V.V.D. WYBERT LIJST 4 GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL infraphil< Lijsttrekker prof. Samkalden gaf toelichting op program P.v. d. A. 2».Ï5 Loop der bevolking te Leiden 97ste jaargang Woensdag 25 februari 1959 Tweede blad no. 29680 Gisteravond in Stadsgehoorzaal „0P basis van solidariteit voortbouwen aan toekomst van ons land" „Zal het eigenbelang de motorische kracht worden in onze Nederlandse samen leving of zal op basis van solidariteit kunnen worden voortgebouwd aan de toekomst van het land?" Volgens de lijsttrekker van de Partü van de Arbeid, prof. dr. I. Samkalden is dat de inzet van de verkiezingen op 12 maart a.s. Tot deze conclusie kwam hy gisteravond in een goed bezette Stadsgehoorzaal er waren pl.m. 800 aanwezigen aan het einde van een uitvoerig betoog, waarin hy een toelichting gaf op het programma van de P. v. d. A. De spreker begon zijn uiteenzetting met te wijzen op de eerste jaren na de wereldoorlog, toen de talloze moeilijk heden tot samengaan dwongen. Toen lagen de gemeenschappelijke doeleinden voor de hand en was een ieder gaarne bereid offers te brengen naar draag kracht en vermogen. Ondanks verschil len van mening zoals ten aanzien van Indonesië was men het over vele dingen roerend eens. Dat een grote mate van ordening noodzakelijk was, daarover bestond geen verschil van mening. Uit deze gezamenlijke offerbereidheid is veel totstand kunnen komen. In die periode van opbouw en herstel is onder de burgerlijke groepen saam horigheid gegroeid, waarbij er plaats was voor een progressief beleid: de voor waarden scheppen tot verwezenlijking van ieder recht op welvaart. AFBROKKELING Maar bij het stijgen van de welvaart, aldus prof. Samkalden, brokkelde de soli dariteit af, groeide de twijfel aan tal van overheidsmaatregelen en ontstond er behoefte aan staatóbeheervrije sfeer. Toen keerde men zich tegen de partij, die deze politiek het duidelijkste in haar vaandel had geschreven, de PvdA. De voormalige minister van Justitie vroeg zich af of er reden is voor die neiging van velen om weer terug te draaien naar het vroeger gehuldigde systeem van „ieder voor zichzelf en God voor ons allen". Volgens hem lag hierin het kar dinale verschil tussen de PvdA en de WD en de andere groeperingen, die hun politiek allemaal zo'n beetje op de libe ralen afstemmen, „al weet men dat nooit zo precies". „Wij de socialisten staan positief tegenover de rol, die de overheid in het maatschappelijk verkeer moet spelen Zeker, wjj moeten er kritisch tegenover staan. Wij moeten waken voor een te veel, moeten zorgen voor een even wichtige spreiding van de macht en voor voldoende waarborgen tegen misbruik van die macht. Maar om drie redenen staan wij overigens wel positief tegen over die overheidsbemoeiing". VRIJHEID ALS GEVAAR In de eerste plaats, omdat in het ge vecht tussen sterken en zwakken vrijheid licht tot dwingelandij kan worden. Dan is die vrijheid een gevaar, zo meende spreker en dan dient de wet voor even wicht te kunnen zorgen. Als voorbeelden noemde hij hier de pachtprijzen, de hu. ren, de lonen en het stakingsrecht. Bo vendien is het niet alleen noodzakelijk voor de gemeenschap een zo hoog moge lijke welvaart te creëren, maar deze moet ook eerlijk over een zo groot moge lijk aantal verdeeld worden. Als voor beeld noemde hij hier de woningbouw en de huren. Van degenen, die onder inwo. ning lijden en dus bij uitstek tot de wo ningzoekenden behoren, heeft. 