MAKARIOS ZET CONFERENTIE IN LONDEN TEGEN ZICH OP Dronken automobilist zaait dood en verderf WEERBERICHT Zelfs de .Grieken geprikkeld Ultimatum van de drie landen? HEDEN STAKING IN BIJNA ALLE BELGISCHE MIJNEN 97ste jaargang DONDERDAG 19 FEBRUARI 1959 No. 29675 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705# Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Dubbele schaduw over het Cypms-beraad (Van onze correspondent in Londen) Over de Cyprus-conferentie, welke zo bemoedigend begonnen is, ligt thans een zware schaduw, niet alleen door het vliegtuigongeluk, dat de Turkse premier Menderes tijdelijk buiten spel heeft gezet en waarbij enkele van zijn belangrijke adviseurs om het leven gekomen zijn, maar vooral omdat een nieuw conflict is ontstaan tussen de leider van de Griekse Cyprioten, aartsbisschop Makarios, en de Turken, omdat eerstgenoemde het in Zürich bereikte compromis niet wil aan vaarden. Dr. Kutchuk, de leider van de Turkse Cyprioten, weigerde de bezwaren van Makarios te onderschrijven. Kutchuk is, naar men vindt, terecht van oordeel dat er geen sprake kan zijn van onderhan delingen over de beginselen van het plan van Zürich, dat immers zelf reeds het resultaat is geweest van langdurig en moeizaam overleg en een synthese vormt van de Griekse en Turkse standpunten. Makarios kwam wat dit betreft ook in conflict met de Griekse regering, welke er evenmin iets voor voelt een oude wonde te openen. Indien de con ferentie door Makarios' inmenging toch nog mis mocht gaan, dan treft hem de blaam voor een mislukking. Behalve Makarios wil ook niemand er meer op terugkomen. Lennox Boyd, de Britse minister van Koloniën, heeft vroeger dezelfde ervaring met Makarios opgedaan, namelijk dat hij een overeen gekomen regeling naderhand betwistte... Tot de Londense conferentie was juist besloten omdat alle vijf deelnemende partijen van tevoren de overeenkomst van Zürich hadden goedgekeurd! Er is sprake van. dat Engeland, Grie kenland en Turkije gisteravond tot Ma karios een ultimatum van twaalf uur hebben gericht. Indien hij de overeen komst van Zürich niet aanvaardt, zou den zij een einde maken aan de confe rentie en waarschijnlijk zelf Cyprus een plan opleggen. Het zou in het bijzonder een zwaar gelag zijn voor de Turkse premier Menderes. aan wiens persoon lijke invloed het in Zürich bereikte compromis zoveel heeft te danken. Meer dan wie ook beseft hij de betekenis van Cyprus voor de verdediging van de vrije wereld. Hij was het die Turkije in de Atlantische gemeenschap heeft gebracht. Vetorecht levert moeilijkheden op Opmerkelijk is in dit verband de scherpe reactie uit Athene. Het lijkt iets ongehoords, dat Makarios nu zelfs de Griekse regering tegen zich in het harnas heeft gejaagd. Het gevoel over heerst echter dat het geschil, zoals dat zo vaak gaat op internationale confe renties, op het laatste ogenblik toch nog zal worden bijgelegd. Averoff, de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft bij aankomst in Londen verklaard, dat Makarios in het plan van Zürich was gekend en dat de aartsbisschop, evenals alle andere be trokkenen, het had goedgekeurd. Prins Bernhard legde eerste steen Verolme-werf Prins Bernhard is gistermorgen in audiëntie ontvangen door president Kubitschek van Brazilië. De president en de Prins onderhielden zich in het Frans. In de loop van het gesprek haalde president Kubitschek herinne ringen op aan zijn bezoek aan Neder land tijdens zijn Europese reis in 1954. De president sprak met warmte over de belangstelling die Koningin Ju liana toen toonde voor de gang van zaken in Brazilië. Na het onderhoud overhandigde Prins Bernhard de president de ver sierselen, behorend by de onderschei ding van het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Later vlogen de Prins en de president per hefschroefvliegtuig naar Jacuacanga, waar Prins Bernhard de eerste steen legde van de nieuwe scheepswerven van Verolme. „Verolme Estaleiros Reunidos do Bra- sil", zo luidt de naam van een stuk rimboe op ongeveer 90 mijl van Rio de Janeiro, waar sinds een week de eerste ploegen voorbereidingen treffen voor de bouw van een nieuwe werf van Verolme. De Prins verrichtte de officiële inge bruikstelling van het terrein om de ceremonie in de wildernis een feestelijk tintje te geven. Oorlogsschepen van de Braziliaanse