Amerika en Sovjet-Rusland houden tentoonstellingen in eikaars land MCA Uitwisseling van culturele en technische prestatiesmet de nadruk op het exposeren GEBR. v. mm Op Neurenbergse speelgoedbeurs vreest men vooral de Japanners Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 maart 1959 Vierde blad no. 29684 Opening in het ijzeren gordijn (Van onze correspondent in Washington) Op 10 juni 1959 wordt er in het Coliseum te New York een grote tentoonstel ling geopend van cultuur en techniek in de Sovjet-Unie en ruim drie weken later openen de Amerikanen een expositie in Moskou. Het Coliseum is een nieuw, kolossaal tentoonstellingsgebouw, gelegen by de zuidwestpunt van Newyorks Central Park. Dit gebouw is nog maar een paar jaren in gebruik voor jaarbeurzen enz. en de Russen kunnen op de vier verdiepingen van het Coliseum een enorme tentoonstelling inrichten. Brede roltrappen en grote liften maken het de bezoe kers gemakkelijk alles in ogenschouw te gaan nemen. Het ligt ook in de bedoeling, dat Amerikanen wat Russische produkten kunnen aanschaffen, terwijl de Russen gelegenheid krijgen iets typisch Amerikaans te kopen. Nadruk ligt echter op expositie, niet op handel. Men heeft afgesproken, dat men over en weer evenveel aan elkander zal verkopen. Met enige nieuwsgierigheid vraagt men zich af, wat de Russen aan de Newyorkers ten verkoop zullen aanbieden Geen censuur De Amerikanen zijn van plan althans een deel van hun tentoonstellingsge bouw zelf mee te brengen. Architecto nisch het meest opvallend zal het koe pelvormige bouwsel zijn, waarin Amerika zal demonstreren wat het op het gebied van de exacte wetenschappen heeft ge presteerd. De aluminium koepel wordt in segmenten aangevoerd uit de Ver enigde Staten. De Russen hebben een deel van hun Sokolniki-park afgestaan voor de Ame- kaanse expositie, die de naam Oegelok Ameriki (een hoekje van Amerika) zal dragen. Om het koepelvormige centrum komt een vijver en buiten die vijver richten de Amerikanen nog een tweede groot gebouw op voor culturele en tech nische exposities. Bovendien is men van plan een openluchttheater aan te leg gen. Verder wil men de Russen ook de circarama-bioscoop niet onthouden, die op de Expo in Brussel veel succes heeft gehad. Waarschijnlijk zal het Symfonie-orkest van ChicagQ een reeks concerten geven te Moskou, i'en overweegt bovendien de Russen van ten zeer uniek Amerikaans schouwspel te doen genieten: de rodeo. Gaat dat plan door en de kansen staan goed dan zal men een heel stel cowboys en wilde paarden naar de hoofdstad der Sovjet-Unie moeten over brengen. In Amerika heeft men kenne lijk het gevoel, dat het „wilde Westen" de Russen vermag te interesseren. Het Levende hamster in vuilnisbak gestopt (Speciale berichtgeving) Een ongeveer 11-jarige jongen uit Kralingen «Rotterdam-Oost) ontdekte in een vuilnisbak een levende goudham ster. Het dier was in een papier verpakt en /,o in een schoen gestopt. De jongen ontfermde zich over het hamstert je en nam het mee naar school, waar de onderwijzeres hem een doos gaf om het in te zetten. Na schooltijd verhuisde het naar het huis waar de jongen woonde. Nog maar nauwelijks was het dier daar ondergebracht, of er kondigde zich nakomelingschap aan. Er werden vier grappige hamstertjes geborgen. Zo heeft de jongen eigenlijk het leven van vijf diertjes gered! Breuk in Atlantische kabel is hersteld De Amerikaanse marine-officier Shee- lv. die aan het hoofd stond van de groep, die een Russische treiler ter (hoogte van New Foundland had ge ïnspecteerd. is van mening dat de