sssa] Ex-generaal Ramcke verdedigt zijn beleid in de vesting Brest Burgemeester van Monster woont in een wit gepleisterd graf "AKKERTJES" QEMMENIE ',U1 mi Met een enkel woord Agenda Js WOENSDAG 25 FEBRUARI 1959 Merkwaardig proces in Hamburg Onhoudbare stelling kostte tienduizend soldaten het leven: bevel van Hitler Oud-militairen slaan brutale toon aan (Van onze correspondent in Bonn) In Hamburg is maandag de derde zitting gehouden van het proces, dat de 70-jarige Duitse ex- generaal der parachutisten Ramcke voert tegen een hoorspelschrijver en radio-regisseur. Inzet van dit proces vormt een reeks door Ramcke als beledigingen opge vatte beweringen uit een overi gens reeds lang vergeten hoorspel. In feite gaat het hierbij echter om de vraag of het in september 1944 nog zin had om de Franse vesting Brest te verdedigen tegen de Ame rikaanse overmacht. Ramcke geniet in de Bondsrepubliek een twijfelachtige reputatie. Zijn car rière begon hij als scheepsjongen, onder Hitier werd hij generaal van de para chutisten, die in 1944 tot taak kregen Brest tot de laatste steen te verdedigen. Dat deden zij zo grondig, dat, toen de Duitsers in september 1944 capituleer den, er van deze Franse havenstad niet veel meer over was. Een van de Duitse verdedigers van Brest was de toenmalige soldaat eersteklas Erich Kuby, thans een bekend auteur in West-Duitsland. Kuby maakte in 1953 een reis naar Brest, werd vervolgens herinnerd aan een speech van Ramoke voor SB.-ers (waar in hij de geallieerden als de eigenlijke oorlogsmisdadigers afschilderdeen besloot een hoorspel te schrijven met Ramcke als hoofdpersoon. Onder de titel „Nog slechts rokende puinhopen het einde van de vesting Brest" kwam het stuk, gespeeld door Victor de Kowa, in 1954 over de Noordduitse radio. Veilig heenkomen Kuby zegt in dit stuk, dat het opvol gen door Ramcke van Hitiers bevel de dood van Brest èn van tienduizend Duitse soldaten heeft betekend. Voorts schreef hij, die zelf dus aan deze ver schrikkelijke strijd heeft deelgenomen, dat Ramcke aan het eind van het beleg een veilig heenkomen zocht, teneinde rustig krijgsgevangen te worden ge maakt. Dit alles nam Ramcke niet; in eerste instantie werd zijn aanklacht af gewezen, maar later werd zjj weer opge nomen en na twee jaar lange getuigen verhoren tenslotte in de openbaarheid gebracht. Het is een eigenaardig proces. Ter ene zijde staan Ramcke, een admiraal en wat andere oud-militairen, allen fikse kerels met klappende hakken, met methoden om zo weinig mogelijk bur gerlijk en zoveel mogelijk militair te lijken, en er niet voor terugdeinzen de president van de rechtbank op zijn nummer te zetten! Voor hen was het bevel van Hitier er om te worden opgevolgd; iedere bom die op Brest viel, zeggen zij, viel niet op Duitse steden, alsof men in geallieerde kringen geen bommen genoeg had!! Brest bond vier geallieerde divisies, is een andere bewering van hen. De ver dediging van Brest tot de la-arts te steen, achten zij correct en militair verant woord. Ook al hebben generaals als Rommel, Speidel en Geallieerden dit ontkend. Achter hen staan vele voor malige Duitse parachutisten nog altijd bezield van de oude geest die aan Kuby reeds dreigbrieven -hebben gestuurd Om hef ridderkruis Aan de andere kant staat Kuby, de ex-soldaat van Brest, voor wie het, evenals blijkbaar voor vele andere Duit se militairen in de oorlog, duidelijk was dat Ramcke slechts zolang stand hield tot hü het befaamde ridderkruis met de briljanten had „verdiend" Kuby, die dit in zijn stuk openlijk zegt, heeft willens en wetens Ramcke tot hoofdpersoon genomen omdat deze in zijn memoires „als eerste generaal in de litteraire geschiedenis voor mensen het