1/3 Plan voor snelheidsbeperking op Autobahnen ontmoet veel verzet Wat anderen zijn..zijn wij ook «J.' erkend Erres-handelaar Tegenstanders weerleggen vier argumenten van voorstanders ZIJN LEVEN HERLEEFD ANDREWS Administratiekantoor LANGEZAAL - STILLE RIJN 3-4 - LEIDEN - TELEFOON 26543 - GIRO 611410 Geen vlekje meer, ...en hagel, hagelwitf ...DAT WAST PAS SMETTELOOS WIT! WOENSDAG 4 MAART 1959 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek wordt de laatste maanden druk gediscus sieerd over het voor en tegen van een algemene snelheidsbeperking. In Bonn zou men zelfs overwegen wettelijk op de autobanen slechts een snelheid toe te laten van 100 km. per uur en op de gewone wegen van 80 km. per uur. De tegen standers van een dergelijk onderwerp zijn groot in aantal en men vindt ze in alle lagen der bevolking. De Westduitse autobanen zijn voor iedere autorijder, die op wil schieten, een genotals er tenminste geen herstelwerkzaamheden plaats vinden. Men kan er ongelimiteerd snel op rijden, men heeft de ruimte, men rijdt relatief veilig. En toch vinden op deze autobanen nog vele ongelukken plaats. Dat is aanleiding geweest om op de autobaan FrankfortHeidelberg een snelheidsbeperking van inderdaad 100 km. in te voeren, waardoor het aantal en de aard der ongelukken snel is afgenomen. Desondanks meent men algemeen, dat het op de grote wegen niet gaat om de snelheid, die de ongelukken veroor zaakt. Er zijn hier andere factoren in het spel. kundigen vertegenwoordigd. De voor standers op deze bijeenkomst van de snelheidsbeperking van resp. 100 en 80 km per uur menen, dat er vier argu menten voor hun voorstel kunnen wor den aangevoerd: 1. hoge snelheden eisen te veel van de chaufeur en schaden zjjn gezondheid; 2. bjj hoge snelheden kan een normaal mens minder waarnemen dan bij lagere snelheden; 3. bij hoge snelheden komen in het geval van een ongeluk ernstiger verwondingen voor dan bij lage snelheden; 4. de snelheids beperking leidt tot rust in het verkeer, gelijk is bewezen door de beperking tot 50 km in de bebouwde kom. De tegenstanders menen deze argu menten stuk voor stuk te kunnen ont zenuwen. Volgens hen is het gevaar voor de gezondheid van een hoge snel heid individueel zeer verschillend. Dat gevaar hangt af van de verkeerssituatie, het autotype, de weg, de ervaring en wat dies meer zij. Aan het argument van de verminderde waarneming bij ho gere snelheid hechten deze tegenstan ders van de algemene snelheidsbeper king ook geen waarde. Dit hangt huns inziens af van de regeling van het ver keer, het voorkomen van wegkruisin- gen e.d. Ook menen zij dat de zwaarte van de verwondingen heus niet samen hangt met de snelheid waarmee een auto een ongeluk krijgt. Met het ver minderen van het aantal motorfietsen en het zwaarder worden van de auto's vermindert ook de ernst van de ver wondingen. Het aanhoudend in kolonnes rijden op de autobaan met een snelheid van 100 km is volgens de deskundigen veel ge vaarlijker en leidt tot ernstiger verwon dingen dan het de kans geven aan snel le wagens „er uit te springen". Tenslotte voeren de tegenstanders aan, dat slechts 0,1 procent van alle automobilisten snel ler dan 120 km per uur pleegt te rijden en dit geringe aantal kan huns inziens Meeste ongelukken niet door tempo, maar bij op- en afrit Men heeft bijv. op de autobaan FrankfortHeidelberg over een lange periode onderzocht welke ongevalstypen het meest voorkwamen. Daarbij bleek, dat het oprijden alsmede het