Protestmars van mijnwerkers naar hoofdstad van Henegouwen mislukt WEERBERICHT Lijstnummers verkiezing KORT ANTWOORD VAN BONN OP SOVJETRUSSISCHE NOTA Enkele heethoofden in arrest Crisistoestand voor kolenmarkt van de Zes (KSG) te wachten De ronde-tafelconferentie over Cyprus lieden in Londen begonnen 97ste jaargang DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. w. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Smgel Lciden - Glr° no- 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse redactie) Met het oog op de op donder dag 12 maart a.s. te houden ver kiezing van de leden der Tweede Kamer, is vanmiddag het Centraal Stembureau in het gebouw van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Bezitsvorming en P.B.O. aan het Binnenhof te Den Haag in openbare zitting bijeengekomen voor de nummering der ingediende kandidatenlijsten. Het resultaat was als volgt: 1. P.v.d. A.. 2. K.V.P., 3. A.R., 4. V.V.D., 5. C.H.. 6. De Brug (communist), 7. St. Geref., 8. C.P.N., 9. Boeren en Burgers, 10. Geref. Pol. Verbond, 11. Pac. Soc. Partij, 12. Ned. Chr. Unie (twee lijsten), resp.: „Van Os" en „Toot". Een recente foto van PRINSES MARIJKE die morgen haar twaalfde verjaar dag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meijboom) Prinses Beatrix vanavond weer naar ons land Prinses Beatrix vertrekt vanavond uit Sankt Anton, waar zy sinds 7 februari met wintersportvakantie was. naar Nederland. Prinses Irene wordt tegen 22 februari voor een vakantie in dit win tersportoord verwacht Perzië dreigt Moskou met publikatie van misdaden Perzië en de V.S. zullen vóór 21 maart het Perzische nieuwjaar een de fensie-overeenkomst ondertekenen, zo heeft de Perzische minister van Buiten landse Zaken. Hekmat, gisteren meege deeld. Radio-Teheran heeft intussen de Sovjet-Unie gewaarschuwd, de aanval len op Perzië te staken, daar dit land anders een ..catalogus" van Sovjet misdaden zal publiceren. Minister Hekmat verklaarde op zijn perscon ferentie, dat zijn regering het bulle tin, dat het Sovjet-persbureau Tas* in Perzië verspreidt, zal verbieden al* de redactie het publiceren van anti- Perzische artikelen niet staakt. Tahoe' opgehevendat met Oostduitsers niet over politiek gesproken mag worden Adenauer rekent met zeer lange onderhandelingen (Van onze correspondent in Bonn). Gisteren is het Westduitse antwoord evenals dat van Amerika, Engeland en Frankrijk op de Russische nota van 10 januari jl.. te Moskou overhan digd. Het Westduitse is uitermate kort en bondig, te weten nog geen ander halve pagina lang. Kernpunten er van zijn: de noodzaak via onderhandelin gen tot een rechtvaardige regeling te komen van het Duitse vraagstuk; dat Bonn er mee akkoord gaat dat op een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken der grote vier West en Oost-Duitsland vertegenwoordigd zullen zijn. De Westduitse regering, aldus de nota meent dat een oplossing van het Duit se probleem een basis voor een lang durige vredestoestand kan scheppen. Daarbij legt zij de nadruk op het nako men van volkenrechtelijke verplichtin gen. Een politiek van geweld en een zijdige maatregelen, aldus Bonn, zou zeer ernstige gevaren met zich mee brengen. In de Westduitse hoofdstad zelf zijn deze nota en die van de Westelijke ge allieerden toegejuioht. Er blijkt uit, zegt men, dat het Westen bereid :s tot onderhandelen, maar tevens niet van plan is concessies te geven zonder daar voor tegen-concessies terug te ontvan gen. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren voor het bestuur van de CD U- fractie in de Bondsdag, dat men moet rekenen op zeer lange onderhandelingen met de Russen. Hij zelf had daartegen geen enkel bezwaar. Tenslotte, aldus Adenauer, heeft men ook twee jaar no dig gehad om een oplossing te vinden voor het Koreaanse probleem via wa penstilstandsonderhandelingen. Men zegt in Bonn over de West duitse nota, dat het kernpunt toch wel gezien mag worden in de conclusie dat Oost- en West-Duitsland zullen moecn deelnemen ais waarnemers en als leden van de Russische en Westelijke delega ties aan de grote ministersconferentie. Vjjf jaar geleden, toen de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo- tof, dit op de Berljjnse conferentie voorstelde, voelde men er niets \oor, omdat men ten koste van alles wilde voorkomen dat Oost-Duitsland ook maar in de geringste graad erkend zou wor den. Thans is, zoals een der Westduitse bladen vanmorgen opmerkte, een taboe opgeheven, te weten dat met de Oost duitsers door het Westen niet over politieke zaken mag worden gesproken. Men verwacht dat er op de komende ministerconferentie wel een methode zal kunnen worden gevonden da: de Oost- en Westduitse vertegenwoordigers met elkaar zullen spreken. In Bonn wordt voorts gezegd dat Wenen, maar ook Stockholm. Bern en Oenéve. de beste kansen maken confe rentie-oord te worden. Rustig weer De Eilt verwacht tot morgenavond: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking met temperaturen om het vriespunt, midden op de dag echter ook opklaringsgebieden met maximumtem peraturen van 5 tot 10 graden. Weinig wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 FEBRUARI Zon op: 7.52 uur; onder: 17.58 uur. Maan op: 13.06 uur; onder: 4.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.15 uur Laagwater te 6.24 en 19.14 uur. Dit nummer bestaat uit 19 pagina's. Gisteren oproerige stemming in Borinage (Van onze Brusselse correspondent) Een grote protestvergadering van veertienduizend mijnwerkers en middenstan ders te Quaregnon in de Borinage (op 7 km. van de hoofdstad van Henegouwen, Bergen of Mons) is gisteren in een vrij oproerige stemming verlopen. Eerst werd een vrij scherpe resolutie aanvaard, die vol bedreigingen stond aan het adres van de regering in Brussel en o.m. schermde met de mogelijkheid van een protest mars naar de Belgische hoofdstad, wanneer tegen maandag a.s. geen maatregelen zijn getroffen ten voordele van de Borinage. Daarop poogden enkele duizenden betogers alvast een protestmars naar Bergen te ondernemen. De Rijkswacht, die met grote troepenversterkingen uit Brussel ter plaatse was, beheerste de toestand echter volkomen. De gendarmen waren niet nerveus en toen bij het einde van de betoging een optocht van enkele duizenden zich naar de Henegouwse hoofd stad begaf, lieten zij de mijnwerkers ongeveer een halve kilometer optrekken. Pas daarna werden enkele heethoofden in arrest gesteld. De optocht ging toen zonder incidenten uiteen. in het parlement sterk de nadruk geven. De sfeer van oproer en chantage is overigens zeer schadelijk voor de vesti ging van nieuwe industrieën in de Bo rinage, daar thans reeds mag worden vermoed, dat de investeerders er wel tweemaal over na zullen denken nieuwe bedrijven op te richten in een gewest, waar de arbeiders zo gemakkelijk met straatrumoer dreigen. In de tweede plaats zijn er volgens de regering geen grote sociale moeilijk heden te vrezen. De werkloos wordende mijnwerkers van het bekken der Bori nage zullen in andere kolenbekkens spoedig werk kunnen vinden. Dit is zeker het geval voor alle ondergrondse mijnwerkers. Een derde overweging is, dat de socialistische oppositie van de moeilijkheden in de Borinage gebruik maakt om de katholiek-liberale