STADSNIEUWS Laatste nieuws Gratis televisie Waarde 995.— Wit-Gele Kruis in Warmond gaat een eigen wijkgebouw stichten DONDERDAG 10 FEBRUARI 1950 Dr. J. van Baal sprak over Nieuw-Guinea Op een openbare vergadering van de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging Wassenaar-zuid, die gisteravond in Zui derhout gehouden werd, heeft de oud gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal. een inleiding gehouden over Nederlands verantwoordelijkheid voor en taak ten opzichte van Nieuw-Guinea. Na een inleidend woord door de voor zitter van de kiesvereniging, dr. Ir. J. Ph. Poley en het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus ter ere van Prinses Marijke, wijdde dr. Van Baal allereerst aandacht aan enkele bewerin gen, die men de laatste tijd heeft kun nen vernemen in de politieke discussie over Nieuw-Guinea. Er wordt gesteld, aldus spr., dat door het vasthouden van Nieuw-Guinea aan Indonesië onrecht zou zijn aangedaan of dat men daar door de Indonesiërs tegen de schenen zou hebben geschopt. Uitvoerig ging spr. op deze beweringen in. Hij herinnerde aan de Malino-conferentie, de overeen komst van Linggadjati, de onderhan delingen tijdens de Ronde Tafelconfe rentie en kwam tot de conclusie, dat Indonesië geen enkel recht kan laten gelden op de soevereiniteit over Nieuw- Guinea. In de onderhandelingen die een jaar na de RTC gevoerd werden heeft de Indonesische regering vérgaande aanbiedingen voor medezeggenschap over Nieuw-Guinea van de hand gewe zen. Daaruit blijkt, dat het Indonesië niet ging om het. gebied van Nieuw- Guinea. Indonesië had geen enkel be lang bij Nieuw-Guinea: men heeft deze kwestie er later pas bijgehaald. Dr. Van Baal merkte op, dat men in Nederland stemmen hoort opgaan die zich afvragen hoe wij van Nieuw-Guinea kunnen afkomen. Dit leuren met eigen zwakte, zoals dr. Van Baal het noemde, ondermijnt onze positie in de wereld. Als onbehoorlijke politieke huichelarij kenschetste dr. Van Baal de door de Partij van de Arbeid kortgeleden ver kondigde mening, dat er alle aandacht besteed moet worden aan het interna tionaliseren van Nieuw-Guinea. Onbe hoorlijke huichelarij is dit. omdat men in de Partij van de Arbeid heel goed weet, dat dit niet gaat. Dr. Van Baal sprak over de mogelijk heden. die Nieuw-Guinea biedt. Er is zo al het een en ander gebeurd op het gebied van onderwijs en gezondheids zorg en economische ontwikkeling. Er kan nog heel veel gebeuren, zodat dit enorme bedragen zal kosten. Er groeit in Nieuw-Guinea een nieuw volk op, met belangstelling voor ontwikkeling; Nieuw-Guinea wacht op de hand van de mens. Nederland heeft er een taak te vervullen, in dienst van de gerech tigheid. Ons volk moest God dankbaar zijn, dat het ergens in de wereld een dergelijk goed werk verrichten mag: een land dienstbaar maken aan de mensen en aan de wereld. Er was na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. „De Natuurvriend" M. C. OVERDUIN EN G. REDEL LID VAN VERDIENSTE Het vrij talrijke aantal leden, dat gisteravond in het Logegebouw aan het Steenschuur voor de maandelijkse ver gadering bijeen kwam, kreeg tot veler teleurstelling te vernemen, dat de aan gekondigde lezing „Waterplanten in na tuur en aquarium" van dr. J. D. v. Ramshorst niet door zou gaan. Laatst genoemde was door een verkoudheid nl. niet in staat zijn stem te gebruiken. Dr. v. Ramshorst was echter wél ge komen en had ter compensatie een le zing meegenomen, welke door hem op de band was vastgelegd en door middel van een bandrecorder afgedraaid zou worden. Bij ontstentenis van de voorzitter, heette de nieuwbenoemde vice-voorzit- ter, de heer B. M. Laporte, de aanwe zigen hartelijk welkom. Na goedkeuring van de notulen