Alleen vandaag erkende staking in roerige provincie Henegouwen Deze week eerste Amerikaanse meteorologische kunstmaan Een vrouw (65 jaar) vocht voor haar leven met twee overvallers Prof. Diepenhorst sprak op een Arjos-bijeenkomst in Leiden MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 Vakbonden slaagden erin de wilde stakers tenslotte weer onder bedwang te krijgen Blijvende subsidiëring zou niet verantwoord zijn (Van onze Brusselse correspondent) In het gehele gewest rondom Mons (Bergen), de hoofdstad van de Belgi sche provinice Henegouwen, is een sfeer van oproer en verzet ontstaan naar aanleiding van de beslissing van de Belgische Nationale Kolenraad om een saneringsplan voor de vyf marginale (niet-rendabele) kolenmijnen van de Borinage ten uitvoer te leggen: ongeveer tienduizend mijnwerkers, employé's en technici zijn een wilde staking begon nen. De socialistische „Peuple" publi ceerde een grote foto, waarop men ziet hoe mijnwerkers versperringen op de weg naar Bergen hebben aangelegd. „Morgen (d.i. vandaag, maandag) zullen er twintigduizend stakers zijn", aldus het socialistische blad. Intussen zijn de vakbonden erin geslaagd de wilde sta kers weer onder controle te krijgen en de staking «fficieel beperkt tot vandaag, maandag. De staking van één dag be tekent in feite een eerste nederlaag voor de wilde stakers, daar de socialistische en r.-k. vakbonden slechts één stakings dag erkennen en dus ook slechts voor die ene dag, dus vandaag, vergoeding zullen uitkeren. De minister van Econo mische Zaken, Van der Schueren, heeft de mijnwerkers gevraagd morgen het werk te hervatten. Er zal, zo zegde hij toe, voor gezorgd worden, dat alle werk loos wordende mijnwerkers zo spoedig mogelijk op andere wijze te werk gesteld zullen worden. Belgische deskundigen hadden reeds gewaarschuwd, dat de Kolen- en Staal gemeenschap (KSG) niet meer bereid is om nog verder subsidies aan de met veel te hoge kostprijzen werkende vijf mijnen der Borinage uit te- keren. Die subsidies zijn boter aan de galg. Men meikt bovendien op, dat honderden verliesmakende kolenputten in Enge land, Frankrijk en West-Duitsland wer den gesloten, zonder dat hierover rumoer ontstond. Men ontkent, dat bin nen enkele maanden in de Borinage 6500 mijnwerkers werkloos zouden wor den- Wij hadden ook een gesprek met de heer Vinck, de directeur van de afde ling markt van de Hoge Autoriteit dei- Kolen- en Staalgemeenschap te Luxem burg. Hij verklaarde ons, dat het sociale probleem door de wachtgeldregeling van de Hoge Autoriteit is opgelost. Men lost echter het vraagstuk van de Borinage Verrassende aanval van Sovjetrussische onderzeeërs mogelijk De stafchef van de Amerikaanse Ma rine, admiraal Burke, heeft een Senaats commissie meegedeeld, dat de mogelijk heid van een verrassingsaanval door Sovjetrussische onderzeeërs zeer groot is. Hij voegde hieraan toe, dat dag en nacht Amerikaanse marineschepen langs de kunsten op zoek zijn naar „vijande lijke onderzeeboten". De stafchef achtte het onmogelijk te garanderen dat een dergelijke aanval geen kans van slagen heeft. Anderzijds verklaarde admiraal Burke, dat de Russen zich voor een nog moei lijker vraagstuk zien geplaatst sinds de V.S. „op een zeer klein stuk na de ge hele Sovjet-Unie van lanceerposities op zee kunnen bestrijken". Wat voor on dergrondse schuilplaatsen de Russen ook zouden bouwen, in een algemene oorlog met kernwapens zou twintig tot veertig procent van hun bevolking worden ge dood. De V.S. moeten meer nadruk leggen op de ontwikkeling van hun raketten en andere wapens, om een krachtiger houding te kunnen aannemen bij de ontwapeningsbesprekingen met de Rus sen, zo heeft William Foster, hoofd van de Amerikaanse delegatie op de confe rentie te Ganève, over het voorkomen van verrassingsaanvallen, in een bij eenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de Amerikaanse Se naat verklaard. Foster zei dat het steeds moeilijker wordt om met de Russen