mm Dr. Soebandrio in Nieuw-Zeeland Dr. Drees over de gevaren van drankmisbruik voor ons volk Agenda Met een enkel woord MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 Vervolg van pag. 1 Hij tracht het communistische gevaar voor Indonesië te verdoezelen Dr. Soebandrio is gisteravond in Nieuw-Zeeland gearriveerd en verklaarde het mogelyk te achten, dat Indonesië ook met Nieuw-Zeeland een vriendschaps verdrag zal sluiten. Soebandrio zal vijf dagen in Nieuw-Zeeland blijven als gast van de regering. Dr. Soebandrio bracht bezoeken aan is in Indonesië het communisme ster- gouverneur-generaal Lord Cobhan, pre mier Nash en leden van het kabinet. Op een persconferentie te Willington verklaarde hij, dat er geen dringende vraagstukken tussen Indonesië en Nieuw-Zeeland bestaan. Soebandrio zei, dat hij gekomen is om de betrekkingen te helpen verbeteren en de samenwerking uit te breiden. „Ik ben my er van bewust", zei hij, „dat de ge beurtenissen in Azië in Nieuw-Zeeland bezorgdheid hebben gewekt, maar men kan een miljard mensen niet wegcijfe ren. Als Australië en Nieuw-Zeeland vriendschappelijke betrekkingen met In donesië en Azië nastreven, zullen zij ontdekken dat Azië hun de beste be veiliging voor de toekomst biedt". De minister wil nauwere handelsbetrekkin gen tussen Indonesië en Nieuw-Zee land. Hy verklaarde dat Indonesië geen voordeel heeft bij toetreding tot de ZOAVO. Hij is er niet zeker van, dat dit bondgenootschap de opmars van het communisme in de aangesloten landen verhindert. De ZOAVO heeft naar zijn mening ook niet bijgedragen tot de sta biliteit der regeringen in de lid-staten. „Als een land vrij wil blijven van een vreemde ideologie", aldus Soebandrio, „moet het eerst een stabiele regering proberen te krijgen en vervolgens gro tere welvaart". Hij zei „dat Indonesië Langzamerhand welvarender wordt en dat hij erg trots is op het tot stand ge brachte". Soebandrio zeide, niet naar Nieuw- Zeeland te zijn gekomen om dit land steun te verzoeken voor de Indonesische eis t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea, en dat In donesië deze kwestie gaarne op een vreedzame wyze zal oplossen door on derhandelingen met Nederland. Voor de veiligheid van Nieuw-Zeeland, aldus de Indonesische minister, is een West-Gui nea in handen der Indonesiërs belang rijker dan in de handen van welk ander land ook. „Indien West-Guinea in han den is van Australië of welk ander land anders dan Indonesië, is het voor een mogelijke Aziatische agressor verleide lijk, er een aanval op te doen. Maar psychologisch en moreel zou een aanval op dat gebied moeilyker zijn als het In donesisch bezit is". Soebandrio zeide nog. dat Indonesië tracht, een goede economie en een effi ciënte defensie voor uisluitend verdedi gend gebruik op te bouwen. Hoewel, aldus Soebandrio, een vijfde deel van het Indonesische parlement uit communisten bestaat, is deze partij slechts de vierde in grootte onder de Indonesische politieke organisaties. In Frankrijk en Italië zijn meer commu nisten dan in Indonesië, doch mogelijk Vervolg van pag. 1 DE DICHTE MIST Limburg. Gelderland en Overijssel zijn ditmaal de provincies, waar het openbaar vervoer door de mist werd verlamd. Zaterdagavond omstreeks zeven uur moest de V.A.D. zijn ritten staken. In de loop van de avond volgden nog anderen ln Limburg en Overijssel. Men achtte het niet lan ger verantwoord de chauffeurs met bussen en passagiers langs de wegen te sturen waar zö niet meer dan een meter of tien uitzicht hadden, waar zy zelfs de hoeken van straten en we gen waar zij moesten afslaan niet meer konden onderscheiden. De andere provincies bleven voor zo'n stopzetting van de autobusdiensten dit maal gespaard al hadden die diensten vaak vertraging. Dit ondanks het feit dat hier en daar, met name in Friesland en Groningen, de wegen spiegelglad werden. Er werd dan ook overvloedig zand gestrooid. N.S. weinig hinder De Spoorwegen hebben vrij weinig hinder ondervonden. Hoofdzakelijk in het westen des lands trad hier en daar een kleine vertraging op. Erger was het gesteld met de scheepvaart. Op de Nieu we Rotterdamse Waterweg kwam het verkeer zaterdag vrijwel stil te liggen. In de Rotterdamse haven was alles tot machteloosheid gedoemd. Schepen die