vestigingen ROTTERDAMSCHE BANK Een stem op de liberalen, is een stem ten bate van het volk Knap meesterwerk van Frankrijks meester-regisseur René Clair F. H. van de Wetering sprak voor Chr. Hist. Unie te Oegstgeest WOENSDAG 4 MAART 1959 V.V.D.-Leiden op verkiezingspad „Met steun van socialisten is geen krachtige regering tot stand te brengen" In de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar circa 80 belangstellenden aanwezig waren, hield de afdeling Leiden van de VVD gisteravond haar derde bijeen komst in deze verkiezingscampagne. Dit maal hebben de heren mr. F. Portheine, lid van de Leidse raad en het Tweede Kamerlid, mr. C. Berkhouwer uit Alk maar, de beginselen van de VVD, welke zoals werd opgemerkt, op een grote mate van vrijheid zijn afgestemd, uiteengezet. Mr. Portheine, die na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Ma- chielsen, als eerste spreker het woord voerde, bracht de uitspraak van dr. Ti- lanus „Moet dat nu zo", uitgesproken bij de debatten rond de kabinetscrisis van december j.l., in de herinnering te rug. Volgens spreker moest dit inder daad zo. De tegenstellingen, welke in het regeringsbeleid de laatste jaren vielen te constateren, dienen piet verbloemd te worden. Uit alles blijkt, dat de gevolgen van het compromis niet zijn uitgebleven. Hoewel het van belang kan zijn, dat de regering een advies van de SER in wint, heeft het kabinet-Drees bij haar laatste adviesaanvrage, volgens spreker, duidelijk gedemonstreerd, dat van geen vast regeringsbeleid gesproken kan wor den. Dit moest zich vroeg of laat wreken. Teveel problemen liggen volgens mr. Portheine reeds jaren op een oplossing te wachten en dit verwonderde spreker dan ook niet, want met steun van de socialisten is geen krachtige regering tot stand te brengen. Vandaar, dat spre. ker ook volledig kon instemmen, met de uitspraak van prof. Oud: met geen so cialisten in de regering. Rijksbijdrage expeditie Nieuw-Guinea In ons verslag van gisteren van de bijeenkomst der deelnemers aan de Nieuw-Guinea expeditie in De Doelen vermeldden wij, dat het Rijk 3 ton sub sidie in de kosten der expeditie ver leende. Dit moet zijn 330.000 gulden. De aanvankelijke bijdrage van 30.000 werd niet tot maar met f. 300.000 verhoogd. Dood en begrafenis in het oude Egypte Dr. J. Zandee uit Utrecht heeft gis teravond in het Rijksmuseum van Oud heden een lezing gehouden over dood en begrafenis in het oude Egypte. De Egyptenaar vreesde als ieder mens de dood. In het onderaardse dodenrijk wachtte hem een somber lot. Hij kon er belaagd worden door demo nische vijanden. Dit is de dualistische opvatting van de dood. De Egyptenaar is hier niet bij blyven staan. Aan het le ven der natuur, de vegetatie, ontleende hij de mogelijkheid van een verrijzenis uit de dood. Dit is de monistische opvat ting. Twee goden, die voor de dode van be. tekenis zijn, zijn Osiris en Re. Osiris is het prototype van de gestorvene, die uit de dood verrijst. De zonnegod Re gaat in het westen in het dodenrijk onder, maar verrijst elke morgen opnieuw in het oosten. De mens hoopt op een plaats in de zonneboot, om met god te kunnen verrijzen. Door het bezit van verschil lende vormen van de ziel kon de mens na de dood blijven voortbestaan. Een van die zielevormen is de ach-vogel, verte genwoordigend het verheerlijkt bestaan in de hemel. De ba. vliegt rond op aarde en verzamelt voedsel voor de dode. De ba is