4 april zal aan de voet van de Schreierstoren te Am sterdam een krans worden gelegd en van 7 tot en met 13 september zal in New York de Henry Hudson-week wor- den gehouden. Op het programma staan onder meer een reeks plechtigheden, vuurwerk en een grote optocht. Op 19 september zal in Albany een historische optocht worden gehouden die de aan komst van Hudson in Albany tot onder werp zal hebben. Voorts zullen in ver- l schillende kleinere plaatsen in de staat New York en het nabijgelegen Vermont herdenkingsfeesten worden gehouden. Nadere studie omtrent de volkstuinen Staatssecretaris Höppener acht het wenselijk een nadere studie te laten maken van de ontwikkelingsmogelijk heden van het volkstuinwezen. Hij heeft de interdepartementale coördinatiecom missie voor de openluchtrecreatie ver zocht, hiervoor een commissie ad hoc in te stellen. Deze zou de studie moeten voortzetten, destijds begonnen door de commissie volkstuinwezen, die in 1958 verslag heeft uitgebracht. De Staats secretaris heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vermooten. tuele produktiebeperking, waarbij van de Nederlandse stem weieens alles zou kunnen afhangen, omdat een bepaalde meerderheid vereist wordt, zal voor de Nederlandse minister bij het nemen van beslissingen de belangrijkste overweging zijn: hoe kunnen wij de werkgelegen heid voor onze mijnwerkers handhaven. In het begin van deze maand is de termijn afgelopen waarvoor de leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zijn benoemd. Tot een nieuwe benoeming is echter nog niet overgegaan. Daarom had de heer Nederhorst een motie inge diend, waarin op die benoeming wordt aangedrongen. Minister Zijlstra deelde mee, dat de benoeming is vertraagd, doordat de Ita liaanse regering was afgetreden; op 16 maart zal de Raad van Ministers daarvoor in Brussel bijeenkomen. De motie werd met 37 tegen 58 stemmen verworpen. Alleen de PvdA stemde voor. OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Niet-stemmers sullen nel weer grootste partijvormen - Winst voor communisten? Gaullisten krijgen het zwaar - te verduren (Van onze Pa rij se correspondent) Opnieuw zijn, na het referendum en de algemeene verkiezingen in septem ber en november j!., in Frankrijk de bor den met leuzen en portretten bij scho len en gemeentehuizen opgesteld. Voor de derde maal binnen het halve jaar wordt het Franse volk zondag a.s. ter stembus geroepen, dit keer om zijn ge meenteraden te vernieuwen en, indirect, de algemene raden die met onze provin ciale staten te vergelijken zijn. Ook nu kan worden opgemerkt, dat de belang stelling onder de kandidaten aanzien lijk duidelijker aan het licht treedt dan onder de kiezers. Talrijk zijn de lieden die wel gaarne tot de vroede vaderen willen behoren, een functie waarmee al heel wat politieke carrières zijn begon nen. Doch zeer bescheiden zijn de kie zeressen en kiezers in aantal die hun burgerplicht zo ernstig nemen, dat ze bereid zijn er tijdens de campagne een vergadering voor bij te wonen. Zelfs op de verkiezingsborden die toch weer zo royaal met hun beloften zijn, worden maar schaarse en vluchtige blikken ge worpen! Ofschoon het èn vanwege de inzet èn vanwege de verschillende kiessystemen, altijd gevaarlijk blijft de uitslagen van zondag a.s. met de resultaten van de jongste algemene verkiezingen (waaruit de neo-gaullistisohe UNR als de grote overwinnaar naar voren trad) te willen vergelijken, zal men niettemin wel enige politieke betekenis aan deze gemeente lijke krachtmeting mogen hechten.. Bij na alle partijen hebben in ieder geval de handschoen al opgei-aapt en boven dien hopen vele, en soms zeer bekende, politici van het vroegere bewind, die in november in het zand beten, nu op dit bescheidener plan revanche te zullen kunnen nemen. Er is tussen de partij besturen tevoren ook weer druk onder handeld om gemeenschappelijke lijsten op te stellen, waarbij