woord vee heeft gebruikt". Voor Kuby en de mede-aangeklaagde regis seur Proske, eens vlieger-officier, die in de oorlog boven Londen werd neerge schoten, was de verdediging van Brest een zinloze zaak. Voor Kuby en Proske alsmede voor hun getuigen décharge is het optreden van de admiraals en generaals in dit proces daarbij een voortdurende bron van humor, zij be antwoordden vragen van Ramcke en de overige hoge ex-militairen met een uiterst ironisch „Jawohl, Herr General" of „Herr Admiral" en zij zijn voortdurend in de aanval waar Ramcke en de zijnen dait eigenlijk hadden moeten zijn. Toen lachte hij niet meer Gisteren kwamen enkele van de niet minder dan 200 getuigen, die in de loop van twee jaar zijn verhoord, aan het woord. Een eenvoudige ex-soldaat, die de hel van Brest heeft meegemaakt, was ervan overtuigd, dat de vesting niet te verdedigen was. Ook hij zei: „Brest werd zolang verdedigd tot Ramcke de bril janten had". Hij keek tenslotte Ramcke aan, die daarop glimlachte, waarna de getuige, een thans 57-jarige schoen maker, zei: „Ik geloof dat de generaal niet zo zou glimlachen als hjj de pijn van de vele vrouwen en moeders zou moeten voelen, die nog altijd treu ren om hun in Brest gevallen mannen en zonen". Ramcke glimlachte daarop niet meer Visser op KW 104 overleden Gisteren heeft een wachtsman, die de ronde deed over een aantal loggers in de IJmuidense vissershaven, in oe kaarten- kamer van de Katwijkse logger 104 ,,De vrouw Dirkje", de 24-jarige vissersman W. Plat uit Amsterdam levenloos aan getroffen. De man was maandag in IJ- muiden vergeefs op zoek geweest naar een kosthuis. Daarom besloot hij slaap plaats te zoeken op een van de schepen in de IJmuidense haven. Hij trof de kaartenkamer van de KW. 104 open aan en legde zich te slapen nadat hij een gaskachel had aangestoken. De vlam van de kachel is door gebrek aan zuur stof spoedig gedoofd, waardoor het gas zich in de slaapkamer verspreidde en de visser in de slaap overviel. Andere voormalige soldaten verklaar den eveneens, dat de ex-generaal des tijds „pijn in de nek" had gehad, waar mee men bedoelde dat hij zo graag de briljanten bij het ridderkruis wilde heb ben. Tenslotte probeerde Ramcke's verde diger het gisteren met iets anders: hij beschuldigde de auteur Kuby ervan, dat deze in 1941 wegens plundering was ver oordeeld, hetgeen tot wilde tonelen in de rechtszaal aanleiding gaf. Op deze wijze komen de zwakke plekken in Ramcke's huidige verdediging aan het licht, zo menen Kuby en de zijnen, die tot diusver kunnen steunen op de getui genissen van vele verdedigers van Brest, die weinig goeds over Ramcke weten te vertellen. Zeldzame familieprestatie NA 112 JAAR VERDWIJNT NAAM A. J. LEGET UIT GEM. SALARISSTAAT Grootvader, vader en zoon Leget, die allen de letters A. J. voor hun naam hebben staan, hebben in dienst der ge meente een zeldzame familieprestatie geleverd. In een periode van 112 jaar heeft de gemeente achtereenvolgens drie generaties Leget in zijn midden gehad. Gezamenlijk hebben zij vader en zoon waren op een gegeven moment gelijk tijdig in dienst 134 jaar aan het ar beidsproces deelgenomen. Zaterdag a.s. zal thans de naam A. J. Leget uit de gemeentelijke salarisstaat verdwijnen en worden bijgeschreven op de lijst van gepensioneerden. Die dag zal n.l. de derde Leget technisch hoofd ambtenaar bij de Dienst van Gemeente werken en thans werkzaam bij de teken kamer van deze dienst, met pensioen gaan. Een afscheid, dat tevens samen valt met het veertig-jarig jubileum van de heer Leget, die in zijn kwaliteit van technisch hoofdambtenaar de gemeente bij de uitvoering van belangrijke op drachten trouw heeft gediend. Zo had h. o.a. een belanrijk aandeel in de totstandkoming van de Leidse spoor- wegwerken, waarbij hij namens de ge meentelijke dienst nauw betrokken is geweest. l Voor een vuilnisbak f960.