Buitenlandse maatschappijen gaan op Spaans gebied naar olie horen ROTTERDAMSCHE BANK Laatste Berichten Lege schatkist dwong regering van Franco exploitatie aan vreemden toe te vertrouwen Engeland heeft enorme behoefte aan wetenschappelijke technici Schrikbarend hoge moedersterfte in welvarend West-Duitsland vestigingen VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959 Nog geen belangrijke vondsten gedaan (Van onze Spaanse correspondent) Buitenlandse oliemaatschappijen heb ben eindelijk het fiat gekregen van de Spaanse regering om in Spanje aan het boren te gaan. Dat is mogelijk ge worden via een kort geleden door de Cortes (het parlement) aangenomen wet. Vertegenwoordigers van Caltex en Standard Oil, om enkele van de Ameri kaanse maatschappijen te noemen, zijn al in Madrid om de eerste besperkingen te voeren en de hoop op een spoedig resultaat is groot. Wijs geworden door ervaring heeft de Spaanse regering er altijd tegenop ge zien de exploitatie van bodemschatten in vreemde handen te leggen. Deze re gering bevindt zich echter op het ogen blik in een ietwat lastig parket. De voor raad deviezen blijft nog steeds beperkt en deviezen zijn nodig om de olie te kopen, die het land voor de toenemende industrialisering nodig heeft. Voorts is de schatkist nu ook niet bepaald over vol en er kan dus niet voldoende geld worden uitgegeven om op eigen gebied naar olie te blijven zoeken, al is daar mee dan sinds enkele jaren een aarze lend begin gemaakt. Sinds 1939 zijn 41 belangrijke boringen verricht, die in to taal 73.766 meter beliepen, wat nog niet eens zo weinig is als men vergelijkt met Frankrijk, waar 231.000 meter werd „geboord" in 1957 a raison van 62 mil jard franken. Dat laatste bedrag zegt wel iets van de kosten! Ongeschokt verder Belangrijke vondsten zijn in Spanje nog niet gedaan, maar dat heeft het Geologische en Mijnbouwkundige Insti tuut van Spanje niet geschokt. Er zijn tekenen gevonden, die erop wijzen, dat er olie in de grond zit, en om dat nu eens helemaal te laten onderzoeken, heeft men via de nieuwe wet de deur eindelijk opengezet voor de buitenlan ders. Ook vóór deze wet mochten de buitenlandse oliemaatschappijen wel in de boringen deelnemen, maar dat met ten hoogste 25 procent van het te inves teren bedrag en het geheel bleef onder Spaanse leiding. Voor het eerst mogen leiding en kapitaal voor honderd pro cent buitenlanders zijn, op voorwaarde echter dat bij het vinden van olie eerst de Spaanse behoefte moet worden ge dekt en dat daarna de uitvoer van olie moet geschieden met Spaanse tankers. Met dit eerste schaap over de dam ho pen buitenlandse ondernemers dat ook voor andere sectoren van de Spaanse economie de deuren verder voor bui tenlands kapitaal zullen open gaan. Deze buitenlandse ondernemers we ten echter van wanten. Zij zijn ervan overtuigd, dat iedere meter aan boring tussen de vier- en zestienduizend pese ta's, dat is tussen de driehonderd en twaalfhonderd gulden, kost. In Ame rika is wel geboord tot zesduizend me ter diepte, maar in Spanje tot niet meer dan drieduizend meter. Boringen alleen zijn echter niet voldoende. Al vorens daartoe over te gaan, moet eerst een geologisch en soms een geofisisch onderzoek worden verricht en ook dat kost geld. Waarbij komt dat dus nog nooit olie in exploitatie hoeveelheden in de Spaanse bodem zijn gevonden, of het moest zijn aan de Costa Brava, waar een tijd geleden met enorme fan fare olie werd ontdekt in putwater, olie echter die jammer genoeg afkomstig bleek van een tijdens de burgeroorlog begraven en nu doorgeroeste tank...! Kansen in het noorden Volgens de verrichte onderzoekingen liggen de kansen het gunstigst in de noordelijke