V.V.D. VAN DER HEUDEN LIJST 4 OPENING TENTOONSTELLING „VIJF SCHILDERESSEN" DONDERDAG 5 MAART 's avonds 6 uur j TEAROOM-RESTAURANT Breestraat 85 - Leiden Oudheidkundige opgravingen te Nijmegen worden voortgezet Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 4 maart 1959 Tweede blad no. 29686 Gematigd - modernen in de Universiteit Het Leids Academisch Kunstcentrum en de Commissie voor het Studium Generale betonen dit jaar wel een grote activiteit: daarvan getuigt reeds de vierde expositie in dit seizoen. Na de laatste, gewijd aan de puur-abstracte kunst is thans een gematigd moderne aan de beurt, onder de titel „5 schilderessen". Mogelijk betekent deze voor velen na haar extreme voorgangster, een verade ming, hoewel ook deze tentoonstelling voor vele anderen nog niet op de moderne kunst ingesteld de nodige problemen zal bieden. De vijf schilderessen, die haar werk exposeren zijn Els van Bohemen (Den Haag), Hannie Bouman (Rotterdam), Quirine Collard (ook in aparte mappen zijn er van haar tekeningen en grafiek), Anita Schoonhoven (Delft) en Heieen Sieger (Velp). Vijf uiteenlopende talenten, met wie de kennismaking een leerzame is, alleen reeds uit hoofde van hetgeen er onder de huidige schildersgeneratie leeft. Els van Bohemen, gehuwd met de schilder Van Bohemen, wiens werk op de vorige expositie te zien was, geeft met enige portretten, o.a. van haarman, ondanks de veelkleurigheid ervan, blijk van een sombere visie op degenen die zij ziet: reeds de holle ogen spreken daarvan. Hannie Bouman, winnares der Ta- lensprijs 1957, genoot, na haar verblyf in Amerika, waar een schilderende oom haar tot schilderen inspireerde, een op leiding voor modetekenares. Zij presen teert een stilleven en het anatomisch bepaald zwakke „Vrouw in interieur", waarin echter het gezicht, evenals het met smaak gearrangeerde bloemboeket zuiver getroffen zijn. Quirine Collard, die een opleiding op de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten genoot en thans lid is van de groep „Verve", heeft een originele en veelal humoristische kijk. Van haar zyn merkwaardige droomfantasieën aanwe zig, die naast een poëtische gevoeligheid 6preken van een ontwikkeld illustratief vermogen. Haar bewondering voor de Egyptische kunst en voor de middel eeuwen doet zich in haar werk soms onderkennen; van het eerste zagen wy o.a. een typisch voorbeeld in een harer tekeningen. Men heeft eerst wel moeite zich in haar wereld te verplaatsen, maar ontdekt bij diepere beschouwing boeien de vondsten. Haar werk pakt voorts door een aparte, bewust(?) kinderlijke inslag. Anita Schoonhoven, gehuwd met de schilder Schoonhoven, geboren te Lei den, hield zich aanvankelijk met zang bezig (jazz), vervolgens intensief met de beeldende kunst, die haar als een beze tenheid greep. De moderne abstracte kunst heeft haar kleurgeving sterk be- invloed: de portretten komen naar voren uit een abstracte achtergrond. Haar Parijse stadsgezichten maken eveneens op het eerste gezicht een ab stracte indruk, doch wanneer men er afstand van neemt komen de contouren naar voren en ontdekt men, dat een en ander met het abstracte slechts in ver wijderd verband staat. De merkwaardige kleur van haar wer ken, waarin het rood, bruin en geel do mineert, wordt mede in sterke mate be paald door de toepassing van zinkwit, zwarte grondverf en oker. Tenslotte noemen wy de in New York geboren Heieen Sieger, thans wonende te Velp, waar zij met de schilder Fred. Sieger gehuwd is. Een Amerikaanse studie beurs stelde haar in staat, naar Hol- Kantongerecht te Leiden Geen heer Een 22-jarige Leidenaar, die zich voor de Leidse kantonrechter had te ver antwoorden, had niet alleen