— betalen „Je waait er uit!" (Van onze Haagse redactie) In de raadsvergadering van Monster meende by het begrotingsdebat een der raadsleden, dat de burgemeester te wei nig huur voor zijn ambtswoning betaalt. Burgemeester K. J. J. Wouters zeide echter: „Deze stal, waarin ik het voor recht heb te wonen, wordt betiteld als een „wit gepleisterd graf". „Ik had gedacht dat men zou opmer ken: „moet U f. 960,betalen voor zo'n vuilnisbak?". Juist omdat ik weet dart er altijd een paar mensen de hals breken over de huur van de ambtswoning heb ik een commissie gevraagd alsnog te ad viseren. Deze commissie zei dat ik nog f. 200,meer betaal dan een collega, die in een huis woont, dat nog beter is, hoewel voor die collega een nieuwe wo ning wordt ontworpen. Die f. 200,is alleen voor de tuin, waarin ik nooit kan zitten om dat je daar wegwaait", aldus de burgemeester. Hij deelde verder mede dat de f. 960,de huurwaarde is volgens de inspectie. Deze winter had de burge meester behalve de centrale verwarming ook een kachel in de woonkamer moeten stoken om alles droog en warm te hou den. „Als het waadt moeiten we naar een andere slaapkamer verhuizen en dan praat ik nog niet over het hang- en sluitwerk", aldus burgemeester Wou ters. 9 Vervolg van pag. 1 Rede Kroesjtsjef De Britse kranten wijdden heden ochtend veel aandacht aan Kroesjtsjefs rede. De Moskouse correspondent van de rechtse „Daily Express" vindt het op merkelijk, dat Kroesjtsjef zijn voorstel deed zonder bij zijn besprekingen, daags tevoren, met premier Macmillan diens mening hierover te hefbben gevraagd. De conservatieve „Daily Mail" vraagt zich dan ook af, of Kroesjtsjef zijn Britse gast heeft willen beledigen. De correspondent van de „Daily Mail" in Moskou schrijft, dat Macmillan en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, proberen er achter te komen of er sprake van een opzettelijke belediging is. In dat geval zouden de besprekingen die Macmillan met de Russische leiders voert in feite reeds mislukt zfjn. De liberale .Manchester Guardian" meent, dat als de Sovjet-Unie een VTiendschaps- en niet-aanvalsverdrag met Engeland wenst, zo'n verdrag zeker gesloten moet worden als het kan bij dragen aan het scheppen van een gun stig klimaat voor ernstige onderhande lingen over andere kwesties. Doch het pact zou verder niet veel zin hebben, aangezien het niet meer veiligheid of garanties zou geven dan reeds door het V.N.-handvest. worden verschaft. De „Daily Telegraph" noemt Kroesjts jefs voorstel voor een niet-aanvalsver drag een waardeloos gebaar. „Als Enge land op dit bijzonder ogenblik een der gelijk tweezijdig verdrag zou sluiten, zouden de gevolgen veel ernstiger zijn dan de nadelen op propagandistisch gebied die kunnen voortvloeien uit een weigering". Kroesjtsjef weet heel goed, dat onder de huidige omstandigheden een niet-aanvalsverdrag moet volgen op een regeling van de Berlijnse crisis, en er niet aan voorafgaan, aldus het blad. Hü merkte nog op dat de raad dan alleen een goed beleid voent als hü zorgt dat er in mei 1960 de tyd waarop burgemeester Wouters met pensioen ver trekt een goede ambtswoning staat. „We praten over een huis dart volkomen verrot is. U moest eens zien wat het my kost aan meubilair en levensmiddelen die bederven. Het is water naar de zee dragen wanneer U myn opvolger daarin wilt zetten. Met reparaties bent U zeker f. 20.000,kwijt. Toen het laatst waaide is de eerste burger van uw gemeente met hoed op en das om drie kwartier bezig geweest de gaten dicht te stoppen met oude