WESTDUITSE AUTOPRODUKTIE KAN VRAAG NIET BIJHOUDEN K pij Dokters in Australië behoren daar tot de hoogst betaalde academici Alleen in Amerika is fabricage groter Met haar export ligt Bondsrepubliek nu aan de spits GEBR. HUISMAN TANDPASTA IVOROL krij gen In Nieinv Zuid Wales bepaalde immigranten een kans Dr. Kroll is een ongemakkelijke gesprekspartner van Kroesjtsjef ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 Geen vrees voor de concurrentie (Van onze correspondent in Bonn) De autoproduktie nam het afgelopen jaar in West-Duitsland, vergeleken met het jaar daarvoor, toe met niet minder dan 23 percent. Er werden niet minder dan 1.5 miljoen automobielen vervaar digd, waarmee West-Duitsland tot de op een na grootste autoproducent ter wereld (na de Ver. Staten) is geworden. Er kan met recht gesproken worden van een „boom" voor de Westduitse automobielondernemingen. Zij kunnen de vraag niet bijhouden. Volkswagen laat zijn binnenlandse klanten langer dan een jaar wachten na het tekenen van een contract, voor het zijn produk- ten kan afleveren. De nieuwe Mercedes 190 D. krijgt men evenmin zo uit de etalage. Zelfs voor deze grotere wagen, ter waarde van goed 9.000 mark, bestaat een leveringstijd van enkele maanden. Met Opel en Ford loopt de zaak iets soepeler, niet omdat de vraag minder zou zijn, maar omdat men zich in deze fabrieken al lang heeft kunnen aan passen aan de overstelpende behoefte. Daarbij loont het bepaald de moeite in West-Duitsland een iets zwaardere auto te kopen. De aanschaffingsprijs ligt ver beneden wat men in omliggende landen moet betalen voor Duitse auto's, van wege het daar geheven invoerrecht en de omzetbelasting by invoer. Voor de pry's, waarvoor men in Nederland een volkswagen kan kopen, heeft men hier reeds een Opel Olympia of zelfs een Rekord. Voor de prijs, die men in Nederland betalen moet voor een Opel Olympia heeft men in Duitsland een Ford Vaunus 17 M. En dat gaat zo door tot Mercedes 180, Borgward, enz. De Westduitse auto-export is er dan ook naar. Zij bedroeg het vorige jaar reeds 733.000 stuks, tegen 584.000 in het jaar daarvoor, waarmee Duitsland de grootste auto-exporteur ter wereld is geworden, vlak voor Engeland. De bruto-produktiewaarde van alle gefabri ceerde auto's gchat men thans per jaar op 8 miljard mark, waarvan voor export 3.6 miljard mark! Dat wil niet zeggen, dat de Bondsrepubliek geen auto's im porteert. Het vorige jaar werden er 90.000 ingevoerd. Dit jaar doet in het bijzonder, naast Fiat. Renault zijn best om de Westduitse markt met zijn popu laire Dauphines (lage prijs: 5.000 mark, korte leveringstyd) te veroveren. De Italianen zyn nog altijd de grootste leveranciers met circa 65.000 stuks per jaar. Niet aan de hoge kant Maar tegen de eigen produktie kan de import in West-Duitsland uiteraard niet op. De prijs, de service-diensten, het speelt allemaal een rol. De motori sering van de Westduitse bevolking neemt in elk geval hand over hand toe. Waar er per jaar netto, na aftrek van de oude wagens, die verdwynen, zo'n 600.000 auto's bij komen, daar is dit proces uiteraard bijzonder uitgebreid. Op het ogenblik is er op elke veertien Westduitsers één auto, hetgeen bepaald STADSNIEUWS Chr. school Hooglandse Kerkgracht bestaat 50 jaar BESTUUR BOOD OUDERS EEN FEESTAVOND AAN. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de school aan de Hooglandse Kerkgracht nodigde het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging in Lei den de ouders van de ulo-leerlingen uit tot bijwoning van een samenkomst, welke gisteravond gehouden werd in „Prediker". De byeenkomst droeg van zelfsprekend een feestelyk karakter. Er werd o.m. gedeclameerd, gemusiceerd en gezongen. Daar de heer J. Nobel, die op deze avond zou voordragen, een trein- aansluiting had gemist en het bestuur van de schoolvereniging zyn komst wilde afwachten, begon het feest onge veer een half uur later dan op het pro gramma vermeld stond. Van enige ont stemming zal geen sprake meer zyn, want wat na het inleidend woord van de voorzitter geboden werd, was van goed gehalte. Mr. dr. M. Teekens opende de bijeen komst met Schriftlezing en gebed, heette alle aanwezigen van harte welkom en vertelde iets van het bonte en wissel vallige scholleven in "heden en verleden. Vele generaties zyn op de geref. ulo school gevormd en opgevoed. Konden in 1909 niet minder dan 145 leerlingen worden ingeschreven, thans telt de school ongeveer 250 jongens en meisjes. In september 1957 werd echter ook be gonnen met het les geven in de Asser- straatschool. In het byzonder wenste spreker de naam te noemen van de heer G. Aldershof, die 21 jaar lang aan de school verbonden is geweest. Mr. Teekens wees er vervolgens op, dat hoe wel de schoolstrijd nu gestreden is. er weer een andere strijd is ontbrand, nl. die tegen het materialisme en de ont kerstening van ons volk. De scholen, aldus spreker, zijn de belangrijkste voor posten in deze strijd. Vol vertrouwen zag de voorzitter echter de toekomst, in het bijzonder die van de school aan de Hooglandse Kerkgracht, tegemoet. Verder voerde op deze avond nog het woord de heer H. C. van Donk, die van Goes naar Leiden was gekomen om het Medische Dienst Warmond: dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 7393. Wassenaar: dokter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 en dokter J. C. tel 8303. 2402 (tot de Neef, Wilhelminaplein 1, Wassenaarse Apotheek tel. zaterdag 28-3-1959). Leiderdorp: dokter E. J. Hoofdstraat 40, Leiderdorp, Hoefman, tel. 30070. Zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, telefoon 24909. Oegstgeest: dokter Meissner, t:lefoon 24865. Voorschoten: dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. Voor wykver- pleegster: Gezondheidscentrum, telef. 2177. nog niet aan de hoge kant is, wanneer men vergeiykingen maakt met Frank- ryk (een op 8.5 inwoners), Engeland (een op 9.3) en Zweden (een auto op 7.5 inwoners). Byzonder groot is de nadruk, welke men legt op de export, die thans circa 50 percent van de hele produktie tot zich trekt. En men meent, dat dit per centage gehandhaafd kan worden. Men gelooft in Westduitse fabrikantenkrin gen niet, dat er gerekend behoeft te worden met een grote concurrentie van Russische, Japanse en Nederlandse auto'szelfs niet op de grotere markt van de Europese Economische Gemeen schap. Behoefte aan comfort De negen Westduitse fabrieken zien vooral d* ontplooiing van de gemeen schappelijk markt in het licht van een ocncurrentiestryd met Italië en Frank- feest bij te kunnen wonen. Als afge vaardigde van de Vereniging Christehjk Ulo feliciteerde hy allen namens het hoofdbestuur met dit gouden jubileum. De heer Van Donk hoopte, dat de school nog lange tyd een goede naam in deze stad zal mogen dragen Hoogte punt van de avond was on getwijfeld het optreden van de heer Nobel. Hy droeg enkele alleraardigste verhalen en schetsjes voor en wist daar mee deaandacht va nalle aanwezigen op zich gevestigd te houden. Twee jon gelui die zich zelf resp. aan de piano en met een gitaar begeleidden, zongen vrolijke liedjes en er was ook samen zang. Kortom een genoeglijke avond! Het Zonnehuis vertoonde indrukwekkende films In een goed bezette Zuiderkerk hield de Chr. Ver. tot verpleging van Chro nische zieken ..Het Zonnehuis" gisteren een propaganda-filmavond. Na een inleidend woerd van de voor zitter, de heer N van der Keur. werd de nieuwste in opdracht van .Het Zonne huis" vervaardigde film ..Zeven stuivers" vertoond. Deze film gaf een duidelijk beeld van de omstandigheden wplke tot oprichting van de diverse Zonnehuizen hebben geleid en van het werk. dat er gedaan wordt en nog gedaan moet wor den. Muzikaal werd de film omlyst met cencert-orgelspel van Bernard Drukker cn