getoond, dat hij geen heer in het verkeer was, maar had tevens duidelijk doen uitkomen, dat hij de nodige rij vaardigheid nog niet bezat. In juni kreeg verd. zyn rijbewijs en op 8 okt. maakte hy in de Breestraat met een auto zulke rare capriolen, dat een mili tair om het vege lijf te redden genood zaakt was tegen een andere wielrijder op te ryden. Beide wielrijders kwamen ten val. Gelukkig liep alles goed af en de schade was nihil. Verd. was doorge reden, doch moest voor het stoplicht aan het Steenschuur wachten. De mili tair zag hem staan en meende er goed aan te doen hem te wyzen op zijn fout. Verd. negeerde de militair volkomen en reed weg. Even later had de manier van ryden van verd. op de Prinsessekade een aanrijding tot gevolg. Toen was de schade aanzienlijk. Verdachte toonde zioh weinig schuld bewust. hetgeen hem op een ernstige terechtwijzing kwam te staan. De offi cier laakte zowel de houding als de ma nier van rijden van verdachte en eiste f. 50 boete en een jaar intrekking van het rijbewijs. De kantonrechter vonnis te met f.50 en intrekking van het ry- bewys voor 3 mnd onvoorwaardelijk. Onverwacht Een 18-jarige militair reed in decem ber 's nachts met een geleende brom fiets over de Haarlemmerweg, toen on verwacht de 67-jarige gepensioneerde Leidse opperman van achter een gepar keerde auto per rijwiel de weg wilde oversteken. Een valparty volgde en hoe wel alles nogal goed afliep, bedroeg de schade aan de bromfiets f.41. De op perman beweerde dat hij reeds op de grond lag toen de bromfietser hem aan reed, omdat hy by het opstappen van de trapper was gegleden en een duize ling hem had bevangen. „Hoeveel bor reltjes had u op?" vroeg de officier. „Maar 5 of 6 mynheer" antwoordde ver dachte. De officier geloofde weinig van het verhaal over de duizeling en eiste f. 20 of 8 dgn en betaling van de f. 41 schade. JDat kan ik niet betalen, ik trek van de Staat. Anders gaat de celdeur voor my open" aldus de smeekbede van verdachte. De kantonrechter maakte er f. 5 of 3 dgn van, doch gaf verdachte wel de raad de schade zo gauw mogelijk te betalen. ,Die kerel was zo brutaal om mij al drie keer te manen die f41 te be talen", aldus verd. „Zijn goed recht", meende de kantonrechter. land te komen, waar zy zich enige ja ren intensief met de beeldhouwkunst bezighield en vele opdrachten ontving (o.a. kinderkoppen). Daarna wierp zy zich op de schilderkunst uit innerlijke drang. Zij is vertegenwoordigd met een serie heel fijnzinnige, tedére gouaches, daterend van 1958, waaruit een grote sensibiteit spreekt. Deze zeker bezienswaardige tentoon stelling is van heden af geopend tot 25 maart en in de gangen van het Univer siteitsgebouw (nieuwe vleugel) aan het Rapenburg te bezichtigen. H. Studenten spelen: „Hoed op hol" TEN BATE VAN STUDENTENSANATORIUM. Voor het derde jaar in successie maakt een toneelgroep van oud-studen ten een tournee door het land om geld in te zamelen ten bate van het Neder lands Studentensanatorium te Laren. A.s. dinsdag is de beurt aan Leiden, waar in de Schouwburg een enkele op voering wordt gegeven van het Franse blijspel „Hoed op hol" van Eugène La- biche, gedeeltelijk een musical. Het .ta bleau de la troupe" wordt gevormd door oud-studenten uit Leiden, Amsterdam, Delft, Groningen. Rotterdam en Utrecht onder de beproefde regie van onze oud stadgenoot ,mr. P. Cleveringa. De teksten der liedjes zijn van de hand van Annie M. G. Schmidt en van twee leden der groep, mr. Ch. de Menthon Bake en mr. R. van Vleuten, die in hun Leidse stu dententijd op dit gebied zich een goede reputatie hebben verworven; de muziek werd gecomponeerd door de heer H. J. Visser, bekend door zijn orkestratie