93% een salaris van minder dan zesduizend gul den per jaar Er zal dus gestreefd moe ten worden naar meer woningwetwo ningen, anders staan er wel woningen, maar kunnen de gegadigden ze niet be talen. Daarbij aansluitend zullen de bouwkosten omlaag moeten, anders loopt men het risico, dat de inspanningen van velen in de zakken van weinigen terecht komen. BELANGRIJKSTE REDEN Als derde reden- en wellicht de be langrijkste noemde prof. Samkalden de taken, waarvoor Nederland zich in de toekomst zal zien gesteld om ons land de noodzakelijke technische en econo mische uitrusting te geven, die het nodig heeft om de concurrentie in alle opzichten aan te kunnen. Hij dacht o.m. aan Deltaplan, Zuiderzeewerken, Euro poort. Voorts aan woningbouw, gezond heidszorg, kinderbescherming, scholen bouw, werkgelegenheid, sport, en niet te vergeten het onderwijs. En op die belang rijke taken heeft de PvdA haar program ma afgestemd. Volgens prof. Samkalden dit in te genstelling met de VVD, die in het ver kiezingsmanifest een urgentieprogram ma heeft opgesteld, waarin over die gigantische werken niet gerept wordt. Maar wel wordt gezegd, dat de over heidsuitgaven omlaag moeten. Dat zal dus buiten het urgentieprogramma om moeten, aldus spreker, die dan alleen die werken zag, welke voor de PvdA zo belangrijk waren. Met dit programma, aldus de oud-minister, pleegt de WD roofbouw op de toekomst van ons volk. Prof. Samkalden was ingeleid door de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sara Jacoba, dr. van M. Monfils en J. J. MeijeT; Hulberta Marina, dr. van G. C. Vrijenhoek en L. E. van Dijk; Johannes Catharina Cornelia, zn. van L. C. Koot en B. A. M. van Marwijk; Johanne6. zn. van C. Piaizier en G. D. F. Verhoeven: Wtlhelmina Margaretha. dr. van G. Groe nendijk en C. J. W. Elsgeest; Harold Philip, zn. van A. W. J. Beer en C. van Kuijen; Catharina Sara Johanna Geer- truida dr. van W. de Roode en C. S. J. G. Fasel; Willemina. dr. van C. Heems kerk en W. van der Plas; Eleonora Mar garetha, dr. van G. J. Philipsen en J. M. van Diemen; Elisabeth Catharina Maria, dr. van C. N. Baak en M. Disseldorp- OVERLEDEN D. van Polanen, 78 jr., man; A. van Ek, 64 Jr.. man; H. van der Weijden, 75 Jr., echtgenote ran J. P. Bemelman; F. A. Swerlssen 41 Jr., man. voorzitter van de federatie Leiden van de PvdA, de heer W. G. den Dubbelden, die vertelde, dat er in Leiden reeds 288 nieuwe leden waren gewonnen. Verder bracht hij hulde aan de stedebouwkun- dige dienst van Leiden, „die onder de stuwende leiding van de socialistische wethouder Jongeleen een wegenschema heeft opgesteld, dat getuigt van een brede opzet en een ruime visie". Na de pauze werd er gretig gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid tot het stallen van vragen. Dodelijk bedrij f songe val Op terrein S.L.F. Gistermiddag omstreeks vier uur deed zich op het terrein van de Sted. Lichtfabrieken 'n bedrijfsongeval voor dat het leven heeft gekost aan de 35- jarige heer J. Blans.iaar uit de Soem- bastraat. Het ongeval geschiedde toen de heer Blansjaar, door totnogtoe onbekende redenen, bij het verrichten van controle werkzaamheden aan een elektrisch voortbewogen transportband van het z.g. kolenviaduct, met zijn rechterarm be kneld raakte tussen deze band èn een metalen rol, waarover de transportband loopt. De E.H.D. heeft het slachtoffer in zeer ernstige toestand naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. (Advertentie! Rokershoest wordt voorkomen - en bestreden met n Lezers schrijven Ben ik er nu zo naast1? Naar aanleiding van dit artikel van Fantasio in Uw Blad van 21 dezer, de opmerking, dat hij er helemaal niet naast is. Wil men hebben, dat wij voor een schilderij van Picasso of voor het produkt van de juffrouw in de krant in aanbidding zullen neerknielen, dan zal men de gehele psyche van de mens moe ten veranderen. Vanaf het moment toch, dat wij be wust leren kijken, zien we onze moeder als een wezen met twee ogen, een neus, een mond enz., en dit alles op een be paalde wijze gerangschikt. Dit beeld