Laatste nieuws C hefarme 4 Dr. P. H. Pott gaf in causerie 'n inzicht in Japanse mentaliteit beroemde geneesmiddelen m 1 table*, doen wonderen! Uitkering uit gemeentefonds is voor Leiderdorp veel te laag Raad Voorschoten krijgt vele onder wij s voor stellen voorgezet WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 Grote kunstzinnigheid blijkt vooral uit de bijzonder fraaie aanleg van de tuinen „Zó sterk is de indruk van het dramatisch leven van Vincent van Gogh op de Japanners geweest, dat de acteur, die in Tokio als hoofdrolspeler optrad in een toneelstuk over de Nederlandse schilder, zich inderdaad de oorlel afsneed inplaats van deze daad van Vincent alleen maar na te bootsen". Aldus vertelde dr. P. H. Pott, directeur van het Museum voor Volkenkunde gisteravond in een causerie voor de „Viro" en „Oost en West" in gebouw Rapenburg 6. Niet minder dan 670.000 Japanners hebben de schilderijen van Vincent in Tokio en Kioto bezocht; er is in laatstgenoemde stad één dag van 22.000 bezoekers geweest en het gevolg was dan ook, dat het beschermende hekwerk werd weggedrukt. Met opzet waren de schilderijen hóóg gehangen, zodat beschadiging voorkomen werd. Trouwens, ook bij het vervoer waren ingrijpende beveiligingsmaatregelen genomen. Zoals bekend geschiedde dit via de Noordpool: de kortste weg en bovendien met de geringste temperatuurschommelingen. Dr. Pott heeft het toezicht gehad op de schilderijen in Kioto en begeleidde het transport terug. De jongsten worden verwend, later: ijzeren hardheid Typerend voor de Japanse mentaliteit is de voor ons gevoel overdreven be leefdheid, waarmee buitenlanders ont vangen plegen te worden. Alle bij een transport 'als dit betrokken autoriteiten kwamen zich, in volgorde van hun po sitie, bij dr. Pott presenteren, waarbij volgens traditie kaartjes gewisseld wer den. Ook bij de voorbereidingen wordt terdege rekening gehouden met ieders taak en functie. Het eist heel veel van het geduld van een Europeaan, als een regeling, die hier te lande in een kwar tier tot stand zou zijn gekomen, in een land als Japan enige uren in beslag neemt, omdat in de eerste plaats ieder een van hoog tot laag volkomen op de hoogte dient te zijn van alle maatrege len, maar omdat bovendien niets aan het toeval of aan improvisatie wordt overgelaten: alles wordt tot in de puntjes voorbereid. Hoe beleefd Japanners kunnen zijn, bleek dr. Pott op zeker ogenblik, toen een museumdirecteur zijn korte begroe ting in het Frans uitsprak. Toen dr. Pott daarop in dezelfde taal antwoordde kreeg de Japanner een hoofd als vuur: hij bleek geen woord Frans te spreken, maar had een kleine toespraak uit referentie voor de buitenlandse gast uit het hoofd geleerd. De goede man heeft zich verder niet meer laten zien: hij had door dit incident „zijn gezicht ver loren". Merkwaardig is ook, dat Japan ners, die in de afgelopen jaren terdege Engels hebben leren spreken, thans per tinent weigeren dit te doen, omdat het herinnert aan de na-oorlogse periode van Amerikaanse bezetting Hoe beleefd Japanners overigens ook kunnen zijn, in de treinen is dat zeker niet het geval. Niemand haalt het in zijn hoofd op te staan voor een vrouw, zelfs niet als ze een baby bij zich heeft. En de kinderen ple gen zo verzoend te zoorden, dat een oma haar kleinzoontje in een opezi- baar middel van vervoer laat zitten en er zelf bij blijft staan. Die ver wennerij geldt overigens alleen voor de jongsten. Want op de kost- scholen, in de studentenwereld en in militaire dienst is daarvan geen sprake meer. Integendeel, daar is het leven voor de jonge mensen bij zonder hard en het is bijv. geen wonder, dat vele studenten door on dervoeding aan t.b.c. lijden. Die hardheid, herinnerend aan de politiestaat, is nog steeds de wens van de categorie der oude bestuurders, die bijv. in de liberale partij van premier Kisji de rechtervleugel vormen. Daar tegenover staat de linkervleugel van de progressieve intellectuelen, die