Decentralisatie, differentiatie en maatschappelijke aanpassing MEISJE TE KOOP HERENHUIS S hell Met een duidelijk stempel van gewijzigd geestelijk klimaat PEIL HUIDUITSLAG» Dll geboorte verloving ondertrouw overlijden familie berichten A Halitran Naar vergadering of bijeenkomst... Ibe-tex» op SmpeJ? De winter heeft haar vitaminen gestolen! WOENSDAG £5 FEBRUARI 1959 Wetsontwerp voortgezet onderwijs I. Te beweren, dat het Nederlandse volk met spanning heeft uitge- keken naar een nieuwe wet op het voortgezet onderwijs, zou over dreven zijn. Voor velen zal het op 29 oktober 1958 door minister Cals ingediende wetsontwerp zelfs een verrassing geweest zijn. Toch is dit te betreuren, want dit nieuwe ontwerp is van zo vérstrekkende beteke nis, dat het, indien het wet wordt, het Nederlandse volk in al zijn gele dingen zal raken. Bovendien is het niet moeilijk er kennis van te nemen, want het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geeft een publikatie uit, die een snelle oriëntering mogelijk maakt door aan de wet en de memorie van toelichting een leesbaar uittreksel te laten voor afgaan. Te betreuren is overigens, dat juist het Departement van On derwijs in een publikatie germanismen als „benadrukken" en „meer kosten" niet heeft weten te vermijden. Hetzelfde feit echter, dat geen enkel ontwerp het tot wet gebracht heeft, is medeverantwoordelijk voor de vorm. Voor de bestaande vormen van voort gezet onderwijs heeft men nl. incidentele voorzieningen getroffen om aan de tel kens rijzende behoeften min of meer te gemoet te komen; nieuwe vormen zoals het lyceum zijn zonder wettelijke rege ling gebleven. Ondanks dit zich behelpen heeft het onderwijs toch rijke vruchten kunnen afwerpen, zoals de minister er kent, maar hij wijst er óók op, dat de meeste van onze onderwijswetten zijn ontstaan in tijden, toen het geestelijk en sociaal klimaat anders was dan nu, en dat door het incidenteel karakter van deze wetten de samenhang tussen de verschillende typen van scholen er niet duidelijker op is geworden. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de snel veranderende maatschappij en de aansluiting van de schooltypen volgens Na vijf jaar Het wetsontwerp is niet uit de lucht komen vallen, het bezit een historie, die invloed heeft uitge oefend op vorm en inhoud. De voor bereiding heeft vijf jaar geduurd maar men kan evengoed zeggen, dat deze 55 jaar gevergd heeft, ómdat er sinds 1903 vele wetsontwerpen op het voortgezet onderwijs of gedeel ten ervan zijn, verschenen, die wel iswaar geen van alle tot wet ge worden zijn, maar toch bouwstof voor het thans voor ons liggende geleverd hebben. weloverdacht plan een grote rol spelen in de motivering van het ontwerp, en de minister geleid hebben tot het samen brengen van alle vormen van voort gezet onderwijs in één wet, die men ietwat onparlementair mammoet-wet noemt. Het komt hierop neer, dat het uitgangspunt van dit wetsontwerp is de bezinning op de funcie van de school in de moderne democratische samenleving. Vrijheid Deze functie bestaat hierin, dat iedere Nederlander na het volgen van het la ger onderwijs (voortaan basis-onderwijs geheten) in de gelegenheid gesteld wordt zün aanleg verder te ontwikkelen en die plaats te bereiken, waar de samenleving zijn diensten het best gebruiken kan. Door onze oud-stadgenoot - destijds leraar aan het Stedelijk Gymnasium alhier - dr. J. A. G. van der Veer, thans rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht. Het voortgezet onderwijs bevordert dus zowel een individueel als een algemeen belang, want alle