BRITSE PREMIER KOMT NIET MET LEGE HANDEN NAAR HUIS „PIONIER" OP WEG NAAR DE MAAN WEERBERICHT Dank zij geduld en wijsheid boekte Macmillan in Moskou overwinning van beperkte omvang Bonn is gematigd optimistisch Door koersafwijking 56.000 km. er langs naar baan om zon „GOEDE HOOP" OP TWEE LANDINGEN IN SINGAPORE r Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 MAART 1959 No. 29685 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Kroesjtsjefs politiek van ivisselbaden De Britse premier Macmillan en de minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd hebben zich vanochtend naar het Kremlin begeven om het communiqué te ondertekenen, dat, aan het eind van hun bezoek van elf dagen aan de Sovjet-Unie, in de loop van vandaag zou worden uitgegeven. De sfeer aan het eind van het Brits- Russische contact was gisteren in belangrijke mate verbeterd. Men sprak zelfs van „rozegeur en maneschijn" en aan premier Macmillan werd „een overwinning van beperkte omvang" toege schreven. Dank zij zijn geduld en uiterst verstan dige onderhandelingstechniek is er toch resultaat De Russische regering stelt, dat Polen en Tsjecho-Slowakije ook aan de bijeen komst moeten deelnemen als buren van Duitsland, die tot de eerste slachtoffers van het nazibewind behoorden. Moskou is het met het Westen eens, dat de beide Duitslanden aan dit overleg moeten deelnemen wanneer Duitse kwesties bespro ken worden. Voorts wordt het dienstig geacht de conferentie van de ministers tot twee of drie maanden te beperken. Kroesjtsjef heeft gisteravond op een receptie in het Kremlin gezegd, dat hij tevreden is over de resultaten van de besprekingen met Macmillan. Dit overleg heeft geleid tot verduidelijking van onze standpunten en zij zullen nuttig zijn voor de komende onderhandelingen, aldus de Russische premier. Onze correspondent in Bonn telefoneerde ons hedenochtend, dat de Russische politiek in de Westduitse hoofdstad gekarakteriseerd wordt als een politiek van wisselbaden. Na de koude douche van Kroesjtsjefs afwijzende rede van dinsdag kwam gisteren de betrekkelijke warmte van de Russische antwoordnota. Bonn is thans gematigd optimistisch. De deur staat op een kier. Er is een lichte ont spanning ingetreden. zame verlenging van de adempauze, welke anders door een top-gesprek zou worden verkregen. Kroesjtsjefs zwichten betekent volgens diplomatieke waarnemers een klein stapje vooruit, maar men weigert de verwachtingen te hoog te spannen en laat zich zeker niet in slaap wiegen. Er is een klein beetje hoop, maar andere dingen zijn allerminst hoopvol, zo wordt in Londen opgemerkt. Zoals Kroesjtsjefs demonstratieve bezoek aan Leipzig en Oost-Berlijn. Niemand zal daarom te vroeg juichen! Macmillan, die zich gedurende zijn moeilijke tijd in Moskou met grote waardigheid in de traditie van de En gelse gentleman gedroeg en vooral daar door invloed kon uitoefenen, heeft voor al een goede beurt gemaakt door zijn gisteravond gehouden radio- en televi sierede voor het district Moskou, want hij heeft op meesterlijke, kristalheldere wijze het wezen van de Britse en Wes terse democratie uiteengezet en respect opgeëist voor de enorme technische en sociale prestaties van het maar al te vaak ten onrechte versmade Engeland, dat echter nog altijd meetelt. Het was een openbare les over de waarde van de menselijke persoonlijkheid, welke door de staat moet worden gediend en niet omgekeerd Ter illustratie van Mac-millans opwek king dat zo veel mogelijk Russische toeristen Engeland dienen te bezoeken. geboekt. De Sovjet-Unie heeft namelijk gisteren in nota's aan Amerika, Frankrijk en Engeland verklaard, dat zij het mogelijk acht in april a.s. een topconferentie in Genève of Wenen te hou den. Maar indien het Westen nog niet bereid is om deel te nemen aan een topconferentie over een vredesverdrag met Duitsland en over West-Ber- lijn, noemt de Russische regering het „misschien mogelijk" een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland, Amerika, Enge land, Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije op dezelfde tijd en plaats te houden. kan worden opgemerkt dat uit de tota le bevolking van tweehonderd miljoen vorig jaar slechts driehonderd toeristen uit de Sovjet-Unie naar Engeland kwa men Slot op pag. 2 Vice-premier Mikojan redde de situatie Onze correspondent in Londen tele foneerde ons hedenochtend: Londen is natuurlijk verheugd, dat Macmillan tenslotte niet met lege han den thuis komt. Maar al kregen de zwartste pessimisten ongelijk, men heeft genoeg werkelijkheidszin om zich niet blij te maken met een dode mus. Kroesjtsjef heeft na zijn aanvanke lijk puur afwijzende houding inzake een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken bij het scheiden van de markt tegemoetkomendheid getoond, maar deze heeft slechts betrekking op de procedure. De kloof tussen Oost en West is nog even diep en wijd als tevoren. Maar nu zal tenminste een dempings poging onder ogen worden gezien. Er zal echter nog heel wat gewikt en ge wogen moeten worden voordat de minis ters van Buitenlandse Zaken zich om de tafel scharen. Het wordt in Londen natuurlijk als een teleurstelling beschouwd dat Kroesjtsjef de agenda wil beperken tot Berlijn en een Duits vredesverdrag, te meer daar er aanvankelijk aanwijzin gen waren dat hij bereid was de dingen in ruimer verband te zien, zoals het Westen zulks wil. Het kan echter zijn, dat hij schoorvoetend nog verder terug krabbelt. Men herinnert er in Londen aan, dat het tot de traditionele Russische buiten landse politiek behoort om onredelijke obstakels op te werpen, om deze dan later met een wijds gebaar uit de weg te ruimen en zodoende de indruk te wekken van concessies te hebben ge daan. Of de impulsieve Kroesjtsjef zijn ge hele gedrag van te voren berekend heeft, is echter de vraag. Het schijnt Mikojan te zijn geweest.-die vond dat Kroesjtsjef met zijn uitdagende Moskoiise verkie- zingsspeech te ver was gegaan en die de situatie schijnt te hebben gered. Miko jan had in Washington trouwens al de verzekering gegeven dat de Russen geen ultimatum hadden bedoeld. Macmillan hield mooie rede voor de radio en tv Kroesjtsjef heeft misschien gelijk dat een conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken niet zo veel om het lijf heeft, maar in de huidige omstandig heden mag een dergelijke conferentie zeker worden beschouwd als een heil- Minister Struycken opent nieuwe parlement Naar wjj vernemen ligt het in de be doeling, dat de opening der nieuwe par-' lemcntaire zittingsperiode op vrijdag 20 dezer, nodig geworden door de ver nieuwing van de Tweede Kamer, zal be- schieden door mr. Struycken als minis ter van Binnenlandse Zaken. Kouder De Bilt verwacht van heden tot mor genavond: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen, later ge volgd door opklaringen. Matige, morgen nu en dan krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest .Lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 MAART Zon op: 07.22 uur ;onder: 18.23 uur. Maan op: 04.11 uur ;onder: 13.16 uur. Hoogwater te Katwijk: 10.05 en 25.55 u. Laagwater: 6.07 en 19.04 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Advertentie Vanochtend vroeg hebben de Amerikanen van de basis Cape Canaveral in Florida een viertrapsraket van het type Juno gelanceerd met de „Pionier IV" met de bedoeling, deze Pionier in een baan om de zon te brengen nadat hij een lus om de maan heeft beschreven. Nadat de eerste berichten spraken van een goed verlopen start, bleek later uit de opgevangen radioseinen dat de Pionier enkele gra den van de voorgenomen koers afweek. Dr. Pickering van het officiële bureau voor de ruimtevaart van Amerika, de NASA, verklaarde enkele uren na de lancering, dat in de vooraf berekende baan de Pionier de maan op een afstand van enkele duizenden kilometers zou moeten passeren. De afwijking in de baan zal deze afstand echter doen toe nemen tot 56.000 km., waardoor de Pionier enkele van de gestelde opdrachten niet zal kunnen uitvoeren. Volgens dr. Pickering is de snelheid van de Pionier echter voldoende om een baan om de zon te