en ballotage van enkele nieuwe leden diende de heer Laporte, namens het bestuur, een voorstel in, de oud-bestuursleden M. C. Overduin en G. Redel te benoemen tot lid van verdienste, welk voorstel bij acclamatie werd aanvaard. Vervolgens werd na het uitbrengen van het verslag van de kas controlecommissie het woord „gegeven" aan dr. v. Ramshorst. De geduldige bandrecorder-stem van di". v. Ramshorst leidde de leden van „De Natuurvriend" met behulp van prachtige dia's langs allerlei natuur schoon en liet achtereenvolgens lente, zomer, herfst en winter de revue pas seren. Nadruk werd gelegd op de flora, welke te vinden is aan sloot en plas. Bijzonder mooi waren de opnamen van vele waterplanten w.o. soorten zo als Waterdrieblad. Wateraardbei, Veen- wortel, de schitterende gevlekte Orchis. Duidelijk liet dr. v. Ramshorst de ver schillende verschijningsvormen van het Pijlkruid zien. Indrukwekkend waren de opnamen van vogelbroedplaatsen op Texel en de flora van Z.-Limburg. De heer Laporte. die aan het einde hartelijk dankte, hoopte dat dr. Van Ramshorst binnenkort bereid zou zijn de aangekondigde lezing te houden. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld „The religious system and culture of Nias, Indonesia", de heer P. Suzuki geboren te Seattle. Washington (USA) en thans wonende te Oegstgeest. ACADEMISCHE EXAMENS Géslaagd voor het kand. ex. geschie denis de heer J. F. Jacobs (Leiden); doet. ex. Ned. recht de heer P. J. Vogel (Den Haag)doet. ex. natuurkunde de heer P. Zandbergen (Den Haag). Gisteravond half negen werd op het kruispunt bij de Blauwpoortsbrug een 18-jarige bromfietser gewond. De bromfietser, die uit de Haarlemmer straat kwam, gaf geen voorrang aan een auto uit de richting Turfmarkt. Hij moest met een gebroken rechterboven- arm door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht worden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OVERLEDEN j. Spruitenburg, 88 Jaar, man. A. Krls- n, 74 Jaar, vtouw, A. Bakker, 77 Jaar, T. van Noort. 44 Jaar, man, A. Stlkkelorum jaar, man. j. Pardon. 44 Jaar echtgenote Tan j. W. Rljsdam, G. Rol, 66 Jaar, man GEBOREN Robert Brian, zn van H. N. A. Schreu- er en P. E. van Westrienen, Gustav, zn an R. den Tonkelaar en M. j. Put, Dirk, van D. van der Plas en L. Haasnoot, ohan. zn van j. Noordermeer en M. A de It, Simon, zn van S. van Egmond en j. Prenen, Ronald, zn van G. Schipper en M. van Staden, Maria Anna Theresla hllomena. dr van A. W. P. Vrlens en C. ngaerts, Karin Astrld, dr van j. Hoogen- oorn en j. Hoppenbrouwer, Hendrik, zn an H. Schouten en j. Bink. Noorwegen in beeld LEIDSE NCRV ZAG DIA'S De Leidse afdeling van de Ned. Chr. Reisvereniging hield gisteravond een bijeenkomst in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Als gast was aanwezig de heer A. Th. van der Lecq uit Voor schoten. Deze hield wat men zou kun nen noemen een praatje bij een plaatje. Dat de heer Van der Lecq een groot liefhebber van de natuur is bleek wel uit het aantal lichtbeelden, dat betrek king had op de bloemenpracht in ver schillende landen. De aanwezigen kon den eerst via het witte doek een reisje naar Verona maken, een stad, waar nog vele oude bouwwerken te bewonderen zijn. Later op de avond werden typisch Noorse landschappen in beeld gebracht. Uit de vertoning van deze kleurendia's viel duidelijk op te maken, dat Noor wegen een uitgestrekt en dun bevolkt land is. Zeer interessant waren ook de plaatjes van het beroemde stadhuis van Oslo en die van de beeldhouwwerken in deze stad. Verder waren er ook stads beelden uit Bergen, vergezichten over de fjorden en voorbeelden van de rijke klederdracht. Kortom de leden van de reisvereniging zijn nu ongetwijfeld wel de mening