MACMILLAN HOUDT STUG VOL VANDAAG BESLISSENDE SLAG Vroege lentezon deed zwerflust al ontwaken WEERBERICHT Witte muts van Britse premier geen witte vlag Kroesjtsjef op bezoek naar Oost-Duitsland Zenuwslopende tijd aanstaande Eivolle terrasjes langs de kust AMERIKAANSE KUNSTMAAN ZWIJGEND IN HAAR BAAN Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 2 MAART 1959 No. 29684 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Vandaag is het in Moskou de beslissende dag in het zig-zagspel, dat de Russen met de Britse delegatie onder leiding van premier Macmillan trachtten te bedrijven. Diplomatieke waarnemers verwachten niet, dat er in de houding der Russen nog iets wezenlijks zal veranderen, maar wel, dat Macmillan er misschien nog in slagen zal het ge sprek een zodanige wending te geven, dat voor het Westen aanvaardbare onderhandelingen in de naaste toekomst mogelijk worden. Macmillan acht de toestand te ernstig om zich door Kroesjtsjefs onberekenbaar temperament te laten ontmoedigen: hij noemde de tot dusverre gehouden gespreldcen In het huidige stadium is Kroesjtsjef niet te vermurwen. De harde waarheid is, dat Oost noch West bereid blijken hun kaarten op tafel te leggen voordat het werkelijke schipperen begint. Kroesjtsjef hoopt kennelijk zjjn tegenspelers in een dwangpositie te brengen door, ondanks Macmillans waarschuwingen, eventueel tot de rand van de afgrond te gaan. Een zenuwslopende periode ligt daarom in het naaste verschiet. Een nieuwe zet van het Kremlin is, dat Kroesjtsjef binnen kort naar Oost-Duitsland zal gaan, zogenaamd om een bezoek te brengen aan de Leipziger Messe, maar in werkelijkheid om met de Oostduitse regering te beraad slagen over een afzonderlijk vredesverdrag. Dit hoge bezoek zal dan wel weer gepaard gaan met scherpe politieke verklaringen en betuigingen van trouw aan Oost-Berhjn. Intussen houdt Macmillan het hoofd koel. Hij blijft geloven in een vergelijk. De Britse premier beseft, dat bluf met louter bluf beantwoord, onvol doende en gevaarlijk is. Pal staan voor Berlijn is niet genoeg: er moet een eensgezind en constructief plan worden opgesteld. Dan alleen is er kans, dat het Westen Kroesjtsjefs diplomatieke initiatief kan doorkruisen. Tot zover onze Londense correspondent. tannië en West-Duitsland zijn overeenkomstige antwoordnota's ter hand gesteld. „waardevol". De Britse premier blijft intussen hameren op voorbesprekingen in de een of andere vorm (bij voorkeur door de ministers van Buiten landse Zaken), omdat het Westen geen top- gesprek wil zonder deugdelijke voorbereiding en zonder kans op enig succes. Kroesjtsjef daaren tegen blijft aansturen op overleg op het hoogste niveau. In Londen heeft men intussen met instem ming bespeurd, dat Macmillan Kroesjtsjef op on dubbelzinnige wijze te kennen heeft gegeven, dat het Westen er niet aan denkt Berlijn op te offe ren. Moskou beseft wel degelijk, dat Macmillans witte muts geen witte vlag is!! de kiespijn waardoor hjj niet met Mac millan naar Kief kon reizen, echt was en niet een „diplomatieke" kiespijn was geweest. De Sovjet-premier had verder gezegd dat hjj niet pessimistisch was over zijn besprekingen met Macmillan en dat het plotselinge vertrek van vice-premier Mikojan naar Leningrad om Macmillan te begroeten, bedoeld was om te bewij zen dat de sfeer niet koel was. Toch overleg van de vier ministers van Buitenlandse Zaken? Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Moskou verluidt, dat als gevolg van Macmillans houding de Rus sen hun standpunt in zoverre heb ben herzien dat zij bereid zijn om, onder bepaalde voorwaarden, in te stemmen met een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken tussen Oost en West. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, heeft de Franse ambassa deur te Moskou, Maurice Dejean, hedenochtend een nota overhan digd, waarin de Sovjet-Unie ant woordt op de jongste Westerse voorstellen betreffende het bijeen roepen van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Aan de ambassadeurs der Ver enigde Staten en van Groot-Brit- Premier Macmillan is vanochtend uit Leningrad, waar hij gedurende het weekeinde vertoefde, in Moskou terug gekeerd. Hij maakte de reis met de nachttrein, o.a. vergezeld door vice-pre mier Mikojan. In Britse kringen zag men in de aan wezigheid, zaterdag j.l., van vice-premier Mikojan en Gromyko (minister van Buitenlandse Zaken) op het vliegveld van Leningrad een poging van de Rus sen om iets te stellen tegenover de ver zoenende houding die Macmillan heeft aangenomen, zelfs na de dreigende redevoering van Kroesjtsjef. Wellicht, zo zei men, moet men dit Russische ge baar een poging noemen om het ijs te breken. De Russen hebben het misschien noodzakelijk gevonden om een figuur als Mikojan in te schakelen, die dan zal moeten zorgen voor een soort van tegen wicht tegenover de gunstige indruk, die Macmillan door zijn rustig optreden en onverstoorbaar aandringen op arbeid voor de vrede op de Russische bevolking heeft gemaakt, zo merkte men op. Februari droogste maand in een halve eeuw Het KNMI deelt mede: De maand februari heeft weer bijzon der weinig neerslag gebracht, gemiddeld is er in ons land slechts 5 mm. geval len. Dit is het negende gedeelte van de normale hoeveelheid. Het was gemid deld over het land de droogste februari sedert het begin der waarnemingen, meer dan een eeuw geleden. Onweer kwam niet voor, sneeuw was een zeldzaamheid, alleen in de noorde lijke provincies is hiervan melding ge maakt. De mist en lage wolken hebben niet kunnen verhinderen, dat het aantal uren van zonneschijn te De Bilt slechts heel weinig onder normaal was, in het zuidoosten van het land zal het zelfs iets zonniger dan normaal zjjn geweest. In De Bilt werden 68 uren zonneschijn geregistreerd tegen 74 uren normaal. Op 15 dagen scheen de zon niet, sedert 1926 was dit aantal dagen in februari niet meer zo groot geweest. De temperatuur was gemiddeld ander halve graad onder normaal. Op 28 februari werd in De Bilt een temperatuur van 17.3 graden Celsius ge meten, een waarde die sedert het begin der waarnemingen in 1848 uitsluitend in 1899 in februari is overtroffen. Op 10 fe bruari van dat jaar werd een tempera tuur van 18.5 graden C. bereikt. Opmer kelijk is voorts, dat de luchtdruk in de afgelopen maand bijzonder hoog is ge weest; tot nu toe was het in geen enkele maand voorgekomen dat de barometer gemiddeld een zo hoge stand aanwees als in de afgelopen maand februari (te De Bilt 1033.2 nibar.). Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: In de naoht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag overwe gend zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuideldjke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 3 MAART Zon op: 7.24 uur; onder: 18.22 uur. Maan op: 3.19 uur; onder: 12.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.31 en 22.15 u. Laagwater te 4.47 en 17.30 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's). Slot pag. 2 Abnormale drukte langs de wegen „Echte" kiespijn. Kroesjtsjef zou zondag tegen een bui tenlands ambassadeur in Moskou heb ben gezegd dat zijn sterke woorden over de buitenlandse politiek op dinsdag „slechts een verkiezingsrede" betroffen. Kroesjtsjef had hein gezegd verbaasd te zijn over de reactie in het buitenland op z(jn rede, waarin hij het Westerse voor stel om een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te houden, ver wierp. De ambassadeur, die niet wilde dat zijn naam bekend werd gemaakt, zei