Wimpie werd bedolven onder een stroom van cadeaus en brieven Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 3 maart 1959 Derde blad no. 29685 ^SÖê>^P§D£>^P93g>£>SDe>p93geHP§Öê>p£ÖêS^OSÖê>JO§3ê>$^ <©03öK803oK®0^K3K^<XKf>QS<)H3^<>r<£)0ïï<><*Xa5oK>bGSo^ Het huis in het bos van Ottawa, dat de eerste ver blijfplaats van het Prinselijk gezin in het verre verbanningsoord werd. De bewoners doopten het zelf „N ooit gedacht" bereikten alle terreinen van het leven in het vaderland gingen bestrijken en toen ze geregeld binnenkwamen, werd dit eindelijk mogelijk. Na enige tijd werden deze berichten aangevuld door de mededelingen van hen, die uit het bezet gebied waren overgekomen: de Engeland vaarders. Dank zij hun inlichtingen ging wat gemeld werd eerst recht voor ons leven. De Engelandvaarders kwamen uit de verschillende kringen en delen van ons land en brachten ieder hun plaatselijke indrukken mee. Zij maakten deel uit van verschillende verzetsgroepen en hierdoor werd het ons mogelijk een algemeen beeld to krijgen van het verzet dat werd geboden en van de alge mene toestand thuis. Ik zag dan ook reikhalzend uit naar iedere enkeling of groep, die naar mij op komst was. Er werd op gewerkt dat ze, onmiddellijk nadat aan de toelatingseisen binnen het Verenigd Koninkrijk was vol daan, bij mij kwamen, opdat ik zo vers mogelijke indruk ken kreeg van de toestand. Ik liet ze uitvoerig hun lot gevallen vertellen, alles wat ze gedaan en naar lichaam en geest hadden doorstaan, en volgde met mijn volle be langstelling wat zij nog zouden ondervinden en door maken na hun aankomst te Londen. In hen had ik niet alleen een actueel en echt deel van Nederland voor me, maar ook de ware verzetsgeest. Vanaf het ogenblik, dat de Engelandvaarders begonnen aan te komen, was het onderhouden van contacten met hen voor mij een zeer belangrijke eigen taak en roeping, die mijn ziel en denk wereld geheel in beslag namen. Zowel voor de pas overgestoken Engelandvaarders als voor hen die al enige tijd geleden waren overgekomen, en voor onze dienstplichtigen, is van regeringswege en van particuliere zijde allerlei gedaan om de huisvesting te regelen en gezelligheid en hulp te verschaffen. Toen ech ter hun aantal groot-werd, bleken de bescheiden pogingen al spoedig ontoereikend te zijn. Steeds sterker deed de behoefte aan een eigen centrum zich gelden, een centrum waar deze Nederlanders zich thuis zouden voelen en waar ze voorlichting konden krijgen op de meest uiteenlopende gebieden. Zulk een centrum was ook voor mij van be tekenis, omdat dit het mij zou vergemakkelijken om con tact met hen te onderhouden en omdat ik door deze centrale ontmoetingsplaats steeds direct op de hoogte kon zi^n van hun gedachtenwex-eld en al wat in hen omging. Met vereende krachten werd gespeurd naar een pand waar dit centrum kon worden gevestigd en gelukkig met goed gevolg. Ik mocht de vreugde smaken hen dit op 2 juni 1942 in tegenwoordigheid van enkele hoge auto riteiten aan te bieden. Het was toen de eerste maal dat ik mij met de margriet getooid had. De voorgeschiedenis hiervan is de volgende. Naarmate de berichten van thuis benauwender werden, ging ik steeds schrijnender de tegenstelling voelen tussen ons in Engeland, die in vryheid leefden, en onze landge noten, die verdrukt werden en geestelijk en lichamelijk zoveel moesten lijden. Steeds scherper ging ik voelen, dat wij Nederlanders ons daar eigenlijk niet konden vertonen als de Britten, dat het ons betaamde om een zichtbaar teken te dragen, dat heenwees naar het grote leed thuis. Het mocht geen teken zijn dat gewaagde van doffe rouw in ons hart, geen teken dat slechts sprak van ge slagenheid bij zoveel onverdiende ellende. Helder brandde immers in ons hart en in de harten thuis de vlam van hoop en Godsvertrouwen; vervuld waren wij toch van de stralende zekerheid, dat er nieuwe tijden zouden dagen, tijden van vrijheid en vernieuwing. Lang zocht ik naar een zinnebeeld van onze bekommernis, dat telgelijk zou zeggen, dat wy een lichte opening zagen in het grauwe