Als U weet AFLUKIN-C Leids Laboratorium Parasitologie officieel in gebruik genomen dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, zeker nog 3 keer verkouden zult zijn, bent U iemand waarvoor een uitkomst is. Anderhalf jaar geëist tegen een jachtopziener wegens doodslag Scherp requisitoir tegen laakbare houding PLEIDOOI VOOR STUDIELOON DOOR PROF. MINNAERT Soekarno thans op weg naar zijn „geleide democratie" Universitair afscheid van Rijksbouwmeester P. C. Maas 97ste jaargang Zaterdag 21 februari 1959 Zesde blad no. 29677 Afiukin-C tegen verkoudheid en griep Ds. Fred. J. Broeijer met emeritaat DIENDE O.A. HERV. GEMEENTE VAN OUDE WETERING EN KATWIJK AAN ZEE In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de provinciale kerkvergadering van Zuid- Holland met ingang van Tl september a.s. emeritaat verleend aan ds. Fred. J. Broeijer te 's-Gravenhage, predikant in de Ned. Herv. Kerk. Nadat ds. Broeijer op 1 mei 1929 door het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland was toegelaten tot de evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hy op 30 juni van datzelfde jaar door zijn voorganger, ds. W. W. Siddré, toen nog predikant te Zevenbergen en thans emeritus predikant te Noordwijk aan Zee, te Oude Wetering in de classis Leiden in het ambt bevestigd. In 1932 verwisselde ds. Broeijer deze gemeente met die van Woerden, vanwaar hij op 26 juli 1936 naar die van Katwijk aan Zee vertrok. Op 14 september 1941 werd hy bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van 's-Graven- hage. Ds. Broeijer heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Ds. Broeijer zal zondagmorgen 30 augustus om tien uur in de Julianakerk in de Kempstraat afscheid nemen van de Haagse gemeente en zijn ambtsbedie ning neerleggen. Met ingang van 1 sep tember is hij benoemd tot bijstand in het pastoraat te Holten. Dikdoenerige politieman (Speciale berichtgeving) Anderhalf jaar gevangenisstraf heeft gisteren de Procureur-Generaal by het Gerechtshof te Arnhem, mr. A. W. Holsteyn, geëist tegen een 59-jarige jacht opziener te Wisch (buurtschap Westendorp) wegens doodslag. De Procureur- Generaal vroeg daarmee de vernietiging van het vonnis van de rechtbank, die verdachte had vry gesproken, nadat de officier van Justitie 10 maanden had geëist wegens dood door schuld. Deze jachtopziener is de man, die in de nacht van 11 op 12 februari 1958 de 26-jarige C. H. J. Heitink in het bos van Slangen burg bij Doetinchem door een pistoolschot heeft gedood. De jachtopziener meende met een stroper te maken te hebben en hield de jongeman, die op de fiets van zijn meis je naar huis terugkeerde, aan. Maar de wielryder wantrouwde blijkbaar de woorden „halt, politie", die verdachte hem toeriep en gaf hem na een korte aarzeling een stomp en reed door. De jachtopziener riep: „Sta of ik schiet" en vuurde. Volgens zijn verklaring heeft hij ai hollende twee keer met zijn pistool in de lucht geschoten, doch een der scho ten heeft de fietser getroffen in de hals. „Machtsmisbruik" De Procureur-Generaal noemde in een zeer scherp requisitoir de gedragingen van deze politieman uitermate laakbaar. Zijn veronderstelling, dat er een stroper kon naderen, was ongegrond: de fietser had geen tas of zak bij zich, geen schietwapen, geen lantaarn. Hij reed kalm op een openbaar rijwielpad. Toen ging de jachtopziener achter een boom staan, hij kon toen constateren dat de wielrijder in geen geval een hem be kende stroper kon zijn. Toch hield hij hem aan, roepende: „halt, politie", zonder zijn naam te noe men, hetgeen volkomen overeenstemt met 's mans mentaliteit. Die van de vit terige, dikdoenerige politieman, die gaarne van zyn macht misbruik maakt om anderen schrik aan te jagen. Toen dc fietser vrywel tot stilstand was geko men, strekte hij de arm uit, daartoe be stond geen enkele aanleiding en de be grijpelijke reactie van de jongeman was, toen hij meende door een niet als jacht opziener geklede man te worden vastge grepen, van zich