y oor treffelijke vertolking van voortreffelijk blijspel Leids diamanten bruidspaar Raad van Wassenaar sprak over verschillende onderwij skwesties Dr. Sobels Leids hoogleraar voor stralingsgenetiea DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 „Nina" door Ned. Comedie De K. en O.-leden, die gisteravond de Schouwburg nagenoeg geheel vulden, hebben kunnen genieten van een op voortreffelijke wijze door de Nederlandse Comedie gebrachte opvoering van „Nina", een blijspel in drie bedrijven van André Roussin. Het speelt zich af in Londen, in de luxueuze flat van Gerald Anderson, een aantrekkelijke, met aardse goederen geenszins misdeelde gentleman in de beste jaren van zijn leven. Zijn tijd wordt hoofdzakelijk besteed aan het maken en nakomen van diverse amou reuze afspraakjes, wat hem echter op den duur niet bevredigt. Eén van die afspraakjes betreft Nina Jefferson, een geboren Fran^aise, maar vóór haar ver schijnt haar aan een heftige verkoud heid lydende echtgenoot Anton, bezield met wraakzuchtige voornemens, welke hij tevergeefs met een revolver tracht te ondersteunen. Lichtelijk onthutst door Geralds lakonieke houding, (deze stopt hem het neergelegde moordtuig vriendschappelijk in de hand), maken zijn wraakgevoelens plaats voor nieuws gierigheid en ontspint zich een verma kelijk gesprek, waaraan een eind komt door de verschijning van Nina. Vanaf dat ogenblik is zij het, die de lakens uitdeelt. Zij begint, met voorbijzien van Geralds protesten, haar verkouden man onder de wol te stoppen, en eindigt met haar amant naast hem te deponeren, als deze zijn voorgenomen reis naar Mexico vroegtijdig door een aanrijding onderbroken ziet. De tussenliggende tijd gebruikt zij om haar mening betreffen de het sterke geslacht onomwonden kenbaar te maken. De bezetting van dit pretentieloze blijspel liet weinig te wensen over, en stellig niets ten opzichte van de drie hoofdrollen. Guus Oster was een'prach Leidse natuurvrienden J. H. KROON SPRAK OVER HET ZEEWATERAQUARIUM. De heer J. H. Kroon, Leeuwerikstraat 8, trad gisteravond als gastheer op van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging. Na een openingswoord van de voorzitter, dr. S. J. van Ooststroom te Oegstgeest, be sprak de heer Kroon, voordat hij kleur- dia's vertoonde, het zeewater aquarium. Hij vertelde iets over de isolatie, roest- bescherming, verlichting, inrichting van de rotswand en de planten en dieren, die men in een zeewateraquarium kan houden. In één van zijn kamers heeft de heer Kroon naar eigen ontwerp aquaria om gebouwd in meubelstukken en men kon dus tips krijgen hoe de huiskamer met een aquarium kan worden gesierd. De worden door de auteur beschouwingen heer Kroon vertelde verder onder meer, in de mond gelegd, die in het gewone dat men jarenlang hetzelfde water in de leven hoogstens „gedacht" worden. Bij bak kan houden, mits de verdamping Mary Dresselhuys welden deze op vol- wordt tegengegaan. Voorts wees hij op komen natuurlijke wijze uit haar inner- de moeilijkheden bij het houden van lijk op. Het doorleefde in haar spel deed planten, het vangen van dieren, het de passages, welke een diepere onder- vervoer ervan en het voedsel. Twee bij tig type van de vlinderachtige char meur, die zich nochtans van de leegheid van zijn bestaan bewust was. Henk Rig- ters viel op door een frappante karak terisering van Anton Jefferson. Van de drie hoofdrollen stelt die van Nina de hoogste eisen. Deze Frangaise grond hadden geheel tot hun recht komen. Van de bijrollen voldeed Pierre Myin als de inspecteur, maar slaagde Ger Smit niet geheel als Ralph Fox. Johan de Meester voerde de regie en liet de schrijver alle recht wedervaren. Een woord van hulde voor het door hem ontworpen decor mag hem niet worden onthouden. Een dankbaar en langdurig applaus