V JUDO WYBERT Op 24 maart opent de „Keukenhof" voor de tiende maal zijn poorten NL. M tAanleg smalle bos'* voltooid Ingenieur Dullink: een ring van parkeerplaatsen om stadscentra Verlaging der leerlingenschaal Stijve nek Sportschool „LUITEN" 97ste jaargang Donderdag 19 februari 1959 Derde blad no. 29675 Parkeer- en verkeersproblemen opgelost Op dinsdag 24 maart gaan voor de tiende maal de poorten van de „Keukenhof" te Lisse voor het publiek open. In de afgelopen negen jaar is Keukenhof uitgegroeid van een weinig bekend bloemen- park tot een over de gehele wereld vermaard bloemenparadijs, dat jaarlijks door honderdduizenden wordt bezocht. Veel is er in de afge lopen jaren veranderd, veel is er verbeterd. Het terrein van de Keukenhof is uitgebreid, de parkeerplaatsen zijn vergroot, de tuin architectuur heeft verschillende aspecten gegeven, het aantal attrac ties, waaronder de molen, is vergroot, en zo is er meer te noemen. Vóór alles is Keukenhof echter een lustoord gebleven midden in een jachtige wereld. Zelfs als er duizenden bezoekers tegelijk zijn, vindt men er nog die heerlijke rust, die de mens tegenwoordig zo vaak niet kan vinden. Fraai geïllustreerde j ubileum-uitgave Ter gelegenheid van het tweede lus trum is de jaarlijks uitkomende gids voor de Keukenhof in een bijzondere uitvoering verschenen. Niet alleen het formaat wijkt af van andere jaren, ook de tekst en de illustraties zijn geheel anders. De propagandacommissie van het Keukenhofbestuur zocht enkele schrijvers van naam aan een bijdrage voor deze gids te schrijven en zij heb ben daaraan gevolg gegeven. Zo schrijft Antoon Coolen over „Een tulpenoase temidden van schoorstenen", mr. E. Elias over „Een tuin voor U allen", An- dré Geljon over „Van kruidentuin naar Keukenhof", Bronger Smid over „Le gioen der vreugden", de inmiddels over leden schrijver J. W. F. Werumeus Bu tt ing over „De tuin der Stilte" en Evert Zandstra over „Schoonheid en geluk". De voorzitter van Keukenhof, de heer T. M. H. van Waveren schreef het voor woord. Dit alleraardigste boekje werd geïllustreerd door Eelco Leegstra met negen gekleurde en acht zwart-wit pla ten. Bovendien vindt men achterin het boekje een plattegrond van Keukenhof. Het geheel maakt een keurig verzorgde indruk en het is een uitgave, het tweede lustrum waardig. Smalle bos De reeds vorige jaren begonnen mo derne aanleg van het „smalle bos" is dit jaar voltooid. Het bestuur van Keu kenhof is zich bewust dat lang niet Iedere bezoeker deze moderne tuinarchi tectuur zal kunnen bewonderen, doch men meent goed te doen het publiek een stapje voor te zijn en te laten zien hoe een moderne tuin er uit kan zien. Er is een vijver met fonteinen aan gelegd en op de achtergrond vindt men een terras, dat een fraai uitzicht geeft op het geheel. Bij de afsluiting van het terras heeft men gebruik gemaakt van plastic platen en ook in de pergola is dit materiaal verwerkt. De tuinen aan de overzijde van de vijver zijn verder gemoderniseerd en vormen thans een harmonisch geheel. Verder hebben zich weinig veranderingen voltrokken. Alleen is een aantal beelden weer vervangen door andere. Ook dit jaar zal men kunstwerken kunnen bewonderen, o.m. van Rodin, Zadkine en More. Bezoek Het bezoek is het afgelopen jaar ver moedelijk op tweeërlei wijze beïnvloed door de Expo: het buitenlands bezoek is erdoor vermeerderd en het binnenlands (Advertentie) Voorkom heesheid door regelmatig gebruik bezoek is er door achteruit gelopen. In totaal boekte men 487.000 bezoekers, het geen rond 100.000 minder was dan het jaar daarvoor. De betrekkelijk slechte zomer zal daar mede oorzaak van zijn geweest. De intensieve propaganda, die thans vooral in het buitenland wordt gevoerd, zal vermoedelijk het aantal be zoekers dit jaar wel weer doen stijgen. In de afgelopen