toegedaan, dat Noorwegen een heerlijk en interessant land is. Ruim f 8.500 voor nieuw dierenasiel Tot besluit van de zilvervlootactie, welke in november is ingezet ten bate van de bouw van een nieuw dieren asiel van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming, werd gisteravond in „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst gehouden. Medegedeeld werd, dat ruim 800 Leidse schoolkinderen aan deze actie hebben deelgenomen. Gezamenlijk heb ben deze kinderen circa 17.000 daarvoor bestemde artikelen in klinkende munt omgezet, hetgeen een netto-opbrengst van f. 8.500,opleverde. Ruim 400 kin deren, die zich in deze actie speciaal hebben onderscheiden, krijgen nu op 19 mei een autobustocht aangeboden. Bovendien werd in deze bijeenkomst een werkcomité samengesteld, dat o.l.v. de heer Zekveld tal van activiteiten zal ontwikkelen, waarvan de opbrengst be stemd is voor de inrichting van het asiel. Als secretaris van dit comité treedt de heer Van den Berg op. De samenkomst, welke een geanimeerd verloop had, werd opgeluisterd door het Leids Kamerorkest o.l.v. de heer Trou- wee en de heer Van Duuren (goochelen). FRUITBOMEN IN KLEINE TUINEN In de vergadering, die de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gister avond in „Den Vergulden Turk" heeft gehouden, bracht de heer A. de Jager uit Overveen een boeiend onderwerp ter sprake: de fruitbomen in kleine tuinen. Vooral voor volkstuinders is het zelf-kweken van fruit een waardevolle vrijetijdsbesteding, waar hoe langer hoe meer belangstelling voor komt. Voor kleine tuinen, zo legde de heer Jager uit, worden speciale dwergsoorten gekweekt. Appel-, peer- en perzikbomen zijn erg populair, maar ook druiven gedijen heel goed in een kleine kas. De spreker adviseerde, verschillende soorten bomen te planten, zodat men van het voorjaar tot en met de herfst kan oogsten en niet met grote voorra den fruit ineens zit opgescheept. Hij weidde voorts uit over de veredeling van fruit, het bestaande assortiment en de snoeimethoden. Tydens de vergadering werd een aan tal hyacinthen en witte krokussen voor het puntenstelsel ingeleverd. LEIDERDORP JAARFEEST GEREF. JEUGDCLUBS Gisteravond werd in Irene het jaar feest gehouden der Geref. Jeugdclubs „Van Knop tot Bloem" en „Samuël". De opening vond op een originele ma nier plaats: er was een tableau, voor stellende een geopende Statenbijbel, waaromheen gegroepeerd 6 meisjes, die zongen: „Grote God, wij loven U". Na samenzang sprak de voorzitter, de heer Sohipaanboord, een kort openingswoord en heette speciaal welkom de twee pre dikanten ds. Dijk en ds. Banga, en de afgevaardigden van de andere jeugdver enigingen uit Leiderdorp en andere plaatsen. De heer Sohipaanboord vroeg de ouders speciale belangstelling voor het jeugdwerk. De leiding van het feestelijk gedeelte van de avond was in handen van de heer D. Braam. Frans van Wijk hield een inleiding over „Daniël". Het lekespel aan het slot van de avond greep op dit onder werp terug. Verlaging L.O. en U.L.O.-schaal (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp aangenomen tot wijzi ging van de L.O.-wet, waardoor het mogelijk wordt geleidelijk de leerlingen- schaal bij het LO en het ULO te ver lagen. Het amendement van de heer Kleiwegt om normen vast te stellen volgens welke gemeenten en schoolbesturen aanspraak kunnen maken op een financiële ver goeding van het Rijk voor een extra onderwijzer wanneer een klas een be paalde maximum grootte overschrijdt, werd met 48 tegen 53 stemmen verwor pen. Voor PvdA. WD en de commu nisten. Tegen KVP, AR, CHU en SGP. De heer Stufkens (PvdA) verklaarde bij vergissing tegen te hebben gestemd. Diploma Gymnasium B (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 