weg wilden konden niet weg. schepen die voor de kade wilden komen moesten daarvan afzien. Heel de dag trouwens was het verkeer op Rotterdams levens ader beperkt. Komen er normaal zo'n zestig tot zeventig &chepen binnen, za terdag zijn het er niet meer dan onge veer twintig geweest. Alleen een enkel sleepbootje, dat radar rijk is kon zich. zij het voorzichtig, bewegen. Nuttige radar Hoe nuttig overigens de radar is heeft een boot van de „Rotterdamse Droogdokmaatschappij, de „Dockyard 15" bewezen. Dit scheepje is er van Middelharnis op uit gestuurd om aan de andere kant van het Haringvliet, in Hellevoetsluis, een aantal gestrande reizigers op te halen. Veiligheidshalve had men een mo bilofooninstallatie van de B.B. aan boord gebracht. Dankzij deze hulpmid delen kon de „Dockyard" 78 mensen uit hun isolement verlossen en hen ondanks een zicht van tien tot vijftien meter in 26 minuten, dat is 3 minuten langer dan de normale vaartijd, over brengen. Op Schiphol lag het luchtverkeer za terdagavond omstreeks zeven uur ge heel stil. Dankzij enkele opklaringen in de middaguren van zondag waren nog tien grote toestellen van de K.L.M. geland. Maar na zeven uur gisteravond was het weer onmogelijk om op de Amsterdamse luchthaven binnen te komen. Gisteravond vertrokken alleen de vliegtuigen met intercontinentale be stemming op normale wijze. De K.L M.- toestellen. die Amsterdam niet kon den bereiken, staan verspreid over de luchthavens van Dusseldorf, Brussel. Stuttgart. Kopenhagen. Keulen en Lon den. Bij Hoek van Holland blijft het zicht constant niet groter dan 50 me ter. Sinds middernacht waren omstreeks tien uur vanochtend niet meer dan 15 schepen binnengekomen. Zowel buiten gaats als op de Waterweg liggen weer veel schepen te wachten. Op de Water weg begint weer een tekort aan lig plaatsen voor de wachtende schepen te komen. Voorzover men zich herinneren kan heeft men te Hoek van Holland nog nooit zo lang achtereen met een derge lijke 9tagnatie van de scheepvaart te kampen gehad. ker dan in enig ander land in Azië bui ten communistisch China. Teruggave in augustus Brigade-generaal Moestopo, voorzitter van „het nationale front voor de bevrij ding van West-Irian", heeft gisteren in Djakarta verklaard van mening te zijn dat Nieuw-Guinea uiterlijk in augustus aan Indonesië teruggegeven zal worden. Moestopo leverde commentaar op het Australisch-Indonesische communiqué, waarin o.m. gezegd wordt dat Australië eich niet zal verzetten tegen een even tuele overeenkomst over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië. Het communiqué is in Djakarta met instemming onvangen. Moestopo was van mening dat Nieuw- Guinea met goedkeuring van alle lan den aan Indonesië teruggegeven zal worden als Indonesië maar neutraal blijft en niet toetreedt tot een van beide blokken. Commentaren Het Engelse weekblad de „Economist" kenschetst het bezoek van minister Soe- brandio aan Australië als een experi ment in de kunst om overeen te komen, dat men van mening verschilt. Het blad zegt o.a.: Alle verklaringen argumenten en ont hullingen moeten dienen om van Indo*- Op no. 15874 valt f. 50.000 In de 542ste Staatsloterij, vierde "klasse, le lijst is een prijs van f 50.000 gevallen op no. 15874. nesië het beeld op te bouwen van een betrouwbaar zij het neutraal bas tion, dat voor Australië een schild vormt als afweer tegen de communistische we reld. Toch is het niet waarschijnlijk, dat dit in de naaste toekomst, zal leiden tot een wijziging in de politiek van Can berra. „De Times" sohrijft, dat dr. Soeban drio zijn bezoek aan Australië niet als een mislukking zal beschouwen, ook al wilde Australië zijn aanspraken op Wes telijk Nieuw-Guinea niet steunen. Het blad is van mening, dat Indonesië bang is niet vertrouwd te worden, onstabiel met een neiging tot communisme ge vonden te worden, waardoor het gevaar voor Australië zou kunnen gaan vormen. Wat Soebandrio met zijn bezoek aan Australië bereikt heeft, meent het Brit se blad, is een vermindering van de Australische achterdocht en ook die in zijn eigen land jegens Australië. „Niet dat iemand gelooft dat Indonesië nu stabiel is of dat in de naaste toekomst zal worden, maar aan beide kanten is er een nieuwe bereidheid minder slecht van de