bereiken. Vijfde poging De lancering van hedenochtend is de vijfde poging van Amerika om de om geving van de maan te bereiken. De vorige vier pogingen mislukten, al le verden enkele daarvan belangrijke we tenschappelijke resultaten op, zoals de Pionier I op 1 oktober, die tot 114.000 km. van de aarde kwam (de afstand tot de maan bedraagt ongeveer 380.000 km.) en de poging van Von Braun van 5 december vorig jaar met de Pionier III die het tot 106.650 km. bracht. De Pionier II bracht het op 8 november niet verder dan 1600 km., doordat de derde rakettrap niet werkte. Rusland heeft op 2 januari van dit jaar een zonnesatelliet gelanceerd, de Loenik. die de maan op 7500 km. af- K.L.M.-directeur Aler: (Van een onzer redacteuren) Tijdens een persconferentie te Den Haag heeft de president-direc teur van de KLM de heer I. A. Aler verklaard, „goede hoop" te hebben dat de Britse regering alsnog toestemming zal geven voor twee KLM-vluchten per week naar Singapore. Onlangs heeft Engeland besloten dat de frequentie tot één landing per week moest worden teruggebracht. Na de scherpe reactie op dit besluit in Nederland werd de uitvoering ervan opgeschort tot deze materie nader zou zijn bestu deerd. Thans schijnt er dus een mogelijkheid te bestaan, dat dit voor de KLM en ons land zeer teleurstellende besluit wordt ingetrokken. In Beiroet hebben ernstige onge regeldheden plaatsgevonden tussen aanhangers van de vroegere Liba nese premier Sjamoen en moham medaanse aanhangers van Nasser. Onder meer moest dit tramstel het ontgelden. Minister Staf Eerste Kamerlid? Als opvolger van het overleden lid der Eerste Kamer, mr. dr. G. Kolff komt op de Chr. Hist, lijst voor de heer C. Staf. die thans minister voor Defensie is. Als de heer Staf zijn a.s. benoeming niet aanneemt, komt in aanmerking mr. J. Ravesloot. die burgemeester is van Almelo. De wet schrijft voor, dat de benoemde binnen 28 dagen dient te be slissen. Zo hij dan nog geen bericht zou hebben gegeven, wordt hij geacht de benoeming niet te hebben aangenomen. stand passeerde en later in een baan om de zon kwam. De thans afgeschoten Pionier weegt zonder de raketmotoren 6 kg. Aanvan kelijk zou de Pionier het maangebied na 34 uur bereiken. De grootste snel heid na het uitbranden van de raket- trappen was 40.000 km. per uur. On- middelijk na de lancering werden de seinen opgevangen van de radiozen ders ,die werken op batterijen met een levensduur van ongeveer 90 uur. De be doeling is, dat de seinen tot op een af stand van meer dan 600.000 km. waar neembaar zullen zijn. De bedoeling was foto's van de maan te maken en deze naar de aarde te zenden, foto-electri- sche metingen te verrichten van licht sterkten en waarnemingen in de stra lingsgordels om de aarde en eventueel om de maan. De Pionier is kegelvormig, 50 cm lang en 20 cm .in doorsnee. De verwachting bestaat, dat de Pio nier thans morgenavond om 8 uur Ne derlandse tijd de maan het dichtst zal benaderen. In kringen van deskundigen gelooft men, dat de .Pionier" 14 maanden over een reis om de zon zal doen. Zijn snel heid in de baan om de zon zal variëren van 96.000 tot 115.200 km. per uur. Dronken zeeman raasde door groep kinderen Negen auto's beschadigd ({Speciale berichtgeving) Het heeft maar weinig gescheeld of een 28-jarige olieman op de grote vaart, uit de Van Brakelstraat te Rotterdam, had gistermiddag een reeks ernstige on gelukken veroorzaakt. Als een waan zinnige kwam hij omstreeks 5 uur in een oude auto, die hij had geleend, de Westzeedijk afzetten. Hij verkeerde ernstig onder drank invloed, tolde met het voertuig, nadat hij de helling was afgekomen, plotseling enkele keren om het plantsoen. Via een lantaarnpaal botste hij tegen een taxi om dan het plantsoen in te schieten, waar kinderen aan het spelen waren. De taxichauffeur bedacht zich geen moment, sprong uit zijn wagen en rende achter de*auto van de zeeman aan. Aan de andere zijde van het grasveld kwam het achtervolgde voertuig tot stilstand, nadat eerst nog een geparkeerde auto was geramd. De taxichauffeur rukte het