het Cross-quartet. terwijl ook de be kende „Zingende Zusjes" haar mede werking verleenden. Indrukwekkend was ook de hierna vertoonde Nederlandse speelfilm van ,,Het Zonnehuis", getiteld Een mens was teveel". Zy gaf een beeld van de levensgang van een chronisch-zieke een jong meisje, dat hulpbehoevend en in een rusthuis terecht kwpm. waar in een akelige sfeer heerste. De hoofd verpleegster kan in deze sfeer moeilyk werken. Een collega van haar toont haar de eisen, welke aan een verpleging van chronisch zieken moet voldoen Hierdoor geïnspireerd gaat zij wepr met enthou siasme aan het werk en is zij vooral het ongelukkige meisje tot grote steun. Aaverti ntle OFF DEALER voor Leiden en omstreken Tijdelijk showroom HOGEWOERD 66 - TEL. 31292 REPARATIES: HOOFDSTR. 159 - LEIDERDORP Telefoon 21708 Kynologen hadden interessante avond Een bevredigend aantal leden van de Kynologenver. „Rijnland" was gister avond naar ..Zomerzorg" getogen en was daar getuige van een tweetal interessan te lezingen. Voor de pauze sprak de bekende psy chiater dr .D. A van Krevelen uit Den Haag (vroeger Oegstgeest* over de hond-mensrelatie. welke hij schetste in haar ontwikkeling vanaf de oudheid, toen de hond uitsluitend een nuttig ge bruiksdier was tot nu. In het tweede deel van de avond ver maakte de Surinaamse journalist Lais H. Daal. zijn gehoor kosteliik met zijn relaas over' de Kynologie in Spanje, de Spaanse rassen en het tentoonstellings wezen aldaar. De voorzitter dr. ir. P. C. .tndenbergh sprak uit aller naam woorden van har- telyke dank. Het Reisbureau, dat het vervoer van de K en O.-ers donderdagavond naar de IJsrevue in Den Haag heeft verzorgd, deelde ons mede. dat het feit. dat een aantal Leidenaars nog niet op hun plaats zaten, toen de lich ten doofden en de voorstelling in de HOKIJ begon, te wijten is aan een samenloop van factoren. De Leidse Volksuniversiteit had hem als tijdstip van vertrek 7 uur opgegeven (en niet kwart voor zeven, zoals op de uitnodi ging vermeld stond). De Rijkspolitie had wegens de mist ten sterkste ontra den op eigen gelegenheid van drie pun ten te vertrekken, maar er op aange drongen bij het Station te verzamelen en vandaar iva het viaduct Oegstgeest naar Den Haag te vertrekken. Deze fac toren zijn oorzaak geweest, dat de bus sen om bijna kwart over zeven van het. Stationsplein vertrokken en na een vlot verlopen reis om bijna tien minuten voor acht by Houtrust arri veerden. Het heeft echter enige tyd ge nomen eer de 500 Leidenaars hun plaatsen hadden gevonden. ryk. Van Duitse kant gaat het hierby om de volgende negen bedryven (tussen haakjes de produktiecyfers in 1958) Volkswagen (553 399). Opel (315.945), Daimler Benz (153.956 en met Auto- Union, dat thans een dochtermaat- schappy van Mercedes is geworden: 220.000), Ford (128.532), B.M.W. (50.226), Lloyd (49.615),Glas-Goggomobil (43.845), Borgward (36.527) en N.S.U. (35.934). Favorieten zyn in het algemeen de wagens van de middenklasse (1 tot 2 liter). Moeiiyk hebben het de kleine wagens, vooral die tot een halve liter. Van deze liep de afzet het vorige jaar met de helft terug. Er is in de Bonds republiek zelf een uitgesproken voorkeur voor de auto met wat ruimte, comfort en een redelyke prestatie. De beste zaken zouden de laatste maanden in het bijzonder Mercedes. Opel, Ford en Volkswagen doen. waarbij voor Daimler Benz belangrijk is, dat zij haar concur renten op de vrachtwagenmarkt belang- ryk achter zich kon laten. Advertentie DE BESTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct VARIA OEGSTGEEST Warme laatste hulde voor C. Oosterom In de Groene Kerk waren gistermid dag, behalve de familieleden, tal van genodigden en belangstellenden byeen- gekomen om de laatste eer te bewyzen aan de heer C. Oosterom, die, na een 57-jarig huwelyksleven, een band van 43 jaar aan de Sikkens Lakfabrieken en een jarenlange werkzaamheid aan het bestuur van gemeente en kerk, ten grave werd gedragen. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig burgemeester H. C. du Boeuff, wethouder J. F. M. Steenmatser en de gemeentesecretaris, de heer Jac. J. de Visser. De president-commissaris van de Sikkens Lakfabrieken, mr. Wilk ens, sprak met grote lof over de karakter volle houding en de geestelijke en mo rele standing van de overledene, die een krachtige bydrage had geleverd aan de opleiding van de jongere gene ratie. 'Namens de directie sprak ir. A. van Driel over de loopbaan van de overle dene in het bedrijf sedert 1916. De heer Oosterom heeft het Sikkens Systeem tot volwassenheid gebracht en zijn stempel op het bedrijf gedrukt. De overledene met zijn enorme vitaliteit Is gelukkig een lang ziekbed gespaard gebleven. Naar rust verlangde hij nooit. Tot de dag vóór zijn sterven was hij actief be zig. Met grote dankbaarheid wordt hy herdacht. Hierna was het woord aan burge meester Du Boeuff, die eerbiedige hulde bracht aan het oud-raadslid Oosterom. Dertien jaar was hij lid van dit be stuurscollege, waarvan hij de nestor was. Een man met grote levenswijsheid en besluitvaardigheid. De Oegstgeester gemeenschap heeft een waardevol burger verloren, die een belangrijke bijdrage leverde aan het algemeen belang. De heer Oosterom had ook vele jaren de Gereformeerde Kerk gediend als ouderling en als voorzitter van de Com missie van Beheer. Hierover sprak de heer J. J. Siljée, voorzitter van de ker- keraad. Met zyn eenvoudige, kinderlijke vroomheid was de heer Oosterom meer een man van de daad dan van het woord, die meegeholpen heeft belang rijke problemen op te lossen. Ten slotte sprak ds. J. C. Brussaard gevoelvolle woorden ter nagedachtenis en troost aan de achterblijven den, waar na de oudste zoon namens zijn moeder en verdere familieleden alle sprekers dank bracht voor hun blijken van mede leven. WASSENAAR AANBESTEDING PLANTSOENONDERHOUD Er waren gisteren tien inschrijfbil- jetten binnengekomen by de openbare aanbesteding namens het gemeentebe stuur van het onderhoud van plantsoe nen en parken in het jaar 1959. Het werd was in zes percelen verdeeld. Laagste in schryver voor vyf van deze zes percelen was J. L. van Wieringen uit Voorhout: park De Paauw f. 3410, park De Kieviet f. 8040, Kerkehout f 1200, Nieuw Wassenaar f. 2905 en Oostdorp f. 1910. Laagste inschrijver voor het zesde perceel, het maaien van bermen was de fa. Van Rijn uit Eem- nes meteen bedrag van f. 2200. Hoogste inschryvers waren de heren Hendriksen uit Amsterdam en Koehler uit Abcoude met ersp. de volgende bedragen f. 15.000 f. 13.850, f. 5000, f. 6000, f. 4800 en f 6900. De gunning is aangehouden. Lezers schrijven Spoorwegovergang Herenstraat Naar aanleiding van de opmerking van B. en W. in hun memorie van ant woord, dat de verbreding van de over weg aan de Herenstraat een onderdeel vormt van de werken in verband met de tunnelbouw LeidenUtrecht, welke in het voorjaar pas in uitvoering komt, vraagt ondergetekende: Kan er voor dien niet iets aan de zeer slechte bestra ting tussen rails en opgaande hoogte gedaan worden? Vier maal per dag pas seer ik deze overweg, maar het is meer dan erg (overtuig U zelf maar eens), men moet met een slakkegang rijden, wil men niet, dat de goederen, welke men vervoert, van de wagen of het mo torvoertuig af hotsen. By voorbaat myn hartelijke dank. H. VOS, Buitenruststraat 1. Soms is de mens zeer goedgelovig. Een Oosterryker beweerde tegen een vriend, dat hy in staat was van koper goud te maken, maar dat kostte uiteraard een en ander. Hy wist een half miljoen schilling los te krijgen. Tot het bittere eind hield hy zyn bewering vol. Zelfs in de rechtszaal kon hy niets naders mee delen, want daarvoor was zyn methode te geheim. Maar het half miljoen kwam niet meer op tafel. Die had hij in een vrolyke stemming opgemaakt! Soms