en fraaie bloemen voor Mary Dresselhuys vormden het slot van deze zéér geslaagde avond. B. H. zonderheden liet hij zien, nl. de plastic stopverf voor de aquaria, waarop het zeewater geen invloed heeft, en een nieuwe pomp, die het water in beweging houdt, in plaats van de gewoonlijk ge bruikte doorluchter. De heer Kroon wees op literatuur over dit onderwerp en bood hulp aan voor toekomstige be zitters van zeewateraquaria. Tot slót liet hij enkele honderden dia's zien, waarbij fraaie opnamen van koperwor men, koraal vissen, anemonen en kreef ten. I Bescherming Bevolking A-kring Leiden AVOND IN HONGAARSE SFEER De zaal van het St.-Antonlusclubhuis was gisteravond tot de laatste plaats bezet met de noodwachters van Wijk II, die met echtgenoten en verloofden bij een waren ter viering van de jaarlijkse bindingsavond. Belangeloze medewer king werd verleend door het Politie- Toneelgezelschap, dat onder de be kwame regie van de heer G. A. N. Cor- nelisse, de première bracht van een oorspronkelijk Hongaars blijspel. Gezien het land van herkomst van dit blijspel waren tegen de wanden van de zaal originele Hongaarse doeken, kostuums, wandborden en tekeningen opgehangen en werd Hongaarse muziek ten gehore gebracht. De wijkleider. de heer B. Hoogcveen opende de avond met een hartelijk woord van welkom, speciaal voor de heer S. W. Hagedoorn en de leden van zijn staf. Spreker bracht een speciale hulde aan de B.D.A., de heer N. Koning, als initiatiefnemer voor de Hongaarse sfeer in de zaal en aan mevr. F. Stiefelhagen. die voor de totstandkoming hiervan had zorggedragen. De commissie, bestaande uit de heren F. Luykx, N. Koning en L. II. Piek, die deze avond had georgani seerd, deelde in deze hulde. Spreker wekte de noodwachters op tot meerdere bezoeken aan de oefenavonden en ver zocht hen tevens, ieder voor zich, een nieuwe noodwachter te werven. In zijn toespraak wees het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn. o.m. op de plaats die Nederland inneemt in het wereld gebeuren en op het feit, dat wij niet alleen staan als het erop aan komt. De toestanden in Hongarije tonen, wat de vrijheid ons waard moet zijn. Het be roep. dat de B.B. doet op ons volk, mag nimmer verslappen, want een sterke BB is voor onze gehele natie van zeer groot belang. Na deze toespraak zorgde de heer Hagedoorn voor een leuk experi ment. Door middel van een mobilofoon en via de commandopost te Oegstgeest sprak hij n.l. vervolgens tot de heer Gouverneur, die al geruime tijd ziek is en in het St.-Elisabethziekenhuis wordt verpleegd. Hij wenste hem namens de aanwezigen een spoedig herstel toe. De heer Gouverneur hield op zijn beurt een korte toespraak en wenste allen een genoeglijke avond toe. Het blijspel getiteld: „Het begon in de nacht" bracht de aanwezigen in gedach ten naar het Hongarije uit lang ver vlogen jaren: het speelt zich af ten hui ze van de ritmeester Attila von Teleki. De verwikkelingen, die deze verstokte vrijgezel en boemelaar zich op de hals haalt als hij verliefd wordt op zijn achternichtje Ilonka von Teleki en be sluit een streep onder zijn losbandig verleden te zetten, zijn ontelbaar, mede doordat een vriendinnetje hem her innert aan een gegeven trouwbelofte. Drie bedrijven lang heeft iedereen zich kostelijk vermaakt. Aan het slot van de avond dankte de heer Hogeveen het gehele gezelschap voor de medewerking aan het welslagen van de avond en onderstreepte zijn dank niet bonbons voor de dames en sigaret ten voor de heren. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 februari Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Ap pelen 47; andyvie 91102; kroten 6 8; kroten gekookt 16>17; boerenkool 20 44; rodekool 16; gronekool 1718; prei 1502; stoofsla 5468; spruiten A 49 116. Idem B 4<3—118; uien Plokiers 1—11; waspeen 2-031; winteaTpeen 8>10; wit lof 1360. Per 100 stutos: sla, A 613, id. B 1023. Per 100 bos: peterselie 13 80; selderij 8.20>13.30. AALSMEER, 11 februari C.V. Centr. Aalsm. Velling GA.: Seringen: Stepman 100—120: Legray 60—70; Blauw 95—110; Sneeuwbal 3240 per tak. Anjers: rood 2832. roze 3032, wit 3439 per stuk. Rozen: Better Times 7280; Rosalandla 5460; Parel v. Aalsmeer 9095; Edlth Helen 8590; Pechtold 94100; Stokman Geh. Dulsberg 105>115; Towny Gold 6270 per stuk. Prunus triloba 4450; Prunus serrulata 205240; Forsythia 40 45 per tak. Tulpen 105120. Narcissen 90100; Blauwe Druif 2530 per bos; Hy acinten m/bol 1822. Diversen: Cycla men 95—110; Fresia 100140; Asp. Plu- mosus 110140; Iris 180200 per bos. Amaryllis 4046 per kelk; Euphorbia 70 74 per tak; Gerbera 5764 per stuk: Calla 7075 perstuk; Anemonen 100 110 per bos. BARNEVELD. 12 februari Elerveiling S.B.E.; Aanvoer 318.870 stuks. Handel kalm. Prijzen eieren van 58/62 gram 9.60 —10.39; 62/67 gram 10.51—11.21; eende eieren van 67/74 gram 9.309.92, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse Elerveiling Bar- neveld-Ede. Aanvoer circa 950.000 stuks Handel kalm. Prijzeneieren van 49/55 gram 8.709.38; 55/58 gram 9.569.68; 58/62 gram 9.7110.40; 62/70 gram 10.54 12.29, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.550.000 stuks. Handel flauw. Klppe-eleren 55/66 gram 9.2511; algemene prijs 1.20 per 100, ki loprijs 1.67, basis 61 gram. Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Eierhandelaren: grote eieren 10.2511. 63/68 gram; kleine eieren 7 10.15, 59/61 gram. In de komende weken heeft Leiden weer een diamanten bruidspaar in zijn midden. Ditmaal zijn het de heer en mevrouw A. Giesen-Majoor. wonende aan de Oostdwarsgracht 1. voor wie zondag a.s. de diamanten bruidsdagen ingaan. De 79-jarige bruidegom, die in letterlijke zin reeds tienduizenden Lei- denaars hij was ruim een nalve eeuw kapper bij de neus heeft ge nomen, is evenals zijn 84-jarige echt genote nog gezond van geest en lichaam Na in zijn diensttijd als militaire kapper „geopereerd" te hebben, nam hij in september 1909 te Leiden in het pand Oude Singel 204 de schaar en het scheermes ter hand. Het was in een tijd dat scheren nog vijf cent en knippen een dubbeltje kostte. Ruim vijftig jaar stond hij aan het hoofd van dit kap- persbedrijf, om daarna nog een aantal jaren de huidige eigenaar als ..oudste bediende" te assisteren. Van jongsaf reeds een hobby voor schilderen: stil levens en stadsgezichten werden bij voorkeur op het doek gezet, behoort dit ook heden ten dage nog tot zijn liefste bezigheden. Aan de schildersezel heeft hij zijn hart verpand! Valt de trouwdag op 9 maart, zondag 22 februari is er tussen 3 en 5 uur ge legenheid om dit vitale bruidspaar geluk te wensen. (Foto L.D./Van Vliet) LEIDERDORP SCHAATSWEDSTRIJDEN Gistermiddag zijn voor de leden van de Vereniging „IJssport" onderlinge wed strijden gehouden, waarvan de uitslagen als volgt waren: 1. Ph. Kruider 20 pnt; 2. Joh. de Jong Hazerswoude 15 pnt.; 2. B. Kraan, Ha- zerswoude 14 pnt.: 3. H. Wolfers, Hoog- made 14 pnt.; 4. A. Delfos, Zoeterwoude 12 pnt.; 5. K. Borst 8 p. No. 1 reed buiten mededinging mee. Er waren 30 deelnemers VOORSCHOl EN Schaatswedstrijden Gisteren zijn op de ijsbaan van de IJsclub „Voorschoten" aan de Molen laan wedstrijden verreden om het kam pioenschap van Voorschoten. De drie bekerhouder (sters) waren deze maal niet zo gelukkig, dat ze de beker nog een jaar konden houden. Bij de heren jonger dan 40 jaar was C. Broeren. bekerhouder, hij werd nu tweede achter S. Stolk, derde werd J. van Gent. Er waren 20 deelnemers. Bij de heren ouder dan 40 jaar werd de bekerhouder. J. Schoonbeek niet ge- classeerd. De volgorde werd: 1. W. Lelie veld, 2. D. Mulder en 3. B. Zwart. Er waren 