in het bijzonder de wens voorzat een „nationaal een heidsfront" tegen het communisme te vormen. Die wens kon maar zeer ten dele verwezenlijkt worden, en zo zijn er alleen in Parijs al bijna honderd lijsten met haast duizend kandidaten uitge komen. Intussen zyn er toch twee vragen waarop deze verkiezingen een vrij be trouwbaar antwoord zullen kunnen ge ven. Primo: zal de UNR haar positie van grootste partij weten te handha ven? En secundo: zal het offensief te gen het communisme met enig succes worden bekroond? In november slaagden de neo-gaullis- ten er nog in een flinke bres in het communistische bastion te slaan, en tien a vijftien procent van de verliezen van Thorez' partij is toen zelfs direct de UNR ten goede gekomen. Men ver wacht nu echter dat die winst in ieder geval wel weer zal afvloeien. Bovendien lijkt het zelfs niet uitgesloten dat de communisten nóg meer stemmen zullen winnen, omdat de jongste politieke ont wikkeling in Frankrijk een neiging tot extremisme bevorderd heeft. Het krediet van De Gaulle is inmid dels zeker niet aangetast, maar wèl ge voelen vele UNR-stemmers zich teleur gesteld door bepaalde maatregelen, die sinds november door de regering van de generaal genomen zijn. De belasting verhogingen, de afschaffing van wacht gelden voor oud-gedienden en de be knotting van de sociale verzekering zijn verordeningen, die zowel de conserva tieven, wier leider Pinay verantwoorde lijk minister van Financiën is, als de gaullisten verlies aan stemmen op zul len kunnen leveren. In sommige wijn streken in Zuid-Frankrijk is de onte vredenheid over die economische poli tiek van de regering zelfs zó hoog ge stegen, dat onder leiding van de burge meester die in Frankrijk niet worden benoemd doch eveneens gekozen een actie is ontketend om door weg blijven de verkiezingen zondag te sabo teren. Doch ook elders zal de opkomst zeker als de zon schijnt vermoe delijk niet zeer indrukwekkend zijn, zo dat de afwezigen wel wéér eens de om vangrijkste „partij" van Frankrijk zou den kunnen worden. Koning Paul van Griekenland (links) en Keizer Haile Selassie van Ethiopië groeten de erewacht voor het paleis in Addis Abeba tij- dens het officiële bezoek van de Griekse Koning aan dit land. Kinderen verdronken Gistermorgen is het 3-jarig zoontje van de familie Van Dam uit de Touw slagerstraat te Krimpen a.d. Lek ver dronken. Toen het kind na enige tijd afwezig te zyn geweest door zyn ouders werd gemist, werd de politie gewaar schuwd. De politie werkte by het op sporingswerk met een speurhond van de Rijkspolitie uit Waddinxveen. De dreggingswerkzaamheden begon nen om één uur en hadden om half acht 's avonds resultaat. Het lijkje van het jongetje werd enige tientallen meters van de ouderlijke woning gevonden. Het driejarig zoontje van de land bouwer Boere te Haastrecht is gister middag al spelende te water geraakt en verdronken. Nabij de ouderlijke woning in Venlo is gisteravond het 2-jarig zoontje Jos van de familie Dings in een vyver ver dronken. Langdurige toepassing van kunstmatige ademhaling konden de le vensgeesten van het knaapje niet meer opwekken. In de afgelopen zomer was de jongen al eens met kunstmatige ademhaling van de dood gered, nadat hy in een beek was gevallen. Meeuwen bombarderen een plat dak met mosselen De slaap van het gezin van de Amerikaan Jerry Martin, dat te Island Park, in New York woont, wordt sinds twee maan den door zeemeeuwen en mosse len verstoord. Het nieuwe huis van de familie Martin heeft na melijk een plat dak en de zee meeuwen vinden dit ideaal om er mosselen op te laten vallen, wier schalen dan breken, waar na de meeuwen zich aan het vlees dezer schaaldieren te goed doen. Een nacht zonder „mosse lenbombardement" is nu voor de familie Martin een zeld zaamheid geworden! Kunsthistoricus in voorarrest gesteld Een begin deze week gearresteerde Am sterdamse kunsthistoricus is, na voor de