maakt de drank een mens zeer overmoedig. Na een uitvoerige brui loft meegemaakit te hebben, stapte een jonge Ier in de vroege ochtend uren naar buiten. Het lopen viel hem echter wat moeilijk, omdat hy ontdekte, dat de wereld niet stü staat. Daarom was hy de koning te rijk toen hij een bus zag staan. Er bleek echter geen chauffeur of con ducteur in te zitten, zelfs geen pas sagiers. Het plan rijpte in zijn be neveld brein om dan zelf maar eens een tochtje ter ontnuchtering te gaan maken. Hy slaagde er inder daad in het gevaarte op gang te krijgen, hoewel hij nog nooit achter een stuurwiel had gezeten. Maar ook nu bleef de wereld draaien, meende hy. Alleen een vroege agent zag de bus zwaaien. Tien kilometer verder kon hy de „chauffeur" arees- teren. De bus bleef aan de kant van de weg staan: de agent, met naast he min de zyspan het fuifnummer, keerden celwaarts. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen psy chologie de heer J. M. Nieuwenhuizen (Scheveningen)doet. examen godge leerdheid de heer H. D. de Loor (Delft) en pijn weg- wrijven met D AMPO Bij de munt in Parijs wordt op i frank". Men hoopt in het midden het ogenblik hard gewerkt aan de van dit jaar met de uitgifte te kun~ aanmaak van de nieuwe „harde I nen beginnen. (Van onze correspondent in Sydney) Het^ inkomen van een dokter in Australië begint fantastische vormen aan te nemen. Hoewel de toestanden uiteraard niet over geheel Australië geiyk zijn in de grote steden verdient een dokter gewoonlyk meer dan op het platteland en hoewel de omstandigheden in de afzonderlyke staten verschillen, geeft de situatie in Nieuw Zuid Wales toch wel een algemene indruk. Die indruk is deze: de arts in Australië neemt een bijzondere positie *in, die men in dubbele zin bevoorrecht kan noemen. Bevoorrecht in bescherming, en bevoorrecht in ver diensten. Daaraan moesten wij denken, toen wy kranten uit Nederland onder de ogen kregen, met een advertentie voor een assistent in een ziekenhuis voor vierhonderd gulden per maand. Zelfs als deze assistent het dubbele zou krijgen, maakt dit nog een groot verschil met Australië, waar de beloning, zelfs gerekend naar de hogere levensstandaard, er zeer beslist boven ligt. (Deae pagina Ja gedeeltelijk gecorrigeerd) Bevoorrechte positie voor buitenlanders niet zo gemakkelijk bereikbaar De Universiteit van Sydney heeft on langs een onderzoek ingesteld naar de verdiensten van de artsen. Daaruit bleek, dat zy op de hoogste sport staan van alle universitair afgestudeerden Van de by het onderzoek betrokkenen (die een gemiddelde vormen van de artsenstand) bleek een derde tussen de drieduizend en vijfduizend pond per jaar te verdienen, ofwel tussen 25.500 en 42.500 gulden (het gemiddelde loon van alle werknemers over geheel Australië bedraagt 936 pond per jaar). Bijna een vyfde van het to tale aantal verdient meer dan vyfdui- zend pond. De tandartsen volgen de dokters op de hielen met een gemiddeld inkomen van tussen de drieduizend en vijfduizend pond (voor een kwart van alle tand artsen). Vergeleken met de artsen, ver dient slechts drie procent van de tand artsen meer dan vyfduizend pond. Van de advocaten verdient een tiende meer cBan vyfduizend pond. De dokters win nen het dus in alle opzichten. Diploma's niet erkend Jammer is, dat immigranten-dokters zich veel extra-inspanning moeten ge troosten om het zover te brengen als hun Australische collega's. Hun buitenlandse diploma's worden namelijk niet erkend. Toch zijn er tal van plaatsen, vooral in het binnenland, waar een arts welkom zou zijn. Dat heeft ook de regering van Nieuw Zuid Wales gevoeld en zy heeft het vorige jaar daarom een wetsontwerp ingediend (intussen wet geworden), waarby aan enige categoriën immigran ten met buitenlandse artsdiploma's de ge legenheid wordt gegeven om onder be paalde voorwaarden de artsenpraktyk uit te oefenen, of