WYBERT 1929 12 februari 1959 Ruim een half miljoen gulden voor recreatieterreinen in Noord vrijdag wereldgebedsdag Leiclse raad besloot: Voor accommodatie van bij velden Kikkerpolder 44.500 Libelle bracht lentesfeer in Leiden HET VERBRAND STADHUIS FRIDOR P. J. van Steyn Heer, ik geloof 97ste jaargang Woensdag 11 februari 1959 Tweede blad no. 29668 L. Questroo: „Wij zwemmen in plannen, doch niet in water" (zweminrichting) Na een uitvoerige discussie heeft de Leidse raad gistermiddag be sloten ruim een half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van recreatieterreinen in Leiden-Noord. Wordt van dit bedrag in totaal 6.58.00 ha. grond uit het grondbedrijf genomen tegen een vergoeding van in totaal f 131.600.—, de kosten voor de aanleg van een speelweide, kleuterweide met piasvijver en rolschaatsenbaan zijn begroot op f 174.378.—van drie sportvelden op f217.772.en van het verrichten van grondwerk voor een verkeerstuin op f37.450. Het college van B. en W. verwacht, dat in de kosten van lonen en daarmede gelijk te stellen kosten een en ander wordt als aanvullend werk (werkverschaffing) beschouwd boven dit bedrag een Rijks bijdrage van circa f 300.000wordt verleend. Bovendien ging de raad deze middag akkoord met het verstrekken van een krediet van f 44.500.— voor het aanbrengen van de nodige accommodatie op drie bijvelden van het sportterreinencomplex in de Kikkerpolder. Alvorens deze "bedragen werden verleend, wenste de heer Hagens (VVD) te weten waar de raad aan toe was, indien het Rijk onverhoopt geen bijdrage zou verlenen in de kosten van aanleg van de recreatie terreinen in Leiden-Noord. Welke consequenties, aldus de heer Hagens moeten hieruit voor Leiden worden getrokken? Wethouder Jongeleen stelde hem gerust: de laatste in lichtingen zijn van dien aard, dat verwacht mag worden, dat het Rijk eal bijdragen en zijn goedkeuring aan de plannen zal hechten. Ook de heer Questroo (Prot. Chr.) had nog wel enige moeite om zijn fiat aan dit voorstel te geven. Niet dat ook hij zoals trouwens de gehele raad niet akkoord kon gaan met de plannen tot inrichting van deze re creatieterreinen, doch hij teas van oordeel, dat in dit plan niet alle tak ken van sport ,aan hun trek komen', in dit geval de zwemsport. „Wij zwemmen", aldus de heer Questroo, „in plannen, doch niet in water", waarmede hij kennelijk het ontbre ken van een goede zweminrichting bedoelde. De heer Zunderman (P. v. d. A>, die als eerste zijn waardering voor dit voorstel tot uitdrukking bracht, achtte de aan leg van deze recreatieterreinen een grote noodzaak in deze zich sterk ont wikkelende stadswijk. De heer Van Weizen (CPN), van eenzelfde gevoelens, ging nog een stapje verder en had in het plan ook gaarne de bouw van een stadion, met wieleihaan, opgenomen gezien. FINANCIËLE CONSEQUENTIES Had de heer Portheine (WD) even eens waardering voor het plan, zijn fractiegenoot, de heer Hagens, werd gaarne ingelicht over de financiële con sequenties. voor het geval, dat het Rijk geen bijdrage in de kosten verleent. Bestaat er zekerheid, aldus spreker, dat deze Rijksbijdrage er komt? En indien dit niet het geval is, wordt de raad dan voor de noodzaak geplaatst een aanvul lend krediet te verlenen? Spreker be cijferde de totale kosten op negen ton. De heer Winsemius (P. v. d. A.) zeide, dat dit plan, dat in totaal circa f. 870.000 zal kosten, volkomen past in het door de raad aanvaardde structuur plan. Spreker zou het op prijs stellen Indien de groen versiering van het plan iets royaler werd toegepast en een op lossing werd gevonden voor de spoor baan naar het terrein van de S.L.F. en