te onderhan delen vanwege hun voortdurend toene mende kracht op economisch, militair en psychologisch terrein. Zwitserland waarschuwt de Oostduitse regering Zwitserland heeft zaterdag een waar schuwing tot de Oostduitse regering ge richt, dat er een einde moet komen aan het verbod op Zwitserse bladen, het storen van Zwitserse zenders en de be perkende bepalingen tegenover Zwitser se burgers in Oost-Duitsland. Volgens functionarissen van de depar tementen van Buitenlandse Zaken en Justitie hebben de Oostduitse autoritei ten alle Zwitserse bladen verboden, ter wijl de uitzendingen van Radio-Bero- münster en andere stations geregeld worden gestoord. Zwitserse journalisten mogen alleen onder leiding door Oost- Duitsland reizen. Bovendien mogen de 4.000 Zwitserse burgers die in Oost- Duitsland wonen, geen voedsel- en kle- dingpaketten van een Zwitserse liefda digheidsvereniging te West-Beriyn ont vangen. Zoals gemeld heeft de correspondent van het Oostduitse persbureau ADN. mevr. Frieda Kantorowicz, aanzegging gekregen dat zij aan het eind van deze maand het land moet verlaten. Dit is niet bedoeld als een maatregel tegen de correspondent zelf, die het recht heeft beroep aan te tekenen tegen het besluit om haar verblijfsvergunning niet te ver lengen. Mevr. Kantorowicz werkt sinds drie jaar in Genève. Nationalisering Nederlandse ondernemingen in Indonesië Van officiële Indonesische zijde is medegedeeld, dat de Indonesische re gering een commissie heeft ingesteld die tot taak zal hebben, de totale waarde vast te stellen van de genatio naliseerde Nederlandse ondernemin gen. Toen in december jl. de nationalisa- tiewet in het parlement werd aangeno men verklaarde de Indonesische rege ring dat er mogelijkheid bestond, dat een schadevergoeding zou worden be taald op grond van de boekwaarde en dat de condities voor deze betaling t.z.t. aan het Parlement zouden worden voorgelegd. Volgens een schatting van Nederlandse zijde bedraagt de totale waarde der genationaliseerde onderne mingen 5 miljard guldens. niet op met het eeuwig subsidiëren van marginale kolenmijnen. In 1959 zullen de kolenmijnen in België nog 800 mil joen frank Belgische regeringssubsidies ontvangen, een regeling, waartoe de Hoge Autoriteit onder bepaalde voor waarden haar toestemming gaf. Maar in 1960 zal de regeringssubsidie moeten worden verminderd tot 600 miljoen frank, tot 400 miljoen frank (30 miljoen gulden) in 1961 en tot 200 miljoen frank (15 miljoen gulden) in 1962. Maar ver der subsidies uitkeren aan de mijnen der Borinage en daarmee te hoge kolen- prijzen in het leven houden zou een bedreiging zijn voor de tewerkstelling in de overige Waalse industrieën, aldus de heer Vinok. Nochtans is Wallonië een van de belangrijkste kerngebieden van het industriële West-Europa. Maria Gabriella spreekt huwelijk met Sjah tegen Prinses Maria Gabriella van Savoye heeft in een vraaggesprek met twee vooraanstaande Romeinse bladen, „II Tempo" en „II Messagero", met nadruk tegengesproken dat zy met de Sjah van Perzië in het huwelijk zal treden. De 18-jarige Prinses, die thans in Zwitser land verblijft, zei dat haar tegenspraak niet maar een formaliteit is. Op een vraag over de uitnodiging van de Sjah aan de familie van Prinses Maria Gabriella zei de Prinses: „Het zou niet erg beleefd zijn te weigeren' Zij zei dat zij er niet aan dacht een concessie aan haar godsdienst te doen om een huwelijk te sluiten zelfs als het ging om iemand met wie zij graag zou trouwen. De meeste kranten in Rome bevatten tegenspraken van de vader van de Prinses, ex-Koning Umberto, uit Portu gal en van haar moeder, ex-Koningin Marina José, die zei te hopen dat het gerucht „voor eens en voor altijd uit de wereld zou zijn". Marine-project Volgens een bericht van de New York Times uit Washington zullen de V.S. deze week pogen de eerste van tenmin ste vier meteorologische kunstmanen te lanceren. Dit program beoogt het eerste globale beeld van de aarde te