rege- ring-Eyskens omver te werpen. Men acht dit een ondemocratisch procédé, daar de Belgische Nationale Kolenraad en het parlement de maatregelen voor de Borinage met een grondwettelijke meerderheid hebben goedgekeurd. De regering kan verder geen dubbelzinnige politiek voeren, aldus de regeringskrin gen. Enerzyds heeft zy besloten de sub sidie aan de Vlaamse vlasindustrie met 50 miljoen frank te verminderen en daarom is het volkomen onrechtvaardig nieuwe subsidies te overwegen voor de steun aan de Borinage. Het plan van de Nationale Kolenraad om de produktie van de Borinage te beperken tot 8000 ton per dag zal worden gehandhaafd. Schadeloosstelling verworpen als aalmoes In bovengenoemde resolutie wordt vooral verzet aangetekend tegen het sluiten van de marginale (onrendabele) kolenmijnen in de Borinage. Geëist wordt, dat de mijnwerkers, die werkloos worden, dadelijk in nieuwe industrieën te werk zullen worden gesteld. Overigens worden de maatregelen, waarby de mar ginale mynen worden gesloten, de ter dood veroordeling van de Borinage ge noemd. Anderzijds verwerpen de mijn werkers de schadeloosstelling van de Kolen- en Staalgemeenschap (KSG) verachtelijk met de kreet: „aalmoes". Volgens de mijnwerkers moet een nieuw onderzoek naar de toestand van de ko lenmijnen worden ingesteld en door het uitvoeren van grootscheepse openbare werken moet de algemene toestand wor den verbeterd. Tenslotte eist de resolu tie een onderzoek naar de wijze waarop de directies van de kolenmijnen in de Borinage de regeringssubsidies hebben gebruikt. In de Belgische Kamer zouden van daag twee interpellaties worden gehou den over de toestand. Twee der legaties van Waalse parlementsleden uit Bergen werden gisteravond na de betoging van Quaregnon door premier Eyskens ont vangen. De crisis bleek in een acuut stadium te zijn gekomen door het be zoek, dat de president van de Hoge Autoriteit, de Belg Finet, vandaag zou brengen aan de Belgische premier en aan de minister van Economische Za ken, de heer Van der Schueren. Aan deze laatste conferentie werd een zeer groot belang gehecht en sommige waar nemers verwachtten, dat de Hoge Auto riteit van de KSG thans de algemene crisistoestand voor de kolenmarkt van de zes landen (Frankrijk, West-Duits land, Italië en de Benelux) zou afkon digen. Een verzoek, dat minister Van der Schueren in de laatste maanden reeds tweemaal tevergeefs tot de minis terraad van de KSG en tot de Hoge Autoriteit heeft gericht. Het zwaarte punt van de actie rondom het sane ringsplan en de beroering in de Bori nage verplaatst zich dus naar Brussel. De oplossing, welke de Hoge Autoriteit vandaag in Brussel zou voorstellen, scheen te gaan in de richting van spe ciale maatregelen ten gunste van de Belgische kolenbekkens. Door vrijwillige afspraken onder de leiding van de Hoge Autoriteit kan de invoer van Duitse of Amerikaanse kolen in België meer wor den beperkt dan totnutoe het geval was, maar hier stuit men op het verzet van de eigen Belgische staalindustrie en de chemische industrie en nog meer Bel gische kolenverbruikers, die van oordeel zijn, dat het nu al lang genoeg heeft geduurd met de dure Belgische kolen en dat de crisis van de kolenmijnen niet mag overslaan op de andere takken van bedrijf, die in de gemeenschappe lijke markt der zes landen een ver sterkte concurrentie zullen moeten door staan, zowel op de exportmarkten als op de eigen binnenlandse markt. Ander zijds zou het geen zin hebben de pro duktie van antracietkolen in de Luikse kolenmijnen te beperken. Deze kolen ondervinden inderdaad op het ogenblik nog steeds geen