Londen gevoelt zich opgelucht over aanstaande regeling inzake Cyprus WEERBERICHT BrittenTurken en Grieken bijeen na de reis van premier Macmillan naar de Sovjet-Unie ,.Le Monde" oppert onderhoud tussen De Gaulle en Bourguiba Socialisten tegen modernisering van de twee Nederlandse kruisers 97ste jaargang DONDERDAG 12 FEBRUARI 1959 No. 29669 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Het lijkt er thans op, dat er op Cyprus na vier jaar bloedvergieten gedu rende welke het terrorisme meer dan zeshonderd slachtoffers maakte eindelijk vrede en rust zal heersen. In Londen is men uiteraard voorzichtig om voorbarige conclusies te trekken uit het overigens opmerkelijke feit, dat de Griekse en Turkse premiers in Zürich een compromis hebben bereikt, dat kan leiden tot een definitieve oplossing van het netelige vraagstuk-Cyprus. Vanzelfsprekend is de Britse regering uitermate verheugd over de totstandgekomen overeenkomst. Kans op succes is thans groter dan ooit. Uitgangspunt van Engeland is altijd geweest, dat een basis voor een oplossing alleen mogelijk was, wanneer Grieken en Turken elkaar zouden vinden. Dit was de strekking van het als experiment bedoelde maar nooit uitgevoerde tussentijdse plan-Macmillan. Het is nog te vroeg om te juichen al heerst er thans in Londen beslist een gevoel van opluchting, dat men op de goede weg is. Bijzonderheden over het in Zürich bereikte resultaat werden officieel nog niet bekend. De nieuwe situatie zal natuurlijk eerst dienen te worden bestudeerd, voordat een uitspraak van de Britse regering kan worden verwacht. De volgende stap zal zo goed als zeker een driemogendhedenconferentie tussen Engeland, Griekenland en Turkije zijn. Deze zal vermoedelijk pas na Macmillans terugkeer uit Moskou kunnen worden gehouden. Grotere Westelijke eenheid belangrijk Inmiddels zijn de eerste informele be sprekingen over het vredesplan reeds gisteravond in Londen begonnen na aan komst van de afzonderlijk reizende Griekse en Turkse ministers van Buiten landse Zaken. Omdat de Griekse minister Averoff twee uur eerder dan zijn Turkse collega Zorloe arriveerde, werd alleen hij op London Airport door Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, begroet. Dit onverwachte bezoek en de plotselinge wending in de Cyprus-crisis was aanleiding voor de leidende figuren in de Britse regering om hun program ma's voor de komende dagen te wijzigen. Het eerste contact werd gelegd in de enigszins feestelijke atmosfeer van een diner in de statige ambtswoning van minister Selwyn Lloyd in Carlton House Garden. Zowel Griekenland als Turkije hebben tenville van de vrede hun hoofdeis laten vallen. Jarenlang heeft Griekenland ver kondigd, dat het Cyprus zou moeten be zitten, terwijl de Turken verdeling eisten. Het Grieks-Turkse plan zou thans beogen om van Cyprus een onaf hankelijke republiek te maken onder een Griekse president en een Turkse vice- president met waarborgen voor beide ge meenschappen. Engeland zou in het be zit blijven van een militaire basis al of niet binnen het kader van N.A.V.O. Het is de vraag of de Britten bereid zijn iets anders dan een zuiver Engelse basis te aanvaarden. Alleen een basis Engeland heeft al jarenlang gezegd, dat het genoegen neemt met een basis op het eiland, inplaats van, zoals vroe ger, het gehele eiland als basis te be schouwen. Er is sprake van een ge mengd Grieks-Turkse strijdmacht, welke op het eiland zou worden gelegerd ter bescherming van zijn soevereiniteit. De toekomstige Britse militaire functie is een geheel andere. De Britten kunnen het niet zonder een militaire basis op Cyprus stellen in verband met de stra tegische positie in het Nabije Oosten, hoewel Cyprus maar een slecht surro gaat vormt