wolkendek dat zich boven ons vaderland had samengetrokken. Ik zag duidelijk, dat ons teken smetteloos wit moest zijn, gewagend van smart en ver wachting en dat het binnen het bereik van een ieder moest zijn. En toen ineens vond ik het. Ik zag het park van mijn geliefde thuis voor me met zijn prachtige velden blanke margrieten, die ik vroeger elke dag over nieuw hun hart zag keren naar de zon. En hetzelfde ogenblik wist ik het: de margriet, die Nederlandse bloem bij uitnemendheid, die zal het embleem zijn. Die zal gewagen van onze vereenzelviging met het leed thuis en van ons aller geloof in de herrijzenis. Het was dan. als gezegd, bij de opening van het tehuis voor de Engelandvaarders en onze andere strijders de bewoners besloten het Oranjehaven te noemen dat ik voor het eerst de margriet droeg. Het was er een met een wit hart. Ik stelde voor, dat wij allen deze zouden gaan dx-agen als teken van ons Nederlanderschap en van ons verzet tegen de overweldiger. Het duurde maar even of mijn irxitiatief was ovex-genomen en tal van knoopsgaten waren met de margriet getooid. Alleen met dit verschil, dat men die ging dragen zoals deze in de natuur voor komt, dus met een gouden hart. Waar deze wijziging van de Engelandvaarders afkomstig was, aanvaardde ik deze van heler harte. Gelijk velen thuis bleef ik de hele oox-log door optimist, omdat alles tè vreselijk was om niet van voorbijgaande aard te zijn. Ik wist mij één met allen in het vaderland in het vertrouwen op die onzien lijke en soms onwaarneembare Leiding in wier hand toch het lot der volken besloten ligt en waaruit het zelfs door een gewetenloze overweldiger niet kan worden gerukt. Dit kon dus de toekomst niet zijn. Mijn optimisme vloeide verder voort uit mijn visie op ons volkskarakter. Ik wist, dat de rampen prachtige eigenschappen tevoorschijn zou den x-oepen: vx-ijheidsliefde, onbuigzaamheid, stoerheid, moed, durf, taaie volharding. Dat de wil zichzelf te zijn en te blijven zich zou laten gelden, zonder ook maar een ogenblik te verlammen en dat ons volk alles daarvoor over zou hebben. Onze geschiedenis leert, dat wij na korte tijd altijd weer vrij werden. Dat overheersers geen plezier zouden beleven van een overwonnen Nederland dank zij boven genoemde eigenschappen, daarvan was ik van jongsaf aan overtuigd en ook, dat die overheersers vroeg of laat niet anders zouden kunnen dan ons volk de vrijheid te her geven. By de reeds vroeger genoemde gesprekken tussen mijn moeder en mjj over de historie was dit belangrijke punt vaak ter sprake gekomen en wij waren het hier over volkomen eens geweest. Wie zou zich tóén hebben kunnen voorstellen, dat dit psychologisch inzicht een maal de kurk zou zyn, die mijn vertrouwen in de toe komst drijvende zou houden, temidden van zoveel onheil en tegenslagen. Koningin Wilhelmina en Prins Bevnhard bij de ontroerende herdenking van de Duitse invasie, welke op 10 mei 1941 bij de ruines van de Nederlandse Kerk in Londen werd gehou den. Eerst jaren na de oorlog zou deze kerk hersteld worden. taak met tact en veel voox-tvarendheid. Deze werkkring bracht hem in blijvend en nauw contact met de strijd krachten en hun bevelvoex*ing. De vliegerij trok hem bijzonder aan erx hij verzocht om voor piloot te worden opgeleid. Dit geschiedde te Hat field op een vliegerschool van de R.A.F. Hij behaalde zijn brevet, het eerste van een reeks. Durf en avontuur trok ken hem zo zeer aan, dat het moeilijk was hem ervan te weerhouden deel te nemen aan de bombax-dementen op Duitsland. Ik zou er dan ook niet voor durven instaan, dat hij deze niet heeft meegemaakt. Ook voor hem was het leven moeilijk. Het gescheiden zijn van vrouw en kinderen drukte hem zeer en ook de onmogelijkheid contact met zyn moeder te onderhou- den. Buitendien was het voor zijn voortvarende geest moeilijk te wennen aan de gedachte niet effectief mee te strijden, terwijl zovele kameraden aan de gevechts fronten vochten. Zijn taak, die de gehele dag in beslag nam, leek hem van minder betekenis dan die van de mannen aan het front. Ik besloot