negen jaar zijn in totaal 3.509.968 personen de controle gepas seerd. Verkeersverbetering Het verkeer is altijd een teer punt ge weest rond Keukenhof. Vorig jaar werd het parkeerprobleem uit de wereld ge holpen, daar nieuwe terreinen beschik baar kwamen. Bleef nog over het pro bleem van het vlot toe- en afvoeren van het verkeer. Een verbetering voor dit jaar is ongetwijfeld dat de Van Lynden- weg op dezelfde breedte is gebracht als de Stationsweg en voorzien is van een wandel- en fietspad. Dankzij de activi teit van het gemeentebestuur van Lisse en de medewerking van de graaf Van Lynden is dit werk ten uitvoer gelegd. Ongetwijfeld zal het aantal verkeers opstoppingen rond Keukenhof tot een minimum beperkt worden. Dit jaar wordt voor de derde maal een wedstrijd voor kleurenfoto's georga niseerd. In de voorgaande twee jaren is het aantal inzendingen sterk toegeno men, waaruit dus wel blijkt dat deze wedstrijd inslaat bij het publiek. Concert Als speciale lustrumfestiviteiten kan men noemen de Nederlanddag, die inde plaats komt van de traditionele pro vinciedag. De voorbereidingen voor deze dag zijn nog niet geheel voltooid, zodat hierover nog geen verdere mededelingen konden worden gedaan tijdens de gis teren gehouden persconferentie. Even min bestaat nog zekerheid over de ope ning. Men voert besprekingen omtrent de autoriteit, die de openingsplechtig heid zal verrichten. Wel staat 24 april vast als een be langrijke datum voor de Keukenhof. Dan zal n.l. het B.B.C.-eoncertorkest een uitvoering geven in Keukenhof, waarbij melodieën, die een bloemennaam dragen, ten gehore zullen worden gebracht. Dit orkest brengt in de tweede helft van april een bezoek aan ons land voor het geven van enkele concerten. Een er van wordt dus gegeven in Keukenhof en dat zal door de B.B.C. worden uitge zonden. Keukenhof-film Er zijn in de afgelopen jaren duizen den foto's en films gemaakt van de Keukenhof, doch een officiële Keuken hof-film bestond niet. Thans is die er echter wel en binnenkort zal men dit filmpje in de voorprogramma's in de Nederlandse bioscopen kunnen zien. Het is een kleurenfilm, opgenomen door en kele Duitse cineasten, die er een aardig geheel van hebben gemaakt. Behalve flitsen van de Keukenhof, ziet men ook beelden van bekende Nederlandse plek jes. zoals Amsterdam, de havens en Vo- lendam. Het commentaar is sober ge houden en neemt dus geen overheer sende plaats in. Het zwakke punt in deze film, die tot titel draagt „Bloemenparadijs Keuken hof" is de kleur, doch de algemene in druk is goed. Vooral in het buitenland zal deze film het uitstekend doen. Nog ruim een maand en Keukenhof il weer open staan voor duizenden be zoekers. Het zal een prachtig propagan damiddel zijn voor onze bloembollen, die over de gehele wereld hun weg vinden. Vorig jaar werd in totaal 66.336.623 kg. geëxporteerd voor een waarde van ruim f200.000.000. Daartoe heeft zeker ook Keukenhof bijgedragen, want zonder propaganda waren deze cijfers niet be reikt. Bij dit tweede lustrum past dan ook zeker een gelukwens aan het be stuur van Keukenhof, dat gezorgd heeft voor een „tulpenoase" van grote pro pagandistische waard. Nieuw apparaat voor snelheidscontrole Op de Hoog Buurloseweg te Apeldoorn is een demonstratie gegeven met een nieuw apparaat, de radarsnelheidscon- trolemeter waarmee in Duitsland gedu rende de laatste maanden bij de bestrij ding der overtredingen van maximum snelheid aJ belangrijke resultaten zijn geboekt. Het apparaat kan zowel op tisch als akoestisch de snelheid van voertuigen met een afwijking van hoog stens 3 km. per uur meten. Op het apparaat kan een camera wor den aangesloten waarmee het voertuig dat een bepaalde snelheid overschrijdt, direct kan worden gefotografeerd. Ter wijl gelijkertijd de plaats en de tijd van de overtreding