wordt in ons jonge wezen ingedrukt, zo dat we helemaal niet worden opgeschrikt of onrustig worden als we andere we zens van de zelfde vorm ontmoeten: v/e weten dan, dat zijn mensen evenals onze moeder. Nu komt Picasso en zet ons een vorm voor met drie ogen op steeltjes, een borst op de knie en de andere ergens op de schouderhoogte, handen oie ergens rondzweven en noemt dit alles: zittende vrouw!! Mijn innerlijk, dat van de pril ste kindertijd anders gewenu is. wordt onrustig en onzeker, gaat zich onbe haaglijk voelen en zegt: „vreemd, er is. iets niet in de haak" en noemt naar aanleiding hiervan het hele geval on harmonisch. dus lelijk. Dezelfde onaangename en verwarren de indruk zou mijn innerlijk ook ont vangen. als ik op zekere dag een appel boom zou ontdekken, waaraan bananen zouden groeien; er is iets niet in de haak, het maakt mij onrustig, het is niet harmonisch! Of als een meubelmaker een tafel zou ontwerpen met twee rechte staa'.buis- poten en twee sierlijk gebogen Queen Annpoten. Daar is iets niet in de haak. het maakt het kijken onrustig, het is onharmonisch, dus lelijk! Natuurlijk heeft die meubelmaker het iecht zulk een werkstuk te fabriceren, maar hij heeft niet het recht te verwachten, dat ik dat mooi zal vinden. SPEELTUINVERENIGING „WESTERKWARTIER" De heer H. Hofman, directeur van de N V. Electro Lasch Mij., heeft zich be reid verklaard het beschermheerschap van de Speeltuinvereniging „Wester kwartier" te aanvaarden. In de plaats van de heer C. F. Lardee, die in verband met zijn gezondheid reeds enkele maan. den geleden heeft bedankt als voorzitter, is thans in deze kwaliteit benoemd de heer A. van Polanen. Nu het voorjaar weer in 't zicht is en daarmede het speeltuinwerk in de buitenlucht met rasse schreden nadert, ontwikkelt het bestuur momenteel een actie voor nieuw spelmateriaal. Bovendien is het interieur van het clubhuis van „Westerkwartier" gerestaureerd. Advertentie Sterke middenstand welvaart in het land. Het vervoer naar de Weense IJsrevue VANAVOND GAAT K. EN O. VOOR DE TWEEDE MAAL Het bestuur van de Leidse Volksuni versiteit K. en O. verzocht ons plaatsing van het volgende: In het verslag in dit blad van de pre mière der Weense IJsrevue op 19 febr. j.l.. die door ruim 500 onzer leden werd bijgewoond, maakte de verslaggever de opmerking dat dt bussen nogal laat uit de Sleutelstad vertrokken en dat een deel van het gezelschap daardoor te laat zijn plaatsen had ingenomen. Deze opmerking geeft ons aanleiding het volgende vast te stellen: 1. De bussen vertrokken inderdaad later dan was afgesproken. Dit, was geen fout in de organisatie, maar een gevolg van veiligheidsmaatregelen, coor politie autoriteiten op 19 februari voorgeschre ven in verband met de heersende mist. 2. Daardoor waren de bussen ook later bij de HOKY dan berekend was. maar niet TE laat. want vóór de aanvang der voorstelling waren alle Leidse be zoekers in de zaal. Er waren wel laat komers. maar die behoorden niet tot ons gezelschap. 3. Ons bestuur is van mening dat men er slechts dankbaar voor kan zijn, dat zelfs onder de zeer ongunstige weers omstandigheden het vervoer zo vlot en zonder ongelukken is verlopen. Het had bij een dergelijke dichte mist gemakke lijk kunnen voorkomen, dat door de ge ringe snelheid der bussen, bet gezel schap inderdaad te laat bij de HOKY was aangekomen en de bezoekers dus een deel der voorstelling hadden moeten missen. Dat dit niet is gebeurd en dat het vervoer zo goed is verlopen, is onge twijfeld te danken aan de medewerking van de Leidse. Oegstgeestse en Haagse politie, die de stoet van 11 bussen in hun gemeenten hebben begeleid. Aan onze dankbaarheid voor deze medewerking willen wij hier gaarne uiting geven. 