Rus sen waarschijnlijk per ongeluk de trans- Atlantische kabel hadden beschadigd. Sheely deelde aan journalisten in Washington mede dat hij onderdelen van het Russische vistuig in slechte staat had aangetroffen en dat dit de breuk kon hebben veroorzaakt. De kabel is intussen hersteld (kosten- 1 miljoen gulden!) en het telexverkee^ werd zondag hervat. Mcintyxe bij Soebandrio De Australische ambassadeur in Dja karta. L. R. Mcintyre. heeft zaterdag een bezoek gebracht aan de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken De ambassadeur zou volgens Antara inlichtingen hebben-, gevraagd over de mededelingen van Soebandrio inzake Westelijk Nieuw-Guinea aan het parle ment. Voorts bracht de ambassadeur mi nister Soebandrio op de hoogte van het verloop van het debat in het Australi sche parlement over de Indonesisch- Australische verklaring inzake Westelijk tsieuw-Guinea. Duitsers gingen met jacht aan de haal Politie achterhaalde hen (Van onze correspondent te Parijs) De lieer Cornelius Bliekendaal uit Rotterdam had zijn jacht „Mata Maru" in de haven van Marseille ge in erd en alvorens weer het zeegat te i ki zen wilde hij nog even enige bood schappen gaan doen. Toen hij een 1 uur later weer bij de aanleg- p' lats terugkeerde, bleken zijn beide Duitse bootslieden er zonder hem met I het vaartuig vandoor te zijn gegaan. I Nadat de Rotterdammer onmiddellijk bij de havenpolitie aangifte van de dief- 6tal en de vlucht had gedaan, konden de beide zeeschuimers op 80 mijl van de ku t door de Franse paketboot „Ville d'Algier" worden aangehouden. Onder escorte werd het schip onmiddellijk paar Marseille teruggevoerd. Uit de verklaringen, die de heer Blie- (kenclaal tegenover de politie heeft af gelegd, bleek dat hij zijn boot juist had verkocht en een eerste betaling van 400 000 franc in een enveloppe in zijn kajuit had neergelegd. Door die som aangelokt hadden de beide Duitsers, waarvan er één oud-piloot van de Luft waffe is, die wegens honderden auto diefstallen door ae politie van zijn land Iwerd gezocht, blijkbaar het plan ont worpen met het Rotterdamse jacht een reis rond de wereld te ondernemen. Een reis, die, voor beide „wereldreizigers-in- fipé" nu voorlopig in de gevangenis van (Marseille is geëindigd tijdschrift „Amerika" bijvoorbeeld, dat op grond van een uitwisselingsovereen komst in de Sovjet-Unie mag worden verkocht, bevatte kortgeleden een prach tige serie foto's en een aardige tekst over het leven op de „ranches" van Amerika's verre Westen. Zowel de Russische als de Ameri kaanse tentoonstelling zal zes weken duren. De Amerikanen zullen drie &vier miljoen dollar uitgeven voor deze on derneming en men rekent erop, dat ongeveer drie miljoen Russen de expo sitie zullen bezoeken. Mikojan heeft be loofd een lijst te zullen opstellen van dingen, die de Russen, naar zijn me ning, met belangstelling zullen bekijken. Dat wil echter niet zeggen, dat de Ame rikanen moeten sturen wat de Russen verlangen. Men is geheel vrij in wat men toont en er zal geen censuur wor den uitgeoefend op deze tentoonstel lingen. De Amerikanen zijn van plan de Rus sen getrouwe kopieën te tonen van twee winkels, die een grote rol spelen in het dagelijks leven in de Verenigde Staten: „supermarket" en de „drugstore". Wanneer beide landen de hier gescha pen mogelijkheden goed gebruiken, kun nen de twee machtigste volken der aarde dank zij deze openingen in het ijzeren gordijn elkaar stellig wat na der komen deze zomer! De eerste lepelaar Doorgaans keren lepelaars pas in de tweede helft van maart van hun