afzet-moeilijkheden. Onaanvaardbaar Wat is nu de opvatting over de ge beurtenissen van Belgische regerings kringen? In de eerste plaats achten de woordvoerders van de regering-Eyskens het systeem van politieke chantage en h>t straatrumoer onaanvaardbaar en de premier, prof. Eyskens, zou dit vandaag Italiaanse mijnwerkers gingen boekje te buiten Men (s ook verontwaardigd over het feit, dat de Italiaanse mijnwerkers in de Borinage by het oproer worden be trokken, en deze mijnwerkers zelfs haantje de voorste zijn bij het opwer pen van barricades in de straten. Over wogen wordt of die arbeiders vervolgd kunnen worden wegens contractbreuk en direct naar Italië kunnen worden terug gestuurd. Op een ogenblik, aldus woord voerders van de regering, dat er in de Borinage veel minder verplichte werk- loosheidsdagen zijn dan in de rendabele en niet-gesubsidieerde kolenmijnen van de Belgische Kempen is dat optreden van de Italianen een ongehoord feit. Overigens schijnen vele socialisten in de Borinage en in Brussel met de ge bruikte methodes in moeilijkheden te zitten. Het viel maandagavond op dat de socialistische staatsminister Delattre de stakers voortdurend tot kalmte maande. De arbeiders van de elektrici teitscentrales en van een groot chemisch concern in de Borinage weigerden het stakingsbevel te volgen. Men kan dus niet spreken van een algemeen oproer van de Borinage tegen de regering van Brussel. Nieuwe stakingen In Henegouwen zyn hedenochtend opnieuw stakingen van mijnwerkers uit gebroken. Naar raming 12.000 man heb ben het werk neergelegd en posten uit gezet. Er werd gestaakt in de mijnen van Peronne, La Louvière, Sars-Long- champs, Trivières, Bois du Due en Boussu. ,iW Bolletje.'* Ook onrust in de Kempen Intussen neemt ook in de Kem- pische mijnen de onrust onder de 1 arbeiders toe. De gemiddelde werk loosheid is daar thans gestegen tot i zes dagen per maand en ér zijn zelfs schachten, waar elf dagen per maand niet wordt gewerkt. Als ge volg van de toeneming der voor raden steenkool bij de mijnen van de 7 miljoen ton liggen er 3 miljoen in de Kempen vreest 1 men ook hier blijvende werkloos heid. Niet alleen in de Borinage, zo betoogt men, dienen nieuwe in dustrieën te worden opgericht om aan de werkloosheid het hoofd te kunnen bieden, doch ook in de Kempen, waar de economie te een zijdig is gericht. Dertien mijnwerkers gedood in Pakistan Dertien mijnwerkers zijn om het leven gekomen en zestien gewond tengevolge van een ontploffing in een myn in het Sore-gebergte, op 25 km van Quetta (Pakistan). Vijftig man werden aanvan kelijk van de buitenwereld afgesloten, De anderen zijn ongedeerd gered Minister Dulles moet eerst van de operatie herstellen De artsen, die Dulles behandelen, heb ben de hulp ingeroepen van een kan kerspecialist om met hem te spreken over de stralingstherapie, die de minis ter moet ondergaan, aldus het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. De woordvoerder, Lincoln White, verklaarde op een persconferentie, dat Dulles in een opgewekte stemming ver keert. Hij las een medisch bulletin voor waarin o.m. gezegd wordt dat de toe stand van de minister bevredigend blyft. White zei in antwoord op een vraag, dat het overleg met de kankerspecialist dr. Gordon Zubrod, medisch directeur van Amerikaanse kankerinstituut z.i. in de eerste plaats betrekking zal heb ben op de behandeling, die Dulles moet ondergaan en niet zozeer op de ziekte zelf. De woordvoerder sprak de berichten tegen dat de bestraling van Dulles al begonnen is. De minister moet eerst tijd hebben om van de operatie te herstel len, aldus White. Koortsachtige diplomatieke