een nieuwe geest voorstaan. De brede lagen der bevolking interesseren zich weinig of niet voor de politiek. Wel is er weer een sterke nationalistische tendens merkbaar, die o.a. hieruit blijkt, dat velen de Kroonprins zo spoedig mogelijk als regerend vorst op de troon willen zien: zij willen de nieuwe opgang ge symboliseerd zien door een nieuwe figuur. Dr. Pott gaf een uitvoerige, vaak hu moristische beschrijving van de levens gewoonten der Japanners. De mannen verblijven veel buitenshuis, hetzij in de kleine café-restaurants voor de minder- gesitueerden, dan wel in de rijkere theehuizen. Er heerst daar een intieme sfeer omdat het (kleine) gezelschap steeds uit dezelfde personen bestaat. Vooral de theehuizen der rijken mun ten uit door prachtige tuinaanleg, die uiterst geraffineerd is en van bijzondere smaak getuigt. Er zijn bloemen-, bomen-, rots- en zand- tuinen, waaraan zonder uitzondering de grootste aandacht is besteed. Aan de hand van een groot aantal kleurendia's van eigen hand gaf dr. Pott vervolgens een overzicht van de fraaie tempels in de omgeving van Kioto, de oude keizerstad, die tussen beboste heu vels is gelegen. In deze stad vindt men, evenals in Tokio, een wonderlijke men geling van moderne gebouwen en van oude, typisch-Japanse wijken. De palei zen van voorheen zijn nog altijd een grote bezienswaardigheid. Ook hier en bij de tempels zijn de tuinen zeer ver zorgd. De aanleg is dikwijls in de vorm van lettertekens of heeft een symbo lische betekenis. Beroemd zijn ook de pagodes van Nara. Een groot deel van de nationale schatten van Japan zijn MARKTBERICHTEN AALSMEER, 24 februari O.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A.: Seringen: Stepman 100125; Legray 40—47 Blauw 100—120; Sneeuwbal 1905 per tak. AnJere: rood 2430; roze 2632; wit 3034 per stuk. Rozen: Better Times 5059; Parel v. Aalsmeer 8095; Rosalandia 4860; Ge- helmz. Duisberg 80—95; Edith Helen 66— 80- Mad. Ofman 8495; Pechitold 4958; To'wny Gold 4653 per stuk. Snijbloemen: Prunus triloba 4153. Idem serrularta 140 210: Forsythia 4653 per tak. Tulpen 80100: Narcissen 7590; Blauwe Druif 2038 per bo6. Hyaointen m./bol 2739. Diversen: Fresia 100—125: Cyclamen 70 85- Asp. Plumosus 130170; Iris 160230 Anemonen 70—85 per bos. Euphorbia 43 57 per tak; Amaryllis 40—54 per kelk; Calla 6585 per stuk; G-erbera 7185 per stuk. POTPLANTEN: grote pot. kleine pot: Addanthum 60—90; Anthurium 500— 750 150480; Asplenium 100125. 30 40-' Azalea 400—750. 80—165: Begonia temp. 6062; Bladibegonla 85105. 3545. Cactussen en vetplanten 100165. 12—23; Calceolaria 6085; Clnneraria 150200, 80'100; Clscus antarotica 200 270, 5065; Columnea 200300, 80100; Cyolamen 250—350, 100—130; Euphorbia splendens 100123, 4050; Ficus 200—310 Hedera (bont) 150000, 6070; Hor tensia (wit) 250—350, idem (blauw 400500, Kalanohoë 90115; Mcm- stera 40Ó450, Nephrolepls 300420, Platycerum 250—360, 170185; Pri mula oboouvica 150170. 6095; idem si nensis 40—50; Sanalvlera 300520, 100180: TradesCantla 6070, 1523; Varens (gemengd) 5054. WOERDEN, 25 februari Kaasmarkt: Aanvoer 3 partijen. Notering; 2.172.28. Handel matig. nog in die tempels en pagoden te vin den, al is er veel verloren gegaan door brand in de houten bouwsels. Tenslotte gaf dr. Pott, eveneens aan de hand van dia's, een duidelijk inzicht in het merk waardige no-toneel, dat geen drama tisch verhaal bedoelt te brengen, maar een bepaalde stemming opwekt volgens een nauwkeurig, klassiek patroon. Dr, ir. H. M. J. Hart, voorzitter van de „Viro", die ook een inleidend woord had gesproken, dankte dr. Pott voor zijn zeer interessante causerie, waaruit de mentaliteit van het Japanse volk dat per vliegtuig dichtbij is gelegen, maar door zijn tradities hemelsbreed van het Westen verschilt in tal van facetten tot uiting was gekomen. Advertentie) l P'ln. 9'iep 0' ..landerig gevoel zorgt een enkel tablet da» U weer mei plezier Uw werk kunt doen I Doodstraf geëist tegen Erich Koch In