voor de verloren gegane Suezkanaalzone. In Londen is nog niet bekend, hoe de plotselinge wending ten goede is geschied, maar er kan al vast gezegd worden, dat de vastberadenheid van de Britse regering een belangrijke factor is geweest in deze moedgevende ontwikkeling. Het verschil „Peterborough", de chroniqueur van de Londense „Daily Tele graph", heeft van een Engelse diplomaat een kenschetsing ge hoord van het verschil tussen de Engelse en de Russische pers, zo als hem dat was verteld door een Rus. „Veronderstel", zei de Rus, „dat u en ik een hardloopwedstrijd hou den en u wint. In uw krant zou staan: „de Russische en Britse am bassadeurs hebben gisteren hardge- lopen. De Britse ambassadeur heeft gewonnen". Maar in de „Prawda" zou het bericht luiden: „gisteren is een hardloopwedstrijd tussen diplo maten gehouden. De Russische am bassadeur eindigde als tweede. De Engelse ambassadeur kwam net voor de laatste man over de streep". Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met mist of laaghangende bewolking, maar mogelijk ook plaatselijk opklaringen. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt. Zwakke tot matige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 FEBRUARI Zon op: 8.01 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 10.05 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.01 uur. Laagwater te 2.26 en 14.47 uur. Vanzelfsprekend is er ook achter de schermen van de N.A.V.O. aan een op lossing gewerkt, waarbij vooral aan de activiteit van Spaak moet worden her innerd. Tijdens de N.A.V.O.-bijeenkomst in Parijs in december jl. slaagde hy erin de Griekse en Turkse ministers over de kwestie-Cyprus samen te brengen. Maar ook de Britse regering heeft het hare gedaan. Het redelijke plan-Macmillan deed zijn invloed op de gebeurtenissen gelden. Indirecte invloed van de Sovjetrussische dreiging Wij hebben de sterke indruk, dat de gehele internationale politieke ontwik keling, welke hoofdzakelijk als een ge volg mag worden beschouwd van de weigering van het Westen om toe te geven ten opzichte van Moskou, waar schijnlijk ook van doorslaggevende be tekenis is geweest in de gang van zaken over Cyprus. Nu het Westen voor een nieuwe krachtproef met de Russen staat, zal zeker bij de Griekse en Turkse rege ringen het besef zjjn doorgedrongen, da t de bij legging van het voor de N.A.V.O. zo beschamende Cyprus-con flict een onontbeerlijke bijdrage vormt voor de versterking van de westelijke posities. Tegen de achtergrond van grotere wes telijke eenheid moet men ook de nieuwe Britse regelingen in de Afro-Aziatische sfeer zien, zoals het gisteren in Aden getekende verdrag met een aantal emir- staten, alsmede de Britse poging om zo snel mogelijk de diplomatieke betrek kingen met Egypte te herstellen Makarlos tevreden Aartsbisschop Makarios verklaarde na een onderhoud van twee uur met de Griekse premier Karamanlis dat hjj uit drukking had gegeven aan zijn tevre denheid en de premier met het resul taat van de onderhandelingen te Zürich had gelukgewenst. „Dit akkoord legt de grondslag voor een onmiddellijke en definitieve oplossing van het Cyperse vraagstuk", aldus de aartsbisschop. Lij stmunmering op 17 februari (Van onze Haagse redactie) De termijn voor het inleveren van verklaringen voor het verbinden van voor de op 12 maart a.s. te houden verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer ingediende kandidaten lijsten en voor het indienen van ver klaringen voor het verkrijgen van een voorkeurnummer loopt van 12 februari tot en met 16 februari. De openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de nummering van de ingediende lijsten van kandidaten zal worden gehouden op dinsdag 17 februari, des voormiddags