daarom naar Eaton Square terug te keren, waar hij was. Het was toen midden augustus. Spoedig zou de luchtslag om Loxiden beginnen. Steeds vaker werd ik door een gedienstige gemaand met het oog op de luchtaanvallen mijn balkon te verlaten bij het gaan Eaton Square werd door de regering voor de Engeland vaarders genomen en ons pied-a-terre werd een huis in Chester Square één Squai-e verder dan Eaton waar zowel Bernhard als ik een werkkamer hadden en voorts onze bureaus, adjudanten, enzovoort gevestigd waren. Ook de heer Van 't Sant had daar zijn bureau. De eex'ste Militaire Willemsorde reikte ik uit in Stub- bings; dat was aan Schaper. Ik was toen, kx-achtens de grondwet Grootmeester der Nederlandse Orden, de enige die bevoegd was de ridderslag te geven. Maar spoedig kwamen er ridders bij, die met mij deze betekenisvolle handeling konden verrichten. Groot was mijn voldoening en vreugde over de bewijzen van medeleven met Nederland, die wij mochten ontvan gen nadat de tijding van de overval op ons land tot in alle uithoeken van de wereld was doorgedrongen. Deze tekenen van verbondenheid kwamen zowel van de over de aardbol verspreide Nederlanders, als uit alle geledin gen der bevolking van Nederland Ovex-zee en voorts ook van vele buitenlanders. Uit Zuid-Afrika kregen wij vele aanbiedingen voor vrijwillige dienstneming, ja, sommigen verkochten met het oog daarop reeds hun boerenbedrijf. Het geheel afgesneden zijn van Nederland heeft enkele maanden geduurd. Daarna sijpelden enkele berichten door, eerst sporadisch en daarna meer geregeld. Lange tijd bleef het onmogelijk zich een duidelijk beeld te vor men van de toestand. Eerst toen de ixxlichtingen die ons Alvorens de beschrijving van mijn wedex*waardigheden voort te zetten, zou ik nu eerst enkele algemene opmer kingen wxllen maken over mijn Londense jaren. Daaraan vooraf ga de verklax-ing, dat ik mij zoveel mogelijk zal bepei-ken tot het weei-geven van mijn persoonlijke inzich ten en denkbeelden met betrekking tot Nedex-land. Hier toe werd ik ook gebracht door het feit, dat het tijdperk dat ik thans behandel reeds door verscheiden pennen is beschreven. Deze pei'soonlijke denkbeelden vox-mden zich aan de hand van de mededelingen die uit het vaderland overge komen personen mij deden, van de ondex-grondse pers en van de verdere schx-iftelijke berichtgeving die mij langs verschillende wegen bereikte. Deze alle te zamen onder hielden in de moeilijke jaren van scheiding de verbinding tussen Nedex-land en mij, en maakten die tot een levend persoonlijk contact. Ik heb het in Engeland als mijn eerste plicht beschouwd zoveel in myn vermogen lag de in Nederland levende wensen te verwezenlijken en steeds in de geest van Ne derland te spreken en te handelen. Naar mijn oordeel moest het beleid van de regering verankerd zyn en blij ven in Nederland. Zij was immers de uitvoerster van de wil van Nederland. Vandaar dat het belangrijk voor mij was nauwkeux-ig op de hoogte te zijn van de gevoelens en de gedachten die in het vaderland leefden. Bij mijn aankomst in Londen trof ik onder onze land genoten aldaar een hevige ontsteltenis aan over de ver raderlijke overval op ons vadex-land en grote deernis met het lot van allen thuis. Op den duur bleek mij, dat onder Nederlanders die niet uit bezet gebied afkomstig waren minder juiste denkbeelden heex-sten over het vaderland, zowel wat de situatie van het ogenblik betrof als omtrent de toekomst. De afsluiting van Nederland was een feit. Daarmede was echter zijn recht over eigen lot te beschikken niet vervallen. Het bleek voor sommige moeilijk te zijn dit zuiver te zien en de juiste gevolgtrekking eruit te ma ken. Vooral toen de bezetting van lange duur werd, kwam by sommigen de neiging op naar eigen goeddun ken te handelen, los van Nederland; dit op zeer uiteen lopend gebied. Gelukkig waren deze mensen slechts uitzonderingen en tenslotte waren allen van goeden wille. Weinigen was het gegeven de steeds ingewikkel der situatie juist te zien. Voor ons, die van Nederland afgesloten waren, was