af te slaan. In de onmiddellijke nabijheid van deze plaats was korte tijd daarvoor een roofoverval gepleegd. De klap, die de jachtopziener moest incasseren, was vol komen verdiend. De verdachte werd dui zelig en vervolgens woedend. In plaats van zijn fiets te pakken en de man achterna te rijden, nam hy zijn niet op veilig staand vuurwapen, begon te schieten en raakte de vluchteling. Dat hij loodrecht omhoog zou hebben ge schoten, wilde de Procureur-Generaal niet aannemen. Voorwaardelijk opzet tot doodslag, achtte mr. Holsteijn wettig en overtuigend bewezen. Verdachte had als In eerste lustrumbijeenkomst van de Amsterdamse Werkstudentenliga Bijna ongelofelijk is de maatregel, waarbij men aan ouders met stU' derende kinderen een dubbele of drievoudige kinderaftrek heeft toe gestaan: het bedrag van 16 miljoen gulden, dat daarmee gemoeid is, komt in overwegende mate de vermogende gezinnen ten goede. Hoe meer zij bezitten, des te groter het voordeel dat hun toegekend is. Met dit bedrag had men gemakkelijk alle renteloze voorschotten in beurzen kunnen veranderen of zelfs het progressieve studieloon kunnen door voeren. Aldus gistermiddag prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoogleraar in de astronomie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij sprak over de democratisering van het hoger onderwijs in de aula van de Amster damse Universiteit, waar de werkstudentenliga een plechtige vergade ring hield ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Wanverhouding Tevoren had de hoogleraar opgemerkt, dat de Nederlandse studentenbevolking een geheel andere samenstelling heeft dan de algemene bevolking van ons land. De arbeiders maken 44 procent van de bevolking uit en ontbraken in 1936 geheel onder de studenten. In 1950 maakten zij maar 2 procent van de stu denten uit „Deze wanverhouding is vooral toe te schrijven aan de geldelijke belemme ringen: de arbeider kan onmoge'/jk f 2.000,per jaar beschikbaar stellen voor het levensonderhoud van zijn studerend zoon", vervolgde spreker. Hij achtte het laakbaar, dat in 1950 „aan studiebeurzen in ons land in to taal slechts f 100.000 werd uitgegeven." Sedertdien heeft het Verbond van We tenschappelijke Onderzoekers een actie gevoerd vcor de uitkering van een uni form „studieloon" aan alle studenten. Daarop is weliswaar de aanmerking gemaakt, dat deze dan ook aan kinde deren van welgestelde gezinnen ten deel zou vallen, doch prof. Minnaert wees in dit verband op het algemeen ouder domspensioen, waarbij ook geen verschil tussen arm en rijk gemaakt wordt. Hij noemde het studieloon of de variant van het „progressieve studieloon" het een voudigste en mooiste stelsel. Verbeteringen onvoldoende Intussen zijn echter belangrijke ver beteringen tot stand gekomen. In 1956 en 1957 werd per jaar meer dan f 200.000 voor rijksbeurzen uitgegeven. Maar spr. achtte dit niet voldoende en zei dat het voor de onbemiddelden een grote be lemmering is, dat aan de eerstejaars student in het algemeen geen studie beurs wordt toegekend. De omzetting van de renteloze voorschotten in echte beurzen achtte spreker dringend ge wenst. Nog grote reserve Alle verbeteringen ten spijt heeft nog steeds een veel te klein deel der be gaafde arbeiderskinderen dc weg naar de universiteit kunnen inslaan. Dat er nog veel te doen valt concludeerde spreker uit een rapport der provincie Noord-Brabant omtrent de resultaten van het lager onderwijs. Van de leer lingen die topprestaties leverden wa ren 31 procent de kinderen van arbei ders. Daarentegen maakt deze maat schappelijke groep slechts 6 procent uit van de VHMO-bevolking. Er is dus een grote reserve aan intellect, waar voor de studie materieel mogelijk moet worden gemaakt. Behalve materiele steun zal het echter ook nodig zijn een andere houding van de arbeider ten opzichte van het hoger onderwijs te propageren, aldus de hoog leraar. Er bestaat volgens hem een on loochenbare vervreemding, die overwon nen moet worden. In algemene