te twaalf uur, in de vergaderzaal van de Kiesraad in het ge bouw van het ministerie van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en PJB.O., Binnenhof 19, te Den Haag. Tunesië gebruikt Fransen als sondebok voor eigen economische moeilijkheden Algerije als achtergrond (Van onze Parijse correspondent) Sinds enkele dagen is er een nieuwe crisis in de betrekkingen tussen Frank rijk en Tunesië uitgebroken. Dinsdag kreeg de Tunesische ambassadeur in Parijs een krachtig protest van de Franse regering te incasseren in ver band met de zelfmoord van een Franse ambtenaar, die door de Tunesische autoriteiten achter de tralies was gezet. Gisteren werd aan zijn Franse collega in Tunis, Gorse, bij monde van de Tu nesische minister van Buitenlandse Za ken de verontwaardiging van president Bourguiba over de spionage overge bracht. Een woordvoerder van de Tune sische regering deelde later nog aan de journalisten mee, dat hij zich discreet wilde tonen om het conflict, dat zo al ernstig genoeg was, niet nog verder toe te spitsen. Onderhoud Selwyn LloydBentinck De Nederlandse ambassadeur in Lon den, A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten heeft gisteren besprekin gen gevoerd met de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Emi woordvoerder van de Nederlandse ambassade zeide dat dit onderhoud plaats had op verzoek van de ambassa deur. Hij beschreef het als een „routine bezoek". Belangrijke kwesties kwamen niet ter sprake. In diplomatieke kringen aoht men het niet onmogelijk dat de betrekkingen met Indonesië en de landingsrechten van de KLM in Singapore zijn besproken. De Tunesische regering beschuldigt Frankrijk van spionage. De Fransen, die nog steeds als ambtenaren van de PTT in Tunesië werkzaam zijn, zouden stelselmatig telefoongesprekken van pre sident Bourguiba en vooral naar en vanuit de zetel en bureaus der Alge rijnse nationalisten, hebben afgeluis terd. Van >de 24 Franse telefoonbeamb ten zijn er negen gearresteerd van wie er nu één in de gevangenis zelfmoord pleegde. De Franse kranten zoeken de oorza ken van de nieuwe crisis over het alge meen in een heel andere hoek. Door de economische moeilijkheden, waarvoor de Tunesische regering zich ziet gesteld, zou ze opnieuw in de Fransen een zondebok hebben gevonden. Het avond blad „Le Monde", dat de zaak ouderge woonte iets intelligenter bekijkt, drong gisteravond aan op een onderhoud op het hoogste plan tussen de presidenten De Gaulle en Bourguiba, van wie be kend is, dat ze wederzijds veel hoog achting voor elkander gevoelen. Zeker is, dat ook van deze nieuwe moeilijk heden de Algerijnse oorlog de belang rijkste achtergrond vormt. Japanse ambassadeur vertrekt De Japanse ambassadeur in Den Haag, de heer Akira Ohye, zal midden maart naar Japan terugkeren, waar hem een nieuwe bestemming zal worden aange wezen. De heer en mevrouw Ohye zijn in 1957 uit Zweden naar Nederland geko men. Zij zijn bevriend met de aanstaan de echtgenote van Kroonprins Akihito, mej. Shoda, die hen in oktober j.l. heeft bezocht. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Karei Doorman overdoen aan Amerika 95 (Van onze parlementaire redacteur) De P.v. d. A. zal haar stem niet geven aan het regeringsvoorstel tot modernise ring van onze twee kruisers De Ruyter en Zeven Provinciën. Dat verklaarde gisteren de heer Schouwenaar in de Tweede Kamer. Amerika is bereid 80 miljoen gulden bij te dragen voor de inrichting van onze kruisers met lucht doelraketten. Nederland zal dan zelf in totaal 40 miljoen gulden moeten beta len. Op de begroting voor 1959 komt een post voor van anderhalf miljoen gulden als eerste termijn voor de modernise ring. Daarop heeft de P.v.d.A. een amendement ingediend, waardoor