ander te denken". De nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen ziet het blad als een nieuw bewys, dat Indonesië geen hoop heeft op een regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Wat de nationa'isatie in het algemeen betreft merkt de Times op, dat Indonesië een duide'/k onder scheid blijkt te maken tussen de bin nen- en buitenlandse politiek en tussen commerciële en diplomatieke belangen. ..Andere landen willen zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van In donesië bemoeien, maar zy moeten zich wel afvragen hoever het proces zal gaan". Gouden jubileum N.C.A. In Utrecht is het jubileumcongres gehouden van de Stichting Nationale Com missie tegen het Alcoholisme, het overkoepelend orgaan van vrijwel alle orga nisaties, die zich in ons land bezig houden met de bestrijding van het alcoholisme en met de zorg voor alcoholisten, dat 50 jaar bestaat. De voorzitter, dr. H. Kuipers, noemde dit congres de manifestatie van wat er op het gebied van de drank bestrijding in de loop van 50 jaar is bereikt en het levende bewys voor de stelling, dat drankbestrijding nog steeds nodig is. Dr. W. Drees, minister van Staat, hield de openingsrede. Hy zei, dat hij zich al meer dan een halve eeuw lang geïnteresseerd heeft voor de drankbe strijding en lid is geweest van één van de bij de NCA aangesloten organisaties. Volgens dr. Drees is er allerminst sprake van dat de drankbestrijding in Neder land overbodig is geworden. Hy juicht de samenwerking „op brede basis' in de NCA, dan ook zeer toe, omdat in de veelzijdigheid van de stichting een grote kracht ligt. Dr. Drees vroeg zich af, wat erop het gebied van de drankbestrijding in de afgelopen vijftig jaar is bereikt. Hij herinnerde eraan, dat ons volk vroe ger en vooral aan het begin van deze eeuw de naam had veel te drinken. Na 1900 is het alcoholisme in Nederland gedurende tientallen jaren geleidelijk afgenomen, door de grotere belangstel ling voor de sport, door de intensievere drankbestrijding enz. Daardoor werd echter het besef van de noodzakelijk heid van drankbestrijding by velen zwakker. Dr. Drees wees er voorts op, dat na de tweede wereldoorlog het alcoholis me in Nederland weer de verkeerde kant is opgegaan. Er viel na 1946 een versterkte drang naar ontspanning en genot te constateren en de borrel werd een normale drank in vele kringen, aldus dr. Drees, die zei, dat het ge bruik belangrijk hoger ligt dan voor de oorlog. Volgens hem neemt ook het aantal vrouwen en meisjes, dat alco hol drinkt toe. Hy sprak er zijn ver bazing over uit dat er zelfs huisvrou wenverenigingen zijn, die borrel- avondjes organiseren. Dit noemde hy een typisch symptoom van de ver zwakking van het normbesef, waar mee de drankbestrijding zo te wor stelen heeft. Dr. Drees verklaarde, dat men ook in de arbeidersbeweging tegenwoordig alco holvrije feestelijkheden niet meer nodig acht. Hij voegde hieraan toe, dat erop dit ogenblik echter geen sprake van is, dat het gevaar voor alcoholisme onder de arbeiders het grootst is. Dr. Drees vroeg vervolgens aandacht voor de ge varen, die de alcohol inhoudt voor het snelverkeer. Hy zei, dat de gevolgen van alcohol-misbruik zich tegenwoordig vry- wel elke dag op straat tonen en besloot met de opmerking, dat de NCA nog steeds een belangrijke taak te vervullen heeft en dat het van belang zou zyn als een nog veel groter deel van het volk actieve medewerking verleende. De pro paganda blijft noodzakelijk, het inrich ten van alcoholvrije kantines in bedrij ven, het genezende werk van consulta tiebureaus, het werk van de sanatoria voor alcoholisten en het persoonlijke voorbeeld, aldus dr. Drees. Talrijke andere sprekers voerden ver volgens het woord, daarbij wijzend op de gevaren van het drankmisbruik. De jubilerende NCA hield tenslotte een drukbezochte receptie. Centraal: Ledenvergadering Chr. Hlst. Vrouwengroep. Spr. mevr. mr. Pelleboer Beuker. 7$ uur nam. Den Bumoht (gTote zaal): Ver. van Zeeuwen ..Luotor et Emergo". „De klompe en de goudvis" 8 uur nam. Harmonie: Ned. Ver. Expogé. Spr. Jelle Troelstra over het zien van schilderijen. 8 uur nam. Rapenburg 61: Leids Acad. Kunstcen trum. Planoconcert mevr. Kalam Karijan. 8 uur nam. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): K. en O.