het voormalige station aan de Heren singel, welke deze wijk „op akelige wijze doorkruist". Voorts dient z.i. een brug over de Haarlemmertrekvaart en De Zijl spoedig te worden aangelegd. Wenste de heer Van der Poel (KVP) nader ingelicht te worden over het doel van een verkeerstuin, de heer Harmsen (Prot. Chr.) stelde een vraag over de waterhuishouding van dit geprojecteerde recreatieterrein.. Tenslotte was het de heer Questroo, die een opmerking maak te over het ontbreken van zweminrich tingen in Leiden.. Wethouder Jongeleen, die dankbaar was dat dit plan zoveel instemming ontmoette, maakte de raad duidelijk, dat ook het College gaarne meerdere plannen verwezenlijkt zag. Zo b.v. in de Kikkerpolder een overdekte en een staantribune. Zouden wij hiervoor al geld hebben, dan is het nog de vraag of de hogere autoriteiten toestemming tot uitvoering gaven. Mocht de Rijks bijdrage voor het recreatieterrein in Noord uitblijven, hetgeen spreker niet verwacht, dan komen B. en W. van zelfsprekend met een nieuw voorstel. Niets geschiedt buiten de raad om! Met de heer Winsemius is spreker het eens: de spoorbaan loopt inderdaad „zeer vervelend door de plannen".. Ook de bruggen zyn noodzakelijk; ze zijn in het wegenplan opgenomen. Doch daar over volgende week! Volgens het oordeel van de wethouder is de waterhuishou ding in het geprojecteerde plan goed te noemen. BAD- EN ZWEMINRICHTINGEN Dat de heer Questroo een opmerking gemaakt heeft over de zweminrichtin gen, komt wethouder Jongeleen onbe grijpelijk voor. Nog onlangs bij de behandeling van de bouw van een nieu we h.b.s. voor meisjes heeft wethou der Van Schaik toegezegd, dat een onderaoek zal worden ingesteld naar de behoefte van bad. en zweminrichtingen in de Sleutelstad. Deze zaak heeft de volle aandacht van B. en W.! Wethouder van Schaik, die hierna nog een toelichting gaf op de vraag van de heer Van der Poel over een verkeers tuin, zeide, dat een dergelijke tuin, nu het verkeersonderwijs op de lagere scho len als een verplicht vak is gesteld, een goede gelegenheid biedt tot het geven van praktisch onderwijs. Moeilyk is het nu eenmaal om dit onderwijs op straat te beoefenen. Naast een verkeerslokaal is het van belang, dat er nu ook een verkeerstuin komt. Nadat enkele sprekers nog in tweede ronde het woord hadden gevoerd, waarbjj het vooral de heer Van Wei zen was, die zeide van mening te zijn, dat Leiden op het terrein van de sport een grote achterstand heeft in te halen, werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Ook met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen, w.o. dat van de accommodatie der bijvel den in de Kikkerpolder, was dit het geval. Medegedeeld werd nog,* dat ook de plannen voor de accommodatie van de overige velden in de Kikkerpolder gereed zyn. B. en W. beraden zich thans over een mogelijkheid tot finan ciering. 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO'5 -enUrfoitmeeti fit/ (Van een speciale medewerkster) Vijf mannequins gaven een voo'proefje op welke manier de dames zich het best in de komende lente en zomer kunnen kleden en als de tekenen niet bedriegen kan dat allercharmantst lijn. Veel is er niet veranderd met het vorige seizoen, maar het zijn juist de kleine details, die ons weer naar een nieuw jurkje doen verlangen. Wat betreft de modellen, de taille zit weer op haar plaats, al blijft het accent nog hoog en de rokken vrij kort. Kamercentrale Leiden van vrouwen in de V.V.D. Gistermorgen is de kamercentrale Leiden van de Vrouwen in de WD in hotel Toor te Alphen bijeen geweest. De vergadering stond onder leiding van mevrouw W. Plomp. Mevrouw