van de zo succesvolle musical „De zwarte tulp". Wanneer wy tenslotte nog vermelden, dat mevr. P. GoekoopSanthagens de dansen instudeerde, mr. Harm Smedes behulpzaam was bij de vocale voorbe reiding en het echtpaar Eschauzier de decors en kostuums voor zijn rekening nam, dan kan ongetwijfeld worden vast gesteld. dat alle componenten voor een voortreffelijke auditie en een bijzonder genoeglijke avond aanwezig zijn. Van zelfsprekend zijn bij deze voorstelling ook niet-academici van harte welkom. De middenstand liet verstek gaan op een P. v. d. A.-bijeenkomst De Federatie Leiden van de Partij van de Arbeid heeft gistermiddag een stevige teleurstelling te incasseren ge kregen. Prof. dr. I. Samkalden was be reid gevonden om het woord te voeren op de byeenkomst voor middenstanders, die in de foyer van de Stadsgehoorzaal was belegd. Maar toen het tijdstip van beginnen was aangebroken, stond de so cialistische lijsttrekker tegenover zegge en schryve één winkelier. Na een kort gesprek, heeft men de jas maar aangetrokken en is naar huis gegaan. Meer succes had men 's ochtends, toen een zestigtal studenten gehoor had gegeven aan de uitnodiging om een bij eenkomst bij te wonen, ook in de foyer. Deze vergadering stond onder leiding van prof. mr. J. C. van Oven. De spre ker was prof. dr. Samkalden, die - even als een week tevoren tijdens de ver kiezingsbijeenkomst in de grote zaal - een uitvoerige toelichting gaf op het programma van de Partij van de Arbeid. Zijn inleiding lokte een levendige en in teressante discussie uit. waarbij vooral zeer uitvoerig werd stil gestaan bij drie onderwerpen. In de eerste plaats ver diepten de spreker en zijn toehoorders zich in de kapitale defensiekosten, die Nederland moet opbrengen. Voorts werd er langdurig gesproken over de moge lijke vormen van internationale samen werking. En bovendien heeft men de be tekenis van de democratie van alle zij den belicht, vooral in hoeverre deze ver hindert afweermaatregelen te nemen te gen afwijkende opvattingen. Leidse exporteur verduisterde schilderijen Een 33-jarige Leidse exporteur heeft gisteren voor de rechtbank in Maas tricht terecht gestaan wegens verduiste ring van schilderijen en geld, dat hy voor verkochte stukken had ontvangen In mei 1957 was hij in verbinding ge treden met een koopman in Maastricht, die hem een collectie schilderijen voor verkoop toevertrouwde. Hieronder wa ren een Rembrandt, een Jan Breugel, een Van Goyen, en werken van o.a. Te- niers. Van der Werff en Wouwermans. De twee handelslieden waren overeenge komen, dat de hele collecte een bedrag van f. 42.000 moest opbrengen, waarvan de exporteur dan 10 procent zou ont vangen. Deze reisde naar relaties in Zweden, waar hij echter - tegen de af spraak in - twee schilderijen in consig natie gaf. Deze schilderijen zijn daar nog steeds, maar de exporteur weigert het adres op te geven. Ook had hij een schilderij van Horemans („Kinderen") verkocht voor f. 2000 en vier andere werken in Keulen aan de kunsthande laar F. A. Menno overgedaan voor 2500 DM. Dit was ver onder de prijs, die tus sen de eigenaar en de exporteur was overeengekomen. Ook dit geld had de man evenmin afgedragen. In Zweden was intussen gebleken, dat de vijftien schilderijen lang geen f 42.000 waard waren, waarop de eigenaar de to taalkoopsom verlaagde tot f. 28.000. Er bleken namelijk verscheidene niet authentieke stukken en enkele vrij min derwaardige werken in de collectie te zitten. De officier van Justitie by de recht bank in Maastricht mr. A. W. Rosingh, was van oordeel, dat de verduistering van enkele schilderijen en van opbreng sten der verkochte stukken vaststond. Hij wilde echter wel