72 tegen 28 stemmen het amende ment van de heer Versteeg (AR) aan genomen om de bezitters van het eind diploma gymnasium B geen toelating te verlenen tot de universitaire examensin de godgeleerdheid. Tegen stemden de communisten en een deel van de PvdA. De toelating blijft dus beperkt tot de faculteit der letteren en wijsbegeerte, met uitzondering van de klassieke taai en letterkunde. De bezitters van het einddiploma gym nasium A zullen worden toegelaten tot het afleggen van examens in de facul teit der geneeskunde, indien zij verkla ringen kunnen overleggen van de be treffende hoogleraren in de natuurkun de, scheikunde en biologie, dat zij vol doende kennis van die vakken bezitten. De VVD stemde tegen het gehele wetsontwerp. Rapport commissie Koersen is thans gereed (Van onze Haagse redactie) Nog voor het einde van deze maand zal het eerste deel van het rapport over het aankoopbeleid bij het leger verschij nen. De speciale commissie uit de Tweede Kamer, die vorig jaar werd ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het gevoerde beleid, is daarmee dezer da gen gereed gekomen. De mogelijkheid bestaat dat de Tweede Kamer nog voor de verkiezingen het rapport met minister Staf zal bespreken. DUURTETOESLAG MINDER DRAAGKRACHTIGEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp aangenomen tot hand having van de extra 10 cent kinderbij slag per dag en per kind voor de minder draagkrachtigen. Inkomen tot f 16. per dag). Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Ook het jaarverslag werd op originele wijze gebracht: één der clubleiders, met rondom de jongelui aan de tafel, kreeg bezoek van twee ruimtevaarders, en al vragende werden zo de zaken behan deld, die in het afgelopen jaar aan de orde waren geweest. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met muziek en zang, een tekenwedstrijd en een toneelstukje. Er was goede belangstelling. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING In het kader van de landelijke actie voor de inenting tegen kinderverlam ming zijn voor de kinderen, geboren in 1945, 1946, 1947, 1948, 1949 en 1968 op roepen verzonden voor het ondergaan van de eerste injectie op vrijdag 20 fe bruari 1959 in het Dorpshuis. Daarnaast zijn oproepen verzonden voor de kinde ren. die door omstandigheden aan de vorige oproep geen gehoor konden ge ven. Kinderen, geboren in december 1958 zullen in maart 1969 een oproep voor de le injectie ontvangen. Alle nog op de lagere school gaande kinderen zullen in schoolverband naar het inentingslokaal gaan. Gemeente schenkt ƒ12000 en is garant Het vorige jaar was het 25 jaar geleden dat in deze gemeente een afdeling van het Wit Gele Kruis werd opgericht. Hoewel er toen alle aanleiding bestond dit feit op feestelijke wijze te herdenken, gezien het grote sociale belang der vereniging voor de Warmondse gemeenschap, werd hiervan afgezien omdat de hiervoor benodigde gelden volgens het actieve bestuur beter gebruikt konden worden. Reeds lang bestond bij dit bestuur de wens om te komen tot de stich ting van een nieuw wijkgebouw, dat voldoet aan alle hieraan te stellen eisen. De vereniging heeft thans de beschik king over een paar lokalen in Den Burcht, die op de eerste etage gelegen zijn. Waar het werkterrein van het Wit- Gele Kruis zich ook uitstrekt over het gebied van de kleuter- en zuigelingen zorg. is het begrijpelijk dat de ligging dezer lokalen lang niet ideaal te noe men is. Er is echter geen andere oplos sing mogelijk want de benedenlokalen van het gebouw zijn bestemd als leslo kalen voor het kleuteronderwijs en dit moet toch ook doorgang vinden. De me dische leider dokter Walenkamp heeft er steeds naar gestreefd de