samen werking moeten de arbeiders worden aangespoord al hun knappe kinderen gebruik te laten maken van de reeds be schikbare studiebeurzen bij het VHMO en bij het hoger onderwijs. Bovendien moet met kracht op uitbreiding van deze overheidssteun worden aangedron gen. Dan zal blijken hoezeer de democrati sering van het hoger onderwijs tot re sultaat zal hebben, dat de universiteit gedragen wordt door alle groepen van het volk. Pas dan zal het verband tus sen wetenschap en maatschappij vol ledig tot uitdrukking zijn gebracht, zo besloot prof. Minnaert. scherpschutter kunnen weten, dat hij de wielryder dodelijk kon treffen onder deze omstandigheden. De Procureur-Ge neraal verbond aan zyn eis ontzetting uit het recht een ambt te bekleden by de politie of de reserve-politie voor de tyd van vijf jaar. „Niet hardvochtig" Mr. J. W. F. Donath, verwierp de con clusie van de Procureur-Generaal als zou verdachte een hardvochtig man zijn, die willens en wetens, althans met voor waardelijke opzet, een medemens heeft gedood. Deze meende zijn plicht te doen. Het had toch ook kunnen zijn, dat niet de eerzame burger Heitink doch een stroper, een kippendief of zelfs een ernstiger delinquent in het holst van de nacht door het bos kwam fietsen en zou men hem dat dan niet zeer zwaar hebben aangerekend als hij de man, van wie hij bovendien een stomp had gehad, had laten wegrijden. Dat hy de arm uitstak om de man te gen te houden, was niet abnormaal. En de mening dat hij met iemand te ma ken had, die ergens iets had misdreven, werd versterkt door de stomp en de vlucht. Men moet zich kunnen ver plaatsen in de situatie van een eenvou dig politieman in een nachtelijk bos. Dat hij gerechtigd was een waarschuwings schot te lossen, is ook door de recht bank erkend. Dat hij het wapen onjuist gehanteerd heeft, valt niet tegen te spreken, doch hij was duizelig en miste de trefzekere hand, die hij onder nor male omstandigheden zou hebben ge had. Uitspraak over 13 dagen. ZILFA PLEET modern h«*tek I. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Gesneuvelde Nederlanders te Kopenhagen herdacht In aansluiting op de 300-jarige her denking van de Slag in de Sont, waar aan op uitnodiging van de Deense rege ring in tegenwoordigheid van de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal H. H. L. Pröpper, door smaldeel I van 28 oktober tot 1 november 1958 te Kopenhagen werd deelgenomen, heeft onlangs in de Deense hoofdstad een plechtigheid plaats gehad, waarbij Ne derland eveneens was betrokken. Vandaag is het namelijk drie eeuwen geleden, dat een door een Zweedse over macht op Kopenhagen ondernomen stormaanval mede dank zij de Neder landers werd afgeslagen. Daar dit wapenfeit wordt beschouwd als het meest kritieke moment in de belegering van Kopenhagen, heeft het gemeentebestuur in de buitenmuur van het Nationaal Museum onlangs een ge denksteen doen aanbrengen, ter nage dachtenis van Nederlandse en Zweedse soldaten en matrozen, die in de strijd om de stad zijn gesneuveld. Deze steen getuigt van dankbaarheid jegens de Nederlandse bondgenoten en van respect voor hen tevens, die aan Zweedse zijde verloren gingen. De ge vallen Deense verdedigers werden reeds in 1909 door een gedenkteken geëerd. Vijfendertig leger-afgevaardigden President Soekarno heeft gisteren in een toespraak tot de natie verklaard dal een akkoord is bereikt over toepassing van zijn plannen voor een „geleide democratie". Voor de president in april op reis gaat zal een speciale zitting van de volks vertegenwoordiging worden bijeengeroepen, die gelijk kort gemeld, bedoeld is om de originele grondwet van 1945 te herstellen. „Ik zal het parlement adviseren, verzoeken, zelfs waarschuwen dat het een grondwet opstelt voor de Republiek die in 1945 werd uitgeroepen, niet voor een nieuwe republiek", aldus Soekarno. Wanneer het ontwerp wordt goedge keurd zal Soekarno zelf een speciale zit ting van regering en parlement uit schrijven om een „Handvest van Ban doeng" op te