de genius, de schutsgeest. In de oudste tijd werd het lichaam eenvoudig in de aarde gelegd. Daarna kennen wy verschillende typen van graf gebouwen zoals de piramide en de mas- taba. De dode leefde voort in zijn graf, ook door de spijsoffers, die hem werden gebracht. De magische symbolen op de doodkist schonken hem leven. De ge bruiksvoorwerpen, in het graf meege geven, moesten het voortbestaan moge lijk maken. Het belangrijkste element in het be grafenis-ritueel was de mummiefica- tie. De mummie was het lichaam van de dode mens zelf. Zonder dit lichaam kon hij niet leven. Door libaties en onder ceremonieel werd de mummie weer tot leven gebracht. Door deelname aan de passiespelen van Osiris ontving de mens het leven, dat over de dood triomfeert. Omtrent het hiernamaals bestonden verschillende voorstellingen. In de an dere wereld zijn vruchtbare velden. De verrezen dode ploegt daar en zaait er. Hij haalt een rijke oogst binnen en lijdt geen honger. De boomgodin laaft hem uit haar kruiken met koel water. Hij weet de rechte weg te kiezen, die hem veilig leidt langs een poel met hellevuur. Hij wordt opgenomen onder de sterren. Hij wordt vrijgesproken voor de doden- reohter Osiris, die oordeelt naar de werken. Wijziging stembureaus WAAR MOET IK STEMMEN? De kiezers, die totnutoe hun stem uitbrachten in het stembureau geves tigd in het Stadhuis, ingang Breestraat, zullen zich by de a.s. verkiezingen die nen te vervoegen in het Stadhuis, in gang Stadhuisplein, en de kiezers, die hun stem uitbrachten in de school aan de Pieterskerkstraat dienen zich nu te vervoegen in het gymnastieklokaal ge legen aan het Pieterskerkhof tussen de nummers 4a en 4c. Het stemlokaal voorheen gevestigd aan de Middelste gracht 119, ingang Uiterstegracht, is bij de a.s. verkiezingen gevestigd in het Evangelisatiegebouw, Middelstegracht 3. Voorts zullen de kiezers, woonachtig in de hieronder genoemde straten, zich thans moeten vervoegen in het daar achter vermelde stembureau: Kern straat en Verdamstraat, school Kern straat 2; Cobetstraat, Fruinlaan, de Laat de Kanterstraat, P. J. Blokstraat en Zoeterwoudse Singel, school Rooden- burgerstraat la; Boshuizerlaan, Mul dersstraat en Telderskade, school Tel- derskade; Anna van Saksenstraat, Bin- nenlaan, Falckstraat, Julianastraat, Louise de Colignystraat, van der Duyn- straat, Prins Hendrikplein, Waldeck Pyrmontstraat, school Maresingel 54, ingang Marnixstraat. De kiezers, woonachtig in woonwagens woonschepen, zullen thans hun stem kunnen uitbrengen in het stembureau in de omgeving van lig- of standplaats ge vestigd. Dus niet meer centraal in het stembureau aan de Hooglandse Keik- gracht 20a. Mr. Portheine, die vervolgens inging op enkele punten van het beginselpro gram van de VVD, zette uiteen, dat deze partij op het terrein der stoffelijke welvaart, met verwerping van de socia listische en individualistische economie, streeft naar maatschappelijke verhou dingen, welke sociaal gerechtvaardigd en economisch verantwoord zijn. Zij is een voorstander van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid. Het belastingsysteem dient zo danig gewijzigd te worden, dat een moge lijkheid tot bezitsvorming niet is uitge sloten. Bovendien dienen belastingfa ciliteiten aan de gehuwde vrouw te wor. den verleend. Ook wij, aldus mr. Port heine, zijn voor goede lonen en verho ging van de koopkracht, maar bij het nemen van maatregelen