V.V.D. LIJST 4 Leidse jeugd in het strijdperk bij interscholaire ontmoeting „Slechts het socialisme van de P.S.P. is principieel" Dr. J. M. Lodewijks over leven van mensen en dieren in Australië Aanstaand vertrek van minister Erhard baart zorgen in Bonn 97ste jaargang Vrijdag 27 februari 1959 Tweede blad no. 29682 Levendige medewerking van blij „Minjan' Een groot deel van onze middelbare schooljeugd was gisteravond in het St.-Antoniusclubhuis bijeen voor de jaarlykse interscholaire ontmoeting, waarvan zo veel opvoedende kracht uitgaat. Het is by deze ontmoetingen altijd prettig te merken, dat er veel belangstelling voor muziek en declamatie bestaat, waarin de jongens en meisjes, naast hun van hogerhand opgelegde arbeid, zich heerlijk kunnen uitleven. Niet minder dan ongeveer 25 executanten, aangevuld door een alleraardigst optreden van de door de radio reeds bekende Leidse Minjon-afdeling (Jeugd- omroep) vulden het programma, waarin leerlingen van het Gymnasium, R.-K. Lyceum, de Meisjes H.B.S., het Rembrandt Lyceum, het Chr. Lyceum, het Agnes Lyceum en de Chr. Kweekschool onder veel spanning in het „culturele strijd perk" traden. Ada Pijlma heette namens de Inter scholaire Contact Commissie diverse afgevaardigden, o.a. van de Leidse Jeugd actie en K. en O. welkom, alsmede dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afd. On derwijs. De juryleden waren (afd. Muziek) Is- kar Aribo, de heer en mevrouw Louk Stevens, mevr. G. L. Bromolow en de heer M. L. Opdam. Afd. Declamatie: Mevr. T. Kleynhout-Moerman (Meisjes HBS) A. F. Zeelen (Chr. Kweekschool). A. Middeldorp, (Chr Lyceum). J. v. d. Voort (Rembrandt Lyceum) en M. van der Ven (Agnes Lyceum). Deze jury had geen gemakkelijke taak: het duurde namelijk een uur, voordat zij de uitslag bekend kon ma ken. Doch het waohten werd ruim schoots vergoed door het vlotte en leu tige optreden van Minjon, dat met een programmaatje onder de titel „Boeken" (waarin een klein operaatje was ver werkt) voor de dag kwam, dat klonk als een klok! De leuke teksten daarvan waren ge schreven door Daleya Burly, die ook de gracheveerde pianobegeleiding verzorgde, de muziek was van de hand van Joop Stokkermans. En toen. na beëindiging daarvan de jury nog niet met haar zware taak ge reed was, bleek Minjon nog zoveel op z'n repertoir te hebben, dat de tyd ge makkelijk. blij en speels overbrugd kon worden! Een „bravo" voor dit geestige en le vendige optreden is zeker verdiend i Vanzelfsprekend waren de prestaties der leerlingen van uiteenlopend gehalte, ook al als gevolg van het verschil in leeftijd. Naast velen, die zich met de voor drachtskunst bezighielden, waren piano en viool de meest geliefde instrumenten. Ook de dwarsfluit en de gitaar kwamen eraan te pas. De deskundige jury heeft na rijp beraad 'de volgende pryzen toe gekend: Afd. Muziek (juniores): Barbara de Meyere Gymnasium (viool,; seniores: Ada van der Bent (piano;: hoogste sohoolgemiddelde Chr. Lyceum. Afd. Declamatie (juniores): Meia Bur- gerjon (Meisjes HBS); (seniores): An nie van Galen (Chr. Kweekschool). Hoogste schoolgemiddelde Meisjes HBS. Deze met. spanning verbeide uitslagen werden telkens met applaus begroet. Het oordeel moge in sommige gevallen aanvechbbaar lijken, men moge niet vergeten, dat de jury volgens bepaalde maatstaven to werk gaat en zich door uiterlijkheden niet verblinden laat. Dat de uitspraak heel wat hoofd brekens gekost heeft, kunnen wij ons in denken, want diverse kwaliteiten moes ten zorgvuldig tegen elkaar afgewogen worden. Algemene Bond van Ouden van Dagen De afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen hield in het gebouw Prediker de jaarvergadering, onder leiding van de heer J. G. van der Zeeuw, die in zijn openingswoord een overzicht gaf van de activiteiten van de vereniging en daarbij om. wees op het onderhoud met wethouder Menken over de uitkering van Sociale Zaken, die naar het oordeel van de bond niet verlaagd moest worden nu de A.O.W.