voor het Wit-Gele Kruis bestemde ruimte zo efficiënt mogelijk te maken en in de afgelopen jaren zijn dan ook talrijke en belangrijke verbeteringen aangebracht. Algehele bevrediging schonk dit ech ter niet want er waren nog vele wensen, maar deze konden, gezien de beschik bare ruimte, niet verwezenlijkt worden. Dit alles was voor het bestuur aanlei ding om de stichting van een nieuw wijkgebouw krachtig terhand te nemen Na rijp beraad werd besloten hei ge bouw te plaatsen tegenover de kerk, dus in het centrum van de gemeente. Op de betreffende plaats staan echter nog twee woningen, doch deze verkeren in zo'n desolate toestand dat zij onbewoonbaar moeten en ook zullen worden verklaard. En nu is het dan zover dat aan het voorgenomen plan uitvoering gegeven kan worden. Hiertoe is echter in de eerste plaats de medewerking van de gemeente onontbeerlijk en het bestuur heeft zich dan ook voor deze medewer king met een adres tot de raad der ge meente gericht. In dit adres wijst het bestuur erop dat de totale stichtings- kosten zijn begroot op f73000.—. Ter financiering van deze kosten heeft de vereniging, dank zij een in de voorbije jaren gevoerd voorzichtig financieel be heer. een bouwfonds kunnen vormen, dat op het moment, dat tot de bouw kan worden overgegaan, f 8000.groot zal zijn. De rijkssubsidie in de stich- tingskosten kan worden geraamd op f 13.000. Na sluiting van een hypothe caire lening van f40.000 zal het finan cieringstekort f12.000 bedragen, voor welk bedrag een gemeentelijke bijdrage ineens wordt gevraagd. Tevens mag worden verwacht, dat de geldgever, die bereid zal zijn aan de vereniging de lening te verstrekken, hiertoe slechts zal overgaan, indien de betaling van rente en aflossing door de gemeente zal worden gegarandeerd. Deze belangrijke aangelegenheid zal worden behandeld in de eerstvolgende raadsvergadering, en zal met gunstig advies van B en W. aan de raad wor den voorgelegd. In hun pre-advies wij zen B en W. er op dat de ontruiming van de woningen Herenweg 77 en Kerk- dam 1 dit jaar, mogelijk zal zijn. Advertentie Ook voor U de kans bij de laatste ronde van de PHILIPS INTELLIGENTIE TEST. LANGEZAAL - STILLE RIJN 34 te Leiden en vraag inlichtingen. Kom nacnr De Philips intelligentie prijsvraag heeft hedenmorgen bij de thans jubilerende Fa. Langezaal. 115 jaar. a. d. Stille Rijn 34 te Leiden, een prijs uitgereikt n.l. een Televisie ter waarde van f 995,-. Deze werd ge wonnen door de familie J. van Rooden, Musschenbroekstraat 5 uit Leiden. Namens de Fa. Langezaal werd als extra prijs aangeboden een prachtige t.v. tafel en de zoals reeds meer dan 115 jaar bekende Langezaalservice. Op de foto v.l.n.r. J. van Rooden mevrouw van Rooden. G. H. A LangezaalW. Calkoen. procura tiehouder van de N.V. Philips en P. Overgaauw. chef monteur afd. Radio en Televisie van de Firma Langezaal. VARIA Soms is de mens tegen wil en dank een scherpschutter. Een politieagent in Rome pikte een man op, die er van werd verdacht talrijke inbraken op zijn geweten te hebben. De man werd tenslotte zo ln het nauw ge dreven, dat hij plotseling in de zak tastte, een revolver te voorschijn haaide en rustig op de agent mikte. Hij mikte van zijn standpunt beke ken tè goed, want hij raakte hem precies in zijn vestzakje, waarin de agent altijd een medaille vol trots meedroeg. Dat redde hem het leven, want de kogel schampte op het de gelijk stukje vakwerk af. De scherp schutter had dus niet beter kunnen schieten, want het scheelde hemzelf ettelijke jaren gevangenisstraf. Soms gooit de mens het met zijn ge weten op een akkoordje. Mevr. Gault ging altijd enorm te keer tegen de goklust van haar man, die elke week trouw zijn formulier voor de voet balpool invulde. Haar godsdienstige overtuiging was het er eigenlijk niet mee eens, al kon ze het zelf niet helemaal beredeneren. Toen haar man op een keer opgewonden thuis kwam, omdat hij in de pool een miljoen gulden had gewonnen, was ze toch bereid hem zijn goklust te vergeven, al was het maar voor één keerDat was trouwens voldoen de. Advertentie WARMOND R.