het soms moeilijk de jxxiste grens te vinden tixssen wat nood zakelijk moest gebeuren en waarover dus in Londen be slist moest worden en datgene wat kon worden uitgesteld tot Neder land weer zelf over eigen lot, op elk terrein, beslissen kon, dus dat gebied waar beslissingen een voor uitlopen zouden zijn. Dit vereiste een vèx-ziende blik en helder inzicht in het vraagstuk dat aan de orde was, onverschillig of dit verband hield met politiek of zakenleven of wat ook. Niet optx-eden zou in som mige gevallen noodlottig geweest zijn. In andere gevallen zou optre den Nedex-land nodeloos de pas hebben afgesneden voor een vx-ije beslissing en voor vryheid van han delen. De aanvankelijk sterk geslonken regeertaak in engere zin nam wel- dx-a toe. Er moesten voorzieningen worden getroffen van allex-lei aard, voorts vex-gden de contacten met onze bondgenoten en de verzorging der vx-iendschappelijke betrekkin gen met hun aandacht, zorg en tijd. Voor mij kwam dit in het bijzonder neer op het ondex-houden en ver sterken van de vriendschapsbanden tussen de verschillende staatshoof den en mij. Hoeveel bedrijvigheid ook ont wikkeld werd, mijn leven in Lon den stond ten laatste niet in het teken van de actie, maar van een eindeloos afwachten; van het toe leven naar de dag dat het volk in Nederland, van de vijandelijke machthebber verlost, zijn lot weer in eigen hand zou nemen. Dat was de zin van mijn bestaan, aldus voelde ik het, dat ik die dag ex- mocht zijn om die enkele handle- greep te verrichten, die de normale Nederlandse staatsmachine weer op gang zou brengen. Men kan zich indenken dat dit leven in een houding van afwach ten, zich gereed houden, jaren achtereen, niet gemakkelijk was. Daarbij kwam nog, dat ik xxiteraard geen kennis dx-oeg van de militaire geheimen en dus de ontwikkeling naar deze grote dag slechts op een afstand volgen kon. Door H.K.H. Prinses Wilhelmina Fragmenten uit ■M Overtuigd als xk was van de noodzaak onder alle om standigheden het hoofd koel te houden, dwong ik mijzelf tot kalmte en uiterlijke onbewogendheid. Maar onder tussen stormden achter deze rust mijn innerlijke x-eacties op wat gebeurde heftig op mijn geloofsleven in. Dit was een niet te onderschatten kx-achtmeting, die de gehele oox-log voortgeduurd heeft. Steeds vaster en onwrikbaar der was mijn wil om mij vast te klemmen aan mijn geloof en daarin te volharden, dwars door alle beproevingen heexx. Mij daaraan vast te klemmen gelijk een schipbreu keling zich met zijn uiterste krachtsinspanning vast klampt aan de rots, die zich boven de woedende golven verheft. Geen ogenblik stond ik mijzelf toe mij een voorstelling te maken van wat er aan noodlottigs zou gebeuren, in dien twijfel of ongeloof mijn hart zouden binnensluipen. Die eerste tyd merkte men niet veel van de oorlog, slechte nu en dan luchtalarm en luchtafweergeschut dat in actie kwam. Maar dit betrekkelijke dorado zou niet van lange duur zijn. Bernhard, eenmaal teruggekeerd in Engeland na de verloren slag om Frankrijk, verstond de kunst zich door zijn kennis op verschillend gebied verdienstelijk te maken voor de geallieerde oorlogvoering en won daardoor ge leidelijk het vertrouwen van de geallieerden. Vrij spoedig benoemde de Koning hem tot liaison-officier tussen zijn hoofdkwartier en onze sti'ijdkrachten. Hij vervulde deze der six-enes en alsmaar moest ik met mijn stukken ver huizen naar mijn donkere kamer. Of het luchtalarm klonk, terwijl ik in Hyde Park wandelde en dan moesten wij onze toevlucht zoeken in de schuilkelder. Wij noem den die wandeling op het laatst „musical chairs" spelen. Het loonde de moeite niet in het Park te wandelen, wij draaiden aldoor om de schuilkelder heen om, als de sirenes gingen, er zó in te zijn. Het „basement" van Eaton Square werd tot schuilkelder ingericht. Terwijl dit gebeui-de, tx-okken wij elke dag vóór het avondeten met een koffertje naar Claridge's en ver bleven daar de nacht in de grote schuilkelder met vele anderen om 'smox-gens na het ontbijt naar onze woning terug te keren. In september