- uitkering is verhoogd. Een beslissing hierover is inmiddels ten ongunste ge vallen. In andere gemeenten is een be slissing in gunstige zin genomen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder applaus goedgekeurd. De kascommissie had alles in goede orde bevonden. In het jaarver slag van de secretaris werd nog eens aandacht besteed aan het tienjarig be staan. dat met verschillende activiteiten is gevierd. Het aantal leden is 630 De voorzitter en de penningmeester werden in het bestuur herkozen, terwijl een vacante plaats bezet wordt door de heer Teleng. Naar het congres van 21 mei werd de voorzitter afgevaardigd. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt en talrijke voor de be jaarden belangrijke problemen kwamen ter sprake. De dames M. A. Busé, J. M. A. Broerse, J. J. C. de Goede, J. M. van der Kley, C. W. F. L. Kramers en V. M. van der Sanden en de heren dr. G. Th. van Beusekom en H. M. W. J. Kort- mann, allen alhier, zijn benoemd tot ,e- den van de commissie, welke in 1959 is belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid voor nijverheidsonderwijs N XII. Eerstgenoemde zal tevens als secreta resse optreden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornells Dark Rijk. zin. van R. Schoon- der beek en G. Takken: Frainciscus Wil helmus, zn. van A. van der Blom en C. Sterkens; Robert Constan-tijn, zn. van P. H. G. de Mol en F. E. H. Bötdher; Roe land Nicolaas, zn. van A. J. J. Vreeburg en M. C. Pieok; Johannes Jacobus, zn. van J. J. Slijkhuis en J. de Mooy; Albert Jan Roeland, zin. van W. C. Cohen Ter- va ert en B. H. G. Boelen; Hendxicus Ro- bertus Maria. zn. van J. C. M. van der Kroon en A. M. Uytotewaa!; Petrus Paulus zn. van P. P. Kluivers en L. E. Boter; Buizerd, zn. van T. van Velzen en H. J. van der Pla6; Hendrik Jan.. zn. van T. Walburg en H. M. van der Beek: Greetje dr van T. Loolj en T. Musch; Carlo Al- bertus. zn. van K. A. Post en M. J. E. Nijkamp; Grietje, dr. van E. Jager en A. van Komen: Marinus Johannes, zn. van J. van Komen en B. E. Konings. GETROUWD S de Beer en B. Scheurwater: G. Rump en E. Vertel man: A. J. T. van Kerkhoff en J. M. Ekel6Chot; G. Middelkoop en E. S. Flllppo; W van der Reijden en B. S. Buder. OVERLEDEN J. C Geenjaar. 77 jr.. echtgenote van P. Freeke; L. J. F. van Gils, 70 jr., man; E. M. Vis. 29 jr., echtgenote van A. L. van Marrewijk. Ons persoonlijk heeft het bijzonder getroffen, dat verschillende talentvolle leerlingen zich met het moderne genre bezighielden, getuige de uitvoering van Sonatines van Ravel (piano) en decla maties van poëzie van Hella Haasse, Michel van der Plas en Annie M. G. Schmidt. Volgens de jury lag het niveau der declamaties wat lager dan andere jaren: speciaal dient men zich meer op de ^aal in te stellen. Wy zyn ervan overtuigd, dat deze op voedende onderlinge competitie in ho ge mate stimulerend werkt en ver heugen ons in de intense belangstel ling, welke erin een brede kring van jeugdigen voor heerst. Het programma is in een vlot tempo afgewerkt, waarvoor de organisatoren gaarne onze hulde gebracht zij! Onverantwoordelijke kwajongensstreek Op verzoek van en in samenwerking met de spoorwegrecherche heeft de Leidse politie drie jongens aangehou den, die zich schuldig hadden gemaakt aan het leggen van spijkers tussen de spoorstaven van de lijn LeidenAm sterdam. Hierdoor raakte de seininstal latie onklaar. Dank zij grote oplettend heid van het treinpersoneel had deze hoogst onverantwoordelijke kwajon gensstreek geen ernstige gevolgen. Advertentie EIGEN bezit voor een volk met pit. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer C. H. Evers (Rotterdam): doet. ex. godgeleerdheid de heer W. Baars, te Leiden (cum laude); kand. ex. Engels mej. V. F. H. E. Rose (Den Haag) en de heer R. R. Kossmann (Rotterdam). EMIGRANTEN-FILMAVOND VAN HESTA CRANS EN CO Er bestond een redeiyke belangstel ling voor de filmavond voor emigran ten, welke het reisbureau Hesta Crans en Co. gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" had georganiseerd. De heer H. Berkhout gaf in zijn inleidend woord een uitgebreide toelichting op ae procedure, welke de adspirant-emigrant heeft te volgen, voor hij op de boot kan stappen. Voorts wees hy op de mogelijk heden voor familieleden en andere ge gadigden om bezoeken te brengen aan de emigratielanden. „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië" heette de kleurenfilm, die eerst vertoond werd. Deze lange filmtrip begint in de oude woning van de emigrant. Men ziet hem de sleutel afgeven aan zyn opvolger en daarna volgt men hem op de lange zee reis naar het verre continent. Men ziet hoe hij reilt en zeilt aan boord van het zeekasteel en men kan een blik werpen op de havens, die hij achtereenvolgens aandoet. De beide volgende films waren in zwart-wit, voorzien van een gespro ken tekst. In de eerste film werd het le ven in Nieuw-Zeeland belicht, vooral het arbeidersleven in de fabriek en op het platteland. De laatste film van deze avond was een documentaire over Ca nada. Vier Nederlandse emigrantenge zinnen worden op de voet gevolgd vanaf het moment, dat zy in hun nieuwe va derland aankomen. Een houthakker, een mijnwerker, een boerenarbeider en een journalist, die via de lopende band op klimt tot chef in een fabriek. Hun fa milieleden werden door de camera ga degeslagen tot zy op hun bestemming waren aangekomen en zich een plaats in de Canadese maatschappij hadden we ten te verwerven. Woningnood opheffen, atoombom afschaffen In het kader van de verkiezingscam pagne belegde de afdeling Leiden van de Pacifistisch Socialistische Partij gis teravond een openbare vergadering in „Den Burcht". Als sprekers voerden het woord dr. O. Noordenbos, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en het Amsterdamse gemeenteraadslid, de heer P. A. Burggraaf. De afdelingsvoorzitter, de heer W. Koerts gaf vooraf een kort résumé over het ontstaan en de groei van de PSP. Spreker wees op 't succes, dat reeds was behaald bij de laatste drie verkiezingen en was ervan over tuigd, dat de P.S.P. als nieuwe princi piële party in de Tweede Kamer zal komen, om aldaar haar nieuwe denk beelden naar voren te brengen. De groep „daklozen", die zich van de P. v. d. A. heeft afgewend in 1956, groeit gestadig, vooral nu de P. v. d. A. een samenwer king met de PSP heeft verworpen. De heer Burggraaf stond hierna uit voerig stil bij de principiële doelstellin gen van de PSP. Een socialisme zonder atoombommen en een pacifistische koers zullen ons volk en de wereld ten goede komen. De P. v. d. A. is niet bereid deze weg in te slaan, vandaar de groei van de PSP. Er is geen voldoende geld voor de opheffing van de