kranten". „Ik moet extra stoken omdat anders de kleren beschimmelen en mijn gedien stige krygt een extra-toelage, door de be lastingen goedgekeurd, omdat haar nog bruikbare kleren telkenjare in de kas ten beschimmelen. Gebruik liever die f. 20.000,als onderdeel voor de nieuw bouw en laat mijn opvolger niet eerst dit huis moeten inrichten en een poosje later een ander huis". De burgemeester besloot deze kwestie met: „Je waait eruit! Kom maar eens langs wandelen op een mooie dag en dan mag U nog binnenkomen ook. Dan zult U zeggen: „Burgemeester, U had het iets sterker moeten zeggen". Benelux-overleg opnieuw uitgesteld Naar wü vernemen, is het reeds eerder uitgestelde Benelux-overleg te Den Haag dat nu morgen zou plaatsvinden, op nieuw tot nader order uitgesteld. Dit uitstel houdt verband met het overly den van de Luxemburgse minister-president, Frieden. De vorige maal werden deze besprekingen, die behalve op algemene Beneluxvraagstukken ook op de kolen- crisis betrekking zouden hebben, uitge steld omdat de Belgische minister van Economische Zaken, Van der Schueren, verhinderd was. Deze maand geen "verloren" dagenI "Die" dagen kunnen 20 zwaar wegen maar er zijn toch "Akkertjes"! met geneeskrachtig micro-poeder, die nare dagen minder naar maken, hoofdpijn, vermoeidheid en loom gevoel verdrijven. Ja, voor verstandige vrouwen zijn er alleen nog maar "gewone" dagen met "Akker tjes", die snellere pijnverdrijvers. flitsen uw klachten weg! Reis van Hammarskjöld Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal der V.N.. vertrekt zaterdag a.s. uit New York voor een officieel bezoek aan negen landen in Zuidoost-Azië. Aan het einde van de reis gaat hij van 24 tot 27 maart naar Moskou. De reis maakt deel uit van het pro gramma van bezoeken aan landen-leden van de V.N. Hammarskjöld gaat naar Pakistan, Birma, Siam, Laos, Cambodja, Malakka, Nepal, India en Afghanistan, alsmede naar het hoofdkwartier van de V.N.-waarnemers in Kasjmier. DUITSE STEUN VOOR INDONESIË West-Duitsland heeft naar Indonesië een delegatie gezonden, die daar de mogelykheden zal bestuderen voor het vestigen van een kunststoffen-industrie. Dit bezoek geschiedt in verband met een overeenkomst, die West-Duitsland en Indonesië in 1957 hebben aangegaan voor economische en technische samen werking. Dit is medegedeeld door het Westduitse ministerie van Economische Zaken te Bonn. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 420 m. VARA; 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Dante's Divina Commedia, door dr. A. Saalborn. (eerste lezing). 19.00 V. d. kind. 19.10 De Christen in de ver anderde samenleving, caus. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Promenade ork., Omr. koor en sol. 20.50 Het scheidsgerecht, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.35 Amus. muz 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. In Esperanto Hilversum II, 298 m. NCRV; 18.00 Leger des Heilsmuz. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie-1 en verenigingsleven, caus. 18.30 Planorecital. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Harmonie-ork. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Geestelijke liederen. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.10 Gram. 21.25 Dit kleine, grote land, klankb. 21.50 Gram. 21.55 Kamerork. en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaaleportuitsl. 23.2024.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00 Journ. v. d. jeugd. KRO: 17.10 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Weekjourn VARA; 20.30 Filmdocumentaire. 