provincies Santander, Vas- congadas, Navarra, Huesca en het noordelijk deel van de provincie Lerida. De daar aangetroffen gasvorming wet tigt enige verwachting. Gehoopt wordt dat de onderzoekingen door buiten landse maatschappijen vooral hier sys tematisch zullen geschieden, dit in tegenstelling tot de wat te hooi en te gras uitgevoerde Spaanse boringen. In Spanje zelf wordt weinig gepraat over de olie, die misschien rust onder het zand van de Spaanse Sahara of die van Ifni, het kleine Spaanse gebied in West- Afrika. Toen het vorig jaar om Ifni een kleine oorlog met Marokkaanse vrij heidsstrijders woedde, liet men in Ma drid wel doorschemeren, dat Spanje juist voor dit stukje Afrikaanse bezit zo vasthoudend bleef, omdat er tekenen waren die wezen op de aanwezigheid van olie. De Amerikaanse onderhande laars proberen dus ook daar vaste voet te krijgen, maar zoals te doen gebruike lijk, wordt tijdens de nu lopende be sprekingen weinig los gelaten. Over het hele front heerst intussen optimisme. Handelsbesprekingen met Britten en Tsjechen Binnenkort zullen Benelux-onderhan- delingen met Tsjecho-Slowakije plaats vinden, ten einde voor de eerste maal te komen tot de afsluiting van Benelu» handels- en betalings-verdragen. Met Engeland zullen eveneens binnen kort door een gemengde commissie Be nelux besprekingen worden geopend ter regeling van het handelsverkeer in de niet-geliberaliseerde sector voor het jaar 1959.1 Deze besprekingen met Engeland ont lenen hun bijzonder belang aan het feu, dat zij gevoerd zullen worden met Ne derlands' belangrijkste handelspartner buiten de EEG en onder vigueur van het effectief in werking treden van de EEG-bepalingen inzake tarief veria ging en contingentsverhoging ten gunste van de EEG-partners. Poging tot doodslag AUTOMOBILIST NEGEERDE STOPTEKEN (Van onze Haagse redactie) De politie heeft gisternacht een 40-jarige automonteur van zijn bed gelicht, die uordt verdacht van po ging tot doodslag op een politicagent. Een surveillerende agent zag in de Frederik Hendriklaan te Den Haag een auto slingerend naderbij komen. Met het rode licht van zijn zaklantaarn gaf hij een stopteken, maar de auto reed recht op hem in en bleef doorrijden. Op het laatste ogenblik kon de agent opzij springen. Met een kalm gangetje reed de kennelijk onder invloed verkerende automobilist door. De agent was inmid dels op zijn fiets gesprongen en zette de achtervolging in. In de booht naar een zijstraat zag hij kans naast de auto te komen en op de zijruit van de auto te tikken om de bestuurder alsnog tot stoppen te manen. Zonder op of om te zien gaf deze echter gas en verdween. Ook een waarschuwingsschot uit het dienstpistool bracht hem niet tot staan. Via het kenteken werd het adres van de automobilist opgespoord, waarna hij thuis werd aangehouden. Hij verklaarde van niets te weten en die nacht niet met zijn auto te hebben gereden Van 0 1700 naar 0 70 (Van onze Haagse redactie) Zoals reeds bekend, zal Den Haag een nieuw netnummer krijgen: 0 1700 wordt 0 70. De overzetting van het oude op het nieuwe netnummer zal volgens een daartoe opgesteld werkplan in vier étap pes plaats hebben. Het eerst zal voor het telefoon-district Amsterdam het Haagse netnummer overgezet worden op 0 70, en wel in de nacht van 18 op 19 april a.s. In de nacht van 2 op 3 mei wordt het district Rotterdam aangeslo ten op 0 70 en op 9 en 23 mei a.s. ce overige telefoondistricten in ons land. Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen Teveel jongens en meisjes zien af van de bevoegdheid voor toelating universiteit Kans voor vrouwen (Van onze correspondent in Londen) Engeland heeft dermate behoefte aan wetenschappelijk geschoolde technici dat het nodig zal zijn dat tegen 1970 jaar lijks 20.000 gegradueerden op het gebied van zuivere en toegepaste wetenschap door de universiteiten zullen worden afgeleverd, het dubbele van het tegen woordige getal. De hogere technische opleiding zal zich in de komende tien jaar in hetzelfde tempo moeten ontwik kelen als in de afgelopen tien jaar. De vlucht van de Sovjetrussische weten schap lijkt hierbij de grote prikkel te vormen. Er wordt op aangedrongen er zoveel mogelijk voor te zorgen, dat af gestudeerde ingenieurs en wetenschaps mensen zo weinig mogelijk werk ver richten, dat door andere technici of minder bevoegd personeel kan worden gedaan. De industrie zal ook meer gebruik moeten maken van wetenschappelijk en technologisch geschoolde vrouwen. Op het ogenblik zijn er aan de univer siteiten meer dan vierduizend vrouwe lijke studenten in de toegepaste weten schap en in de exaote vakken, terwijl er nog enkele honderden speciale tech nologische cursussen volgen. Uit een recent onderzoek is gebleken, dat 60 van de jongens op de „gram- mar school" (tussen onze h.b.s. en gym nasium) zich specialiseren in de exacte vakken. Verwacht wordt, dat dit per centage in de komende jaren nog meer zal stijgen. Op de onafhankelijke „pu blieke" scholen (dit zijn door openbare stichtingen in stand gehouden zeer exclusieve particuliere scholen, meest kostscholen) ligt het percentage van hen, die in wetenschap en techniek wil len doorgaan, tussen de 40 en 50 en ook dit is nog stijgende. Zeer ernstig is al lange tijd het tekort aan leraren in de wis- en natuurkunde en scheikunde, doch de verbetering van de laboratoria, welke thans aan de gang is. zal mogelijk leraren aantrekken. Teveel jongens en meisjes verlaten de aohool op 16- of 17-jarige leeftijd In- plaats van de standaard te bereiken, welke toelating tot de universiteit mo gelijk maakt. Maar het aantal van hen, dat op school blijft, neemt met ongeveer 7 Tr per jaar toe. Mogelijk zal dit in de hand worden gewerkt door het feit, dat het niet meer gemakkelijk is als enige jaren ge leden om bij het verlaten van de school, ook bij het vroegtijdig verlaten daar van een betrekking te krijgen. In de door werkloosheid getroffen industrie gebieden zijn thans al 200.000 werkzoe kende jongeren! LEIDERDORP BEGRAFENIS MEVROUW N. VAN DER VLIST-FILIPPO Gistermiddag had op de begraafplaats Rhijnhof de begrafenis plaats van mevrouw N. van der Vlist-Filippo, die deze week in de ouderdom van ruim 101 jaar overleed. Ds. J. P. Honnef had in het sterfhuis een rouwdienst geleid en gesproken naar aanleiding van Psalm 103. Aan het graf leidde ds. Hon nef de begrafenisliturgie en dankte daarna namens de familie voor de be toonde belangstelling. VOORSCHOTEN VERGADERING VVD In „Allemansgeest" hield de Afdeling Voorschoten van de VVD een goed be zochte jaarvergadering. 1958 is voor de VVD in Voorschoten bijzonder gunstig geweest. Het jaarverslag, door de secre taris uitgebracht, kon dit met welspre kende cijfers aantonen. Het gesprek, dat na de pauze tussen raadsfractie en ver gadering plaatsvond, verliep zeer ge animeerd. De raadsleden, mevrouw A.de Waal Malefjjt-Spruijt en de heren A.de Groot en M. C. Tideman, kregen vele vragen te beantwoorden. Het bestuur van de afdeling is thans uitgebreid tot 7 leden. Voorzitter is de heer A. Oosterbaan; vice-voorzitter dok ter H. Olthuis; secretaris de heer G. A. Alers; 2e secretaris de heer A. Beydals; penningmeester de heer R. H. de Vries; leden de heer P. D. Burggraaf en A. J. Stemerding. VOORSCHOTENSE SPORTRAAD Voor de eerste maal zal de Voorscho- tense sportraad een sportuitwisseling met een gemeente uit de omgeving van Voorschoten organiseren. Die sportuit wisseling is deze keer tot stand geko men met Wassenaar, ondanks het feit dat Wassenaar (nog) geen sportraad heeft. De biljartvereniging, een bridge club. een dam- en een schaakvereniging zullen tegen Voorschotense clubs uitko men in het Wapen van Voorschoten op dinsdag 3 maart a.s. 