woningnood, aldus spreker, terwijl ook- de z.g. achtergeble ven gebieden maar matig worden ge holpen. De regering trekt echter wel jaar in jaar uit meer dan 1700 miljoen voor bewapening uit. Zij meent, dan, dat onze veiligheid is verzekerd. Wij, noch een ander volk ter wereld, zijn echter veilig voor een aanval met atoomwapens. Indien Rusland ons zou aanvallen, zou iedere tegenmaatregel te laat komen voor miljoenen slachtoffers. De PSP is er van overtuigd, daft Rusland niet zal aanvallen met wapengeweld, doch slechts op economisch gebied zal trach ten het communisme te verbreiden. Daartegen moeten wij strijden, aldus spreker, doch dan met andere middelen dan dreiging met atoomwapens. Haat en wantrouwen zullen moeten plaats maken voor liefde tot de medemens. Dr. Noordenbos sprak er zijn voldoe ning o-ver uit, dat in Buenos-Aires (Argentinië) is gepubliceerd, dat ook in het kleine Nederland de stryd tegen de atoombom is begonnen en dat men aldaar voorspelt, dat de PSP met 2 a 3 zetels in het parlement zal komen. Een treffend bewijs, aldus spreker, dat Nederland niet alleen in de wereld staat, als het gaat om principieel socialisme. Ons socialisme, aldus spreker, staat tegenover het socialisme van de P. v. d. A. en zal uiteindelijk zegevieren, omdat het een waarachtig socialisme is, dat de P. v. d. A. verloochent. Het verwyt van de P. v. d. A., dat de PSP de reactie steunt door stemmen van de P.. v. d. A. tot zich te trekken, is volgens dr. Noor denbos een verkiezingsstunt. De P. v. d. A. wil nu „linksaf" gaan. De PSP, altijd tot samenwerking bereid, zal hierop e enwaakzaam oog houden. Vervolgens stond spreker stil bij de noden, welke in ons land nog heersen en die kunnen worden opgeheven als de miljarden, die nu aan de bewapening worden besteed, voor de welvaart zou den vrykomen. Spreker was er van overtuigd, dat de woningnood in ons land groter is dan officieel wordt opge geven, waarin hij een bewijs ziet, dat ons volk verkeerd wordt voorgelicht door een regering, die jaren achtereen een vruchteloze politiek heeft gevoerd, hier bij gesteund door de P. v. d. A. Er is echter een kentering gekomen, dank zy de PSP. Met het principieel socialisme van de PSP gaat ons volk een welva rende toekomst tegemoet, aldus dr. Noordenbos. Na de pauze werd van de gelegenheid tot discussie ruim gebruik gemaakt. L. J. F. VAN GILS OVERLEDEN In de ouderdom van 70 jaar is over leden de heer L. J. F. van Gils, oud- en erevoorzitter van de afdeling Leiden van de Bond van Algemeen Rijkspersoneel. Ruim 34 jaar heeft de heer van Gils als voorzitter zijn krachten gegeven aan het organisatieleven. Hij had o.a. zitting in de centrale commissie van het geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken en in de commissie „Informeel overleg bij het Min. van Oorlog". Naast de functie van voorzitter van de afdeling Leiden, trad de heer van Gils ook jaren op als algemeen penningmeester. De begrafe nis van het stoffelijk overschot vindt maandag om half één op „Rhijnhof" plaats. De Zwitserse stad Zurich kampt met hetzelfde luchtvaartprobleem als andere grote steden: het vlieg veld ligt te ver van het centrum. Men overweegt nu een helikopter- dienst tussen de stad en het vlieg veld in het leven te roepen. Een Vertol-helikopter heeftdaartoe enige proefvluchten gemaakt. Als landingsplaats" in de stad is het Ziiricher Meer gekozen. Deze foto laat een proefstart zien. TENTOONSTELLING LEIDS AKADEMISCH KUNSTCENTRUM Onder auspiciën van het Leids Aka- demisch Kunstcentrum wordt van 424 maart in de