10 deelnemers. Bij de dames was mej. Uijee verhin derd haar beker te verdedigen. No. 1 werd mej. A. Hooymans, 2. mej. M. v. d. Nieuwendijk, 3. mej. R. v. d. Horst. Het verdere programma van de IJs club „Voorschoten" luidt: donderdag middag om 3 uur leerlingen Ulo-scnolen, donderdagavond om 8 uur ringsteken voor paren om luxeprijzen. vrijdagmid dag wedstrijden ten bate van de ouden van dagen, o.a. sleetjerijden voor paren. Zaterdagmiddag om 3 uur grote afval- wedstrijd, vrije deelneming, om geld prijzen. WARMOND SCHAATSWEDSTRIJDEN Op de Poel te Warmond heeft de plaatselijke IJsclub schaatswedstrijden georganiseerd voor jongens. Er was een groot aantal jeugdige deel nemers en allen zetten hun beste beentje voor. De uitslagen zijn als volgt: Leeftijd 9 en 10 jaar: 1. Dick Breedijk 2. Ad. van Rijn; 3. Bert Beugelsdijk; 4. Joop Beugelsdijk; 5. Gerard Landman. Leeftijd 11 en 12 jaar: 1. Peter Sebók 2. Willem Mesker; 3. Theo van Ryn. 4. Douwe Landman. Leeftijd 13 en 14 jaar: 1. A. van Ben- tum, 2. Dickie Roest, 3. Jaap Mesker. 4. Kees Kortekaas. FEESTAVOND B.B. In het Verenigingsgebouw ,,'t Tref punt" hield de Bescherming-Bevolking een bindings-contact-avond in samen werking met de Vrijwillige Brandweer en de Bedrijfszelfbescherming van N.V. Padox-Panagro. Door afwezigheid we gens ziekte van de heer Brouwer, hoofd der Bescherming-Bevolking, opende de heer Roels deze avond. Spreker zeide dat deze avond niet al leen bedoeld was ter vergroting van de kennis der B.B., maar ook om de band te versterken, Na dit openingswoord trad voor het voetlicht het bekende cabaret-, revue- en variété gezelschap Willy Ver voort op met Tonny Boucher, Fred en Rob als muzikale clowns en Langini als humoristisch goochelaar. Het muzikale gedeelte van John Markus, de pianist accordeonist, ward zeer gewaardeerd. Na afloop van de voorselling was er ge legenheid tot gezellig samenzijn in café restaurant ..De Stad Rome" waar in middels ook burgemeester Von Fisenne was gearriveerd. Met tie K.L.M. liet luchtruim in Leidse N.R.V.-ers „vlogen" over Europa Met de K.L.M.-er W. L. de Haan in de „cockpit" „vlogen" vele N.R.V.- ers gisteravond in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal over Europa. Alvorens de start plaats vond vertel de de heer De Haan zyn „passagiers" eerst iets over de ontwikkeling van dit nationale luchtvaartbedrijf, dat ook op internationaal terrein „een woordje meespreekt". Spreker wees er o.a. op, dat namen als Fokker, Lindberg, Kings- ford Smith, Plesman, de Pelikaan en de Uiver zeer veel hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van de burgerlucht vaart. In dit verband toonde spreker aan, dat ons land als luchtvarende natie geen slecht figuur slaat. Neemt het voor het vrachtvervoer op het internationale vlak een eervolle tweede plaats in, na Amerika en Engeland staat ons land op de derde plaats in het burgerluchtvaart- verkeer. Voorts herinnerde de heer De Haan aan de snelle opbouw van de K.L.M. in de na-oorlogse jaren. Indachtig aan Plesmans devies „Wie van de lucht wil leven, zal moeten werken", werd een luchtvloot van respectabele omvang uit vrijwel niets opgebouwd. Vervoerden de gezamenlijke luchtvaartmaatschappijen in 1950 circa dertig miljoen passagiers, 1958 sloot af met 190 miljoen. Na daarna nog gewezen te hebben op de service van de K.L.M., welke wat haar interne dienst betreft de grootste keuken van Europa heeft, deelde hy mede, dat deze maatschappy het vol gend jaar zal zijn uitgerust met vlieg tuigen (D.C. 8) met straalaandrijving, welke een snelheid van 900 km. per urn- kunnen bereiken. Tenslotte gaf spreker de aanwezigen de verzekering, dat vlie gen veilig is. hetgeen mede tot uitdruk king komt in de lage verzekeringspremie, welke de K.L.M. voor haar passagiers moet betalen. Dat Schiphol de poort van Europa is werd de aanwezigen hierna getoond in de film „Op zilveren vogels door zonnig Europa". Via de filmband werd aan tal van landen in dit werelddeel een bezoek gebracht. Een volgende film gaf een in druk van de verzorging zij is voor treffelijk! aan boord van een der zil veren K.L.M.