P. H. SmitsWitvliet, gemeenteraadslid uit Oegstgeest, sprak onder het motto „Din gen van de dag" over de huidige poli tieke situatie.. Zij ging de aanleiding en de oorzaken van de kabinetskwestie na en besprak vervolgens het verkiezings manifest en het urgentieprogramma van de WD. Tal van politieke actualiteiten passeerden zodoende de revue. Na de causene werden tal van vragen gesteld, o.m. kwam daarbij de uitspraak van prof. Oud over het deelnemen aan het toekomstige kabinet uitvoerig ter sprake. De bijeenkomst was uitstekend bezocht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.ex. L wis- en natuurkunde, de heer G. C. J. van Hagen; kand.ex. H wis- en natuurkunde de heer P. Kamerling; kand.ex. A wis- en natuurkunde, de heer E. J. M. van Roijen, allen te Leiden. Het damesmodeblad „Libelle" gaf in samenwerking met de Kon. Textielfa brieken Nijverdalten Cate, te Almelo, gistermiddag en tweemaal 's avonds in de foyer van de Stadsgehoorzaal een mode-show van modellen, vervaardigd uit Roneva stoffen. Er bestond voor deze show grote belangstelling. (Advertentie) Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Vernieuwd laboratorium voor Parasitologie Het verbouwde Laboratorium voor Parasitologie zal vrijdag 20 februari a.s. te 4 uur nam. officieel in gebruik wor den genomen tijdens een bijeenkomst in de collegezaal van het Instituut voor Tropische Geneeskunde. Rapenburg 33. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Annette Valentien, dr. van D. Petit en E de Kier; Arie. zn. van A. van Beelen en M. Krijgsman. René Theodoor zn. van J. Vis en T. Wijrdeman; Cornelis Jozef Lodewijk. zn. van A. C. J. Duindam en C. M. van Haasteren; Maria Hendrika. dir. van P. Gijsman en M. M. Beekman; Jetje Hendrika. dr. van A. Rensen en J. Nlco- laas; Johannes Theodorus Maria, zn. van G. P. van den Berg en J. C. Wijnands; Aloysius Cornells Elisabeth Maria. zn. van L. L. Hoogeveen en C. M. J. Driesen; Geer- triulda Clasina Maria, dr. van F. M. Was senaar en A. C. A van Dam; Marjolein Gerarda. dr van S. J. Pijnacker en Orth; Willem, zn. van J. van der Plas en J. van der Plas: Christina Petronella. dr. van H. C. de Koning en J. J. de Roode; Agnès Maria. dr. van R. J. J. C. van der Voort en C. M. L. van der Post; Frans, zn. van F. Leerlnk en T. J. de Lange. OVERLEDEN E. J. van der Poel, 87 Jr. man. De onderstaande foto is genomen op de dag na de brand, nadat in de avond van de noodlottige 12de februari 1929 de topgevels, welke bevaar voor instorting opleverden. ■varen neergehaald. Juist in een koudste nacht van Sprokkelmaand, sprokkelde het vuur het doode, het droog gestookte hout van kast en plint, de dorre blaren van papier en band, en joeg ze in vlammen, aangeblazen door de ijskoude storm, die door gebarsten ruiten gierend een toegang vond in gang en zaal. Tot al het houtwerk brandde en vurige tongen lekten om alle stenen. Een brandstapel, de grootste, die ooit Leiden zag, een toorts, opstoppende in de toren, laaide en dreef zijn gloed en walm de lange lijsten langs, door al de huizen van dat huis, door al de huizen achter dat huis, ernaast, erover. En aldoor woei de storm en aldoor hakten bijlen het ijs, en aldoor dreef de stoom het water, dat weer ijs werd. En waar het water bleef, dioarlend in de wind, neersloeg als ijs op alle wanden, tot de venstergaten stonden in witte pegels, witte rotsen, een grottenbouw van ijs en dreunend stortten blokken van muur en toren. Tot opeens de toren zelf boven een wolk van roet wankelde en viel en 't carillon voor 't laatst zijn angstwekkend geluid gaf en begraven werd in het puin. Die nacht, die