-cursus schilderkunst o.l.v. J. C. v. d. Waals. 8 uur nam. Schouwburg: Alg. Ned. Grafische Bond. Toneelgroep „Puck" speelt .Taloelah". 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuls: Fotoclub Daguerre. De heer Nafer vertoont dia's over Italië 8 uur nam. Leiderdorp DorpshuisC.JB.T.B. Spr. dhr. J v. Leeuwen: „Oallfomlë en zyn mogelijkheden". 8 uur nam. DINSDAG St.-AntoniusclubhulsK. en O.-film „Boezemvrienden". 8 urn nam. Doelenkazerne: Toneel .Het Masker" voor de Koksschool. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Verkiezings vergadering WD. Spr. drs. H. A. Korthals. 8 uur nam. Prediker: Spr. J. Maasbach over gebeds genezing. 8 uur nam. ftUwiaMMÏL VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Regeringsultz.: Serie: Kies een loopbaan by het onder wijs. II. Jonge mensen tot MENS zien groeien, door E. Pelosi s.J. 18.25 Instr. kwartet. 18.50 Planohecital. 19.25 Muzi kale caus. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Ge var. progr. 23.00 Nws. 23.15 Beurs- ber. te New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Stemmen van Overzee. 18.45 Gram. 18.50 Cursus: Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Ra diokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gram. 20.30 Davld Copperfleld, hoorsp. 21.40 Lichte muz. 22.00 Vdlk en Staat, oaus 22.15 Muz. caus. 22 45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerovera. AVRO: 20.20 De toestand ln de wereld, caus. 20.30 Meridiaan. 21.05 Roemeense muz. 21.2522.05 Perry Como Show. VOOR DINSDAG 17 FEBRUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10 00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsuitz.: Lan db.ru br lekDe boer van Nooltgedacht. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Alt-mezzo hobo en plano. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15 30 Pianorecital. 16.00 Criminele causerieën. 16.15 Gram. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz muziek. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous paaile. 19.00 V d. kind. 19 05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.20 Eurovisie Song Festival. 21.45 Gram. 22.00 Toneelbeschou wing. 22.10 Muzikale caus. 22.40 Orgel concert 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Dans muz. 23.4124.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7j15 Gram. 7.30 De Douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en Ut. kal. 800 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 1320 Gram. 13.30 Idem. 14.00 Idem. 14.35 V d. vrouwen v. h. land. 14.45 Moderne muz. 15.35 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ring&uitz Rijksdelen Overzee: Toerisme in het Oaralbisdhe gebied, door Ph. J. Evertsz. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. oaus. K.V.P. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Amateurs progr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 25 Sport- Naar eigen aard (Van onze t.v.-medewerker) Het NTS-journaal opende zaterdag met een „shot" om stil van te worden, maar ook om even stil bij te staan. Het onderwerp was de wintervoedingsactie voor de vogels. De lijdende voorwerpen waren uit de aard der zaak de hulpe loze diertjes, die door de grilligheid van ons klimaat de dood in gedreven drei gen te worden. Zij zyn echter gelukkig het onderwerp van aanhoudende zorg van velen, die met karrevrachten voed sel proberen te redden wat er te redden valt. Dat deze joumaalflits niets had van droge reportage, maar een waar kunststukje van fotografie was. eert de man, die achter de camera stond, als vakman niet alleen, maar ook als mens. De VARA, die een stamt in portefeuille had, moest eerst even door de goed koopte heenbijten en daartoe droegen Laurel en Hardy het hunne bij: uit de tijd en treurig. Ze hebben vroeger van dit hout planken gezaagd, nu was het afval. Jammer. De stunt was een telerecording van een deel van het programma, dat Armstrong en zijn „sterren" tijdens zijn vierde vliegbezoek aan ons land in begin februari in Amsterdam gaf. Er zijn natuurlijk tal van kijkers, die (nog) niet aan deze muziek toe zijn (en er veelal ook nimmer aan toe hopen te komen) en er zijn ook zeer vooruitstrevenden, die er al over heen zijn, maar hoe het zij, of men dus van 'het soort houdt of niet, wij geloven, dat ieder onbevooroor deeld kyker onder de indruk moet zijn geraakt van de vlotte vaart van de bijna 60-jarige Satchmo, een uitgekook te showman met een grote muzikaliteit, maar tevens van de kwaliteit, technisch en artistiek, van het werk van regisseur praatje. 