's avonds om 8 uur. Wassenaar heeft Voorschoten reeds bij voorbaat uitgenodigd voor een return wedstrijd. De burgemeester van Voorschoten zal de eerste „interlocale" sportontmoeting openen. WASSENAAR Oud-wethouder G. P. G. van Leeuwen Gisteren is op 69-jarige leeftijd over- leden de heer G. P. G. van Leeuwen, die vooral in de jaren voor de oorlog een Tekort aan pre-natale zorg Noordrijn - W^estfalen wordt alleen maar overtroffen door Ceylon, Japan en Chili (Van onze correspondent in Bonn) In Nederland beroemt men er zich terecht op. dat de sterfte onder de moeders zo laag is: wij houden het trotse „record" van een sterfte van 67 moeders op honderddui zend zuigelingen. Maar in West-Duitsland ligt dit cijfer om en nabij de 150 en in het aan de Neder landse grens gelegen Noordrijn-Westfalen zelfs bij 154! In deze deelstaat wil men thans bijzondere maatregelen treffen om dit droeve getal omlaag te drukken. Men wijst er hier op, dat een dergelijk „re cord" toch in schrille te genstelling staat tot de ongekende welvaart die men in de Bondsrepubliek kent en met het hoge technische peil, dat men op allerlei terreinen heeft weten te bereiken. Dat „record" van de moeder sterfte is des te treuriger, omdat het hoger is dan de sterfte onder de moe ders in diverse Aziatische en Afrikaanse landen..!! Noordrijn-Westfalen zou in de gehele wereld slechts overtroffen worden door Ceylon, Japan en de Zuid- amerikaanse staat Chili! De Internationale Ge zondheidsorganisatie heeft er onlangs over geklaagd Uit een publikatie in het Hamburgse blad „Die Welt" blijkt dat in 1955 niet minder dan 1.800 jonge moeders in de Bondsrepubliek direct na of vlak voor de geboorte van hun kind waren ge storven. Aan de top staat, zoals gezegd, Noordrijn- Westfalen met 154 gestor ven moeders op 100.000 baby's per jaar, daarna volgen Beieren met 153 Hessen met 149, Baden- Wurttemberg met 121 er het landelijke Sleeswijk- Rolstein met 105 Dit zijn de cijfers, die men hier te recht afschuwelijk noemt Zij liggen vijfmaal zo hoog als het getal van de moedersterfte onder de blanke bevolking in de Verenigde Staten, en zijn twee- tot driemaal zo hoog als in West-Europa en Scandinavië! Het verontrustende daar bij is dat er een stijgend- tendens valt waar te ne men! Men meent in het algemeen dat de aan staande moeder in het al gemeen niet voldoende wordt voorgelicht. Zij la ten zich in vele gevallen gedurende de zwanger schap niet zien bij hun arts. die zij pas op het laatste ogenblik te hulp plegen te roepen. Men ge looft dan ook, dat het hier niet zo zeer om een me disch probleem gaat, als wel om een sociaal-psy chologisch en pedagogisch vraagstuk. Voorlichting is een eerste vereiste. Maar is het overigens een won- Ier, dat vele buitenlandse a s. moeders in West- Duitsland zich vlak voor 1e geboorte van hun baby naar hun eigen land be geven uit vrees een van de vele slachtoffers te wor den? Ook al zijn juist deze buitenlandse vrouwen er het eerstop uit om, in te genstelling tot hun Duit se lotgenoten, een arts te hulp te roepen of in het algemeen om raad te vra gen. Met dat al ligt hier ïen kwaadaardig probleem voor het welvarend West- Duitsland. Waar de slagaders kloppen van bandel, nijverheid, industrie en scheepvaart vindt U de Rotterdamschi Daarom opent de Rotterdamsche Bank op zaterdag 28 februari 1959 aan de poort van Europa haar vestiging in