verkrijgen. De satelliet zou door de marine, die zich bezighoudt met het Vanguard-project, in een baan ca. 800 kilometer boven de aarde worden gebracht. Binnen de satelliet die ongeveer een halve meter lang is, zullen twee foto- elektronische cellen zijn. die de aarde zullen afstasten on zullen vaststellen waar het bewolkt of helder is. Tot de nuttige lading behoort een bandopname- Advertentie Brei mooier NEVEDA wol 'n klasse apart! Voor 2 Nevedo M wikkels 6 leuke borduurkaortjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam Frans -Tunesisch incident: 7 doden Drie jachtvliegtuigen, afkomstig van Algerijns gebied, hebben zaterdagoch tend een groep Tunesiërs op Tunesisch gebied beschoten, waardoor zeven Tune siërs werden gedood en acht gewond, zo is van Tunesische zijde bekendgemaakt. Het incident gebeurde te Alep Ratma, een Tunesische plaats op 15 kilometer van de Algerijns-Tunesische grens. De groep mensen, die door de laagvliegende toestellen werden beschoten, waren bijeengekomen voor bestrijding van sprinkhanen. Tunesië heeft zaterdag krachtig bij de Franse ambassadeur in Tunesië tegen deze beschieting gepro testeerd. In een communiqué van de staf van generaal Challe, de opperbevelhebber van de strijdkrachten in Algerije, wer den deze berichten over de beschieting tegengesproken. In het grensgebied waren op dat tijdstip geen vliegtuigen in de lucht, aldus het communiqué. Minderheidsregering in Italië gevormd De 68-jarige Antonio Segni, gematigd christen-democraat, heeft zondagoch tend een nieuw Kabinet gevormd, dat geheel uit leden van zijn partij bestaat. Deze homogene minderheidsregering zal de steun hebben van de liberale partij, die in het algemeen een conservatief karakter draagt, en de rechtse monar chisten. Hierdoor heeft zij een veilige meerderheid. Zij vervangt het coalitie kabinet onder leiding van Fanfani, eveneens een christen-democraat, dat twintig dagen geleden aftrad. Segni is behalve premier ook minister van Binnenlandse Zaken. Giuseppe Pella, die tot de rechtervleugel van zijn partij behoort, is minister van Buiten landse Zaken. Hij is een overtuigd voor stander van het Noordatlantische bond genootschap en een nauwe samenwer king met het Westen. Giulio Andreotti is minister van Defensie. De sociaal-democraten, hie zitting hadden in het Kabinet van Fanfani, deelden mee, dat zij in de oppositie zul len gaan. De kleine republikeinse party, de Nenni-socialisten en de communisten kondigde eveneens aan oppositie te zullen voeren. Kunsthandelaar voorlopig in vrijheid De in verband met de Deense schilde- rijenaffaire begin dezer maand gearres teerde 47-jarige Amsterdamse kunst handelaar is door de Rechtbank te Am sterdam in voorlopige vryheid gesteld. Hij moest een cautie van f 10.000 stor ten. Uiteraard zal hem deze borgsom later worden terugbetaald, indien hy zich aan de voorwaarden houdt, die hem gesteld zijn. De raadsman van de kunsthandelaar mr. L. P. van der Does, die hem de laat ste jaren in diverse zaken reeds heeft bijgestaan, had een verzoek tot ophef fing van de voorlopige hechtenis inge diend. Als voorwaarde voor de m vryheid- stelling geldt, dat verdachte geen enkel contact mag hebben met de twee ge tuigen in zijn zaak: de 53-jarige Duitser August Kiinstler uit Dusseldorp, een antiquair of althans iemand die zich daarvoor heeft uitgegeven en die in augustus van het vorig jaar door de Deense politie in Aalborg werd gearres teerd, maar intussen allang weer op vrije voeten ls, en de Duitser Kohn. apparaat, dat desgewenst inlichtingen naar de aarde zendt. In deze eerste fase van een jarenlang program voor meteorologische kunstma nen zal de nadruk gelegd worden op een onderzoek naar het wolkenpatroon dat de aarde bedekt en de reactie van de aarde op de hitte van de zon. De deskundigen hopen een beter ele mentair inzicht te krijgen hoe de weers omstandigheden zich ontwikkelen en mogelijk hoe deze kunnen worden be heerst of gewijzigd. De meest