Dr. Hubert Vergossen - Bonus „goede heertje" VELPON l'jmt het vast en zeker BETER Ceta-Bever Schandaal om twee miljoen mark „Ruimte" inplaats van A.J.C. VRACHTBOOT NA AANVARING BIJ VLISSINGEN GEZONKEN MINISTER STRUYCKEN NAM HET OP VOOR AMBTENAREN HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK 97ste jaargang Woensdag 25 februari 1959 Derde blad no. 29680 Westduitse hoo fdstad aan zijn trekken (Van onze correspondent te Bonn) Als het „goede heertje" van Bonn zou men de 51-jarige dr. Hubert Vergossen, tot voor kort hoofd van het Bonner stadsbureau voor Defensieschaden, kun nen betitelen. Met kwistige hand strooi de hij in tijd van zeven jaar een bedrag van 2.3 miljoen mark (dat is ruim 2 miljoen gulden) als bezettingsschaden rond. Het verschil met het Amsterdamse „heertje" zit evenwel in het feit. dat Vergossen voor dit strooiwerk zijn per ten opeiste, te weten een totaal van 150.000 mark voor zichzelf en zijn vrien den, zijn „Genossen", op hei bureau. Vandaar dat men thans spreekt van het proces tegen „Vergossen und Genos sen", dat sedert enkele dagen te' Bonn aan de gang is. Met dit proces komt een stedelijk schandaal eindelijk eens in Bomi aan zijn trekken. Tot dusver konden de ech te Bonners met een soort leedvermaak steeds zeggen, dat diverse hoge rege ringsambtenaren elders schandalen ver oorzaakten. maar dat ..die van Bonn" zuiver waren. Vergossen was nu be paald niet zuiver. Zijn bureau had tot taak om de schadevergoedingen te bepa len. waarop Bonner burgers recht meenden te hebben wegens aan him wo ningen of bedrijven veroorzaakte schade tengevolge van de geallieerde bezetting. Enorme vergoeding Zo staat in het centrum van de stad het befaamde hotel ..Bergischer Hof. dat zeker door de geallieerde bezetting wat schade heeft geleden. De eigenaar van dit hotel kreeg evenwei de enorme som van 375.000 mark wegens door Bel gische militairen veroorzaakte ..schade". Hij was daarvoor geinstrueera door Ver gossens naaste medewerker! De werke lijke schade was evenwel minimaal De hotelhouder „ontdekte" in 1954 nog een „verlies" van 2.500 flessen wijn. waar voor Vergossen grif 14.000 mark liet be talen. Uiteraard liet de hotelhouder Ver gossen voor deze gaven niet onbeloond! Zo ging het met het ziekenhuis van de Johanniterorde: schadevergoeding één miljoen mark! waarvan Vergossen. dis creet door de kanselier van de orde in een gesloten enveloppe verpakt, een be drag -van 10.000 mark mocht meepikken. Er was verder een kantoorbediende op Vergossens bureau, die zelf ook met eisen kwam. Hij vroeg 27.000 mark en Vergossen betaalde grif. hoewel de kan toorbediende nóóit enige oorlogs- of be- zettingsschade had geleden, maar wel de bizarre brutaliteit had om bij de „lijst van de vermiste of beschadigde voor werpen" te vermelden: „50 mark voor Hitler's Mein Kampf, goud op snee en persoonlijke woorden van de burgemees ter van Bonn (huwelijksgeschenk)" Blonde Kitty Zo ging dat jaren door. Vergossen kreeg geld, Vergossen kreeg 120 mud cokes, Vergossen kreeg een auto te leen, „Vergossen und Genossen" lieten een garage bouwen voor een kennis ad 47.000 mark. Maar tenslotte maakte Vergossen op het oog een nette ambtenaar twee fouten. Eerst zorgde hij er voor dat „blonde Kitty uit Godesberg" ging pra ten. Deze Kitty is een bekende inwoon ster van Bad Godesberg bij Bonn. die van een van Vergossens medewerkers ook eens een bedragje had gekregen voor „defensieschade". Zij werd jaloers, toen een kennis van haar voor