-reuzen van de lucht. Weer een ander facet van de burgerluchtvaart werd de aanwezigen getoond in de film „Dromen zyn geen bedrog", waarin het ouderbezoek aan emigranten in beeld werd gebracht. Tenslotte was er de film „De weg door de wolken", waarin zich nog eens de snelle ontwikkeling van de burgerluchtvaart voor het oog ontrolde. Met elkaar een hoogst interessante avond, welke ook uit toeristisch oogpunt zeer boeiend was. Inenting tegen kinderverlamming Opnieuw is door het Rijk entstof be- schikbaar gesteld, waardoor de inentin gen tegen kinderverlamming zullen wor den voortgezet. Eerst komen in aanmerking de kin deren geboren in de jaren 1952. 1953, 1954, 1956 en 1957, die verleden jaar reeds twee inspuitingen hebben gehad. Zoals bekend is de inenting pas volledig na 3 inspuitingen. Voor deze 3e inspuiting zullen de Leidse kinderen worden opgeroepen tus sen maandag 16 februari t/m donder dag 26 februari a.s.; de inentingstijden zijn van 9.0012.15 uur en van 2.005.00 uur. De inentingen worden weer verricht door artsen van de G.G. en G.D. in het gebouw van het St.-Antonius Clubhuis. Mare 43. De oproepingskaarten zijn of werden een dezer dagen verzonden. In maart 1959 worden de inentingen voortgezet en wordt een begin gemaakt met inenting van kinderen, geboren in de jaren 1945-1946-1947-1948-1949 en 1958; daarna volgen in mei, voor de der de inspuiting, de kinderen geboren in de jaren 1950 en 1951. De Wassenaarse gemeenteraad is gisteren korte tijd bijeen geweest voor de behandeling van een 12 punten tellende agenda, die betrekkelijk wei nig stof tot spreken opleverde. De voorzittershamer werd gehanteerd door de loco-burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, omdat de burgemeester met vakantie buitenslands vertoeft. De gemeenteraad was voltallig op de heer C. E. van den Berg na. Het belangrijkste punt van bespreking werd de kwestie van de subsidieering van het middelbaar onderwijs, dat ook al in de begrotingsvergadering in januari aan de orde was geweest. Ging het toen over de subsidie aan de Wassenaarse middelbare scholen, die voorlopig van de begroting is geschrapt, nu werd de aanleiding tot een kort debat een ver zoek van het christelijk lyceum te Voor burg en van een r.k. seminarie te Zun- dert om een bijdrage uit de gemeentekas voor uit Wassenaar afkomstige leerlin gen. B. en W. hadden de raad voorge steld, deze verzoeken af te wijzen omdat Wassenaar alleen middelbare scholen in andere gemeenten subsidieert als zy ook voor rijkssubsidie in aanmerking komen. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) vond dit een vreemde argumen tatie. De subsidie aan de Wassenaarse scholen is geschrapt omdat er een rui mere rijkssubsidie wordt verstrekt; de nu aan de orde zijnde subsidieverzoeken worden afgewezen omdat er geen rijks subsidie genoten wordt. Spreker her innerde aan de toezegging van B. en W. om de kwestie van de subsidie aan de Wassenaarse middelbare scholen op nieuw in bespreking te brengen als de financiële positie van de gemeente dit zou toelaten. Hij vroeg ook de subsi diëring van de elders gevestigde scholen die door Wassenaarse leerlingen bezocht worden in aansluiting hierop nader on der de loep te willen nemen. PRIMITIEVE ARGUMENTATIE Mr. dr. W. F. van Gunsteren (prot. chr.) sprak van een primitieve argumen tatie van B. en W. Natuurlijk kan aan elders gevestigde scholen geen subsidie worden verstrekt als er geen geld is om de eigen Wassenaarse scholen te subsi