grubre nacht, toen mensen, half verstard en half verschroeid, buizen ontdooiden, vuur trotseerden, doch aldoor het vallen hoorden, 't knettren hoorden en 's morgens wanklend op de gladgevroren straat, dankten, dat de ivind, op 't eind gestild heel Leiden niet, door vonken overspreid, deed opgaan in een vlammenzee. Maar naakt en open stond roetzwart en witverijsd, de gevel als 't geschondene gelaat van lichaamloze holten; van de toren dreigend, alleen de stenen-bouw, en flardig verfomfaaid, als 't geknakt versiersel op de pluimhoed van een dronken vrouw, de trits sierlijke toppen op de doode muur. ALBERT VERWEY (Fragmert ttiU JD* figuren ttan de sarhofaag") Een aardige collectie katoenen strand- pakjes trok allereerst de aandacht. Op vallend was een schuin geruit zonne- pakje met een geplooid rokje. De bijpas sende zonnehoeden waren meestal van hetzelfde materiaal. Van de getoonde peignoirs was het materiaal nylon of glanzend katoen. Een witte duster, bedrukt met een gladiolen dessin en waaronder een dito pyjama werd getoond met een effen blauwe pantalon, was erg mooi. Japonnen met bijbehorende jasjes, werden in groten getale gebracht, zowel geklede pakjes als zomerjurken. In ons klimaat is een zomerjapon met een jasje een prettige dracht. Verder waren er nauwsluitende jurken met strakke rok ken, meestal geheel zonder taillenaad, die een slankmakend effect geven. Soms is er een bies op gestikt, die de indruk van een ceintuur geeft. Het materiaal van deze japonnen is v.n. ef fen stof of lichte tweed. Heel mooi was een beige-bruine jacquard Japon met jasje. Verschillende jasjes waren afgezet met tres in ccaa- tras terende kleuren. Het materiaal van de zomer japonnen was glanzend katoen of natté, fraai be drukt met bloemenmotieven. De combinatie blauw-groen is nog steeds en vogue. Hiernaast zagen wij veel roze In verschillende nuances en een nieuwe kleur, flamingo oranje-roze. Byzonder mooi was een japon, geheel bedrukt met rozen. Het lijfje bestond uit een hoog taillestuk met van voren een klein splitje en met een grote strik gegarneerd. Jeugdig en flatteus was een licht blauw bedrukte jurk met een hard blauwe ceintuur en dito jasje. De jasjes van de wollen mantelkos tuums zijn zeer kort en loshangend. Bijna altijd zijn deze voorzien van een strikje. Opvallend van snit was een rood pakje voorzien van opgestikte zakken op borsthoogte en ingenieus verwerkt tot een striksluiting. Van de getoonde zomermantels trok de antracietkleurige mantel met een zeer lang split aan de achterkant, zeer de aandacht. Ook voor cocktail japonnen zijn strik jes en vogue. Zij vormden een fraaie garnering bij een geel-witte jacquard japon. Naast de vele cocktail-zomer Japonnen, waren er ook nog enkele lange avond japonnen. Een zeer bijzondere en mooie combinatie was een lichtblauw moiré japon met een groene satin duchesse- gamering. c/s c&o&m van vtouitx Er is reeds een elektrische Fridor in koffer voor slechts Verkrijgbaar bij Nieuwe Rijn 46B, LEIDEN Tel. 0 1710-24809 Op de Kteeamakersvaiwedstrij d - show van gisteren in het Kurhaus te Scheveningen. is voor de stad Leiden een mooi resultaat behaald met een toga voor ambtenaar van de Burgerlijke Stand, waarop fier de Leidse Sleutels pronkten. De kwaliteit van de ingezon den stukken, waaronder ook wandel kostuums en sportkleding. afgewisseld met dameskleding, stond op een bijzon der hoog peil. Leiden mag trots zyn, dat bij zo'n moei lijke mededinging een tweede prijs werd behaald door de N.V. Peek «te Cloppen- burg, alhier, coupeur Th. Messtek, kleer maker J. Rozier. Bidden om vrede, gerechtigheid en liefde