een soortge lijk geval meer kreeg. Toen begon zij te praten. Het spoor dat de politie daar door kreeg, werd glashelder toen de Bonner Officier van Justitie in 1956 een lijst in handen kreeg met de namen van degenen, die vergoedingen hadden gekregen. Die lijst was vals, concludeer- Luchtvaartpionier Robert Noorduyn overleden Uit Vermont (Canada) is bericht ont vangen, dat daar in de leeftijd van 68 jaar is overleden de heer Robert Noorduyn, een Nederlandse luchtvaart pionier, die later de Canadese nationali teit heeft verkregen. Robert (Bob) Noorduyn was een der oprichters van de Rotterdamse en de Haagse proefvliegclub omstreeks het jaar 1910. Hij was een enthousiast mo dellen-bouwer. In 1920 is Noorduyn naar de V.S. ge gaan en enkele jaren later kwam hij in dienst by de Bellanca Vliegtuigfabrie ken. Hy was een voortreffelijk ontwer per van vliegtuigen. Grote naam ver kreeg Noorduyn met zijn „Norseman", een licht transportvliegtuig met één motor, dat sterk van constructie was en veel gebruikt kon worden door de zgn. rimboepiloten in Canada, bij poolexpedi ties en ook uitstekende diensten heeft bewezen op D-day in Normandië. Regelen voor samenwerking aanvaard De regeringen van Australië en Neder land hebben onlangs de aanbevelingen aanvaard, die in oktober 1958 werden opgesteld door vertegenwoordigers van het Nederlandse en het Australische gouvernement in Nieuw-Guinea. Deze aanbevelingen hadden ten doel. uitvoe ring te geven aan de overeenkomst tot samenwerking op bestuurlijk gebied, waartoe beide regeringen eerder een overeenkomst hadden aangegaan. Dit aldus een mededeling van de Australische ambassade in Den Haag heeft de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, R. Casey, gisteren in het Australische parlement verklaard". VEROLME NAAR BOTLEKGEBIED De scheepsbouwer Verolme begon na de tweede wereldoorlog zijn activiteit in voormalig Usselmonde. waar hy een machine- en motoren fabriek vestigde en kantoorlokalen liet bouwen. Sindsdien nam Verolme verschillende niet flore rende kleinere scheepswerven over, maar het hoofdkantoor van zijn onderneming bleef in IJsselmonde gehuisvest. Lang zamerhand was dit echter niet meer goed te combineren met de grote onder neming in het Botlekgebied. Vooral de internationale activiteit is geheel naar dat gebied verplaatst en daarom is thans besloten met ingang van 3 maart de hoofdzetel van Verolme United Ship yards naar de Botlek te verplaatsen. de de Officier na een korte studie. Vol gens de datering was de lijst n.l. opge steld in 1949. maar achter de namen stonden telefoonnummers van vijf cij fers. En in 1949 had Bonn nog geen telefoonnummers met vijf. maar slechts met vier cijfers! De lijst van 1949 was dus z.i. vervalst, in elk geval na 1949 op gesteld. En daarmee had hij een juiste conclusie getrokken. „Verzetsstrijder" Niet dat Vergossen thans voor de Bon ner rechtbank alles over die 2.3 miljoen mark toegeeft! Hij ontkent dat wat hij gedaan heeft, (namelijk 2.3 miljoen mark staatsgelden „weggeven" en daar voor 150.000 mark „terugkrijgen") cor ruptie is. Hij noemt zich een „verzets strijder met een nieuwe richting", die de door de bezettangsstrijdkrachten veroor zaakte schade aan Duitse bezittingen met royale hand had willen vergoeden. Daarbij zegt hij een morele aanspraak te hebben op provisie! De doctor in de economie wordt uiter aard niet geloofd. Daarvoor liet hij zich teveel toestoppen, daarvoor heeft hij te veel van dergelijke zaken in allerlei