in aanmerking ne men, dat de eigenaar de verdachte had belast met veel te hoge verkoopbedragen. De eis was zes maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaar delijk. De verdediger, mr. P. Driessen uit Ge leen zei, dat de verduistering van in consignatie gegeven stukken niet bewe zen was en dat overigens de opzet tot verduistering geenszins vaststond onder „de zeer vage omstandigheden van de gemaakte mondelinge verkoopovereen komst". De rechtbank zal op dinsdag 17 maart uitspraak doen. Dr. H. A. E. van Tongeren BUITENGEWOON HOOGLERAAR AAN DE V.U. Directeuren der Vrije Universiteit hebben dr. H. A. E. van Tongeren te Oegstgeest met ingang van 1 septem ber 1959 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der genees kunde voor het onderwijs in de bac teriologie. Dr. Van Tongeren werd in 1912 te Rotterdam geboren. Hij studeerde vee artsenijkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1938 legde hy het veearts examen af. In verband met zijn belang stelling voor het wetenschappelijk on derzoek oefende hij slechts tot 1939 de praktijk van veearts uit. Zijn weten schappelijke arbeid werd doorkruist door het uitbreken van de oorlog. Na enige tyd werkzaam te zijn geweest als direc teur van het openbaar slachthuis te Zaandam en als hoofd van de buiten dienst van het openbaar slachthuis al hier, werd hij in 1948 benoemd als bac terioloog en experimenteel patholoog aan het Instituut voor Praeventieve Ge neeskunde alhier. In 1949 werd hy tevens assistent aan de Leidse Universi teit, speciaal belast met de verzorging van het practicum bacteriologie voor medische studenten. Sedert 1955 ver zorgt dr. Van Tongeren ook aan de Vrije Universiteit een dergelijk prac ticum. In 1951 promoveerde dr. Van Tonge ren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de veeartsenijkunde op het proefschrift „An experimental study on influenza and secondary staphylococcal pneumonia in mice". Van de hand van dr. Van Tongeren verscheen een groot aantal publikaties, zowel op het gebied van de veeartsenij kunde als op dat van de pathologie van de mens. Lezers schrijven Kloppertjes, dieren en verkeer Dinsdagmorgen zyn een paar kinde ren aan een groot gevaar ontsnapt. Twee paarden, geschrokken door het knallen van klappertjes vlak voor hun hoofd, trachtten steigerende weg te komen en het scheelde niet veel, of de kinderen hadden daarbij een trap gekregen. En wat zou er gebeurd zijn, als ze op hol waren geslagen? Ouders, waarschuwt uw kinderen voor dit gevaar. Ook honden kunnen plotse ling de weg oversteken, als ze schrik ken en bij het drukke verkeer in de binnenstad daardoor ongelukken ver oorzaken. Beschermt de mensen en de dieren, door alles te doen, wat mogelijk is om het aantal verkeersongelukken te beperken. Mevrouw M. Advertentie Strijd voor der vrouwen zaak blijft liberale taak. Op en die kassa: nee! Dapper winkelmeisje weerstaat rover (Van onze oorrespondent). Carla Verhoeven, een charmant 18- jarig meisje uit de Van Speykstraat in Den Haag. heeft gistermiddag in de damesconfectiezaak aan de Breit- nerlaan. waar zij werkt, een brutale rover weerstaan. Met een pistool in de hand drong tegen vier uur een on geveer 35-jarige man de winkel bin nen. „Open die kassa", blafte hy het hevig geschrokken verkoopstertje toe, nadat hij eerst even om zich heen had gekeken. „Nee", zei het meisje en zij trachtte in de richting van de deur en de brede open étalage van de winkel te komen. Maar dat belette de man haar. Nogmaals herhaalde de man zijn be vel: „maak de kassa open". Deze be vatte ongeveer f 250.Mejuffrouw Verhoeven hield echter voet bij stuk. hoewel, zoals zy ons wel wilde toegeven, met trillende knieën. Op dat moment bleven een dame en een heer voor de etalage staan. Met hulpgeroep trok Carla hun aandacht, waarop de rover zich snel omdraaide en als een haas verdween. Carla heeft zelf onmiddellijk de poli- tie en haar patroon gebeld. GEVESTIGD In de week van 19 t.m. 25 februari 1959 H. P. C. Creyghton en fam, autover huurder. Wiardi Beckmanstr. 