begon het bombarderen uit de lucht met volle kracht. Men at vroeg, half zeven reeds, toegerust voor de keldex-, ging met zijn werk er heen en verbleef er tot vijf of zeven urn- 's morgens. Het gehele leven veran derde. Als bekend, is het Londens gebx-uik dat zaken vaak worden afgedaan onder het eten, hetzij onder het noen maal, hetzij onder de avondmaaltijd. Dit gebrxxik was nu niet langer vol te houden. Achtereenvolgens hielden de zakenmaaltijden 's avonds en op het middaguur op. Veel mensen gingen 's avonds met hun auto buiten de stad en brachten de nacht in dit voertuig door. Toen de luchtoox-log steeds intensiever wex-d, besloten Bernhard en ik een behuizing buiten Londen te betrek ken, waar het wat rustiger was in de lucht. Wij vestigden ons in Stubbings, een buitenplaats dicht bij Maidenhead, een uur per auto van Londen. Medelijden in gehele land (Van onze correspondent) Wimpie, het Rotterdamse jongetje, dat in het nieuws kwam door de treu rige mishandelingen, die zijn ouders hem heten ondergaan ,is door meelijdende mensen bedolven onder een stroom van geschenken en brieven. Bij de Rotter damse kinderpolitie is zoveel speelgoed binnengekomen, dat men er met gemak een winkel zou kunnen beginnen. Een driewielertje, speelgoedbeertjes, een kooi met ti-opische vogels, vliegtxxigjes en honderden andere stukken speelgoed staan er op een grote tafel uitgestald. Het is teveel voor Wimpie en zijn zusje, dat inmiddels ook voorlopig onder de hoede van de x-aad voor de kinderbe scherming is gesteld. Ontroerend Deze geschenkenstroom is indrukwek kend .werkelijk ontroerend is de inhoud van de brieven en kaarten, die binnen kwamen toen het bericht over het lot van de kleuter in de kranten verscheexi. Uit het gehele land hebben tientallen mensen in vaak aangrijpende brieven gevraagd of zij de jongen niet konden adopteren. Niet alleen mensen, wier huwelijk kinderloos was gebleven,, ook ouders van grote gezinnen voeren in him brieven zoveel mogelijk argumen ten aan om voor adoptie van Wimpie in aanmerking te komen. Voorlopig kan daarover nog niet worden beslist. Voor dat de rechter zich definitief over het lot van de jongen heeft uitgesproken kan er natuux-lijk geen enkel besluit worden genomen. Niet minder sprekend dan de brieven van deze mensen zijn de prent briefkaarten van kinderen, die van hun zakgeld lekkers of speelgoed kochten voor de jongen en die hem nu per kaart beterschap toewensen. Honderden Honderden van dergelijke reacties kwamen uit alle hoeken van Nederland. De kinderpolitie zal er voor zorgen, dat al hét geld dat binnen kwam onge veer 150 gulden aan Wimpie ten goede komt. Uit het speelgoed zal hij een ruime keus kunnen maken. De rest gaat naar andere kinderen, die een sprankje blijdschap in hun korte leven zeker evenzeer hebben moeten missen als dit ongelukkige knaapje. Met Wimpie gaat het intussen goed. Kerkelijk Lever» NED. HERV. KERK Beroepen te Genève (Zwitserland) A. Deutz te Zeist. Aangenomen naar Goe dereede J. H. Vlijm,.kand. te Lunteren, die bedankte voor Schelluinen en voor Wil- lige-Langerak. Benoemd tot hulppredi ker te Hoogmade J. H. de Vree, emeritus predikant te Rijnsaterwoude, die deze be noeming ook aannam. GEREF. KERKEN Beroepen te Avereest W. Dekker te IJlst te Ten Post (Gron.) G. Brouwer, kand. te Leidschendam te IJsselmonde P. van Het kind zal volledig kunnen hei-stellen van de opgelopen verwondingen. Het kind knapt zienderogen op en wordt door iedereen in het kindertehuis, waar het samen met zijn jongere zusje ver blijft een bijzondgr aardig ventje ge vonden. Het jongetje, dat nog geen enkele keer naar zijn ouders of zijn vroegere tehuis heeft gevraagd, blijkt volkomen zinde lijk. Dit laatste punt is voor de recht zaak tegen de ouders van groot belang. De vader heeft immers, als verklaring voor zijn gedrag aangevoerd, dat Wim pie niet zindelijk was en daarom slaag moest hebben. De ouders verblijven nog steeds in voorlopige hechtenis. De zaak tegen hen zal pas over geruime tijd kunnen beginnen, omdat het voox-onder- zoek vrij omvangrijk is. Er hebben zich reeds getuigen gemeld, die nog niét ver hoord zijn. der Spek te De Lier. Bedankt voor Aal ten (vac. J. van Wijngaarden) L. Schuur man te Glessenburg voor Bergum (2de pred. pl.) H. R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Dr. Js. van der Linden, a.s. em. miss. predikant van Utrecht, ontving een benoeming tot hulpprediker te Maartens dijk, die hij heeft aangenomen waarom hij voor een benoeming van Vreeland heeft bedankt. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zaandam J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Beroepen te Deventer J. M. Visser te Dokkum. Be dankt voor Haarlem-Noord H. Toorman te 's-Gravenhage-West. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Groningen P. J. Mletes te Amsterdam. Beroepen te Apeldoorn (als president met bijzondere opdracht) voor de geestelijke verzorging der gedeti neerden in Noord-Brabant) I. L. Uyter- schout, kand. te Helvoirt, die dit beroep ook aannam. Benoemd tot geestelijk verzorger in algemene dienst van de Ver eniging „Het Hoogeland" met standplaats Beekbergen ds. M. F. Dekkers te Oude- Pekela, die deze benoeming ook heeft aangenomen GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Fergus-Guelph (On tario, Canada) (Can. Ref. Church) P Kingma te Noordbergum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam H. Rfyksen te .aardingen. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Rijssen Chr. van de Woes- tijne te Barneveld. Barneveld breekt illegale noodwoningen af Het jeugdige echtpaar BrouwerVan Harskamp aan de Bijschoterweg in Barneveld heeft gisteren de onpleizie- rige gevolgen ondervonden van het besluit van het Barneveldse gemeen tebestuur, de illegale bouw van nood woningen niet meer te tolereren. Tot grote consternatie van de familie en de buren togen gemeentewerklieden onder politietoezicht met breekijzers, hamers, zagen en ander gereedschap aan het werk, om de noodwoning terug te brengen tot het bouwwerk waarvoor aanvankelijk vergunning was ver leend: een bergplaats op het erf van de vader van de 24-jarige timmerman W. Brouwer. De gemeentelijke maatregel wei-d ge nomen om last met de provinciale over heid te vermijden. Het is namelijk niet onmogelijk, dat het aantal noodwonin gen wordt verrekend in het toe te wyzen bouwvolume. Om dit te voorkomen heeft het gemeentebestuur besloten de nood woningen zelf af te breken, indien de illegale bouwers in gebreke blijven. De 21-jarige mevrouw Brouwer vertelde gistermiddag, dat haar man tot twee maal toe een gemeen tewoning heeft geweigerd wegens de hoge huurprijs. Haar man had in vrije uren de opslag plaats zelf omgebouwd tot een comfor tabele woning, waarin het jonge gezin sinds vijf weken woonde. Het afbreken levert een schadepost op van ongeveer f. 4500. Geen overheidsdienst voor weginformaties De ministers Van Aartsen en Struycken hebben op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede Kam ex-lid, de heer Posthumus verklaard, waarom afwijzend is beschikt op de suggestie van een verkeersbond voor overheidsmedewer- king bij de organisatie van een wegen inlichtingendienst. Aangezien het aan gerede twijfel onderhevig werd geacht of het organi seren van een weginformatiedienst wel tot de taak van de ovex-heid behoort, is aan deze verkeersbond onderhands te kennen gegeven, dat de instelling van deze dienst beter zelf door hem over wogen kon worden. De vorm waarin de bond thans een weginformatiedienst heeft gesticht, wordt door de ministers beter geacht dan een dienst, die van overheidswege zou zijn geox-ganiseerd. De ministers voeren bovendien aan, dat de eisen die bijzondere weex-somstan- digheden aan de ambtenaren van Rijks- waterstaat en het kox-ps Rijkspolitie stellen, het niet mogelijk en niet ver antwoord maken, dat deze ambtenaren ook nog zouden worden belast met het verstrekken van telefonische inlichtin gen aan een weginformatiedienst, of dat op deze wijze van overheidswege aan een dergelijke dienst zou kunnen worden meegewerkt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8