Marine en 500 mariniers brachten de nodige eerbewijzen. De baai van Jacuacanga, waaraan het terrein ligt, was met vlaggen versierd. De afstand van de werf tot Rio de Janeiro is ongeveer 90 mijl, de afstand tot de dichtstbijzijnde haven, die van Agra dos Reis is ongeveer 10 km. Deze haven wordt aangedaan door diverse lijnschepen en is voorts belangrijk voor de bananenexport. Klacht van Tunesië bij Veiligheidsraad Tunesië heeft woensdag bij de Vei ligheidsraad een klaoht ingediend over de aanval, die Franse jagers zaterdag 14 februari op Tunesisoh grondgebied zouden hebben gedaan. In de brief van Tunesië aan de Raad wordt gezegd, dat er bij deze aanval vier Tunesiërs om het leven zijn gekomen en negen gewond. De slachtoffers zijn jonge mensen, die naar het grensgebied tussen Tunesië en Algerije waren gezonden i.vjn. een campagne ter bestrijding van sprink hanen. aldus de brief. In de brief wordt voorts opgemerkt, dat er aan de aanval van de Franse ja gers een reeks van dergelijke pijnlijke incidenten is voorafgegaan. Later opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Overwegend droog weer met aanvan kelijk op vele plaatsen mist, maar later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 FEBRUARI Zon op: 7.47 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 5.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.08 en 13.29 u. Laagwater te 9.00 en 21.34 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Waar het om gaat Volgens onze inlichtingen wil Makarios niets weten van het veto-recht, toege dacht aan de Turkse vice-president van de nieuwe republiek. Dit acht hij een aantasting van zijn eigen gezag als toe komstig president. In feite zouden alle regeringsbesluiten door de vice-president ongedaan kunnen worden gemaakt. Ma karios is van oordeel, dat het plan de meest verwerpelijke elementen bevat van de Amerikaanse Grondwet en die van De Gaulle De Turken willen echter onder geen beding afstand doen van het vetorecht. Makarios maakt ook bezwaar tegen het recht van Engeland, Griekenland en Turkije om zo nodig orde en veiligheid op Cyprus te herstellen. Hij eist, dat ln de overeenkomst bepalingen worden op genomen omtrent de grondwetswijziging. Deze zijn weggelaten, omdat de Turken bevreesd zijn voor alles, wat leiden kan tot „Enosis', aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Van Griekse zijde overtuigde men de Turken, dat het, inplaats van zulks op te nemen in de Grondwet, beter zou zijn wanneer zij feitelijke controle zou den uitoefenen door de legering van een symbolische troepenmacht op Cyprus. Hoewel uit eerbied voor de slachtoffers van de vliegramp gisteren geen voltallige zitting werd gehouden, werd de ronde tafelconferentie niettemin gisteravond plotseling bijeengeroepen, zij het voor een korte vergadering van twee uur, tij dens welke volgens de officiële lezing „intieme en nuttige besprekingen" wer den gevoerd. Vandaag zou een nieuwe zitting plaats vinden, maar het is nog niet bekend op welk tijdstip en op welk niveau. Het lijdt geen twijfel, dat 't vandaag de beslissende dag is. De Britse premier, Macmillan, hoopt hedenavond in het Lagerhuis het plan in grote lijnen aan te kondigen. Verkeer ligt geheel stil tengevolge van de wegversperringen in de mijnstreek Gevaar bij brand e.d. (Van onze Brusselse correspondent) Gehoor gevend aan een oproep van de vakbonden tot algemene staking lag reeds hedenochtend in vrijwel alle Bel gische mijnen het werk geheel stil. Vol gens gegevens van socialistische zijde zouden alle 137.000 mijnwerkers, die België telt en onder wie zich 60.000 buitenlanders, voornamelijk Italianen, bevinden, aan de staking deelnemen. Het verkeer in de Belgische mijnstreek ligt geheel stil; er rijdt geen enkele tram en het vervoer per auto is door wegversperringen vrijwel onmogelijk ge worden. Ook de op de wegen geplaatste stukgeslagen flessen en opengebroken straten maken een tocht per auto in dit gebied weinig aantrekkelijk. Leden van de Rykswacht zijn voortdurend bezig de hindernissen op te ruimen doch zodra zij verdwenen zyn worden zij in korte tijd door de stakers opnieuw opge worpen. Irt Amsterdam werd gisteren de eerste van de jaarlijkse veilingen gehouden van door de politic op straat onbeheerd gevonden fietsen. Deze foto laat ziendat er nog heel wat Amsterdammers zijn. die