verlaten van de autobaan de meeste ongelukken veroorzaken, te weten bijna negentig procent samenIn beide gevallen wordt de snelheid (of die nu 80 of 120 km is doet er niets toe) onderschat. Men rijdt te dicht op elkaar of men start te langzaam en maakt brokken. De grote autokoningen in de bonds republiek voelen niets voor een snel heidsbeperking. Mannen als Nordhoff, de directeur van de Volkswagenfabrie ken, de constructeur Porsche, de Mer ced es-constructeur Nallinger en de oud renner Hans Stuck menen allen: dat het niet gaat om een snelheidsbeper king. 7>e wetgever moet er hun inziens eerder voor zorgen, dat het verkeer zich gemakkelijker kan bewegen, dat het verkeer vloeiender verloopt, dat opstop pingen worden voorkomen. De ex-ren ner Stuck beweert, dat langzaam rijden meer vermoeidheid veroorzaakt dan snel rijden, omdat een langzaam-rijder snel afgeleid wordt terwijl een hardrijder zich concentreren moet op de weg. Gevaarlijke kolonnes Tijdens een in Frankfort gehouden bijeenkomst van deskundigen bleken grote tegenstellingen te bestaan. Vol gens de Frankfurter Allgemeine Zeitung waren hierop medici, psychologen, ver- keex-sjuristen, ingenieurs en andere des- onmogelijk verantwoordelijk gesteld worden voor het grote aantal ongeluk ken. De leek, die met zijn auto alleen maar wil opschieten en daarbij zo rustig mo gelijk wil rijden moet eigenlijk beide deskundige groepen gelovenDe ge middelde Westduitse automobilist, die bepaald niet beter rijdt dan de gemid delde Nederlander (eerder slechter!), is echter tegen de algemene snelheidsbe perking. Niet omdat hij zo graag heel hard rijdt, maar omdat snelheidsbeper king leiden tot kolonnevorming, dus tot het dicht op elkaar rijden en derhalve tot verhoogd gevaar. Voorlopig lijkt de kans op een algemene snelheidsbeper king in West-Duitsland dan ook niet groot. Mariniers kaal geknipt OFFICIER GING BUITEN ZIJN BOEKJE. (Van onze Haagse redactie). Een officier van de Mariniers heeft in de Marinekazerne in Doorn acht dienstplichtige mariniers kaal laten knippen, omdat hun haardos naar zijn smaak volgens het militaire toelaat bare onvoldoende gesoigneerd was. De officier handelde op eigen gezag, bui ten medeweten van de commandant. De dienstplichtigen dienden achteraf tegen deze handelwijze een protest in. Tegen de officier zijn disciplinaire maatregelen genomen. De man zou inmiddels zijn overgeplaatst. Naar verluidt had de officier de dienstplichtigen reeds herhaalde malen opgedragen, naar de kapper te gaan om zich te laten fatsoeneren. Toen op de inspectie voor een parade bleek, dat zij aan de opdracht geen gevolg hadden gegeven, verwees de officier de mannen opnieuw naar de kapper, wie hij toen opdroeg de mariniers kaal te knippen. Door het nemen van deze rigoureuze maatregel, zonder de commandant er van in kennis te stellen, ging de offi- oier buiten zijn boekje. Na het onderzoek dat de commandant naar het gebeurde instelde, trof deze de disciplinaire maatregelen tegen de be trokken officier. Nationalisatie Ned. ondernemingen Het Indonesische Kabinet heeft van daag zjjn goedkeuring gehecht aan drie ontwerp-verordeningen die betrekking hebben op Nederlandse ondernemingen. Een der regelingen handelt over de na tionalisatie van „overgenomen" Neder landse gas- en elektriciteitsmaatschap pijen in Indonesië. Een andere regeling bepaalt, welke Nederlandse landbouw ondernemingen zullen worden, genatio naliseerd en de derde, welke veeteelt- ondernemingen voor