ontwikkelde satelliet van dit programma zal twee of drie kleine televisie-camera's bevatten, die het wol kendek van de aarde zullen fotograferen. Halve eeuw luchtvaart Expositie „De Phel" Duizenden stroomden op 27 juni 1909 naar het Brabantse dorpje Etten, toen daar voor het eerst in Nederland ge vlogen zou worden met een machine zwaarder dan lucht, door de Belgische graaf De Lambert. Weer zullen dit jaar naar verwacht wordt, duizenden belangstellenden van over de grens naar Etten stromen om dit gouden feest op grootse wyze te vieren. Het was de suikerfabrikant S. C. J. Heerma van Voss uit Leur, die in 1909 Etten deze Nederlandse pri meur aanbood. Om dit feit niet ongemerkt voorbij te laten gaan is thans een stichting ge vormd, die, onder ere-voorzitterschap van de burgemeester van Etten, de heer J. P. Godwaldt, en onder voor zitterschap van jhr. A. J. F. X. Ver- heyen, dit feest van 514 juni zal organiseren onder de naam „Ph-Etten- Leur'. De roepnaam van de boreling is „Phel" (zeg: Pel), en de organisator is de f eest organisator Harry Pulles. De Phel zal o.m. een tentoonstelling omvatten van Nederlandse en buiten landse bedrijven en industrieën, een luchtvaarthistorische tentoonstelling en een belangrijke expositie van beeldhouw werken. Verscheidene organisaties hebben reeds in principe besloten hun jaarver gadering of congres tijdens de feesten in Etten te houden in de nieuwe schouw burg „De Nobelaer", O.m. de K.N.V.V.L., de N.C.B., de K.A.B. Een der hoogtepunten van de feesten is de ballonrace om de „Trophee du ballon libre", beter bekend onder de naam van de vorige trophee: „Coupe Andries Blitz", die op 7 juni te Etten zal starten met als favoriete mevrouw Nini Boesman. S.E.R. pleit voor afschaffen loongrens Tegengestelde meningen (Speciale berichtgeving) De S.E.R. heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. thans geadviseerd ook aan werkne mers, wier inkomen boven de huidige loongrens voor de werkloosheidswet uitgaat, een uitkering krachtens deze wet te verlenen in geval van werkloos heid. Men pleit dus voor afschaffing van de loongrens. De beslissing dienaangaande is niet genomen bij eenstemmigheid. De werk nemersvertegenwoordigers in de raad spraken zich uit vóór deze uitbreiding van het „sociale verzekeringspakket", de werkgeversvertegenwoordigers namen 'n tegenovergesteld standpunt in. Een zeer grote meerderheid van de Kroonleden heeft de doorslag gegeven ten gunste van het werknemersstandpunt, heil geen een ontwikkeling genoemd kan worden, welke slechts zelden voorkomt. Nage noeg nimmer hebben immers de opinies zo tegenover el'kaar gestaan als in dit geval. Een minderheid van de raad, in casu dus de werkgeversvertegenwoordigers, betwijfelt namelijk of in de kringen der belanghebbenden wel het verlan gen bestaat tot afschaffing van de onderhavige loongrens. Mede gelet op zijn bezwaren tegen uitbreiding van de kring van verzekerden, vallende onder de collectieve verplichte verze keringen, bepleit dit deel van de Raad een handhaving van de huidige loon grens. Koppelwedstrijden te Leiderdorp Het bestuur van de IJsvereniging ,JJs- sport" heeft bewezen voor zyn taak be rekend te zijn. De zaterdag gehouden koppelwedstrijden waarvoor niet minder dan 52 koppels hadden ingeschreven, is buitengewoon succesvol verlopen en, naar schatting door ruim duizend toe schouwers bezocht. Onder de inschrij vers waren rijders van naam als Wim v. d. Voort, 8 maal Ned. vertegenwoordiger op de Europese kampioenschappen, waar hy 2x als tweede eindigde en winnaar van de zilveren medaille op de Ol. Spelen 1952 in Oslo. J. Koeleman, N. Ouds- hoom, E. v. 't Oever, R. Paping J. v. d. Hoorn, M. Wijnhout en J. Vogels. De uitslag was: 1. J. Koeleman (Ter Aar)J. Vogels (Wassenaar)2. J. v. d. HoevenW. Ver meulen (Ter Aar); 3. E. v. 