stellen. Dit Handvest zal voor 17 augustus 1959 de nationale onafhankelijkheidsdag worden gete kend. „Dan, op deze dag zal ik kunnen zeg gen dat Indonesië tot de grondwet van 1945 is teruggekeerd". Soekarno heeft besprekingen ge voerd met de leiders der twee belang rijkste politieke partjjen voordat het kabinet besloot de plannen voor de instelling van „geleide democratie" uit te voeren. De president voerde geen besprekin gen met communistische voormannen, die sterk tegen de „geleide democra tie" zyn gekant. Volgens Soekarno voorziet de grond wet van 1945 in de oprichting van een „volkscongres", dat bestaat uit het par lement, vertegenwoordigers der provin cies en diverse groepen. Ook zal een Nationale Adviesraad worden ingesteld. „In deze organen kunnen functionele groepen een plaats vinden", aldus Soe karno. Juist deze functionele groepen, en de positie van het leger, zijn de voornaamste wrijfpunten geweest. De strijdkrachten zullen met 35 door de president te benoemen afgevaar digden in het parlement zyn vertegen- woordigd. Functionele groepen èn strijdkrachten zullen by elkaar meer dan de helft der zetels van de volks vertegenwoordiging bezetten. Het juistf aantal is echter nog niet bekend. Tussen Rapenburg en Doelengracht Gistermiddag werd het nieuwe Laboratorium voor Parasitologie als uitbreiding van het Instituut voor Tropische Geneeskunde aan het Rapenburg officieel in gebruik genomen. Gisteren schreven wij reeds uitvoerig over dit symbiotisch met de tropische hygiëne samenlevend laboratorium en de geleidelijke groei van de parasitologie als zelfstan dige wetenschap. De officiële opening ging gepaard met een afscheid van de heer P. C. Maas, districtsbouwkundige van de Rijksgebouwendienst, die in eigen kring reeds afscheid had genomen, maar nog niet in de intiemere kring van de Universiteit waarvoor hij in dertien jaar tijd zeer veel heeft verricht. Moeilijk werk Prof. dr. P. H. van Thiel, hoogleraar Jj& de parasitologie en directeur van het Seuwe laboratorium, verwelkomde in de collegezaal van het Instituut voor Tropische Geneeskunde de genodigden voor deze opening, waaronder zich be vonden de president-curator dr. J. E. baron De Vos van Steenwyk, de rector- fhagnificus prof. dr. H. J. Lam, vele le den van de senaat in het bijzonder uit de medische faculteit, en vertegenwoor digers van de wetenschappelijke staf en studentenorganisaties Na een inleidend woord van de direc teur van de Rijksgebouwendienst ir. v. d. Meer sprak de heer P. C. Maas, die tot kort voor de voltooiing van de nieuwbouw de leiding had gehad over de werkzaamheden, over de moeilijkheden welke moesten worden overwonnen tij dens het werk. Hij wees er daarbij in het by zonder op, dat de steeds by verbouw en uitbrei ding van Universitaire instituten gestel de eis van ongestoorde voortgang van het wetenschappelijk werk grote proble men schept. Bovendien kwam er bij deze laboratoriumbouw nog de moeilijkheid by, dat men vrijwel niet over werkruim te beschikte. Dat niettemin de bouw vlot is verlo pen is aan veler medewerking te dan ken. Hij betuigde erkentelijkheid jegens allen, die hiertoe hebben bijgedragen. Precisie! Nadat de heer Van der Meer het ge bouw aan baron De Vos van Steenwyk had overgedragen, ging de president cu rator nog eens de voorgeschiedenis van de bouw na. De noodkreten van prof Van Thiel, die over een volkomen onvol doende huisvesting voor zyn wetenschap beschikte als gast van de tropische hy giëne in het Instituut voor Tropische Geneeskunde vonden wel weerklank bij curatoren, doch aanvankelijk werden zy overstemd door nog urgentere kreten. Toen eenmaal het overleg op gang was gekomen, verliep de opstelling van de plannen bijzonder snel en efficient. Tekenend voor de precisie welke hier bij betracht werd was, dat na de kosten- beraming van november 1956 tot een be drag van f. 263.900 slechts een aanvul lend krediet van f. 10.000 behoefde te worden aangevraagd, ofwel 4 procent van de oorspronkelijke raming. Spreker had dit wel eens anders gezien! 