21.00 Een zomer lang, tv-spel. De tv na 1 april Geen programma op de maandagavond De Nederlandse Televisie Stichting is in grote lijnen gereedgekomen met de wijziging van de televisieprogramma's na 1 april. Öp zondag zal na die datum een pro gramma op het beeldscherm worden gebracht, dat zal zijn aangepast aan de betrokken omroepvereniging. Het pro gramma van maandagavond vervalt. De filmvertoningen op dinsdag worden ge handhaafd. In de maand april zal woensdag toneel worden uitgezonden en donder dag een gevarieerd programma. Na 1 mei worden de programma's verwisseld; woensdag een gevarieerd programma en donderdag een toneeluitzending. De N.T.S. verzorgt op vrydagavond een programma van ongeveer anderhalf uur, met hoofdzakelijk buitenlandse programma's, hetzij direct hetzy door middel van telerecording. Het amuse mentsprogramma op zaterdagavond wordt gehandhaafd. De uitzending voor de kinderen op zaterdagmiddag vervalt na 1 april. In plaats daarvan komt er een kinderprogramma op maandagmid dag. Het kinderprogramma van woens dagmiddag blijft. Afscheid prof. Kors Prof. dr. J. B. Kors O.P. voorzitter van de KRO, zal cp 2 maart zijn functie neerleggen., In de loop van maart wordt een officiële afscheidsreceptie gehouden. De nieuwe voorzitter van de KRO, prof. E. H. J. van Waesberge O.P., vestigt zich binnenkort in Hilversum. Advertentie Inbrekers bekennen meer dan zestig inbraken Speciale berichtgeving) Met de arrestatie van twee schilders te Rotterdam is een lawine losgekomen. Gisteren hebben zy hun 61ste inbraak bekenid; hert ziet er naar uit dat er nog meer zullen volgen. Wanneer men de lijst zo eens bekijkt, ziet men dat het tweetal vrijwel elke dag op pad moet zyn geweest. Over het algemeen was de buit niiet onaanzienlijk. Advertentie Triumph Kofferschrijfmachines Model Gabriële zon der koffer, m. stofkap f 309- Zelfde model m. tabul. f 330- Vraagt geheel vryblifver"5- HAARLEMMERSTR. 184 J BINNENLAND De politie heeft gisteren een 26- Jarige poeteer uirt Poeldijk weer op vrije voeten gesteld. Omdat bewezen ls dat hü niets uitstaande heeft gehad met de brand die in de nachit van donderdag op vrijdag heeft gewoed in het Engelse kamp te Hoek van Holland. Hij was aangehouden, omdat hij de indruk wekte er meer van te weten In de loop van dit jaar zal begon nen worden met de aanleg van de proef- polder van ruim 2600 ha., die als deel van het landaaniwinningsproject in het Bh al-gebied aan de westkust van India ln de staat Bombay is geprojecteerd. Dit lnpolderlngs<werk, dat door de Nederland se Export Combinatie (Nedeoo) zal wor den uitgevoerd en dat zal worden vol tooid in 1960. maakt deel uit van de technische en financiële hulp die Neder land tijdens het bezoek van premier Nehroe ln 1957 aan India heeft toegezegd. In Gebouw Palace te Rotterdam werd gisteren een scholendag gehouden, die georganiseerd is door de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, een organisa tie van hervormde schoolbesturen, waar bij ongeveer duizend scholen zyn aange sloten. Mr. Ir. M. Goote, inspecteur-ge neraal van het onderwys, heeft na een Inleidend woord van de voorzitter van de verenigde hervormde schoolbesturen te Rotterdam, ds, F. Oberman, een referaat gehouden over ..maatschappij en de rege ling van het voortgezet onderwijs". In de middaguren sprak de heer P. Roest, di recteur van de christelijke school voor maatschappelijk werk ln Den Haag over: ,,De godsdienstige vorming in onze ohristelijke scholen". Gistermiddag is te 's-Gravenzande een 3-jarig meisje by het spelen in een eloot aan de Hoflaan geraakt en verdron ken. Omstreeks zeven uur gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan op de zolderverdieping van een der werk plaatsen van „Meer en Bos" te Heem stede (inrichting voor lijders aan val lende ziekte), waar kapok