het proces, dat in Warschau wordt gevoerd tegen de voormalige Duitse gouwleider Erich Koch, heeft de open bare aanklager de doodstraf geëist. Hij achtte de beklaagde schuldig aan de dood van 400.000 mensen. Permanente voorraden koffie in ons land? Volgens een blad in Sao-Paulo zou het Braziliaanse koffie instituut op het ogenblik overwegen permanente koffie- voorraden op te slaan in Nederlandse havens. Deze voorraden zouden het mo gelijk maken snel te voldoen aan de be hoeften van de Europese markt. Het in stituut zou de voorwaarden van de ha vens van Amsterdam en Rotterdam thans in studie hebben. In kringen van de Amsterdamse kof fiehandel is men - zo vernamen wij - van deze plannen op de hoogte. Men ziet hierin een verkapte consignatiepoli- tiek die allerminst wordt toegejuicht. Voor de vemen kan deze ontwikkeling gunstig zijn, voor de koffiehandel ech ter allerminst. Het is een vertwijfelde poging van de produktielanden om hun debiet te ver groten. De Ned. koffiehandel huldigt, echter het standpunt dat de verkoop langs de normale handelskanalen moet geschieden. Opvarenden Callisto in Hoek van Holland De 34 bemanningsleden van de Neder landse vrachtboot „Callisto", welke van nacht kort na middernacht dichtbij het lichtschip „Noord Hinder" op de Noord zee is gezonken, zijn hedenochtend met de Duitse kustvaarder „Julia" in Hoek van Holland aangekomen. De gezagvoerder, J'. van der Zwan, vertelde, toen de mannen aan de wal waren gebracht ln afwachting van het vertrek per autobus naar Rotterdam, dat de „Callisto" wegena de mist stil had gelegen en seinen gaf. Op het radarscherm had hij het Liberiaanse schip „Andros Stream" zien aankomen, maar ondanks het loeien van de mist hoorn voer de Liberiaan door. Met een geweldige klap boorde de voorsteven zich achter de boeg ter hoogte van het eerste ruim aan stuurboord in de „Callisto". Er ontstond een scheur, waar een paar vrachtauto's in en uit konden rijden, zo vertelde de 22-jarige vierde stuurman Martin Hout uit Rotterdam. Veel opvarenden lagen te slapen en werden direct gewekt. Twintig minuten later begon het schip te zinken. Met moeite hadden de opvarenden een red dingboot kunnen doen strijken. Alleen de kapitein en twee andere bemannings leden hebben zwemmend het zinkende schip moeten verlaten. Van hun per soonlijke bezittingen kon niemand iets redden. Alleen de scheepspapieren zijn veilig in de reddingboot gekomen. Drie uur hebben de mannen in de sloep rondgedreven voor de „Julia" hen op pikte. Schepen passeerden, maar merk ten de vuurpijlen, die afgeschoten wer den, niet op.. Ook het harde schreeuwen van de mannen was vergeefs. Maar toen men eenmaal vla touwladders aan boord van de „Julia" was geklommen en men daar een gastvrij onthaal ondervond kwam men spoedig weer op verhaal. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba J. M., dr. van J. M. A. v. d. Poel en W. R. Gijben; Ronald H., zn. van W. Passchier en J. Tu.lk; Bartho lomews C.. zn. van H. L. Balfoort en A. K. E. v. Brecht; Robert, zn. van W. Krös- schell en G. Blankespoor; Paul G., zn. van C. de Wit en A. Janneman; Gerda, dr. van J. Kribbe en J. Smit. Ondertrouwd: P Peper en J. van Els- wUk. Overleden: V. J. J Zoetemelk, 1 jr., m.; A. Krispün, 74 jr., vr. Tal van voorzieningen nodig aan zwembad Bij een ongedekt nadelig saldo van f90.000.—, is het B. en W. van Leiderdorp thans niet mogelijk de middelen aan te wij2en dit tekort te dekken, behoudens aanwending van de reserves. In het huidige stadium wensen B. en W. deze echter ongerept te laten. De mogelijk heid bestaat dat de raad een verzoek richt tot de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisatie om het basisbedrag per inwoner voor de algemene uitkering te vet> hogen met ingang van 1959. B. en W. menen, dat in een gemeentevan f. 41,73 per inwoner; dait komt mede als Leiderdorp, die zich voorbereidt op een grote ontwikkeling, mede op basis van het onlangs door de raad vastge stelde