Australië blijft op zijn standpunt staan met betrekking tot N.- Guinea Dulles lijdt weer aan ongeneeslijke ziekte Toch een verzwakking ingetreden WEERBERICHT Herteren Dillon vervangen hem tijdens verlof - Geen wijziging in de buitenlandse politiek Nederland weer gehuld in mist 97ste jaargang MAANDAG 16 FEBRUARI 1959 No. 29672 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w«te Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal: f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Na vijf dagen besprekingen: Hoop op onderhandelingen met Nederland In een gemeenschappelijk Australisch-Indonesisch communiqué dat na het bezoek van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, werd uitgegeven, is verklaard, dat de verschillen van mening tussen beide landen zijn blijven bestaan ondanks de besprekin gen die vijf dagen hebben geduurd. In de verklaring van Soebandrio en zijn Australische ambtgenoot Richard Casey, wordt verder gezegd, dat zij volledig de overwegingen hadden besproken welke elk land tot een verschillend standpunt ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea hadden gebracht. Australië erkent nog steeds de Nederlandse soevereiniteit en het beginsel van zelf beschikking. De ministers zeiden dat Casey en de Australische premier, Robert Menzies, hadden verklaard, dat indien er enige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië wordt bereikt, Australië zich niet tegen een dergelijke overeenkomst zal verzetten. Geen geweld Casey en Soebandrio waren het er over eens dat de toekomst van Weste lijk Nieuw-Guinea een kwestie is die met vreedzame middelen moet worden opgelost. Er dient geen geweld te wor den gebruikt ter oplossing van welke territoriale geschillen ook. De ministers besloten voorts de mogelijkheid te bestuderen van een officiële overeenkomst tussen beide landen ter aanmoediging van en ver groting van het wederzijds begrip. Dit zou kunnen worden bereikt door uit wisseling van personen, op artistiek, litterair en ander cultureel gebied, door uitwisseling op wetenschappelijk gebied en door beurzen. Soebandrio hoopvoller Indonesië heeft thans meer hoop dan ooit Westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg te verkrijgen. Dit zei de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, in een op de film opgenomen interview, dat gis teravond door de televisie in Sydney is uitgezonden. „Wij zijn van mening, dat wij de kwestie kunnen regelen langs vreedzame weg en onderhandelingen met Neder land", zei hij. De hoop van Indonesië was toegenomen, omdat er over de kwestie onenigheid is in het Neder landse parlement en het Nederlandse volk de wijsheid van zijn regering bij het Nieuw-Guineabeleid in twyfel trekt, aldus Soebandrio. Dr. Soebandrio verklaarde, „dat het Nederlandse volk niet wenst zijn leger naar het buitenland te zenden". In antwoord op een vraag of hij een mogelijkheid zag tot het bereiken van een vriendschappelijke oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea antwoordde hij, dat twee aspecten in het oog moeten worden gehouden: de betrekkingen van Indonesië met Nederland en die met Australië. „Onze betrekkingen met Australië zullen, indien zy worden be- invloed door wantrouwen of het gebrek aan vertrouwen hun weerspiegeling vin den in uw houding jegens Westelijk- Nieuw-Guinea. Wij wensen het wan trouwen en gebrek aan vertrouwen wer te nemen en wij wensen, dat onze twe'. landen vertrouwen in elkaar hebben". Persoonlijke triomf Inmiddels hebben Australische en Indonesische autoriteiten het bezoek van Soebandrio als een „buitengewoon succes voor beide landen" beschreven. Bezien van het standpunt van de Indonesische minister wordt het be- Uitbreidingsplan Rotterdam gedeeltelijk goedgekeurd (Van onze Haagse redactie) Ged .Staten van Zuid-Holland hebben een beslissing genomen terzake van het door de gemeenteraad van Rotterdam bij besluit van 12 september 1957 vast gestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak voor gronden gelegen tussen de Delftse Schie, de Zwet, de Rijksweg Rotterdam- 's-Gravenhage, de Doenkade, de Ach- terdijk en de Schielaan en de daartegen ingediende bezwaarschriften. Aan het plan is goedkeuring onthou den voor wat betreft de gronden, welke zijn bestemd voor doeleinden van open baar nut( alsmede voor wat betreft een 6trook grond, gelegen langs de Zuid grens van het voor begraafplaats be stemde gebied. Voor het overige is het plan goedgekeurd. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking en slechts en kele verspreide opklaringen. Weinig wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, in de middag over het algemeen temperaturen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 FEBRUARI Zon op: 7.54 uur; onder: 17.56 uur. Maan op: 12.18 uur; onder: 3.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.54 en 22.35 uur. Laagwater te 5..06 en 17.49 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zoek een „persoonlijke triomf" ge noemd. Hij heeft een garantie gekre gen, dat Australië niet in de weg zal staan van een regeling via Neder lands-Indonesische onderhandelingen, gericht op overdracht van de soeve reiniteit van Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië. Tot dusverre had Australië geen en kele duidelijke verklaring over dit aspect van het geschil afgelegd. Indonesië zag zich gesteld .voor duidelijke en onverbid delijke tegenstand van Australië tegen zijn aanspraken op Nieuw-Guinea. Waarnemers zijn van mening, dat dit nadelig was voor zelfs inleidende be sprekingen met Nederland. Nu het standpunt van Australië vol ledig duidelijk is wordt verwacht, dat de Britse en Amerikaanse beduchtheid voor de Indonesische houding zal afne men. aldus Reuter. Verzachting Indonesische autoriteiten in Austra lië hopen thans op een spoedige her vatting van de Nederlands-Indone sische onderhandelingen op het hoog ste niveau. Zij zijn van mening, dat dr. Soebandrio de hoogste voorrang aan de regeling voor dergelijke be sprekingen zal geven, die „waarschijn lijk in Den Haag zullen worden ge houden". De voornaamste taak van Soeban drio in Australië was de zienswijze van de Australische regering te ver nemen ten aanzien van de toekomst van Nieuw-Guinea, indien door on derhandelingen een oplossing kan worden gevonden. In Australische kringen verklaarde men, dat Australië nog steeds krachtig de Nederlandse soevereiniteit in Weste lijk Nieuw-Guinea steunt, alsmede het principe van het zelfbeschikkingsrecht van de autotochtone bevolking. Men gaf echter toe, dat de verklaring om niet in de weg te staan van een vreedzame regeling een verzachting be tekent van de Australische houding. Deze wyziging is slechts mogelijk ge worden door de krachtige verzekeringen van dr. Soebandrio, dat Indonesië nooit geweld zal gebruiken om zijn territoriale aanspraken te verwerkelijken, aldus Reuter. 9 Slot pag. 2 Premier Menzies naar Indonesië? De minister-president van Australië, Menzies, heeft een uitnodiging aanvaard van de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio. om later in dit jaar een bezoek aan Indo nesië te brengen. Dit werd medegedeeld door een woordvoerder van het Austra lische departement van Buitenlandse Zaken. Dr. Soebandrio deelde mee, dat dr. Menzies, de uitnodiging „in principe" had aanvaard. Gezien de talrijke ambts bezigheden van de premier, zal dit be zoek vermoedelijk eerst in oktober kun nen worden gebracht. (Van onze correspondent in Washington) Wat velen in de Amerikaanse hoofdstad reeds vreesden omtrent de ziekte van de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is bittere werkelijkheid geworden: president Eisenhower heeft zaterdag namelijk bekend gemaakt, dat Dulles weer aan kanker lijdt. De minis ter zal niet opnieuw worden geopereerd, maar men zal trachten de kwaal, waarvan de omvang niet bekend is, met röntgenstralen te bestrijden. Dulles' ziekteverlof zal met het oog op deze behandeling worden verlengd, aldus Eisenhower. De patiënt is volledig op de hoogte van zijn toestand. Vice-president Nixon verklaarde gisteravond in San Francisco, dat de buitenlandse politiek niet zal worden gewijzigd. Nixon noemde het een gelukkige omstandigheid, dat Dulles niet aftreedt en beschikbaar blijft voor overleg. Het getuigt van fijngevoeligheid, dat president Eisenhower Dulles' afwezigheid als ziekteverlof heeft bestempeld. Herter en Dillon zullen hem vervangen en rekening houden met zijn adviezen. Op langere termijn zou dit echter een ongewenste situatie kunnen betekenen. Op deze wijze zou immers niemand het stuur volkomen onder controle hebben. Westelijk overleg gaat niet door Het gehele land leeft met deze tra gedie in het leven van Dulles mee, te meer omdat er zich juist nu een kritiek stadium in de internationale politiek voordoet. Dulles zal zich vroeg of laat moeten afvragen of het voor het lands belang niet beter is officieel af te tre den Ook in dat geval zou