daartoe, dient men niet zo ver te gaan dan in 1956, toen men economisch te ver sprong. Noodzakelijk is het ook, dat gezorgd wordt voor toekomstige werkgelegenheid en dat aan hen, die hiervoor moeten zorgen, een mogelijkheid tot het verwer- ven van kapitaal wordt gegeven. Aan het particulier initiatief moet, meer dan tot- dusver, een kans worden geboden! Nadat mr. Portheine erop gewezen had, dat de jeugd ook in geestelijke zin om ruimte vraagt, een ruimte, waar de prestatie wordt beloond en een frisse geest heerst, wekte hij de aanwezigen op om in deze verkiezingsdagen in eigen kring propaganda te maken voor de VVD. Een stem op 12 maart op de libe ralen, aldus spreker, is een stem, uitge bracht ten bate van het gehele volk. Mr. Berkhouwer, die na de pauze het woord voerde, wees erop, dat de liberale ideeënwereld er bij uitstek één van gees telijke allure is. De WD is diep over tuigd, dat de grondslagen der Neder landse beschaving wortelen in het chris tendom, al moge dit door de onder scheidene groepen nog zo verschillend worden verstaan. In de liberale politiek is volgens spreker dan ook volkomen plaats voor de verwezenlijking van de christelijke beginselen. De antithese is voor ons dan ook volmaakt uit de tijd. De leuzen, welke de PvdA thans pro pageert t.a.v. de diensttijd verkorting en de vermindering van de defensie-lasten wie zou hiervoor indien de interna tionale toestand dit toeliet niet voor voe len? zijn volkomen vals. De harde werkelijkheid is nu eenmaal, dat de atoombom er is en er in wezen geen per manente vrede is. Wij zullen dan ook een bijdrage moeten leveren aan de weerbaarheid van het westen. Op circa 400 km afstand van onze grens bevindt zich een agressieve staat, welke over een allerverschrikkelijkste krijgsmacht be schikt. Spreker acht het dan ook niet oirbaar om oud-officieren van land- en zeemacht in het „voorgestoelte" te bren gen, die het pleit voeren voor een „ont hoofding van onze weermacht". Thans wil men in een bepaalde kring circa 1 a 1% miljoen bezuinigen op de vlootuitgaven, doch uit deze kring zijn vertegenwoordigers voortgekomen, die mede-verantwoordelijk zijn voor de hel menaffaire, welke ons omstreeks vijf miljoen heeft gekost, aldus mr. Berk houwer, die hierna nog uitweidde over de ontstellende publikaties uit het rap port „Directoraat Materieel Land macht". Spreker trok hieruit de conclu sie, dat hoe het komende kabinet er ook uit zal zien, daarin geen plaats meer is voor minister Staf. Nadat ook mr. Berkhouwer erop ge wezen had, dat de regeringsploeg een tegen zichzelf verdeeld huis van stonde af aan weinig regeerkracht heeft opgebracht, ging hij uitvoerig in op de oorzaken, welke aan de kabinetscrisis van de december jl. ten grondslag lig gen. Volgens hem is het een fabeltje, dat deze crisis te wijten is aan de con fessionele/liberale reactie. De PvdA wilde het blijkt uit alles in de op positie, om zodoende het door haai] ver loren terrein bij voorgaande verkiezin gen terug te winnen. In de motie-Rom_ me een advocaat voor de brede basis zag spreker een springplank voor mi nister Hofstra om weer op de wal te ko men. De PvdA heeft echter niet gewild. Mr. Berkhouwer, die ook hierna nog enkele punten, van het beginselprogram van de VVD onder de loep nam, toonde aan, dat de VVD de barrière, welke rond vele problemen is ontstaan, wil door breken om zodoende te komen tot een zo groot mogelijke geestelyke staatkun