Tientallen betogers in Njassaland bij botsingen met politie gedood PIONIER 60.000 KM. LANGS DE MAAN WEERBERICHT Noodtoestand afgekondigdtoen regering plannen liad ontdekt voor een massaal bloedbad Zenders seinen een stroom van wetenschappelijke gegevens WESTELIJKE PERS VOLDAAN OVER MACMILLANS BEZOEK Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 4 MAART 1959 No. 29686 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 AANHOUDENDE ONRUST IN AFRIKA In Njassaland (Oost-Afrika) zijn gisteren op verschillende plaatsen in totaal 23 negers om het leven gekomen, toen de politie het vuur opende op groepen betogers. Deze betogers waren in actie gekomen na het afkondigen van de nood toestand door gouverneur Sir Robert Armitage. Verleden week was de nood toestand ook reeds in Zuid-Rhodesië afgekondigd, dat met Noord-Rhodesië en Njassaland in één Federatie is verenigd. De Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, verklaarde gisteravond in het Lagerhuis, dat de regering van Njassaland enige dagen geleden inlichtingen had gekregen volgens welke het Afrikaanse Nationale Congres plannen had opgesteld voor moorden op grote schaal op blanken, Aziaten en gematigde Afrikaanse leiders. De minister sprak van plannen voor een bloedbad, maar hij kon vanzelf sprekend geen nadere gegevens verstrekken over de inhoud der informaties en de bron ervan, waarop de socialistische oppositie (Labour) met gejoel reageerde. In antwoord op felle kritiek van de zyde der socialisten zei minister Lennox- Boyd, dat de oppositie erop uit is de Rhodesische federatie te ontbinden. Ophitsende actie van de Congrespartij Omtrent de gebeurtenissen in Njassa land meldt Reuter het volgende over zicht: Te Nkata Bay aan het Njassameer deden negers een verwoede poging om gevangenen te bevrijden, die waren op gesloten op grond van bepalingen, voort vloeiend uit de afkondiging van de noodtoestand. De politie schoot op hen. Zeventien negers werden gedood en 13 gewond. Te Mzimba, dat in de omgeving van Blantyre ligt, slaagden groepen in heemsen erin de plaatselijke gevangenis binnen te dringen en de gevangenen te bevrijden. Ook in het gebied van Fort Manning kwam het tot relletjes. Sol daten en politie openden het vuur op een menigte negers, die weigerden zich te verspreiden. Een neger werd gedood en een gewond. Vrouwen en kinderen werden door de inheemsen gebruikt als schild tegen de opdringende politie. In het gebied van Blantyre en Linxbe werden drie negers doodgeschoten door de politie bij een poging om relletjes de kop in te drukken. Circa 100 mensen werden gearresteerd. Acht Afrikanen werden in het district Mzoesoe gegrepen toen zij bezig waren met het graven van greppels dwars door een verkeersweg. Verkenningsvluchten Intussen zijn 149 leden van het Afri kaanse Nationale Congres gearresteerd. In Blantyre en Limbe is de avondklok ingesteld. In beide plaatsen werden dinsdag barricades opgeruimd. Ook en kele industrieën werden in deze steden stilgelegd, doordat grote groepen negers de steden verlieten en, met hun bezit tingen op fietsen gepakt, het binnenland introkken. Njassaland is in militaire districten verdeeld, die onder bevel staan van brigade-generaal Long. Het hoofd kwartier is gevestigd in Zomba. Door de straten van Blantyre hebben de hele dag vrachtauto's met luidsprekers gere den, waardoor werd omgeroepen, dat de Afrikaanse Nationale Congresparty is verboden en dat de voorzitter van deze party in Njassaland, dr. Hastings Banda gearresteerd is. 'Straalvliegtuigen van de Britse lucht macht hebben gisteren de hele dag ver kenningsvluchten gemaakt boven het onrustige gebied. Passagiersvliegtuigen mogen niet meer landen op of ops ty gen van het vliegveld van Blantyre, dat om ringd is door prikkeldraad. Kwaadaardig karakter Sir Roy Welensky, premier van de Rhodesische federatie, heeft gisteravond een verklaring afgelegd. Hierin zegt hy, dat de bepalingen in gevolge de noodtoestand, die voor Njassaland en Zuid-Rhodesië is afge kondigd, de regering in staat hebben gesteld „het kwaadaardige karakter van de Afrikaanse Nationale Congresparty bloot te leggen". Dreigementen en inti midatie zijn de voornaamste instrumen ten van de politiek van deze party, aldus de premier. Hij verklaarde voorts, dat Afrikaanse gezinnen in Salisbury, die