4. Ook hedenavond en op 5 maart a.s vertrekken telkens weer 10 Dussen naar de HOKY. De bezoekers worden ver zocht ook dan om kwart vóór zeven op de vertrekpunten (Koninginnelaan, Stadhuisplein én Stationsplein) aan wezig te zijn. Wij spreken gaarne de wens en de verwachting uit dat ook deze groepen op tijd èn veilig uit en thuis zullen komen. „HET NEDERLANDSE PORTRET" IN DE LAKENHAL Van 22 mei tot 31 augustus wordt in „De Lakenhal" een tentoonstelling ge houden, genaamd „Het Nederlandse portret, traditie en vernieuwing". Deze tentoonstelling geeft een overzicht van de ontwikkeling van de Nederlandse portretkunst, aan de hand van schilde rijen, beelden, tekeningen, grafische werken en penningen, te beginnen met Breitner en Vers ter tot de kunst van vandaag. - Dr. A. S. J. M. van der Ven alhier is benoemd tot lid van de examencom missie wiskunde M.O. 1959. De dames J. M. A. Broerse, F. Kuenen en M. Veldhuyzen en de heer Z. Rittersma allen alhier en drs. W. H. Heyl te Oegstgeest zijn benoemd tot leden van de commissie; belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte Nijverheidsonderwijs N XX. Advertentie fijn als u iets in huis hebt! Gem. Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen Verschenen is het jaarverslag over 1958 van de Gem. Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. In het gebied, dat de gemeentelijke geldschietbank bestrijkt, is geen wijziging gebracht. In het alge meen kan men stellen, dat dit overeen komt met dat van de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Rijnland. Het aantal in de verschillende maanden ver strekte kredieten kan als volgt worden gespecificeerd: Aalsmeer 25, Ter Aar 14, Alkemade 22, Alphen aan den Rijn 122, Benthuizen 0, Bodegraven 17. Boskoop 56, Haarlemmermeer 68, Hazerswoude 13, Hillegom 42, Katwijk 75, Koudekerk 6, Leiden 1993, Leiderdorp 46. Leidschen- dam 11, Leimuiden 10, Lisse 58. Nieuw koop 19. Nieuwveen 9, Noordwijk 65, Noordwijkerhout 33, Oegstgeest 44, Reeuwijk 4, Rijnsaterwoude 3, Rijnsburg 25, Sassenheim 40, Valkenburg 10, Voor burg 1, Voorhout 14, Voorschoten 57, Waddinxveen 40, Warmond 19, Wasse naar 39, Woerden 26, Woubrugge 2, Zevenhoven 2, Zevenhuizen 1, Zoeter- meer 6', Zoeterwoude 34, Zwammerdam 5. Totaal 3076. De bestedingen laten zich als volgt specificeren: bromfietsen 26, rijwielen 23, motorrijwielen 15, radio's 10, televisie 7, piano/orgel 2, wasmachine 20, stof zuiger 3, koelkast 3, haard/kachel 2, elektr. kachel 4, naaimachine 79, kin derwagen 20, kleding en beddegoed 1278, woninginrichting 819 en diversen 765. Het aantal uitstaande leningen op 31 december jJ. bedroeg 3020 tot een totaal-bedrag van f. 730.063.90. Advertentie Bij spierpijnen', reumatiek, v neusverkoudheid PHILIPS Waar warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Type 7529 f 37.50 Als ik de „moderne" beeldende kunst, de muziek, de nieuwe vormgeving van meubels in één woord zou moeten type ren, zou ik het woord „verwarrend" wil len gebruiken en daarom onharmonisch en daarom lelijk Abonnee A.T. te L. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen wis kunde de heer W. R. van Zwet (Leiden, cum laude); kand. examen A' wis- en natuurkunde de heren J. J. W. Borleffs. J. Dussel en J. A. van Gelderen, allen te Leiden; doet. examen natuurkunde de heren J. A. Grubben en L. Kapel, beiden te Leiden; kand. examen F' wis- en natuurkunde mej. G. A. Schilder (Leiden) en de heer F. J. C. M. Arnold (Voorburg); doet. examen scheikunde de heer G. Horsman (Leiden); kand. examen K' wis- en natuurkunde de heer H. D. Berendes (Den Haag); kand. examen H wis- en natuurkunde de heer J. van Veen (Oegstgeest); kand. examen godgeleerdheid de heer R. M. Nepveu te Rijswijk (cum laude). Gistermiddag is de 4-jarige Dirk Lepelaar op de Voldersgracht door een motor aangereden. Het jongetje, dat zonder op het verkeer te letten de rijbaan overstak, brak zijn rechterbeen. Navo-luchtvaartaefening Begin juni zullen de NAVO-lucht- strijdkrachten een oefening houden, die de naam „Royal Flush" zal krijgen. De vliegbasis Eindhoven zal tijdens deze oefening als gastbasis fungeren. Officiële publikaties AANWIJZING STEMLOKAAL VOOR KIEZERS DIE IN HET BEZIT ZIJN VAN EEN KIEZERSLEGIMITATIEKAART. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de kiezer, die in het bezit is van een kiezerslegimltatiekaart, zich ter uitoefening van zijn kiesrecht op de dag der stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, kan aanmelden aan stem bureau I. gevestigd in het Stadhuis, in gang Stadhuisplein. Leiden, 25 februari 1959. De Burgemeester voornoemd1, F. H. VAN KINSCHOT. GEVESTIGD In de week van 12 toten met 18 februari 1959 S. van de Wetering, geb. Ie Maitre en fam.. Uiterstegracht 162; P. Nix en fam.. vertegenwoordiger. Bevrijdingsplein 33; C. Politiek, geb. De Heiden en lam.. Mors- str. 24; W. Paauw geb. Van der Bent en fam., Sieboldstr. 39; A. van der Kaden en fam.. de Laat de Kanterstr. 2; D. J. Rijs- dam en fam., betonwerker. Amallastr 2; H. J. Amersfoort en fam.. mach. houtbe werker. Utr. Veer 26; L. A. Barendsen geb. Cleveringa en fam.. ass. RU, Rijns- burgerweg 29: G. S. Maltha, a/b Rijnkade t/o 1; T. Vogelaar en fam., vertegenwoor diger. Vijf Meiplein 118; W. van Duinen en fam., chaffeur-monteur. Hoge Rijn dijk 280; H. Sprangers en fam. fabrikant lederwaren, Gangetje 10; D. Groenendijk geb. Veldhuizen van Zanten en fam., Jo- han de Wittstr. 47; A. Kroesemeijer geb. Van Egmond en fam., Sophlastr. 70a; R. G. Vossen geb. De Fauw en fam., cou peuse, Meerburgerkade 34; W. Soer. Noord einde 30; J. J. A. Suring®. Noordeinde 30; J. van Thuijl. Aloëlaan 47a; F M. J. Gras lerares, Hogewoerd 132; C. J. Visscher. on derwijzeres, Lage Morsweg 65; S. B. Neij- man, pijpfitter. Lage Rijndijk 85a; B. Net jes, winkelohef, v. Hogendorpstr. 19; B. Tobi, Tlb. Siegenbeekstr. 21; W. H. Gerth 11. verptefcgst-c1". Rijnsburgerweg 10: J. Boetjens. 11. verpleegster Rijnsburgerweg 10; T. G Kleering van Beerenbergh. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; A Hagen- zieker. Rijnsburgerweg 10; J. M. G. M. Roosendaal, kandidaat-notaris. Plantsoen 37a; M. E. C. ter Brugge. Tib. Siegenbeek str. 21; J. L. Knöps. 11. verpleegster Rijns burgerweg 10; E. Vormeer 11 verpleegster. Rijnsburgerweg 1CU K. Westra. timmer man. Morsweg 30a; M. Dullm, 11. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; K. van Rooijen. hulp i/d. hulsh. Hoolgrt. 18; D. van Egmond militair. Munnikenstr. 33: W. J. Muizebelt. Roodenburgerstr 43; E. O. Kuijpers, Galgewater 12; H. J. Wouters Breestr. 46; P. B. Bosma. Morsweg 174a; F Bisschop, typiste, Koninginnelaan 33; M Kouorie 11. verpleegster, a b einde Ma- rlënpoelstr.; J. W. Kalmijn. Verdamstr 22; E. M. Kamerling. 11. verpleegster. Rijns burgerweg 10: F. Wlamelink. 11 verpleeg ster. Rilnsburgerweg 10; P. W. Foeken, leraar. Rijnsburgerweg 118; M. A. Klein- smlt. onderwijzeres Vismarkt 3: G. H J. den Otter, wetensch. ambtenaar. Zijlsin - eel 73b; M. M. de Kloe geb. Groeneveld, Burggravenlaan 184; P. W. J. Coenen. Wasstr. 36; L. Daalder, de Meil van Streef- kerkstr. 50; E. J. van Hees. 11. verpleeg ster. Rijnsburgerweg 10: W. de Pous. Breestr. 74; E. E. Rynders. Journaliste, van 't Hoffstr. 26a: N. P Edwards, Witte Singel 27; M. J. Peters, Rijn- en Schie- kade 92; F. L Kluge. 11 verpleegster. RHnsburgerweg 10; J. T. Piket geb. Lijnes. Rijnsburgerweg 77b; C M. Cremer Inpak- ster Hoge Morsweg 86 J J. Boot hulp 1/d huish.. Mariënpoelstr. la; M C. Kers bergen. verpleegster Rijnsburgerweg 10; C. T de Koning. Druivenstr. 