worden vastgelegd. Tevens kan het apparaat worden ge bruikt by de bestrijding van het verbo den inhalen en het niet in acht nemen van de voorrangsbepalingen. Het meet- bereik ligt tussen 20 en 150 km. per uur. De demonstratie werd gegeven voor talryke militaire en politie-autoriteiten, onder wie de hoofdcommissarissen van politie uit 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam, en de commandant van de Kon. Marechaussee, brigade-generaal L. de Zeeuw. Weer nieuwe oplossing voor probleem Alleen taxi's en bussen in de binnenstad (Van onze Haagse correspondent) „Het parkeerprobleem, in de grote steden heeft al heel wat pennen in beweging en plannen op tafel ge bracht, maar geen enkel voorstel heeft tot nu toe de eindstreep kun nen halen", zegt de heer Dullink raadgevend ingenieur te Voorburg, die enige tijd geleden zelf met een. revolutionair idee kwam, om de parkeernood te verlichten. Hij ont wierp een ondergrondse garage, die in de binnenstad grote aantallen auto's zou kunnen herbergen. Interpellatie over de schrootfraiide Vanmiddag komt in de vergadering van de Tweede Kamer aan de orde de Interpellatie van de heren Van der Goes van Naters en Nederhorst beiden P.v.d.A., in verband met het door de regering gevoerde beleid met betrekking tot de in Nederland en elders gepleegde schrootfraude. Omtrent de technische en organisatorische aspecten van deze zaak hebben de interpellanten aan de leden der Kamer vooraf schriftelijk eni ge inlichtingen verstrekt. De K.S.G. wil waken voor een zo scherp mogelijke prijsstelling. Om nu het verschil in prijs tussen het in terne schroot en het veel duurdere schroot, dat van buitenaf aangekocht moest worden te overbruggen, werd een vereveningskas ingesteld, waarin iedere staalondememing jaarlijks een tamelijk hoog bedrag moet storten, waaruit dan voor iedere gegadigde het verschil in prijs kan worden bijbe taald. IHaar door omkoping, valsheid in geschrfite en bedrog, aldus stellen dp interpellanten is fraude gepleegd. Men liet intern schroot voor derde- land-schroot doorgaan en liet zich uitbetalen uit die vereveningskas. De interpellanten zijn niet erg inge nomen met de wijze, waarop het onder zoek gevoerd is en spreken de vrees uit. dat het totaal bedrag der fraude uit eindelijk veel hoger zal blijken te liggen dan het bedrag, dat aanvankelijk werd genoemd. Zij merken op. dat in som mige gevallen een strafrechtelijk onder zoek al gemakkelijk zou vallen, daar volgens hen de (stilzwijgende) bekente nis van de fraude reeds aanwezig is. Na vijf maanden Een middelbare school te Front Royal in de Amerikaanse staat Virginia, welke vyf maanden lang gesloten is geweest, heeft woensdag haar deuren heropend op basis van totale opheffing der ras senscheiding. Hoewel er 22 negerleer lingen verschenen, lieten alle blanke leerlingen verstek gaan. De politie nam veiligheidsmaatregelen maar er deed zich geen incident voor. Dode door raadselachtige ontploffing (Speciale berichtgeving) Een raadselachtige explosie heeft gis termorgen het leven gekost aan de eerste machinist van het Groningse kustvaartuig „Pacific", de 24-jarige Frans Boelens uit Groningen. Het schip, dat met steenkool en stukgoed op weg was naar La Rochelle, voer tussen Maassluis en Hoek van Holland, toen de loods plotseling bemerkte, dat het naar bakboord uitweek. Later herinnerden enkele bemanningsleden zich, dat zij kort tevoren een zachte klap onder uit het schip hadden horen komen. Toen men in de machinekamer ging kijken, lag de machinist met ingedrukte borst kas tussen de machines, die merkwaar digerwijs nauwelijks beschadigd waren. Dat smaakt! Vandaag, morgen... élke dag! tm ▼V Maak er een goede gewoonte van. Schenk Droste cacao en proef zelf ook hoe lekker het is. Daar kikker je van op, want Droste geeft gezonde