nationalisatie in aanmerking komen. Onderzoek militair aankoopbeleid Naar aanleiding van het bericht om trent een verweerschrift van majoor Koopman - men zie elders - deelt de voorzitter der commissie onderzoek mili tair aankoopbeleid het volgende mede: Op 3 december 1958 werd met majoor K. een informatieve bespreking gevoerd. Deze informatieve besprekingen dragen niet het karakter van verhoor en zijn van vertrouwelijke aard. Iedereen kon mededeling doen over hetgeen hij be langrijk achtte voor het juiste oordeel der commissie. Aan majoor Koopman is gevraagd mededeling te doen over het beleid sectie aankoop buitenland, waar bij dus alle achtergronden konden wor den vermeld. Het stenogram omvat 38 kwarto pagina's en werd van majoor K. retour ontvangen met enkele aange brachte wijzigingen. Indien majoor K. meende, dat de achtergronden niet vol doende naar voren waren gekomen, had hij de gelegenheid door aanhechting van een nota bij het stenogram zijn zienswij ze nader uiteen te zetten. Gigantische diefstal van winkelgoederen (Speciale berichtgeving) Op 2 februari van dit jaar hield de Utrechtse politie een 50-jarige juffrouw uit Elden, gemeente Eist, aan, omdat zij in een Utrechts warenhuis een paar ny lons, een schort, en eetwaren had ge stolen. Bij een later gehouden huiszoe king in haar woning, bleken daar mas sa's goederen tot een gezamenlijke waar de van f. 1600 te zijn opgeslagen. De politie vond er levensmiddelen, parfum, kleding en tal van andere ge bruiksartikelen, alles afkomstig uit gro te Utrechtse warenhuizen en een kle dingmagazijn. DS. A. N. VAN DE KREEKE MET EMERITAAT Ds. A. N. van de Kreeke, hervormd predikant te Schagen, heeft het voor nemen op 1 mei met emeritaat te gaan. Hij zal op zondag 26 april afscheid ne men van zijn gemeente. H.A.L. GAAT STOOMSCHEPEN VERBOUWEN De stoomschepen „Soestdijk" en „Schiedijk" van de Holland-Amerika Lijn zullen worden omgebouwd tot motorschepen. Verwacht wordt, dat de „Soestdijk" eind 1959 en de „Schiedijk" begin 1960 gereed zal komen. MINISTERSCONFERENTIE OVER MIDDENSTAND IN E.E.G.-VERBAND De Belgische minister voor de mid denstand Van den Boeynants is voorne mens op korte termijn een ministers conferentie bijeen te roepen over mid denstandsaangelegenheden in E.E.G.- verband. Dit heeft de staatssecretaris voor Economische Zaken. dr. G. J. M. Veld kamp, vandaag in Utrecht medegedeeld. 't Was een ontroerend moment tijdens de opna men van de Paramount- film „The Five Pennies". Dit muzikale drama is gebouwd op de levens geschiedenis van Red Ni chols, wiens „Five Pennies Jazzband" uit de jaren twintig een enorme in vloed heeft gehad op de grote jazzorkesten van vandaag de dag. In de film acteert Danny Kaye als Red Nichols, Barbara Bel Geddes is zijn vrouw, Louis (Satchmo) Arm strong, Bob Crosby en de gitarist Harry Guardino zijn leden van de Five Pennies. Tijdens de opnamen stelde de „set" een nacht club voor, waarin Nichols met een orkest probeerde een „come-back" te be werkstelligen. Aan de an dere kant van de lokali teit zaten de vrouw van de orkestleider en zijn dochter (de jonge Tues day Weld), die als polio slachtoffer verplicht was haar benen in beugels te houden. Deze beugels en de aluminium stok, binnen haar direct bereik tegen de muur geplaatst, ver telden de trieste geschie denis van de opkomst en de val van de „Five Pen- nies". Kort voor de geboorte van zijn dochtertje oogst ten Nichols en zijn musici zeer veel succes. Maar juist deze triomfen