officier van Justitie te zyn geleid, in voorlopige hechtenis gesteld onder ver denking van medeplichtigheid aan op lichting, waarbij gebruik is gemaakt van twee valse El Greco's. De kunsthistorius had voor deze twee schilderijen een certificaat van echt heid afgegeven aan een reeds eerder in verband met deze oplichtingszaak ge arresteerde textielhandelaar uit de hoofdstad. Deze had zonder succes ge poogd de doeken te verkopen. Een kunst handel op het Rokin te Amsterdam leende hem tenslotte op de schilderijen als onderpand f. 3.000,De kunsthis toricus, die ook kunstrecensent is, heeft reeds eerder voor diverse schilderijen certificaten van echtheid afgegeven. Uitermate verwarrend voor niet ingewy- den is dat zijn achternaam dezelfde is als die van een bekend oud-museum directeur, die echter nimmer certificaten van echtheid voor schilderijen afgeeft. De kunstcriticus is voorts een der ver dachten in een zaak van twee valse Re- noirs, (waarvoor hij certificaten had afgegeven) die nog door de rechtbank te Arnhem behandeld moet worden. Advertentie <'Uoor wollen voorjaar&otollen naar: clÜióbrun 8c t£,iH*nann Venestraat 35-37 - Den Haag TEL 11.25,03 Urgentieprogramma van Landbouwcomilé Het hoofdbestuur van het Koninklyk Nederlands Landbouwcomité meent, dat nu de gunstige ontwikkeling van de na tionale economie weer in de belang- steling staat, het noodzakelyk is de al gemene aandacht te vestigen op de wensen, welke nog altyd in de agra rische sector leven. Er is derhalve een urgentieprogram ma samengesteld. 1. Grootst mogelyk inspanning om de afzet van agrarische produkten te be vorderen. Verhoging van het vetgehal te van de consumptiemelk is noodzake lyk. 2. Ruilverkavelingen en andere cul tuurtechnische werken dienen in een snel tempo te worden voortgezet, zon der dat dit voor de betrokkenen een on redelijke belasting gaat vormen. De huisvesting op het platteland moet in alle opzichten gelijkwaardig worden aan die in de steden. Uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek, voorlich ting en het onderwijs. 3. Het garantiebeleid dient zoveel mo gelijk de vorm te behouden van een prijsbeleid voor meerdere basisproduk- ten. De garantiepryzen dienen gebaseerd te zyn op de kostpryzen van sociaal- economisch verantwoorde bedrijven. Het loonbeleid dient gericht te zyn op het handhaven van de relatieve ge- lykstelling van de landarbeiders met de werknemers in andere bedrijfstakken. Gestreefd moet worden naar de af schaffing van de gemeenteclassificatie. 4. Grondbelasting moet worden afge schaft, onbillijkheden in de omzetbelas ting dienen te verdwijnen. Belastinghef fing over een gemiddeld inkomen dient mogelyk te worden gemaakt. Met spoed moet een mogelijkheid tot het vormen van belastingvrije reserves worden ge opend. De heer Middelburg ambassadeur By K.B. is de heer D. G. E. Middel burg, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur in de Poolse Volksrepubliek. Advertentie TIJDELIJK: 53 cm. Supertelevisie 1959 f 750.—. Fa. GERLACH, HERENSTR. X (bij Plein) DEN HAAG Tel. k 1700—116518. Vraag demonstratie Buffetjuffrouw loog om kennis te helpen Vier maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie by de Amster damse Rechtbank gistermiddag wegens meineed geëist tegen de 22-jarige buf fetjuffrouw, een Fries meisje afkomstig uit Bolsward, dat aanvankelijk als dienstbode in Amsterdam werkte, maar in het caféleven beland is. Ze heeft nog een blanco strafblad. In september j.l. was ze een avondje uit met een Amsterdamse kennis, die tenslotte wegens opmerkelijk slecht rij den door een agent van politie in de Leidsestraat werd aangehouden. Een bloedproef wees een alcoholgehalte in zijn bloed van 1.20 pro mille uit, het geen op een betrekkelijk matig gebruik van sterke drank wijst. Bij de politie werd het meisje als getuige gehoord. Zij verklaarde na een cafébezoek tot de be stuurder te hébben gezegd, dat