4; J. A. van der Sluijs, winkelbediende, Wasstr. 8; J. F. A. van Noije scforijfmadh monteur Co- •sllnstr. 8- M. J. de Ridder chauffeur. Narmstr. 22; R. F. H Nitzsohe. ingenieur, v. Vollenhovenpleln 73; G. Commandeur, sehuimolastiobewerker. Haarlemmerstr. 216a: G. T. Bal, verpleger. Lijsterstr. 14; A H. J. Plomp hulp i/d hulsh Prins Frederikstr. 2 R. Ahadiyöh. Schelpen kade 10; A. C. van Herk Stille Riln 8; Jonkheer C. F. J. J. M. van Nispen tot Sevenaer Rapenburg 6; L. J. Hanrath, v. VoTlenhovenplein 98: H. Groeneveld Hart- manstr. 6; C. J. A. Frederiksz, 11. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; C. M. HOI, Cobetstr. 34; H B. C. van Tilburg. Ra penburg 60- J M. Gijsmon. 11. verpleeg ster Witte Singel 27; A. D van der Vorm. Schelpenkade 37: W. A. Bastiaan. hulp i/d huish Rijnsburgerweg 86; J. Lager- berg. onderwijzer. Sophlastr. 43: M. R. Ksmma geb. Van Di'k. Wakraat 21; F. Oort. auito-monteur. P. J. Blokstr 13; J. W. A. ran der Steur Ruregra ver laan 102; H. J Bouwman Herensingel 2a: C P. Ben ink <»eh Ven der Star v. d. Brandeler- ksde 26- H F Hemoen'us secretaresse. Haven 24a: A '-an der Krans Kaarsen- makersstr. 7: W Kiel. metaalbewerker. Fnfiaan 154: F. van d»n Berz kelner. FaarlemmerstT. 711M. W Wllhelmij. THOkipfeog 17; N. Koudijs zeb. Qualm Oude Vest 11~7" M J. Foller zeb. Creusen Hof- laan 2^7- j p Maas P'-o-Wnkerkhof 22; C Fartendnrp 1!. verpleegster. RHns- hura°rwee 10- C. G Sloothaak. Morssingel 9- P ran Hengel vertegenwoordiger. Schelpen kade 17- j w. van Leeuwen. Foto Moraweg 7 8- V/. Bauer rijwielher steller .Tul v. Stolbervhof 54: E A J Nahon hp'lgvmuasto Marlslaan 45- R. Nouwen Cobetstr 34; W Vogel. Plant soen Dt Jonkheer R W. F van Riems- dilk Plantsoen 93; .t. A. w. Kamn. Piet PsaVMonsppd 1- F M J. Sarton u. vor- nioccrctor Piinsburae-rweg in- J W van der Mo'i 11 vern'eotrc+A-- W'tte singel 27; a (jo pruil" gezinshulp RHn«tour?»rweg 86- J m. Nap gednsvong'-vrrryt.pr Riins- himeorweg 86; P M WMbof gezinshulp RHnsb'"-gerwee 86- H. Fus+raan secretn- r»."o Ptadhmidemlaan 35- G C. Roos. g«- zln.ohulr» Rilnsburgerweg 86: P. K. Schuchlenz. worstmaker Noordeinde 52 VERTROKKEN A. van Rijnswou en fam.. Oude Vest 157 nr. Voorburg. Jan Mulderstr. 3: A. Beij en fam., Gortestr. 79 nr. 's-Gravenhage. Naaldwijksestr 10; J. B. van Berkel en fam., ten Katestr. 2b nr. Ned. Antillen; C. G. Breedt Bruijn en fam.. Modder- manstr. 16 nr. 's-Gravenhage. Midden stede 369; N. P. Dool en fam.. Parkstr. 27 nr. Delft. H. de Grootstr 334; J. A. van den Berghe en fam. C- de Bourbonhof 37 nx. Beverwijk. Merwedestr. 1O0: M Soe- tan Assin en fam., Boerhaavelri. 23 nr. In een studio in Hilversum is gis- i zongen liedje Een beetje'' gecom- ceerder op een band u>as opge- tcren het door Teddy Scholten ge~ bineerd met de muziek, welke reeds 1 nomen. U.S. Steel exploiteert ertsen op Nieuw-Guinea De U.S. teel is het grote ertsverwer- kende Amerikaanse bedrijf, dat zal behoren tot de combinatie van vier maatschappijen, die de verdere explo- rati en exploitatie van de nikkel-, kobalt en ijzerertsen in Ned. Nieuw- Guinea ter hand zal nemen. De twee Ned. mijnbouwmaatschapnijen zijn de Oost-Borneo Mij en Mui lder en Co. De vierde maatschappij is een Neder landse bankinstelling, waarvan men de naam in bevoegde kringen nog niet wilde noemen. De vier maatschappijen zijn in het bezit van de rapporten, die het gouver nement van Ned. Nieuw-Guinea heeft opgesteld over de reeds verrichte explo ratie. Dit onderzoek moet echter in zekere zin als voorlopig worden be schouwd. Verwacht wordt, dat bij ver dere exploratie door de maatschappijen zelf op diepere lagen de concentratie der ertsen groter zal blijken te zijn. In bevoegde kringen wordt voorts verwacht dat de verwerking