29. F Ver- meeren en fam., militair. Vijf Meiplein 188, E. Beemer en fam., adm. ambtenaar Jul. van Stolberghof 4. T. G. Negenborn en fam., Pieterskerkhof 3, A. L. van Wese- mael en fam., wetensch. ambtenaar. Bos- huizerkade 12. A. Rletdyk en fam., letter zetter. Vijf Meiplein 26. H. T. van Hens- bergen. Haagweg 56. M. A Filippo geb. Ummels. Hoge Rijndijk 198. H. Filippo. Janvossensteeg 52, J. Meester, hulp in de hulsh.. St. Jorissteeg 14. O. E. Verrijn Stuart, Rapenburg 103, J. van de Lage- maat gezinshulp. Rijnsburger weg 86. W. Roodenburg geb. Henneveld inpakster. L. Morsweg 63. R. F. P. J. Dahrr.en, Witte Singel 47. J. L. Feijen. huishoudkundige. Rijnsburgerweg 10. A. M. C. van Mourik, 11. verpl., Rijnsburgerweg 10. M. Bisschop, kantoorbediende. Leuvenstraat 7. J. G. Thomassen, gezinsverzorgster. Rijnsbur gerweg 86, M. A. Dijkshoorn. 11. gezins verzorgster, Rijnsburgerweg 86, L. van Wijngaarden, gezinsverzorgster, Rijnsbur gerweg 86. C. de Krulff. leraar. Fagelstr. 32. J. H. J. Verhoeven, varensgezel, Waardgracht 128, J. L. de Roode, militair. Titus Brandsmalaan 50. C. Allan, analiste de Laat de Kanterstr. 32. N. W. Helmerlng 11. verpl., Boerhaavelaan 2. D. Libot. Thor- beckestr. 51, F. A. Seller geb. Spieker. Duyvendakstraat 13. I. J. L. Mooyman. gezinsverzorgster. Rijnsburgerweg 86. J. R. Jonkers. Zoeterwoudse Singel 46, H. L. Jonkers, Zoeterwoudse Singel 46, E. R. Gibbels. Franchimontlaan 13. H. W. Jan sen. huishoudster. Noordeinde 50. C. van der Plas. 11. gezinsverzorgster. Rijnsbur gerweg 86. H. Boogaard, gezinshelpster. Rijnsburgerweg 86. H. C. van den Eikhof f geb. van Thlel. Seringenstr. 42, G. van der Heijden, rijksambtenaar. Calandstr. 54 A. C. C. van Staveren, h.l.d.h., Boerhaave laan 42, S. Steensma, schrijfm. monteur. Damlaan 3. M. T. van Bellen monteuse. Damlaan 3, H. M. H. Smit, gezinshulp, Rijnsburgerweg 86. A Westra. Acaclastr. 3. P. Moor, verpleegster. Rijnsburgerweg 10 E Hanzon. Kort Rapenburg 20. G. K. Swartsenburg, schrijfm. monteur, Fran chimontlaan 64. A. M. Boogaart, chem. analist, van 't Hoffstraat 45. Z Kulescha wetensch. ambtenaar, Burggravenlaan 245 W. A. van den Boogaard, militair. Hoogl. Kerkgracht 56, E, M. Hooijkaas, Gerrit Doustr. 1, E. Harinck, van Vollenhoven- plein 98, G. W. C. Broekhuis. Boerhaave laan 7, J. H. Groothedde, Hoge Morsweg 132, P. M. de Vries, onderwijzeres. Ketel - boetersteeg 7a. VERTROKKEN W. de Jongh en fam., van Gangetje 10. nr Rotterdam, Witte van Haemstedestr. 19, W. C. Mol geb. de Geus en fam van Tulpenstraat 17. nr Voorschoten, Dobbe-1 Eind 1962 hoopt men gereed te zijn met de bouw van het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit aan de Amstelveense- weg te Amsterdam. Het terrein van het ziekenhuis beslaat vier-en- eenhalve hectare. Een overzicht van de bouwactiviteiten. „Ik ben Karei Prior" Te veel fantasie! (Speciale berichtgeving) „Ik heb teveel fantasie". Dit was de verklaring, die een 24- jarige Hilversumse vertegenwoordiger gisteravond de recherche gaf voor het feit, dat hy zich tegenover een Rot terdams meisje voor Karei Prior had uitgegeven en haar naar Hilversum had laten komen, waar haar z.g. een televisietest zou worden afgenomen. De man was aangehouden op het mo ment, dat hij met haar van het Stations plein wilde wegrijden. Toen het 21-jarige