Hoogvliet bij het BOTLEK GEBIED- Hiermee heeft de Rotterdamsche Bank thans Waar U ook woont of werktt de Rotterdamsche Bank is altijd binnen Uw bereik. bekende figuur was in het plaatselijke leven. De heer Van Leeuwen werd in 1927 lid van de gemeenteraad en werd in 1931 tot wethouder van sociale zaken benoemd. Tot 1934 heeft hij deze, in verband met de crisis zeer moeilijke, functie bekleed. Hij stichtte o.m. een instelling voor werklozenbezigheid, die overal in het land bekendheid genoot, zodat H.M. Koningin Wilhelmina twee maal een tentoonstelling van werkstuk ken, door werklozen gemiaakt, in Wasse naar bezocht. Vele verdiensten heeft de heer Van Leeuwen ook gehad voor de Wassenaar- se afdelingen van de R.-K. Midden standsbond en van het Wit Gele Kruis, waarvan hij een der opriohters was. De teraardebestelling zal a.s. maan dag plaats hebben op de r.-k. begreef- plaats in de Kerkstraat na een H. Mis van Requiem om 10 uur in de parochie kerk van St. Willibrord. OPGEPAST VOOR CONTROLE DER MAXIMUMSNELHEID! De Wassenaarse politie deelt mede, dat zy sinds enkele dagen op verschil lende wegen in de gemeente een inten sieve controle houdt op de naleving van de maximumsnelheidsbepalingen met behulp van het nieuwe elektronische apparaat. Er werden de eerste dagen reeds tal van processen-verbaal opge maakt. Het aantal overtreders blijkt zeer groot te zijn. Een dezer dagen met behulp van het. apparaat in de Van Zuylen van Nijeveltstraat gehouden automatische telling heeft uitgewezen, dat van de 1101 motorrijtuigen, die tussen 's morgens 11 uur en 's middags 6 uur in de riohting Katwijk passeerden er niet minder dan 253 «dat is 22.9%) harder reden dan de toegestane snelheid van 50 km per uur. Ook de snelheid van bromfietsers (maximaal 30 km) wordt met behulp van het apparaat gecontro leerd. „SNEL EN LENIG" HIELD JAARVERGADERING In de foyer van het Verenigingsge bouw heeft gisteravond de r.-k. sport vereniging „Snel en Lenig" de jaarlijk se algemene vergadering gehouden on der voorzitterschap van mr. B. J. van Horn. Uit de jaarverslagen van de gymnastiek- en de atletiekafdelingen bleek, dat de vereniging op een goed jaar kan terugzien. Het ledental en het enthousiasme van de atletiekafdeling groeiden. Het financieel jaarverslag werd uit gebracht en toegelicht door de heer A. Otte. Dank zij een subsidie uit de gemeentekas bleef het tekort beperkt tot bijna f. 75. De begroting voor 1959 sluit met een tekort van f. 730. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat de voorzitter, mr. Van Horn en de dames R. Boer en G. Lourier werden herkozen. Tot nieuwe bestuursleden werden be noemd mej. R. Westgeest en de heer P. A A. Elshout, welke laatste zich zal be lasten met het penningmeesterschap. H. Grijpma nam afscheid van chr. school Den Deyl De heer H. Grijpma, die ruim 7 jaren hoofd geweest is van de christelijke la gere school Den Deyl aan de Middel weg heeft gisteren afscheid genomen. Het afscheid heeft zich gekenmerkt door een grote hartelijkheid en dank baarheid voor wat de heer Grijpma in zijn Wassenaarse jaren voor de school betekend heeft. Op een samenkomst van vele ouders in het De.vlerhuis werd deze dankbaar heid in verscheidene toespiaken en ge schenken tot uitdrukking gebracht. Namens het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs sprak dr. H J. Honders een harte lijk afscheidswoord. Namens de kring van schoolhoofden in Wassenaar werd het woord gevoerd door de heer R. A. J. van den Berg, namens de ouders door mevrouw Kooien, namens de hoofden van christelijke scholen door de heer W. Valkenburg en namens het personeel van de school door mej. Staal. Er was ook een afgevaardigde van rlc zaterdag