25 grote werken Baron De Vos van Steenwyk richtte zich voorts in het bijzonder tot de heer Maas. Hij memoreerde hoe deze in 1946 als districtsbouwkundige van de Rijks gebouwendienst naar Leiden was geko men en dat hij nadien in dertien jaar de leiding heeft gehad bij 25 grotere Uni versitaire bouwvoorzieningen, dat wil zeggen nieuwbouw en verbouw van gro te omvang, nog afgezien dus van kleine- Pro/. Van Thiel dankt de heer Maas (links) voor diens vruchtbare arbeid. Rechts op de voorgrond stemt baron de Vos van Steenwijk met applaudisseren met deze hulde in. (Foto L.D./Van Vliet) zal niet slechts in steen maar ook in de gedachten van de Universiteit verankerd blijven. Normale concurrentie Nadat spreker tenslotte de zorgen voor het gebouw aan prof. Van Thiel had overgedragen, uitte deze als direc teur zijn dank voor de nieuwe behuizing. Hij sprak grote waardering uit voor de jarenlange gastvrijheid die prof. Dinger hem heeft verleend bij tropische hy giëne waarbij een symbiose is ontstaan die wederzijds vruchten heeft afgewor pen. Prof. Van Thiel sprak de hoop uit, dat de samenwerking zou blyven be staan hoewel de samenleving door deze nieuwbouw iets losser is geworden. Toch blijft de situatie nog zo, dat bepaalde onderdelen van de laboratoria en be paalde functionarissen ten dienste van beide wetenschappen blijven werken. Voorts bracht prof. Van Thiel dank aan de heer Maas en diens opvolger, aan wethouder Drijber en alle anderen die medewerkten aan de tot stand koming van het laboratorium. De laatste spreker was prof. dr. J. E. Dinger, die zich niet alleen verheugde over de mogelijkheden, welke voor zijn collega werden geopend door de nieuwe bcnuizing van de parasitologie, doch ook over het feit, dat hij zelf thans weer BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN ^tra Jolanda, dr van P. Keijzer en S. van der Blom, Gerarda Elisabeth Augusta Maria, dr van S. J. van Meurs en H. A. E. Hutten, Johannes Carel Willem, zn van F. J. J. van Heijst en S. P. Jansen Eijken Sluijters, Edward Louis Alexander, zn van L. J. Haasnoot en J. van Frank, Cornells, zn van E. Haverkamp en T. Vlieland, Pe trus Hendricus Willibrordus, zn van H. G. Kniest en H. Honders. Pleternella, dr vatt I. Mooten en H. Vlasveld, Cornells, zn véh W. F. van der Vlist en J. A. Sloos. ONDERTROUWD A. B. Woeltjes en G. Wlllemse, J. A. M. Cuijpers en C. A. Rozler, P. J. Laman en C. M. Cremer, J. A. Eichhorn en J. L. Bauer. OVERLEDEN E. L. L. Döderlein de Win, 63 Jaar, we duwe van C. J. Knip, L. J. M. van Leeu wen. 92 Jaar, man, E. van der Meij, 85 jaar weduwe van A. Bergwerff, J. Berlemon, 56 Jaar, man, H. W. de Nie, 81 Jaa®, man. re werken en het onderhoudswerk. Van deze 25 werken waren er 12 voor de me dische faculteit, 11 voor de wis- en na tuurkundige faculteit en twee voor de juridische faculteit (sociologie en het binnenkort te openen criminologisch In stituut). Sommige van deze bouwwerken hebben zeer moeilyke problemen meege bracht. De band tussen de heer Maas en de Universiteit is hierdoor een zeer sterke geworden. Hij had ook veel werk elders en op ander terrein, maar zyn Universi taire activiteit moest toch als zyn hoofdarbeid worden gezien. Hy heeft hieraan zyn grote krachten op zeer ver dienstelijke wijze gegeven, waarvoor de Universiteit hem bijzonder dankbaar zal blijven. De herinnering aan zyn werk De president-curator dr. J. F baron de Vos van Steenwijk (rechts) en de directeur prof. dr. P. H. van Thiel bekijken tijdens de rondgang door het nieuwe labora torium een van de nieuwe balansen. (Foto L.D./Van Vliet) over de noodbehuizing dier wetenschap kan gaan beschikken voor de tropische hygiëne. Ook prof. Dinger sprak de hoop uit dat de door symbiose ontstane nauwe band tussen beide wetenschappen in de toekomst zal blijven bestaan en even vruchtbaar zal blijken. Na de toespraken bezichtigden de aanwezigen het nieuwe gebouw.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 18