blijk baar niet zo erg veel prijs meer stel den op hun rijwiel. Tot laat in de avond is dit gisteren een soort spel geweest tussen stakenden en leden van de Rijkswacht waarbij het echter nimmer tot ernstige vechtpar tijen kwam. De Rijkswacht blijkt overi gens strenge instructies gekregen te hebben in geen enkel geval van de vuurwapens gebruik te maken. De treinen lopen nog, doch stakings- posten verhinderen de reizigers meestal hiervan gebruik te maken. Op de spoor lijn van Brussel naar Parijs werden gis teren op het grondgebied van Cuesmes de seindraden doorgeknipt zodat de sig nalen geblokkeerd bleven. Spoorweg personeel kon deze seindraden evenwel snel herstellen. Excéssen als deze wor den intussen ten zeerste afgekeurd door de bevolking en ook verscheidene dag bladen deden hedenochtend een beroep op de stakers hiertoe niet hun toevlucht te nemen. Zij wijzen er ook op hoe ge vaarlijk het is maar overal wegversper ringen op te richten en glasscherven te strooien, daar bij brand of incidenten brandweer en ambulance-auto's geen enkele doorgang meer zouden vinden. Niet op hoog peil Het debat over de sluiting der kolen mijnen in de Borinage en de drie inter pellaties stonden gisteren in de Bel gische Tweede Kamer niet op een zeer hoog peil. De zitting duurde tot gister avond 11 uur en werd gedurende een uur geschorst wegens de al te grote ner vositeit en de scheldpartijen der leden. Een woelige zitting, geladen met sen timenten, eindeloze interrupties en ont sierd door scheldpartijen, dat was het debat over de Borinage! De journalisten en waarnemers kennen dat soort debat ten in de Belgische Kamer, maar het was gisteren wel bijzonder erg. De in terpellatie van de socialistische oud minister van Onderwijs en burgemees ter van Bergen, de heer Leo Collard, en van de heer Roger Toubeau, de socia listische burgemeester van Frameries, het dorp in de Borinage waar de meeste onlusten zijn, en van de katholiek Ber- trand, die de tragische toestand van de mijnwerkers in Belgisch Limburg af schilderde, werden uitvoerig beantwoord door de premier Gaston Eyskens en de minister van Economische Zaken, de heer Van der Schueren. De tegenactie van de socialistische interpellanten bracht overigens geen enkel nieuw feit aan het licht. De interpellanten beweerden dat de experts van het Belgisch mijnwezen en van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap <KSG), die het saneringsplan voor de Borinage hebben opgesteld, zich hebben vergist. Deze experts zouden de zaken slechts opper vlakkig hebben bestudeerd. Toubeau vertelde dat de kolenmijn Crachet mo menteel zo sterk is gemoderniseerd, dat hij waarschijnlijk een van de modernste is van de Europese gemeenschap. Men legt de laatste tegels op de daken van moderne gebouwen en dit is nu een van de mijnen, die onherroepelijk worden gesloten. In zijn interpellatie antwoordde de Limburger Bertrand. dat de Crachet in derdaad een soort kolen levert van zeer goede kwaliteit, welke in de grote cokes ovens te Tertre in de Borinage tot cokes werden verwerkt. Maar de kolen van Crachet kosten f80.per ton en de Belgische belastingbetaler betaalt f21. voor iedere ton kolen om deze commer cieel verhandelbaar te maken. Vlamingen contra Walen Wat het debat ook nog beheerste was de grote tegenstelling tussen de Walen, die de Borinage willen redden door de voortzetting van de politiek van sub sidies en de reactie van de Vlamingen, die terecht wijzen op het feit, dat erop het ogenblik bijvoorbeeld in de stad Gent meer werklozen zijn dan in de gehele provincie Henegouwen! De minister van Economische Zaken, Van der Schueren, zei dat hij aan de mensen van de Borinage de garantie kon geven, dat er tegen het eind van dit jaar 1500 a 2000 nieuwe werkplaatsen in de Borinage in het leven zullen wor den geroepen. De plannen voor enkele Prinses Marijke kreeg gisteren op haar twaalfde verjaardag in het Paleis Soestdijk onder meer bezoek van een delegatie van de Kon. Landmacht. Kapitein C. Mulkens van de Verbindingsdienst bood haar een draagbaar radiotoestel aan, dat meteen de volle belangstel ling had van de Prinses en haar Moeder. Beledigde Baird de Nederlanders niet? Aan U.P.I. is medegedeeld, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken van Baird in Djakarta een vrijwillig gegeven ontkenning heeft ontvangen, als