middagafdeling van de Voetbalvereni ging Wassenaar, waarvan de heer Grijp ma een trouw lid geweest is. De overheid werd bij dit afscheid vertegenwoordigd door de rijksinspec teur voor het lager onderwijs, de heer Altepost, het gemeentebestuur door wet houder mevrouw C. M. s'Jacob-des Bouvrie. Na de pauze installeerde dr. Honders de opvolger van de heer Grijpma: de heer Gothelp uit Beverwijk. De samen komst werd door de heer Mekking ge sloten. Ook de leerlingen van de school heb ben zich niet onbetuigd gelaten. Zij namen afscheid met een programma van liedjes en voordrachten, die speciaal voor deze gelegenheid waren ingestu deerd TUINBOUWSTUDIECLUB De Tuinbouwstudieclub Wassenaar hield gisteravond in huize Den Deyl een samenkomst onder voorzitterschap van de heer A. den Haan. De heer Langezaal hield een inleiding over het onderwerp „Het gebruik en het onderhoud van gazonmaaiers". De heer Langezaal wees o.m. op het verschil tussen Engelse en Amerikaanse maaimachines; in Engeland pleegt men de gazons zeer kort te houden, in Ame rika niet. Nadat er gelegenheid was gegeven tot het stellen van vragen werd nog een be spreking gewijd aan een excursie in de komende zomer. Onfhuliing monument te Ravensbriick Op 12 september 1959 zal in het voor malige concentratiekamp voor vrouwen te Ravensbriick een monument worden onthuld, waarin een museum wordt on dergebracht, ter nagedachtenis aan hen, die het leven lieten in Duitse gevan genschap. Dit monument moet de herinnering levendig houden aan een opeenhoping van honderdduizenden gevangen gehou_ den vrouwen, van wie 92.000 zijn omge komen. Het zal dienen als waarschuwing aan de gehele mensheid, opdat dit drama zich nooit zal herhalen. Bij de onthul ling zullen delegaties van verzetsorga nisaties en gewezen gevangenen uit de toenmalig bezette landen aanwezig zijn. Iedere Nederlander die aan de strijd •tegen de Nazi-barbaren deelnam of na. gelaten betrekkingen van in Duitse kampen gevallen Nederlanders heeft, kunnen zich voor deelname melden bij: mevr. Jeanne van Hall, Spaamdam- m er dijk 677, Amsterdam. In het comité van aanbeveling hebben o.a. zitting onze stadgenoten prof. S. Dresden en de heer H. Ph. Milikowski. Baron Bentinck te Londen ontboden De Nederlandse ambassadeur in Lon den, baron Bentinck, heeft vanochtend een onderhoud in het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gehad met de Minister van Staat, Profumo. Het ge sprek werd gehouden op Brits verzoek. Volgens Britse kringen had het onder houd geen betrekking op de KLM- vluchten naar Singapore. BEURSOVERZICHT Zeer stille beurs Amsterdam, 27 februari. De handel ter beurze had vanmiddag weinig te betekenen. Er heerste een kleurloze stemming, die in de hand werd gewerkt door de aarzelende houding van Wall Street en de politieke spanning om Berlijn. In de internationale fondsen toonde de arbitrage enige activiteit waardoor deze voor Unilever en Philips bepaald vast gestemd waren, de eerste voornamelijk dank zij de gunstige jaar cijfers. Toch bleef het effect van het re sultaat van het margarineconcern zeer beperkt. In het ochtendverkeer werd 464 betaald (plus 10), maar vanmiddag zakte de koers af naar 459% en tegen het sluiten van de markt zelfs naar 455, waarmee het vorige niveau weer bereikt was. Philips daarentegen was hoger dan vanochtend en kwam op 527 (plus 10), maar ook hier volgde later een afbrok keling, hoewel lang niet in die mate als bij Unilever. Aku was aanvankelijk goed prijshoudend, maar wist zich later niet te handhaven. Olies noteerden iets boven New York pariteit en lagen tegen de f163. KLM was lager overeenkomstig Wall- Street en bleef onbeïnvloed door de toe zegging van voorlopig