ls opgeslagen. Het vuur werd met drie stralen geblust. De werkplaats liep waterschade op. BUITENLAND Het Zweedse stadje Kungalv zal in de zomer als eerste plaats in Zweden zijn dluizend-Jarlg bestaan vieren Voorheen was Kungalv, lang voordat Stockholm be stond, de zetel van de Scandinavische koningen. De naam was toen Kungahalla. De viering, die veertien dagen duurt, zal o.m. bestaan uit een hlstorlsohe optocht en de onthulling van een bronzen mo nument, dat de byeenkom6t in Kungahal la ln l'lOl van de Koningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken uitbeeldt Enige honderden leerlingen van middelbare scholen te Rome hebben dins dag een anti-Oostenrijkse demonstratie gehouden naar aanleiding van de kwestie- Zuid-Tirol. De „Reynolds Metals Company" in Richmond (V.S.) heeft plannen gemaakt voor de bouw van een alumlnlum-dulk- boot, die tot 5 400 meter diep zal kunnen duiken. De duikboot „Alumlnaurt". zal 15 meter lang worden en met een beman ning van drie 36 uur onder water kunnen biyven zo heeft de maatschappij bekend gemaakt De Amerikaanse marine heeft giste ren bekendgemaakt dat 43 verouderde oorlogsschepen, met een totaal tonnage van 520.000 ton. zullen worden gesloopt. Er bevinden zich vyf slagschepen, negen zware kruisers, tien lichte vliegdeksche pen en vier luohtafweerkrulsers onder. De schepen hebben de marine lndertiid 697 640,000 dollar gekost. Men hoopt dat de sloop 30 miljoen dollar zal opleveren Gisteren zyn op Cuba zes aanhangers van oud-president Batista terechtgesteld. Voorts zyn dinsdag 18 mensen ter dood veroordeeld. In Plmar el Rlo werden 40 beschuldigden vrijgesproken. WOENSDAG Café Anlba (Herenstraat): Jaarvergade ring Leidse Tuiniers- en BIcemistenver „D.E.V.". 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Ned. Politiebond. 8 uur nam. De Kleine Burcht: Leidse Ver van Post zegelverzamelaars. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33a: Broederschap v. oud-padvinders. Spr. H. B. Maitimo over Saoedi-Arabië 8 uur nam. Marekerk: Herv. wykgem. „Molenwijk". Spr. ds. J. v. d Wiel over: „Toeschou- wersvragen", m.m.v. koor. declamatie en orgel. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde; Leden vergadering Ned. Bond van oud-strijders „Het Mobillsatiekruis". Spr. Itz. I. Lemalre over het ontstaan van de M.L.D. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Brullen als een duif". 8 uur nam. DONDERDAG St. Antonlusciubhuis: Interschoiaire Kulturele Ontmoeting. 7.30 uur nam Den Burcht: Filmavond voor emigran ten Hesta-Crans en Co. 8 uur nam Den Burcht (grote zaal): Verkiezings vergadering Pac. Soc. Party. Sprekers dr. O. Noordenbos en P. A. Burggraaf 8 uur nam. Levendaal 1: Huish. en Gezinsvoorlich ting. Lezing met dia's over de schoon maak. 2.30 uur nam. Stadszaal (foyer); K. en O.-iezing dr J M. Lodewljks „Merkwaardige dieren en mensen ln Australië". 8 uur nam. Zomerzorg: Kamerkringver Chr Hist Unie. Spr. mr. dr. K. de Vries. 7.15 uur nam. VRIJDAG Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. ds. Wiersma m.m.v. Betty van Woerden, so praan 7.157.50 uur nam. Schouwburg: A'dams Journalistencaba ret „Pers-vers" 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Cebuto. „Vakantievreugde". 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis: C.B.T.B. en C.J.B.T.O. Spr. B. Hoogendam over: ..Agra riërs - nü". 7.45 uur nam. Wassenaar „De Burcht": VVD Spr, H. A. Korthals, „Waar het bij de ver kiezingen van 12 maart om gaat". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia" 8 uur nam. Doopsgz. Kerk. Adventkerk Bijbelstudie 1011 uur voorm, Spr. ds. D Vink van Utrecht. 1-112 uur voorm. GravensteenOverdracht Criminolo gisch Instituut. 