't Oever Zuiderduin (Lisse)4. C. Heemskerk (H. Woude)J. Vermeulen (Ter Aar)5. W. v. d. Voort (Quintsheul)Olsthoom (Rotterdam) Leiderdorps burgemeester reikte de prijzen uit, bestaande uit waardebonnen van resp. f. 100,f. 60,f. 40, f. 20,en f. 10,Van 't Oever (trainer van de Leiderdorpse IJsvereniging) dankte hij voor de medewerking bij het •tot stand komen van deze wedstrijden zomede de heer Hijdra voor diens mede werking tijdens de ritten. Advertentie U dooft de Znurbrand onmiddellijk. En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Ronnies... Renmes - net beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maag zuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies - het meest ge bruikte maagtablet in 62 landen over de hele wereld. Negen van de tien zuur- brandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zwe ren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak enomdat Rennies zo onopge merkt te slikken zyn - zonder water of wat ook. Roofovervallen in Rotterdam mislukt Stemmetje joeg gemaskerde op de vlucht Kort achter elkaar hebben in Rotter dam twee (mislukte) roofovervallen plaats gehad. In het eerste geval heeft de bejaarde bewoonster van een pand aan een zijweg van de Dordtsestraatweg niet ver van de gemeente Barendrecht zich bjjzonder dapper verweerd tegen twee overvallers. In het portaal van haar huis vocht de 65-jarige vrouw voor haar leven, toen een van de mannen haar by de keel had gegrepen. Zy slaag de erin te gillen en toen kozen de kerels het hazenpad. Toevallig surveilleerden enkele rechercheurs in de buurt, die de mannen hals over kop naar een auto zagen rennen. Een derde man rende de Dordtsestraatweg op. Kennelijk had dus één van het trio op de uitkijk gestaan. Maar de politieman nen wisten toen nog niets van een over val. Zij vonden alleen maar het gedrag van de drie mannen zeer verdacht. Het tweetal, dat in de auto was gestapt, reed snel weg. De derde man werd achter volgd, maar hij bleef niet staan, toen hem gesommeerd werd te stoppen. Ook een tweede waarschuwing sloeg hij in de wind. Lichtflitsen schoten door het duis ter, doffe knallen vergezelden ze. Twee, drie vier kogels drongen in een been en het lichaam van de achtervolgde. Ge wond viel hy neer. In allerijl werd hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar bleek, dat één kogel in de rug was gedrongen. De overige drie hadden zich in het linker bovenbeen geboord. Ontkend Men was erin geslaagd het nummer van de auto, die met de andere vluchte lingen was weggereden, op te nemen. In de loop van de nacht werd de eigenaar van de wagen opgespoord. Het was een goede bekende van de politie, evenals zijn vriend die even later werd gearres teerd, en de derde man, gewonde. De gearresteerden hebben tot nu toe echter elk aandeel in de overval ontkend. Nadat de politie de drie mannen aan de Dordtsestraatweg had ontdekt kwam zij er korte tijd later achter, dat er een overval was gepleegd. De vrouw vertel de dat zij zich in haar woonkamer be vond toen er omstreeks half acht werd gebeld. Zy ging naai' de voordeur, zon der die echter direct te openen. „Wie is daar?", riep zij. „Politie", was het antwoord. By opende de deur en op hetzelfde ogenblik stapte een man het portaal binnen. Hy vroeg of de echtgenoot van de vrouw thuis was. „Ja, die is thuis", zei hy. Inderdaad was dit zo, maar hy is zie kelijk en kon zo niet te hulp komen. Voordat zy erop verdacht was werd zy door een van de „bezoekers" ook de tweede was naar binnen gegaan bij de keel gegrepen. Alhoewel zy het zeer benauwd had, verweerde de vrouw zich bijzonder krachtig, zy vocht zo verbeten, dat haar aanvaller even zyn greep moest verslappen. Luid gilde zy, wat de overvallers zo verschrikte dat zy naar buiten renden. Kinderstem Zaterdagavond werd er opnieuw een overval gepleegd. Omstreeks tien over half acht werd aangebeld by een bejaar de bewoonster van de Pleinweg in het zuideiyk stadsdeel. Toen de vrouw open deed, stapte een man met een zwart masker voor het gelaat naar binnen. Hy greep de hevig verschrikte vrouw in het portaal by de pols en bedreigde