Egyptische vrouwen stelden liturgie samen „Op de wereldgebedsdag zullen, overal waar de zon de nieuwe dag doet aanbreken, dezelfde gebeden worden opgezonden en steeds meer schakels gevoegd worden bij de ge bedsketen, die de aarde zal omspan nen. Moge de zegen dezer gebeden tot de verste verten doordringen, Laat ons ter verrijking van ons geloofsleven aan deze gebedsdag deelnemen alsof wij de bijzondere gasten waren van de christenvrou wen van Egypte, van welk land dit jaar de liturgie afkomstig is". Zo lezen wij in de oproep tot gebed, die een inleiding is op de liturgie van de wereldgebedsdag. Dit jaar valt die dag op 13 februari. Het zal dan de der tigste maal zijn, dat Nederlandse vrou wen aan de gebedsdag deelnemen. Voor de oorlog waren het er niet meer dan 5000. Maar sindsdien groeide dit aantal steeds en men zal niet ver meer van de 120.000 af zijn. Zo kan een kleine ge- bedskruis, in Amerika in 1887 ontstaan, uitgroeien tot een wereldomspannende keten van mensen, die bidden om vrede, gerechtigheid en liefde voor onze zo ver scheurde wereld. Het onderwerp is deze keer: Heer - ik geloof (Joh. 9:38). De liturgie werd samengesteld door een negental Egyptische vrouwen, be horende met name tot de Koptische kerk, een van de oudste christelijke kerken, waarvan de traditie verteld dat zij door Marcus is gesticht. Voor de li turgie is dan ook geput uit de schat van liederen en gebeden, die de Koptische Kerk rijk is. Zo zal een gebed van kerk vader Basilius, dat dus is ontstaan vóór het jaar 400. Nu - anno 1959 - worden gebeden door miljoenen christenen in vele vele talen. En zo zullen ook in Leiden en vele omliggende gemeenten op de eerste vrijdag in de Lijdensweken leden van misschien niet alle, maar toch wel vele christelijke kerken, samen God loven en danken, en Hem al onze angsten en zorgen en noden voorleggen, biddend om leiding en, bewaring, om vrede en gerechtig heid. Wij zullen ons daarby enerzijds heel rijk mogen voelen in deze gemeenschap voor Gods aangezicht. Wanneer wy ech ter bedenken, dat in de oude Koptische Kerk de eredienst uitliep op de avond maalsviering, dan voelen wy anderzijds toch ook weer heel scherp onze armoede, de armzaligheid van de verscheurdheid Egyptische vrouwen uit een kop tische kerk stelden ditmaal de liturgie voor de gebedsdag samen. Hierboven een afbeelding van het koptische kruis, zoals vele christe nen in Egypte dat dragen, ge- tatoueerd op de pols. der Kerk de bitterheid van onze schuld. In de Koptische eredienst wordt het offer oudtijds nog in natura gebracht, door het schenken van brood en wyn, olie en kaarsen, vruchten en bloemen uiteraard gebracht vóór de viering van het Avondmaal. Om ons verlangen naar wezenlijke eenheid te onderstrepen en onze schuld in deze te belijden, zal in de dienst in de Marekerk de collecte niet zo maar even aan de uitgang worden gehouden, maar zal aan de dienst des offerande een meer verantwoorde vorm gegeven worden. De „collecte" wordt dus tijdens de dienst gehouden en zal door een der voorgangers worden ont vangen en opgedragen. Mogen wij U met grote aandrang op roepen om op 13 februari 's avonds om 8 uur in de Marekerk uw gebed te voegen bij dat van miljoenen. Wellicht is er in deze wereld vol geweld en vol keiharde activiteit toch wel véél méér te verwachten van „de zachte krachten", die in 't eind zullen winnen. Met een herinnering aan Henriëtfe Roland Holst - Van der Schalk die r^k aldus dichtte: „Gedenk mij in uw gebeden, gebeden geven kracht. Zjj komen als stralen gegleden Door onze nacht". A. HONNEF-BENDER

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3