een principiële uitspraak wordt gevraagd over de modernisering van de kruisers. Volgende week dinsdag zal over het amendement worden gestemd. Lagere defensiekosten Indien het mogelijk is, wil de P. v. d. A. het vliegkampschip Karei Doorman over doen aan Amerika. De twee maatrege len zouden een besparing betekenen van in totaal vijftig miljoen gulden. In het algemeen wenst de P.v.d.A., blij kens het betoog ook van de heer Wierda, verlaging van de defensiekosten zonder de gevechtswaarde van ons defensie apparaat te verminderen. Hij meent dat dit mogelijk is. De modernisering van de kruisers, die Amerika grotendeels zou betalen, vond de heer Ritmeester van belang omdat de slagkracht van onze vloot er door wordt verhoogd. Men kan wel zeggen dat de Marine veel kost, maar zij dient ter bescherming van onze handelsvloot in oorlogstijd en men weet hoeveel handelsschepen in de jongste oorlog verloren zijn gegaan. Het aantal Russische onderzeeboten en vliegtuigen is vele malen groter dan van Duitsland. De NAVO hecht groot belang aan de Karei Doorman, anders zou Amerika niet zoveel hebben meebetaald aan de modernisering van dit vliegkampschip. Noodzakelijk De verdediging van ons land is nu eenmaal noodzakelijk, maar met het oog op de kosten pleitte de heer Kort- Het door een aardverschuiving bedreigde dorpje Herbriggen in zuidwest Zwitserland, dat thans geheel is geëvacueerd. Men vreest, dat het dorpje geheel bedolven zal worden door een grote massa rot sen en ijs, welke langzaam de hel lingen van de bergen afschuift. hals (VVD) voor een efficiëntere opzet van ons defensie-apparaat met een kleinere ambtelijke top. Verkorting van de diensttijd is alleen mogelijk door meer beroepspersoneel aan te trekken, maar daarvoor is weer nodig dat de be zoldiging wordt aangepast aan die van het vrije bedrijfsleven. De communisten betoogden aan het adres van de P.v.d.A. dat er tegen spraak is in de trouw van de P. v. d. A. aan de NAVO en hun pleidooi voor ver laging van de defensielasten. Men kan niet tegelijkertijd het beste en het goed koopste NAVO-land zijn. Voor de com munisten had de heer Korthals de leuze: „Geef Berlijn maar over aan de Russen, dan komt er geen oorlog". De heer Roosjen wist echter een betere leuze: „Kom over de brug" (met een zinspeling op de groep dissidente com munisten van de heer Gortzak). Minister Staf antwoordt vandaag op de beschouwingen over de kosten en de organisatie van onze defensie. Prins Bernhard ontving pilotenbrevet Paraguay Prins Bernhard is gisteren door een grote menigte begroet toen hij de haven van Asuncion in Paraguay bezichtigde en vervolgens aan boord ging van een jacht waarop hij een tocht over de rivier de Paraguay maakte. 's Avonds ontving de Prins uit handen van president Stroessner een piloten- brevet tijdens een plechtigheid in het regeringspaleis. In een toespraak uitte hij zijn bewondering voor de economi sche ontwikkeling van het land. Minutenlang lag alle activiteit in de haven van Asuncion stil, omdat de havenarbeiders en de douanebeambten zich aansloten bij de menigte die de Prins toejuichte, toen deze zich naar het jacht begaf. De prins had eerder, vergezeld van de Nederlandse ambassadeur in Argen tinië en Paraguay, mr. J. C. van Beuse- kom, de stad Asuncion bezichtigd. De prins toonde speciaal belangstel ling voor de in aanbouw zijnde gebou wen die deel uitmaken van het moder niseringsplan van Asuncion. Tijdelijke storing BIJ DE NED. SPOORWEGEN Door een tijdelijke storing in het kop- pelingsnet van enkele provinciale elek triciteitsbedrijven is vanochtend om tien over vijf het. spoorwegverkeer op enige belangrijke lijnen stilgelegd. Geen treinverkeer vond plaats op de lijnen