academie een tentoonstel ling ingericht van schilderijen, gouaches en tekeningen van Helen Sieger, Els van Bohemen, Hannie Bouman, Quirine Collard en Anita Schoonhoven. Doordat een stuk hout tussen voor wiel en vork schoot, is gisterochtend op het rijwielpad langs de Haagweg een 60-jarige wielrijder, die heer K. Ouds hoorn, uit Voorschoten, gevallen. De man brak zijn rechterbeen. Sectie Ontwikkeling ran K. en O. Fraaie kleuren films van de ambassade Inheemsen beschikken over een zeer scherp verstand Na een inleidend woord van dr. H. Schilp, oud-directeur van de christelyke kweekschool en bestuurlid van de sectie ontwikkeling van de Leidse Volksuni versiteit K. en O. hield de bekende bio loog en wereldreiziger dr. J. M. Lode wijks gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden een lezing over merkwaardige dieren en mensen in Australië, welke lezing werd verlucht met zeer fraaie kleurenfilms, beschik- gesteld door de Australische am- De heer Lodewijks studeerde en pro moveerde aan de Leidse universiteit en is thans leraar aan het Nederlands Ly ceum in Den Haag. De heer Lodewijks besprak uitvoerig fauna en flora van Australië, waarbij hij vele byzonderheden vertelde over de wel zeer aparte buideldieren, die in voorhistorische tyden overal op de we reld zijn voorgekomen, maar die, be halve in Australië en enkele andere kleine gebieden, werden verdrongen door de hogere zoogdieren. Een van de films was gewijd aan het leven van de Australische inboorling, die evenals de dingo (een soort hond) van elders, vermoedelijk uit centraal- China/was gekomen. Opmerkelijk is de zeer grote overeenkomst tussen tekenin gen van de Australiërs en de voorhisto rische rotstekeningen welke men- had gevonden in Frankrijk. Ook wat betreft de levensgewoonten bleek een grote overeenkomst met die welke men meen de te kunnen reconstrueren uit hetgeen de voorhistorische mens in andere stre ken van de aarde had achtergelaten. Het leven van deze Australiërs gaf de heer Lodewijks aanleiding tot enige ironische opmerkingen in de richting van onze moderne beschaving. Zo ver telde hy hoe deze Australiërs een dus danig ontwikkeld geweten hebben dat byvoorbeeld een overtreding niet be hoeft te worden gestraft. De stam en de overtreder constateren tezamen dat hij schuldig is en men blyft dan verder even vriendelijk tegen hem. Maar het gewetensconflict dat de overtreder .daarna doormaakt is de oorzaak dat hij binnen enkele weken sterft. Als wij een dergelijk geweten zouden hebben zouden er niet veel beschaafde mensen meer over zijn, aldus dr. Lodewijks. De inheemse Australir wordt wel eens aangeduid- met „Austraalneger". Dit achtte dr. Lodewijks een grove misvat ting. Een donkex*e huidskleur is het enige lichaamskenmei*k dat met som mige negers ovei*eenkomt. Haarinplan- ting en lichaamsvormen komen echter veel meer"* overeen met die van onszelf. De Australiër beschikt over een bijzon der x-ijke taal en hoewel hij, waar hy geen aanraking heeft met ons wester lingen, zeer pi*imitief is, blijken Austra liërs die in de gelegenheid worden ge steld een Westerse opvoeding te volgen over een zeer scherp verstand te be schikken. De inheemse Australiër wordt wel eens zonder vatbaar voor onze ziekten, die bij hen een zeer kwaadaardig verloop hebben. Zo is mazelen of influenza voor hen meestal dodelijk. Opmerkelijk is dat de zo woordenrijke inheemse Australische taal geen woord kent voor oorlog of bedrog. Uitvoerig vextelde de heer Lodewijks hoe ingrijpen van de Westerse mens in Australië had geleid tot grote