dat Kroesjtsjef ook verklaard had, dat Het vroege, maar heerlijke lentezon netje heeft gisteren, naast de eerste krokussen, sneeuwklokjes en wat groene knopjes aan bomen en heesters, vooral ook de zwerflust in de harten van vele Nederlanders en buitenlanders doen ontluiken.' Uit het gehele land kwamen berichten van abnormale drukte langs de wegen, opmerkelijke verkeersdicht- heden bij grensposten en talloze zon nende en luierende mensen aan stran den, op de heidevelden en in de bossen. Badplaatsen als Noordwijk, Katwijk, i Scheveningen, Zandvoort en Hoek van Holland gonsden reeds gisterochtend vroeg van de drukte. Zeer velen maak- I ten het zich in zwembroek of zonnepak I behaaglijk in de stralende, reeds tame lijk warme zon. De terrassen, voor zover zij in exploitatie waren, zaten al spoe dig eivol. Wie geen stoel kon krijgen, maakte het zich gemakkelijk in het warme zand. Goede zaken Etablissementen langs de kust hebben over het algemeen zeer goede zaken ge daan. In Scheveningen was het voorna melijk druk met Hagenaars. Het gevolg was, dat tot in het etensuur nog duizen den en duizenden in overvolle trams de badplaats moesten verlaten. Maar ook in andere delen van de Hofstad, zoals in de Haagse en Scheveningse bossen en in Wassenaar of in Kijkduin enz. was het bijzonder druk met wandelaars en zonne-aanbidders. Men zag er puf fende lieden in zware winterpassen naast lichte en elegante toiletjes van dames, die er waarschijnlijk met kunst en vliegwerk in geslaagd waren hun garderobe aan het verrassend mooie weer aan te passen. In hel1 water Het heeft tal van zonnenden langs de kust, speciaal in Hoek van Holland, koude rillingen bezorgd, dat enkele dap peren een duik in de golven namen en zich met balspel en zwemmen in zee onledig hielden. Maar niet alleen langs de kust was het druk. Op de grote wegen in het wes ten en midden des lands reden onaf zienbare files auto's, die hun plezier- ritjes vrijwel nergens door opstoppingen onderbroken hebben gezien. Alleen op de rotonde Oude Rijn bij Utrecht was het gisteravond tussen vijf en half zeven weer mis. De Utrechtse verkeers politie heeft extra manschappen moeten inschakelen om de grote stromen auto's, die voornamelijk in oost-westelijke rich ting reden, zonder ongelukken in goede banen te leiden. In de bossen Zeer velen blijken hun zonnige zon dag in de bosrijke streken tussen Drie bergen en Arnhem te hebben doorge bracht. Duizenden daarvan brachten een bezoek aan de Hoge Veluwe. Daar was ook veel belangstelling voor het Kröller-Müller-Museum, zowel van Ne derlandse als van Belgisch, Franse en Duitse bezoekers. Zetten dus velen uit het westen des lands per auto koers naar de Stichtse lustwarande. Het Gooi en de Veluwe, voornamelijk van oostelijke zijde was het grensverkeer abnormaal druk. O Slot op pag. 2 X' 'J MÈT Aartsbisschop Makarios gaat in Londen aan boord van het vlieg- tuig, dat hem via Rome naar Nico- sia op Cyprus zal brengen voor zijn terugkeer na jaren verbanning. Discoverer van 600 kg. Slechts sporadisch seinen van defecte zender opgevangen na goede start De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag een kunstmaan gelan ceerd van de basis Vandenberg aan de westkust ten noorden van Los Angeles. Deze kunstmaan, de Discoverer, zou in een baan moeten komen lopende over de beide polen. De kunstmaan werd gevormd door de tweede trap van de raket met een totaal gewicht van 600 kg. en een lengte van 5.7 meter, waarin zich echter slechts 18 kg. aan instrumenten bevond. Aanvankelijk ving men na de goed verlopende lancering geen radio- seinen op. Later echter werd gemeld, dat sporadisch radioseinen wer den waargenomen waaruit valt af te leiden, dat de Discoverer ten naaste bij de uitgezette baan volgt, en