structuurplan voor de Leidse ag glomeratie, het onmogelijk is toe te ko men met het thans geldende basisbedrag Stichting van openbare kleuterschool B. en W. hebben de raad een voorstel doen toekomen om over te gaan tot stichting van een openbare kleuterschool. Dit voorstel houdt verband met het besluit van de Vereniging Neutrale Kleuterschool de huidige neutrale kleuter school op te heffen. Hierover schreven wij reeds na de ledenvergadering van deze vereniging. B. en W. stellen de raad voor de overname te doen geschieden per 24 augustus a.s„ dus bij het begin van het nieuwe cursusjaar. De gemeente zal de inventaris van de neutrale kleuterschool overnemen en ook de bouwplannen zullen normaal doorgang vinden. De gemeente zal n.l. het ontworpen bouwplan ongewijzigd overnemen. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en de bouw kan onmiddel lijk na het besluit van de raad beginnen. Voor de groenvoorziening om het ge bouw vragen B. en W. de gemeenteraad een krediet van f 1600.—. UITBREIDING OPENBARE ULO en W. vragen de gemeenteraad medewerking voor de uitbreiding van de openbare ulo met 2 lokalen. Zij stellen de raad bovendien voor in de verbou wing op te nemen de bouw van een con ciërgewoning. De gevraagde kredieten bedragen: 1. f134.400.voor de uitbrei ding van de school; 2. f25.500.voor de bouw van een dienstwoning voor de con cierge; 3. f1100.voor aanleg en ver nieuwing beplantingen. Bovendien zal vastgesteld worden de huur van de con ciërgewoning (f70— per maand) bene vens een bedrag voor het gerief van de centrale verwarming f 13. BENOEMING HOOFD OPENBARE ULO Uit een 18-tal sollicitanten hebben B. en W. in overeenstemming met de in specteur van het l.o. de volgende voor dracht opgemaakt ter benoeming van een hoofd van de openbare uloschool: 1. J. H. Brust te Nijmegen; 2. H. van den Heuvel te Alkmaar; 3. H. W. Koldewe te Zeist. De heer R. Otten, het huidige hoofd der openbare ulo, verlaat Voorschoten per 1 maart a.s. in verband met een be noeming te Velsen. STICHTING R.-K. ULOSCHOOL Het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur heeft de raad medewerking verzocht tot stichting van een R.-K. Uloschool. Deze school zal beginnen op 1 september a.s. in het reeds 50 jaar oude gebouw van de voormalige R.-K. Meisjesschool aan de Veurseweg. Het schoolbestuur heeft de minister gevraagd de bouw van een nieuwe school met 5 leslokalen en een vaklokaal op de urgentieiyst 1960 te plaatsen. B. en W. stellen de raad voor, over eenkomstig de wettelijke richtlijnen medewerking te verlenen voor de stich ting van deze uloschool. Dit zal dan de derde uloschool ln de gemeente Voor schoten worden. SCHOOLMELK Blijkens een voorstel aan de ge meenteraad zijn burgemeester en wet houders uiteindelijk toch gezwicht voor de druk, die uit de raad op hen is uit geoefend om op de beide openbare la gere scholen het invoeren van school- melk te verplichten. B. en W. hebben daarvoor nog het advies van de In specteur van het l.o. gevraagd en deze heeft medegedeeld, dat naar zijn me ning de voordelen de nadelen overtref fen. De prijs van de -melk zal voor de ouders 38 ct. per week bedragen. Dan wordt 5 x per week een kwart liter melk verstrekt. De deelname is natuur lijk geheel vrijwillig. Het gemeentebe stuur begroot de kosten voor de ge meente op f 163,50. De schoolmelkkwestie is reeds vele malen ter sprake geweest. De heer Mol (PvdA) heeft reeds enkele malen B. en W. uitgenodigd opnieuw besprekin gen te voeren met de hoofden van alle scholen en de schoolbesturen. B. en W. hebben gemeend niet opnieuw in con tact te moeten treden met deze school besturen, die pertinent afwijzend ston den. In een der laatste raadsvergade ringen heeft de heer Fortanier (KVP) van B. en W. gevraagd de Invoering op de openbare scholen door te zetten. Het voorstel voor de vergadering van a.s .vrijdag is daar kennelijk een uit vloeisel van. VERBOUWING KLEUTERSCHOOL De voorgenomen verbouwing van de chr. kleuterschool ln de Schoolstraat, waartoe de raad zijn medewerking reeds besloot te geven, kon niet doorgaan, daar de inspecteur van het kleuteron derwijs niet de vereiste goedkeuring kon geven. Nu stellen B .en W. voor medewer king te verlenen aan: 1. aanbrengen van linoleum (f1420.2. vorstvrij- maken toiletgroep (f 575.3. aan schaffing oliestookkachel (f 525.