haar met een voorwerp, dat op een vuurwapen leek De overvaller liet er geen twijfel over bestaan, dat hjj geld wilde hebben en snel ook. Plotseling weerklonk van boven een stem. „Tante, wie is daar?" „Wat", riep de overvaller geschrok ken uit, „zyn er nog meer mensen in huls?" Hy liet de vrouw los, rende naar bul ten en verdween met een tweede man, die kenneiyk op de uitkijk had gestaan, in de mist. Het stemmetje, dat hem op de vlucht had doen slaan, behoorde toe aan een drie jarig neefje van. de vrouw. Hekelde opvattingen PvdA en VVD Het Arjosdistrict Leiden belegde za terdagmiddag een bijeenkomst in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Als sprekers waren uitgenodigd prof mr. dr. I. A. Diepenhorst uit Zeist en ds. K W. Dercksen uit Maassluis. De onderwerpen welke op deze middag behandeld werden, hadden beide be trekking op de komende verkiezingen. Er was een vrij geringe opkomst. Prof. Diepenhorst, die als eerste het woord voerde, begon zyn toespraak met te wijzen op de aanvallen, welke in de huidige verkiezingsstrijd zowel van de zijde der P.v. d. A. als die der VVD reeds op de AR zyn gedaan. Daar deze bijeenkomst meer het karakter van een studiebijeenkomst zou dragen, ver plaatste het Eerste Kamerlid zijn gehoor eerst in de gedachtengang van de te genwoordige socialisten om daarna iets over de opvattingen van de liberalen te vertellen. Sprekende over de vraag of het ge wenst is om zich als christen aan te sluiten by de P. v. d. A. zei prof. Diepen horst, dat deze partij het inderdaad niet rechtstreeks op de kerk heeft voorzien. Maar, zo ging hy verder, in hoeverre is er by de socialisten een verdieping van ons maatschappelijk en geestelijk leven en in hoeverre bevorderen zy de chris telijke staat? Op duidelijke wijze zette spreker uiteen waarom de AR in het ge weer komen tegen de opvatting van de P.v. d. A. Wat betreft de V.V.D. Deze is van mening, dat staatsbemoeienis sterk moet worden tegengegaan, maar als men de liberalen neemt naar de officiële stuk ken dan blijft de radicale veroordeling uit. Zy is trouwens ook niet te vinden in het huidige verkiezingsprogram van de liberalen, aldus spreker. Niemand zal het betwisten, dat de liberalen eerbied hebben voor het geweten, maar, zo ver volgde prof. Diepenhorst, men komt bij hen niet verder dan tot een c,~1- kige vooruitgangsontwikkeling. Aan het einde van zijn toespraak ves tigde prof. Diepenhorst er met nadruk de aandacht op, dat de A.R.-party be reid is na de datum van 12 maart a.s. in het isolement te gaan wanneer dit noodzakelijk is en bereid tot samengaan indien dit mogelijk is. Een rechts kabi net verdient, volgens spreker, de voor keur boven een z.g. brede basis wanneer het rechtse kabinet berust op een har telijke samenwerking van de deelne mende partyen. De A.R.-party wil ge heel zelfstandig nationaal zyn in trouw aan het verleden en is er van overtuigd, dat in het gebod van God de zegening van een modern christelyk staatsman schap besloten ligt. DE VOETBALTOTO. Naar aanleiding van een hem gestel de vraag over de voetbaltoto wees prof. Diepenhorst op het feit. dat tegen het wedden op grote schaal zeer ernstige bedenkingen kunnen worden ingebracht. De A.R.-partij is op principiële gron den tegen de voetbaltoto en tegen de staatsloterij. Wat het laatste betreft hier kan zij niets aan doen omdat er voor afschaffing nu eenmaal geen meer derheid te vinden is. De a.r. fracties kunnen echter wel het wetsontwerp over de voetbaltoto zo goed mogelijk amen deren. Men krijgt dan in ieder geval, aldus spreker, een totowet, waaruit en kele tanden getrokken zijn. Het gaat z.i. niet aan om op dit ene punt de ge hele samenwerking te laten breken. Engelse ondernemingen in Sumatra overgenomen Volgens onbevestigde berichten uit Medan zyn de eerste twee Britse onder nemingen onder bedreiging met geweld overgenomen, nadat de Chinese leiders geweigerd hadden de overdrachtsdocu menten te ondertekenen. De agenten van