ca fe's gedaan en daarvoor werden die za ken te uitgebreid, zodat aloerse blonde Kitty en pientere officieren van justitie tenslotte de kruik deden breken. Hatta zegt: „Meer rijst produceren" „In de ontwikkelingsplannen voor In donesië behoort de regering voorrang te geven aan de levensmiddelenproduktie, zu heeft de voormalige vice-president dr. Moh. Hatta tijdens een bezoek dat hij dezer dagen aan het rijst-instituut te Krawang bracht, verklaard. In 1950 heeft de regering, aldus Hatta, een plan opgesteld dat beoogde de voed- selproduktie te stimuleden en de rijst- produktie van Indonesië zodanig te ver hogen dat zij in de binnenlandse be hoeften kan voorzien. Dat plan is mis lukt, omdat men geen voldoende reke ning heeft gehouden met de sterke be volkingsgroei. Indonesië moet nog steeds grote hoeveelheden rijst importeren: ongeveer 800.000 ton dit jaar. Hatta wees érop dat er in Indonesië nog ongeveer 40 miljoen ha. land in aanmerking komen voor rijstcultuur. Nog steeds activiteit der opstandelingen De secretaris van de gouverneur van Noord-Sumatra heeft bekendgemaakt dat 43 ambtenaren ontslagen zijn we gens samenwerking met de opstandelin gen. De meeste der ontslagenen werkten in het district Tapanoeli, waar de acti viteit der opstandelingen ook het grootst is. In Medan heeft de directeur van de Indonesische radio-omroep Radio Re- publik Indonesia, Maladi. verklaard dat de opstandelingen over twee radiozen ders op Sumatra en een op Celebes be schikken. Zij hebben echter geen radio zenders in het buitenland. Ongeveer 20 employé's van Radio Republik Indonesia zijn overgelopen naar de opstandelin gen, die sinds het begin van de opstand, voor ongeveer 25 miljoen roepiah schade hebben toegebracht aan installaties van de nationale omroep. Advertentie Nieutve organisatielos van het verleden De Arbeiders Jeugdcentrale zal za terdagavond a.s. op een congres op „De Paasheuvel" te Vierhouten beslui ten tot haar opheffing en tegelijk tot medewerking aan de oprichting van een nieuwe en algemene jongeren organisatie Jeugd- en Jongerencen trum „Ruimte". Deze nieuwe jeugd organisatie is los gemaakt van het politieke verleden van de AJC, de SDAP (later de P. v. d. A.) en het NVV. Zondagmiddag zal op een bij eenkomst in het Mincrvapaviljoen te Amsterdam de oprichting van de nieuwe organisatie bekend worden ge maakt, zo heeft de voorzitter van de AJC, de heer M. G. van Haaien, van daag op een persconferentie medege deeld. Twee jaar heeft de AJC gewerkt aan haar opheffing en voorbereiding van de nieuwe algemene organisatie. Het ste- riotiepe systeem van vrije jeugdvorming van voor de oorlog is na 1945 niet meer houdbaar gebleken. In de oude AJC was de grote fout, dat daarin te weinig reactiemogelijkheid was voor jongeren op de hen omringende samenleving. De jongeren van nu hebben er, zo stelde de heer Van Haaien, behoefte aan om zich te distantiëren van de samenleving waarin zij zijn opgegroeid. Er is teleur- Botsing in dichte mist Gehele bemanning door Duitser opgepikt In de nacht van dinsdag op woensdag is in de dichte mist de Nederlandse vrachtboot „Callisto,', die 5843 bruto re gister ton meet, in aanvaring gekomen met het Liberiaanse schip „Andros Stream". De Callisto zonk kort na de aanvaring, doch de gehele bemanning werd gered door de Duitse kustvaarder „Julia". De Andros Stream zette de reis voort naar Rotterdam. Het schip heeft enige schade opgelopen aan de bak boordzijde van de boeg. De „Callisto" was