ze liever met een taxi naar huis ging, omdat ze hem niet meer in staat achtte veilig te rijden. Bovendien kon hy zijn contact sleuteltje niet vinden. Toen hij dit ten slotte toch vond, had ze zich laten over reden en was met hem meegereden. Ontkend In november stond de automobilist voor de Rechtbank en ontkende te veel gedronken te hebben. De buffetjuffrouw onder ede als getuige charge gehoord, ontkende nu de verdachte bij het weg rijden te hebben gewaarschuwd. Ze werd door president mr. J. Coninck Liefsting ernstig gewaarschuwd voor meineed, maar bleef volhouden. De zaak tegen de automobilist werd toen aangehouden en het meisje werd ter zitting in arrest ge steld. De officier van Justitie begon een vervolging wegens meineed tegen haar. Eenmaal in de cel bekende het meisje al spoedig ter zitting gedraaid te heb- Mr. P. A. Blaisse: „Amerika vreest geen concurrentie" Het Tweede-Kamerlid mr. P. A. Blaisse heeft te New York verklaard, dat hü ty- dens zyn rondreis van vijf weken door de VS.. veel begrip en steun voor de Euromarkt heeft gevonden. De Ameri kaanse industrie, zo zei hy, vreest de grotere concurrentie niet, welke moge lyk het gevolg van een gemeenschappe. lijke markt zal zyn, doch juicht inte gendeel het ontstaan van de economi sche Verenigde Staten van Europa toe. Engelse deelneming aan een gemeen- schappelyke markt of een vrijhandels zone zou volgens mr. Blaisse graag ge zien worden, maar Engeland moet be grijpen, dat een dergelyke associatie dit land zou binden aan de gemeenschappe lijke regels der zes landen. „Wat er ech. ter ook in Europa moge gebeuren, wy zullen voortgaan. Op dit punt is men absoluut vastbesloten", aldus mr. Blaisse. ben. „Hij heeft my onder druk gezet", voerde ze toen aan, doelend op haar kennis. Arrestatie Dit leidde tot arrestatie van de auto mobilist, maar na14 dagen voorar rest zond men hem weer naar huis, om dat er te weinig bewys was voor een vervolging wegens uitlokking tot mein eed. Trouwens, deze verdachte hield vol, dat het meisje helemaal geen meineed had afgelegd: „Ze wilde alleen een taxi nemen, omdat ik mijn sleuteltje niet kon vinden. Ik was helemaal niet dronken. Het bestte bewijs is toch wel, dat ze met me mee is gereden, zodra ik het sleu teltje had". Wel bekende de buffetjuffrouw giste ren meineed gepleegd te hebben, doch in haar laatste woord zei ze: „Ik weet nu nog maar nauwelyks wat meineed betekent". De officier van Justitie zei in zyn re quisitoir wel te geloven, dat de auto mobilist enige pressie op haar heeft uitgeoefend, maar wanneer de Recht banken in Nederland moeten gaan steu nen op beëdigde getuigen, die staan te liegen, kan er geen goed recht meer worden gesproken. Daarom eiste hy vier maanden. De raadsman, mr. G. H. Steyn, vroeg de Rechtbank het meisje een voorwaar- delyke straf op te leggen. De uitspraak volgt op 18 maart a.s. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Daarle (toez.) A. Noordegraaf. kand te Noorden (Z-H), die bedankte voor Kamperveen. Bedankt voor Mensingeweer-TinalUnge D. Bouwstra legerpredikant te 's-Gravenhage. GEREF. KERKEN Bedankt voor Roden A. Nagelkerke te Zweelo. Beroepen te Sybrandaburen G. Brouwer, kand. te Leldschendam. Be roepen te Utrecht-Oost (vac. H. W. H. van Anael) (2de maal) P. Heinen te Noord- wijk-Binnen. •GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Kemptonpark. Zuid-Afrlka H. van Tongeren te Leeuwarden. Beroepen te Leerdam (voor de missio naire dienst op Nieuw-Guinea) en te Zwa- gerveen-Zwaagwesteinde K. H. de Groot, kand. te Leeuwarden. GEREF. GEMEENTEN DS. H. M. PLOEGER MET EMERITAAT Ds. H. M. Ploeger, geref. predikant te Goor, is voornemens met emeritaat te gaan. Ds. Ploeger werd in 1924 te Ap pelscha in het predikambt bevestigd. In 1930 vertrok hy naar Culemborg en in 1946 verbond hy zich aan zyn tegen woordige gemeente. Soepele houding op Cyprus van gouverneur Foot