dige en maatschappelijke vrijheid voor allen. Bazaar voor orgelfonds Evang. Lutherse Gemeente Mevrouw A. E. HaanBruins, presi dente van de twee Leidse dameskransen van de Evangelisch Lutherse Gemeente, heeft vanmiddag in de consistorie van de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een bazaar geopend. Deze bazaar is ge organiseerd in samenwerking meit de dameskrans uit Oegstgeest en de baten ervan komen ten goede aan het orgel fonds. Men behoeft op deze bazaar waarlijk niet met zijn geld verlegen te zitten of het zou moeten zijn, dat men geen keus kan maken uit de ware weelde van artikelen, die op tafels is uitgestald: kleden in allerlei maten en kleuren, kussens, tasjes, poppen, kledij, baby- en kleutergoed, conserven en dan nog een enorme verscheidenheid van spulletjes in een stand allerhande. Maandenlang zijn de dameskransen in de weer geweest om deze artikelen te vervaardigen. In het voorportaal van de kerk heeft de Lutherse Jongerenvereniging op aan trekkelijke wijze een attractiecentrum ingericht met de gebruikelijke vermaken als ringgooien, hengelen, sjoelbak, schie ten en zelfs heeft er ook een waarzegster zitting. Tenslotte moeten wij nog de Oud-kamerlid Chr. van den Heuvel herdacht1 By de aanvang van de Tweede Ka mer heeft de voorzitter, de heer Kor- tenhorst, het oud-lid der Kamer, de heer Ch. van den Heuvel, die dezer dagen is overleden, herdacht. Hij herinnerde eraan, dat de heer Van den Heuvel zich vooral bewoog op het gebied van de landbouw en de belas tingen en dat hij bij zijn 70ste verjaar dag drie eigenschappen van de heer Van den Heuvel naar voren heeft gebracht: soberheid, voorzichtigheid en barmhar tigheid. Hij schetste hem als een uitne- mend Kamerlid. De minister-president, de heer Beel, sloot zich bij 's voorzitters woorden aan namens de regering. „De heer Van den Heuvel heeft zeer velen aan zich ver plicht," getuigde de heer Beel. grabbelton noemen, het rad van avon tuur en een verloting, waarvoor morgen de trekking plaats heeft. Hoofdprijs: een zesdaags verblijf in het kasteel Hoeke- lem. Hoe dan ook, men kan aan de Hooglandse Kerkgracht vanavond, mor genmiddag en -avond de centjes best kwijt. Porte des Lilasvoor Filmstudiekring „Comédie dramatiquevoor vier personen in armoedig hoekje van een wereldstad Een goed voerman kan wel keren, al is de plaetse enghe, heeft de goede Vader Cats eens geschreven en deze woorden zyn tenvolle toepasselijk op René Clair's „Porte des Lilas", een film van twee jaar geleden, die gisteravond in de vijfde voorstelling van K. en O.'s Filmstudiekring in de filmzaal van de Universiteit werd vertoond. Want Clair heeft met dit werk bewezen, dat een bekwaam regis seur in staat is op een klein aantal vierkante meters van een armoedige Parijse stadswijk met eigenlijk niet meer dan vier personen een boeiend drama tot leven te brengen. Pierre Brasseur als de nietsnut Juju creëerde een onvergetelijke figuur, een soort Franse Oblomow, die, als hy plotseling een doel in zün leven heeft gevonden waarvoor hy het de moeite waard vindt zich in te spannen en waarvoor hy zelfs het hevig begeerde borreltje vergeet, zyn plotselinge activiteit natuuriyk ten goede laat komen aan een volstrekt onwaardige. Dat is dan een ontvluchte en door de politie opgejaagde misdadiger, een zekere Pierre Barbier, die door Juju in samenwerking met zijn vriend de Artiest in de kelder van diens woning verborgen