winter verblijf in de Nijldelta naar het zomer- kwartier in Europa terug. Op Texel ech ter is gistermiddag reeds een lepelaar waargenomen. Gezien zijn gedragingen zat de lange reis van Noord-Afrika naar het Nederlandse vogeleiland hem nog geducht in de vleugels, want hy vloog pas weg nadat een vogelwachter hem tot op zeer korte afstand was ge naderd. SOEKARNO NAAR NOORD-VIETNAM De Indonesische president Soekarno heeft zaterdagavond j.l. tijdens een diner in zyn paleis, dat het staatshoofd van de communistische republiek Noord- Vietnam, Ho Tsji Min, werd aangebo den, medegedeeld een uitnodiging van gast te hebben aanvaard, om*diens land te bezoeken. Soekarno noemde geen datum voor zijn bezoek aan Noord- Vietnam. Ho Tsji Min brengt een officieel be zoek van 10 dagen aan Indonesië. Mr. dr. G. Kolff overleden Lid der Eerste Kamer Een week nadat hij 80 jaar was ge worden is zaterdagavond in het zieken huis te Tiel, waarheen hij 's middags was overgebracht .overleden mr. dr. G. Kolff. lid va nde Eerste Kamer voor de C.H.U. en oud-kantonrechter. Simca luxe 6.475.- Simca Elysée 7.450.- Simca Ariane 8.575.- Simca Beaulieu 10.300.- ALLEENVERKOOP HOGE RIJNDIJK 90 TELEFOON 23041 KLEINE MARINE VAARTUIGEN VOOR INDONESIË Leden van de Indonesische Marine hebben bij een plechtigheid in Kralje- vica Joego-Slavië) enkele kleine ma rine-vaartuigen, die gebouwd werden voor de Indonesische regering, overge nomen. Het aantal werd niet onthuld, maar eerder was verklaard, dat zes vaartuigen in aanbouw waren voor Indonesië. Men meent, dat zij bestemd zijn voor het uitvoeren van kustpatrouil- Mr. dr. Gualtherus Kolff is op 22 februari 1879 te Rosmalen geboren. Hij bezocht het gymnasium te Leeuwar den en studeerde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht rechts- en staatsweten schappen. In 1901 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschappen en elf jaar later verkreeg hij deze titel in de Staatswetenschappen. Nadat hij in 1907 was benoemd tot griffier van het kantongerecht in Gel dermalsen werd hij drie jaar later kan- tnorechter aldaar. Na een verblijf van 27 jaar in dit Betuwse stadje vertrok hij naar Gorinchem. waar hij benoemd was tot kantonrechter. Hij vervulde deze functie van 1934 tot 1947 Nadien ves tigde hij zich weer in Geldermalsen. De heer Kolff is van 1919 tot 1932 lid van de Prov. Staten van Gelderland. Ook heeft hij jarenlang deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Geldermalsen. Sinds 1935 was mr. dr. Kolff lid van de Eerste Kamer: hij was voorzitter van de C.H. Fractie. Hij is meer dan 50 jaar voorzitter ge weest van de veilingvereniging te Gel dermalsen. welke hij mede heeft opge richt. -De heer Kolff is heemraad van de Tielerwaard en dijkgraaf van de.Linge- ui•watering geweest. Mr. dr. Kolff was Ridder in de Orde va nde Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Surinarners vierden feest in ons land In tegenwoordigheid van de beide in ons land vertoevende ministers van Suriname, dr. J. Sedney «Financiën) en dr. ir. F. Essed (Opbouw) alsmede van de gevolmachtigd minister voor Suri name in ons land, mr. dr. R. H. Pos, heeft de vereniging „Ons Suriname" zaterdagavond in Bellevue te Amsterdam haar 40-jarig bestaan gevierd. Minister Sedney, oud-bestuurslid van de vereniging, bood de jubilerende ver eniging namens de regering van Suri name zijn gelukwensen aan en sprak de hoop uit, dat er weldra een einde zal komen aan wat hij noemde het betreurenswaardige bestaan van twee K.V.P.