diëren. Maar laten B. en W. dan ook dit argument gelden en niet de vraag ol een school al of niet voor rijkssubsi die in aanmerking komt. Wassenaar neemt in dit opzicht een uitzonderings positie in, aldus spreker. Er zijn vele gemeenten, die elders gevestigde scholen met hoge bedragen subsidiëren. Spreker vroeg een overzicht van de regelingen, die in andere gemeenten gelden De wethouder van onderwijs, mevrouw mr. C M. s'Jacob-des Bouvrie zegde toe, deze kwestie te zullen bestuderen. Besloten werd aan de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging voor de viering van het 40-jarig bestaan een bijdrage uit de gemeentekas te verlenen van f.250,Op een vraag van de heer H L. J. van Dillen (KVP) of dit bedrag niet aan de karige kant is, antwoordde de voorzitter, dat het is vastgesteld na overleg met het bestuur der vereniging. De heer K. G. Tiel (prot. chr.) vroeg het college van B. en W„ de verwezen lijking van de plannen voor een chris telijke kleuterschool aan de Middelweg zoveel mogelyk te bespoedigen omdat er in deze omgeving geen gelegenheid bestaat de kinderen tijdelijk elders onder te brengen. De wethouder, mevrouw s'Jacob beloofde haar best te zullen doen. maar wees erop, dat voor het verwezenlijken van de plannen ook de medewerking van andere instan ties dan alleen de gemeente nodig is. Er mogen in Zuid-Holland per jaar op het ogenblik niet meer dan 22 kleuterscho len worden gesticht, zo had mevrouw s'Jacob van de inspecteur van het kleu teronderwijs vernomen. MUZIEKSCHOOL Bij het voorstel om afwyzend te be schikken op een subsidieverzoek van de Maatschappy voor Toonkunst te Leiden voor haar muziekschool die door Wassenaarse leerlingen bezocht wordt, deed mr. C. A. van Gorcum (PvdA) de suggestie pogingen aan te wenden om in Wassenaar een muziek school te stichten. Komt zo'n school er en laat de financiële positie van de gemeente het toe, dan kan het geven van subsidie in overweging genomen worden, aldus werd namens het col lege door mevrouw s'Jacob verklaard. Stilzwijgend besloot de raad de taxa ties van gronden, die in het grondbe drijf worden ingebracht of uit dit bedrijf genomen worden, voorlopig achterwege te laten en zichzelf de bevoegdheid voor te behouden de prijs van de gronden te bepalen. De bedragen, die per leer ling aan de openbare en bijzondere la gere- en uloscholen in Wassenaar in 1959 beschikbaar zullen worden gesteld, werden vastgesteld. De heer J. M. Dek werd gekozen tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De raad ging akkoord met de verkoop van een stukje grond voor drie woningen °^n de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en met de vaststelling van een nieuwe destructieverordening. Op voor stel van mr. A. van Vuure (VVD) werd een kleine redactionele wijziging in de tekst van deze verordening aangebracht om duidelijker te laten uitkomen dat dode honden en katten door de eigenaar op eigen terrein mogen worden be graven. Benoeming te verwachten Nieuwe buitengewone leerstoel Naar wij van bevoegde zijde vernemen is zeer binnenkort de benoe ming te verwachten van dr. F. H. Sobels, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het Genetisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot buitengewoon hoogleraar in de stralingsgenetiea bij de medische faculteit der Leidse Universiteit. WASSENAAR BIJEENKOMST CNV De Christelijke Besturenbond van het C.N.V. in Wassenaar heeft gisteren in het Dorpscentrum een feestelijke pro- paganda-avond georganiseer:'!, die door een vrij groot aantal belangstellenden werd bezocht. De voorzitter, de heer L. G. Ooster ling. verwelkomde, nadat met samen zang. schriftlezing en gebed de avond geopend was. in het bijzonder de loco- burgemeester. mr. dr. J. Hazenberg. Spreker wekte alle aanwezigen op als actieve