—)4. aanschaffing gordijnen (f250.—). Ook stellen B. en W. voor f 1330 beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van ontwikkelingsmateriaal. VERGOEDING GODSDIENSTONDERWIJS Nadat ln de vorige raadsvergadering nog bezwaren gerezen waren tegen het voorstel tot vaststelling van een ver goeding voor het geven van godsdienst onderwijs aan de openbare scholen, hebben B. en W. een gewijzigd voorstel aan de raad voorgelegd, dat, naar hun mening voor alle partijen aanvaardbaar zal zijn. B. en W. stellen nu voor de kosten te beschouwen als geldend voor de vaststelling voor het bedrag per leer ling voor de exploitatiekosten. Daar door kan aan de bijzondere scholen een bedrag uitgekeerd worden, dat zij vrij kunnen gebruiken, maar waarvan zij eventueel de bezitters van de zgn. na akte een extra vergoeding kunnen ge ven of waarvan zij de kerkbesturen van de Geref. en R.-K.Kerk een tegemoet koming kunnen geven. Deze kerkbestu ren hebben n.l. principiële bezwaren tegen rechtstreekse subsidie. Naar de mening van B. en W. blijft door dit voorstel de gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwijs gehandhaafd. De vergoeding zal gelden met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari 1958 en zal per jaar f 600.be dragen. AANSCHAFFING MEUBILAIR De snelle groei van de openbare la gere Vltetschool maakt het noodzake lijk nieuw meubilair aan te schaffen. Voor de aanschaffing van 24 leerlingen sets, een opbergkast en een bord met stalen ezel, wordt een krediet gevraagd van f1669.—. ook, omdat de investeringen, die gedaan worden zodanig moeten zijn, dat de groei van de gemeente kan worden op gevangen Voor deze gemeente is dus stellig van toepassing: „de cost gaat voor de baet uit". VERHUUR TENNISBANEN Verschillende onderwerpen worden de raad a.s. vrijdag ter beoordeling aange boden. Zo ook het verhuur der tennis banen, omdat deze, in verband met een reconstructie nog niet was vastgesteld. Nu echiter, de toestemming voor de re constructie der banen van G.S. nog niet is ontvangen, en dus de banen vóór de aanvang van het nieuwe speelseizoen nog niet in orde kunnen zijn, stellen B. en W. voor, deze zo goed mogelijk bespeel baar te laten maken, omdat men dit redelijkerwijs niet van de tennisclub „De Munnik" kan eisen, De toestand der banen is zeer slecht. B. en W. willen de huur voor 1959 vaststellen op f. 580,—. ZUIVERINGSINSTALLATIE ZWEMBAD Nu het zwembad aan de Ericalaan twee zomers in gebruik is geweest, voortref felijk geexploiteerd door de zwem- en polovereniging De Does, is gebleken, dat de zuiveringsinstallatie niet geheel in orde is, Vooral op die dagen, waarop een druk gebruik van het bad werd gemaakt biykt dit. Dit kan ln de toekomst de ex ploitatie nadelig beïnvloeden. Aanvan kelijk Is het zelfs zo geweest, dat de inspecteur voor volksgezondheid gedreigd heeft het bad te zullen sluiten. Het bestuur van De Does, heeft na overlag, advies ingewonnen van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening te 's Gravenhage. U'it dit advies blijkt, dat de capaciteit van de pompinstallatie niet voldoende benuit kan worden; ook is de afvoer onregelmatig over de breedte van het diepe bad verdeeld. Ter verbetering dienen zowel aan de aanvoer als aan de afvoerleiding enige voorzieningen te worden getroffen. B. en W. lichten nader toe, hoe één en ander zal dienen te geschieden, waarbij dan de kosten geraamd worden op f. 4000. In verband met het feit, dat in deze gemeente nog altijd getobd wordt met een te geringe waterdruk, waarvan ook de circulatiesnelheid in het zwembad de lasten heeft, zal