-plan voor bezitsvorming de Te Hengelo werd zaterdag het Over ijssels appèl van de K.V.P. gehouden. De voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer. prof. mr. C. P. M. Romme, besprak de concrete plannen van de K.V.P. ten aanzien van de be zitsvorming in de komende parlemen taire periode. De Staatssecretaris voor de bezitsvorming, de heer N. Schmel- zer, gaf vooraf een uiteenzetting van de grote betekenis van de bezitsvor ming. Prof. Romme, die. evenals de Staatssecretaris had gedaan, de na druk erop legde, dat het welslagen van de bezitsvorming voor het groot ste deel afhangt van de medewerking van de mensen zelf en van hun maat schappelijke organisaties, noemde de voortzetting van de jeugdspaarrege- ling en de invoering van de voorgeno men gepremieerde ambtenarenspaar- regeling. Wat betreft nieuwe maatregelen en voorzieningen ter bevordering van het sparen en de bezitsvorming deelde prof. Romme het K.V.P.-plan in vijf groepen van overheidsmaatregelen in. Deze heb ben betrekking op: a. de bevordering van winstuitkeringen aan arbeiders, welke zij aanwenden voor duurzaam bezit; b. de oprichting van een deelne ming aan werknemersspaarfondsen, ge richt op duurzaam bezit; c. de verwer ving in het algemeen door loontrekken- den en zelfstandigen, van duurzaam be zit; d. de bevordering in het bijzonder van het bezit van een eigen huis"; e. de bevordering in het bijzonder van effec tenbezit. Nederland protesteert tegen nationalisatie Het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Indone sië, de heer A. H. Hasselman, heeft zaterdag by de Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een protest nota ingediend over de nationalisering van Nederlandse ondernemingen in Indonesië. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging te Djakarta was niet bereid, hierop een nadere toelichting te verstrekken. DIVIDEND NATIONALE LEVENSVERZEKERINGSBANK De bedrijfswinst van de Nationale Le vensverzekering Bank N.V. bedraagt f 15.118.281,15, waarvan ruim f. 7,8 mil joen aan de extrareserve wordt toege voegd. Het dividend op het verplicht ge storte kapitaal is verhoogd van f. 40, tot f. 43,Over het onverplicht gestorte kapitaal wordt 4% rente vergoed. Financiële overeenkomst LondenCairo getekend De Brits-Egyptische financiële over eenkomst, die op 17 januari reeds was geparafeerd, is zaterdagavond te Cairo getekend. Dit geschiedde door de econo mische secretaris van het Britse mi nisterie van Financiën, Erroll, en de minister van Economische Zaken van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Ab- doel Moneim el Kaissoeny. Hiermee is een einde gekomen aan een langdurige geschil over financiële zaken als gevolg van de crisis over de Suez-kwestie in 1956. De overeenkomst voorziet in het vrij geven van tegoeden van de Verenigde Arabische Republiek ten bedrage van netto 51.470 000 pond sterling. Drie en een half miljoen pond zal dadelijk wor den uitgekeerd aan aandeelhouders van de Suezkanaalmaatschappy. Brandend Maagzuur hoort bij U tot het verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met Uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. verenigingen van Surinamers in Neder land. De voorzitter van „Ons Suriname", de heer O. Huiswoud, zei dat de beide mi nisters die zich als jonge mensen in Nederland hebben bekwaamd om leiding te geven in Suriname een levend voor beeld zijn van wat jonge, energieke landgenoten kunnen bereiken. Velen die aan de vereniging verbonden zijn ge weest vervullen thans een leidinggeven de functie in Suriname. Er volgde een feestelyk programma, waarna drie films van de Rijksvoorlich