wer den zjjn ondergang. Zijn benen konden die weelde niet dragen. Het begon bij één borreltje, het wer den er twee, drieVan kwaad naar erger. Nichols werd een willoos slacht offer van de drank. Een man, die kapitalen aan Bacchus offerde. Toen zijn dochtertje kort daarop werd getrof fen door de verschrikke lijke kinderverlamming, gingen hem de ogen open. Hij maakte zichzelf de bitterste verwijten, dat hij haar zo verwaarloosd had en hij zwoer de dure eed nooit meer zijn zilve ren hoorn te bespelen voor zij beter zou zijn. En in die nachtclub probeerde de man, die eens zo'n roem had ver gaard, iets van het ver loren terrein te herove ren. Het leek een schier hopeloze zaak. Hij be speelde zijn instrument met de moed der wan hoop. De eens zo volle en rijke noten klonken droe vig, hol en zwak. Maar opeens hoorde hij van voor uit de zaal de rauwe, doordringende to nen van het nummer, dat hij nooit zou vergeten „Bill Bailey". Snel schoot zijn blik naar de plek, waar deze instrumentale juichtkreten vandaan kwamen. En tot zijn grote verbazing ziet hij zijn oude vrienden, de musici, die na bij hem begonnen te zijn opklommen tot beroemdheden op het ge bied van de lichte Muze, naderbij komen. Het wa ren Jimmy Dorsey (in de film vertolkt door Ray Anthony)Louis Arm strong en de andere leden van zijn eens zo befaam de band. Zij waren geko men om zijn bloedarm orkest wat nieuw leven in te blazen. Er kwamen tranen in de ogen van Danny Kaye. En merk waardig genoeg, de gri meur had er niet aan te pas behoeven te komen. Ze kwamen zonder zijn hulp. Men zag ook drup pels parelen in de ogen van andere toeschouwers. Kaye keek rond en zag plotseling zijn dochter op hem afkomen, ditmaal zonder haar stok. Hij hoorde haar zeggen: „Mag ik deze dans van u". Hij nam haar in zijn ar men „Cut" klonk de nuch tere stem van de regis seur. De scène was voor bij. Kaye liet het meisje met een diepe zucht los. „Ik kreeg er kippevel van", bekende hij. Zijn blik ging onwille keurig naar de kleine man, die van achter de coulissen had toegekeken en nu met een rood hoofd met een zakdoek langs de ogen veegde. Kaye stapte op hem af en legde de hand op zijn schouders, als wilde hij hem troosten. Red Nichols, de tech nische adviseur bij deze film, die zijn leven weer voor zijn ogen zag her schapen, moest meer ge voeld hebben dan alleen MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 2 maart. „De Boskoop- sche Veiling". Prunus triloba 2618 per tak, Mahoniablad 125-70, Mahonlablad kort 38 per bos, Japanse kers hlsakura 1 8085, 2 6038, Magnolia Soulangeana 4027. per knop. Forsythia 1 33-29, idem 2 2017. idem 3 1512, per tak. Forsy thia per bos 10080. Katsugiri 140 per st. Palstrina 250, Pink Pearl 3745 per knop Allone 36. Rhod gemengd 23 per knop, Ja panse kers alba 5538, Japanse kers rosea 7050 per tak, Andromedablad 5442 per bos. Forsythia Lynwood 4236 per tak. Azalea Chinensis 9570 per tak. LISSE, 2 maart. Gladiolenveiling. De prijzen van het plantgoed van gladiolen lopen heel wat uit elkaar. De meeste massasoorten zijn goedkoop. Besteed werden voor: GLADIOLEN 6/8 4/6: American Express 0.70 0.60, Alfred Nobel 0.65, Bloemfon tein 0.80 0.60, Caswallon 1.10 1.Dr. Fleming 1.00 0.80, Flower Dream 1.40 0.70, Gen. Eisenhower 1 30 Gratia 1.10 0.65, Happy End 1.60 1.40. Hawaii 0.50 0.30. lie de France 0.85 Joh. Strauss 1.00 0.80, Leeuwenhorst 0.75 Lilac Wonder 0.80, Mabel Violet 0 65. Mansoer 1.50 1.30. Marconi 0.80 Maria Goretti 2.00 Memorial Day 2.10 1.10, Nieuw Europa 3.30 1.10. Paotolus 0.50 0.35, Pandlon 3.60 1.50, Philippo's Memory 0.70 0.55, Poly- foon 0.55, Poppy Day 1.90 Red ignal 1.60 Rosa van Lima 1.30 Sans Souci 2.30 0.80, Sneeuwprinses 0.50 0.35, Spotlight 1.70 Sunny Boy 1.10 0.60, Uhu 1.20, Splc and Span 1.60 0.8O. RIJNSBURG. 