leden van het C.N.V. de christe- lijk-sociale gedachte verder uit te dragen. Het woord was daarna aan de heer B. Roolvink, lid van het hoofdbestuur van het verbond. Hij vergeleek de situatie, waarin wij ons thans bevinden met die van een halve eeuw geleden. Het ge vaar dreigt, dat men op zijn lauweren gaat rusten, maar daarvoor is de tijd nog lang niet gekomen. De vraagstuk ken waarbij iedereen betrokken is, ver menigvuldigen zich snel in ons land. Als eenling kan men geen invloed uitoefe nen op de loop der gebeurtenissen. Dat kan alleen gebeuren door een hechte gemeenschap te vormen, plaatselijk in de besturenbonden en vakafdelingen, landelijk in het grote vakverbond. Na dit ernstige woord bracht het Mandolinegezelschap „Sempre Avanti" uit Leiden, onder het motto ..'n avondje uit in vakantiesfeer" een programma van vrolijke zang en muziek. Als blijk van goedkeuring en tevre denheid is bij Kon. Besluit dé ere-pen- ning voor menslievend hulpbetoon, in brons, met bijbehorend loffelijk getuig schrift, toegekend aan de matroos J. Fokker, alhier, die op 5 februari 1958 met gevaar voor eigen leven poogde een Marokkaanse visser van de verdrinkings dood voor de kust van Tanger te red den. CONCERTEN „EXCELSIOR" De Wassenaarse Muziekvereniging „Excelsior" heeft dinsdag- en woens dagavond in het Verenigingsgebouw de jaarlijkse conoerten voor donateurs ge geven, wederom in samenwerking met de R-K. Toneelvereniging „Amicitia", die na de pauze op dé planken kwam met het blijspel „Het nichtje uit Bue nos Aires". In een inleidend woord herinnerde de voorzitter, de heer J. L. F. C. van der Vis, aan het succes, dat in 1958 op een concours in de vaandelafdeling de hoogste afdeling van het Nederlandse concourswezen behaald werd. Het federatievaandel, dat als beloning voor de eerste prijs veroverd werd, stond voor in de zaal. Het concert werd geopend met een mars. die gecomponeerd is en ook gedi rigeerd werd door de onderkapelmeester van „Excelsior", de heer P. C. de Smit. Het programma, dat „Excelsior" daar na onder leiding van de heer M. Bril- leman bracht, droeg een modern karak ter. Concertstukken van Grofe en van F. H. Schorer werden afgewisseld met de wals La Housarde, van Ganne. en de dans no. 5, van Brahms. In de Kleine Suite voor Harmonie-orkest, van Scho rer, blies W. v. d. Marei een voortref felijke trombone-solo. Na het concert liet een gedeelte van de nieuwe drumband-in-oprichting zich horen, sprak de heer H. Beck sr. een aanbevelend woordje voor de nieuwe uniformen-actie en werd voor dit doel een collecte gehouden. De tweede avond werd besloten met een gezellig samenzijn. BEURSOVERZICHT Internationals lager AMSTERDAM, 12 februari. De internationale waarden ondergin gen vanmiddag, bij zeer kalme handel, een reactie. De slotkoersen van New York vielen tegen en hadden een sterk remmende invloed op de kooporders in Amsterdam. Van grote verkopen was ook geen sprake doch hier en daar werd winst genomen. Dit geringe aanbod was voldoende om de koersen voor de inter nationale waarden beneden de slotkoer sen van de vorige dag te brengen. Aan delen Philips moesten op 518 een verlies van circa 10 punten incasseren. De winst van gisteren voor deze aan delen bedroeg 25 punten. De converteer bare obligaties Philips moesten een viertal punten prijs geven. Unilevers verloren op 467 circa 4 punten. Aku's moesten op 288 vrijwel de gehele koers winst van de vorige dag loslaten bij mi nimale omzetten. Kon. Olies verloren bijna f3, ingevolge Wall Street, doch bleven op f 171.60 op pariteit New York. De prijsverlaging van ruwe olie in Ve nezuela door de Venezolaanse dochter maatschappij van de Koninklijke Shell- groep. hield de kopers voor de olie waarden op het Damrak uit de markt. Gevreesd wordt dat ook de ruwe olie prijs in het Midden-Oosten zal worden verlaagd. Londen had op lage prijzen wat be langstelling voor de olie-aandelen. KLM werd een halve gulden lager geadvi seerd. De scheepvaarten noteerden door elkaar een puntje lager. Van de leiden de cultures waren Amsterdam Rubbers goed prijshoudend. Deli fractioneel ho ger en HVA's een tikje luier. Senembah onveranderd. Staatsfondsen op het slot- niveau van gisteren. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 februari. Landen 10.59%—10.59%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.85%—3.85%; Parijs 76.87%—76.97%; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.91—72.96; Zürich 87.46%— 87.51%; Milaan 60.74%—70.79%Kopen hagen 54.67—54.72; Oslo 52.87—52.92; Wenen 14.54%—14.55%; Praag 52.84— 52.94; Lissabon 13.20%—13.22 Advertentie Beurs van Amsterdam Donderdag 12 februari ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 100A lOO^f Ned. '58 4'* 100A 100 A Ned. '53 3% 94 y4 94% Grootboek obl. 3% 81% Ned. '47 3% (3) 92A 92A Ned. '51 3% 96% 96L Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '56 3% 92 H 92 Ned. '48 3V4, 88% 88% Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 89% 90%B Ned. '55 n 3%90% 90% Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 96% 96fi Indië '37 A 3 96%L 96% Grootboek '46 3 88 Ned Wi.6% UJ* 111% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 40% 407» Nat. Handelsbank 148 146% Ned. Handelmy200% 201% Amst. Rubber 95% 95% H.V.A144 143% Java Cult31% 30 Senembah135% 134% Vorstenlanden12 AK.U292% 288% Berkel's Patent (v.) 228% Calvé Delft cert475 472 Deli Mij.en (Ver.) 154.35 154 Kon. Pap. v. Gelder 218 220 Hoogovens eet360 357 Miiller en Co. N. B 306 305% Ned. Kabelfabr340 337% Philips 528% 518 Philips pref235 233 Unilever 472 465% Wilton Feyenoord 203 201 Biliton 2de r216 216% Dordtse Olie gew. 717% 705% Kon Petr (f. 20.—175 173 idem (50 d f .20.—) i74 50 171.65 Holl Amer. lijn I64i, 161% Java China Paket i413^ i40' K.L.M120 117 50 Kon Ned. Stmv. My 160 15014 Kon. Paket My136% Stoomvaart Mij Ned 171a/ 170 Nievelt Goudr eert joJ 130% v. Ommeren eert. 235 Kon Rott. Lloyd - 1 <q Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 100 idem '37 I-III (3%) 93% 94 idem '38-1 (3%) 94% 94 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106 105% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 97% Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% A'dam '51 2% 89% 89% A'dam '56 12% 87% 87% A'dam '56 II 2% 98% 98 Eindhoven '54 2% 83% 83 Enschede '54 2% &3% Den Haag '52 I 2% 95 95% Idem n 2% 95% R'dam '52 I 2% 92% Idem II 2% 97 97% Idem '57 2% 105% 104% Utrecht '52 2% 93% 93% Z.-Holl. 7957 2% 103L 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 392 393 Amst. Bank 270 270 H.B.U. eert222% 222% Rott. Bank 232 220% Twentsche Bank 210% 214 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 280B 282 B Borneo Sum. H. Mij 61% 63% Ned. G. en Sp. fabr. 274% 274 Kon. Ned. Grofsm. 132% 132 Internatio112 111 Rott. Droogdok My. 596 598% Sikkens Lakfabr. '53 492 490 Tieleman en Dros 8% 8% Ned. Mij. Walv.vrt. 79 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 9 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30A 30% Intern. Nickel91 90% Anaconda 67% 67-A Bethlehem Steel53 y4 52 y4 Cities Service 61% 60 General Motors 47% 46% Kennecott104% 103% Republic Steel 70 69% Shell Oil 80% 80% Union Pacific 36% 36% Un States Steel 90% 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 11/2 Edelmet. Kon. AA 64G Pref. w.a. Idem 67% 67 Electrolas B323 Holl Constructie 347 348 Ing bur. v Bouwnijv 174 ld. div 1958 166 160 Int. Kunststof! Ind 50L 49L Leidsche Wolspinn 240 246B Ver Touwfabrieken 217 Wernink's Betonm 116GB 116L Van Wyk Tetiel 68L 69 Zaalberg 104 106

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5