tingsdienst over Suriname vertoond werden. Ter gelegenheid van het 18de lustrum van het Leidse Studenten dispuut Serva Fidem" legden be stuursleden zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft een krans bij het grafmonument van de stichter. Prins Alexander. Heel wat expositiekamers zijn voorzien van deuren met extra-zware sloten (Van onze correspondent in Bonn) In Duitslands speelgoedstad bij uitstek, Neurenberg, houdt men weer de speel goedbeurs, waarop meer dan 800 exposanten uit achttien landen zyn vertegen woordigd, maar waarop men geen verbaasde kreten van kinderen zal kunnen horen. Deze „Messe" is een zuiver commerciële aangelegenheid, waar geen kijkers, doch slechts kopers gewenst zijn en waar men alle mogelijke voorzorgsmaat regelen heeft genomen om één soort kopers bij uitstek te weren: de Japanners.... De diverse fabrikanten hebben geen enkel risico genomen. Hun expositiekamers zijn van deuren met zware sloten voorzien en zelfs zouden er exposanten zijn, die des avonds hun spullen mee naar hun hotels nemen! Zij laten in hun min °f meer gebarricadeerde expositieruimten alleen „gewaarmerkte" inkopers toe. En zij zijn in het byzonder beducht voor Japanners, die zij verre willen houden van het nieuwe kinderspeelgoed. Verrukking voor her oog Krijgt een Japanse speelgoedfabri kant n.l. een nieuwe vinding in zijn handen, dan zou het een klein kunstje voor hem zijn om, zonder veel moei lijkheden met patentwetten e.d.. het speelgoed na te maken en 'het voor een een zeer lage prijs op de wereldmarkt te brengen. De Japanners vréést men in Neurenberg, zoals men dat reeds voor de oorlog deed. Men weert ze en men bestrijdt ze met lage prijzen en vooral met steeds weer nieuwe ontdekkingen, die het vader- en het kinderhart moeten vermurwen. Desondanks gelooft men in Neurenberg, dat er wel weer een paar Japanse fabrikanten zullen zijn. die binnenkort met nieuwe Duitse vindin gen op de markt zullen verschijnen Deze tiende Neurenbergse speelgoed beurs is voor ieder kind maar vooral voor iedere vader een paradijs. Niet om dat hier zaken ter waarde van vele mil joenen worden gedaan of omdat hier tienduizend inkopers uit. vele landen rondlopen, niet omdat hier poppen zijn die alles kunnen, maar om de technische grapjes die hier verkocht worden. De nieuwste snufjes Er is b.v. een wereldruimte-raket. "Space-ship X-99". dat 120 meter hoog kan worden geschoten. Op het hoogste punt aangekomen verlaat een satelliet het ruimteschip, dat langzaam draaiend naar de aarde terugkeert Er is een raket, dat een parachutist-poppetje, een modern mannetje-voor-de-maan, weg schiet dat met een echt parachuutje de aarde weet te bereiken! Er is een eska- öertje straaljagers dat fraaie loooings dramt. Er zijn postraketten, toekomst beeldjes voor de PTT. Er zijn elektro- robotten van een halve meter hoog. die autootjes kunnen voortduwen, stenen kunnen stapelen en een jongetje een hand kunnen gevenEn voor de vaders (en jongetjes) die het ware fiine technische werk in handen willen heb ben. is er een Mercedes 220 S. Met au tomatische oliekoppeling. De werking van het motortje kan men door een plastic wand nauwkeurig waarnemen. Uiteraard zijn er vliegtuigjes, die men een paar honderd meter kan wegsturen en kan laten terugkeren dank 'zij een radioverbindinkj e. Een nieuwe boot maakt nog geen j Lent en Zonen te water gelaten zomer, maar het is wel grappig dat werd. Zaterdagmiddag had dit op de eerste voorjaarsdag van dit heugelijk feit plaats gehad, jaar een nieuwe Super-Holland Gisteren was het