Eisenhower echter van tijd tot tijd een beroep kun nen doen op Dulles' onbestreden vak manschap. Dulles heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in hoge mate tot een éénmans-ministerie gemaakt. Tengevolge hiervan kan hij met recht de overtuiging hebben, dat niemand meer kennis van zaken heeft dan hij- De Kista Dan' vaart als eerste Deense schip de haven van Kopen hagen uit op weg naar Groenland, na de ramp van de ..Hans Hed- toft", die met man en muis verging na op een ijsberg te zijn gestoten. Die diensten zijn nu hervat op na drukkelijke voorwaarde van de regeringdat de opvarenden tijdens het ivinterseizoen op eigen risico varen. zelf. Zijn neiging om het buitenlands beleid desnoods van zijn ziekbed af voort te zetten, is daarom verklaarbaar. Maar een stoicijn kan niet alleen groot zyn in trotse volharding, doch ook m de wijze van berusting. Tot zover onze correspondent. Nationale adviesraad James Reston, eerste correspondent in Washington van de „New York Times" heeft voorgesteld dat tijdelijk een natio nale adviesraad wordt opgericht om president Eisenhower van advies te die nen over de buitenlandse politiek tij dens de ziekte van minister Dulles. An ders zou een zware last rusten op de schouders van onder-minister Herter, die last heeft van een pijnlijke ge wrichtsontsteking, en onderminister Dil lon die zich bijna geheel had geconcen treerd op de buitenlandse economische politiek. Zodoende kan er bij het optre den ten aanzien van de komende inter nationale conferenties met de Russen beter op een nationale basis dan op zuiver partijbasis worden gehandeld, al dus Reston in zijn commentaar. Als mogelijke leden van een dergelijke raad stelde hij voor John McCloy, oud ambassadeur in Duitsland, die Eisen howers tweede kandidaat was voor het ambt van minister van Buitenlandse Zaken in 1952, generaal Gruenther en Bedell Smith. Eugene Black, president van de Wereldbank, Senator Fulbright, de nieuwe voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, en de Democratische oud-minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson. Reston wijst erop, dat het Westen, juist op een belangrijk ogenblik in de verhouding tot de Sovjet-Unie, voor grote persoonlijke moeilijkheden staat; Dulles kan niet werken wegens ziekte, Adenauer is in de tachtig en is veel zwakker dan men over het algemeen beseft. President De Gaulle heeft in de eerste plaats binnenlandse zaken te be handelen en premier Macmillan staat voor een verkiezing, hetgeen altijd een subjectief element in de Britse politiek brengt, aldus Reston. Over drie weken Over Dulles' toekomst als minister van Buitenlandse Zaken zal waarschijn lijk over drie weken beslist worden. De artsen die hem behandelen, zijn n.l. van mening dat zij drie weken nodig zullen hebben om te kunnen vaststellen of er een kans bestaat op een zodanig herstel van Dulles, dat hij kan deelnemen aan de onderhandelingen met de Russen over de Duitse kwestie. Het staat intussen wel vast dat Dulles niet zal kunnen deelnemen aan de con ferentie van de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die voorlopig is vastgesteld op 15 maart en die in Parijs zou gehouden worden. Functionarissen van het State Department verklaarden dat deze conferentie in feite al van de baan is. De Gaulle verwacht geen wereldoorlog President De Gaulle van Frankrijk heeft zondagavond voor een juichende menigte in Perpignan verklaard, dat hij ervan overtuigd is dat er geen derde wereldoorlog „in ons tijdperk" zal uit breken. Zoals bekend maakt De Gaulle op het ogenblik een reis door Zuid- Frankryk. Een van de mensen uit zyn gevolg zei dat De Gaulle van plan is om geregeld verschillende delen van Angstig weekeinde Jongens verdwaald in Loosdrechtse mist Maaronder de pannen (Speciale berichtgeving) Een 14-jarige jongen uit Nieuw Loosdrecht en zijn 17-jarige vriend uit Naarden hebben hun ouders en de rijkspolitie 'n angstig weekeinde bezorgd. Zaterdagavond tegen 6 uur, tenuijl de kille mist reeds in dichte slierten boven de Loosdrechtse plas sen dreef, vatten beide jongens het plan op om een schaatstocht over de plassen te gaan maken. Het zou eerst zondagmorgen 9 uur worden toen de ouders, die de gehele nacht in angstige spanning ivakend had den doorgebracht, bericht kregen dat de jongens in veiligheid waren. Omringd door een ondoordringbare mist hadden zij tenslotte in de Kal- verstraat, een vaargeul tussen de vele eilandjes die daar liggen, een