zou hij enige ver klaring hebben afgelegd, waarin hQ de Nederlanders zou hebben beledigd. Diplomatieke functionarissen heb ben gezegd, dat ambassadeur dr. Van Royen niettemin van plan is over deze aangelegenheid van gedachten te wis selen met een hoog officieel persoon van het ministerie, waartoe hU op dracht van de Nederlandse regering heeft gekregen. Totnutoe heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nog geen officiële verklaring uitgege ven in verband met de gemelde ont kenning van Baird. Catastrofale botsing bij Reeuwijk Trieste balans: één dode en tien gewonden (Van onze correspondent) Onbegrijpelijk onverantwoordelijk rij den van een dronken automobilist heeft gisteravond op de rijksweg Den Haag Utrecht onder de gemeente Reeuwijk tot een catastrofale botsing geleid met een volkswagenbus, waarmee negen arbeiders van een schildersbedrijf uit Bilthoven van hun werk in Den Haag naar huis terugkeerden. De automobilist, die de aanrijding ver oorzaakte, de 45-jarige Utrechtse ver tegenwoordiger in lederwaren, reed zich letterlijk dood. Alle inzittenden van het Nieuw vervolgverhaal Betty Beaty schreef ons nieuwe vervolgverhaal: „Rustige lan ding na de storm" (The Atlan tic Sky), een verhaal van een groeiende liefde tussen twee jonge mensen, maar vooral ook een boeiend verhaal over het leven bij een luchtvaartmaat schappij. Betty Beaty vertelt van de opleiding van het per soneel, van lange tochten over de oceanen, van stormen en motorpech, en onafgebroken blijft de lezer haar gespannen volgen. Een verhaal vol variatie, geschreven met een vaardige pen. nieuwe industrieën kon de minister ech ter nog niet meedelen, daar de onder handelingen over de vestiging van enkele grote bedrijven in de Borinage nog han gende zijn. In Brussel had men gisteravond de indruk, dat het thans duidelijk is, dat de socialistische oppositie in de straat en niet meer in het parlement een be slissing tracht af te dwingen, die zou leiden tot de nationalisatie van de ko lenmijnen. De vraag is of de regering nog lang zal wachten om in de Borinage de rust en de orde te herstellen, die er thans door onverantwoordelijke elemen ten wordt verstoord, terwijl de socialis tische burgemeesters, die gisteren inter pelleerden, als burgemeester hun plicht verzaken. aangereden busje werden gewond, van wie één ernstig. Twee andere auto* reden op de wrakstukken in, waarbij één van de bestuurders werd gewond. De totale balans: één dode en tien ge wonden. Sleuteltje afgepakt Hoe zich alles op de rijksweg heeft toegedragen het ongeluk gebeurde omstreeks zes uur viel in de duister nis, vergroot door de dichte mist, die het verkrijgen van een overzicht zeer moeilijk maakte, niet precies te overzien en kon pas later in grote lijnen worden vastgesteld. Wel is komen vast te staan, dat de Utrechtse automobilist in be schonken toestand achter het stuur van zijn personenauto zat en daarmee van de Domstad in de richting Den Haag reed. Onder Linschoten, nabij Woerden, heeft hij bij een benzinestation getankt. Het bedienend personeel bemerkte, dat de bestuurder dronken was en pakte het contactsleuteltje af. Wat er zich daar allemaal heeft afgespeeld, viel nog niet na te gaan, maar de beschonken autobestuurder heeft zich weer van het sleuteltje meester gemaakt. Kettingbotsing De Utrechtenaar is weer achter het stuur gaan zitten en gaan rijden. Een eind verder, onder Waarder, is hij be trokken geraakt by een kettingbotsing met vijf auto's, maar hij reed verder, echter op de verkeerde weghelft. Wat er zich in zijn hoofd heeft afgespeeld en of hij er zich van bewust is geweest, dat hij zich in de weghelft vergiste, zal wel altijd een mysterie blijven. Een feit is, dat de auto op deze vierbaansweg niet de rechterweghelft, maar de linker nam en dus het uit de richting Den Haag komende verkeer tegemoet reed. Deze uitermate gevaarlijke manoeuvre leidde een eind verder onder Reeu wijk even voorbij de weg Gouda—Bode graven in de richting Waddinxveen tot een botsing in de dichte mist. De Utrechtse personenauto reed hier met een harde klap recht op het volkswa genbusje in, dat toebehoorde aan het N. V. Schildersbedrijf Jan Ekdom en Zn uit Bilthoven en dat op dat moment bezig was een lange file auto's voorbij te rijden. C Slot L>ag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1