3 maart. Bloemenvei ling FLORA. Tulpen: Queen of the Night 130—140, Paul Richter 100—115. Cordell Hull 135150, Snowdon 120140, Oriënt Expresse 150160. Prunus 140155. Edith Eddy 6095, Hlllegarde 6070. Demeeter 105125, V. d. Eerden 70100, Pac. Blos- sum 7590, Wintergold 7090. Oranje Nassau 7080, Campfire 120150, Prins van Oostenrijk 8090. White Sail 100— 115, Copland 75115, Gen. de Wett 100- 105, Apeldoorn 175205, Golden Harvest 70110, Electra 7080, Her Grace 7090, Mr. van der Hoeff 7090, Krelage 6075, Delize 70—80, Brlllant Star 39—54, Albino 115—120, Carara 100—105, Fresia 74—85, Blauwe Druifjes 3241, Narcissen: Gera nium 4860. Poetaz L'Innocence 4045, Helios 5065, Laurens Koster 3745, Gol den Harvest 7080, King Alfred 68—80, Carlton 7085, alles per bos. Anemonen 69 per stuk. WOERDEN. 4 maart. Kaasmarkt. Aanvoer vijf partijen. Notering f 2.18— 2.25. Handel kalm. voor RADIO -TELEVISIE - PLATENSPELERS enz., enzook wij doen mee aan de Bovendien geven wij U nog geheel GRATIS 14 dagen TELEVISIEGENOT zonder ver- 21 - 21-actie - 21-actie 21-actie 21-actie waarbij U kunt winnen f5000.- als lë prijs t plichting tot kopen of een prachtvakantie van 3 weken en f 1500.- zakgeld en verder nog vele waar- LANGEZAAL voor vakkundige plaatsing - le-klas antennes en materiaal en boven- devolle prijzen o.a. TELEVISIES - RADIO'S, enz., enz. 5 dien de overbekende LANGEZAAL-service. VAN UW LEVEN zitten uw ingewanden in de knel Op kantoor en thuis, op de brommer of in de auto meer dan 1/3 van uw leven zitten uw ingewanden in de verdrukking. Daardoor krijgt u last van harde (vaak pijnlij ke) ontlasting en blijven on verteerde voedselresten in uw lichaam achter. U raakt verstopt - geen wonder dat u zich moe en futloos voelt. U moet daarom uw spijsver tering geregeld wat helpen. Een lepeltje Andrews laxe rend Gezondheidszout, heer lijk bruisend in een glas wa ter. spoelt de ontlasting zacht en volledig uit de inge wanden weg. U ziet er dan direct veel beter uit. Andrews - onmisbaar voor mensen met een „zittend" leven, f 1.65 per bus. laxerend GEZONDHEIDSZOUT heeft nog enige tijd over voor het inrichten, en/of bijhouden van boekhoudingen, admini straties en incasso's. TARIEF BILLIJK. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 4761. De genezende hoestdrank die tevens Uw weerstand verhoogt EXTRA voordelig! 1 sterk geconcentreerd Gevraagd een nette SLAGERSBEDIENDE. Wij slachten thuis en maken zelf worst. Slagerij H. v. d. GUGTEN, Rijksstraatweg 703, tel. 1751- 8790 bij Kerkeh., Wassenaar. KIJK/ i limonade in een jurkje... modderspatten op een voetbalbroekvlekken hier, vuil daar en moeder maar wassen. Doch bij moderne moeders staat Omo in de keuken. In een oogwenk is er 'n weelderig schuimend Omo-sop gereed. Voor de witte was (en straks de bonte!). En het goed komt p eruit... om door een ^ringetje te halen. Ziet U nog een vlekje? Nee. Is alles wit? Hagel, hagelwit! Ja, Omo wast als het ware twee maal voor I U: vlekkeloos en hagelwit. Met een sop, dat voor het weefsel en Uw f. wasgerei zo veilig is als U maar wenst. -T - TT -TT -i'-T I 'fi dèt wast pas smetteloos wit!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4