van Pepel, Free town, in West-Afrika met een lading erts op weg naar IJmuiden. Het had een bemanning van ongeveer 34 koppen. Het schip was uitgerust met radar. Eerste melding Te ongeveer 23.45 uur werd voor het eerst melding van de aanvaring ontvan gen. De situatie scheen niet ernstig, want er werd geen assistentie gevraagd. Toch vertrokken van Vlissingen de sleepboten „Blankenburg" en „Scaldis" naar de plaats van de ramp, 55 myl van Vlissingen en ongeveer 7 mijl ten noorden van het lichtschip Noordhin- der. Uit Rotterdam vertrok later ook de sleepboot „Schelde". Het Engelse schip „Isle of Ely" liet weten dat het koers zette naar de plaats van het ongeluk en dat het verwachtte binnen een half uur ter plaatse aan te komen. S.O.S. Direct na de aanvaring kwam radio- telefonisch contact tot stand tussen de „Callisto" en de directie van de rederij Hudig en Veder te Rotterdam. Het con tact bleef vijf minuten gehandhaafd, waarna plotseling tweemaal het s.o.s.- sein gegeven werd. Toen viel de radio verbinding uit. De ..Isle of Ely", die na enige tijd op de plaats aankwam waai de „Callisto" moest liggen, meldde niets op het radarscherm te zien. Deze mede deling deed de ongerustheid over het lot van het Nederlandsche schip sterk toenemen. ONDERSCHEIDING VOOR IIEREN VAN DER MANDELE EN DELPRAT De ambassadeur van Oostenrijk, dr. Georg Afuhs, heeft gistermiddag de on derscheidingen. behorend bij het Oos tenrijkse Grosze Goldene Ehrenzeichen fur Verdienste an die Republiek „Oster- reich" uitgereikt aan de voorzitters van de Kamers van Koophandel van Rotter dam en Amsterdam, mr. K. F. van der Mandele en mr. D. A. Delprai De plech tigheid in de Oostenrijkse ambassade werd o.m. bijgewoond door de Oosten rijkse consuls-generaal in Rotterdam en Amsterdam, mr. J. J. Ooievaar en mr. J. C, Marken. Gezonken Een Zweeds kuststation wist daarop te melden, dat de „Callistor" gezonken was doch liet niet blijken waar het dit nieuws vandaan had. Te ongeveer 02.00 uur vroeg een schip, dat zich meldde als „Rionges", nadere inlichtingen over de aanvaring, en kreeg van Radio-Scheve- ningen het verzoek koers te zetten naar de plaats van het ongeluk. Om ongeveer 03.30 uur werd bericht ontvangen van het Duitse kustvaartuig Ook Wenen kampt met een groot verkeersprobleem. Men is er thans begonnen met de bouw van een grote verkeersweg met verschillende viaductenwelke Wenen dwars gaat doorsnijden, zodat het snel" verkeer zich niets meer van het plaatselijke verkeer behoeft aan te trekken. De werkzaamheden aan een viaduct bij de spoorbaan langs het wereldberoemde Prater. Op de achtergrond het even beroemde reuzenrad. „Julia", dat het de gehele bemanning van de „Callisto" aan boord had geno men. Uit een radiotelefonisch gesprek dat de kapitein van de „Callisto" met de directie van de rederij had bleek, dat oe bemanning nog geen uur in de redding boten had rondgedobberd. De „Julia" is op weg naar Dordrecht en is omstreeks half elf vanochtend de Nieuwe Water weg binnengevaren. stelling over de na-oorlogse ontwikke ling in de binnenlandse- en de wereld politiek en voorts over het camoufleren van de tekorten, die zij dagelijks er varen. „Ruimte" wordt een algemene orga nisatie waarin jongeren van diverse of geen overtuiging elkaar kunnen ontmoe ten op vrije en ongedwongen wijze, re kening houdend met elkaar. De basis zal zijn: erkenning van de menselijke persoonlijkheid om van daar uit de structuur van de samenleving te bou wen. Iedere generatie