rampen. Als voorbeelden haalde hy aan het im porteren van konijnen, van schapen, van cactussen en tenslotte van coche nille-luizen ter bestrijding van de cac tussen, welke luizen inderdaad de cac tussen met succes aantastten maar later, na een enorme vermenigvuldiging aan de overige Australische plantenwereld begonnen waren Hoe kwetsbaar de Australische levens gemeenschap is, demonstreerde dr. Lo- dewyks door te vertellen van de koeala, het Australische levende speelgoed beertje. Deze koeala is een buideldier RIJDEND BIJBELHUIS KOMT NAAR LEIDEN Sinds enkele jaren beschikt het Ned. Bijbelgenootschap over rijdende bijbel- huizen in de vorm van twee tot bijbel winkels omgebouwde auto's Na overleg tussen de leiding van net Bijbelhuis te Amsterdam en de afdeling Leiding van het Ned. Bijbelgenootschap zal één van deze bijbelwagens in de week van 2-6 maart door de straten van Leiden Zuidwest ti*ekken. Voor deze bybelactie heeft het Bijbel genootschap, evenals in andere plaatsen de medewerking van alle kerken en christengroepen gevraagd, welke ook di rect werd gegeven. •Ruim zestig medewerkers(sters), af komstig uit verschillende kerken en groepen, zullen de bijbelauto op de tocht door de straten in de omgeving van Vyf Meiplein en Boshuizerkade begelei den en op ieder adres aanbellen met de vraag: „mevrouw, meneer hebt-U al een bijbel in huis, wij hebben de bijbel in vele uitgaven en uitvoeringen". Ter in leiding van deze actie wordt zondag avond in de aula van de herv. school aan de Boshuizerkade een dienst gehou den, waarin de geref. wijkpredikant ds. H. Heule en de herv. wijkpredikant ds. H. Bouter zullen voorgaan. VERENIGING VAN LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS In de Kleine Burcht te Leiden waren de filatelisten van de Leidse Postzegel vereniging in februari-vergadering by- een. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer D. J. Meiboom, werd een aantal nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter bracht dank aan de leden die de vergadering belegd door de Alphense vereniging, hadden bezocht, hetgeen voor een 7-tal leden van de verenxging een succes opleverde. Bestuursmededelingen naar aanleiding van de laatst gehouden bestuursvergade ring werden hierna ter kennis van de leden gebracht. Deze waren ver*vat in een drietal voorstellen. Ten eerste: 17 januari 1960 bestaat de vereniging 20 jaar. Er komt een speciale vergadering in januari met een feestelijk tintje. Over het houden van een tentoonstelling (in juli 1960) werden suggesties gedaan. Ten derde kwam in bespreking de eventueel in Leiden te houden Bondsdagen voor de Ned. filatelisten. De plannen konden in principe de goedkeuring wegdragen, doch de restrictie werd daarbij gemaakt een financiële commissie te benoemen met als taak een begroting samen te stellen. Als afgevaardigden naar de Bonds dagen in Den Bosch werden aangewezen de voorzitter, de secretaris en de heer J. van Erk. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. Zoals ongeveer 14 dagen geleden werd gepubliceerd, is de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst weer bezig met de inenting tegen kinderver lamming. Thans zijn weer nieuwe groepen aan de beurt, namelijk de kinderen geboren in ae jaren 1945 t/m 1949 en in 1958. Deze kinderen zijn of worden voor de eerste inspuiting opgeroepen van maan dag 2 maart tot en met donderdag 19 maart. (De kinderen geboren in nov. en dec. '58 zullen eerst een maand later worden opgeroepen). De inentingstijden zijn van 912.15 uur en van 1417 uur. De tweede