energie, leder houdt ervan, de Droste smaak is immers niet te overtreffen. Vraag Droste cacao ,,mtt de verpleegster c Verpleegster cacao altijd welkom1 Bij het lager onderwijs en de U.L.O. (Van onze parlementaire redacteur) Voor het succes van het onderwijs zyn de veel te grote na-oorlogse klassen een belemmering. Daarom hebben gisteren in de Tweede Kamer de heren Roosjen (AR), Klejjwegt (PvdA), Albering (KVP) en Toxopeus (VVD), die tezamen een grote meerderheid achter zich heb ben, hun instemming betuigd met het voorstel van minister Cals in drie tijd vakken geleidelijk de leerlingenschaal voor het lager onderwijs en het uitge breid lager onderwijs, te verlagen. Drie factoren werken belemmerend op de verlaging van de leerlingenschaal: het tekort aan onderwijzers, de achterstand Een van de zwart-wit illustraties van de hand van Eelco Leegstra de jubileumgids. VRAGEN OVER ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN VAN LANDARBEIDERS Het Tweede Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid gevraagd: 1. Heeft de minister reeds kennis ge nomen van het SER-advies om geen goedkeuring te verlenen aan de veror dening van het landbouwschap inzake de arbeids- en rusttyden van landar beiders? 2. Is de minister er voorts van op de hoogte, dat deze verordening grote be roering onder de landarbeiders en in hun vakorganisaties heeft verwekt? 3 Is de minister bereid zich te hou den aan het SER-advies en dit ten spo: 'igste aan de betrokken instanties mede te delen? in de scholenbouw en de beperkte finan ciële middelen. Vooral om laatstgenoem de reden vond de heer Tilanus het voor. stel een schijnvertoning, want het is niet verantwoord zich er nu reeds voor uit te spreken, dat door verlaging van de leerlingenschaal de regering een nieuwe last van vele tientallen miljoenen (ten slotte 100 miljoen per jaar) op het Ne derlandse volk zal mogen leggen. Minister Cals zette uiteen dat thans geen nieuwe last wordt opgelegd, want de verlaging van de leerlingenschaal zal afhangen van de omstandigheden. Op zettelijk wordt in het wetsontwerp geen datum van ingang van de geleidelyke verlagingen genoemd. Het is echter beter niet te wachten met de wyziging van de lager onderwijswet, welke wijziging de verlaging van de leerlingenschaal moge lijk maakt. Als de omstandigheden gun stig zijn, kan er dan direct een begin mee worden gemaakt en aan de hogere uitgaven, die daaruit voortvloeien, zal de kamer te zijner tijd haar goedkeuring moeten hechten. Er wordt dus thans niets beslist over de lasten. Het is de bedoeling van minister Cals RAKETTEN NAAR VENUS IN JUNI Van welingelichte zyde wordt ver nomen. dat de Amerikaanse marine in juni twee pogingen zal doen om een raket naar Venus te sturen. De Amerikaanse „weer-satelliet". die dinsdag in een baan om de aarde werd gebracht, werkt uitstekend, zo hebben functionarissen van het bureau voor lucht- en ruimtevaart te Washington verklaard. Tot dusver heeft men geen enkele fout gevonden. Volgens een woordvoerder is de om- wentelingstijd 125.9 minuten. De snel heid van de kunstmaan is 29.600 km. per uur als de afstand tot de aarde het kleinste is (528 km.). Als deze afstand het grootste is (3.400 km.) is de snel heid 20.860 km. per uur. Marshall ernstig ziek Generaal George Marshall, in de tweede wereldoorlog chef van de gene rale staf van het Amerikaanse leger, is door een beroerte getroffen. Zijn toe stand is ernstig, aldus een mededeling van de leiding van het legerziekenhuis te Fort Brag, in Noord-Carolina. De thans 78-jarige Marshall is ook minister van Buitenlandse Zaken ge weest. Hij was de ontwerper van het Veertig gemeenten in ons land kregen de uitgewerkte plannen op zicht. Ieder een was enthousiast, maar tegelyk over tuigd, dat het publiek van deze kost bare parkeergelegenheden