krachten, waarover het Nederlandse volk in potentie beschikt, moeten tot ontwikkeling komen, indien het op de duur de vaart der volkeren wil bijhouden. Deze doelstelling eist een grote mate van vrijheid bij het onderwijs: hoe zou men immers met pasklare voorschriften en schema's aan de belangen van indi vidu en maatschappij, die bovendien weer naar plaats eai tijd zullen variëren, tegemoet kunnen komen? Men zal dan ook in het wetsontwerp tevergeefs naar detaillering zoeken, deze wordt over gelaten aan algemene maatregelen van bestuur, vervat in koninklijke besluiten. Decentralisatie en differentiatie Nu is de vrijheid in het onderwijs niets, nieuws, want het is een van de grond slagen, waarop ons onderwijsbestel sinds 1848 gebaseerd is. Maar door allerlei voor schriften van boven af is er van deze vrijheid in de loop der tijden weinig over gebleven. Hierbij zijn vermoedelijk de rijksscholen meer aan banden gelegd dan de bijzondere, terwijl het gemeentelijk onderwijs in dit opzicht een soort mid denpositie inneemt. De verschillen in vrijheid zijn echter gering. Men moet dit streven naar uniformiteit niet direct veroordelen, want het is grotendeels voortgekomen uit de behoefte naar een te controleren deugdelijkheid. Met dit principe van eenheid wordt nu gebroken: het wetsontwerp procla meert a.h.w. de vrijheid en wil deze tot stand brengen door decentralisatie, die leidt tot differentiatie. Deze wordt be reikt, doordat voortaan niet alleen de Kroon, maar ook lagere organen als ge meente- en schoolbesturen kunnen be palen, wat het beste is voor de onder hen ressorterende scholen. Ook wordt invloed toegekend aan de ouders, die im mers de primaire rechten hebben op het gebied van de opvoeding, waarmee on derwijs nu eenmaal nauw verbonden is. Tot nu toe had deze categorie van be langhebbenden officieel geen medezeg genschap. Deze vergaande decentralisatie en dif ferentiatie, gemotiveerd door vrijheid, zijn wel de meest essentiële karakter trekken van het wetsontwerp. Aangezien de ervaring leert, dat de vrijheid beschermd moet worden, gaan deze differentiatie en medezeggenschap van lagere organen weer niet zover, dat iedere leerling zijn grotendeels eigen programma mag opmaken, zoals dat op de „highschool" in de Verenigde Staten en op de „comprehensive"-sohool in En geland het geval is. Slechts weinig on derwijsmensen in Nederland zullen het betreuren, dat dit systeem van menu-a- la - car te ter-ke u ze -va n - de -leerling hier niet wordt ingevoerd. Indeling De minister stelt vier categorieën voortgezet onderwijs voor: a) het voor bereidend wetenschappelijk onderwijs; b) het algemeen voortgezet onderwijs; c) het beroepsonderwijs; d) nader aan te wijzen vormen van voortgezet onder wijs. Het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (afgekort VWO) geeft een voorbereiding voor universiteit en hoge school langs een drievoudige weg, gym nasium, authendum, lyceum, alle met zes jarige cusrus, waarvan het eerste jaar als „brugjaar" dient. Het algemeen voortgezet onderwijs (afgekort AVO) kent drie soorten: hoger algemeen voortgezet onderwijs (HAVO) met vijfjarige cursussen; dit is een nieuw schooltype; b) middelbaar alge meen voortgezet onderwijs (MAVO), met een cursus van drie of vier jaar, te ver gelijken met het huidige ulo; c) het la- gier algemeen voortgezet onderwijs (LAVO)tweejarige cursus, te vergelijken met het tegenwoordige voortgezet ge woon lager onderwijs. Het beroepsonderwijs zal een grotere differentiëring kennen dan thans het geval is. Het omvat scholen voor