heeft het recht zijn eigen samenlevingspatroon te creëren, zo omschreef de heer Van Haaien het karakter van „Ruimte". De organisatie zal bestaan uit drie zelfstandige groepenkindervrienden- werk „Bibit" (8—11 jaar), jeugdstad „Imago" (12—15 jaar) en jongerenwerk „Begin" (16—30 jaar). „Ruimte" zal zich niet verbinden aan een of andere levens- of wereldbeschou welijke groepering. Het werk van de jongste groep geschiedt onder verant woordelijkheid van de daarbij te betrek ken ouders; het is dus de opzet de ouders te organiseren. In de groepen „Jeugdstad Imago" zullen de leden door zelfwerkzaamheid actief in het programma betrokken worden, dat in overleg met hen en de leiding tot stand zal dienen to komen. De leden van de oudste groep zullen samen bepalen wat zij willen en gaan doen. Er komt een uit onbezoldigde leden bestaand hoofdbestuur. Alleen de jeugd leiders zijn gesalarieerde krachten. Het beleid van „Ruimte" wordt bepaald door vrijwilligers in tegenstelling met de de AJC, dat bezoldigde hoofdbestuurders had. Er is in de afgelopen periode con tact geweest over de nieuwe organisatie met andere jeugdorganisaties, o.m. met een grote orthodox hervormde jongeren organisatie waarmee „Ruimte" tezamen een scholingscentrum zal stichten. „Ruimte" zal zich kenmerken door een veel geringere intensiteit van by- eenkomsten e.d. dan thans het geval is by de jeugdorganisaties. De stichting voor zon en vrijheid, een organisatie van de AJC voor het vakantiewerk, blijft bestaan en zal haar diensten gaan verlenen aan „Ruimte". De in 1918 door de SDAP en het NVV gestichte AJC heeft grote in vloed gehad op de fase van de cultu rele bewustwording van de arbeiders jeugd. Daarnaast heeft zij een actie- strijd gevoerd voor sociale maatrege len voor de jeugd, waarvan een belangryk deel als voor de tweede wereldoorlog was verwezenlijkt. „Nieuwe Koers", de jongerenorganisa tie van de P. v. d. A., wordt eind maart opgeheven en daarvoor in de plaats komt een federatie van jongerengroe pen van de P.v.d. A. De leden van „Nieuwe Koers" zullen zich in groten getale bij „Ruimte" aansluiten. Soebandrio becritiseert minister Luns De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft zyn Nederlandse ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, beschuldigd van „onbillijkheid" door in de Nederlandse verkiezingscam pagne de naam van Soebandrio uit te buiten. Minister Luns had gezegd dat het be zoek van dr. Soebandrio aan Australië, Indonesië duidelijk maakte dat de kwes- tie-Nieuw-Guinea niet alleen een zaak tussen Indonesië en Nederland is maar ook tussen Indonesië, Groot-Brittannië en Australië. Minister Soebandrio zei: „Ik wil me niet. mengen in Nederlandse binnen landse aangelegenheden maar nu de heer Luns in zijn verkiezingscampagne mijn naam heeft- gebruikt, wil ik mijn mening geven. Het was van de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken onbillijk mijn naam te gebruiken omdat ik niet in de gelegenheid was mijn standpunt kenbaar te maken". Advertentie Binnenlandse Zaken in Eerste Kamer Binnenkort wetsontwerp over de financiële verkonding Rijk-gemeente in 2de Kamer Minister mr. A. A. M. Struycken is gisteravond in de Eerste Kamer op de bres gesprongen voor zijn ambtenaren. Aanleiding daartoe was een opmerking van de socialistische senator De Jong. die bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken had ge zegd. dat een discussie met de minister zoals dat ondanks de huidige om standigheden