wordt gehouden. Voortreffelijke rol van Pierre Braseur als Juju De intrige van dit filmverhaal ont leende Clair aan „La grande ceinture" van Fallet. In hoeverre hij dit boek op de voet gevolgd heeft is ons niet be kend. In elk geval is Frankrijks meest begaafde regisseur wiens capaciteiten onlangs nog door de vereniging van zijn Amerikaanse collega's onderschei den werden met het predikaat „het al lerbeste regisseurwerk" erin geslaagd van deze „comédie dramatique" een brok spannende werkelijkheid te maken. Ondanks het eenvoudige decor, dat in een film van mindere kwaliteiten onge twijfeld gestoord zou hebben, leeft men het avoutuur met zijn vele komische ac centen tenvolle méé. Na een soort „proloog", waarin de toeschouwer met Juju en zyn nieuwe vriend de Artiest kennis maakt, begint de onverwachte stroom der gebeurtenis sen als Barbier het huis van de Artiest binnengeslopen blijkt te zijn. Aanvan kelijk uit angst, later uit het verlangen om toch vooral niet de rol van verklik ker te spelen, doet het tweetal zijn best ZAKENJUBILEUM N.V. VERHULST De N.V. Kledingmagazijn Verhulst in Den Haag, welke sinds 1939 aan de Breestraat een filiaal heeft, bestaat donderdag 12 maart een halve eeuw. De heer B. H. Topper, voorheen filiaalchef in de Sleutelstad, is sinds 1954 directeur van dit jubilerende bedrijf. Ter gelegen heid van dit jubileum vindt 12 maart van 3 tot 5 uur in het pand Grote Markt 19 te Den Haag een receptie plaats. om Barbier uit handen van de politie te houden. De niet overmatig intelligen te Juju gedraagt zich daarbij meer dan eens zo, dat het geheim bijna uitkomt. Tenslotte geraakt ook de knappe doch ter van de caféhouder-op-de-hoek met het geheim bekend, waardoor nieuwe complicaties ontstaan. Zij wordt name lijk verliefd op de bandiet, maar deze is het alleen om haar geld te doen. Dank zy de hulp van Juju en de Artiest komt Barbier in het bezit van een paspoort, hij vertrekt met het geld van het meisje (of juister: dat van haar vader), waar op Juju, die hem is gaan doorzien en het méïsje hoogacht, de schurk met diens eigen revolver doorschiet. De Ar tiest en hij besluiten het geld aan het meisje terug te geven, omdat Barbier het toch niet meer nodig heeft Het geheim van Clair's grootheid is hierin gelegen, dat hij, ofschoon het gedrag van Juju en zyn compagnon na tuurlijk op geen ennkele wyze is goed te praten, toch een sfeer weet te schep pen, die dit alles begrijpelijk en tot op zekere hoogte aanvaardbaar maakt. Hij laat de kijkers ganimeerd, gespannen, soms zelfs bewogen, maar altyd mét een soort vriendeiyke ironie toezien hoe de primitieve Juju zich in de moeiiykheden werkt. Men kan wel zeggen dat dit het gegeven uit het boek van Fallet was, maar daar staat dan toch tegenover, dat Clair dit thema filmisch heeft weten waar te maken. Pierre Brasseur was daarbij een grote steun, want voor deze rol was hij by uitstek geschikt. Hét is verheugend, dat deze film, die niet in de Leidse bioscopen vertoond zal wor den, toch voor de leden van de Film studiekring gedraaid werd. De Kring deed hiermee weer een goede greep. Waar U ook woont of werkt, iffÉp de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. Fotoclub LEIDERDORP „Daguerre" Gisteravond vergaderde in het Dorps huis de foto-club. De heer J. P. v. d. Bosch had ditmaal wel voor een zeer originele jury gezorgd. Dit heeft voor hem begrypelykerwyze veel werk mee gebracht. De