men in het zwembad een drukverhogingspomp moeten mon teren Een canaciteit van 2%'m3 per urn- zal voldoende ziin De kosten worden geraamd op f. 1700,—. Het resultaat van het plaatóen van een drukverhogingspomp is, dat er een grotere dosis chloorgas aan het water kan worden toegevoegd. Voorzieningen hiertoe vragen f 400. Het rijksinstituut beveelt nog enige verdere verbeteringen aan. B. en W. menen, dat het van het grootste belang is. dat het zwembad aan de hoogste eisen voldoet. De investering zou kunnen worden toegevoegd bij de bouwkosten van het bad, zodat het totaalbedrag in dezelfde termijn als voorheen (40 jaar) kan warden afge schreven. REGELING BEBOUWDE KOM. Door het architectenbureau Kuipers, Gouwetor, De Ranitz, is in aansluiting op genomen raadsbesluiten, voorbereid de voorschriften tot regeling van de be bouwing langs de Hoofdstraat en de Aohthovenerweg ten zuiden van de Doeslaan .alsmede de daarbij behoren de bijzondere voor- en achtergevelrooi lijnen, voor die gedeelten. Er zijn twee bezwaren tegen deze voorstellen inge diend. B. en W. stellen do raad voor de ver ordeningen voor- en aohterrooilijnen vast te stellen. Appellanten zullen scha devergoeding ontvangen. In de toelichting die B. en W. geven staat o.m. vermeld: Het belangrijkste punt is het scheppen van een mogelijk heid tot verbreding van de verkeers ader en in vérband daarmede het be palen van de plaats van de bebouwing, waarbij behalve aan de eisen van het voetgangersverkeer ook aan de nood zaak tot het bieden van voldoende par keergelegenheid is gedacht. Betogingen in Rome tegen Oostenrijk inzake Tirol In Rome hebben vandaag wederom honderden jongeren gedemonstreerd tegen de houding van Oostenrijk in het geschil om Zuid-Tirol, dat na de eerste wereldoorlog een Italiaanse provincie werd, doch sterk Oostenrijks van karak ter is. Het gebouw van de Oostenrijkse am bassadeur werd streng bewaakt. Pre mier Segni verklaarde gisteren in het parlement dat zijn regering het na de tweede wereldoorlog met Oostenrijk ge tekende verdrag, dat voorziet in een feitelijke autonomie voor Zuid-Tirol, „tenvolle en edelmoedig" zal nakomen, maar dat de uitvoering een zaak van Italië is. In Bolzano ,de hoofdstad van het be trokken gebied, hielden omstreeks dui zend jongeren een betoging ten gunste van het Italiaanse bewind. Inmiddels heeft de Oostenrijkse rege ring haar ambassadeur in Rome ontbo den voor overleg. De politie te Heemstede heeft aan gehouden een 17-jarige jongen uit Den Haag, verpleegde van de Inrichting van lijders aan vallende ziekte „Meer en Bos", te Heemstede. Hij heef ft bekend gisteravond met een lucifer brand te hebben gesticht op de zolderverdieping van een der werk plaatsen op het terrein der inrichting men zie elders. Volgens de politie heeft de jongeman zich vroeger ook al eens schuldig gemaakt aan brandstichting in een drukkerij en een bakkerij te Den Haag. VOORSCHOTEN Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank „Voorscho ten" (omzet steeg met 10 miljoen) hield onder voorzitterschap van de directeur, de heer A. Q. Doeswijk, haar Jaarverga dering. De directeur merkte op, dat de gang van zaken in 1958 voor de zgn. koude tuinders het zwaarst is geweest. De balans geeft een totaal van bijna 3 miljoen gulden aan. De omzet steeg met 10 miljoen en bedroeg 35 miljoen. Het aantal boekingen vermeerderde met ruim 4000 tot ongeveer 19000 Het aantal paarders nam toe met 272. Het spaartegoed bedroeg op 31 december 1958 f 2.646.499,21, hetgeen een toename met ruim f 900 000,sedert december 1957 betekent. Ongeveer 80 van de spaargelden kwam van spaarders buiten de L.T.B. De vergadering besloot de netto winst f9.091,77 toe te voegen aan de reserve. Het aftredend bestuurslid, de heer G. v d. Hulst, werd herkozen. De heer P. W. Vermin, lid van de Raad van Toe zicht. was niet herkiesbaar. De voorzitter bracht de heer Vermin dank voor al het werk, dat hij geheel belangeloos gedurende bijna 24 Jaren