de wet ge hoorzamen. het afgelopen weekeinde brieven hadden ontvangen, waarin zij met de dood werden bedreigd zo zy niet staakten uit protest tegen de arrestatie van een aantal leiders van de Congres party. In de twee noordelyke gebieden van de federatie, aldus Sir Roy in de verkla ring, is het vele malen voorgekomen, dat leden van de Congresparty Afrikanen, dde weigerden de party te steunen, be- Adenauer in Parijs Bondskanselier Adenauer is heden ochtend per trein in Parijs aangekomen, waar hij op het station werd begroet door premier Debré en de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Op het station stond een erewacht van de Republikeinse Garde opgesteld. Niet-communistische Franse bladen achten het overleg tussen Adenauer en De Gaulle van zeer groot belang. De partijloze „Parisien Liberé" zegt dat Moskou bovenal bevreesd is voor de toe nadering tussen Bonn en Parijs, welke het totstandkomen mogelijk maakt van een Europa, dat in staat is een even wicht tussen Oost en West te vormen. De rechtse „Aurore" acht samenwerking tussen Bonn en Parys in alle opzichten onmisbaar „in de nieuwe beproeving die de vrede doormaakt''. Adenauer en De Gaulle zouden van daag in een landhuis te Marly-le-Roi, naby Parijs, van gedachten wisselen over de verhouding tussen Oost en West in het licht van de jongste Russische nota. Er is geen agenda vastgesteld, maar men neemt aan dat de twee re geringsleiders uitvoerig aandacht zullen besteden aan de Russische bereidver klaring om deel te nemen aan een con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, als inleiding op een topconfe rentie. Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vry veel bewolking met plaatseiyk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, later af en toe vry krachtige zuideiyke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 MAART Zon op: 0.7.20 uur; onder: 16.25 uur. Maan op: 04.56 uur; onder: 14.21 uur. Hoogwater te Katwyk 12.33 uur. Laagwater 7.47 uur en 20.35 uur. Dit nummer bestaat nlt 13 pagina's. dreigden. Ook werden daar huizen van negers, die niets van deze party wilden weten, in brand gestoken, aldus de ver klaring. Een Amerikaanse zendeling en zyn echtgenote hebben gisteren in Tangan- jika verklaard, dat zy hebben moeten vluchten voor leden van de Congres- party, die hun gedreigd hadden de zen- dingspost te Mboela in Njassaland in brand te steken. De zendeling zei, dat een grote groep negers iedereen, die voor de zending werkte, tot zelfs kinderen toe, heeft bedreigd. Grotere export van sigaren en cigarillos Niet alleen in Nederland neemt het roken van sigaren en vooral van ciga rillos belangrijk toe, ook in andere landen gaat men steeds meer Neder landse sigaren roken. In de handels-statistiek van het Oen- traal Bureau voor de Statistiek is te le zen, dat Nederland in 1958 naar 130 lan den sigaren exporteerde tot een totale waarde van 25,8 miljoen gulden, dit is ruim 3%% meer dan in het voorgaande jaar. De export van cigarillos is zelfs met 12% toegenomen, hetgeen een vergroting van het exportvolume met 11 miljoen stuks tot 129 miljoen stuks in totaal be tekent. De grootste afnemers van Neder landse sigaren buiten de Benelux zyn Zweden, Zuid-Afrika, Australië en het Verenigd Koninkrijk, Hedenavond 11 uur: De Pionier, welke gisteren door het Amerikaanse leger onder leiding van Werner von Braun werd gelanceerd in de richting van de maan, zal dit doel (zoals gisteren reeds verwacht werd) niet bereiken maar op vrij grote afstand passeren naar een baan om de zon, om zich daar in het gezelschap te voegen van de Russische Loenik, die op 3 januari de maan op 7500 km. afstand passeerde en die half januari een (andere) baan om de zon bereikte als eerste kunstmatige zonnesatelliet. De Pionier heeft het reeds verder gebracht dan alle voorgaande Ameri kaanse maanprojectielen. Gisteravond omstreeks 9 uur Ned. tijd was de Pionier op bijna 174.000 km. afstand van de aarde, bijna de helft van de afstand tot de maan. De snelheid bedroeg toen 9322 km. per uur. De radiozenders sturen een stroom van gegevens naar de aarde, waaruit belangrijke wetenschappelijke gegevens kunnen worden ver kregen. Men verwacht, dat de Pionier van avond omstreeks 11 uur Nederlandse tijd de maan binnen een afstand van 60.000 km. zal passeren. Eerst