meisje maandag middag bij het Centraal-Station een zak je patates frites stond te eten, kwam de vertegenwoordiger naar haar toe. Zy kon haar oren nauwelijks geloven toen hy zich bekend maakte als Karei Prior en haar vertelde, dat hij op speurtocht was naar een geschikt type voor het zo begeerde beroep van televisie-omroep- ster. Gisteravond zou er in Hilversum een auditie zijn en hy nodigde haar uit hier aan deel te nemen. Hy zou haar dan om half acht met een auto bij het station afhalen. Het meisje stemde gretig toe, maar toen zy er later nog eens over nadacht, vatte zy toch argwaan op en telefoneer de met de Avro. Daar kreeg zij te horen, dat men niets wist van een televisie- auditie. Men „tipte" de recherche, die het meisje opdracht gaf, om toch maar naar Hilversum te komen, opdat de man zou kunnen worden ontmaskerd. Inder daad stopte gisteravond even over half acht een auto voor het station met de vertegenwoordiger achter het stuur. Het meisje stapte in, maar rechercheurs, die op de uitkyk hadden gestaan, verhin derden dat de man kon wegrijden. Men nam hem en zyn slachtoffer mee naar het bureau, waar hy toegaf onder valse voorspiegelingen het meisje naar Hil versum te hebben gelokt, met de be doeling een avontuurtje te beleven De politie houdt rekening met de mo gelijkheid, dat de overval weer een „stunt" moet voorstellen. Zy vindt aan leiding tot deze voorzichtige veronder stelling in het feit. dat het pistool, waarmee de verkoopster werd bedreigd, volgens de omschryving. vermoedelijk een alarmpistool of zelfs een stuk speel goed kan zyn geweest. Bovendien is het merkwaardig dat alle plaatselijke kran tenredacties vrijwel op het moment van de overval reeds werden opgebeld door een onbekende, die het feit kwam mel den. De politie heeft reeds tientallen tele foontjes gehad van mensen, die menen inlichtingen over de overval en de da der te kunnen geven. Tot nu toe echter zonder resultaat. weg 21, B. Buma en fam. van Van Vollen- hovenplein 24. nr Irak. J. de Roode en fam., van Muldersstr. 37. nr 's-Graven- hage, Stuyvesantpleln 12, T. H. J. Vleg- hert en fam., van Zwarte Pad 19. nr 's-Gravenhage, Fred. Hendrlkstr. 22. J. v. Noorden en fam., van Soembastraat 50, nr Rotterdam, van Wijngaarden laan 96. H. Hutten en fam., a/b Utr. Jaagpad t/o 57 nr Amsterdam, a/b ms. „Emanuël" ligg. Oranje Sluizen, G. J. Smit en fam. van Stille Rijn 7, nr Alkmaar. Koorstr. 53. T. Iskandar en fam, van Rijnsb.weg 101. nr Indonesië. B. de Zwyger en fam.. van Hoefstr. 4a. nr Amsterdam. Jan Evertsen- str. 31, K. van der Hoeven en fam., van Burggravenlaan 155, nr Amsterdam. Mid denweg 235. J. C. Kasteelen geb. Slnteur, van P. Krugerstr. 22a, nr 's-Gravenhage. Apeldoornselaan 63. M. J. T. Nuvelstyn. van Rijnsb.weg 10. nr Rotterdam. Koorn- waard 17, J. A. van der Retjden. van V. d. Werfstr. 69. nr Nijmegen. Marie Cu- riestr. 60, W F. J Kasteelen. van Morsstr. 40a. nr 's-Gravenhage .Apeldoornselaan 63 L. Paauw, van W de Zwijgerlaan 191. nr Horst. Kamp America. M C. van Tonge- ren-Knosz, van Marnlxstraat 131. nr Eind hoven. Strijpsestr. 144. C. M. Meeuwlssen geb. Schouten, van Sumatrastraat 173, nr Sassenhelm, Charbonlaan 22, H. J. de Jongh. van Gangetje 10. nr Rotterdam, W. van Haemstedestr. 19. J. de Jongh geb. de Feij, van Oude Rijn 6. nr Rotterdam. W. van Haemstedestr 19. G. C. Perreljn. van Hoge RIJndyk 238. nr Hazerswoude. Rijndijk 203, C. H. Moor. van Rapenburg 7. nr 's-Gravenhage. van Hoytemastr. 23, H. Kniest geb. Honders, van Piet Helnstr. 