inspuiting zal vier we ken later plaats hebben. De inenting geschiedt weer in het ge bouw van het Sint-Antonius Clubhuis, Mare 43. Als ieder zich zoveel mogelijk houdt aan de in de oproep aangegeven tijd, kan men er op rekenen binnen 5 minu ten geholpen te zijn. Men vergete niet de oproepingskaart mee te brengen. Kinderen van andere geboortejaren, die reeds eerder waren opgeroepen, maar door ziekte of andex*e oorzaak ver hinderd waren, kunnen ook nog werden Advertentie Leidse Aquariumvrienden De Leidse Aquariumvrienden hielden hun maandelijkse bijeenkomst in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen en de N.V. Ned. Electrolas Mij. Deze avond werd aan iets nieuws be gonnen. Tydens een reeks achtereen volgende avonden zal gedemonstreerd worden hoe een aquarium geheel in orde gebracht wordt. Als eerste werd nu ge toond hoe een rotswand moet woi'den aan gebracht en welke mogelijkheden hier bestaan. Allereerst werd uitgelegd waarom een zgn. rotswand in een aquarium wordt aangebracht. Vroeger was iedere bak uitgevoerd met 4 ruiten. Het gevolg hiervan was dat men dóór het aquarium heenkeek. Hierdoor werden vissen en planten niet op de juiste wijze belicht, tegenwoordig zien we dat in de meeste aquaria de achterwand ondoorzichtig is. Hierdoor wordt ook meer „diepte" ver kregen. Als eerste werd getoond een wand, gemaakt van cement, zand en flagstone. Vervolgens kwam de com binatie specie en lavasteen aan de beurt. Ook dit gaf een zeer mooi resultaat. Deze soort steen leent zich het beste voor een uitgesproken rotsaquarium, waar een doorkijk op de achterwand wordt verlangd. Als laatste werd gede monstreerd hoe een werkelijk mooie rotswand kan worden aangebracht met alleen cement, zand en wat dodekop. ZOEKLICHTCONFERENTIE Op 3, 4 en 5 maart wordt in het ge bouw Middelste gracht 3 een Zoeklicht conferentie gehouden. Evangelist Jb. Klein Haneveld en de 'heer Chr. A. van Duuren zullen spreken over het onder werp: „Wat brengt de toekomst voor de kerk, Israel, de wereld en voor Uzelf". Deze avonden zijn tevens bedoeld als een voorbereiding voor het 40-jarig be staan van „Het Zoeklicht", waarvan de herdenking 15 juli in de Ahoy-hal te Rotterdam zal plaatsvinden. ingeënt in de pei*iode van 2 t/m 19 maart. De oude oproepingskaart moet dan worden meegebracht. Na zijn promotie tot president zullen de economische beginselen verwateren Westduitse groot-industrie ziet hem liever gaan (Van onze correspondent in Bonn) De kandidatuur van prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, voor het ambt van bondspresi dent als opvolger van prof. Heuss, heeft in Bonn aanleiding gegeven tot veel zorg. Een zorg, die voornamelyk betrek king heeft op de ontwikkeling van de Westduitse economie. Men vreest, dat met het vertrek van Erhard, wiens aanstaande verkiezing als president als vaststaand wordt beschouwd het minis terie van Economische Zaken, een ver watering zal inleiden van Erhards machtspolitiek, welke hy sedert 1949 met zo veel succes in West-Duitsland heeft gevoerd. Men wyst erop dat uit diverse industriële en handelskringen het laatste jaar steeds meer druk op Erhard werd uitgeoefend. Er waren groepen, die gebaat waren by wat in flatie, anderen wensten meer subsidies. Er waren er, die meer vrijheid voor zichzelf, maar minder vrylicid voor de consument wensten. Tegen al deze pogingen tot particu laristische voordelen heeft Erhard zich steeds verzet, ook al ging hy ten aan zien van de kolenkwestie onder de druk van Bondskanselier Adenauer tenslotte door de knieën. Hij