der ertsen wel ter plaatse zal moeten gebeuren. Het ge halte van het nikkelerts varieert van 1.5 tot 1.6% en het vervoer daarvan zou te kostbaar worden. Het zal echter nog wel jaren duren, voordat in Ned. Nieuw-Guinea een modern ertsverwer- kende industrie in bedrijf zal zijn. Wel is het mogelijk, dat op kortere termijn ertsen in min of meer geconcentreerde vorm zullen kunnen worden verscheept. Zoals destijds medegedeeld, betreft de aangevraagde concessie het eiland Waigeo met omliggende eilanden en het gebied van het Cycloopgetoergte. Indonesië; R. A. P. Lisapaly en fam.. J. de Wlt/tstr. 2 nr. Indonesië; J. H. van Loon en fam., Burggravenln. 54 nr. Wa- genlngen, Didenweg 81; J. van der Weg en fam., Aarstr. 13 nr. Amsterdam, Fah- renheitslngel 37 I; A. L. Iterson, W. Beck- manstr. 29 nr. Leiderdorp- Konlngstr. 27; P. Hlllebrand geb. Van den Hoek en fam. Duinhof 31 nr. Eindhoven. Da Vittorla- laan 10; J. 't Hart en fam.. Witte Smgel 74 nr. 's-Gravenhage. M. Stokelaan 2322; J. van Leeuwen en fam.. Nieuwe Rijn 19 nr. 's-Gravenhage, Buitenhof 50; H. W. Zweegman en fam.. Oude Vest 223 nr. Arnhem, Koningsweg 14; H. Jaii.se en fam. Morsstr. 4 nr. 's-Gravenhage, Balsemien laan 198; J. Bakker en fam.. Tesselscha- destr. 7 nr Ermelo. Belvédère laan 14; P. Hagenaar en fam.. Lammenschanswcg 60 nr. 's-Gravenhage, Kranenburgweg 11- J. Stam en fam., Kanaalweg 98 nr. Den Hel der, Badhuisweg 96; S. Noyon en fam. Rljnsb.weg 150 nr. Poortugaal, Posweg 2*8 C. A. U. de Reus geb. Hug en fam.. Haag- weg 56 nr. Irak; P, M. Piersma en fam., Utr. Veer 25 nr. Velsen, Zwaanstr. 26- P. J A. Metz. Nieuwe Rijn 64a nr. Ziitd- Afrika; M. Rutgers geb. Boer, Calandstr. 32 nr. Oegstgeest. Jullanalaan 6; W. A. J. Versteegen, Plantsoen 51 nr. Groningen, SehoolhoLm 2a; H. J. F. Simons. Gerrit Doustr. la nr. 's-Gravenhage, Fultonstr. 88; E. Guley, J. v. Goyenkade 33 nr. 's-Gravenhage. v. Zaeckstr. 39; J. C. van Hoeken. Witte Singel 95 nr. Amsterdam, Honthorsitstr. 42b; W. T. Wilbrink geb. Scheurink, Boshuizerkade 36 nr. Utrecht. Julianaweg 384; E. Rolfsema Rljnsb.weg 10 nr. Zaandam Bloemgrt. 60; W Rut gers. Boerhaavelaan 7 nr. Oegstgeest. Ju llanalaan 6; J. M. Arnoldus geb. Koenen, v. Lennepetr. 5a nr. Amsterdam. Nolens- str. 110 hs.; A. J. Praag. Mirakelstg. 27 nr. Arnhem Burgemeesterpl21; A. F. de Wit. Hagerbeetsstr 1 nr. DoetLnchem. Markt 10; L. M. Chaudron. 5e Blnnenv.- grt. 2 nr. Haarlem, Pontlanakstr. 8; H. G. van Koperen, Bloemstr. 31 nr. Hilversum, Noodweg 37; A. van der Meij. Papengrt. 25a nr. Laren N-H. Holterweg B 123: M. A. van der Meij. Papengrt. 25a nr. Lochem M. Naeflaan 4; C. G. Hurtado. Kagerstr. 20 nr. Oegstgeest. Wilhelminapark 21; P. A. vam der Klaauw, Molenstr. 29 nr. 's-Gravenhage. Scheveningseweg 33a; D. de Bruin. Volmolengrt. 21a nr. Den Helder Buitenhaven 42; J. L. van Stokkum. Noordeinde 2a nr. Rotterdam Toepad 120; J. N. Jans. Stille Rijn 8 nr. Utrecht Croe- selaan 221; E. de Graaf geb. Linnartz, Lage Rijndijk 37a nr. Rotterdam. Mathe- nesserLn. 272a; L. H. F. van der Vijver. Morssingel 9 nr Schiedam. Stadhouders- laan 96; A. M. Magendans. Rljnsb.weg 10 nr. Castricum. Pernéstr. 14; B. van der Horst. Dief steeg 6 b nr. Noordwijk. Den nenweg 14; W. Speel, Coornhertstr. 35 nr. Schiedam, Hoflaanstr. 16; C. B. Laken. Haven 64. nr. Zwitserland; A W. de Bree Rijnsb.weg 86 nr. Baarn, Veldheimweg 27; A. Bergstra. Rijnsb.weg 86 nr. Haarlem, Nassaupleln 2; H. P. J. de Rooij, Lam- mensohansw. 12 nr. Breda, RIJpstr. 2a; M. J. Baak, Roodenburgerstr 63 nr. Vlls- singen. Breewaterstr. 14; J. G. Habets, Stille Rijn 12 nr. Beek (L). Kerenistr. 10; C. S. Ketel. Oude Vest 49 nr. Leldschen- dam, Sweelinokiaan 4; J. J. van Gijzen, West Havenstr. 13 nr. Hilversum, Nood weg 37; W. Wolters, Aloëlaan 8 nr. 