waarschijn- ïyk geen gebruik zou maken. De bouw kosten van deze ondergrondse garages zouden zo hoog komen te liggen, dat ze niet te exploiteren zouden zyn. Daarom ontwierp de heer Dullink een nieuwe jssing, voortbordurend op het feit, dat binnen afzienbare tyd de centra van onze grote steden toch voor het verkeer zullen moeten worden gesloten. „Al het overtollige verkeer zal uit de binnenstad moeten worden geweerd", zegt hij. „Hiervoor zullen grote parkeer terreinen moeten worden aangelegd, aan de buitenkant van de stad. De verbin ding tussen binnenstad en parkeerter reinen wordt onderhouden met taxi's, bussen en trams, waarby een eenheids tarief geldt". Eenheidstarief De heer Dullink heeft al precies in zijn hoofd, hoe de grote parkeerterrei nen gaan werken. Iemand, die bijvoor beeld met zyn auto uit Amsterdam in Den Haag aankomt, parkeert hem bij voorbeeld op het parkeerterrein bij het Malieveld. In het midden van het par keerterrein is de taxi- en busstand plaats. Het parkeerkaartje geeft de reiziger recht, om tegen speciaal een heidstarief per taxi of bus naar de bin nenstad te rijden Na zijn zaken te heb ben gedaan, kan hij op hetzelfde kaart je weer naar de parkeerplaats terug rijden. overstappen in zijn wagen en de reis vervolgen. De grote parkeerplaat sen. waarvan de inrichting vele hon derdduizenden guldens minder kost dan het plan van de ondergrondse garages in de binnenstad, zouden door de ge meente aangelegd moeten worden. Er kan een architectonisch aantrekkelijk geheel van worden gemaakt, door wat bloemenstalletjes en een wachthuisje voor chauffeurs. De parkeerplaatsen, die in een ring om de binnenstad dienen te liggen, krygen snelle bus- en taxiver- bindingen met de bestaande grote par keerplaatsen in de stad, die geheel wor den gespecialiseerd op het vervoer van parkeerplaats naar binnenstad. Ruim toekomstbeeld Deze oplossing geeft een ruimer toe komstbeeld te zien. Het verkeer komt nu. populair voorgesteld, in grote cir kels om de stad te staan, die naar be hoeven kunnen worden uitgebreid in steeds verder weg liggende parkeer- zones. Hierby gaat de heer Dullink ervan uit, dat er een parkeerverbod komt op alle bestaande parkeerplaatsen in de stad. Men mag dus nog wel rijden, los sen en laden, maar niet langer dan een half uur biyven staan. De voordelen van dit plan zyn: 1. lagere investering dan garagebouw, 2. ook voor de toekomst een goede op lossing. 3. ingrijpende nodig, 4. binnenstad rustig voor winkelend publiek, 5. parkeermeters zyn niet nodig, 6. verkeer wordt goed gespreid, 7. het bus- en taxiverkeer wordt meer rendabel. •e neringsplannen niet Advertentie Wrijven met de verwarmende, lenigmakende Kloosterbalsem heeft een weldadige werking Kloosterbalsem tvrijft de pijn weg J de leerlingenschaal geleidelijk te ver- naar hem genoemde plan. dat voorzag in lagen met ingang van 1962, 1964 en 1968. Die jaren wilde de heer Kleüwegt vast leggen in het wetsontwerp, maar mede met het oog op de bezwaren van de heer Tilanus wilde de minister dat niet. Er werd ook nog discussie gevoerd over een amendement van de heer Kleijwegt (PvdA), waarvan de bedoeling was dat in een algemene maatregel van bestuur normen worden vastgelegd, volgens wel ke gemeente- en schoolbesturen aan spraak kunnen maken op een finan ciële vergoeding voor een extra onder wijzer, indien een klas een bepaalde maximum-grootte overschrijdt. Dit amendement achtte de heer Toxo peus (WD) nuttig en noodzakelijk en de heren Roosjen (AR) en Albering (KVP) waren het ook wel eens met het principe, maar zy meenden dat dit beter kon worden neergelegd in een motie omdat het amendement niet past in het wetsontwerp. Dat bezwaar onderschreef minister Cals. maar hy vreesde bovendien, dat door de starre financiële verplichting die op het Rijk zou worden