is dan ook niet zo zeer in de industrie geliefd als wel bij de bevolking, die in hem een verdediger van de welvaart pleegt te zien. Zoals de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" het dezer dagen zei: „In Bonn is men nerveus, staart men naar de Bondskanselarij en wacht men als ver lamd tot na het bezoek van deze of gene industriële leider een economisch probleem tot politieke zaak wordt ver klaard." Wat verder onder woorden is gebracht, is dat wanneer in de toe komst Erhard er als rem niet meer zal zijn, Adenauer nog vele keren tot maat regelen zal overgaan, die de econo mische principes, waarop de Westduitse staat is gebouwd en waardoor hij tot het huidige hoge peil kon komen, zullen ondergraven om tijdelyke politieke successen te behalen. Men geloof: na melijk dat Hellwig noch Etzel. de hui dige minister van Financien, die thans dat in hoofdzaak leeft van eucalyptus bladeren. Maar deze bladeren moeten zeer vers zijn. Tien minuten nadat zij zyn geplukt zijn zij voor het dier reeds een dodelijk gif. En het ergste gif voor dit allerliefste diertje ishet feit dat het in het geheel niet bang is voor de mens, maar deze als hy in zijn gebied komt, allerviiendelykst begroet en laat aanhalen, zelfs graag met hem mee gaat. genoemd worden als opvolger van Er hard als minister van Economische Za ken, het been stijf zullen weten te hou den wanneer van bepaalde zijde druk op Adenauer wordt uitgeoefend. Uitgeschakeld. Beweerd wordt dan ook. dat Erhard als minister van Economische Zaken van veel meer belang voor de Bonds republiek is dan als Bondspresident. In laatstgenoemde positie zal hij uitgescha keld zijn van enige invloed op de dage lijkse gang van zaken wat het gehele economische bestel betreft. Daarby wordt het een onmogelijkheid geacht, dat een liberaal van het soort Erhard. die eigenlijk nooit een uitgesproken voorstander van de sociaal-economische CDU-principes is geweest, te vinden is. De stemmen, die menen dat door het werken van groot-industriëie kringen Erhard weggepromoveerd en uit zijn eigen departement verwijderd wordt, nemen dan ook in aantal toe. Het zou in het bijzonder de Westduitse groot-in dustrie zijn. die zich niet gebaat acht bij een aanblijven van Erhard als minister van Economische Zaken. Zijn prijspolitiek en zijn houding tegenover kartels stroken bepaald niet steeds met de belangen van de groot-industrie. Overigens heeft het Verbond van do Westduitse industrie laten mededelen, dat het in Erhard de beste persoonlijk heid ziet voor de voortzetting van het werk van prof. Heuss. Slechts een per- soonlijkheid als Erhard, aldus het ver bond der industrie, is in staat het ambt van Bondspresident de autoriteiten te geven, die het door Heuss heeft ge kregen. Ook na Erhards vertrek, zo zegt het Verhond. zal de prestatie van hem doorwerken en haar kracht uitstralen Twee doden bij ongeval te Nieuw Milligen Twee personen zyn gisteravond om het leven gekomen, toen een perso nenauto. komende uit de richting Apeldoorn te Nieuw-Milligen. ter hoogte van hotel „De witte berken" zonder aanwijsbare oorzaak plotse ling naar links zwenkte en tegen een boom belandde. De verongelukten zijn de 25-jarige heer A. S. Smallegange uit 's-Graven- hage er. de 56-jarige heer L. N. Halkes uit Delft. Twee andere inzittenden zijn met zware verwondingen naar het Juliana-ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. Zy zyn een 26-jarige inwoner van Rijswijk en een 25-jarige Hagenaar. De auto werd zwaar beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3