's-Gra venhage. Sportstr. 84; P. A. Berwald, Rijnsb.weg 86 nr. Rotterdam. Lange Hil- leweg 194b; L. van der Staaij Rijnsb.weg 86 nr. Beninebroek. Meerweg 75; J. G. van de Vijver geb. Vreeken Rijnsb.weg 117a nr. Haarlem, Leidsevaart 360 rood: M. G, Druif. Rijnsb.weg 86 nr. Nlbblxwoud. Dorpstr- 114; G. Blokzijl, Rijnsb.weg 10 nr. Oegstgeest. W Pyrmontlaan 6; C. P. Vroege Morsweg 20 nr. Utrecht Nobel- 6tr. 20bis; P. J van Leeuwen Toussaint- kade 43 nr. Noordwijk v. d. Mortelstr. 59; R. S. Kami, Wasstr. 31 nr. 's-Gravenha^e v. Trigtetr. 24; W. M The, Plantsoen 9b nr. Oegstgeest. Pr. Irenelaan 17; B. van Dlnter geb. Paauw. Kalserstr. 1 nr. 's-Gr'- venhage. Wolweversgaarde 142: H. M. Baljer Rapenburg 91 nr. Australië; AT. Berends Nleuwsteeg 31 nr. 's-Gravenhnee Leeuwerlkpleln 15: P J. Limburg Bre"- straat 64 nr. Hilversum Noodweg 37- A. M. A Schrandt, Rijnïib weg 158 nr Rot terdam Avenue Concordia 11a- T Ho^t Rijnsb.weg 86 nr Venhuizen Hertog W'l- lemweg 10: C. J M. van Diemen v. Pto-- lestr. 12 nr. Utrecht Turkoois aan 45- J. M. C. van DiemenSchrama Konlne(nno- laan 27 nr Utrecht Turkooislaan 45- o. L. Koene Rapenburg 12 v Warmond. Middendorpen 10: A P Pmand»-"" Rijnsb weg 18 nr. Ploemendaal. W '•e Zwijgerln 102; A J den Haan Wo~o_ woerd 100a nr. P'lnaeker Emmaonrk J. van Engelen. Kam. Ormesln. 49 nr n. O -Polder Deel 20: A F Roobol de R't- terln. 99 nr. Nigeria* B S. Andries^n Vreewijk«tr. 16a nr. Haarlem. Duinoor"'- frtr21: M A F Lange le B'nnenv er+ 70 nr. Katwijk Grote Pteeg 6: n C B. Ku'i- ner. RUnsb.weg 86 nr. Wl erin "er on eer. Brink 17; J. W. M. Gunnewe" DoHuK*- atg. 46 nr. 's-Gravenhage Ztild^rark- loan 491- B. d«n F'^ed Faa^-i str 216a nr, P'eednornto26; S Aait», Formosa str. 18b nr. Tilburg Outshoorn- str. 40. Grens verlegd van viswateren van de Faroer-eilanden Het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend ge maakt. dat Engeland bereid is toe te stemmen in een verlegging van de gren zen der viswateren van de Deense Faroer-eilanden van drie tot zes mijl uit de kust en op sommige plaatsen gedurende bepaalde seizoenen tot twaalf mijl in verband met de omstandig heid dat in economisch opzicht de Faroer-eilanden in buitengewoon grote mate van de visserij afhankelijk zijn. Deze toestemming brengt materiële opoffering mee voor de Engelse visserij, doch deze worden aanvaard met het oog op het streven van Engeland naar een „redelijke en billijke oplossing voor het probleem der visserij grenzen in het Noordatlantische visser ij gebied." Volgens de woordvoerder had Enge land de afgelopen zomer in grote lijn soortgelijke voorsitellen aan IJsland ge daan, die echter niet werden aangeno men. De tussen Engeland en Denemarken gesloten voorlopige overeenkomst werd gisteren in Londen en Kopenhagen ge publiceerd. Engeland zal haar onder tekenen, als het plaatselijk bestuur van de Faroereilanden er zijn goedkeuring aan heeft gehecht. De overeenkomst geldt voor de tijd van drie jaar na de ondertekening en zal door beide par tijen met een opzeggingstermijn van een jaar kunnen worden beëindigd. Vol gens gezaghebbende Britse kringen komt zij in grote lijn overeen met het voor stel. dat de Amerikaanse delegatie op de onlangs in Genève gehouden confe rentie over het zeerecht had ingediend. Intussen heeft men in Engelse visse rijkringen in Grimsby reeds zijn onge noegen over de overeenkomst uitgespro ken. Men ziet hierin een gevaar, dat de vissers van de Faroer-eilanden thans zonder concurrentie grotere vangsten zullen kiinnen maken en die met snelle schepen op de Engelse markt zullen kunnen verkopen. Verleden jaar verkochten de Faroer- vissers voor een waarde van 500.000 pond sterling aan vis in Engeland.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3