11 uur voorm. Herv. Jeuglhuls „De Moriaen" (Hoogl. Kerkgr. 44); Filmavond Jeugdbond voor Natuurstudie. 8 uur nam. Rijksmuseum Nat. Historie: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.15 uur nam. Schouwburg: Ohr. Zangspelclub .Staal- wyk" Opvoering van de operette De orulk van de Koning" 8 uur nam Volkshuls: Poppentheater „Harlekyn": „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Jehova'hs Getuigen. „Is liefde onder de natiën thans praktisch?" 3 uur nam. Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen 4 uur nam. MAANDAG Lakenhal: Ver. „Ouid-Leiden". Lezing mej. A. J. Versprille over: „Kermis". 8 uur nam. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): K. en O.-oursus schilderkunst o.l.v. J. C. v. d. Waal6. 8 uur nam. Sohouwburg: Chr. Zangspelclub „Staal- wijk" Opv. operette „De pruik van de Koning". 8 uur nam. Stadhuis; Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Ned. Madrigaal- koor „Johannes Passion". 8 uur nam. DINSDAG Rykemuseum van Oudheden: Lezing dr. J. Zandee „Dood en begrafenis in het oude Egypte". 8 uur nam. Stadseaal (foyer)P. v. d. A. Byeen komst voor studenten o.l.v. prof. mr. J. C. van Oven. 11 uur voorm. VOOR DONDERDAG 26 FEBRUARI Hllversun 420 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Kano en de nieuwjaarsdag, caus. 12,00 Orgelspel. 12.30 Land- en tulnb.- meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool, altviool en klavecimbel. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 Kinderkoor. 15.45 Voordr. 16.05 Gram. 16.35 Idem. 17.00 V. d. Jeugd. 17.45 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. en soliste. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork., koren en sol. (In de pauze: 21.102,1.36 Literair progr.). 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sport act. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 32.25—24.00 Gram Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.4o Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV; 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Gram. 15.10 Radlo-PhllhanmOrk. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Strykkwart. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.45 Zendtijd pol. partijen. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportultsl. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Zendtijd Politieke Partyen. NTS: 20.07 Journ. en weeroverz. 20.27 Zendtyd politieke partyen. KRO: 20.34 Gastenboek. 20.50 Test plaat. 21.00 Moderne Jazz. 21.40 Filmdo cumentaire. 21.5022.00 Epiloog. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Bri tain Quiz. 14.40 Cello en piano. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Amus. muz. 16.45 Ouders en kinderen. 17.15 Krit. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 22.15 Caus. 22.45 Lichte muz. 23.30 Caus. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12,15 mrs. Da le's Dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en gevar. progr. v. d. arb. 14.00 Planomuz. 14.15 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. a. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Amus. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mil. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's Dagb. 17.45 Ge var. muz. 18.30 Nws. en gevar. progT. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengymn. 21.00 lichte muz. 21.30 Nws. en vragenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en hoorsp. 23.00 Where are you now?. 23,30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55l.OO Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Symf. ork. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Symf. ork. en solist. 