19.35 Sopr. en orgel. 20.00 Lij densmeditatie. 21.00 Viool en klavecim bel 2125 Kamerork. en solist. 22.30 Pol. cabaret. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. 20.20 Eurovisie Song Festival 1959 (Nat. finale). 21.4522.10 De grote man. fllmrep. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12 00 V d. scholen. 13.00 Sportpraatje. 13.10 Ork.conc. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14 10 Discussie. 14.56 Intermezzo. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 1620 Ork. conc 17.00 The Brains Trust. 17.45 Caus. 18 00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Klankb. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad, causerieën. 22.45 Ge var. muz. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Cello en plano. Eimert Kruidhof, die een serie prach tige prentjes schoot en er een film van uitnemende kwaliteit van wist te maken. Velma Midleton gaf een clow nesk nummertje zang weg en scheen nauwelijks gehandicapt door het feit, dat door een verkeerde expeditie haar feestjurk in Londen was terecht geko men. Het was alles van eigen (dat wil zeggen: neger-) aard. „Je neemt er wat van mee" schijnt in zijn nieuwe vorm echt populair te wor den. Het aantal reacties, dat halve en kiwart-pryswinnaars tenminste ontvan gen, loopt steik op. Meiske Postma, die de vorige keer struikelde, heeft haar zakgeld van Jaren, belegd in dieren boeken. terug en bovendien nog een boekerijtje van 25 werken over haar beesten eraan overgehouden. Een spe cialist op het gebied van het vervoers wezen struikelde even maar wist zich te herstellen. Een bijzonder pleizie- rige entr'acte leverde Ann Margareth Sterman. Behalve het toneelbloed van de familie heeft ze „het" en ze kan nog zingen bovendien. Een reclame-tekenaar wist heel veel van Frederik van Eeden. Het was bij zonder te 'betreuren, dat hij zijn geheu gen raadpleegde inplaats van zijn ge zond verstand, want het lag, dunkt ons, nogal voor de hand, dat Van Eeden na kennisneming van de Russische gruwe len in Siberië, een open brief aan de Czaar aller Russen schreef. Niet dat zoiets ooit geholpen heeft, maar het lag in de lijn van de publicistiek, die Van Eeden pleegde te bedrijven. Tot overmaat van ramp bleek nog, dat het slachtoffer het wel wist, maar de zenuwen het te binnen schieten belemmerden. Propa ganda voor de voetbalregels en voor oud-Scheveningen vormden de afslui ting van de quiz, waarmee Eerdmans wel gelukkig zal zijn. Het geheel liep naar zijn eigen vriendelijke aard. Een kijker laat ons weten, dat hij tijdens deze uitzending een typisch staaltje van helderziendheid of gedach- tenoverdracht via de beeldbuis onder vond. Toen gevraagd werd, waar om streeks 1870 de enige loc van de N.S., die ooit ontplofte, zich bevond, gaf hij nog voor het lampje ging branden spontaan het antwoord Harlingen. De man is volkomen niet geïnteresseerd in spoorweghistorie noch in techniek en is nooit in Friesland geweest. Ons commentaar: Iets voor professor Tenhaef. Ons advies: Ga naar Amerika en pro beer het eens met de 100.000 dollar-quiz of eenvoudiger met de Staats loterij. Rem. Kerk: Herdenking 70-Jarig be staan Leger des Heile. Sprekers jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. P. L. Schoon- helm. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. Brunstlng „Nieuwe opgravin gen in Pylos". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert Mij. voor Toonkunst. Nan Merriman. 2\ uur nam. Stadszaal (grote zaal); My. voor Toon kunst. Concert Nan Merriman. 8 uur nam. Zulderlkerk (Lammenschansweg)Her denking zilveren ambtsjubileum dr. H. J. Westerink. 7.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. 8 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus bloemen - schikken o.l.v. C. Kriest. 8 uuir nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing C. J. Dury over„Zes millenia cera miek". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Llttends Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Chr. Rels- ver. Film over Noorwegen door de heer A. Th. van der Lecq. 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. DONDERDAG Doopsgez. Kerk; Bybelstudie Advent kerk. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Muziekschool Mij. voor Toonkunst (Ra penburg 22)„d'Oprechte Amateur". 1 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. „Lltteris Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage". 8 uur nam. BINNENLAND De 7-Jarige Jacob te Velde ls zater dag door het Ijs van het Zuiderdiep te Nleuw-Buinen gezakt en verdronken. De heer J. H. DalUnga die een zeer moedige poging tot redding heeft gedaan, moest later op de dag naar een ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. Prinses Irene ls voornemens de offi ciële opening te verrichten van de Neder landse Textleljaarbeurs te Utrecht op maandag 9 maart a.s. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht wordt op 24 februari de algemene verga dering gehouden van de Nederlandse Fruittelersorganisatie. De Novlb heeft opnieuw een zending kleding, schoeisel en speelgoed naar Grie kenland verscheept. Deze tweede zending ls bestemd voor kinderen in Chrysoupolis en omgeving en ls het resultaat van een speciale actie, die onder het motto „aan kleden geblazen'" werd gevoerd De tentoonstelling van bedryfsauto- moblelen, die gedurende tien dagen ln het RAI-gebouw te Amsterdam ls gehouden, is zaterdagmiddag gesloten. Er zijn 96.998 bezoekers geregistreerd. Twee Jaar geleden bedroeg dit aantal 102.778. In de nacht van zaterdag op zondag ls ln het ziekenhuis ln Gouda op 74- Jurlge leeftijd overleden het oud-lid van de Tweede Kamer voor de Party van de Arbeid, de heer R van der Brug. HIJ heeft van 20 november 1945 tot de verkiezingen ln 1952 voor de P.v.dA. zitting gehad in de Tweede Kamer. BUITENLAND Voordat hy voor zyn operatie in het hospitaal ging. heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dulles ln een verklaring eerst thans door het State Department gepubliceerd de vol keren van Lltauen. Letland en Estland verzekerd dat de Verenigde Staten hen niet vergeten en steeds hopen dat zy eens hun soevereine rechten die de Sovjet- Unie hun ontnam, zullen herkrijgen. De verklaring was ter gelegenheid van de 4lste herdenking der onafhankelijkheids verklaring van deze drie staten. Er ls vrijdagavond ln een schouw burg te Rome bijna 'n paniek uitgebroken toen er plotseling levende muizen aan kleine parachutes ln de zaal neerdaalden. Overal ln de zaal gilden dames. Hier en daar waren manneiyke bezoekers bezig een muis te vangen, die op de kleding van hun dame heen en weer draafde. De politie arresteerde zeven Jongelieden, die ervan worden verdacht de muizen van een balkon in de zaal te hebben geworpen. Volgens de politie behoren de arrestan ten tot een neo-fasclstische organisatie. Zij hadden bezwaar tegen zekere uitlatingen ln het vrydag opgevoerde toneelstuk, die het regime van Mussolini belacheiyk ma ken. Twee Poolse vissers hebben na een dramatische vlucht van hun schip politiek asiel ln Denemarken gezocht. Zij hadden de schipper en vier andere bemannings leden in het schip opgesloten, waren in een dichte mist op een zandbank gestoten en hadden hun vlucht ln een roeiboot voltooid. De opgeslotenen bevrijdden zlch- In Brussel hebben zaterdag leden van het voormalig verzet een bijeenkomst van een fascistische organisatie (de Belgische Sociale Beweging) verstoord. De politie arresteerde twaalf leden van deze bewe ging die geleid werd door een vroeger lid zelf en voeren terug. van het Waalse Legioen dat aan het oost front vocht. Bijna 3000 kilometer van de Trans- siberische spoorlijn zijn tot dusver geëlek trificeerd. aldus heeft het Russische blad van het spoorwegpersoneel „Goedok ge meld. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China" wordt gewerkt aan de voltooiing van een plan om op drie grote Chinese spooriynen dubbelspoor in te voeren. Het gaat om de lijnen Peking- Kanton en Tientsln-Sjanghai en de Loen- ghal-UJn, die loopt van Lantsjoe ln het Noordwesten naar de oostkust. Leden van een Nleuwzeelandse zuid- poolexpeditie hebben ln Wellington ver klaard dat zy ln Vlctorlaland. ten westen van Mcmurdo Sound, ln het Zuidpoolge bied. dalen hadden bezocht waar de tem peratuur tot 47 graden fahrenheit opliep Het ys smolt er. waardoor meertjes met helder water ontstonden. Er wordt een nadere studie van dit merkwaardige ver schijnsel gemaakt. De minister-president van Ghana heeft op een politieke byeenkomst ln Se- kondl een nieuw ontwikkelingsplan waar mee een bedrag van twee-en-half miljard gulden gemoeid ls, bekendgemaakt. Hij gaf geen byzonderheden. Hy zei slechts dat de fondsen voor dit programma niet van buiten kwamen, maar van eigen In komsten van het land. Voorts zei Nkroe- mah; Als een party in Ghana ondermy- nende werkwijze te baat zou nemen om aan de macht te komen, zullen wij deze party helpen zichzelf op te heffen. By een aanval van bandieten op een kleine suikerraffinaderij bij Sevilla In Co lumbia zyn zaterdag dertien mensen om het leven gekomen. Sedert 1 Januari zyn als gevolg van de activiteiten der bandie ten in dit gebied reeds 48 slachtoffers ge vallen. De Japanse premier, Kisjl, heeft zon dag meegedeeld, dat hij van plan ls na de buitengewone parlementszittlng van april een bezoek aan Europese en Zuidamerl- kaanse landen te brengen. Hy zei dat Groot-Brlttannlë en Oostenrilk hem offi cieel hadden uitgenodigd. Hy ls voor nemens midden Juli uit Tokio te vertrek ken en zou ongeveer een maand wegbiy- ven. President Worosjilof van de Sovjet- Lnie heeft het bezoek dat hy binnenkort aan India zou brengen wegens ziekte af gezegd. zo is zaterdag te Nleuw-Delhi en door Tass bekendgemaakt. Men weet niet waaraan de president ïydt. In zijn plaats zal een delegatie van leden van het presi dium der Opperste Sovjet en enkele mi nisters India bezoeken Het doodvonnis tegen maloor Sosa Blanco, die zoals bekend de vorige maand in het stadion van Havanna terecht heeft gestaan, is zondag herroepen. Men heeft een nieuw proces tegen hem bevolen. Mevr. Elsenhower zal de komende veertien dagen in Phoenix (Arlzone) een schoonheidsbehandeling ondergaan. Vorig Jaar is zij daar eveneens onder behande ling van een schoonheidsspecialist ge weest. Alvorens zy zich naar het Instituut begaf, heeft zy ln de Presbyteriaanse kerk gebeden voor de gezondheid van Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Za ken. Wassenaar. Deylerhuls: Voorlich tingsavond elektrische huishoudelijke ap paraten. 8 uur nam. VRIJDAG Prediker: Herdenking 50-Jarig bestaan Ulo-school Hoogl. Kerkgraoht. 8 uiur nam. RehobothFilmavond Ned. Ohr. Vrou wenbond. 8 uur nam. Rembrandt-LyceumLedenvergadering Stichting „Ceno". 8.30 uur nam. Rijksmuseum voor VolkenkundeK. en O. rondleiding tentoonstelling „Wat doe je ln de kou?". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhou ders verg. N.V. Ned. MIJ. tot Financiering van Huurkooptransacties „Nemafl'2.45 uur nam. Zomerzorg: Kynologenver. „Rynland". Spr. dr. D. A. van Krevelen over de hcmd- mensrelatle. 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Eiken laan. NCVB. 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis. Ont spanningsavond NCRV. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die 10-11 uur voorm; spr. ds. J. J. Con tant van Den Haag. 3 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Lltteris Sa crum". „De zonderlinge mrs. Savage". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Gymnastiekult- voering „Brunhilde". 8 uur nam. ZONDAG Breestraat 19: Volle Uvang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Hooigracht 84; Hum .Verbond. Spr. dr. G. Stellinga „De openbare School" 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater ..Harlekijn" „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „China doll" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Bonjour Tristesse". Trianon „De dokter van Stalingrad" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De tien geboden". A.l. Dage lijks 2.30 en 7.30 uur. Llflo „Vrouwenarts dr. Bertram" 18 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „De vrouw die haar man ver kocht" 18 Jaar. (Vrijdag, zaterdag en zondag). ..Bij de kanlbalen van Nieuw- Guinea" 14 Jaar (maandag, dinsdag, woensdag en donderdag). Geen middag voorstellingen, behalve zaterdag en zondag) TENTOONSTELLINGEN Academiegebouw; Tentoonstelling „In formele Kunst" (T/m. 28 februari) Acad. Hlst. Museum (Rapenburg 73): Leids Academisch Kunstcentrum „Beel dende kunst van Cives" 11 uur voorm. f> uur nam (tot 20 februari) Lakenhal: „De Grafische". Werkd 10 4 uur. 