heer Pieck gaf zijn com mentaar op de foto's, afgewisseld met muziek; met de heer Van Leeuwen hield de heer v. d. Bosch een korte cau serie, terwijl ook de heer v. d. Sterre mede-jurylid was. Deze wyze van ju reren heeft de foto-club een byzonder prettige avond bezorgd. De uitslag is als volgt: Gevorderden: dhr. Erades 37 pnt.; dhr. Zuidervaart 34 pnt.; dhr. Jong kind 32 pnt.; dhr. Goldberg 30 pnt.; mevr. Goldberg 30 pnt. Beginners: dhr. De Jong 33 pnt.; dhr. Wyiing 32 pnt.; dhr. v .d. Pluym 30 pnt.; dhr. Noort 27 pnt.; mej. Schel- „Met open vizier en zonder onbehagen In het „Witte Huis" sprak gisteravond het Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering, voor de Christ. Hist. Kiesvereniging over de a.s. verkiezingen. Spreker ging allereerst na wat in deze tijd door de verschillende politieke partyen aan het volk wordt voorgehouden, niet alleen t.a.v. het al of niet samengaan in de toekomst met de socialisten, doch ook met betrekking tot de beloften die worden gedaan. Noch ten aanzien van het een, noch van het ander wil de CHU zich nu uitspreken. Omdat geen enkele partij een meer derheid krijgt, is samenwerken in een kabinet noodzakelijk. De grote moeilyk- heid is altyd het compromis. En dit zal toch noodzakeiyk zyn want het gaat in de allereerste plaats om de reële belan gen van elf miljoen mensen. Medever- antwoordelykheid dragen ligt op de weg van de CHU. Overigens is oppositie voe ren niet zo gemakkelijk, want men dient dan constructieve gedachten achter de hand te hebben. Volgens spr. heeft de VVD als oppositieparty niets gepres teerd. De stemmenwinst van deze party komt voornamelyk van ontevredenen, waarvan er heel wat zyn die allerminst liberaal zyn. De PvdA heeft die onte vredenheid naar de oppervlakte ge bracht door de ideeënbus der democra tie Deze actie is voor de PvdA byzon der teleurstellend geweest. Het is vol gens spreker fout nu al te gaan aan leunen tegen andere party en. Men dient allereerst zich zelf te zyn en er oog voor te hebben dat de PvdA van na de oorlog te veel is geworden een leer, een sloten. systeem, dat geestelyk-redelyk denken de wezens te veel inkapselt. Spr. stelde vast dat de doorbraak is mislukt. De grote eenheidsparty waarnaar zich een brede stroom uit alle groepen van ons volk zich zou richten, is er niet gekomen. Spr. nam het de PvdA kwalyk om in deze gevaarlyke en spannende tyd een crisis te veroorzaken. Z.i. gaat hierby het partybelang voor het landsbelang en dat is een kwalyke zaak. Het leidingge ven is een hoge roeping en dan mag men geen partyknecht zyn. Men dient opbouwend werk te doen onder de er kenning van Gods woord en Gods wet. De CHU kan de a.s. verkiezingen met open vizier en zonder onbehagen tege moet gaan en zal als de uitslag bekend is de juiste weg wel vinden. Er werd gebruik gemaakt van de gele genheid de heer v. d. Wetering vragen te stellen, waarna deze matig bezochte vergadering door de voorzitter, de heer M. v. d. Voet, met dankgebed werd be- lingerhout 27 pnt.; dhr. Lugtenburg 27 pnt.; dhr. Feynen 26 pnt.; dhr. Heuer 24 pnt. OEGSTGEEST Rijkspostspaarbank In de maand februari is aan het postkantoor ingelegd f. 118.452.65 en terugbetaald f. 58.625.94. WARMOND „STEEDS VOORUIT" De competitiewedstryden van de Ta feltennisvereniging „Steeds Vooruit" hebben tot de volgende resultaten ge leid: (heren) Steeds Vooruit 1CTH 1 4—6, Steeds Vooruit 2RTC 3 4—6. WASSENAAR J. A. de Zwart 40 jaar bij elektriciteitsbedrijf De heer J. A. de Zwart, hoogspan ningsmonteur by het gemeentelijk elek triciteitsbedrijf heeft dezer dagen zijn veertigjarig ambtsjubileum bij dit be- dryf herdacht. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hy tydens een samen komst van het personeel van de ge- meentebedryven en van de centrale boekhouding hartelyk gehuldigd door de directeur, ir. F. Bleiohrodt, die waarde rende woorden sprak over de toewyding, waarmee de jubilaris zijn werk pleegt te verrichten. Dank zy zyn prettige per soonlijkheid is er met zyn collega's en ondergeschikten een zeer goede ver standhouding. Spreker bood de jubilaris namens het gemeentebestuur de jubi leumgratificatie aan en namens het ge- zamenlyk personeel een elektrische klok en een wandlamp. Nadat de heer de Zwart een dankwoord gesproken had was er gelegenheid hem en zyn echt genote en kinderen persooniyk geluk te wensen BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella C. M. dv, B. T. Snelderwaard en A. A. van Tilburg; Ma ria J. C. L. dv. M. J. F. van der Kroft en J. J. Q. Knynenburg. Ondertrouwd: W. F. K. van der Brug ge en M. Jager; P. J. Verschoor en E. I. M. Hynes. Getrouwd: M. T. Burgmeyer en W. C. J. Bellekom; B. J. M. Sistermans en H. W. Gordyn; C. Zaalberg en A. L. Visser, Overleden: M. J. van Dam, 76 jr.; J. A. J. Peelen 82 jr.; Th. J. van der Kley 79 jr.; H. Vreeswijk, 81 jr.; A. A. M. Snel derwaard 18 jr.; J. Schenk 66 jr. In de openbare leeszaal en biblio theek aan het Plein is op het ogenblik ter gelegenheid van de boekenweek een kleine expositie ingericht, gewyd aan het werk van hedendaagse jonge let ter kun. digen. BEURSOVERZICHT Vast doch gereserveerd Amsterdam, 4 maart Het Damrak was vanmiddag, voor de interpationale waarden, wederom aan de vaste kant. De forse koerswinsten van gisteren konden niet alleen behou den blijven, doch er werd zselfs nog een Debat aankoopbeleid eerst na de verkiezingen (Van onze parlementaire redacteur) Omdat het moeilyk is, nog voor de verkiezingen, op 12 maart, een goed voorbereid debat te houden over het eerste rapport van de commissie over het militair aankoopbeleid, heeft de Tweede Kamer vanmiddag, op voor stel van de voorzitter, besloten het rapport niet meer voor de verkiezin gen in behandeling te nemen. Aanvankelijk had minister Staf niet op een debat aangedrongen, maar giste ren had hy meegedeeld, bij nadere over weging er bepaald prijs op te stellen, zich mondeling te verantwoorden. De communisten stelden voor het debat over het militair aankoopbeleid de vol gende week maandag en dinsdag te houden. Dit voorstel werd met 5 tegen 97 stemmen verworpen. Alleen de commu nisten stemden voor. schepje opgegooid. Publiek en arbitrage namen echter een gereserveerde hou ding aan. De stimulans ging wederom uit van Wall Street. Philips noteerde zo wel voor de aandelen als voor de con verteerbare obligaties bijna 2 punten boven het vorige slot. Unilever steeg van 463% tot 466; de vorige slotprijs was 458 Aku's boekten een koerswinst van ruim 2 punten en Kon. Olie lag op f. 169.50 een dikke gulden boven gis teren. De aandelen noteerden echter ruim f. 1.beneden pariteit New York. KLM werd f. 1.hoger geadviseerd. Nu de claimhandel KNSM achter de rug is. waren de aandelen vandaag vast op 13612 tegen gisteren 134. In de cul tuurafdeling gaven de koersen, ten op zichte van gisteren, geen veranderingen van