de ondernemingen hebben meegedeeld dat de administra teurs der ondernemingen was aangezegd, de plantages op 25 of 26 februari te ont ruimen. Tevens werd hun medegedeeld dat zij geen vrachtwagens of uitrus tingsstukken van de rubberfabrieken mochten meenemen. De agenten zeiden voorts dat een ver lenging van de afgelopen concessies was aangevraagd, maar de autoriteiten had den verklaard, dat geen enkele beslis sing genomen kan worden voordat een landbouwwet, die in voorbereiding is, door het parlement zal zijn aanvaard. De Indonesische minister-president, Djoeanda, heeft heden aan leden van de staf van de Engelse ambassade te Dja karta medegedeeld, dat de Indonesische regering de overneming van vijf Engel se rubberondernemingen in Noord-Su- matra door plaatselyke autoriteiten al daar, aan een nauwgezet onderzoek zal onderwerpen. Minister Sadjarwo van Landbouw deelde mede, dat het niet in het voor nemen ligt, over te gaan tot het over nemen van alle buitenlandse onderne mingen nadat de concessietermyn ervan is verstreken en dat elk geval afzonder lijk zal worden bezien. Hy voegde hier aan toe, dat de agenten van de vijf on dernemingen op Sumatra niet tijdig aan de aanvraag tot verlenging van de con cessies hebben ingediend. Deze agenten hebben dit, echter ont kend. Havenarbeider sloeg timmerman met bijl KINDEREN MAAKTEN TEVEEL HERRIE. Een 38-jarige timmerman was zater dag met vrouw en kinderen op bezoek by zijn ouders aan de Catharinastraat te Rotterdam, toen de benedenbuurman kwam klagen, dat de kinderen teveel herrie maakten. Omdat de herrie niet afnam ging de buurman, een 62-jarige havenarbeider, naar de zolder om uit wraak bijzonder luidruchtig houtjes te hakken. Dit lokte voetgetrappel van het timmermansgezin uit, hetgeen de in haar woning achtergebleven echtgenote van de havenarbeider weer niet zo kon waarderen. Het gevolg was dat de ha venarbeider met de bijl. waarmee hy houtjes had gehakt, eens even verhaal ging halen. Voordat de timmerman erop verdacht was had hij enkele slagen op het hoofd gekregen. Hij zakte in elkaar en werd in allerijl naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat de verwon dingen niet zo ernstig waren. De ha venarbeider is in het politiebureau aan de Boezemsingel opgesloten. Een van de aanwezigen vroeg zich af of het niet wenselijk zou zijn alle subsi dies af te schaffen. Prof. Diepenhorst gaf toe, dat er zich situaties kunnen voordoen waarbij aanvaarding van be paalde subsidieregelingen een verkrach ting van het beginsel betekent. Wanneer men echter de subsidies in het algemeen sohrapt dan komt naar sprekers vaste overtuiging van het christelyk diaconaat niets meer te recht. Christelijke sanatoria en revali datiecentra bijv. zouden onherroepelijk him deuren moeten sluiten als er geen financiële hulp van de staat komt. Ds. Dercksen sprak aan het eind van de middag een kort slotwoord. Hij zei o.m.. dat het er in dit leven, ook in deze verkiezingsstrijd, om gaat dat Gods wil betracht wordt. Gods gebod dient richt snoer van al ons handelen te zijn ook op politiek terrein, aldus ds. Dercksen. Medegedeeld werd, dat de februariver- gadering van de Leidse Arjos uitgesteld zal worden tot na de verkiezingen. Prins Bernhard in Sao Paolo Prins Bernhard is zaterdagavond op het vliegveld van de Braziliaanse stad Sao Paolo aangekomen, waar hy werd verwelkomd door de gouverneur van de gelijknamige staat. Nadat de beide volksliederen waren gespeeld inspecteerde de Prins op het vliegveld een erewacht. In de auto van de gouverneur reed hy daarna naar het plaatselyke „Palais des Champs Elysées", dat voor de duur van zyn bezoek aan Sao Paulo tot zyn beschikking is gesteld. Een receptie te zijner ere aangeboden door de gouverneur was het volgende punt van het programma. Gisteren was de Prins de gast van de Vereniging van Nederlandse Veefokkers en bracht hy o.m. een bezoek aan een modelboerderij van de staat. Vandaag bezoekt de Prins het Technisch