in negentig minuten om de aarde draait op een hoogte welke varieert van 883 tot 243 kilometer. De radiozenders werken echter niet goed, zodat het nog niet bekend is, of het doel van de satelliet, het doen van wetenschappelijke waar nemingen, gerealiseerd kan worden. Schot1 langs de maan uitgesteld De lancering van de Amerikaanse zonnesatelliet „Pionier IV", die in de nacht van zondag op maandag op de basis Cape Canaveral in Florida plaats zou vinden, is om technische redenen voor onbepaalde tijd uitge steld. Dit is meegedeeld door het bu reau voor lucht- en ruimtevaart. De „Pionier IV" zou met behulp van een viertrapraket van zestig ton van het type Juno in de ruimte worden ge- Meer doden door de griep in Engeland In Engeland zfjn dit jaar al 1.903 men sen tengevolge van griep overleden. Voor de overeenkomstige periode van 1958 was dit aantal 1.584, dus 319 méér. In de meeste delen van het land is de epidemie over haar hoogtepunt heen. Prinses Irene weer thuis Prinses Irene is vanmorgen van haar wintersportvakantie in Sankt Anton teruggekeerd. De trein kwam op het station Utrecht te ongeveer halfelf aan. Met Koningin Juliana, die haar op wachtte. is Prinses Irene naar paleis Soestdijk gereden. bracht. Het is de bedoeling dat de satel liet na 34 uur een lus onj de maan maakt en dan in een baan om de zon komt. De Pionier zou 6 kg. wetenschap pelijke instrumenten meevoeren, tegen over 1471 kg. in de Russische „Loenik" die begin januari in een baan om de zon kwam na de maan te zijn gepas seerd. Twee raketten naar Venus Overton Brooks, de democratische voorzitter van de commissie voor ruimtevaart uit het Huis van Afge vaardigden, heeft gisteren voor de te levisie bevestigd, dat de Verenigde Sta ten van plan zijn op twee achtereen volgende dagen, 3 en 4 juni, twee ra ketten naar Venus te sturen. Met de eerste raket zou beoogd worden dat zij op Venus zou terecht komen. Zij zou een nuttige last van 39 kg. hebben en zou ongeveer 150 dagen nodig heb ben voor de reis. De tweede proef zou ten doel hebben een satelliet met 160 kg. aan instrumenten in een baan om Venus te brengen Able III Volgens Brooks zijn de Verenigde Sta ten ook van plan op 15 april een Able- nr'-satelliet te lanceren, met een ellip tische baan van 30.000 mijl om de aarde en een nuttige last van 160 kg. In augus- tus zal getracht worden de maan een satelliet te geven. De projecten zouden onder leiding van het Nationaal Bureau voor Ruimtevaart staan, vertelde Brooks. Duizenden werden gisteren door het stralende weer naar het strand gelokt. Op de boulevards gaf de drukte een zomers beeld. Zelfs de badpakken ontbraken nietl (Foto Leidsch Dagblad) Aardbeving op Guinea: geen slachtoffers Manokwari aan de noordkust van Ned. Nieuw-Guinea is in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een aardbeving, die geen persoonlijke on gelukken heeft veroorzaakt. Het ge beurde gisterochtend vroeg. De schok ken hielden drie minuten aan, nog enige tfjd gevolgd door lichtere tril lingen. De algemene indruk is, dat er geen ernstige schade is veroorzaakt. Van de nieuwe steiger in de haven is de dam- wand 30 centimeter naar zee geschoven. Op het vliegveld deden zich drie overi gens niet ernstige verzakkingen voor. Met het herstel is direct begonnen; er wordt geen stagnatie in het luchtver keer verwacht. In Manokwari is lichte schade aan gebouwen ontstaan. Enkele waterleidingen zijn gesprongen en de elektriciteitsvoorziening viel korte tijd uit. Er is geen bedrijfsschade van beteke nis bij de sleephelling, het houtbedrijf en de zuurstoffabriek. De 26 meter lange raket, waarmee zaterdag van de basis Vandenberg de Amerikanase kunstmaan ,.Dis~ coverer l" is gelanceerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1