gelegd, de geleidelijke verlaging van de leerlingen schaal vertraging zou kunnen onder gaan. Wat de heer Kleijwegt wil, zei minister Cals, werkt verstarrend, terwyl met de reeds' bestaande regeling soepe- peler kan worden gewerkt. Over het amendement wordt vanmid dag gestemd. Nog geen beslissing over gymnasium B De Tweede Kamer heeft gisteren ook nog geen beslissing genomen over het amendement van de heer Versteeg (AR) om de bezitters van het einddiploma gymnasium B geen toelating te verlenen tot de universitaire examens in de god geleerdheid. Minister Cals verklaarde het gymna sium B geen onvoldoende ondergrond te achten voor theologische studie. Overi gens stond het voor hem vast dat het een uitzondering zou blyven als een leerling van het gymnasium B theologie zou gaan studeren. Als dat het geval is, Amerikaanse economische hulp aan Europa, om dit door de eerste naweeën van de tweede wereldoorlog heen te helpen. Marshall had reeds eerder, namelyk op 15 januari j.l. een beroerte. Advertentie. Stadsgehoorzaal, Leiden ZONDAGMIDDAG 22 FEBRUARI A.S. aanvang half twee met de Japanse Judo experts: ISHIRO ABE - 7e dan - off. vert, van de Kodokwan (Japan) voor Europa. XORU-KAWA - 4e dan Teamwedstrijd LeidenAntwerpen (Ned. (België) Schoolkampioenschappen. Entree f 1.75' (clubleden f 1.25 alléén in voorverkoop). ORGANISATIE EN VOORVERKOOP PLAATSEN: Pieterskerkgracht 9 - Leiden Telefoon 23728 zal de belangstelling voor het vak zo groot zyn dat de ontbrekende kennis voor de studie spoedig zal worden aan gevuld. Ook over dit amendement, waarmee een groot deel van de Kamer had inge stemd, wordt vanmiddag beslist. GRENSWIJZIGING VAN ALKEMADE EN WOUBRUGGE (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der discussie en zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen tot het doen overgaan van een gedeelte van de gemeente Woubrugge naar de ge meente Alkemade met ongeveer 250 in woners. Het ten noorden van de Wyde Aa ge legen gebied van de gemeente Wou brugge (de Veenpolder en de Zuidhoek) is door dit water en door de Rijpwete- ringse vaart geheel van de kem dier ge meente gescheiden. Deze ligging is een ernstige belemmering gebleken voor de drinkwater en elektriciteitsvoorziening en voor de verdere ontwikkeling van dit gebied. De gemeente Alkemade zou de voorzieningen op eenvoudige wijze wel kunnen treffen. Ook overigens is het gebied meer op Alkemade dan op Wou brugge aangewezen. De ongeveer 260 in woners zyn nagenoeg geheel reeds op Alkemade georiënteerd. Bovendien speelt een rol dat de vrywel geheel rooms-katholieke bevolking van het over te dragen gebied zich voor haar kerk- en schoolbezoek wendt tot Rypwe tering en Roelof arendsveen, waarvan de bewoners eveneens vrywel allen rooms- katholiek zyn. Ook in sociaal, econo misch en cultureel opzicht bestaat nauw contact. De gemeenteraad van Woubrugge heeft geen overwegend bezwaar gemaakt tegen de overdracht van het gebied aan Alkemade. De raad van Alkemade ging eveneens akkoord met dit voorstel. Varkensstapel moet niet te groot worden De voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, is van mening, dat de varkensproduktie in Nederland de 400 000 stuks per maand niet mag overschrijden. Hij verklaarde op een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap dat een verhoging van de produktie nadelige invloeden zal hebben op de prijsstelling terwyl ook de indus trie en de export er niet mee gebaat zyn. Over de marktsituatie zei de heer De Veer dat deze voor wat de baconvarkens betreft geen wyziging heeft ondergaan. De baconprys van f2.38 per kg. blijft dan ook gehandhaafd Ook de positie van de rundveemarkt is rustig te noe men. terwyl voor wat de schapen be treft het beeld gunstig moet worden geacht.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5