Centrum van Nederlandse landbouwers, waarna hy aanwezig zal zyn op twee recepties: een georgani seerd door de Nederlandse Gemeenschap van de stad en de andere door de Ne derlandse consul. Morgen zal hij voor zyn vertrek naar Rio de Janeiro deelne men aan een diner en een persconferen tie houden. Pardon voor Grivas De Britse premier, Macmillan, heeft zondag op hoog niveau besprekingen gevoerd ter voorbereiding van de inter nationale conferentie over Cyprus, die dinsdag en volgende dagen zal worden gehouden. Aartsbisschop Makarios, die op weg was van Athene naar Londen, verklaarde in Rome itot journalisten: „Ik geloof dat de kwestie-Cyprus op de ko mende besprekingen in Londen op de juiste wyze zal worden opgelost". Gister avond arriveerde hy in de Britse hoofd stad. Ook de leider van de Turkse Cy prioten, dr. Kutchuk, is zondagavond in Londen aangekomen. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Een onbekende factor is nog altyd ko lonel Grivas, de uiterst rechtse en on vindbare commandant van de Eoka-ter- roristen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat hy zich tegen Makarios zal keren, maar het zou de aartsbisschop aanzien lijk helpen indien hy de openlijke steun van Grivas kreeg. De verwachting is overigens, dat de Britse regering Grivas een volledig pardon zal schenken. Het is evenwel de vraag, of de Engelsen hem gedurende de overgangsperiode zullen toestaan op Cyprus te blijven. Sommigen geloven, dat Grivas een goede kans maakt opperbevelhebber van het nieuwe Cypriotische leger te worden. Ook zal in Londen onder ogen worden gezien de kwestie van de algemene am nestie en de toekomstige positie van aartsbisschop Makarios. Het is mogelijk, dat de aartsbisschop een van de beide functies van politiek en kerkelijk leider zal opgeven. Dit is ook gebeurd in Grie kenland, waar na het bereiken van de onafhankelijkheid het hoofd van de Griekse orthodoxe kerk zijn politiek lei derschap opgaf. Makarios zal waar schijnlijk echter de voorkeur geven aan het presidentschap boven de functie van kerkelijk leider; maar het is twijfelach tig of de Turken hem als president zul len aanvaarden. Kerkelijk Leven LEDEN BOUWDEN ZELF VERENIGINGSGEBOUW. Op initiatief en onder leiding van de hervormde predikant van Oosterwolde, ds. J. A. Labrie, heeft de gemeente van Oosterwolde zelf een verenigingsgebouw, waarvan de waarde ongeveer f 40.000 bedraagt, gebouwd. In juli 1958 werd begonnen onder toe zicht van de dominé-bouwmeester. Men had hulp van aannemers en winkeliers, die de benodigde goederen tegen inkoop- prils leverden. De arbeidsprestatie werd geleverd door leken, die daarvoor geen vergoeding ontvingen. FILM OVER RUSSISCH ORTHODOXE KERK. De Interkerkelijke stichting Filmcen trum. het oecumenisch orgaan voor vorming en voorlichting op filmgebied, heeft de Russische film, „De heilige dienst" voor Nederland aangekocht. Een vertaling is in voorbereiding. De film dienst van de Stichting Filmcentrum hoopt „De heilige dienst" in de loop van maart als smalfilm voor vertoning in kerkelijk en verenigingsverband uit te brengen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Russische Orthodoxe Kerk is een film over deze geloofsgemeenschap ver vaardigd. De film geeft ook een kijkje in het Kremlin, tijdens een ontmoeting van de patriarch met Kroesjtsjef. NED. HERV. KERK Beroepen door de Provincial. Kerkver gadering van Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (sanato rium Zonnegloren, Soest) K. H. Meyer, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Benthuizen S. Meijers te Hoogblokland voor Zierikzee (toez.) H. W. Colstee te Amerstol voor Oosterwolde (Geld.) en voor Opheusden P. J. F. Lamens te Ka- merik. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Haarlem (als Jeugd - predikant) J. P. Jacobszoon te IJmulden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Boechout (België) J. Végh te Andyk.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4