8. nr Sassenhelm, A. van Leeuwenlaan 15. J Wljnands, van Rijnsburgerweg 10. nr Vllssingen, Groenewoud 57. H, Schouten geb. Speelman, van Boommarkt 11, nr Oegstgeest. Hazenboslaan 38. A. H. van Teljlingen geb. Vermeer, van Kanaalweg 13. nr Leiderdorp. Pinksterbloem 38. H. Bink. van de Genestetstraat 98a, nr Til burg. Bredaseweg 230, R. K. J. Koumans, van Morsweg 66. nr Zuld-Afrlka, P. J. Glijn. Gerard Brandtstr. 9, nr Amsterdam Europaplein 89IV, J, O. Robinson geb. White, van Sterrenwacht 5. nr Groot Brlt- tannië, C. J. W. Gravendaal, van 't Hoff- straat 45. nr Rotterdam. Burg. Bauman- laan 90b. R. Hoorens van Heyningen. van Steenschuur 18. nr Rotterdam. Dorpsweg 449. D. M. D. Beutler geb. Steegh. van Steenschuur 2. nr Amsterdam, Helmholtz- straat 4011, J. A. M. Annlnk. van Wasstr. 34. nr Borne O.. Nieuwe Kerkstr. 6. A. J. M. Oosterom, van Witte Singel 27. nr Wa- genlngen, Kortenburg 4 ,E. Bax. van Wit te Singel 27. nr Assendelft, Kanaalweg 12, J. Jansen geb. van Atten. van Toussalnt- kade 29a, nr Katwijk. Noordw(!kerweg 64. D J. Benschop, van Rijnsburgerweg 10. nr 's-Gravenhage. Klepstraat 28. A. Smit, van J. de Wlttstr 56. nr Oegstgeest. van Wassenaerlaan 20, J. H. Bouwman, van Sumatrastraat 42a. n* Arnhem. Boulevard Heuvellnk 102a, S Heetveld, van Marnlx straat 18. nr Voorschoten. Fred Hendrik laan 44. W. C. van Leeuwen, van Konlng- 1 straat 28, nr Noord wijk, Trompstr. 3a. Advertentie 's Middags om 3 uur vindt officiële opening plaats, waaraan een receptie verbonden is van 34.30 uur. "V" BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hermanus Jacobus Plus Franclscus An- tonius Maria, zn van H. J. Nyhuis en C. de Geus, Thomas Herman, zn van R. van Kuipers en E. Boddé, Gerrit, zn van A. Vergeer en G. Houtman. Ferdinand Dirk Christiaan, zn van M. C. Hansen en E. de Bruijn, Pieter, zn van A. M. Hus en M. van der Bent, Ronald Hulbert. zn van H. A Koenen en H. W. Guldemond, Frederik, zn van D. P. Kuyvenhoven en W. A. Teske Jozeph Theodorus Maria, zn van J. G. Opstal en P. M. A van Nobelen. OVERLEDEN J. H. Iesberts. 59 Jaar. man. L. C. Piket 47 Jaar echtgen. van P. J. J. Zaalberg. A. M. van Gerven, 44 Jaar, vrouw, C. van den Heuvel. 72 Jaar. man, L van den Wijngaard, 74 Jaar, echtgenote van T. D. J. Welllnp. Onder leiding van prof. dr. H. Brunsting, conservator van Leids Rijksmuseum Over enige tyd zal prof. dr. H. Brunsting, hoogleraar in de klassieke archeo logie en in prehistorie van West-Europa aan de Vrye Universiteit te Amsterdam en conservator aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, zyn opgraving van de Romeinse legerplaats te Nymegen voortzetten. Deze opgraving geschiedt onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Zoals bekend heeft het Ryksmuseum van Oudheden te Leiden speciaal na de oorlog veel opgravingen in Nymegen gedaan, daarby nauw samenwerkend met de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Deze opgravingen geschiedden te ndele op terreinen waarvan de bebouwing door oorlogshandelingen was verwoest, ten dele op gronden die voor de stadsvernieuwing in aanmerking kwamen. By de aanstaande opgraving zal prof. Brunsting dan ook geassisteerd worden door medewerkers van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek. In een onderhoud vertelde prof. Brun sting. dat de bedoelde legerplaats gelegen ten noordoosten van de Berg en Dalseweg en zioh uitstrekkend van het terrein van het Canisius College tot de Beekmandaalseweg in 1916 ontdekt werd door de heer Daniels, toenmaals gemeente-archivaris van Nymegen. Van 1916 tot 1921 heeft toen dr. J. A. Hol- werda, die in die tyd directeur van het Ryksmuseum van Oudheden te Leiden was, een aantal opgravingen op dit ter rein gedaan, dat ongeveer 28 a 29 hect aren groot is. Na de oorlog heeft prof. Brunsting hier het werk van dr. Hol- werda voortgezet voor het