-K. VROUWENGILDE In het Stationskoffiehuis hield het R.-K. Vrouwengilde een bijeenkomst. Voor deze avond bestond veel belang stelling. De presidente, mevrouw Meskers Hendriks, opende de avond met een hartelijk woord van welkom, speciaal tot de gast van deze avond, mevrouw Heerbraam, lid van het KVP-kringbe- stiuur, afdeling Leiden en Omstreken. Na de opening kreeg mevrouw Heer braam het woord en op prettige en ge zellige wijze sprak zij een actueel woord van vrouw tot vrouw. Zij was van me ning, dat de vrouw in deze tijd beslist niet mag achterblijven in de politiek en zij spoorde de dames aan veel meer actief deel te nemen aan de politiek. Het hoofdpunt van de bijeenkomst was vervolgens de vertoning van de in teressante geluids- en kleurenfilm over ,De weg van de wol', dus van sohaap tot verbruiksartikel. De verzorging van deze film was in handen van kapelaan Van der Geest. RAADSAGENDA De raad der gemeente Warmond zal op maandag 23 februari in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda staan onder andere de volgende punten: Wijziging van de verordening op het be heer van het Gemeentelijk Waterlei dingbedrijf: verlenen van medewerking aan de stichting en inrichting van een wijkgebouw door de vereniging Het Wit- Gele Kruis alhier; wijzigen van een raadsbesluit tot het verstrekken van voorschotten en bijdragen aan de Wo ningstichting Warmunda t.b.v. de bouw van 21 woningwetwoningen in het Plan Oost en het aanvragen en aanvaarden dier voorschotten en bijdrage uit 's Rijks kas. BEURSOVERZ1CHT Internationals hoger; Scheepvaarten lager Amsterdam, 19 februari. De tendens voor de internationale waarden was vanmiddag aan de vaste kant. Amsterdam werd gestimuleerd door de vaster afgekomen slotkoersen uit New York, waar Kon. Olie een dol lar hoger sloot. Zwitserland en Amerika hadden belangstelling voor Philips die op 530 ruim 6 punten hoger noteerde. Nieuwe aandelen Philips werden op 518 veilhandeld. De converteerbare obliga ties Philips boekten een winst van bijna 4 punten. Door verkopen van Parijse zijde liep de koers van Kon. Olie terug van f 169,50 tot f 168,80. De koerswinst, t.o.v. gisteren, was circa f2.De aan delen noteerden circa een halve gulden beneden pariteit New York. Unilevers avanceerden circa 3 punten en Aku's boekten een puntje winst. KLM werd een paar gulden hoger geadviseerd. Soms knapt de mens voor geld" toch wel erg merkwaardige baantjes op. Voor een carnaval in Engeland had men enkele mensen nodig die gehuld in apehuid acht dagen lang in een kooi allerlei toeren la apen moes ten uitvoeren. Meer dan elfhonderd man stonden zich te verdringen om één van de twintig uitverkorenen te worden. En dat alles tegen vergoe ding van f. 250. In de Scheepvaarthoek moeeten vrij wel alle aandelen met een verlies ge noegen nemen. Het Jaarverslag van de Holland-Amerika L{jn maakte geen beste indruk. Aandelen H.AJL. brokkel den vandaag verder af. Mij. Nederland werd enige punten lager geadviseerd op het gerucht, dat de maatschappij een dividend van 10% zal voorstellen. Vorig Jaar werd 14% dividend uitgekeerd. De overige sdheepvaartwaarden noteerden 1 tot 2 punten beneden de slotkoersen van gisteren. Van de leidende cultures konden Dell de gisteren behaalde koers winst nauwelijks handhaven. HVA'seen tikje luier, terwijl ln Amsterdam Rub ber en Senemlbah geen veranderingen