zeer druk op kruiser van de scheepswerf C. van I de Kaag met tal van boten. De boot die hier te water glijdt is uitgerust met twee motoren van elk 100 pk. en alle moderne navigatie-mid.de- len. (Foto L.D./Van Vliet) Italiaanse boerenfamilie in Algerije ontvoerd Bij verscheidene gevechten in het Al- gerynse departement Oran zyn 24 op standelingen gesneuveld, aldus werd gisteren gemeld. In een gevecht bij de Oostalgerijnse stad Soek Ahras werden 28 verzetsstrijders gedood. Zondagavond werden verscheidene mortiergranaten op de stad Blida af geschoten, zonder dat er evenwel slacht offers vielen. De avond tevoren had een groep op standelingen bij een overval te Ain- Bessem, 100 km ten zuidoosten van Al giers, een boerenfamilie van Italiaanse afkomst ontvoerd. Van de tien mensen heeft men nog geen spoor kunnen ont dekken Helaas. En helaas is er weer oorlogs speelgoed in omloop, meer dan ooit sedert 1945. De tankjes en de artillerie- stukjes. de rakettenwerpers en de af- weergeschutjes het is er allemaal en het wordt aangeprezen als „nieuwste snufjes". Uiteraard ontbreekt daarbij niet een atoomkanonnetje. Het is alle maal heel spijtig maar blijkbaar kan de fabrikant van poppen en spoortrein t j es alleen niet leven. Overigens: spoor trein tj es zijn er genoeg. Tot een prijs van duizenden marken en met een spoorwijdte van bijna 20 centimeter! Ondanks de Japanners en het (Duit se) oorlogsspeelgoed is Neurenbergs speelgoedbeurs een lust voor het oog, een paradijs waarvan men zich op de eigen zolder een kopie zou wensen Tibetaanse rebellen boeken succes Opstandige leden van de Khamba- stam die zich verzetten tegen de inva sie van Rode Chinezen, hebben in Tibet het gebied tussen de Brahmapoetra en de grens van Tibet met India en Bhoe- tan tot Sjigatse en Jangtse bevryd, zo meldt het in het Engels verschijnende Indiase blad „Statesman". De Khamba's hebben vele belangrijke forten bezet en wapens en voorraden op de Chinese communisten veroverd. Zij zijn doorgedrongen tot op 65 km. van Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Tibetanen in India geloven evenwel niet, dat zy de stad zullen aanvallen. Men denkt eerder dat de opstandelingen de verbindingen over land van Lhasa met China via Tsjamdo en met India via Sjigatse zullen proberen af te snijden. De schattingen van de sterkte van de Khambatroepen variëren van 10.000 tot 25.000 man. Volgens de „Statesman" hebben de Chinezen erop aangedrongen dat de Dalai Lama zijn eigen lyfwacht en an dere troepen tegen de Khamba's in het veld brengt, doch deze heeft zich tot- nutoe van actie onthouden. Men vraagt zich evenwel af hoelang hij zich afzy- dig zal kunnen houden. OECUMENISCHE RAAD VAN KERKEN Op zijn maandelykse vergadering heeft de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland zich bezig gehouden met de verhouding van de Wereldraad tot de sekten. Dr. W. F. Golterman, secretaris van de Raad leidde dit onderwerp in. Hij kwam tot de conclusie, dat men lie ver moet spreken over „Sektarische ver schijnselen". De Wereldraad kan de ker ken dienen door aandacht te vragen voor de corrigerende invloed der sekten op de kerken Ook heeft de Oecume nische Raad de vraag besproken, welke houding men moet aannemen tegenover het door Paus Joannes XXIII aange kondigde oecumenische concilie. Een definitief oordeel achtte de Raad niet mogelijk voordat nauwkeuriger gegevens ter beschikking staan. De jaarlijkse oecumenische conferentie zal 5 en 6 september in Zeist bij de Broederge meente worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7