eerst in het jaar 1951. In deze legerplaats, zo ver volgde de hoogleeraar, werd in het jaar 70 na Christus, dat wil dus zeggen na het einde van de opstand der Bataven, het tiende legioen gelegerd. Dit legioen kwam uit Spanje en onder zijn man schappen bevonden zich tamelyk veel Spanjaarden. Het legioen heeft hier tot het jaar 105 in garnizoen gelegen en zijn verblyf te Nymegen viel dus groten deels samen met de regeringsjaren der Flavisehe keizers: Vespasianus, Titus en Domitianus. Om nu een inzicht te kry- Gaspar Cassado voor de Leidsche Kunstkring Vrydag a.s. zal in de Stadsgehoorzaal voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" optreden de beroemde Spaanse cellist, Gaspar Cassado, met aan de vleugel Lowell Farr. Het gevarieerde programma bestaat uit werken van J. Chr. Bach, Van Beet hoven, Brahms, Hindemith, Fauré en Cassado. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN IN HET HERENKAPPEN V.T.C.K. Gisteravond werd in de bovenzaal van café-restaurant Zomerzorg door de VTCK een onderlinge wedstrijd in het herenkappen gehouden. De uitslag was. eerste prys de heer Spruyt 292 punten, tweede prys de heer Plu, 292 punten, derde prys de heer Peper 272 punten. Ds. C. MOLENAAR BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. C. Molenaar, predikant van de Gereformeerde Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep van Amster dam-noord. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. recht, mej. M. L. v. d. Tas (Den Haag). gen in de kazernebouw van die korte periode, alsmede in de gebruiksvoor werpen, is een oudheidkundig bodem onderzoek op dit terrein vanzelfsprekend van het grootste belang. Bij de reeds gedane opgravingen zijn soldatenhelmen aan het licht gekomen en deze bleken van een betere kwaliteit dan men soms heden ten dage pleegt te vervaardigen, want hun materiaal is van brons. Op enkele helmen komen twee namen voor, nameiyk van de soldaat en van de com- pagnie's commandant. Zo leest men op een dezer helmen de namen van Gaius Apius en van zyn meerdere Catullus. Verder vond men overblyfselen van al taren. scherven van aardewerk, waarop de soldaten hun naam hadden gekrast, bronzen ringen van speerschachten en molenstenen. In de omtrek van het ter rein zyn grafstenen van overleden sol daten aangetroffen, die steeds buiten het eigenlijke kamp begraven werden. Interessant is. dat de omtrek en de plaats van het stenen hoofdgebouw, het zogenaamde pretorium, kon worden vastgesteld. In 1951 ontdekte prof. Brun sting vele sporen van kazernebouw en in 1957 en 1958 werden de plaatsen van andere gebouwen gevonden. In 1918 werd reeds één van de vier houten poor ten ontdekt. Prof. Brunsting hoopt bij de komende opgraving in de oostelijke hoek de omtrek van de voormalige le gerplaats te kunnen bepalen. Dit moet geschieden aan de hand van de ge gevens die de gracht en de met hout versterkte wallen hem opleveren. Het terrein dat dit jaar onderzocht zal worden is thans nog onbebouwd land. Te zyner tyd zal hier het nieuwe gebouw van de kweekschool voor onder wijzers De Klokkenberg verryzen. Pakistan betreurt Moskou's „dreigende toon" Pakistan heeft de Sovjet-Unie mee gedeeld dat het de „dreigende toon" be treurt in de Russische nota van vorige maand, waarin Pakistan wordt afgera den een „buitenlandse militaire basis" te worden. Pakistan heeft geantwoord, dat zyn militaire verbintenissen uitslui tend op zelfverdediging zyn gericht. Het merkt op dat de Sovjet-Unie niet heeft geantwoord op de Pakistaanse uitnodi ging om de meningsverschillen op het gebied, die een gevaar voor de vrede vormen, te helpen oplossen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3