activiteit Zal Makarios roet in het eten gooien? Vandaag is in Londen de belangrijke ronde-tafelconferentie over Cyprus be gonnen. Maar reeds tevoren heerste er koortsachtige diplomatieke activiteit in de Britse hoofdstad. Sir Hugh Foot heeft in Londense hotels besprekingen gevoerd met de Griekse en de Turkse Cyprioten, respectievelijk aartsbisschop Makarios en dr. Fadhil Kutchuk. Tevoren had Makarios beraadslaagd met de naar Londen gevlogen leiders der Griekse Cyprioten, terwijl Sir Hugh de bespre kingen tussen de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Grieken land en Turkije had bijgewoond. Overigens is de komst van Makarios in Engeland niet met onverdeelde in stemming ontvangen. Alan Robertson, een 'bibliothecaris in New Castle, ging zelfs zover, dat hij een formeel verzoek tot aanhouding van de aartsbisschop heeft ingediend. Hij beschuldigde hem van medeplichtigheid aan de samenzwe ring van kolonel Grivas en anderen tot het. vermoorden van Britse burgers, het oogluikend toelaten van onwettige intimidatie en het vermoorden van loyale Cyprioten en tenslotte het ver raderlijk samenzweren met een buiten landse mogendheid om een deel van het bezit van de Koningin in beslag te nemen. De griffier, Frank Smith, zei de zaak grondig te zullen bestuderen. De heer Robertson zal vandaag terugkomen. Brigade-generaal Terence Clarke, een conservatief parlementslid zal de rege ring vragen, waarom nu wel met Maka rios wordt onderhandeld, terwijl in het verleden steeds duidelijk gezegd is, dat er niet met hem gesproken zou worden, tenzij hij afziet van geweld. In Londen heerst trouwens ongerustheid onder een groep minder op de voorgrond tredende conservatieve parlementsleden, die met argwaan de ontwikkeling volgen. Deze groep bestaat voor het grootste deel uit „Suez-rebellen". De Griekse premier Karamanlis zal vandaag naar Londen reizen. Maar vanochtend heeft hy nog in allerijl zijn regering bijeen geroepen. In diploma tieke kringen verluidt het. dat in de Britse hoofdstad ..zeer ernstige menings verschillen" zouden zijn gerezen tussen de Griekse delegatie en aartsbisschop Makarios. Makarios zou bezwaar maken tegen de Britse soevereiniteit over de militaire basis, die Engeland op Cyprus zou mogen behouden. Men vreest, dat Makarios door een dergelijke houding, een akkoord zou kunnen tegenhouden. Averoff, de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, zou zyn premier tele fonisch van deze ontwikkeling op de hoogte hebben gesteld. Dit plaatje is bedoeld om het ge heugen wat op te frissen voor die genen. die zouden vergeten, dat er ook nog iets anders dan mist be staat, namelijk zonnige warmte. Het is beslist geen fata morganaDe foto werd gemaakt in de Mangrove Baai op de Bermuda Twee jongedames hebben het zich makkelijk gemaakt in een soort waterfiets, om zo te genieten van de warme zon op het glanzende blau- we water Dr. Van Roijen naar Den Haag Voor bespreking met minister Luns De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, vertrekt vrydag naar Den Haag voor besprekin gen met minister Luns en familie-aan gelegenheden. Hij keert 10 maart naar zijn standplaats terug in verband met de voorbereidingen van de N.A.V.O.- conferentie, op 2 april. Ook wegens het bezoek van Prins Bernhard aan de V.S. na zijn Amerikaanse reis dient hij in maart terug te zijn. Men verwacht dat dr. Van Royen in Den Haag besprekingen zal voeren in verband met de herdenking van de aan komst van Hudson. Feestelijkheden hebben plaats in New York City in juni en in Albany, N.Y, gedurende septem ber.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1