morgen avond of vrijdagochtend zal men een min of meer zuiver beeld kunnen ver krijgen van de baan, die de Pionier daarna om de zon zal gaan beschrijven. Men hoopt de seinen van de Pionier te kunnen opvangen tot een afstand van 640.000 km. Daarna kan men slechts gissen naar het verdere lot van de Pionier op basis van de gegevens welke tot dat ogenblik over de gevolgde baan zyn verkregen. Enig contact bestaat er daarna niet meer, evenmin als indertijd het geval was met de Loenik van de Russen toen deze de maan ver was ge passeerd. De pogingen tot dusver om de maan te bereiken waren de volgende, waarby half of volledig mislukte pogingen van de Russen niet zijn inbegrepen omdat die nu eenmaal niet bekend worden. 17 aug. 1958: viertrapsraket Thor-Able explodeert na 77 seconden. 11 okt. }958: Pionier I vloog 114.000 km. de ruimte in, een schat van weten schappelijke gegevens over straling uitzendend. 8 nov. 1958: Pionier II mislukte door falen van derde rakettrap. 6 dec. 1958: Pionier III bracht het tot 102.400 km. in de ruimte. Daarby werden eveneens waardevolle weten schappelijke gegevens verzameld. 2 jan. 1959: Loenik van de Russen pas seerde de maan en kwam in een baan om de zon. Eventuele wetenschappe- lyke gegevens zijn nog niet bekend ge maakt. 3 maart 1959: Pionier IV gelanceerd, thans op weg naar het maangebied en voorbestemd om een zonnesatelliet te worden. Deze Pionier IV bevond zich vanoch tend om kwart voor negen Nederlandse tyd op circa 290.000 km. van de aarde. In Paleis Soestdijk werd gisteren aan Koningin Juliana een exem plaar aangeboden van het boek Kinderen van ons volk". De tien jarige Corrie Steensma bood het boek aan en de eveneens tienjarige Maud van der Zeep voegde daar een bloemetje bij. Britse premier gaat binnenkort in Parijs Bonn en Washington rapport uitbrengen Het communiaué verklaart Ruim 120.000 in de arbeidsreserve Blykens een opgaaf van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid beliep de totale geregistreerde manne lijke arbeidsreserve eind februari 120.595. Daarvan waren er 98.203 werkloos en resp. 22.392 op aanvullende werken te werk gesteld. Eind januari van dit jaar bedroeg het aantal werkloze mannen 106.851 en waren er 20.993 op aanvullen de werken werkzaam. Voor eind febru ari 1958 bedroegen deze aantallen resp. 101.182 en 22.992, per eind februari van dit jaar waren er 6.161 werkloze vrou wen. Overleg op Cyprus De Britse gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, en de leiders van de Griekse en de Turkse bevolkingsgro ps, resp. aartsbisschop Makarios en dr. Kutchuk, hebben vandaag hun eerste conferentie gehad ter uitwerking van het vorige maand in Londen gesloten akkoord voor de vorming van een onafhankelijke re publiek Cyprus. Gisteren bracht de gouverneur een bezoek aan de aartsbisschop. Deze ver klaarde op zyn eerste persconferentie sinds zyn terugkeer uit ballingschap, dat de onafhankelykheid van het eiland niet onverenigbaar is met het lidmaat schap van het Britse Gemenebest. Het miniatuur stad je Madurodam in Den Haag bereidt ztch weer voor op he nieuwe seizoen, dat 26 maart begint. Een van de schepen in het dok krijgt een nieuw verfje. In Mexico 27 doden bij een busongeluk Een botsing tussen een autobus met 35 inzittenden en een vrachtauto heeft dinsdag naby Portazar in Midden- I Mexico aan 27 mensen het leven gekost. I Door de botsing ontplofte de benzine tank van de bus, waardoor het voertuig in brand vloog. Slot-communiqué De Britse premier Macmillan is gisteravond per vliegtuig in Lon den teruggekeerd van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. President Eisenhower heeft hem uitgenodigd om in Washington verslag te komen uitbrengen over zijn be sprekingen met Kroesjtsjef. Maan dag a.s. gaat Macmillan voor twee dagen naar Parijs. Op donderdag en vrijdag is hij in Bonn. De Amerikaanse en de Britse pers zijn het er over het algemeen over eens, dat Macmillans bezoek aan Moskou de moeite waard is geweest, niet alleen door de pogin gen van de Britse premier de Rus sen duidelijk te maken, dat het Westen op zijn rechten zal blijven staan, maar ook door zijn waardige houding tegenover „provocaties" van Russische zijde. Macmillan wordt vooral geprezen voor zijn toespraak voor de Russische TV, waarin hij een beeld gaf