mogelijk was met de mi nister van Economische Zaken over het gevoerde beleid niet mogelijk was „om dat geen beleid is gevoerd". Ook indien de minister het derde jaar in het kabinet-Drees had kunnen vol maken. zou er geen hoop ".yn geweest, dat er iets zou gebeuren. De beloften in stukken gedaan, kan hij als minister in het huidige kabinet niet inlossen." Onder meer wees de heer De Jong op de verhouding Rijk en gemeente en zei- de, dat „het niet mogelijk was om nog één verstandig woord over die financiële verhouding tp zeggen". Negatief betoog In zyn zntwoord merkte de bewinds man naar aanleiding van de kritische opmerkingen van de heer De Jong op, „dat dit negatieve betoog van een "bur gemeester bewijst, dat hij zo weinig weet van het departement, waarmede hij het meest te maken heeft. Een mi nister mag worden gehoond, maar het betoog van de heer De Jong.raakt ook de ambtenaren van het ministerie .die met grote kunde en ijver belangrijke vraagstukken onder handen hebben". De minister wees er tenslotte op, dat een oplossing voor een aantal onderwerpen, die jarenlang aan de rode geweest zijn. op handen is. Hij noemde daarbij de modernisering van het personeelsbeleid, de regering voor de ziektekosten van ambtenaren, waarover een voorstel bij de ministerraad is ingediend, de pen sioenwet. de kampeerwet en de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeen te. Wat dat laatste punt betreft na ver kregen koninklijke machtiging en advies van de Raad van State is de regering voornemens het wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal in te dienen, ook indien dit eerst zou kunnen gebeuren als het kabinet reeds demis sionair is Kerkbouw Over de subsidiering van de kerkbouw zei de minister, dat het wetsontwerp hierover zal dienen uit te gaan van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Zolang de nieuwe rijks HOOFDSTAD OPERETTE „ZWEI HERZEN IM DREIVIERTELTAKT" Volgens een traditie, die inmiddels al verscheidene jaren oud is, speelt de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, eenzelfde werk een heel jaar lang. Vroeger begon zij op 1 januari met een nieuw werk; nu is zij door de grote belangstelling gedwongen het werk, dat begin september in première ging, te prolongeren voor de tweede helft van het seizoen en voor de zomer. Dat gebeurt thans eveneens met „Zwei Herzen im Dreivierteltakt", de bekende operette van prof. Robert Stolz, waarmee de Hoofdstad Operette dit seizoen zoveel succes heeft. Op maandagavond 9 maart komt het gezelschap dus opnieuw en voor de laatste maal met dit werk naar Leiden. De hoofdrollen worden ook nu ge speeld door Fritz Steiner, Otto Aurich, Lizzi Schöffmann, Jan Handerson en Rosy Parrish. Voorts treden op Claire Clairy, Herman Valsner, Walter Fein, Ad Heerings, Karl Frey en vele anderen. regeling er echter nog niet is. zal nood zakelijkerwijs moeten worden volstaan met een gemeentelijke regeling. Het inschakelen van buitengewoon dienstplichtigen als noodwachter bij de B.B. is niet eenvoudig en zal later nog eens aan de orde gesteld worden. He laas is niet kunnen voorkomen, dat ook een aantal oud-Indonesiestrijders bij de B.B. moet worden ingeschakeld. Er zijn echter wat de gehele groep betreft faci liteiten verleend, zoals b.v. de leeftijds grens van 35 jaar. Het ri reeds na het mid d mach tel ijk uur. als it- óegroting van Binnen land se Zaken. Bezitsvorming en P.B.O. zonder hoofdelijke stemming is aangenomen en de voorzitter de vergadering, die