Maastricht—Eindhoven—Utrecht, Maas- tricht-Nijmegen, Nijmegen-Zutfen. Zut- fen-Apeldoorn, Utrecht-Zwolle. Utrecht- Arnhem en Nijmegen-Den Bosch. De ontwrichting van het spoorweg verkeer kon later voor het merendeel worden opgeheven. De N.S. legden bussen in tussen j Venraay en Venlo en Helmond en I Venlo. Op het traject Eindhoven-Weert werd met verminderde spanning gereden. De draadbreuk in de hoogspannings lijn bij Bleriok, welke oorzaak was van de storing, bleek het gevolg te zijn van ijzel- en vuilafzet op de isolatoren. Twee draden van een der circuits van de 150.000 volt-lijn Blerick-Nijmegen waren gebroken en op de spoorverbindingen Venlo-Eindhoven en Venlo-Nijmegen terecht gekomen. Persoonlijke ongeluk- j ken deden zich niet voor. 100 jaar parlementaire perstribune (Van onze parlementaire redacteur) Op 15 februari aanstaande is het hon derd jaar geleden dat de parlementaire perstribune in de Tweede Kamer tot stand kwam. Naar aanleiding van dit ju bileum hield de waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer, de heer J. Bom- mer, gisteren een receptie in de rook kamer. Aanvankelijk kreeg de pers in 1815 drie plaatsen in de Kamer naast het ge stoelte van de voorzitter. Later is dit aantal uitgebreid tot zes op de gereser veerde tribune. Van die zes plaatsen wa ren er vier zitplaatsen en twee staan plaatsen. Er rezen telkens moeilijkheden totdat in 1859 een nieuwe parlementaire perstribune werd ingericht, waar voor allen voldoende plaats was. De parlementaire pers ontving geluk wensen van de heer Bommer en van minister Ca ls namens het Kabinet, waarna de deken van de parlementaire pers, de heer A W. Abspoel, dankte voor de hulde die aan enige geslachten van journalisten op de parlementaire pers tribune was gebracht. Prinses Beatrix in Sankt Anton op weg voor een skitocht. In mei proefkonvooi naar Berlijn? Volgens de „Chicago Sun" heeft Ame rika met instemming van de bondge noten een geheim plan opgesteld om op 27 mei een proefkonvooi naar Berlijn te sturen, bestaande uit Amerikaanse, Brit se en Franse vrachtauto's. Op genoemde datum loopt het Russische ultimatum voor het terugtrekken van de geallieerde troepen uit de stad af. Als de Oostduit sers het konvooi willen inspecteren, al dus het blad, zal het naar West-Duits- land terugkeren, waarna de geallieerden de kwestie aan de Verenigde Naties zouden voorleggen. Als de openbare mening in de wereld ten gunste van het Westen zou blijken te zijn, zou er een nieuw konvooi naar Berlijn gaan, dit maal gewapend. Burgemeester Brandt van West-Ber- lljn heeft gisteren een onderhoud van een half uur met president Eisenhower gehad. Na afloop deelde Brandt mee, dat de president hem had gezegd, dat „geen enkele communistische dreiging dc V.S. ervan kan weerhouden hun ver antwoordelijkheid tegenover de bevol king van Berlijn te blijven dragen". Advertentie. ikwil Bolletje/* j R.D.M. verwerft dok van Britse Admiraliteit De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij te Rotterdam heeft by in schrijving het grote drijvende dok van de Britse admiraliteit, liggende in Portsmouth, verworven. Het dok, dat een lengte heeft van rond 860 Engelse voet, een invaart- breedte van 130 Engelse voet en een hef vermogen van 54.000 ton. zal een be langrijke aanwinst betekenen voor de dokcapaciteit van de Rotterdamse haven. Binnen drie maanden moet de koper het dok hebben weggehaald, doch over de wijze waarop en wanneer dit zal ge beuren moet door de directie van de RDM nog een beslissing worden geno men. Zowel grote passagiersschepen, als b.v. de „Rotterdam" en de „Nieuw Amster dam", maar ook grote tankschepen tot 85.000 ton draagvermogen, zullen in dit dok kunnen worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1