leegstaand vakantiehuisje ontdekt, dat de voor hen zeer betekenisvolle naam „Onder de pannen" droeg. Daar brachten zij de nacht door. De jongens hebben zich feitelijk niets aangetrokken van de onbetrouwbaarheid van het ijs op de plassen, die op meer dere plaatsen talrijke wakken heeft. De narigheid begon pas goed toen zij door de mist het spoor bijster waren. Toen de jongens 's avonds om negen uur nog niet. thuis waren hebben de ouders de Rijks politie in kennis gesteld van het weg blijven van de twee waaghalzen. Vier politiemensen en vier Loosdrechtse bur gers met kennis van de plassen, zijn vervolgens op een gevaarvolle excursie getogen om de jongens op te sporen. Naarmate de tijd vorderde, steeg de on gerustheid. De hulp-expeditie, uitgerust met lantaarns, moest door de mist ge dwongen, het zoeken staken. Tegen elf uur keerden de acht mannen naar het dorp terug. De volgende morgen werd het zoeken hervat. Men was van plan, de grote wakken met een boot af te zoeken. Gelukkig bleek dit niet nodig te zijn. Om negen uur kwam er bericht, dat de twee jon gens gezond en wel in het zomerhuisje waren aangeland. Door een raampje in te drukken hadden de jongens zich toe gang weten te verschaffen. Ze vonden bedden en dekens en zijn oververmoeid in slaap gevallen. Indonesië vraagt 100 vliegtuigen aan V.S. Vice-maarschalk Soeryadarma, de chef-fetaf van de Indonesische Luchtmacht, heeft medegedeeld dat de V.S. is verzocht vliegtuigen te leveren voor het uitrusten van vijf squadrons, met inbegrip van bewapening en elektronische mate riaal. Hij zeide dat Indonesië ook in Australië vliegtuigen en elek tronisch materiaal wil kopen. Een Indonesisch squadron jacht vliegtuigen omvat ongeveer 20 toestellen. Frankrijk te bezoeken teneinde recht streeks de publieke opinie te kunnen peilen. De Gaulle zou voorts van plan zjjn om nog dit jaar een bezoek aan de V.S. te brengen. Sir Hugh Foot, de Engelse pou- verneur van het eiland Cyprus, haastte zich met een Canberra- straalbommenwerper naar Londen voor de besprekingen over de toe komst van het eiland. Bij zijn aan komst op het Londse vliegveld liet hij zich in de beste stemming uit zijn vliegerspak hijsen. Koningin Juliana uit Gstaad terug H.M. de Koningin is vanochtend tegen halftwaalf te Soestdijk terug gekeerd van haar wintersportvakantie in Gstaad in Zwitserland. Prinses Irene was op het station in Utrecht aanwezig om haar moeder te verwel komen. Enkele doden en veel vertraging Voor de tweede maal in ruim veertien dagen heeft de mist op nieuw zijn verlammende hand op Nederland gelegd. Enkele doden» stilgelegde autobusdiensten» in file voortkruipende auto's, hier en daar gladde wegen: dat was het beeld van Nederland op zaterdagavond. De mist, die al bijna drie weken lang niet van wijken wilde weten, werd opnieuw dichter. Het zicht op de wegen was beperkt tot enkele meters hier, tot enkele tientallen meters ginds. Op sommige plaatsen was het mistiger nog dan donderdag 29 januari, de dag met volgens velen „de dikste mist sinds mensenheuge nis". Evenals vorige maal heeft de mist ook ditmaal slachtoffers geëist. In Zeeuws- Vlaanderen verloren twee Belgen het leven, toen zij met hun auto door ge brek aan zicht het kanaal van Sas van Gent naar Tcrneuzen inreden. Een der der inzittende, een vrouw, kon de wagen bytijds verlaten. Tussen Nijmegen en Geldermalsen kwam de 75-jarige heer G. Jansen uit Opheusden om het leven toen hy op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen. Door de mist had hij, toen hy op zijn bromfiets de overweg naderde de trein niet zien aankomen. Toen een arts te Someren zich za terdagavond laat nog naar een van zijn patiënten moest begeven, zag hy tenge volge van de dikke mist. eerst op het laatste ogenblik, dat een man op de Nieuwe Dyk naast zyn bromfiets lag. Hoewel de arts onmiddellijk krachtig remde, kon hy niet voorkomen, dat da man werd overreden. Het slachtoffer, een 37-jarige metselaar uit Someren- Heide vader van vijf kinderen was op slag dood. Gistermiddag raakte door de glad heid van het wegdek - veroorzaakt door vallend rijp - even bulten Amerongen een personenauto van de weg en vloog tegen een boom. De 25-jarlge chauffeur uit Rhenen werd hierby gedood. De drie mede-inzittenden, de vrouw en het dochtertje van de chauffeur en een me vrouw uit Eist. werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Veenendaal over gebracht. 9 Slot op pag. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1