de ge hele middag en avond in beslag heeft genomen, kan sluiten. Aanstichters van onrust in Frans-Kongo worden gestraft De premier van Frans Kongo, Fulbert Joeloe, heeft gisteren op een persconfe rentie te Brazzaville meegedeeld, dat er verkiezingen voor een nieuwe wetgeven de vergadering zullen worden gehouden, zodra de rust in Brazzaville is weerge keerd. Hij voegde hieraan toe dat de ver kiezingen niet zullen worden gehouden, voordat de oppositie de verzekering heeft gegeven, dat zij haar medewerking zal verlenen om ze rustig te doen verlopen. Hij verklaarde ook, dat de regering de aanstichters tot de recente wanordelijk heden, die aan meer dan 120 personen het leven hebben gekost, zal doen straf fen. De wanordelijkheden vormden het hoogtepunt van maanden van onrust, die een gevolg waren van de weigering der regering tot het doen houden van verkieziingen voor de wetgevende verga dering, waarin 'haar meerderheid één zetel bedroeg. Jó, ga je weer voetballen? Ja, dadelijk, maar ik moet eerst naar 't postkantoor om te sparen. l' CytixXc tié&x. Sneeuw in Midden-Oosten Tengevolge van een sneeuwstorm die dinsdag in Jordanië woedde zijn de te- lefoonverbindingn met Libanon en. Syrië verbroken en is de weg tussen Jordanië en Libanon geheel onbegaanbaar gewor den. Ook het gebied van Damascus heeft dinsdag van zware sneeuwstormen te lijden gehad zodat een voorgenomen be zoek van president Nasser aan de voor steden niet kon doorgaan. In Beiroet is voor het eerst sedert vele jaren sneeuw gevallen. In Jeruzalem lag een sneeuw laag van vijf centimeter. Landhervorming in Syrië President Nasser heeft eigendomsbe wijzen voor in totaal 61.000 ha grond uitgedeeld aan behoeftige Syrische boe ren. zo deelde Radio-Cairo dinsdag mee. Ruim 2.800 gezinnen, die 6.000 mensen omvatten, profiteren van deze eerste verdeling van gronden in het raam van de door Nasser aangekondigde landher vorming. Meer goud en deviezen Volgens de weekstaat van de Ned. Bank is de deviezetisituatie kwalitatief iets achteruitgegaan. Tegenover een toe neming van de goudvoorraad met f- 17 miljoen stond een evengrote vermin dering van de convertibele valuta, terwijl de netto deviezenreserve met een kleine f. 3 miljoen is verminderd. Goud en deviezen samen belopen nu f. 5292 miljoen, tegen vorige week f. 5278 mil joen. Grotere fruitoogst maar lagere prijzen In tegenstelling tot 1957 gal het oogst- jaar 1958 over de gehele linie een grote tot zeer grote fruitoogst te zien. Maar als men de balans voor onze fruitteelt opmaakt, komt men helaas tot de conclusie, dat de financiële uit komst van vele fruitbedrijven teleurstelt en zelfs niet in weinige gevallen een verlies toont Aldus verklaarde de heer C. Boudewjjn, voorzitter van de Nederland se Fruittelers Organisatie (NFO) giste ren tijdens de opening van d- algemene vergadering van de FNO te Utrecht. TIJDENS DE TELEVISIE-UITZENDING Terwijl de bewoners naar de televisie uitzending zaten te kijken, heeft een vermetele inbreker gisteravond kans ge zien een flatwoning aan de Thérèse Schwartzestraat te Den Haag binnen te dringen en ongemerkt uit de slaapkamer een aantal zilveren sieraden en een damespolshorloge te stelen. Pas toen de bewoners gestommel en daarna glasgerinkel hoorden, gingen zij kijken, maar toen was het al te laat. Het bleek, dat de onbekende bij het weg gaan een deur iets te hard achter zich had dicht geslagen, waardoor een ruit brak.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5