een medische positie in een ziekenhuis op het platteland of in de grote stad te verwerven, waardoor hun zelfstandige vestiging als arts bin nen afzienbare tijd verzekerd mag wor den genoemd. Eén der voorwaarden is, dat men vóór een bepaald tydstip een aantal jaren in Australië moet hebben gewoond, zy geldt d)us voor reeds in Nieuw Zuid Wales gevestigde emigranten. Artsen in Nederland, die zoals ons bekend is er aan denken naar Australië te emi greren. kunnen van die bepaling dus geen gebruik maken. Voor hen zit er niets anders op, dan. zoals andere im migranten-artsen voor hen hebben ge daan, opnieuw te gaan studeren by aan komst in Australië, die aanvullende studie duurt drie jaar. Wie in staat is dit te financieren, moet er rekening mee houden, dat hij ook moet leven, alléén of mr/ zyn gezin, en dus minstens 936 pond per jaar moet verdienen om enigszins behoorlyk rond te komen. Als men getrouwd is, wordt dikwyls de weg gevolgd, dat de vrouw uit werken gaat, een; normaal ver- schynsel in Australië. De befaamde dr. Michael Bialoguski, die als geheim agent van de Australische veiligheidsdienst de hoofdrol speelde in de ontmaskering van het Russische spionage-systeem (in de geruchtmakende spionage-zaak van Petrow) heeft als Pools immigrant zyn artsenstudie op die manier kunnen vol tooien Er zijn tal van immigranten artsen, die thans praktyk mogen uit oefenen en zich een goed bestaan heb ben veroverd. Dokters werken samen. Per duizend inwoners zyn er in Nieuw Zuid-Wales (bevolking rond 3.500.000) 12.6 artsen, het hoogste percentage van alle Australische staten (Europa's cijfer is 10.7, Noord-Amerika 11.1). Op het platteland zyn er slechts 7.2 tegen 17.1 in de grote steden. Veel verandering is er in de afgelopen twintig jaar niet gekomen. De mensen gaan tegenwoor dig echter meer naar de dokter dan vroeger, omdat de ziekteverzekering dit financieel mogelijk maakt. Anders dan in Nederland, betaalt de patiënt recht streeks aan de dokter. Er is vrije artsen keuze. „Buspatiënten" bestaan niet (ziekenfonds en staat vergoeden een deel van de gemaakte kosten). Er zijn 377 dokters in Nieuw Zuid-Wales, van wie een kwart specialisten, Zestig pro cent zyn huisartsen. 17 procent zyn betaalde werknemers. De helft van de huisartsen heeft in de laatste tyd „maatschappijen" gevormd, d.w.z. dat twee of drie dokters een „zakelyke onderneming" hebben ge vormd, zodat ze minder belasting be hoeven te betalen. Bovendien behoeven ze dan niet 24 uur per dag en zeven dagen per week te werken, want hun vrye tyd wordt onderling over de „com pagnons" verdeeld. Een maatschappy van drie dokters maakt op die manier, met behoud van vrije tyd, 25.000 pord per jaar. Een bruto inkomen van 12.000 pond (100.000 gulden) van een „artsen- onderneminig" in een voorstad van Sydney is op die manier geen op zich zelf staand feit. Aantrekkelijk, maar De „maatschappy "-methode maakt het ook gemakkelijker voor jonge dok ters om een praktijk over te nemen. Twee of drie artsen kunnen meer beta len dan één. Als we een derde van die 12.000 pond aftrekken als onkosten, biyft er nog vierduizend pond per jaar over voor elk der beide jonge dokters, d.i. 34.000 gulden per jaar, een aantrek- keiyke som voor een jongeman. Wie na het behalen van zyn dokters bul en na twee jaar in een ziekenhuis te hebben gewerkt., een assistentschap in een „maatschappy" wenst, zal niet veel moeite hebben dit te krygen. Hij verdient dan 35 tot 50 pond per week en kan, na twee of drie jaar, dus op 27- of 28-jarige leef ij d genoeg hebben overgespaard om zich in de „maat schappy in te kopen voor drieduizend pond. Een inkomen van zestig pond per week maakt dit een redelyke onder neming. Er zal echter nog heel wat water door de Zuiderzee-sluizen moeten vloeien vóór Australië en Nederland een over eenkomst sluiten, waarby wederzydse artsendiploma's worden