tweemaal per week naar Singapore te mogen vliegen. In de scheepvaarthoek was alleen be langstelling voor de handel in claims KNSM, die teleurstellend verliep, aan gezien weer iets minder werd betaald. De officiële toewijzing van de 4% pet. lening Bank Nederlandsche Gemeenten zal op 35 procent uitkomen. Vermoede lijk komen deze obligaties dinsdag in de notering. Cultures waren algemeen vas ter gestemd, vooral Amsterdam Rubber, maar ook hier volgde later een afbrok keling. Staatsfondsen stil en weinig veranderd WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 februari Londen 10.60%—10.61%; New York 3.77-A—3.77*-*; Montreal 3.87%—3.87%j Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.55%— 7.55%: Frankfort 90.31%—90.36%Stock holim 72.95%—73.00%: Zürich 87.38%— 87.43%; Milaan 60.83%—60.88%Kopen hagen 54.73%—54.78%Oslo 52.91—52 96 Wenen 14.56%—14.57%: Ankara 3.76% —3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.22%13.24%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen Ned. '59 4% Ned '58 4% Ned '53 3% Grootboek obi. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3% Ned '55 I 3% Ned '55 n 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned WB 6% Clt. Handl en ind B Nat Handelsbank Ned. Handelmij Amst Rubber H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli Mij.en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Müller en Co. N.B Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) idem (50 a f 20.—) Holl Am er lijn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v heden 100 u 100% 100' lOOft 94% B 94%B 81B 82 92 ft 92H 95 93% 92% 92% 88% 88% 89% 89% 90% 90 90 90% 91% 91% 9713 97 A 96 f A 96% 95% 96 88% 111*» 112 \NDELEN 38% 38% 137% 137 203 201% 85% 88% 130% 130A 29% 29 135 ft 135% 11% 12 267 266% 224 443 446 153.30 153.25 216 216 356 352 288 285% 325% 326 516% 525% 220 222% 454% 455% 197 196 215 209 703 690% 161 163. 159.95 162.70 145% 145 134% 133 122 121 145% 144% 131 128 155% 155 122% 122 222 140 142 132 130% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem 48 (3%) 95 95 R'dam '52-1 (4%) ..99 99 idem '37 1-m (3%) 91 93% idem *33-1 (3%) C4 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N W B. '52 (4%) 98% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 91 WA A'dam '51 2 Vt 90 90 A'dam '56 I 2M 85V, 85V. A'dam'56 n 2'A 97% 98% Eindhoven '54 2'A 82% Enschede '54 245 8345 8345 Den Haag '52 I 2% 95 95 Idem n 245 94% 96 R'dam '52 I 245 9244 92B Idem n 246 91'/» Idem '51 245 104y« 10441 Utrecht '52 244 93 8245 Z.-Holl. 1957 245 101 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 394 394 Amst. Bank 264% 269 HB.U. eert217% 217% Rott Bank 230 231% Twentsche Bank 224% 222 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 295 294 Borneo Sum. H. Mij 60 58L Ned. G. en Sp. fabr 256 256 Kon Ned Grofsm 131 131% Internatio 107% 105% Rott. Droogdok Mij. 598 598 Sikkens Lakfabr '53 495 487 Tieleman en Dros 8% 8% Ned Mij Walv.vrt. 80% 81 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 10% 10% Am er ik. fondsen Canadian Pacific R. 31 31 Intern Nickel 92% 92% Anaconda 71A 70A Bethlehem Steel.... 53 52% Cities Service 58% 58% General Motors 46% 46% Kennecott113% 112% Republic Steel 71 71 Shell OU 78% 78% Union Pacific 36% 37 A Un States Steel 927/8exd. 92% Nog enkele fonosen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 26/2 Edeimet Kon AA 60L Pref wa Idem 68 Electrolas B 316 314 HoU Constructie 335 328 Ing dut v Bouwnijv 171 ld «4 div 1958 163 161% Int Kunststof! Ind 47 Leidsche Wolsplnn 259% 253L Ver Touwfabrieken 218% 219% Wernink's Betonm 117% 117 Van Wijk Tetiel 65 62% Zaalberg 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13