van zijn land (zie ons nummer van giste ren). De New York Daily News noemt deze rede ,,een wonder in Moskou". Premier MacMillan van Engeland en en zyn Russische collega, Kroesjtsjef, hebben gisteren de laatste dag van Macmillans bezoek aan de Sovjet-Unie, een gemeenschappelijk Brits-Russisch communiqué ondertekend. De plechtig heid duurde vijf minuten. In het communiqué wordt gezegd, dat Macmillan en Kroesjtsjef ,.een waarde volle uitwisseling van meningen over de internationale toestand" hebben ge had, doch dat zij niet onderhandeld hebben. De vrije uitwisseling van stand punten en denkbeelden heeft een beter begrip voor de wederzijdse houdingen geschapen en een waardevolle bijdrage geleverd aan toekomstige internationale besprekingen in groter verband. Zy hebben over de kwestie-Berlyn en de kwestie van een Duits vredesverdrag gesproken, aldus het communiqué, doch zy zyn er niet in geslaagd tot overeen stemming over de juridische en politieke aspecten van de daarmee samenhan gende problemen te geraken. Wel er kennen zy, dat die vraagstukken spoe dig geregeld moeten worden en dat daarvoor op korte termijn onderhande lingen tussen de belanghebbende lan den nodig zyn, om een basis voor de regeling van die meningsverschillen te leggen. De onderhandelingen zouden de basis voor een evenwichtig Europees veilig heidstelsel kunnen leggen. In dit ver band zyn Kroesjtsjef en Macmillan het erover eens, dat het nuttig is de moge- lykheden voor vergroting van de veilig heid door beperking van strijdkrachten en bewapening zowel conventionele als kernwapens in een overeengeko men gebied in Europa en gekoppeld aan een inspectiertelsel, te bestuderen. Het communiqué verklaart voorts, dat binnenkort een Britse missie, onder leiding van een minister, naar Rusland zal komen voor handelsbesprekingen, die meer tot in bijzonderheden kunnen gaan dan tijdens Macmillans bezoek mogelijk was. Kroesjtsjef en Macmillan verklaren dat hun „gemeenschappelijk doel blijft het uiteindelyk verbod van kernwapens en beperking van het gebruik der kern energie tot vreedzame doelen". De pre miers hebben het werk van de Geneefse conferentie over stopzetting der kern wapenproeven besproken en besloten hun pogingen voort te zetten om tot een bevredigende overeenkomst te geraken. Exposities en verdrag Gisteren is een door de Engelse Ka mers van Koophandel afgevaardigde delegatie naar Moskou vertrokken ten einde een plan te bespreken om op basis van wederkerigheid te Londen en te Moskou industriële tentoonstellingen te doen organiseren. Een der leden van de delegatie deelde mee, dat het in de be doeling ligt om in het voorjaar van 1961 te Moskou een tentoonstelling van En gelse produkten te organiseren en in juli van dat jaar te Londen een over eenkomstige Russische. Radio-Moskou heeft gisteren de be palingen van een ontwerp-nietaanvals- verdrag tussen de Sovjet-Unie en Enge land bekend gemaakt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko, heeft het ontwerp zaterdag te Moskou aan zyn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd overhandigd, aldus de radio. Het is een verdrag voor twintig Jaar. Andere Europese landen en de Ver. Staten kunnen toetreden. Engeland en Rusland beloven geen buitenlandse mi litaire bases op hun grondgebied toe te laten. Geschillen zullen „in een geest van wederzijds begrip" door onderhan delen worden opgelost. Als een der beide landen wordt aangevallen of be dreigd. zal het andere land die actie niet steunen, maar alles doen wat mogelijk is om het conflict op te lossen. Minister Sadjarwo: Klop maar bij Duitsland aan De Indonesische regering geeft er de voorkeur aan, dat Nederland by de Westduitse Justitie aanspraken doet gelden op de produkten van de gena tionaliseerde Nederlandse tabakson- dernemingen in Indonesië, zo heeft de minister van Landbouw Sadjarwo verklaard. Volgens Antara voegde de minister hieraan toe, dat de positie van zyn land in deze kwestie sterk is. Hy noemde nationalisatie het recht van elk land. Zyns inziens was de naasting van 38 Nederlandse tabaksondernemingen op Java en Sumatra niet in stryd met het internationale recht. Zoals gemeld zal de uit Indonesië afkomstige tabak niet meer in Amsterdam doch te Bremen worden verhandeld.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1