tech- middenstandsonderwijs, kunstonderwijs. Ook de opleiding van onderwijzend per soneel valt hieronder. Atheneum Naar aanleiding van deze nieuwe in deling moge het volgende opgemerkt worden. Op het gebied van het huidige voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs (gymnasium, hbs, lyceum) valt allereerst op de grote verandering, die de hbs betreft. Dit schooltype heeft in zijn bijna honderdjarig bestaan een merkwaardige ontwikkeling doorge maakt. Zijn stichter Thorbecke bedoelde met deze schepping het onderwijs ook dienstbaar te maken aan „de vorming van die talrijke burgerij, welke, het la ger onderwijs te boven, naar algemene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht". De opzet van de hbs was dus een afgeronde maat schappelijke opleiding mogelijk te ma ken voor „hogere burgers", die geen universitaire studie wensten te verrich ten. Verandering Het feit echter, dat het hbs-diploma toegang gaf tot de polytechnische school in Delft, die toen nog ressorteerde onder het middelbaar onderwas, heeft geleid tot een karakterverandering, die de wet gever misschien niet bedoeld had en die verschillend beoordeeld wordt. Allereerst werd de hbs, omdat „Delft" praktisch het enige vervolgonderwijs vormde, steeds meer gericht op de eisen daar gesteld, hetgeen een nadruk op de exacte vakken tengevolge gehad heeft ten koste van de geesteswetenschappen (talen, geschiedenis enz.). Toen de Delftse polytechnische school verheven werd tot Technische Hogeschool, rees het aanzien van het hbs-diploma, en een Nederlandse filmers engageren buitenlands scenarioschrijver Carillon Films te Rijswijk, van Ge rard J. Raucamip en Ted de Wit, heeft een Canadees scenarioschrijver van naam geëngageerd: Munroe Scott, die op 28 februari in ons land zal aanko men. De heer Munroe Scott heeft o.a. vele scenario's geschreven voor de Na tional Film Board of Canada, die op het gebied van de documentaire film zoveel belangrijk werk heeft verricht. Voorts werkte hij veel voor de commer ciële televisie en schreef hij reeds een aantal scenario's voor de films, die Ca rillon Films in Canada en de Verenigde Staten produceerde. Het is voor het eerst, dat een Nederlandse filmproduktiemaatschappij iemand uit het buitenland als perma nente kracht voor het schrijven van scenario's aantrekt. Het Leitlsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. stap verder in deze richting werd gezet, toen het mogelijk werd voor bezitters van dit diploma universitaire examens af te leggen in de exacte vakken en in de medicijnen, en daarin te promoverea. Maar daarmee werd de hbs een in zich zelf verdeeld huis: haar programma moest zowel dienen als voorbereiding voor de universiteit en hogeschool als voor het maatschappelijk leven. De la tere schepping van de hbs-A, die be oogde een meer directe aansluiting aan het maatschappelijk leven te geven, heeft tot nu toe niet het aanzien van de hbs-B verworven. Aan dit tweeslachtige karakter van de hbs wordt door het wetsontwerp-Cals een einde gemaakt. De taak van de hbs wordt deels overgenomen door het Athe neum met een zesjarige cursus, voor zover dit een voorbereiding geeft voor het universitair en hoger onderwijs; de meer op directe opname in de maat schappij gerichte opleiding wordt over genomen door de HAVO-school met vijf jarige cursus. Om de essentiële veran dering goed te markeren, verdwijnt zelfs de naam hbs. Dr. J. A. G. van der Veer. Prettig nieuws -voor moderne jonge mensen Zie onze volgende advertentie! Natuurlijk, bü erriepkinderen hoort de dokter èn - als ze niet helemaal in orde zijn, hangerig, koortsig of ver kouden, als ze pijntjes heb ben of onrustig zijn - óók prettige en veilige SINAS- PRIL zuigtabletjes. Dezelfde samenstelling als de beroem de, van ouds beproefde grote mensen-tabletten. maar in speciale kinderdosering en met frisse limonadesmaak. Sinaspril gaat er zó in en belpt direct. Haal het gauw even ln huis. u kunt het mor gen al nodig hebben. KINDER- e U 9 TABLETTEN cangenaorn GEZOCHT in dokters gezin zonder kinderen voor halve dagen. Aanmelden na 7 uur Prins Bernhardlaan 35, Oegstgeest. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeiba re D.D.D. dringt tot diep onder de huid, zuivert de poriën, ontsmet en ge neest. f 1.20 per flacon. geneest uw huid VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP Door het verbindend worden der enige uitdelingsbjst is het faillissement van H. J. OTTO, overleden op 5 mei 1958, voor heen wonende te Leiderdorp, geëindigd. De Curator, Mr. W. DE CLERCQ, Langebrug 8a, Leiden. zijn gebeurtenissen, die het noodzakelijk maken kennisgevingen aan familie, vrienden en bekenden te verzenden. Schakelt n om zekerheid te hebben, dat o niemand vergeet, het LEIDSCH DAGBLAD in. Met zijn ruim 21.000 abonnees is het verreweg de meest gelezen courant in Leiden en omstreken en dus het aangewezen advertentie medium voor SPECIAAL TARIEF 18 ct. per mm VER. TECHN. CLUB IN HET KAPPERSBEDRIJF AFDELING LEIDEN: VRAAGT MODELLEN die op maandag a.s. in ZOMERZORG te Leiden GRATIS in het bezit kunnen komen van een MODERN KAPSEL. Zij, die daarvoor in aanmerking willen komen gelieven zich te melden bij L. VAN TONGEREN, Levendaal 104, donderdag avond a.s. van 89 uur, telefoon 23612. gelegen aan de PLANTAGE no. 3 te LEIDEN met voortuin en achteruitgang, bev. 9 kamers, badkamer met ingebouwd bad. Per 1 mei a.s. leeg te aanvaar den met uitzondering van 2 kamers en keuken. inl.: Makelaarskantoor J. VAN ITERSON, Oude Singel 190, leiden. Uitsluitend tijdens kantooruren. De gele pomp met de blauwe schelp maakt iedere autorit tot een pleziertocht: uw motor loopt beter op Super Shell. De helderrode kleur is het kenmerk van een klasse apart. Tank Super Shell met de schoonste benzine die bestaat. A. Wat is èn -wat doet I.C.A. I.C.A. is een door Shell ontdekte benzine doop, welke de onvermijdelijke aanslag in de verbrandingsruimte^ onbrandbaar maakt en daardoor on tijdige ontsteking voorkomt! Omdat I.C.A. de chemische structuur van de aanslag dusdanig verandert, dat deze niet geleidend wordt, kan ook kortsluiting van de bougies niet meer plaats vinden I Resultaateen motor die soepeler en regelmatiger loopt, minder slijt en meer presteert! Moeder, denk vooral nu om de gezondheid van Uw kinderen! Hun vitaminen raken op! Vul het tekort nu onmiddellijk aan! Geef ze Halitran en U kunt gerust zijn. Geen enkel ander product biedt een dergelijke natuurlijke vitaminenrijkdom! Het steeds ge lijkblijvende hoge vitaminengehalte A en D wordt U gegarandeerd door- het Norske Institut for Ernaeringsforskingte Oslo (Noor wegen). U hebt dus. volle vitaminenzekerheid. De lichtverteerbare Halitran neemt Uw kleine' in zonder moeite en zonder morsen3 Druppels Halitran staan gelijk met 1 paplepel gewone levertraan. Ouderen slikken de kleine Halitran- capsules gemakkelijk weg. b DRUPPELS t) Halitran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A per gram. 5.100 i.e. Vitamine D per gram. Halitran geeft: meer weerstand tegen griep, bronchitis en an dere ziekten. Voorkomt en bestrijdt rachitis. Kweekt sterke beende ren en een gaaf^bit.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4