had verricht. De heer G. van der Hulst sloot zich hierbij namens de L.T.B. aan. In de ontstane vacature werd gekozen de heer W. L. van Schaick. Na de pauze hield de districtsinspec teur van de Centrale Bank een Inleiding over het geldwezen, en de geld- en ka pitaalmarkt CURSUS WIT/GELE KRUIS Voor de cursus (4 lezingen) van de heer P. J. Stolker over de opvoeding van kinderen, bestond zo grote belang stelling, dat het bestuur van het Wit- Gele Kruis moest besluiten deze cursu6 in het Culturele Centrum, l.p.v. in het Gezondheidscentrum te houden. De voorzitter, pastoor J. van Bemme- len sprak daarover zijn voldoening uit. De heer Stolker hield daarna een vlot te en vaak geestige causerie over de kleuter, In de komende lezingen zal de heer Stolker bepaalde moeilijkheden, die bij het opvoeden naar voren kunnen komen, bespreken. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna M. M., dr. van W. van der Geest en Th. C. Ruleebosch; Cor nelia A. M.. dr. van A. J. Welslnk en O. A. van der Willigen; Agatha P. M„ dr. van G. W. VeTgeer en C. H. Warmerdam; Maria A., dr. van C. C. van Schle en A. C. de Haas; Alida M., dr. van C. C. van Schle en C. de Haas. Overleden: L. J. Beugelsdljk. LEIDERDORP RAADSAGENDA Raadsvergadering op vrijdag 27 fe bruari, 's avonds 7.45 uur, ten gemeen tehuize. De agenda vermeldt oJn.: Vast stelling van het getal wekelijkse lesuren voor het vakonderwijs lichamelijke oefening voor 1950; vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoe dingen voor de bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs voor 1959; nadere vaststelling van het ver- plaatsingskostenbesluit voor gemeente- personeel en onderwijzend personeel; verlenen van meewerking tot de bouw van een nieuwe christelijke kleuter school; wijziging der legesverordening; benpeming van een lid en een plaats vervangend lid der commissie van be heer van de schoolartsendlenst ln de kring Alphen a. d. Rijn; verlenen van medewerking tot de bouw van een gym nastieklokaal voor de Chr. Ulo-school; verlenen van medewerking tot uitbrei ding van de Christelijke Ulo-school met 4 leslokalen; indiening van een verzoek tot verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds; verhuur der tennisbanen voor 1959: reconstruc tie van de waterzuiveringsinstallatie van het zwembad; vaststelling van de rege ling der bebouwde kom ten noordwesten en ten zuidoosten van de Doesbrug met bijbehorende voor- en achtergevelrooi- lijnvoorsohriften: intrekking van het raadsbesluit van 25 juli 1/958 betreffende de bouw van 59 premiewoningen in het Doeskwartier; intrekking van het raads besluit van 19 dec. 1958 tot het aangaan van een geldlening van f. 600.000 voor de bouw van 59 woningen in het Does- kwartier: verkoop van grond uit com plex VI van het grondbedrijf; verlenen van een subsidie aan het „Comité Vie ring Koninginnedag 1959" van maxi maal f. 1000; wijziging der salarisveror dening voor het gemëentepersoneel. BEURSOVERZICHT Zwakke markt; K.L.M. hoger De claimhandel KNSM werd van middag ingezet op f 19,60. De prijs daal de daarna tot f 18,80, De slotkoers van de vorige dag voor claims bedroeg f 19,60. De aandelen KNSM noteerden bijna 2 punten beneden de koers van gisteren. Aandelen Rotterdamsche Lloyd werden een paar punten lager verhan deld. De forse dividendverlaging tot 8% (v. J. 12%%) was een grote 'teleurstel ling; men had gerekend op een divi dend van 10%. Gezien de dividend perspectieven is men niet optimistisch gestemd voor de Scheepvaartaandelen. Dit kwam vandaag in de koersvorming voor deze aandelengroep naar vorende koersverliezen bedroegen 2 tot 5 pun ten. De internationale waarden lagen zwak tot flauw. Londen verkocht aandelen Philips op 526 en kocht Unilevers op 459%. Op deze prijzen verloor Philips circa 8 punten vergeleken bij gisteren, terwijl Unilever een koersverlies van 5 punten moest incasseren. Aku minus 5 Parijs verkocht Olies in een vrijwel lege markt met als gevolg, dat dit de aan delen Kon. Olie op een verlies van ca. f4,50 kwam te staan. De notering lag bijna f2— beneden pariteit New York. KLM werd tegen de gehele marktver houding in, circa f3.