portier open en probeerde de bestuurder uit de wagen te trekken. De olieman verzette zich echter hevig en voordat de chauf feur erop verdacht was schoot de auto weer voorwaarts. De man liet in totaal in zjjn spoor niet minder dan negen beschadigde auto's achter. Hij draaide de Van Brakelstraat in om zijn wagen te parkeren. Inmiddels waren bij de politie tientallen telefoontjes binnenge komen van woedende ooggetuigen. Toen de man uit de wagen, die ernstig was beschadigd, stapte, werd hij door de verontwaardigde mensen beetgegrepen. Makarios werd bij zijn aankomst op Cyprus door enorme menigten toegejuicht zoals deze telegrafisch overgebrachte foto laat zien. Bedankt Erliard voor presidentschap (Van onze correspondent in Bonn). Ondanks alle politieke binnenlandse consequenties, ondanks een voorstel van de hoogste CDU-commissie en on danks het doordrijven van Bondskan selier Adenauer, zal, zo luidt de alge mene mening in Bonn, de minister van Economische Zaken, prof. Erhard, ver moedelijk hedenmiddag bekend maken, dat hij geen kandidaat voor het Bonds- pres id entschap wil worden. Hij zou zich daarbij willen beroepen op de meer dan 200 CDU-Bondsdagafgevaardigden, die hebben verklaard, tegen een derge lijke kandidatuur te zijn. Daaruit maak te Erhard op. dat zijn eigen partij niet voor Adenauers voorstel was. De minis ter zou van mening zijn, dat zijn kan didatuur voor het hoogste ambt in de Bondsrepubliek aanleiding zou geven tot onrust, zowel in het bimien- als in het buitenland, en dat acht hij een te hoge prijs. Adenauer zou thans de beslissing evenwel willen verschuiven, kennelijk in de hoop. de CDU-fractie van gedachten te kunnen veranderen. Wat de CDU- fractievergadering hedenmiddag dan ook zal opleveren, staat niet vast. Nog Koelhuisboter uitverkocht kleine voorraad bij handel (Van onze Haagse redactie) Naar wij van de zijde van het Pro ductschap voor Zuivel vernemen, is alle boter, die in de koelhuizen was opgesla gen, verkocht. Bij de handel is (plaatse lijk) natuurlijk nog wel voorraad aan wezig, maar men schat, dat deze voor niet meer dan enkele weken toereikend zal zijn. De produktie van boter is op het ogenblik erg laag, zodat er dit seizoen ook geen boter meer in de koelhuizen zal worden opgeslagen. Als deze zomer de produktie weer toeneemt, zal men weer beginnen met het opslaan van boter. Er is thans nog export van boter naar Engeland en België. De rest van de produktie kan men met gemak ln het binnenland kwijt. Koningin ontving boek over repatriëring In het paleis Soestdijk heeft een de putatie vanmorgen aan H.M. de Konin gin een exemplaar aangeboden van het boek „Kinderen van ons eigen volk". Dit boek is een nationale uitgave over de repatriëring. Het is opgedragen aan het Nederlandse volk. Aan de samen stelling van dit boek is belangeloos medegewerkt door 40 auteurs, tekenaars en fotografen. De baten, die uit de ver koop van het boek zullen worden ver kregen, zullen ten goede komen aan het centraal comité van kerkelijk en par ticulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden. (O.C.KP.) Noodtoestand in Njassaland In Njassaland is de noodtoestand af gekondigd. Tegelijk met de afkondiging van de noodtoestand is bekendgemaakt, dat de leiders van het Afrikaanse Nationale Congres, o.w. dr. Hastings Banda, voorzitter van de Congresorga nisatie in Njassaland, uit het prolecto raat zijn verwijderd. Het Britse socialistische Lagerhuislid Stonehouse, die tot ongewenst immi grant was verklaard, is te Loesaka op het vliegtuig gezet naar Ndola en Dar es Salaam in Tanganjika. Hij vertrok niet vrijwillig, een functionaris van de immigratiedienst moest de tegenstribbe lende Labourman, die gekomen was op uitnodiging van het thans verboden Afrikaanse Nationale Congres, in het vliegtuig duwen. De politie heeft de woesteling uit de handen van de woedende menigte moe ten halen. De zeeman is in het hoofd bureau van politie opgesloten. Daar bleek, dat hy zelfs niet in het bezit is van een rijbewijs.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1