van betekenis plaatsvonden. In de Staatsfondsenhoek was de stem ming aan de vaste kant. Robeco stelt voor over 1958 een divi dend van 17%% in contanten uit te keren, plus 2%% ln aandelen ten laste van de agrioreserve. Vorig Jaar werd 17% ln contanten uitgekeerd. Dit had op de koers nog geen invloed. WISSELKOERSEN Amsterdam, 19 februari. Londen 10.60%10.60%; New York 3.77Va3.77%Montreal 3.86H—386tf; Parijs 76.0077.10; Brussel 7.54% 7.55%; Frankfort 90.30—90.35; Stock holm 72.96%—73.01%; Zürich 87.51%— 87.56%; Milaan 60.83%—60.88%Ko penhagen 54.7054.75; Oslo 52.91%— 52.96%; Wenen 14.56%—14.57%: Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.22%—13.23%. Beurs van Amsterdam Donderdag 19 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4%9911 100% Ned. '58 4% 100 100Ar Ned. '53 3% 94% 94% B Grootboek obl. 3% oiy. oqs' Ned. '47 3% (3) 92IJ 92A Ned. '51 3V4 96 jjgg 55!h 'lu'93y* B 93,4 B Ned. 56 3% Q27/a 93 JJed- ;48 3* 88»; Ned. 54 3% 91% 90% Ned. '55 I 3% OQ7A 89 Ned.'55 II 3V. foi 90'? Dollarlng 3 ?evestennf cert3;; 97H Indië *37 A 3 J*? qJ, Grootboek '46 3 Ned W.B 6% m% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 40% 40% Nat. Handelsbank ..141 Ned. Handelmij204 202 Amst Rubber 94 94% H.VA 140% 137% Java Cult29% 29% Senembah 133% 133% Vorstenlanden12% 12% A.K.U283% 283% Berkel's Patent (v.) 228 284% Calvé Delft cert464 461 Deli Mij.en (Ver.) 158.25 157 10 Kon Pap. v Gelder 224 220% Hoogovens eet359% 363 Mllller en Co. N.B 290 285 Ned. Kabelfabr 337 339 Philips 523% 528% Philips pref 229% 228% Unilever 464 464% Wilton Feyenoord 199% 199 Biliton 2de r 223% 224% Dordtse Olie gew 702% 709% Kon Petr (f.20.—) 168.10 169 idem (50 A f.20.—) 167.05 168.25 Holl Amer Hjn 155 149. Java China Paket 137 135 KL.M116.80 119 Kon Ned Stmv Mij 155% 154% Kon Paket Mij 136 133% Stoomvaart Mij Ned 162 153 Nievelt Goudr eert 124% 122% v Ommeren eert 232% 223 Kon Rott Lloyd 141 141% Ned Scheepv Unie 138% 136% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 94 idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 98 idem '37 I-IÏI (3%) 94 94 idem *38-1 (3%) 21 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 105 104% ld. N. W. B. *52 (4%) 98% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 97% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98% A'dam '51 2% 90 90% A'dam '56 I 2% 87 86% A'dam'56 II 2% 98% 98% Eindhoven '54 2% 83% 83% Enschede '54 2% 83% 83% Den Haag '52 I 2% 95% 95% Idem II 2% 93% 93% R'dam '52 I 2% 92% 93 Idem II 2% 98 97 Idem '57 2% 104 104 Utrecht '52 2% 96 Z.-Holl. 7957 2% 101% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 392% 393 Amst. Bank 259% 260 H.B.U. eert221% 222 Rott. Bank 223% 225 Twentsche Bank 217% 217 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 290 295 Borneo Sum H. Mij 64 63L Ned. G en Sp. fabr 260% 264% Kon Ned Grofsm 129% 130% Internatio 107 106 Rott. Droogdok Mij 600 600 Sikkens Lakfabr '53 487 487% Tieleman en Dros 8% 8% Ned MU Walv.vrt. 77% 78 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 14 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 30% 30% Intem Nickel 91 91% Anaconda 68% 68+J Bethlehem Steel 52% 53% Cities Service 59% 60 General Motors 46^ 46^ Kennecott106% 106y4 Republic Steel 68% 69% Shell OU 78 78% Union Pacific 37 A 37% Un States Steel 89% 90% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Vü 18/2 Edelmet Kon AA 64G Pref w.a idem 67 68 Electrolas B 318 Holl Constructie 340L 337 Ing bur v BouwnUv 168 168 ld. dlv 1958 162GB 163 Int Kunststof! Ind 44% 45 Leidsche Wolsplnn 260GL 255L Ver Touwfabrieken 221% 220GI Wernink's Betonm 112% 114% Van WUk Tetiel 71% Zaalberg 106% 106%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9