De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, aartsbisschop Makarios en de lei der van de Turkse gemeenschap op Cy prus, Kutchuk, hebben woensdag op een bespreking besloten tot instelling van een commissie van 10 leden, die de be- stuursoverdracht aan de republiek Cy prus moet voorbereiden. In de commissie zullen zeven Grieken en drie Turken zit. ting hebben, die tegen het einde van maart zullen worden aangewezen door gouverneur Foot na overleg met Maka rios en Kutchuk. Bègin april zal een voorlopige minis terraad in het leven worden geroepen die de taak van de commissie zal over nemen. Het rechtse Grieks-Cyprische blad „Ethnos" weet te melden dat de leider van de Eoka, kolonel Grivas, waarschyn- lyk toestemming zal krijgen om met de mensen op Cyprus die hy wil spreken, contact op te nemen en Cyprus, zo hy het wenst, te verlaten. Deze soepele houding van gouverneur Foot zou het gevolg zyn geweest van be sprekingen tussen Makarios en de gou verneur. Parkeerlichten Als een rechts geparkeerde auto des avonds een eigen verlichting moet voe ren, is er keuze uit vier verlichtingsmo- gelykheden, zegt de ANWB. 1. Eén parkeerlioht, dat naar voren wit en naar achteren rood licht uitstraalt. 2. Twee parkeerlichten: het witte lichtje boven of voor de vooras en het rode bo ven of achter de achteras. Het witte mag alléén naar voren licht uitstralen, het rode alléén naar achter. De parkeerlichten niet hoger dan 1.75 meter boven het wegdek, aan de linker zijde van het voertuig, waarschuwt de ANWB. 3. De beide stadslichten en de achter lichten laten branden. 4. Alleen het linker stadslicht en het linker achterlicht laten branden. Als een links geparkeerde auto des avonds eigen verlichting moet voeren, dan geldt er maar één regelt de twee stadslichten en beide achterlichten la ten branden. Staat de auto onverlicht geparkeerd in een straat waarvan de verlichting maar „zo zo" is, ontsteek dan toch de parkeerlichtjes, ook al is het dan geen voorschrift, adviseert de ANWB. Rood reflecterend materiaal op de achterzijde van de wagen is ook opval lend. Het bespaart veel „kreukels waar niemand iets van weet". DRIELUIK VOOR HERVORMDE KERK IN DIEVER Het drieluik, dat de Voorburgse kun stenares mevr. D. AalbersKollewyn aan de hervormde kerk te Voorburg wilde schenken, maar dat door de kerk- voogdy niet werd geacepteerd, zal nu een plaats krijgen in de gerestaureerde hervormde kerk te Diever. Het drieluik heeft drie panelen elk van 3.50 by 5 m. Het geeft een voorstelling van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. De kerk van Diever die in de 14e of 15de eeuw gebouwd werd en die de by- naam heeft van „de kathedraal van Drenthe", zal ook een kinderhoek kry- gen, zoals men die in de Engelse kerken wel vindt. Het zal de eerste hervormde kerk zyn, waar men zulk een kinderhoek zal aantreffen. JAPANSE PRIESTERS HEBBEN HET NIET BREED De eens befaamde welstand van pries ters en Boeddhistische tempels in Japan is danig in verval geraakt. De priesters zien zich thans gedwongen hun tyd ge deeltelijk te besteden voor het verwerven van byverdiensten door het geven van onderwys en werkzaamheid op kantoren teneinde de eindjes aan elkaar te kun nen knopen. Meer dan negentig procent der priesters van de ongeveer 75.000 tempels in Japan moet zich aldus of met steun van de regering in het leven zien te houden. Met de tempels zelf is het al niet be ter gesteld. Vele houten gebouwen be vinden zich in staat van ernstig verval Het publiek, en vooral het jonger*, schynt zyn belangstelling voor het boeddhisme te verliezen. Er melden zich ook maar weinig kandidaten voor de vervulling van het priesterambt aan. De Japanse Vereniging voor het Boeddhis me wil pogen by gelegenheid van do 2500ste verjaardag van de geboorte van Boeddha, op 8 april a.s. nieuwe belang stelling voor het Boeddhisme te wekken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11