's zondags 14 uur nam. (tot 2 maart) Lakenhal; „Schatten van het Maurits- huls". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur nam. (tot 3 maart). Lakenhal: „Wie was Vincent van Gogh" Werkd. 10—4 uur; 's zondags 14 uur nam (tot 2 maart) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo- fle van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur^ Rllksmuseum voor Volkenkunde Ten- too6telllng .Wat doe je ln de kou?". Zondagmiddag 2 uur rilmvoorstelling (tot en met 1 maart 1959) UniversiteitsbibliotheekTentoonstel - ling over leven en werken van Josephus Justus Scaliger. Werkdagen: 9.30 uur voorm. tot 5.30 uur nam (t/m 21 febr.) Avond- en Nachtdienst der Apotheken Te Lelden zijn geopend de Haven-Apo theek, Haven 18. tel. 20085, en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest. Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts ol specialist, bel op dobterstelefoon 22222 Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordir. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en V. d. arb. 14.00 Ork.muz. 14.30 Nws. 14.45 V .d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Dans muz. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Orgel spel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Joumn. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en Have a go! 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. en voondr. 23.00 Gram. 23.30 Nws. 23.40 Llchite muz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Dansmuz. 19.00 Nws. 20.15 Verzprogr. 21.45 Nws. 23.30 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.101.00 Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.10 Kamer- miuz, 14.40 Kooriaang. 1625 Gewijde muz. 17.00 Kamemvuz. 17.25 en 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 16.25 Gewijde muz. 21.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brnssel. 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Weerber. 12 34 Pianospel. 12.55 Koersen 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muz. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Plano recital. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. Jeugd. 18 30 V d sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Literaire kron. 20.30 Gram. 21.00 Omm.ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Kamemvuz. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Gram. 12.15 Chansons. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.45 Omr.ork. 15.30, 16.05 en 16.35 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19 30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.55 Nws. Hoeveel sneeuw ligt er? Zwitserland om. sneeuw ln skigebied Arosa m. d. 1 m. Davos 100 Engelberg m. d. 1 m. Flims m. d. 1 m. Leysin 100 St -Moritz 100 Wengen 100 Duitsland cm. sneeuw ln skigebied Oberstdorf 32 Garmisch 17 Feldiberg 130 Braunlage 50 Oostenryk cm. sneeuw ln skigebied Berwang 80 Kitzbühel 30 Seefeld 45 Igls g. opg. Lech g. opg. Saalbach 30 Malnitz 5 Frankryk cm. sneeuw ln skigebied Ohamonlx 230 Megève 140 Val d'Isère 280 Valloire 200 Alpe d'Huez 180 WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 1 f* K •3"l f ■as 2Ö> as Den Helder mist zzw 1044 3 3 Ypenburg mist wat. 1045 1 0 Vlissingen mist z 1044 -1 -2 Eelde motregen z 1045 1 1 Twente mist wst. 1045 1 -0 De Bilt mist z 1045 -0 -1 Eindhoven mist wat. 1045 -2 -2 Z.-Llmb. half bew. z 1046 0 -0 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnohen Garmisch P. Zürlch Genève Locarno Wenen Rome AJacclo Algiers -0 -• s u d <o 3 a E a onbewolkt nw 2 -6 1 mist windstil -9 1 mist windstil -7 0 geh. bew. z 3 -0 0.2 zwaar bew. zzw 10 8 0 geh. bew. w 2 3 0 mist zzo 2 0 0.1 onbewolkt windstil -1 0 onbewolkt windstil -1 0 mist windstil -2 0 mist windstil -0 0 onbewolkt windstil -5 0 onbewolkt nnw 7 8 0 motregen no 2 0 0.4 mist w 1 -4 0 Ucht bew. zzw 2 -6 0 onbewolkt zw 1 -6 0 mist nnw 1 -4 0 mist windstil -2 0 licht bew. windstil -2 0 ysnaalden nw 5 1 0 onbewolkt nno 3 -0 0 onbewolkt ono 3 -0 0 licht bew. zo 2 4 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2