16.30 Ba- rokmuz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.35 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Amus. muz. 23.15 Muz. nacht- progr. 24.00 Nws. 0.10l.OO Jazzmuz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Operettemuz. 14.05 Ka- mermuz. 16.40 Idem. 17.10 Gram. 17.15 Orgelconc. 18.30 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.3o Franse les. 14.45 Volkemuz. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.35 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Voordr. 20.00 Planorecital. 20.10 Cffus. 20.40 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Orgelrecital. 22,5523.00 Nws. 484 m. 12.30 Chansons. *13.00 Nws. 14.30 Kamermuz. 15.30 Gram. 16.05 Dans muz. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Bal- letmuz. 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studiekring „Porte des Lilas" 8 uur nam. BIOSCOPEN Casino: „Mevrouw komt niet thuis van avond I" 18 jaar. Dagelijks 7 en 9.15 uur Geen middagvoorstellingen behalve zaterdag en zondag. Donderdagcyclus ,,'t Is feest vandaag". Trianon: „De wraak van Frankenstein" Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Onder de mantel van de nacht". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.i5 en 9 15 u Zondag; 2.30. 4.45. 7.15 en 9 15 uur Lldo: „De witte slavin". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw: Tentoonstelling „In formele Kunst". (T/m 26 februari). Lakenhal: „De Grafische". Werkd. 10 4 uur, 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart) Lakenhal: „Schatten vam het Maurits- huls". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur nam. (tot 3 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogih" Werkd. 104 uur; 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feestdagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Ten toonstelling „Wat doe je in de kou?". Zondagmiddag 2 uur filmvoorstelling (tot en met 1 maart 1969). AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Kok Rapenburg 9. tel. 24807 en te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wilhelmdnapark 8, tel. 26274. Bij geen gehoor bü Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Zwitserland om. sneeuw ln skigebied Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelberg m. d. lm. Flims m. d. 1 m. Leysin 80 St.-Mor itz 100 W engen 100 Duitsland cm. sneeuw ln skigebied Garmisoh 17 Feldberg 130 Braunlage 45 St.-Andreasberg 20 Oostenrijk om. sneeuw ln skigebied B er wang 65 Kltzbühel g. opg. Seefeld 35 Igls g. opg. Leoh 120 Saalbach g. opg. Malnltz 5 Frankrijk om. sneeuw ln skigebied Chamonix 170 Megève 110 Val d'Isère 230 Vallolre g. opg. Alpe d'Huez g. opg. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 "d.0 g. ft SS l ■is 5 bC SS Den Helder mist zzw 1024 4 4 Ypenburg mist wzw 1026 3 1 Vllssingen mist wzw 1027 2 2 Eelde mist zw 1005 4 3 Twente mist wzw 1026 3 3 De Bilt mist zw 1026 3 1 Eindhoven onbewolkt w.st. 1027 1 1 Z.-Limb. onbewolkt z 1028 2 1 •e ei g bo .3 ÈS a h Helsinki licht bew. w 5 -3 5 Stockholm geh. bew. WZW 3 0 3 Oslo geh. bew. nno 1 3 0 Kopenhagen motregen wzw 7 2 0J1 Aberdeen zwaar bew. zzw 6 11 1 Londen geh. bew. w 3 8 0 Amsterdam mist zw 4 2 0 Brussel onbewolkt zzo 2 3 0 Luxemburg mist nno 3 0 0 Parijs onbewolkt nno 2 3 0 Bordeaux geh. bew. no 2 6 0 Grenoble zwaar bew. windstil 3 0 Nice zwaar bew. n 3 11 0 Berlijn geh. bew. wzw 3 5 0.J Frankfort mist O 2 -0 0 München onbewolkt z 1 -3 0 Zürich mist windstil -3 0 Genève onbewolkt wzw 1 -2 0 Locarno onbewolkt windstil -1 0 Wenen onbewolkt w 2 -0 0 Innsbruck onbewolkt w 2 -2 0 Ajaccio half bew. ono 2 5 0 Mallorca zwaar bew. nno 3 10 0 Algiers regen ono 3 11 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2