erkend. Zolang dit niet het geval is, zal de jonge Neder landse dokter, die naar Australië wenst te emigreren, rekening moeten houden met een moeilijke periode van drie jaar studie, ook al hebben hij en z'n vrouw vier handen. En voor hij hiertoe besluit, zal hij er goed aan doen zich terdege officieel te laten voorlichten over plaat selijke toestanden. Westduitse ambassadeur in Moskou hoekig en nauwelijks diplomatiek, maar waardevol Niet bang voor grote mond van de Russische premier (Van onze correspondent in Bonn) Het komt de laatste tijd geregeld voor, dat de Russische minister-president Kroestjstjef op een receptie in Moskou een min of meer openbaar debat pleegt te voeren met een man, die bepaald niet bang is voor de macht en de grote mond van de Sovjetrussische leider. Die man is Hans Kroll, de Westduitse am bassadeur in de Russische hoofdstad van wie gefluisterd wordt dat zijn chefs te Bonn zyn wyze van doen nu juist niet altijd kunnen bewonderen. Zij zouden zelfs overwegen hem over te plaatsen Dr. Kroll is nog geen Jaar West- duitslands vertegenwoordiger in Mos kou. Men schetst hem als een man, die, afkomstig uit een eenvoudig gezin, wat weg heeft van een bulldog: hoekig, met een rauwe stem en niet de voor een diplomaat geslepen manier van doen. Zyn jeugd was hy behalve een voor treffelijk leerling ook nog een goed at leet en zwemmer. In 1923 (pas 25 jaar oud) werkte hij op de Duitse ambassade in... Moskou. Daar leerde hy Russisch Hy was voorts in Amerika en Turkije, werd na de oorlog ambassadeur te Bel grado en Tokio en heeft gedurende zijn tien maanden diensttyd te Moskou ver- moedeiyk meer naam gemaakt dan in de voorafgaande 36 Jaar... Een corres pondent van een Westduits blad schreef dezer dagen, dat Kroll als een Prui sische maarschalk zyn ambassade te Moskou beheert. Maar bepa iia ni"t als een Pruis pleegt hy met Russen om te gaan. Hy heeft daarby het voordeel, dat hy Russisch spreekt. Hy erkent, dat het geen vlekkeloos Russisch is en dat hy in gesprekken met Kroesjtsjef vele fouten maakt, maar hij zweert by het directe persoonlijke contact, zoals hy zweert by de politiek, zyn enige harts tocht. Kroll was nog geen twee maan den in Moskou of hy was beste maatjes met Mikojan, de vice-minister-presi dent van de Sovjet-Unie. Hy zag kans in perioden, waarin Kroesjtsjef het nodig vond om eens extra hard op Ade nauer te schelden, zijn hersens bij el kaar te houden en temperamentvol te zeggen: gevoelens gelden niet, het gaat om belangen en by de Russische leiders moet men niet op een lelyke moord meer of minder kijken... en Kroll praat dan verder, met Mikojan, met Kroes- tsjef. Vaak hard tegen hard en altijd de tegenstander de indruk gevend dat hy, Kroll, voor vol wenst te worden gezien, aangezien hy dat de ander ook pleegt te doen. Zyn temperament is zo groot, dat de plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken der Sovjet- Unie, Zorin, eens van Kroll heeft ge zegd, dat men moet oppassen met hem, want af en toe byt hy...! Kroll gaat, zo beweert men, volgens Bonn té ver met het leggen van zijn contacten in Moskou. Kroll zou er een te persoonlijke styl op na houden, hij zou eveneens een te persoonlijke me ning plegen te verkondigen. Hy pleegt te spreken van Rusland en Duitsland als de sterkste volkeren van Europa, die Luren zijn en voor wie het noodzakelijk is, dat zy goede buren zijn. Volgens hem moet Duitsland, tengevolge van zyn centrale positie in Europa, niet alleen naar het westen toe goede betrek kingen onderhouden, ook de hand met het oosten moet worden aangetrokken Desondanks menen velen (e Bonn dat West-Duitsland nog nooit zo'n waarde volle diplomaat te Moskou heeft gehad. ZUn overplaatsing, na nauwelijks een jaar zou men als het verlies van een belangrijk Westelyk contactpunt in de Russische hoofdstad beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9