betekenis te zien. Staatsfondsen doorelkaar vast. De nieuwste lening Bank voor Nederl. Gemeenten werd goed pryshoudend geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 maart Londen 10.61—10.61 New York 3.77 A—3.77 AMontreal 3.88A—3.88A: Parijs 76.9577.05; Brussel 7.557.55%; Frankfort 90.2590.30; Stockholm 73.94%—73.90%; Zürich 87.31—87.36; Milaan 60.70%60.84%; Kopenhagen 54.75—54.80; Oslo 52.94—52.90; Wenen 14.56%—14.57%; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.23% 13.24%. Beurs vau Amsterdam Woensdag 4 maart ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100A 100% Ned '58 4% 100% 100% Ned '53 33/4 94%B 94a: B Grootboek obl. 3% 82 Ned '47 3% (3) 92A 92% Ned '51 3% 95% 9514 Ned '53 (3%) 93% 93a? Ned '56 3% 92 93 Ned '48 314 87% 87% Ned '54 3% 89 896 Ned '55 I 3% 89 Ned '55 II 3% 90 90 ïïe?, ?73.^ó90 90% Dollarlng 47 3 92% 92% Investeringscert 3 97» 97^ ?ndie6li64A33 96H 96y* male ai i\ 0 os7/„ QS7/, Grootboek '46 3 95/8 Ned WB 6% 111% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl. en Ind B 38% 38% Nat. Handelsbank 134 132 Ned Handelmy 199% 197 Amst. Rubber 87 86% H.V.A 133 134% Java Cult283/4 28% Senembah135% 135% Vorstenlanden12 11% AK.U272% 274% Berkel's Patent (v.) 220 222 Calvé Delft cert446 451 Deli My.en (Ver.) 154.20 154.20 Kon Pap v Gelder 218 220 Hoogovens eet 355B 365 Müller en Co N. B 291 286% Ned. Kabelfabr 326 329% Philips 534 Vi 535 Philips pref 224 223 Unilever 459 464% Wilton Feyenoord 195% 197% BUiton 2de r 224 225 Dordtse Olie gew. 709 704% Kon Petr (f.20.—) 168 169.50 idem (50 a f.20.— 168.15 168.90 Holl Amer lijn i39€X{i. 136 Java China Paket 133 132 K-L-M 120 121 Kon Ned Stmv My 1-741/. Kon Paket My $9 130'i Stoomvaart My Ned 155 153 Nievelt Goudr eert 120% 120% v Ommeren eert 22fi 23° Kon Rott Lloyd 141 145 Ned Scheepv Unie i32 131% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94% 94 idem 48 (3%) 95L 94% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-m (3%) 93% 93% idem '38-1 (3%) 93% 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 90 90 A'dam '56 I 2% 85 85% A'dam '56 II 2% 97% 96% Eindhoven '54 2% 82% 82% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag '52 12% 94 L 91% Idem n 2% 95% R'dam '52 I 2% 92 Idem II 2% 98 98 Idem '57 2% 101 100% Utrecht '52 2% 93 94% Z.-Holl. 1957 2% 101% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 395 397 Amst. Bank 266% 268 H.B.U eert 216% 216% Rott Bank 228 228 Twentsche Bank 220 220% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 293% 291 Borneo Sum. H. My. 65 L 54% Ned. G. en Sp. fabr. 257% 260 Kon Ned Grofsm. 130% 129% Internatio 107 110 Rott. Droogdok My. 598 598% Sikkens Lakfabr '53 486 Tieleman en Dros 8% 82 Ned My Walv.vrt. 80% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 311} 32% Intern Nickel 92% 92 A Anaconda 71A 71A Bethlehem Steel52% 52A Cities Service 59% General Motors 47 46% Kennecott113% 113% Republic Steel 70% 70 Shell Oil 79% 81% Union Paciflo 36 i 1 37 Un States Steel 93 92% Nog enkele fonasen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 3/3 Edelmet Kon AA 60L Pref w.a Idem 68 66% Electrolas B 308 308 Holl Constructie 319 320 Ing Dur v Bouwnyv 169% 169 Id div 1958 160% Int Kunststof! Ind 47 Leldsche Wolsplnn 245GB 254% Ver Touwfabrieken 215L 208GL Wernlnk's Betonm 113% 113% Van Wyk Tetiel 66% GB 67% OB Zaalberg 102GB 116 %GB

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9