— hoger geadvi seerd. Van de Cultures nateerde Deli fl.— lager. Amsterdam Rubbers ruim 2 pun ten beneden de vorige slotkoers. Dit zelfde kan gezegd worden voor HVA's. Voor de inschrijving op de f 100 min. of meer 4%% obligaties 1959 Bank Ned. Gemeenten, bestond zeer goede be langstelling. Dit drukte de koers voor de Staatsobligaties, waar de tendens aan de zwakke kant was. Certificaten Twentsche Bank werden 5 punten hoger geadviseerd op het verschenen jaarverslag. WISSELKOERSEN Londen 10.00%—10.61; New York 3.77%—3.77%: Montreal 3.88V4—8.88%j Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.56%-7.55% Frankfort 90.31-90.36: Stookholm 72.96% —73.01%; Zllrich 87.47%—87.52; Milaan 60.81%—60.86%; Kopenhagen 54.71%— 54.78%; Oslo 52.91 52.90Wenen 14.55%—14.56%; Ankara 3.76%—3.77y<i; Praag 52.84—52.94: Lissabon 13.22%— 13.24. Beurs van Amsterdam Woensdag 25 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Neü. '59 4% IOOiV 100 Ned '58 4% 100% 100 Ned '53 3% 94% B 94 A Grootboek o^l. 3% 80% 81B Ned. '47 3% (3) 9292% Ned '51 3% 951/, 95 Ned '53 (3%) 93?* 93% Ned '56 3% 92 a. 92% Ned '48 3% 891- 88% Ned '54 3% go». 90V4 Ned '55 13% 901, 89% Ned '55 II 3V4 90r\ 90% Ned. '37 3 90j, 90A Dollarlng '47 3 91V 91% Inve8teringscert, 3 q7l) 97% Ned. 62-64 3 Iq\\ 965;8 Indië '37 A 3 96 95i/2 Grootboek '46 3 00v, Ned W.B 6% iiiTi Ui% ACTIEVE AANDELEN Clt, Handl.enlnd B 39 39% Nat. Handelsbank 141 140 Ned. Handelmij204 205 Amst. Rubber 91 88% H.V-A 139% 136Vs Java Cult29% 29 Benembah136% 134% Vorstenlanden12% 12 AJC.U2°'3% 276% Berkel's Patent (v.) 222 225 Calvé Delft cert454% 450 Deli Mij.en (Ver.) 159.20 157.80 Kon. Pap v Gelder 221% 220 Hoogovens eet369 362 Miiller en Co. N. B 290% 290 Ned. Kabelfabr334 331 Philips 534% 524% Philips pref 229 227 Unilever 464% 459y4 Wilton Feyenoord 198% 199 Biliton 2de r 224 220 Dordtse Olie gew. 720 702V4 Kon Petr (f 20.—) 168 163 idem (50 d. f20.—) 16745 162.85 Holl Amer lijn 149a', 146 Java China Paket iqt 1351 K.L.M 115.50 118" Kon Ned Stmv MU 147uexc! 145% Kon Paket Mij iq\ 132% Stoomvaart Mij Ned 153 158 Nlevelt Goudr eert 12g 120% v Ommeren eert 227 - Kon Rott Lloyd j41 133% Ned Scheepv Unie 134^ 132y8 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam '47 (3%) 3 93% idem 48 (3%) 93% 94% R'dam '52-1 (4%) 99% 99 idem '37 I-III (3%) 93'4 93% Idem '38-1 (3%) 93% 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104% 104% id. N. W. B. '52 (4y*) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 97% Premieleningen 98 91% 91% A'dam '56 1 2% 86% 86% A'dam '56 n 2% 98 98 Eindhoven '54 2% 83 Enschede '54 2% 83% 88% Den Haag '62 I 2% 95 94 Idem II 2% 94% R'dam '52 I 2% 94 L 92% 97% 97% 104% 104% Utrecht '52 2% 95% L 93 Z.-Holl. 1957 2% 102 101 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnsteUlnges Robeco 397 396 263% 2t>6% H.B.U eert 221 220% Rott Bank 232% 232 Twentsche Bank 220 225 Industrie Ondernemingen 290 292 Borneo Sum. H. Mij. 60 Ned. G. en Sp. fabr. 259% 256 Kon. Ned. Grofsm. 131 131 Intematio 106 Vi 107% Rott. Droogdok Mi). Sikkens Lakfabr. '53 600 598 499 495 Tieleman en Dros 8% Ned Mij Walv.vrt. 82% 82 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 11 1(1 Amerlk. fondsen Canadian Pacific R. 30H Intern Niokel 92% 92% 70H 71% Bethlehem Steel. 64y4 63% Cities Service 60 59L General Motors 48ft 47% 112% 115 Republic Steel 72 72% 78% 78% 38 37 Un States Steel 95 93% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VR 24/2 Edeimet Kon AA 60L Pref w.a idem 68 317 315 Holl Constructie 335 335 Ing bur v Bouwnljv 172 172 ld dlv 1958 163 164% Int Kunststof! Ind 50GB 49 Leidsche Wolsplnn 260GB 263% Ver Touwfabrieken 219 218% Wermnk's Betonm 116 118 Van Wijk Tetlei 69L 67%L Zaalberg 105 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9